show heeft wel iedereen in ’t Gooi aan het denken gezet Uf Blokker AL DAT GEZEUR AAN JE HOOFD OVER SEXMANIAK BAREND SERVET 1 Vondelpark Mik op de hond Rijwielschool Zware Mannen!! I die 75 K.G. en meer weegt!g Boos op Mounties w i B fte gi-Bt!.' 0 gijül 15 ZATERDAG IT AUGUSTUS 1973 Erbij - Jl fff Zij alleen!! JflE” Zij alleen!! fff Zij alleen!! 'j Berijdt niets anders dan de g 3 r Druilerige effect van mijn i JAN-PIET STOKMAN WMWWVUIAAAriAfUVIAAAi van automobiel K—r nnnnunuior s.„.J w.i.i.iOllullllillilW* I er HANS ROMBOUTS IJf Blokker wijst nadrukkelijk op het nieuwe televisiegenre in het komende met Harry Touw, zijn bal-gehakt-vriend, weigerde op te treden. „Man, we kwa men Blankenberge binnen en zagen, dat de stad met aanplakbiljetten was volge stopt. Barend zou met 18 Deense meiden een show verzorgen! Ik wist van geen Deens bloot in die drive-in-show. Enfin, zelfs de commis saris van politie kwam erbij en vroeg de organisator of die iets van dat bloot afwist. Nee, zei die man. De aankondi ging met die Deense meiden was een ren maar paviljoen. Kostelijk is de inleiding van het verslag van de eerste afdelingsbijeen- komst in 1885 (in Haarlem), gedrukt Braak bij elkaar zou kunnen slaan. „Ik zou toch wel gek wezen om dat Barend Servet-sfeertje te laten verdwijnen.. Maar de mensen zouden eens moeten leren, dat IJf Blokker niet gediend is van spontaan opwellende sexuele ver langens als Barend Servet verschijnt. Daar moet ik echt niks van hebben. Ik heb in Amsterdam een fijn vrouwtje, die, als ik in het land optreed, vier avonden per week thuis op onze vogel past, en heel blij is wanneer ik ’s nachts heel huids de sleutel in het voordeurslot kan steken”. Wie mocht denken, dat IJf Blokker ook in zijn priveleven de Barend Servet- maniertjes en uitspraken kwistig om zich heen strooit, komt bedrogen uit. Hij heeft niet de minste behoefte met de televisiecreatie van het VPRO-trio Van der Linden, Schippers en van Hemert de persoon Blokker te verdringen. „Het Servet-achtige optreden ben ik vergeten, zodra ik het podium verlaat of gewoon met vrienden en kennissen babbel. Dat ik in een show wel eens het pollens, en hé, verdomd interessant, maar gaat u verder, laat rollen, is normaal. Weet je, toen VPRO-maandag mij laatst inter viewde had ik naast de microfoon een lijstje met de meest saillante uitspraken, die Barend in de show bezigde. Echt, ik gebruik ze gewoon niet. Dat zenuw achtig sfeertje van Barend is van IJf. Ja, dat is typisch een familietrekje van me.” Het bewaren van de goede naam van de ladies was een punt van grote zorg en waakzaamheid in' de wielrij- dersbond.- Zo klonk het in 1896 alar merend: „De eer van de bond is in gevaar. In de laatste tijd schijnt een soort vrouwen, die wij maar liever niet nader willen aanduiden, er werk van te maken in het bezit van ons bondsinsigne te komen, zich er mee te tooien. Schande”. Wie daaraan meewerkte zou als afschrikwekkend voorbeeld in het bondsorgaan prijken met zijn naam... Kom daar nu eens om. Iedereen kan maar lid worden van de ANWB. Michelin Bandon. Honden en niet begrijpende platte landers (die de rijders „aanrandden” met stokken en stenen) waren de grote gruwel voor onze dapper fiet sende voorvaderen. Neem die honden. In een ingezonden brief raadde ene P. aan een catapult mee te nemen. Na Een verslaggever van De Kampioen nam in 1895 een kijkje in een rijwiel school voor dames. De reporter was bang, dat hij als man niet werd toegelaten maar de lerares (die waar- Uf Blokker is er de man niet naar zijn hersens te lang met deze gedachte te pijnigen. Blokker blijft voor alles de drummer, die in zijn Amsterdamse huis dertig enthousiaste knapen wekelijks de eerste beginselen van het drummervak poogde bij te brengen. „Ik kan zo weer met die drumschool beginnen”. Maar amicale IJf laat zich de kaas niet van het brood eten: zijn Barend Servet- schnabbels laten het geld rinkelend in de huishoudportemonnee neerdalen en leveren hem meer geld op dan hij ooit als drummer in het orkest van Ted de broek aan en gaat jandorie dezelfde act doen als in de Servet-show. Zelfs came- ralieden in de studio vonden het te gek worden”. IJf Blokker is een vriendelijk mens. De 42 jaar geleden in Den Helder geboren Amsterdammer maakt zich niet gauw boos. Maar soms voelt hij zich een verslagen en driftig wordende aardbewoner. „Ik word er soms kotsmisselijk van. Al dat gezeur aan je hoofd over sexmaniak Barend Ser vet. Dat vind ik verschrikkelijk eng. Je hebt het nou zelf meegemaakt, hier in Wijk aan Zee. Het vrouwtje, dat een handtekening kwam vragen, scha kelde, toen ze naast me zat, op die gewilde sextoer over. Je zag haar ge woon denken: Ha, lekker sexdiertje. Als ik dat zie sla ik dicht. Ik ben hele maal geen sexmaniak. Ik ben een gewone, gezond denkende Amsterdamse volksjongen, die nou net toevallig als Barend Servet in een wat bloot brengende show op de buis is gekomen”. winterseizoen. „Het drollerige effect van mijn show heeft iedereen in ’t Gooi aan het denken gezet. Johnny en Rijk zien het met hun shows niet meer zitten. Het is te gladjes, net een tikkeltje te profes sioneel van opzet om de mensen spon taan te laten lachen”. Blokker komt op 27 december op de buis. „De VPRO maakt nog één Servet- show. Om het af te leren denk ik.” Voorts is Blokker zeer actief op het presentatie-gebied. Maakte in juli een serie met de Duitse televisie, waarin onder andere The Sissies en Long Tal met lutmie /’ntitnutMu Lieht- 5' luratrs Men C nooit w ffe M i i sijn with zij aUtfntijMtwgtMmnu Na het succes van „Knotsgekke uitvingen’ heeft Leonard de Vries weer een goudmijntje voor de uitge verij De Haan in Bussum ontdekt: de merkwaardige tijd, waarin de fiets en de auto tot leven werden gewekt. Onder de naam „De dolle entree van automobiel en velocipee" bracht De Vries samen met Ilonka van Amstel een grote vracht boeiende en vaak ook zeer amusante wetenswaardighe den bij elkaar. Het volop geïllustreer de boekwerk heeft weer alles mee: de hedendaagse jacht op zaakjes uit grootmoeders tijd, de nostalgische hunkering naar de glittertijd en de come back van de fiets (het boek gaat meer over de velocipee dan over de automobiel). Ondertitel van deze vrolijke fietsgrabbelton is: „het inte ressantste en boeiendste, beste, leuk- Zo goed als de emicipatie van de vrouw op de fiets steeds weer als een rode draad door de publicaties van de velocipedisten (later fietsers, zij het dat menigeen walgde van het1 woord fiets) liep, zo vindt men ook steeds weer, vooral in de begintijd,-de strijd t tegen de hond terug. de wijze van fabricage kegt hij het gebruik uit: Leg in het stukje leder een steen, mik goed op hét dier, dat u te na komt of zal komen (liefst op zijn nek), trek hard en de uitkomst zal schitterend, wezen”. Later ontwik kelt zich zefs een discussie wat voor soort vuurwapen wielrijders mee moesten nemen. Zo zegt een bondslid: een goed verdedigingswapen isde zogenoemde ploertendoder of ook de constabulary revolver kaliber 9 mm. Het schieten vanaf een in* beweging zijnde machine1 vereist grote oefe ning”. Nog weer later meent de heer Franken in Arnhem de oplossing- te gen de overlast en het gevaar van honden gevonden, te hebben. Hét be staat uit een. cylinder, aan de fiets te bevestigen, die met een stof gevuld is-, die honden vol ontsteltenis dóet vluchten. De vulling van de cilinder wenste de heer F. nog geheim te houden. lAAiyWVMWWWVlAAI En wat valt op de eerste de beste pagina op, als je aan het lezen slaat: dat het Vondelpark altijd al een bron van discussie, ergernis en ingezonden brieven is gweest. In 1884 reeds wer den er acties gevoerd om lieden, die door de behoudende generaties on verlaten werden genoemd, uit dat park te verbannen. Toen waren het de velocipedisten, de fietsers. Dat wa- dan ook vaak rabouwen, die als- heen en weer fietsten voor het De beminnelijke Amsterdammer wor stelt bijna dagelijks met het probleem hoe het aureool, van de niets ontziende sexy Barend, waarin het publiek hem heeft gevangen, te doorbreken. IJf heeft geen reden tot klagen. Hij geniet dage lijks met volle teugen van de geneugten, die het luchtige leven hem voorschotelt. Maar eenmaal in de rokerige zalen in ons land, staat Barend Servet oog in oog met het kijkersvolk, dat hem bij nacht en ontij deelgenoot maakte van de ge kwetste gevoelens als hij in zijn show voor de zoveelste maal het bloot tevoor schijn had getoverd. Oog in oog ook met „die gekke horde, die meent, dat Barend best wel voor een geintje is te porren.” Als ik dat zo meemaak, denk ik wel eens; is de show dan verkeerd overgeko men. Hebben de mensen nou helemaal niks begrepen van de nieuwe lulligheid, die wij op de buis wilden brengen”. in de eerste „De Kampioen", orgaan van het Algemeen Nederlandsen Wielrijdersbond- De onzijdigheid van het bond werd kort daarop veran derd in het mannelijke de bond. „Wie omstreeks 11 uur op de hoofd wegen, die naar Haarlem voeren, wandelde, merkte in de verte enige hoge gestalten op die als het ware boven de weg schenen te zweven. Het bedriegelijke van die indruk werd Hij wordt boos als hij De Mounties bespreekt. „Die jongens hebben ooit eens gezegd; wat die Servet doet is niks; is geen televisie, dat zullen wij nooit doen”. En wat doet Bambergen in zijn laatste shows? Maniertjes brengen, die ik in mijn show heb gestopt. Dat is vakwerk geweest van het schrijverstrio Van der Linden, van Hemert en Schippers. Die jongens weten iets van teksten schrij ven. Kijk, dat steel-effect vind ik ver schrikkelijk. En onze naaktloper St. John kwam in de Mounties-show met Ernie optraden. „Volgens de regisseur is het programma in Duitsland goed ont vangen. Nou, dat kan dan misschien wat worden. Fijn werk hoor, dat presente ren”. ste en merkwaardigste uit het blad „De Kampioen” van de ANWB 1833- 1908”. Een deel van de tekst uit de zg. inrijding door Leonard de Vries zegt al, wat de grote charme van boeken als dit soort is: „Wie de moeite neemt dit boek in zijn geheel te lézen, ook de advertenties, zal tot zijn verrassing ontdekken dat het zeer onthullende details bevat over het dagelijks leven in Nederland rond de fin-de-siècle, over de maatschap pelijke verhoudingen en problemen, het dienstbodenvraagstuk, de tegen stellingen tussen stad en platteland, de zedelijkheid, het verkeer, de wed strijdsport, de vaak zo belachelijke wetgeving, de etiquettes en de mode van toen.” De Vries zegt er geen woord te veel mee. schijnlijk reclame-minded was) was hartelijker dan de vrouwen in het Amsterdamse Vrouwenhuis van nu- Hij mocht er in. De dames konden zich eerst op een houten plancher, later in de tuin om bomen heen en door kleine paadjes onbespied in het wielrijden bekwamen. Mejuffrouw Schakel, ene flinke, degelijke leer meesteres, was wel kieskeurig met het aannemen van leerlingen. De re porter kon ladies dan ook met een gerust hart aanbevelen zich aan de goede zorgen van mejuffrouw Scha kel toe te vertrouwen. nog verhoogd door de volmaakt rusti ge wijze, waarop die gestalten zich vrij snel voortbewogen; inderdaad schenen zij voort te glijden. Zij kwa men naderbij en nu bleek het toch dat zij ook op de grond steunden: twee achter elkaar geplaatste wielen waren hun voldoende en de jongelui, die daarop zo vlug voortrolden, sche nen weinig van hun wankele positie te merken, althans zij keken vrolijk en bedaard rond zonder de minste onzekerheid in hun bewegingen.” En: „Temidden van vriendschappelijke groeten en gelach klonk nu en dan het opwekkende geschal der sein- hoorns” (want bij een groep fietsers was er altijd minstens één, die de komst van de fietsers bij passage van bijvoorbeeld een dorp aankondigde). lokkertje. Het publiek had drie riksen voor de show betaald en verwachtte natuurlijk een vette sexshow. Maar dat feest ging mooi niet door. Wie zich bedonderd voelde kon zijn geld bij de kassa terugvangen en wie bleef, nou, dat waren de echte fans. Ik bedoel maar, zo wordt er op een misselijke manier met je naam gesold. Ik pas er voor tot een soort sexclown van Nederland te worden gebombardeerd”. Maar niet alles in het leven van IJf Blokker verloopt op rolletjes. Zelfs bij dat presenteren van bijvoorbeeld een VARA-drive-in show gaat er wel iets fout. In het Belgische Blankenberge ver oorzaakte Barend enige tijd geleden een kleine, maar heftige rel, toen hij samen :ijn nufk/:t g! -jp d-. hobbelige J wS$.-.V..'. A..A A.. '-•R

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15