RAMPJAAR NEDERLANDSE TDERISTEN EEN VROUW REGEERT OP ALARMCENTRALE u2 II „Het verschrikkelijke was nog dat die mensen niet verzekerd waren. We hebben gehuild toen we het hoorden99 f Barcelona Gebroken duim Ellende Poekie k >1 i i „Als we epn caravan zien rijden, zeggen we: Daar gaat er weer één zijn ongeluk tegemoet. Maar daarna wandel je weer vrolijk verder, want uiteindelijk is het je vak. Stel je voor dat er niemand meer zou verongelukken Dat klinkt rot, maar zo is het wel. Je leeft eigenlijk in tweeën. Als je zo’n triest geval aan de telefoon hebt, moet je je dat wel voor kunnen stellen. Soms zijn mensen volkomen de draad kwijt. Natuurlijk maakt dat indruk, maar op het moment dat je de telefoon neerlegt, moet je wel iets gaan bedenken”. 097» V* m/Vrow HOC het men meer -■ 7 vliegtuigjes particuliere ROLF STALLINGA en Het gesprek heeft een uur geduurd en mej. Van Lennep spoedt zich terug naar haar afdeling. „Dat uur moet ik vana vond inhalen”, zegt ze, „maar dat is het vak". onder g nsterdan een RPS. MEJUFFROUW M. C. A. J. VAN LENNEP „het is je vak” Als patiënten moeten worden terugge vlogen, gebeurt dat in de regel met een lijntoestel. Maar.een draagbaar wordt wel als vier zitplaatsen gerekend. „Een vlucht van Barcelona, die normaal 260 gulden kost, komt je dan op duizend gulden.” Het bericht komt uit Calais: Nederlander met vier kinderen met ernstige brandwonden in ziekenhuis na explosie in bunker. Nog geen week later wordt de auto van een vertegenwoordiger uit Oosterhout op de autoweg Parijs-Rijssel door een tankauto getorpedeerd. De man ziet zijn vrouw en vier kinderen levend verbranden. Het tragische ernde van een vakantiereis, die zo goed was begonnen. Er gaat bijna geen dag voorbij of er komen Nederlandse vakan tiegangers in het buitenland om het leven. Soms sterven ze een natuurlijke dood, vaak ook ver ongelukken ze op de wég. In alle gevallen is de ellende groot. Hoe groot? De beste „barometer” hiervoor is de ANWB-alarmcen- trale in Den Haag, waar de tele foons roodgloeiend staan. Hoewel de exacte gegevens nog niet zijn uitgewerkt, heeft men daar - en op het ministerie van Buitenlandse Zaken - de stellige overtuiging, dat het aan tal dodelijke ongevallen in het buitenland deze zomer aanmer kelijk groter is dan in voorgaan de jaren. Ook het aantal auto’s, dat moest worden opgehaald, steeg aanzienlijk. Alleen in juli waren dat er al duizend tegen tweeduizend over heel 1972 en daar zijn de total-loss gereden wagens dan nog niet eens bij. Hoe snel komt de hulpverle ning aan slachtoffers in dergelij ke situaties op gang en wat voor problenjen doen zich daarbij Uit alle hoeken van Europa worden ge strande auto’s van toeristen door de ANWB teruggehaald. Maar als een wa gen total-loss is, hoeft het niet meer zo erg. Juist in de zomermaanden, als heel Europa op vakantie is en ook de „lucht- bussen” propvol zitten, geeft het door gaans grote moeilijkheden om snel een ticket te krijgen. „Van Barcelona bij voorbeeld kun je in deze tijd niet naar Amsterdam vliegen. Die toestellen zijn altijd vol en we hebben al veel chauf feurs over Londen of Zürich moeten laten gaan. Soms ben je drie dagen bezig om een plaats te kunnen boeken.” Hoe zijn de ervaringen met de Oost bloklanden? „Het gaat een beetje trager dan in het westen, maar voor de rest mogen we niet klagen. We krijgen enorme mede werking van de ambassades en zuster- clubs in die landen. Voor die clubs is het een grote opgave, want het zijn altijd wel gekke dingen die je vraagt. Enhet kost geld, waardoor er met een monetaire maatregelen moeten worden getroffen. Vorig jaar hadden we een geval in Roemenië, waarbij we met het transport een eindeloos gemodder hadden. Steeds lukte het maar niet. Tot we ontdekten dat het erg vlot ging als je ook het buitenlandse traject met hun maatschappij vloog. Dat weten we nu. gebruik van overgestapt.” „Men moet dan wel een ongevallen verzekering bij de ANWB hebben en het is beslist geen dagelijkse zaak. We doen het alleen als de patiënt wel transporta bel is maar door de aard van zijn ziekte rugletsel bijvoorbeeld niet mag bewegen. De rest van de familie laten En als er geen kredietbrief is? „Dan zijn we ook wel bereid het nodige te doen, maar wordt het wel erg kostbaar.” Het is lang niet altijd mogelijk een gewonde per vliegtuig op te halen. Het kan zijn dat er geen vlieveld in de buurt is of dat men bij het „overstappen” op onoverkomelijke problemen stuit. In dergelijke situaties wordt de ambulance gebruikt. Na een jaar experimenteren is de ANWB dit jaar pas goed ook op het „Je hoort de hele dag niets doe je rot werk. Je hoort de hele dag niets anders dan doffe ellende, maar als iemand daardoor echt hard wordt, kan ik hem niet meer gebruiken. En iemand, die het zich allemaal te veel aantrekt, werkt zich ook in de modder. We heb ben van die gevallen meegemaakt. Aan de andere kant: ze realiseren het zich waarschijnlijk niet, maat ze gaan er wel steeds ellendiger uitzien.” De ANWB telt ongeveer tweeënhalf miljoen leden, van wie er dit jaar 600.000 met een reis- en kredietbrief (hier heeft men het al over de „verdriet- brief”) op zak de grens over trokken. Over de waarde van dit document be staan de nodige misvattingen. „De kredietbrief is bepaald geen ver zekering, zoals veel mensen denken. Als ze hem zouden lezen, zouden ze precies weten waar ze aan toe zijn, maar je merkt dat ze hem gewoon niet lezen. Ze denken: nu zijn we overal vanaf en ons kan niets meer gebeuren. Goed, de hulp verlening van ons kost ze niets en daar valt verschrikkelijk veel onder, maar als ze geen reis- en ongevallenverzekering hebben, moeten ze het transport naar huis wél zelf betalen. En dat valt meest al erg tegen. Je moet ook niet de goedkoopste verzekering nemën want 500 gulden is zo op.” „Bij de repatriëring van mensen hangt het van de aard van de ziekte of ver wondingen af of je ze in een vliegtuig laadt. Gisteren hadden we weer eens een echt ouderwets geval: iemand met ge scheurde enkelbanden. Die man kon niet autorijden en dan stuur je een chauffeur die de boel terugbrengt. Dat gebeurt soms ook als iemand z’n duim breekt. Maar als we komen, is het ook inderdaad nodig. Het letsel wordt per geval beoordeeld, maar het probleem is vaak dat de mensen de dokter niet kunnen verstaan. Soms heb je ook het gevoel, dat je met een ziekte wordt belazerd en dan probeer je dat na te gaan.” Heeft ze zelf medische ervaring? „Nee, maar wel een gezond verstand en ik ben bereid om te zeggen: ik weet het niet. Dan vraag je het aan een arts.” Wat gebeurt er met kinderen van wie de ouders zijn verongelukt? „Ik kan me niet indenken dat kinde ren in het buitenland los blijven rondlo pen. Stel dat een echtpaar met drie kinderen een aanrijding krijgt en er blijven twee kinderen over. In dat geval vist de politie de papieren bij elkaar, waarschuwt het Nederlandse consulaat, waarna Buitenlandse Zaken wordt inge schakeld. Die waarschuwen ons als er een reis- en kredietbrief is en dan gaan we gezamenlijk bekijken, wat er moet gebeuren. Je gaat eerst overleggen met in Holland achtergebleven familie en voor de kinderen is er altijd wel iemand in de buurt, die zich over hen ontfermt. We hebben tenminste nog n ooit iets anders meegemaakt.” Vooral het kunnen incasseren, weegt zwaar. „Nogal logisch, want in wezen we dan door een chauffeur halen, maar je moet natuurlijk geen chauffeur naar een baby sturen, want dat zou voor geen van beiden goed zijn.” Hoe lang duurt het in de regel voor dat de melding van een ongeval binnen komt? „Oh, dat gaat bijzonder snel. Een urenkwestie, maar we hebben dan ook een bijzonder intensief contact met Bui tenlandse Zaken. Aan de andere kant moet je bij alle instanties goed de weg weten, want er moet verschrikkelijk veel geregeld worden. Het vliegtuig, een ambulance op Schiphol fen een plaats in een ziekenhuis.” anders dan doffe ellende” „We noemen niks meer raar. Wat u ook bedenkt, wat men zou kunnen vra gen, wij hebben het dan allang meege maakt. Klassiek is voor ons het verhaal over die meneer, die een poes bij zich had en in Frankrijk een botsing kreeg. De poes - Poekie heette ze - nam van de schrik de benen en werd pas veel later door aardige mensen ergens opgepikt. Die hebben toen de politie ingelicht, maar toen zat die meneer al lang weer thuis .Voor ons de vraag: hoe krijgen we Poekie terug? Het heeft maanden ge duurd voordat we er met een lege auto langs kwamen. Die chauffeur hebben we toen een poezemand en een asperientje - voor de grens - meegegeven. Maar Poe kie, die hebben we gerepatrieerd”. De alarmcentrale bevindt zich in een modern vertrek met grote ramen en landkaarten, waarop met blokjes de re- patriëringsgevallen zijn aangegeven. Op de grote wegen naar het zonnige zuiden wemelt het ervan. Op sommige blokjes is een kruis getekend. Om ons heen wordt koortsachtig getelefoneerd. Barce lona is aan de lijn en Lyon, München, Monte Carlo, Milaan en Bazel. En steeds gaat het over vakantieleed: een opste- kertje van „We hebben het zo fijn” zit er niet bij. Slopend werk dus. Welke eisen stelt mej. Van Lennep aan het personeel? „Het moeten vriendelijke, jonge men sen zijn met een groot incasseringsver mogen en gevoel voor menselijkheid. Bovendien moeten ze goed kunnen tele foneren.” Mejuffrouw Van Lennep. de tengere chef van de ANWB-alarmcentrale. zegt het droogjes. Ze heeft de naam een ijskoude te zijn. Ge enspoor van emotie op haar bleke en vermoeide gezicht. De spanning van het werk en de lange dagen het is niet abnormaal dat zij en haar dertien stafleden gedurende twaalf uur „264426” horen rinkelen zjjn daar niet onschuldig aan. Normaal gesproken vliegen we graag met de KLM omdat je dan de steun hebt van de medische dienst Schiphol.” Krijgt ze achteraf nog wel reactie» van mensen die zijn geholpen? „Het is een witte raaf dat het gebeurt dat je later nog hoort hoe het is afgelo pen. Er zijn wel mensen, die schrijven, maar meestal weet je niet of een ge wonde het heeft gehaald of niet.” Zoekt ze zelf nog contact? „Eigenlijk hebben we het daar te druk voor. Ik heb vandaag net de zaak van die familie in Calais afgehiandeld. Dat wil niet zeggen dat je verder helemaal niets meer doet. Het verschrikkelijke was ook nog, dat die mensen niet verze kerd waren. We hebben gehuild toen we dat hoorden”. Het is tegenwoordig regel bij ANWB dat het geld voor de transport eerst op tafel moet komen als daarvoor niet is verzekerd. Waarom? „We zijn door schade en schande wijs geworden.. De wanbetalers zitten vooral in die mensen, waarvoor je erg veel hebt gedaan en een gegeven krediet zijn ze kennelijk snel vergeten”. Een hoofdstuk apart vormt het opha len van door botsingen of mechanische pech gestrande auto’s. De ANWB be schikt over veertig sleepwagens en aan zienlijk meer chauffeurs. Geen overbodi ge luxe als men bedenkt dat er vorige maand gemiddeld veertig auto’s per dag in het buitenland „sneuvelden” en er zelfs een dag was, dat het er 55 waren. Daar zaten dan nog niet eens de wagen» bij die total-loss waren. „Die worden niet gehaald, maar in het betrokken land ingevoerd en als schroot verkocht. Je hebt landen waar dat een lijdensgeschiedenis is. Zwitserland bij voorbeeld, waar de invoerrechten naar het Taantal kilo’s wordt berekend. We laten de wagens dan eerst plat persen tot kleine pakjes”. Er zijn meer dingen, die nog lang geen gemeengoed zijn. De automobilist die zijn wagen in Spanje twee maanden onbeheerd achterlaat, moet er wel reke ning mee houden, dat hij moet betalen. De wagen wordt dan namelijk in een hal opgeslagen en de eigenaar kan hem alleen tegen betaling van de veiling- waarde terugkrijgen. En wist u dat paarden en ezels op de Spaanse wegen altijd voorrang hebben? Een botsing kan in zo’n geval uiterst vervelende gevolgen hebben. Volgens de lezing van op die manier gestrande toeristen is de politie in het land van Franco niet te beroerd om deze klanten zonder pardon in hechtenis te nemen. Mej. Van Lennep vindt dat over dreven verhalen. „Het valt meestal erg mee”. Wat doet de ANWB voor mensen, die - om welke reden dan ook - in de gevangenis belanden? De cheffin heft snel de handen voor haar gezicht en zegt: „Dat is Buitenland se Zaken. Als mensen de regels van een ander land overtreden, kan ik er ook niets meer aan doen”. Krijgt ze wel eens rare telefoontjes? 'i Erbij legden wij voor aan mejuffrouw M. C. A. J. van Lennep, die sinds de oprichting - zestien jaar gele den - de leiding van de alarm centrale heeft. TT. ’M?--

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13