Voor elk materiaal is er nu bijna wel een eigen lijmsoort UNILEVER EN DE JACHT OP EIWITTEN sojabonen Teelt van in Nederland een experiment Steeds meer fietsen op de weg Gezin en samenleving GEZINFORMATIE Boeken met tips I tips voor vrije tijd PVC-lijm Textiellijm Kontaktlijm 17 Erbij Proeven Smaak Perspectief In gevaar '-4 Hapjes met soja-eiwitten. Mevrouw ir. R. Rosema, dr. J. Jensma, drs. J. Schogt en L. van Velse van Unilever proeven ervan. ge- belangrijkheid Je op, iAAAA/WMWWWWMWWWWWWWWMWWWWWW»/ over on- kAAAAAAA IG In de proefkeuken van het Laborato rium hebben we kennis kunnen maken met verschillende hapjes, waar uit soja bonen afkomstige eiwitten in bepaalde percentages in verwerkt waren. iet tik de an >n- ijn aar het er- oot oet ele •en :li- at- De •en je- cht die de De Hard PVC-lijm is ontwikkeld voor het lijmen van zg. hard PVC. Dat mate- dit en je- et en it- ize Textiellijm wordt gemaakt op basis van natuurlijke rubber. Zoals de naam zegt bestemd voor het lijmen van tex tiel. De verbinding, die met textiellijm wordt gemaakt, blijft flexibel. Daarom kan met deze lijm heel goed een lap stof worden ingezet of geapplikeerd. Het om boorden van kleden en lopers, het anti slip maken van kleedjes laat zich perfect uitvoeren met textiellijm (in banen op de achterkant van het kleedje aanbren gen en laten drogen. Na drogen heeft men dan een aantal banen stroef rubber, die glijden onmogelijk maken). Het gebruik is simpel. Beide delen voorzien van een dunne lijmlaag. Laten drogen tot de lijm transparant is. Daar na de delen op elkaar aanbrengen en aandrukken of aankloppen. Na tien uur is de maximale sterkte bereikt. iig ?e- cer •en m- •ed wt iet m- in- •n- ke iet er. ert ?d- er- ws en in: sn. ?e- •en rol iw. igd iet als :ht iet •en te vd, ran era le an. Ike iet iet len ze io- ;en al- riaal wordt vooral verwerkt als buizen en pijpen voor aan- en af voer van wa ter, riolering en electriciteit. Vanzelf sprekend is deze lijm dus ook geschikt voor het lijmen van PVC-goten, -profie len en -golfplaten. In de praktijk zal het werken met deze lijm vooral verbindin gen en tussenstukken van buizen en pijpen betreffen. De lijm droogt zeer snel. Daarom moet de bus na gebruik onmiddellijk gesloten worden. Gereed schap kan worden schoon gemaakt met tri of aceton. Is de lijm iets ingedikt dan kan ze met aceton wat worden verdund. Een verbinding met hard PVC-lijm is bestand tegen koud tot en met kokend water. Gebruiksaanwijzing: de delen die men met elkaar gaat verlijmen moeten goed op elkaar passen: de lijm heeft een gering vullend vermogen. Buizen e.d. kunnen met warm water zacht gemaakt worden en daarna goed passend worden gevormd. Het oppervlak van beide delen goed ontvetten met bijv. Snelfix-verdun- ner, aceton of benzine. Daarna op één van de beide delen de lijm aanbrengen en onmiddellijk de beide delen in of op elkaar schuiven. Onder de rook van Zevenaar ligt een stukje land, waarop sojaplantjes bezig zjjn flink uit de kluiten te wassen. De bonen van dit gewas zjjn zeer eiwitrijk en momen teel is soja dan ook de belangrijkste grondstof voor vee- en pluimveevoer. De uitvoer- beperkingen van Amerika, verreweg de grootste soja-veevoerexporteur, hebben de sojabonen tot een sleutelpositie in de voedselindustrie gemaakt. Het zal niet lang meer duren, of ook wij mensen zullen lekkere hapjes op tafel krijgen waarin eiwitten, afkomstig uit sojabonen, verwerkt zjjn. Hamburgers, beefburgers, visburgers, Ita liaanse spaghettisaus, Provencaalse saus en kerriesaus om maar een willekeurige greep te doen gaan een eiwitrijke toekomst tegemoet. Inmiddels wordt in Duiven met span ning de eerste oogst van het soja-proef- veld in oktober afgewacht. In mei is er gezaaid en de groei verloopt voorspoedig. Knelpunt is niet de gemiddelde tempera tuur van ons land, maar de daglengte. De fiets is zo langzamerhand het meest verkochte duurzame consumptie artikel geworden. In 1972 werden in Nederland bijna 1,1 miljoen fietsen ver kocht en dat was voor het zevende jaar in successie een nieuw record. De hausse begon in 1967, toen voor het eerst meer dan 600.000 fietsen een koper vonden. Vorig jaar kocht iedere dertiende Neder lander een nieuwe fiets. Opmerkelijk hierbij is, dat het aantal rijwielfabrieken in ons land sterk is teruggelopen: van tweeëntwintig in 1960 tot negen in het afgelopen jaar, terwijl ook het aantal fietsenhandelaren opvallend verminder de. Het aandeel van de Nederlandse merken op de binnenlandse markt be droeg vorig jaar 62,2 pet. De export van Nederlandse fietsen steeg van ruim 71.000 in 1971 tot ruim 165.000 in 1972. ze ?e- ijk de ■dt an de nu Er moet dus iets van gemaakt worden, dat, anders dan het enkele jaren geleden op de markt gekomen en weer verdwe nen TVP (een soort hapklare brokken, die associaties met hondevoer opriepen) direct sympathiek aandoet. Want het gezegde „wat de boer niet kent, dat eet hij niet” blijkt op velen van toepassing te zijn. Brigade-generaal Hans Ad ler uit Munster heeft een dienstfiets, passend uitge rust met gouden generaals- ster op het achterspatbord en de generaalsviag op het stuur gemonteerd. Op deze fiets schijnt de generaal zijn dienstreizen te maken ais artilleriecommandant van het eerste legerkorps. Overigens is dr. J. R. Jensma, hoofd van de landbouwkundige afdeling, niet pessimistisch. Het is natuurlijk nog een kwestie van afwachten en verder experi menteren, maar de heer Jensma ziet toch wel perspectieven in de soja-varië- teit. die momenteel in Duiven tot volle wasdom komt. Slechts een enkel in Duitsland ge kweekt ras doet het op onze breedte graad goed. Bij een te grote daglengte wordt de bloei van de soja afgeremd. op het Duiven. Hierbij een handvol tips met boeken, die nuttig kunnen zijn voor het vullen van de vrije tijd. Hetty Mooy heeft flink wat vondstjes bijeengebracht in „Macramé ideeën”. Het is bedoeld voor degenen, die al wat handigheid op het terrein van ma cramé hebben opgedaan. Er staan wat nieuwe knopen in en veel gegevens macramé in combinatie met andere technieken (uitgeverij Cantecleer). Patchwork heet het boekje van Sylvia Green. Patchwork is eigenlijk datgene, wat in en vlak na de oorlog uit armoe werd gedaan: Het vervaardigen van iets uit over gebleven restjes lap. Het is zulk aardig werk, dat velen er helemaal door zijn ge grepen. Ze maken de fraaiste en merkwaardigste zaken van die lapjes. Patchwork wordt tot kunst. Veel zoniet alles over patchwork vindt men in dit Cantecleer-boekje (met voorbeelden). „Bloemen uit eigen hand van stof en kralen” leert ons aan de hand van Nel Vastert, dat er behalve de echte en plastic bloemen ook nog andere, vaak zeer mooie bloemen te kweken zijn: Met naald en draad in plaats van schop en schoffel. Nel vindt wel dat de natuur niet te evenaren is. Wel doet ze pogingen deze te immiteren (zij het met voldoende eigen creativiteit). Ze haalde eens een pioenroos uit elkaar om die te bestuderen en een „handwerkzame” roos te vervaardigen. Nel Vastert maakt de leuk ste dingen. En u wellicht ook, als u het boekje heeft doorgenomen (Cantecleer). Vroeger, toen we, de mensheid, nog dichter bij de natuur stonden, maakten we zelf onze kleuren om textiel te verven. Dat kleuren trekken uit planten is een bijna ver geten bezigheid. Gelukkig heeft Frans Smeets met zijn boekje „Wol en plantaardig verven” daar weer eens de aandacht op gevestigd. Het is niet eenvoudig en degene, die snel even een hesje een ander kleurtje wil geven, moet de methode uit dit boekje maar vergeten. Maar toch: Wie zelf wil experimenteren met meekrap en walstro, met bosbes of hei, moet dit Cantecleer-werkje eens bestuderen. Men moet niet tegen drukke werkzaamheden, dampen en spinnen op een spinnewiel opzien. Cantecleer (wat doet die uitgeverij allemaal niet om ons toch maar aan het werk te krijgen in onze vrije tijd) gaf ook het boekje „Schetsen” uit van Geoffrey Elliott. Deze Geoffrey aarzelt niet om ons uit te leggen, waarom we zoveel meer plezier in het leven hebben als we mooie en boeiende dingen via de tekenpen (potlood, houts kool) kunnen vasthouden. Hij legt op instructieve wijze uit, hoe u schetsen kunt ma ken. Hij spreekt daarbij ook degene, die denkt dat niet te kunnen, moed in. „Boek en jeugd”, jeugdlectuurgids voor gezin en school, van de uitgeverij Ploegs- ma, Amsterdam, en Leopold, Den Haag. Door het bureau Boek en jeugd van het Nederlands Bibliotheek en Lectuurcentrum zijn ruim 2300 titels van jeugdboeken bijeengebracht, naar rubriek gerangschikt. Het is een handige handleiding. Merk waardig overigens, dat bij „Indianen” Arendsoog ontbreekt. Onze zoon vindt dat een duidelijke omissie. Wellicht zijn er wel meer. In ieder geval staan er enorm veel titels (met korte beschrijvingen) wel in. Een lijmvlak (de tafel) en een lijmloos vlak (de latjes) geven geen verbinding. Dan de formica op de latjes en precies op de juiste plaats schuiven. Dan voor zichtig één latje verwijderen en het formica aandrukken. Eén voor één de latjes weghalen en de hele plaat goed aandrukken. Een voorbeeld van een kontaktlijm is Snelfix (het zou ook Tixotroop kunnen zijn of een kontaktlijm van een ander merkt). Hij is geschikt voor het lijmen van kunststofplaten, board, triplex op wanden, plafonds, tafels, kasten enz. Ook om uit de hand te fineren, het lijmen van aluminium stootplaten tegen de onderkant van deuren, rubber strips in auto’s, leerdoek op spaanplaat enz. Dus: lijmen van hout, fineer, kunststof, aluminium, asbestcement, eterniet, schuimplastic enz. op elkaar en op hout, steen, beton, metaal enz. Bij poreuze materialen dringt de eerste laag lijm in het materiaal. Pas nadat de eerste laag geheel in het materiaal is ingedrongen een tweede laag aanbrengen en weer zoals bij de eerste keer tien minuten wachten. Kwasten en gereedschap reini gen met verdunner. Nog even wat cijfers: de Verenigde Staten verbouwen soja op 20 miljoen hectaren. De helft van de opbrengst wordt uitgevoerd. Als de vraag blijft toenemen, in het huidige tempo, dan zouden er in 1985 in de VS 40 miljoen hectaren met soja verbouwd moeten wor den. Ter vergelijking: de totale opper vlakte aan bouwland in de EEG nieu we negen) bedraagt 50 miljoen hectaren. Het Unilever Research Laboratorium heeft de afgelopen jaren gepeinsd over het voor mensen eetbaar maken van soja. Als de boon ontdaan is van zijn olie blijft er sojameel over, dat voor 50 procent uit eiwit bestaat. Omdat de vraag naar rundvleespro- dukten niet bijgehouden kan worden, zal de produktie van pluimvee en varken moeten worden opgevoerd. Dat gebeurt trouwens al, want in de laatste 15 jaar is de consumptie in de EEG (oude zes van 4 tot 8 miljoen tón toegenomen. Die lijn stijgt nog verder maar daar is erg veel voer voor nodig. We stoppen steeds meer graan in vleesproduktie terwijl de wereldvraag voor menselijke consumptie toeneemt. Een paar misoogsten en het menselijke verbruik komt in gevaar. Er wordt daarom ijverig gezocht naar een andere toepassing van de plantaardige eiwitpro- duktie. Kenmerkend voor de kontaktlijmsoort is dat altijd beide delen moeten worden ingesmeerd met de lijm. Van groot be lang is dat na het opbrengen van de lijm eerst de aanwezige oplosmiddelen moeten verdampen. Dat betekent ca. tien minuten wachten na het aanbrengen van de lijm alvorens de beide te verlij men delen op elkaar t e brengen. Dan ontstaat direct een sterke verbinding die na ongeveer 48 uur zijn maximale sterk ste heeft ontwikkeld. Groot voordeel van dit lijmtype is dat er niet geklemd of geperst hoeft te worden. Aandrukken of aanrollen is voldoende. Wel is het zo, dat nadat de lijmvlakken met elkaar in aanraking gekomen zijn verschuiven of verplaatsen niet meer mogelijk is. Vooral bij het lijmen van grote opper vlakken kan het moeilijk zijn direct de beide delen op de juiste plaats te krij gen. Denk bijv, aan het beplakken van een tafelblad met formica. De beste manier om dit goed te doen is gebruik te maken van de eigenschap van de kon taktlijm (nl. een verlijming komt alleen tot stand indien beide lijmvlakken el kaar raken). We gaan als volgt te werk tafel en onderkant formica insmeren met bijv. Snelfix. Minstens tien minuten laten drogen. Op de tafel leggen we vervolgens een een aantal schone latjes. Een tijdschrift, waarop wij zeker in het kader van deze ru briek de aandacht willen vesti gen is „Gezin en samenleving”, een maandelijkse uitgave van de stich ting „Persoon en gemeenschap” (postbus 9725, Den Haag). Het is een al lang bestaand periodiek (opgericht in 1934), dat met zijn tijd meegaat en de problemen van nu, zo die al eigentijds zijn en er ook vroeger al niet waren, onder de loep neemt. De inhoudsopgave van het juli- augustusnummer geeft al aan, in welke richting het blad werkt: Geef een kind een kans (op zoek naar pleeggezinnen), honderden kinderen wachten op een plaatsing in een pleeggezin, gesprek met pleegouders, Wat doen de centra les voor pleeggezinnen?, kinderre- cept (een brouwsel, dat de kinde ren zelf kunnen bekokstoven), de medische wetenschap vraagt uw hulp (onderzoek orgaantransplan- taties), alcoholgebruik door de jeugd. Jantje wil niet slapen, ooie- vaarsdorp in Groot-Ammers (heeft niets met voorgaande kinderonder- werpen te maken, maar wel met het redden van de ooievaarsstand), kinderen in demonstraties ja of nee. van het leuk en bijten. Gezien de activiteiten van het steeds maar groeiende legertje doe-het-zelvers en het alsmaar toenemende assortiment van produkten voor de doe-het-zelver leek het ons nuttig eens wat nader in te gaan op de soorten lijm, die er tegenwoordig in de handel zijn. De grootste leveranciers op dit gebied zijn Sikkens (vooral bekend onder de „lijm-naam” Cetabever en Velpon), Sigma Coatings („lijmnaam” Rambo), Perfecta Chemie („lijmnaam Bison) en Frencken. Ieder van deze firma’s heeft beknopte gidsjes (de één handiger dan de ander) van hun produkten. Het is verstandig deze eerst even te bestuderen, alvorens een lijm te kopen. De komende weken zullen wij diverse soorten lijm onder de loep nemen aan de hand van gegevens, die wij via Sikkens ter beschikking kregen. Duidelijk is ook in deze branche, dat de concerns elkaar goed in de gaten houden en zo ongeveer met eenzelfde gamma aan produkten op de markt zijn. Een toekomst, die is uitgestippeld door het Unilever Research Laboratorium te Duiven. Men heeft daar het belang van sojabonen als eiwit-leverancier on derkend en is momenteel in het eindsta dium geraakt van de ontwikkeling tot een produkt dat als smakelijk voedsel voor menselijk gebruik moet gaan die nen. Immers, het voeren van eiwitten aan vee en pluimvee levert verhoudings gewijs niet zoveel rendement op. krijgt dus 0,3 kilo minder dierlijk eiwit terug dan je er aan plantaardig eiwit instopt. Dit proces levert wél een grote hoeveelheid mest op, die weer milieuproblemen geeft. Bij het verwerken tot een produkt voor menselijke consumptie is er één groot probleem te overwinnen. Dat is de smaak. In belangrijkheid wordt de smaak direct gevolgd door de structuur produkt. Niemand vindt het lekker om in een spons te Bij het zoeken naar een opvang van de enorme behoefte aan eiwit in de toekomst is de sojaboon dus van schatbare waarde. Dr. J. R. Jensma inspecteert de groei van de sojaplanten op het proefveld in Simpel gezegd komt het er op neer, dat er 2,5 kilo graan en 0,5 kilo eiwit nodig zijn om 1 kilo varken te maken. In dat kilo varken, dat door de mens geconsumeerd werdt zit niet meer dan 0,2 kilo eiwit. De smaak van deze produkten was ronduit voortreffelijk en het ziet er naar uit, dat deze artikelen binnen afzienbare tijd op de markt zullen worden bracht. '1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17