Ernstige beschuldiging van firma Neher aan adres FIA Als ik een stommiteit zou uithalen, dan zou ik opstappen Frankrijk Opnieuw goud Bunschoten Kovacs mag niet naar Clay-Lubbers op 20 oktober I Andreiko kan overwinning niet ontgaan 1 swov ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 I Positieverlies 1 Lastige jongens Gaas Gevaren Veiligheid Oncontroleerbaar Intrigant Publiciteit Correct 1 i - oorzaak van dood Williamson Van Zanten: Van der Hart en Fadrhonc zijn blij met elkaar positief resul- jels che uur in tam ige- ge- Volgens Van Zanten zal het niet aan ooit tevoren. Het is daarom onbegrijpe lijk dat de FIA heeft nagelaten van deze informatie gebruik te maken.” LEEDS. - Hansje Bunschoten vero verde vrijdag haar tweede gouden me daille bij de Europese jeugdzwemkampi- oenschappen in het overdekte 50 meter- bad van Leeds. Nadat zij donderdag al de snelste was geweest op de 100 meter vrije slag, zegevierde zij vrijdag op de 800 meter vrije slag in de nieuwe re cordtijd voor de kampioenschappen van 9 min. 21,1 seconden. Zij prolongeerde hiermee de titel, die zij twee jaar gele den in Rotterdam veroverde. De meeste tegenstand ondervond zij van een land genote: de 13-jarige Brabantse José Da- men, die slechts 2,4 seconden op haar achterbleef. Evert Schneider heeft tweevoudig Nederlands tenniskampioen Jan Hordijk gisteren in drie sets verslagen. Hij won met 2-6, 9-7 9-7. eu- lijk in van aar :eer ng- ers, van uur en oyd ?lse >at- net aar lijn 34. elfs DJAKARTA. Het gevecht tussen de zwaargewichtboksers Mohammed Ali en Rudi Lubbers is nu definitief vastgesteld op 20 oktober in Djakarta. Dit heeft Ali’s manager Robert Arum vrijdag in Djakarta bekendgemaakt. Arum vertelde dat de kaak van Ali, gebroken in een partij tegen Ken Norton, nu volledig geheeld is. Het gevecht van Ali tegen Lubbers maakt deel uit van een Aziati sche toernee van de oud-wereldkampi- oen. Alvorens daaraan te beginnen ont moet Ali eerst op 10 september in Los Angeles Ken Norton in een revanche- uur r 5. out oor de 11e in en en •en eft net Ier elt iet, len !d- dat In liet m- ui- >od OT- Ük op het «et in ffit CC BS I is uis tog en, len ran de of het „Met de spelers kan ik goed ópschie ten. Iedereen vindt het lastige en verve lende jongens. Maar dat is niet zo. Ze zjjn erg consciëntiues; hebben erg veel voor hun vak over. Ik ken ook vele spelers al van vroeger. Ik heb toen voor sommigen nog vrij gevraagd van school, waardoor ze mee konden naar een toer nooi en nu stuur ik ze kaartjes bij de geboorte van hun kinderen. Ik hoef dit werk niet te doen voor het reizen, eten en drinken. Dat doe ik tot vervelens toe voor mijn werk. Ik wil als chef-d’équi- pe, zoals je merkt, zo open mogelijk zijn. Maar ik ben in de loop van de jaren wel wat voorzichtiger met mijn uitspraken geworden. Er zijn vele men sen stinkend jaloers. Die zouden er heel wat geld voor over hebben om in de buurt van de topspelers te zijn. Wat mijn vrouw ervan vindt? Ze vindt het leuk dat ik een hobby heb, al moppert ze wel eens als ik erg lang weg ben.” Het Nederlands rolhockeyteam heeft met 1-2 verloren van Portugal. Zoals hierboven al blijkt is de firma Neher van mening dat vangrails wel De stelling van de firma Neher dat zijn vangrails (stijve liggers met flexibe le platen) meer veiligheid garanderen voor een rijder, wordt onderschreven door ir. Paar van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV). Deze stichting, een semi- overheidsinstelling, heeft zich, in op dracht van rijkswaterstaat, jarenlang bezig gehouden met onderzoek van vang rails op post-crashes: „Ik ken de con structie van de vangrails op Zandvoort. Het lijkt mij dat men meer gedacht heeft aan de veiligheid van het publiek dan aan die van de coureurs. Het is bewezen dat een constructie met flexi bele liggers en stijve palen, zoals op Zandvoort, een kaatseffect veroorzaakt. Het tegengestelde, stijve liggers en flexi bele palen, heeft een groot absorptiever mogen. Een wagen die tegen een derge lijke vangrail botst zal onder een veel kleinere hoek „uittreden”. Hegeen veili ger is voor de rijder. Ik moet overigens wel bij zeggen dat de SWOV geen on derzoek heeft gedaan wat betreft vang rails voor race-wagens. Mijn kennis is gebaseerd op ervaringen met vangrails voor gewone personenauto’s en vracht wagens. Ik kan mij dus als ingenieur van de SWOV geen oordeel aanmatigen over de rails op Zandvoort”. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De Roemeense ex- Ajaxtrainer Stefan Kovacs, die don derdagavond telefonisch nog had be loofd volgende week met een vertra ging van twaalf dagen de nieuwe functie bij de Franse voetbalbond te zullen beginnen, heeft vrijdag laten weten dat Parijs nu niet meer op zijn komst hoeft te rekenen. De voorzitter van de Franse voetbalfederatie Fer nand Sastre was woensdag nog speci aal naar Boekarest gevlogen om de reden te weten te komen over het uitstel van Kovacs’ reis. De Finse motorcoureur Lansivori heeft tijdens een training in Engeland zijn pols gebroken. Maar in de Roemeense hoofdstad kreeg hij te horen dat Kovacs intus sen een hoge positie in de voetbal sport van zijn eigen land had aan vaard. Het zijn naast mogelijke politieke, vooral financiële redenen geweest waarom Kovacs of de Roemeense autoriteiten de Fransen nu definitief in de kou hebben gezet. Net teruggekeerd van een zonnige Spaanse vakantie, werd Van Zanten ge confronteerd met de op handen zijnde en later afgesprongen transfer van Cruyff naar Barcelona. „Nee, ik schrok er niet van. Voor ik naar Spanje ging, had ik regelmatig contact gehad met de schoonvader van Johan. Ik wist dat er vanuit het buitenland belangstelling voor Cruyff was. Ik wist ook dat het in de rijen van de Ajacieden niet zo goed boterde. Maar Coster had mij verzekerd, dat Johan, als hij naar het buitenland zou gaan, hij zonder enig voorbehoud voor het Nederlands elftal beschikbaar zou blijven. Daaraan zou worden vastge houden, zelfs als dat nadelig voor zijn prijs zou zijn geweest. Dit alles neemt niet weg, dat ik verschrikkelijk blij ben dat het voorlopig niet is doorgegaan. Het geeft ten slotte altijd extra problemen als een kandidaat voor het elftal in het buitenland speelt. Het contact wordt im mers losser. En dat is beslist een na deel.” De heer Paul Charlouis, directeur van Neher Nederland bv, verklaarde later, waarom hij nu pas, na de dood van Williamson, met zijn kritiek op de „Zandvoortse” vangrails is gekomen. ,Ik heb de hoofdaannemer van de recon structie op het circuit, de firma B. Dat een andere constructie, zoals die van de firma Neher zelf, veel meer veiligheid garandeert voor de coureurs, was volgens de heer Charlouis al op 15 april 1970 gebleken op de Hockenheim- ring. In het dagblad Heimat Rundschau verscheen toen het volgende bericht: Vangrails, ontworpen in Aschaffenburg (waar Neher GMBH gevestigd is) hebben dit weekeinde het leven gered van de coureur Helmut Gall uit Bensdorf. Ge durende de training voor de Jim Clark- herdenkingsrace schoot de Formule II wagen van Gall van de natte piste, botste tegen de door Neher ontwikkelde vangrails en werd vernield. De coureur bleef, afgezien van enkel schrammen, ongedeerd. Volgens coureurs en andere autosportexperts zou dit ongeluk zonder de speciale vangrails het leven van de coureur hebben geëist. liggen als Nederland de eindronden niet haalt. „De omstandigheden zijn nu veel beter dan in de periodes Kessler en Schwartz. Dat is vooral te danken aan de financiële regelingen, maar toch ook aan de meer professionele aanpak vanuit de bond. Vroeger ging er een groot aantal officials met het elftal mee; het leek wel een reisgezelschap. En iedereen bemoeide zich met de organisatie. Ik heb toen een aantal voorstellen gelan ceerd om dat te verbeteren. Dat was nog in de tijd van Coler. Die werden van de tafel geveegd. Ze hielden dan ook een stukje positieverlies voor de bestuursle den in. Met de komst van het nieuwe sectiebestuur is er toch verandering in gekomen. Dat was erg belangrijk voor de voorbereiding voor het wereldkampi oenschap.” De firma Neher verklaart hieruit dan ook de dood van Williamson: „Er is gebleken dat Roger Williamson met een lekke band onder een nagenoeg ideale hoek van zes graden op de vangrail botste, en daar slechts 20 meter langs gleed, waarna zijn wagen om zijn as werd gedraaid en vervolgens oncontro leerbaar voortraasde. De oorzaak is de constructie van de vangrail en niet de aanwezigheid hiervan). Bij een goed uit gebouwde constructie, zoals door rijks waterstaat momenteel langs alle Neder landse autosnelwegen wordt aange bracht, zou de wagen van Williamson zeker 200 meter langs de rail geschoven hebben, alvorens na een geleidelijke afremming, zonder tuimelingen, tot stil stand te komen. Klaarblijkelijk en dit valt zeker te controleren heeft de wagen van Williamson de vijfde paal geraakt en is door de weerstand van deze paal uit de langs de vangrail schui vende richting gehaald en over de kop geslagen. In de roerige weken rond de overstap van Van der Hart van AZ ’67 naar de KNVB werd Jack van Zanten als een Intrigant afgeschilderd. „Die beschuldi- niet geschaad. De onderlinge sfeer in het begeleidingsteam is ook uitstekend. Dat is het belangrijkste en ik kan het ook niet erg vinden dat ik wordt bekritiseerd in verband met bepaalde maatregelen, die dan misschien wel wat onrettig overkomen, maar die dan toch in het belang van het elftal zijn genomen. De samenwerking tussen Fadrhonc en Van der Hart ziet Van Zanten met vertrouwen tegemoet. „Ze zijn blij met elkaar. En dat had ik ook wel verwacht. Ik had lang met Van der Hart gepraat en Fadrhonc ken ik op m’n duimpje. En mochten er, als we straks voor de wed strijden tegen Noorwegen en België in wat moeilijker vaarwater komen, pro blemen ontstaan dan is er nog altijd een chef-d’équipe. die kan bemiddelen. Maar de kans daarop is niet zo groot. Een van HOOGEZAND. Met nog drie ron den te spelen in het internationale KSH- toernooi Hoogezand kar de Rus Andris Andreiko de overwinning vrijwel niet meer ontgaan. In de achtste ronde kon hij weer een punt meer uitlopen op zijn naaste concurrenten Wiersma en Kuy- ken zodat zijn voorsprong nu drie pun ten bedraagt. De Franse kampioen Jean Pierre Rabatel heeft er alles aan gedaan om Andreiko van de overwinning af te houden. Hij bood dermate tegenstand dat de Rus wederom in kritieke tijd nood kwam. Maar ook in deze fase speelde de oud-wereldkampioen feilloos af en zijn grote positionele voordeel gaf hij niet meer uit handen. Toen de tijd- noodfase voorbij was kon Rabatel niet anders doen dan zijn tegenstander de hand reiken. Harm Wiersma heeft fel gespeeld om niet verder achterop te raken. Heel tac tisch manoeuvreerde hij tegen Gordijn met verschillende spelsystemen maar de Hagenaar hield het hoofd koel en met elk een dam en vier stukken op het bord kon Wiersma aan een geforceerde remise niet meer ontkomen. Kuyken kreeg geen kans tegen de zeer sterk spelende de Ruiter die nog even weifel de of hij het 4 om 4 eindspel wel remise zou geven- Baba Sy speelde weer bijna als vanouds. In dit toernooi is hij zeker weer in vorm. Dat ondervond ook de Canadees Lefévre die in een klassieke partij door de Senegalees op een onvol- komendheid aan zijn lange vleugel at tent werd gemaakt. De Zwitser Caze- mier wist de Amerikaanse kampioen Al fred Barrow met een listige combinatie te verschalken. De partij tussen Smith en de Jong verliep zonder schokkende Smallegange in Aerdenhout, tijdig op de hoogte gesteld van de gevaren, die kle ven aan de constructie, zoals door de FIA voorgeschreven. Smallegange gaf mij te verstaan, dat ik het werk volgens de oorspronkelijke plannen zou moeten uitvoeren of dat iemand anders het zou doen. Aangezien het voor mijn firma toen een wat slappe tijd was, heb ik de opdracht toch maar uitgevoerd. Sinds dien heb ik echter wel zitten wachten totdat zich een gelegenheid zou voordoen om de ondeugdelijkheid van de geplaat ste rails te kunnen aantonen. Mijns inziens is nu zonneklaar bewezen, dat de rails op Zandvoort van een verkeerde constructie zijn.” Bij de firma Smallegange was niet bekend dat de firma Neher hun op de hoogte had gesteld van de ondeugdelijke constructie van de vangrails zoals die op Zandvoort zou worden aangebracht. Hierbij dient wel aangetekend te worden dat de grote man van Smallegange ach ter de circuitwerkzaamheden, de heer Van Haaften, met vakantie is en derhal ve niet om commentaar gevraagd kon worden. Het fenomenale bedrag met een reeks nullen dat de Roemenen voor Kovacs hadden geëist, heeft de Franse voet balbond tenslotte toch niet op tafel weten te brengen. Een maand voor de eerste grote wedstrijd van het nationale elftal tegen Griekenland zit de Franse voet balbond, zonder trainer, nu uiteraard met de handen in het haar. „Wij zijn te goed van vertrouwen geweest”, zo liet voorzitter Sastre bij zijn terug keer in Parijs vrijdag bitter weten, „en die fout zullen we duur moeten betalen”.Inderdaad hebben alle grote internationale trainers hun engage menten voor het komende seizoen allang afgesloten, zodat het het Fran se elftal niet makkelijk zal vallen nog een gelijkwaardige opvolger voor Ajax’ vroegere grote man Stefan Ko vacs te vinden. Kovacs „Ik heb mijn woord gegeven en ik wil mijn belofte houden om in het komende seizoen het Franse nationale elftal te trainen, maar ik kan niet. Ik heb aandacht te schenken aan de belangen van de Roemeense bond en die wil mij hier houden”. „Levensgevaarlijke vangrails (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Jack van Zanten zegt zelden zeer boos te worden. De 47-jarige chef-d’équipe van het Nederlands elftal kan zich uit het recente verleden eigenlijk maar één keer herinneren, dat zijn normale zonnige humeur ver beneden het nulpunt daalde. Dat was de dag na het eerste treffen van Oranje met de Belgen in het kader van de voorronden voor de wereldtitelstrijd. En hij was toen niet eens geprikkeld door het uiterst matige spel van Fadrhoncs brigade in de Deurnese voetbalhel. Ook voor hem was de doelpuntloze puntenverdeling een i r 1 taat. „Ik had er van tevoren graag voor willen tekenen”. degelijk geschikt zijn als veiligheids voorziening op circuits. Gaashekken, zo als voorheen altijd op Zandvoort ge bruikt, wjjst Neher af. „Proeven hebben uitgewezen, dat deze hekken juist ge vaarlijk kunnen zijn, omdat een hier in terecht komend voertuig gevangen wordt en dus te snel afgeremd. Boven dien kan het scheurende gaas de rijders in open wagens verwonden.” Vangrails dus maar niet van een constructie zoals door de FIA is voorgeschreven. Volgens Neher Ijjken de rails langs het Zand voortse circuit wel op bekende, goede constructies, maar leveren zij zeer wel gevaar op voor de rijders en hun wa gens. En wel om de volgende redenen: „De paalafstand is te groot de stijlen te zwaar en te kort. De vangrailplanken zijn zonder afstandhouders aan de palen bevestigd. De vangrailplanken staan ver ticaal en de constructie vormt geen horizontale band. „Neher vindt dat de FIA en de GPDA maar eens een kijkje moeten nemen op het circuit van Hoc kenheim waar wel een verantwoorde vangrailconstructie is toegepast. Neher hoopt dat de FIA en de GPDA uit het gebeurde tijdens de Grand Prix van Nederland 1973 een (harde) les zullen trekken. De firma is voorts van mening dat de FIA de circuitdirecties financieel zullen moeten helpen om de verkeerde vangrails te vervangen door goede. „De circuitdirecties hebben immers volkomen te goeder trouw, volgens de voorschrif ten van de FIA, gehandeld. gingen hebben mij niets gedaan. Ik ben er voor mezelf van overtuigd dat ik het fair heb gespeeld tegenover Fadrhonc. Duidelijk was, dat hij een tweede man wilde hebben. De keuze was beperkt. Het was logisch, dat we aan trainers als Rijvers, Canjels ten. Logisch erg veel met die tweede man te maken zou krijgen, oriënterende gesprekken met een vrijblijvend karakter met Can jels en Van der Hart heb gehad. Dat is toen uitgelegd alsof ik geheime bespre kingen achter de rug van Fadrhonc om heb gevoerd met de bedoeling zijn posi tie aan te tasten. Nee, ik heb me van die kritiek niets aangetrokken. Het heeft NAV-voorzitter Wessel Wessel: „Wij maken vangrails zoals de FIA-voor- schriften die voorschrijft. En die voor schriften zijn er niet voor niets. Maar als die firma Neher, zoals zij zelf be weert in haar betoog, een opdracht aan neemt tegen beter weten in dan lijkt mij dat een zaak voor de rechter. Ver der kan ik er ook nog niets over zeggen omdat ik mij nog niet in de zaak verdiept heb”. en Van der Hart dach- was ook, dat ik, omdat ik Israëlische sportjournalisten zijn niet welkom bij de Universiade die vol gende week in Moskou begint. De Aka- demische Sportbond heeft uit Moskou een telegram gekregen van de organisa toren uit Moskou waarin staat de Israë liërs niet ontvangen kunnen worden. HAVELTE. „De dood van Roger Williamson is veroorzaakt door de vang rails langs het circuit van Zandvoort”. Dat is de mening van de firma Neher Nederland bv, die de door anderen ont worpen en door de Internationale Auto- mobielfederatie (FIA) voorgeschreven rails op Zandvoort heeft geplaatst. In een brief aan Louis Stanley, secretaris van de Grand Prix Drivers Association (GPDA), schrijft de firma Neher, dat de vangrailconstructie op Zandvoort een ui terst gevaarlijke is, welke ongelukken uitlokt. Neher doet dan ook een beroep op Stanley, die naast secretaris van de GPDA ook eigenaar is van de BRM- renstal, om te proberen te bewerkstelli gen dat alle renbanen voorzien worden van verantwoorde veiligheidsvoorzienin gen. Neher stelt de FIA mede verant woordelijk voor de dood van William son. Cruyff: „Ik verwacht niet eerder dan begin volgende week nieuws in de Neher Nederland bv, een dochteron derneming van Neher GMBH in Aschaf fenburg (West-Duitsland), een firma, die zich bezig houdt met de levering en plaatsing van staalconstructies. Neher vindt het onbegrijpelijk dat de FIA nog steeds een verouderd en gevaarlijk type vangrails voorschrijft. „En dat terwijl de FIA wel degelijk op de hoogte is van het bestaan van andere, goede construc ties. In december 1969 hebben directiele den van Neher in Parijs een lezing mogen geven voor bestuursleden van de FIA. In discussies na afloop waren wij in staat aan te tonen, dat er inmiddels rails ontworpen waren (o.a. door Neher) van een veel veiliger constructie dan de grootste voordelen van Fadrhonc is, dat hij zich nooit op de voorgrond wil dringen- Hij is namelijk helemaal niet ijdel.” Een puntgave voorzet. De vraag of Jack van Zanten wel ijdel is, ligt nu als een logisch gevolg in het gesprek. De altijd onberispelijk geklede en gekapte Amsterdammer, 19 jaar geleden ge trouwd met de zangeres Francis van Rooy en nu vader van drie dochters, heeft het er moeilijk mee. Hij geeft ook lachend toe dat het storende gerinkel van de telefoon hem niet onwelkom is. „Kan ik er even over denken.” Terugge keerd op het zonneterras van zijn riante huis in het Amsterdamse Slotervaart, maakt hij nog altijd de indruk zich wat opgelaten te voelen. „Het is ook moei lijk. Dat heeft nog nooit iemand aan me gevraagd. Iedereen, uitgezonderd Fadr honc dan, heeft, geloof ik, een bepaalde ijdelheid. Voor mezelf heb ik het gevoel, dat ik het erg ben. En daar is voor mij als chef-d’équipe van het Neder lands elftal ook geen reden voor. De glamour is voor de spelers. Die moeten het doen. Het is onjuist dat bij goede prestaties officials en begeleiders zich zelf op de borst gaan slaan.” Maar waarom dan zo’n tijdrovende functie geaccepteerd? Nadat hij achter eenvolgens 14 en 7 jaar voor miljo nairs Pon en Caransa had gewerkt, is Van Zanten vorig jaar voor zichzelf in onroerende goederen gaan handelen. Zijn agenda is al vol genoeg en heeft daarom voor zijn werk toch geen publi citeit nodig, al is de hem wel eens toebedeelde bijnaam „kleine Caransa” niet of nauwelijks bij het grote publiek bekend. Van Zanten, lachend: „Ik had die naam zelf ook nog niet gehoord. Ik heb er trouwens geen enkele behoefte aan Caransa, met wie ik nog steeds bevriend ben, te imiteren. We hebben een totaal verschillende benadering. Maar waarom ik dit werk in de voetbal bond doe? Het werken met zo’n elftal, zo’n groep spelers boeit en intrigeert me. Een kick is er een beetje te hip woord voor, maar het ontspant me geweldig. Het is een enorme uitlaat. En door de jaren is er ook internationaal een band gegroeid. Je komt er steeds meer in. Dat is prettig.” Jack van Zanten: „Ik geloof dat ik het fair tegenover Fadrhonc heb gespeeld”. De storm van kritiek op de verrichtin gen van het grootste deel van het team vond bij hem nog wel begrip. Meer nog, hij kon daar in grote lijnen wel achter staan. „Hoe het kwam, dat ze zo slecht speelden, begrijp ik nu nog niet. De voorbereiding was optimaal. Er was echt geen oorzaak voor te vinden. Dat neemt niet weg, dat het de ploeg en de KNVB veel schade heeft berokkend.” Enkele kranten betrokken toen ook Van Zanten zelf in hun kritiek. Hij zou de kansen op de eindronden in groot gevaar hebben gebracht, door bij het opgeven van het elftal een grove blunder te maken. Op de opgave stonden Cruyff en Brokamp vanwege hun rugnummer niet bij de eerste elf. Zij speelden natuurlijk wel, hetgeen volgens de Belgische coach Goet- hals en de verslaggevers van die kran ten tot gevolg had. dat Nederland zijn wisselspelers had opgebruikt. Niets was minder waar. Van Zanten had de scheidsrechter op de hoogte ge bracht en daarmee, zoals later ook door de FIFA werd bevestigd, correct gehan deld. Als de Amsterdammer deze zaak nog eens de revue laat passeren, zet hij opnieuw zijn stekels op. „Ik snap die journalisten niet. Als ze het bij mij even hadden nagetrokken, had ik het ze kun nen uitleggen. Nu namen ze zonder meer aan, dat ik fout zat. Geloof me. als ik echt een grote stommiteit zou uitha len, stel ik mijn functie ter beschik king.” Van Zanten begeleidt het keur korps van de voetbalbond ruim 10 jaar. Na zijn start bij de UEFA-jeugd kwam hij via Jong Oranje bij het A-team. Eerst werkte hij samen met Elek Schwartz, later met Dennis Neville. Geor ge Kessler ,(„een heel korte tijd. Met hem had ik niet zo’n beste verstandhou ding”) en Frantisek Fadrhonc. Met de komst van Cor van der Hart als coach naast Fadrhonc kreeg Van Zanten de „titel” van chef-d’équipe. Het Pakistaanse hockeyelftal heeft met 4-1 van België gewonnen. India speelde 1-1 tegen Oost-Duitsland. .SS;.! .-..',4 de organisatorische kant van de zaak partij. mijn verstandhouding met Fadrhonc ook gebeurtenissen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11