HANS SMEMAN Ik ben wel een beetje showbinkie Dubbel afscheid doet wel leed SMEMAN, JE MAG NIET AFGAAN Bondsradder Vertroeteld Luchtstrip BELANGENGROEP ROOFBOUW 5 SPONSOR 95 99 I gg 21 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 197 3 Maak ik een prachtige sprong, waarbij ik zo royaal over die lat kom dat ik wel 4.60 haalde". W Erbij „Bij de Nederlandse kam pioenschappen in Den Haag ben ik op een gegeven moment bijna aan de beurt om te proberen met de polsstok vier meter vijftig te springen. Daar komt Marga (Kamlag-Van Arnhem, presen tatrice van Studio Sport) naar mij toe en zegt: Als je nou even wacht hebben we je direct op het scherm. Nou, ik treuzel wat met mijn aanloop en ga enorm geconcentreerd op die bak af. isten in 1 PIETER MUL sinds deze week Sjaak STOPPER 4 Zijn beste jaarprestatie leverde hij het Pinksterweekeinde in de interland tegen Engeland en Denemarken. Hij behaalde daar een fraai totaal van 7381 punten en „De laatste jaren ging dat wel, leek het, maar als je daarmee doorgaat pleeg je onvermijdelijk roofbouw op je li-' chaam. Ik heb nu, Ed de Noorlander trouwens ook, een wat makkelijker hou ding en het niveau gaat toch niet achter uit. Zoiets kan volgens mij alleen maar als je een goede basis hebt. Dat geldt ook voor Mieke van Wissen. Als een jongen van twintig jaar dat doet klapt hij beslist terug”. Ervaring kan Smeman niet ontzegd worden. De ras-Rotterdammer begon als 13-jarige bij Minerva, dat later is omge zet in AV Rotterdam. In zijn middelbare schooljaren en later bedreef hij allerlei „Daarom klets ik ook zo makkelijk. Ik moet wel want het is mijn brood”. Smeman is van mening dat een veel belovende atleet full prof zou kunnen zijn van zijn twintigste tot vijfentwin tigste jaar. „Maar dan op voorwaarde dat hij of zij erbij studeert. Het moet niet zo gaan als in de voetbalwereld dat Pietje op z’n 35ste weer op de keien staat en een enorme stap terug moet doen. Ze kunnen toch niet allemaal een sportzaak openen”. Maar hij had het ook Wel verdiend, want wie kan zich erop beroemen dat hij 17 seizoenen in het hoogste voet bal heeft gespeeld, zonder ooit een maal met een strafzaak in aanraking te zijn gekomen? Dat is bij Stanley Matthews af, die legendarische En gelse rechtsbuiten die nog veel langer doorging dan Sjakie en net als deze in sportief opzicht altijd vlekkeloos gevoetbald heeft! Geen Wonder dus Het is allemaal veel te afhankelijk van personen, het zit niet in de structuur ingebakken. Voor die jongere senioren is het vaak moeilijk om goeie wedstrijden te krijgen, voor ons ouderen niet zo dat ik in die belangengroep zit is ook echt niet voor mezelf”. Over het prestatie-idee is de Neder landse titelhouder voor zijn doen kort. „Mijn vrouw verwijt mij dat weleens, maar een zekere mate van egoïsme is niet te vermijden. Ook in het bedrijfsleven wil je liever geen ondergschikte baan eerzucht is ook het motief voor je in spanningen en opofferingen. De stelling: loon naar prestatie spreekt mij erg aan”. 1 1 .’é-adrew Iressen n 78. '4 oer- en n w. carava korting i ijax, Uïi g, tel. oa ♦d VA/VWWz m Tabbe vele oca« sten, che enten v:< caravan 206-1579. •aatwert en billij r 36231. dat Sjaak ook het bondsonderschei- dingsteken kreeg, waarmee hij auto matisch bondsridder werd. De hoogste onderscheiding die de KNVB kent, zei mr. Jacques Hogewoning, maar dat is natuurlijk niet helemaal juist. Een erelid is van hoger orde dan een bondsridder, gezien ook het feit dat er veel minder ereleden dan bonds- ridders zijn- sporten. In de atletiek begon hij met speerwerpen en hoogspringen. Pas in 1968 stortte hij zich op de tienkamp. ravelsl^ als baga. i ia- igewita.i ,f irmaties hogerop] oor verte. Van Me] f. Haarla „Toen haalde ik met de polstok twee meter tachtig, dat kun je nauwelijks nog springen noemen”. In die jaren-zo herin nert hij zich, was hij „een lange dunne darm”. „Nou, om eerlijk te zijn: het doet je wel wat. Jij moet toch de verantwoordelijk heid accepteren en dat geeft je het gevoel dat je gewaardeerd wordt.” van Ajax-voorzitter Van Praag een zilveren horloge („En je weet Sjaak, zilver is tegenwoordig duurder dan goud”), van dezelfde Jaap van Praag twee klapzoenen op linker- en rech terwang waar Velibor Vasovic met instemming naar gekeken moet heb ben (Albert Mol trouwens ook), en een hoogst geheimzinnig cadeau in een doos in bruin pakpapier van burgemeester Samkalden. Aardig was ook dat Feyenoord een cadeau aan bood, des te aardiger omdat Sjakie nooit onder stoelen of zitkussentjes heeft gestoken dat hij Feyenoord lie ver vanavond dan morgenochtend ziet degraderen naar de derde divisie. ranal ervloer 1 zaïekpars v.a. bestas. v.a. II .vies bijl igen Hs Den Hi erdam II Samen met coach Jaap Noordebos heeft Smeman de belangengroep tien- kampers op poten gezet. „Het gaat er niet om ons tegenover de KNAU op te stellen maar om die Uhie te activeren. ie vrj. >nste h# er teletof Br. o. d Privé 1 vil opleii ijk dipla I ietnskeft G7813. =sage, larlem. “WWW. Hans Smeman is aanvoerder van de Nederlandse herenploeg. Doet hem dat wat? „Bij de voorstelling van teams moet ik altijd vooraan lopen en vaantjes overhandigen. Het stelt niet zoveel voor; ik heb er een mooie verzameling vaant jes voor thuis aan over gehouden”. Is hij werkelijk onverschillig op dat punt? Rotterdammer Hans Smeman. sinds anderhalf jaar in Enschede wonend, over de factor belangstelling voor zijn verrichtingen. „Ik ben wel een beetje een showbinkie, ja. Als er een leuke entourage is, wat publiek en natuurlijk de pers, dan krijg ik echt het gevoel van „ik zal jullie eens even laten zien wie ik ben”. Ook als we bezig zijn binnen te trainen en er komt een stel meiden of jongens van een gymvereniging ga ik me nogal uitsloven. Belangstelling geeft me een enorme kick”. Smeman heeft wat dat laatste aangaat dit jaar niet te klagen gehad. Al vroeg in het atletiekle- ven veroverde hij voor de vierde keer de nationale tienkamptitel (7118 punten), zij het dat het ontbreken van Ed de Noor lander vriend en collega die over winning wat aan waarde deed verliezen. Dat mag dan waar wezen, het bonds- bestuur wijst bij voortduring op het gebrek aan geld. „Natuurlijk is er geen geld, dat is al jaren zo. Maar iedereen weet de oplossing: zoek een sponsor. Dan kun je de atleten ook betalen. Kijk naar Zwitserland en België bijvoorbeeld. een nkele zelf iB bel t en nuttige dingen waardoor twee van de vier doelpunten indirect mede aan hem te danken waren (beide aanval len begonnen bij hem), maar over het algemeen zaten we toch met mededo gen, en op het laatst met zweet in onze handen naar Sjakie te kijken- Meelijden, in de letterlijke zin van het woord, dat deden we. Wat we intussen niet beseften was, dat voor onze ogen waarschijnlijk een veel belangrijker en voor het Nederlandse voetbal dramatischer af- scheidswedstrijd gespeeld werd, zon der dat we dat wisten of merkten. Het afscheid van de grootste voetba- ler die Nederland ooit gehad heeft, als speler van Ajax en als speler van het Nederlandse voetbal, op misschien enkele gastoptredens na. Het was dus hoogst waarschijnlijk een dubbele af- scheidsmatch, we mochten nog blij zijn dat we geen dubbele entreeprijzen hoefden te betalen. En achteraf gezien wezen de tekenen er ook wel op. Of eigenlijk één zeer opmerkelijk teken: Johans inzet, zijn snelheid, en über haupt zijn opmerkelijk goede spel. Zo had ik hem een jaar lang niet meer zien spelen. Hij passte voor langs het doel van Jennings zodat Neeskens doelpunt nummer één maar voor het inschieten had. Hij maakte het twee de doelpunt door de bal in volle run over de uitgelopen Jennings heen te lepelen en vervolgens in het doel te knallen. Hij scoorde ook het derde doelpunt met een verraderlijke (en gelukkige!) kopbal, en hij was het weer die via een prachtige manoeu vre de verdediging van Tottenham Hutspot uiteenrukte en Johan Nees kens de kans bood opnieuw te scoren. Met andere woorden: alle vier doel punten kwamen of in eerste óf in tweede instantie van Johan Cruyff. trodite ft ■8-’73 Fit c. Ini. I Bondsridder zijn ook de internatio nals Puck van Heel, Jan Klaassens, Abe Lenstra, Roel Wiersma, Faas Waar begon de Dichtung en hield de Wahrheit op? Ik persoonlijk houd het erop dat Cruyff als u dit leest inderdaad heeft toegeslagen en in de voetsporen van Faas Wilkes naar Spanje zal vertrekken. Als dat klopt verkeer ik nu in de merkwaardige situatie dat ik van plan moet veran deren, een stuk te schrijven over de geweldige ere-rimram-wedstrijd van Sjakie Swart die voor de hoofdper soon in diepste wezen zo tragisch verliep omdat hij door de zweepslag geridderd was nog voordat hij via mr. Hogewoning tot bondsridder was geslagen. Sjakie speelde voorzichtigjes aan, deed af en toe verbazingwek kend genoeg toch nog een paar goede Wij hebben zelf de afgelopen winter een indoor- zeskamp georganiseerd, dat wil zeggen gesproken met wedstrijdleiding en dergelijke. We hebben daarmee be reikt dat de KNAU nu waarschijnlijk zelf zo’n ontmoeting gaat organiseren. Het bondsonderscheidingsteken be staat uit een verguld bronzen kruisje met kroontje en met blauw email ingelegd, waarop de letters K. N. V. B voorkomen (in deze volgorde, neem ik aan). Dragers van dit bondsonder scheidingsteken worden bondsridders genoemd. In 1922 besloot het bonds- bestuur tot de instelling ervan. De onderscheiding wordt toegekend aan degenen, die gedurende 25 jaar of langer een leidende functie in de bond of de afdeling hebben gehad en zich daarin bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Aldus het (laatste) KN VB-handboek van 1968, dat 118 namen van bondsridders bevat, waar onder actieve voetballers of scheids rechters op wie bovengenoemde voor waarden lang niet altijd van toepas sing was. Bondsridders zijn of waren scheidsrechters Aussum jr., Hans Boekman, Bronkhorst, Leo Horn, Van Leeuwen, Martens, Karei van der Meer, dr. Van Moorsei, Mutters en Twisterling. Sinds 1968 zijn daar nog bij gekomen: Dirk Nijs en Piet Roomer. Om technische redenen moet ik dit schrijven in de na-nacht van de Sjaak Swart-wedstrijd, die ik op ve ler verzoek niet afkort tot S. S.- wedstrijd. Het kan dus best zijn, dat als u dit leest, meer weet dan ik op dit ogenblik, maar een feit is dat ogenblikkelijk na AjaxTottenham Hotspur zich het gerucht verspreidde dat Johan Cruyff toch (alsnog) naar Spanje oftewel naar Barcelona wil de. Er ontstond dan ook lichte paniek onder de journalisten, dat Johan Cruyff zich waarschijnlijk toch nog zou bedenken en ondanks zijn schoonmoeder, of misschien, wel dank zij zijn tot inkeer gekomen schoon moeder (wie weet heeft hij haar wel een half miljoen geboden) naar Bar celona zou vertrekken. door jj, ri. Tel. c Sjakie werd vertroeteld als een ko nijn. Hij kreeg in het Hilton-hotel het ene cadeau na het andere, waaronder ravan's J ellen, a 100% te lustweg Lek, vé Zijl» Eerdaa een nia i in Stal men wijil es grond n inkte I ikbij Tja I erkopem lowtjes r versrij rr dan 111 - afgifte a ontante 0.70 kortq In de zeven jaar dat hij getrouwd is heeft hij perioden gehad dat hij in de sport meer plezier vond dan in het werk. „Dat vindt iedereen leuker, denk ik. Maar je moet voor ogen houden dat je na een sportieve carrière verder moet”. Dat bracht het gezin Smeman ertoe naar Enschede te verhuizen. Daar- heeft hij nu een baan als chef-verkoop bij een fabriek van behangselpapier. Op zoek 1 en hm I e tijd Vi m vraag uisvrow 8 A’J )f 245315 Dat is ook typisch, blijkbaar heeft het Nederlandse voetbal altijd meer scheidsrechters dan voetballers ge kend, of (wat ook nog mogelijk is) de scheidsrechters zijn altijd van betere kwaliteit geweest dan de spelers! Ik zal het niet betwijfelen, laat staan be twisten, hoewel het blijkbaar niet een kwestie is van het aantal interlands dat men gefloten of gespeeld heeft. Twee „oudgedienden” in de Nederlandse atletiek zijn dit seizoen min of meer gedwongen overgestapt van een keiharde training op een veel ontspannender wijze van voorbereiding. Toch was in de prestaties van vijfkampster Mieke van Wissen en tienkamper Hans Smeman geen achteruitgang te bespeuren, integendeel, de verrich tingen van Nederlands sterkste allround atlete brachten haar zelfs een nieuw nationaal record. De 3O-jarige Smeman zal het zover wel niet brengen maar zijn zoals hij het noemt „nonchalantere” in stelling heeft geen terugval veroorzaakt. Op vijf van de tien onder delen (100 mverkogelhoog400 m110 hdiscuspolshoog speer1500 m) verbeterde hij zijn persoonlijk record. Dit week einde komt hij samen met Ed de Noorlander, Eltjo Schutter en Fred Schrijnders uit in de voorronde voor de Europa Cup die in Reykjavik wordt gehouden. Maar de KNAU is roomser dan de Paus ze zijn bang dat ze internationaal gezien mensen op de teentjes trappen. De atletiekunie heeft eigelijk een vent als Moerman (destijds voorzitter van de NTCS) nodig iemand die keihard een lijn durft uit te stippelen en daar naar handelt”. G&. Rottwefe' Hetfe ■s. Potte Peking^ e bastaan Hofstr i 23-243744' ««WAM,. Het jaar 1970 was voor hem een moeilijk jaar als atleet, maar in 70-71 trainde hij keihard voor de Europese kampioenschappen in Helsinki. Hij kreeg veel meer kracht maar „in Finland ging ik af als een gieter, omdat ik viel op de horden”. De wilskracht is niet altijd een sterk punt bij hem geweest. „Ik was eigenlijk een slappe zak maar in mijn diensttijd van ’62-’64 is mijn karakter de goede kant opgegaan. We zitten nu ook niet gauw meer bij de pakken neer”. De luchtvervuiling boven het Olympisch Stadion was woensdaga vond weer immens. Net stripverhalen, die vliegtuigjes die dan in een „bal loon" iets tegen elkaar schijnen te zeggen. „Panorama-beneden te koop”, zei het ene vliegtuigje. Dat vliegtuigje met de tekst: „Hoeveel kost-ie eigen lijk?’’ heb ik gemist maar wel spra ken veel vliegtuigjes hun dank uit. „Rockjeans-bedankt Sjaak”. En: „Nieuws van de dag-Telesport-be- dankt Sjaak”- Om elk misverstand te voorkomen riep een ander vliegtuig je: „Voetbal International Goat-be- dankt Sjaak Swart”. Die Sjaak Swart, dacht ik, toen ik die conversatie van die vliegtuigjes een tijdje gevolgd had, is blijkbaar de beste voetballer die er in Nederland bestaat. Maar dat werd weer tegengesproken door een vliegtuigje dat zei? „Durex - the best there is". Dus héb ik maar aldoor „hup Durex!” geroepen. veroverde dankzij een enorme krachts inspanning op het laatste nummer de eerste plaats in het persoonlijk eindklas sement. Na negen onderdelen bezette Smeman nog de tweede plaats achter de Brit Kidner. „Maar dan heb je weer het idee van: Smeman hier mag je niet afgaan”. Toen Kidner de race vertraagde nam de kampioen de kop over, hoewel ook hij aan het eind van zijn krachten was. Kidner moest eraf en onder luide toejui chingen van het publiek vocht Smeman zich naar een zodanige voorsprong dat hij eindoverwinnaar werd. Dat alles on danks het feit dat de voorbereiding tij dens de winter niet bepaald op de tien kamp was gericht. „De Lange”, hoopte aan de Europese Indoor-kampioenschap- pen te kunnen meedoen en richte zich in zijn training daarom op zijn speciali teit, de horden. Met als gevolg dat hij een conditionele achterstand opliep die hij gedeeltelijk heeft weten weg te wer ken. „Ik ben er nu nog niet helemaal, maar via de wedstrijden ben ik toch aardig bij gekomen”. Hard werken, vreselijk serieus trainen en goede resultaten is volgens hem op den duur een onmogelijke combinatie. Smeman kritiseert de opvang van jong talent na de eerste jaren. Zijns inziens ligt er een gat tussen de geprezen leiding van de huidige nationale jeugd commissie en het ogenblik dat iemand het bij de senioren kan maken. „Nu is het zo dat je pas allerlei faciliteiten krijgt als je het al gemaakt hebt. Dat is te laat, je moet die veelbelovende men sen gelijk opvangen als ze senior wor den. Ik kan er een heel stel opnoemen die om die reden in de mist zijn ver dwenen. Bij de senioren zou eenzelfde aanpak moeten zijn als bij de jeugd nu. Waarom ineens zo driftig? Waarom ineens weer zo in vorm? Voor Sjakie, als vriendendienst? Voor Ajax, als om te bewijzen dat hij alle geldzor gen van zich had afgeschud en weer van plan was voluit te gaan spelen? Of om het Nederlandse publiek nog eenmaal in te prenten wie hij is, dat hij de grootste is van allen, als een laatste afscheidscadeaujte aan zijn publiek? Of ook om eventuele laatste aarzelingen van Barcelona weg te vagen en zijn kandidatuur te stellen voor een van de duurste transfers uit de voetbalgeschiedenis? Alles kan nog anders lopen, maar ik hou het erop dat wij Johans fabelachtige spel te danken hadden aan die laatste twee overwegingen: afscheidsvoorstelling. en offerte aan Barcelona... rrein tl stacann Veg. ij> op de ca 1 Tel. OS Wilkes en Swart. We kunnen de leden van onze groep kleding en materiaal aanbieden tegen sterk gereduceerde prijzen. We gaan speciale tienkamp-shirts verkopen”. 3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21