Bij besprekingen over humanitaire vraagstukken b Plan ontdekt om Makarios te vermoorden Medvedev uit D felle kritiek Minder klachten over milieu Q In Zuid-Afrika 94 studenten veroordeeld v Bij behandeling van zijn zaak in hoger beroep aanvallende taktiek Pauksch voert meer Bij busongeluk in Egypte 23 doden s op Moskou „Herstel stormschade in bos is kostbaar Noorse marine Nederland ru c Heeft u al een NS-gezinskaart? Aderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! □ooEn^sffl dit nw] in V RIJNMOND VERWACHT WEER STANK VOLGENS STEEKPROEF VAN HET NIPO Volgens minister Brouwer van Landbouw: I In Helmond voor ton confectie gestolen ynihfj ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 2 Cyprische regering - O1 voordelig uit met NS Toch dik het overwegen waard. Zo’n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor ’t gezin. Haal de folder aan ’t loket. JU i||i Twijfel „Onrechtmatig” Terugval s Nog geen akkoord tussen Bonn en Praag Bonn reizen om het gesprek voort te zetten. (Van onze correspondent) b ADVERTENTIE nimum temperatuur 13 graden, maximum tem- uur uur Over de humanitaire kwesties betref fende verhuizing van Tsjechoslowaakse burgers van Duitse nationaliteit en het reizen tussen de twee landen voor fami liebezoek heeft Frank de regering in Praag duidelijk gezegd, dat Brandt niet het verdrag komt ondertekenen als er niet eerst overeenstemming over deze zaak is bereikt. Kwam hij tijdens de zittingen voor de rechtbank nauwelijks aan het woord, voornamelijk omdat hij weigerde ant woord te geven op de vragen van de officier en de president van de recht bank, nu is hij kennelijk tot de conclu- jarenlang op systematische wijze een groot deel van de Zweedse markt van pepmiddelen voorzag. De chauffeur van de bus reed bij het dorp Minsjat Faisal, niet ver van de stad Fayoem, doordat hij voor een paard met wagen moest uitwijken in het diepe water van een bevloeiingskanaal. 22 andere beklaagden kwamen er van wege minderjarigheid af met een straf van acht klappen met een lichte roede. Alle studenten moeten bovendien 25 rand bijdragen aan het herstel van de schade die ze aanrichtten. onder de 1000 15 percent te ken nen last te ondervinden van lucht vervuiling. Bij de ondervraagden met een inkomen boven 1500 gul den was dit percentage 21 percent. Behalve het inkomen speelt ook de leeftijd een rol. Van luchtvervui- ling hebben oudere mensen meer last dan jongeren. Bij de waterver vuiling is het net andersom: hier is het aantal jongeren dat zegt over last te hebben het grootst. sii tri vi va Ri ta va ju licht bew. zw. bew. half bew. onbew. zw. bew. half bew. licht bew. onbew. licht bew. licht bew. zw. bew. onbew. litfht bew. onbew. half bew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew onbew. on’ 'v. mist onbew. 25 27 23 27 20 23 27 24 28 18 31 29 28 33 27 29 29 20 29 23 26 28 23 29 38 32 34 27 28 21 29 31 17 26 30 26 20 32 '4 L3 1 Be ov be tie rei lia gei gk set dii id Ri be st. zi; ge co I bel gei Ier het me I brii dat nie I onl; van roo: ze der Ier zou I aar Lit ovt vat de L Bri afb zaa tie Dei S1U! Pet sch leg. is t ren I bli F ner een var Phi nat luc rijk insl E eer nac voc tail Da: rati woi zal I doe vli< nie „In hee en sch Kai (Pv Pa he ee tui ve fr: za in de De studenten bekenden dat ze op 21 mei hadden meegedaan aan een oproer in een kweekschool in Bethesda bij Pietersburg. Daarbij waren stenen gegooid naar het hoofdgebouw en waren auto’s bescha digd, De studenten hadden bovendien geweigerd op te houden met het zingen van het lied „Nkosi Sikelele Africa (God zegen Afrika), een onofficieel Afrikaans nationalistisch volkslied. In Westduitse kringen rekent men er op dat de laatste hindernissen over veer tien dagen zuilen zijn opgeruimd. Dat kan ook worden opgemaakt uit bet feit dat de voorbereidingen voor het bezoek van bondskanselier Willy Brandt, die op 6 september in Praag wordt verwacht voor de ondertekening van het West- duits-Tsjechoslowaakse verdrag tot nor malisering van de onderlinge betrekkin gen, gewoon voortgaan. MOSKOU (UPI). De historicus Roy Medvedev heeft kritiek op de Russische autoriteiten geleverd wegens het ontne men van het burgerschap aan zijn twee- ling-broer Zhores. „Zij toonden de ka rakteristieke trekken van een kleinzieli ge bureaucratische wraak en willekeur en hebben daarom de waardigheid ver laagd van de Russische maatschappij waarvan zij de leiders zijn.” De luchtmacht heeft helikoperpilo- ten die opstijgen vanaf de vliegbasis Deelen gevraagd drukke wandelroutes in het nabij gelegen landgoed Deelerwoud te mijden. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten had geklaagd over het hinderlijke lawaai dat de heli kopters veroorzaakten. CAIRO (Upi en Reuter). Het ongeluk van donderdag met een bus ten zuidwes ten van Cairo heeft aan 23 mensen het leven gekost. Aanvankelijk sprak de po litie van 140 doden. De minister van Verkeer. Hoesseini Abdel-Latif, deelde gistermiddag echter mee dat het doden cijfer niet meer dan 23 bedroeg. De 12 gewonden hebben na behandeling het ziekenhuis kunnen verlaten. s - NICOSIA. Op Cyprus is gisteren officieel bekendgemaakt, dat een nieuw plan is ontdekt van een clandestiene organisatie om president Makarios te vermoorden. Dit plan stond op een do cument, dat donderdag door de politie in beslag werd genomen in de woning van een medewerker van Grivas, de Griekse oud-officler Stavros, kort nadat deze in Limassol was gearresteerd. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Overwegend droog en vrij warm. Aantal uren zon: 4-14. Minimum temperatuur: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal. Maximum temperatuur: van 1 tot 6 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 13 augustus: mi nimum temperatuur 13 graden, maximum tem peratuur 21 graden. WEERRAPPORT Bij het op 20 juni j.l. geparafeerde normaliseringsverdrag dat vijf artikelen telt, behoren enige volkenrechtelijk ver bindende stukken. Deze documenten zijn een briefwisseling waarin de twee lan den vastleggen dat het verdrag ook be trekking heeft op de bewoners van West-Berlijn, een correspondentie over de humanitaire vraagstukken en een brief van Tsjecho-Slowakije waarin de rechtsverhoudingen in de Tsjechoslo waakse strafwetgeving worden toege- lichtx De daders hebben aan de zijkant van de zaak een raam geforceerd dat toe gang gaf tot de kleermakerij. Van daar uit konden zij in de winkel komen. Vrijwel de hele winkel werd leeggeplun derd. Ontvreemd wenden 262 pantalons, 212 kolberts en 247 kostuums. Van de daders ontbreekt elk spoor. uur en 33.40 uur sie gekomen dat de aanval de beste veredediging is. De aanklacht baseert zich in hogere instantie op twee punten. In de eerste plaats zou Pauksch op de zaterdag voor Pasen in 1968 aan twee Zweedse meisjes, Rosemarie Camron en Lena Knapp, in Hamburg een partij drugs hebben gege ven. En ook zou er in dat zelfde en het volgend jaar een nauwe samenwerking met ene Curt Halvardsson, een koopman uit Södertalje, ontstaan zijn, waarbij Halvardsson ofwel de pepmiddelen zelf in Duitsland gehaald zou hebben, ofwel deze hem per koerier bezorgd waren. Op de eerste dag van de zitting van het gerechtshof werd vrij veel tijd be steed aan de toelichting van de zogehe ten schriftelijke bewijsstukken, waarmee de officier onder meer de verbindingen van Pauksch met de onderwereld van Stockholm en omgeving probeerde te bewijzen. In beslag genomen adressen en en telefoonnummers, brieven en per soonlijke verbindingen, moeten een ach- tergrondbeeld geven van de man die Volgens het Wageningse gemeente bestuur zal het nog heel wat voeten in de aarde hebben voor het voormalige hotel „De Wereld” zal zijn gerestaureerd Gebleken is namelijk dat de restauratie kosten geraamd op f 1,5 miljoen aan zienlijk hoger zullen uitvallen. De ge meente wil dat er een stichting wordt opgericht die het herstel financiert. Op een veiling die dinsdag 21 augus tus begint zal de complete inventaris van het „Grand Hotel” in Scheveningen onder de hamer komen. Ter veiling komen om. klassieke slaapkamers, ter- rasmeubilair, showschalen, zilveren ta- felstukken, antieke kasten en klokken. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Tunis In totaal werd er in Nederland door de twee stormen samen ongeveer 1.511.000 kubieke meter geveld. Dit is meer dan driemaal de jaarlijkse kap. Drenthe en Gelderland zijn het zwaarst getroffen. In Gelderland (Veluwe) werd vooral schade toegebracht aan het parti culier bos. DEN HAAG. Herstel van de storm schade in het bos zal in vergelijking met een normale situatie een aantal bijzon dere en extra kosten met zich meebren gen. Een groot deel van deze kosten moet gemaakt worden, zowel bij herbe bossing als wanneer dit niet gebeurt. De extra herstelkosten voor herbebossing kunnen onder de werking van de subsi dieregeling voor herbeplanting worden gebracht. De wettelijke verplichting tot herplant wordt soepel toegepast. ROTTERDAM. Het Rijnmondge bied moet voor het komende weekeinde weer rekening houden met stankoverlast en verhoogde zwaveldioxydewaarden in de lucht. Drie Noorse marineschepen bren gen tot 14 augustus een informeel vlootbezoek aan Amsterdam. De foto toont de Noorse schepen bij hun aankomst in Nederland in IJmuiden. Voorop vaart het marineschip „Haa kon IV” met in zijn kielzog de mij nenvegers „Sira” en „Kvina”. Pauksch ging hier hard tegenin en wist in ieder geval een gevoel van twijfel bij de leden van het hof te scheppen. De president van het hof toonde zich meer geïnteresseerd in Pauksch’ argumentatie dan de president van de rechtbank ooit was. Pauksch viel de persoon van Hal vardsson aan, die hij een verzopen indi vidu noemde die geen orde op zaken had, en Pauksch introduceerde in dit verband een Duitse vriend, waarmee Halvardsson zaken gedaan zou hebben. Soms met Pauksch’ bemiddeling. De be doeling was duidelijk. De vriend van Pauksch zou wel eens meer van de smokkelaffaires kunnen weten. Op een vraag wie die vriend dan eigenlijk wel was, maakte Pauksch een groot deel van zijn wantrouwen ten aanzien van de gang van zaken van het recht kenbaar. DEN HAAG. Het aantal Nederlan ders dat last ondervindt van mi lieuverontreiniging daalt. Dat is de conclusie die getrokken kan wor den uit een door het NIPO in juli gehouden steekproef onder 773 mannen en vrouwen vanaf 18 jaar. de enquête bestond uit 2 vragen, te weten: „Heeft u persoonlijk last van luchtvervuiling” en: „Heeft u (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. „Het is de plicht van de officier van justitie de feiten te onderzoeken waar hij in zijn aanklacht gebruik van maakt. Het gaat tenslotte om acht jaar gevangenisstraf voor mij”. Dit zei een geëmotioneerde Karl Pauksch, die met zijn vuist op tafel sloeg op de eerste dag van zijn hoger beroep voor het gerechshof in Stock holm. Pauksch, die twee maanden gele den tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, beweert onschuldig te zijn en het is duidelijk dat hjj zijn taktiek heeft gewijzigd. Hij betoogde uitvoerig dat hij onrecht matig door Nederland aan Duitsland was uitgeleverd en dat hij het slachtoffer was geworden van een hetze-campagne in de Zweedse en Duitse sensatiepers; dat de lieden die eventueel in zijn voor deel zouden kunnen getuigen niet naar Zweden durven komen uit angst voor meineed aangeklaagd te worden en dat de officier uitermate slordig in zijn be wijsvoering was. „Ik wil mijn vriend niet hetzelfde aandoen als wat mij overkomen is en daarom weiger ik te zeggen wie het is”, verklaarde Pauksch grootmoedig. „Maar hoe kunt u dan de forse bedragen in de Zweedse valuta verkla ren die op uw bankconto zijn bijge schreven”, vroeg de president. „Daar hoef ik geen commentaar op te geven”, antwoordde Pauksch, waarop de presi dent repliceerde: „Dat geeft ons het recht dit zwijgen op onze manier te interpreteren”. HELMOND. Bij een inbraak in Stiphout, gemeente Helmond, is in de nacht van donderdag op vrijdag voor een bedrag van ongeveer 100.000 gulden aan herenconfectie gestolen uit de zaak van de firma Adriaans. - Roy Medvedev zei dit in een verkla ring die hij aan westelijke correspon denten in Moskou beschikbaar stelde. Hij zei dat de enige „fout van Zhores was openlijk kritiek te leveren op enke le aspecten van onze werkelijkheid en tekortkomingen ‘in het werk van enkele wetenschappelijke en staatsinstellingen.” Hij zei dat dergelijke kritiek alleen maar kan worden beschouwd als een verdienste van een burger van een land „die van zijn vaderland hield en die dat land alleen maar voorspoed en vooruit gang toewenste”. Roy noemde de actie tegen zijn broer „absurd en onbehoor lijk. Het ontnemen van het burgerschap als strafmaatregel is iets waarin de grondwet of andere wetten van de Sov- jet-Unie niet voorzien en is daarom een onwettige daad”. Zhores Medvedev, die voor een studie bezoek in Londen is, kreeg dinsdag te horen dat hij van zijn staatsburgerschap was beroofd. Drie jaar geleden was hij het middelpunt van een belangrijk pro test van Russische intellectuelen nadat de autoriteiten hem hadden gekwalifi ceerd als krankzinnig en hem in een psychiatrische kliniek hadden opgesloten. PIETERSBURG (Reuter). In Pie tersburg in Zuid-Afrika zijn gisteren 94 Afrikaanse studenten veroordeeld tot elk een jaar gevangenisstraf wegens versto ring van de openbare orde eind mei van dit jaar. Bij de briefwisseling over humanitaire kwesties zijn, zoals in Praag is gebleken, de standpunten wat dichter bij elkaar gebracht. Naar verluidt heeft staatsse cretaris Frank gesteld dat West-Berlijn in de correspondentie over humanitaire zaken en bij het verlenen van consulaire juridische bijstand moet worden betrok ken als de diplomatieke betrekkingen een feit zijn. Deze stelling zou voor de autoriteiten in Praag geen verrassing zijn geweest, maar men kon daar niet afwijken van de „enge” interpretatie <he. de Óosteuropese landen van het vi&- mogendheden akkoord inzake Berlijn huldigen. PRAAG. (DPA) Hei overleg tussen West-Duitsland en Tsjecho-Slo wakije over humanitaire vraagstukken heeft nog niet tot volledige over eenstemming geleid. De voornaamste Westduitse onderhandelaar, de staats secretaris van Buitenlandse Zaken Paul Frank, is gisteren, na twee dagen besprekingen in Praag te hebben gevoerd, naar Bonn teruggekeerd. De Tsjechoslowaakse onderminister van Buitenlandse Zaken, Jiri Goetz, zal, naar van betrouwbare zijde verluidt, in de week van 20 augustus naar Als de verhouding tussen Bonn en Praag is genormaliseerd, is de weg vrij voor diplomatieke betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Hongarije en Bul garije. Eind juli en begin augustus zijn al voorbereidende besprekingen met Bulgarije gevoerd. Bij dit overleg in Bonn werd nog niet de kwestie van de vertegenwoordiging van West-Berlijn door de regering in Bonn geregeld. Met Hongarije beginnen maandag a.s. in Bonn de onderhandelingen over de normalise ring van de betrekkingen. Op grond van de weersverwachting (vrij warm en weinig wind) heeft de centrale meld- en regelkamer van het openbaar lichaam Rijnmond de indus trieën gevraagd stankverwekkende acti viteiten zoveel mogelijk te beperken (co de 2). Op veel meetpunten zijn vrijdaga vond al verhoogde zwaveldioxydewaar den gemeten. Toen Rijnmond gistera vond om tien uur besloot code 2 van kracht te laten worden, waren overigens nog weinig klachten over stank binnen gekomen. persoonlijk last van watervervui ling”. Vijftien mensen zeiden last te hebben van luchtvervuiling, twaalf van waterverontreiniging. Bij eenzelfde onderzoek in septem ber 1972 waren die aantallen nog respectievelijk 23 en 13. Merkwaardig is dat men meer mi- lieu-overlast meent te ondergaan naarmate men een hoger inkomen geniet. Zo gaf van de ondervraagde personen met een maandinkomen Dit deelt minister Brouwer van Land bouw en Visserij, mede namens de mi nister van CRM, mr. H. W. van Doorn, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Scholten (AR). De storm van 13 november 1972 heeft vooral Midden- en Noordoost-Nederland getroffen. Volgens de jongste gegevens werd in particulier bosbezit 466.000 ku bieke meter gestreken, in de staatsbossen 465.000 m3, totaal 931.000 kubieke meter. De storm van 2 april 1973 veroorzaak te vooral schade in het midden van het land (Veluwe, Utrechtse Heuvelrug). Op 2 april werd in de staatsbossen 106.000 kubieke meter gestreken en in de parti culiere bossen 474.000 kubieke meter. Vorige week had president Makarios zelf onthuld, dat zijn garde wapenberg- plaatsen had ontdekt en dat hij geruime tijd op de hoogt was geweest van een plan om hem te vermoorden. In Den Haag is gisteren een stoffe- ringsbedrijf uitgebrand. De brandweer schat de schade op ongeveer anderhalve ton. Hoewel de totale gevolgen van de stormen nog moeilijk volledig kunnen worden overzien, staat in ieder geval vast dat de bossen in ons land over een oppervlakte van enige duizenden hecta ren zodanig zijn vernield, dat zij als het ware zijn teruggevallen in het cultuur stadium van de (her)bebossing. Daar naast is nog eens een oppervlakte bos van 15.000 a 20.000 ha. min of meer ernstig beschadigd. Behalve met de problemen van rui ming van het stormhout, die een grote inspanning hebben gevergd en nog ver gen, ziet de boseigenaar zich geconfron teerd met een acuut financieringspro bleem, alsmede met een aanzienlijk ka pitaalverlies, een grote verstoring van het bosbedrijf en voorts de noodzaak op grote schaal opnieuw te bebossen. De veroordeelde studenten zijn niet opgesloten, want de helft van de straf is voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en de andere helft is met 100 rand borgtocht afgekocht kunnen wor den voor het aantekenen van hoger beroep. nnw no nno n nno n n nno no ozo n zo wnw ozo n windst. no z n w wzw zw z wzw z z zw no w zzw nnw w z ozo w ono nw no ZONDAG 12 AUGUSTUS Hoog water 2.40 uur en 15.06 Laag water 10.41 uur en 23.02 MAANDAG 13 AUGUSTUS Hoog water 3.15 uur en 15.41 Laag water 11.20 uur o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o o 0.1 o o 2 o o o 2 o

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2