Tandartsen boos Vier maal in de afgelopen twee weken Dublin kwaad over spionage Geen ondezoek naar affaire-Littlejohn Regering in Bonn in verlegenheid gebracht Oppositie bereid tot steun aan Allende de bevrijdingsbewegingen Zaire en DDR eist maatregelen tegen Westduitse mensensmokkel op collega die te veel vroeg Toelatingseisen universiteit achtergrond minder streng Geen toeneming van lawaai op basis Welschap I F Tsjechische piloot vraagt asiel Kamerlid wil andere regeling bij nadering van ziekenwagens REGERING OVERLEGT OVER UNIFORME PERSOONSPAPIEREN Vragen in Kamer over hoge prijs jubileumtientje SEMI-RUSSISCH COMPUTERCENTRUM IN HILVERSUM 1 PM ZATERDAG 11 AUGUSTUS 3 1973 (Van onze redacteur in Bonn.) (Van een speciale verslaggever) De zaak van Angolezen en het Portugese mag dan Nederland herhaaldelijk emotioneel BONN. De DDR heeft gisteren van de regering in Bonn en van het West-Berlijnse bestuur geëist dat maatregelen worden genomen tegen de „misdadigersbenden” die Oost- duitsers voor grof geld naar het Westen helpen vluchten. Gebeurt dit niet, dan zal de DDR zelf maat regelen treffen, aldus het partijblad Neues Deutschland. ,n- raf et id et oe x m Ie WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft toegegeven dat Amerikaanse vliegtuigen de afgelopen twee weken vier maal per ongeluk bommen hebben laten vallen op niet-militaire doelen in Cambodja. In een vijfde geval hebben Cambodjaanse vliegtuigen bommen op bevriende dorpen gegooid. Laird Rol „Noodhelpers” Lippendienst koloniale bewind beroeren, Zaire, het voormalig Belgisch Kongo, heeft er dagelijks in de praktijk mee te maken. Angola is tenslotte een buurtstaat van de republiek, die door president Moboetoe op de puinhopen van een Belgische erfenis werd opgebouwd. Dat betekent dat er nogal wat vluchtelingen zijn. Hoeveel, zal wel nooit kunnen worden uitgezocht het gaat om Bantoes onder Bantoes maar de schattingen lopen uiteen van 50.000 tot 800.000. '.„.Si HcV a Str' - Pentagon erkent vergissingsaanvallen (Van onze redactie economie) I A tl UTRECHT. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde overweegt het tot de or de roepen van de tandarts (lid van de Maatschappij) die een honorarium van 400 tot 500 gulden per uur vroeg voor het werken in een tehuis voor geestelijk gehandicapte kinderen in Gouda. aldus de in scherpe bewoordingen ge stelde verklaring. Zij werd uitgegeven na een zitting van het Ierse kabinet. Donderdag al had de Ierse ambassa deur in Londen belet gevraagd op het Foreign Office om de bezorgdheid van Dublin over de affaire-Littlejohn uit te spreken. Naderhand werd gezegd dat hij „zekere geruststellingen” had gekregen. In de DDR zijn, volgens het blad, in de eerste helft van dit jaar 77 personen opgepakt die bij de vluchten hadden 1 geholpen. Neues Deutschland beschreef Van de drie, elkaar bestrijdende Angolese bevrijdingsbewegingen die er in Angola zijn de Frelimo, de MPRA en de GRAE is de laatste het sterkst in Zaire vertegenwoor digd. De leider ervan, Roberto Hol den, woont al jaren in Kinshasa in ballingschap, maar is er nog altijd niet in geslaagd zijn beweging het nodige gewicht te geven. De ballin genregering, die hij heeft gevormd, wordt door de geheime dienst van president Moboetoe zorgvuldig in de gaten gehouden. Hoewel er vele vrij heidsstrijders door Zairese officieren worden getraind, is de filosofie hier van toch wel dat deze binding voor de gewenste controle zorgt. GENEVE. De tweede piloot van een Tsjechoslowaaks vliegtuig dat giste ren in Genève aankwam met een Tsje- choslowaakse volksdansgroep aan boord, heeft aan de Zwitserse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. Het verzoek is in overweging. te- in ige ird. :ie- an- ge- rdt fe- eer Ive 25 de le ,st in 12 et lo- isis in >ud lud igd ïli- us- iris *en ing er- ta- iet is an DO >r- jer lei en rg. iet la- ien ,ren tod ins de et s- ti- o- a- a- an ns n- ie- 94 ;lk Lo an k s- et DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Beekmans (D ’66) heeft gisteren minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd een nieuwe wette lijke regeling voor te bereiden met be trekking tot de gedragsregels van het wegverkeer bij nadering van ambulan ces, die met een zwaailicht en sirene uitrukken. In zijn toelichting bij de vraag ver wees het Kamerlid naar de Duitse rege ling. Daar moet een weggebruiker bij nadering van een ambulance met zwaai licht en loeiende sirene zijn voertuig direkt aan de kant van de weg zetten. nog eens hoe de organisaties, die per vluchteling soms een „kopgeld” van 70.000 mark vragen, openlijk in West- berlijnse kranten adverteren. SANTIAGO (Reuter). De Christen democratische oppositie in Chili heeft gis teren haar voorwaardelijke steun aan het nieuwe kabinet van president Salva dor Allende gegeven. In dit kabinet zijn militairen opgenomen, zoals de oppositie eiste. DEN HAAG. Diplomabezitters van een school voor hoger economisch en administratief onderwijs (HEAO) kun nen met ingang van het cursusjaar 1973- 1974 toegang krijgen tot de rechtenstu die en de faculteit der economische wetenschappen. Dit wordt voorgesteld in een door staatssecretaris dr. G. Klein (Onderwijs en Wetenschappen) en minis ter mr. T. Brouwer (Landbouw en Visse rij) ondertekend wetsontwerp dat giste ren bij de Tweede Kamer is ingediend. Op nog geen 50 kilometer ten zuiden van ’de Zairese hoofdstad Kinshasa bevindt zich een medisch opvangcen trum voor Angolese vluchtingen. Onmiddellijk bij de grens met Angola een grens die honderden kilome ters lang is kunnen kampen voor Angolese ontheemden worden aange troffen. Door de slechte verbindingen in de rimboe is het echter moeilijk die kampen te bereiken. Vandaar dat de schattingen over het aantal Ango lese vluchtelingen dat in Zaire ver blijft, zo sterk uiteenlopen. DEN HAAG. Staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) gaat met het Nederlandse Rode Kruis en de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst overleg ple gen over een uniform model voor identi- teitsplaatjes of -papieren. De laatste tijd komt het meer en meer voor, dat mensen dergelijke plaatjes of papieren met algemene en medische per soonsgegevens voor identificatie bij zich dragen. In antwoord op desbetreffende schrif telijke vragen van de Tweede-Kamerle- den Heijmans en ir. Cornelissen (beiden KVP) heeft de staatssecretaris gisteren gezegd dat hij uniformiteit ten aanzien van de formulering en uitvoering van het plaatje of de papieren gewenst acht. Naar zijn mening dient deze aangele genheid, bij de huidige internationale verkeersintensiteit op internationaal ni veau geregeld te worden. Het lijkt hem, dat het internationale Rode Kruis de meest geëigende organisatie is waarin deze aangelegenheid besproken zou die nen te worden. Besloten is in Bonn om met de be staande wettelijke middelen zo streng mogelijk op te treden tegen degenen die DDR-burgers over de Berlijnwegen naar het Westen sluizen. Maar ook dat stuit in eigen huis op kritiek, omdat DDR- burgers, die er het geld voor hebben en wellicht zeer dringende redenen hebben om naar het Westen te vluchten, dan de laatste kans verliezen. De laatste tijd zouden opvallend veel artsen zijn gevlucht: in de eerste helft van dit jaar 70, met vervalste passen of verstopt in auto’s en altijd tegen beta ling van enorme bedragen. De Frankfur ter Allgemeine Zeitung meldde onlangs dat in Oost-Berlijn 50 artsen waren gearresteerd omdat zij van plan zouden zijn geweest te vluchten. De voorzitter van de Christendemo cratische partij, Patricio Aylwin, zei dat zijn partij „niet zou weigeren met dr. Allende mee te werken als hij maatre gelen neemt voor het herstel van de orde en veiligheid, voor de stabiliteit en voor de ontwikkeling.” „Als aan deze voorwaarden wordt te gemoetgekomen, zal de partij haar patri ottische samenwerking voor het herstel van de normale situatie en de oplossing van de ernstige problemen van de natie, niet weigeren,” aldus Aylwin. In Allendes kabinet zijn de comman danten van de drie krijgsmachtonderde- len en de rijkspolitie opgenomen. Het ergste vergissingsbombardement had plaats op een dorp op 11 a 16 kilometer van het aangegeven doel. Ruim 100 Cambodjaanse burgers moes ten het met de dood bekopen. Op de betrokken bommenwerper van het type B-52 is beslaggelegd voor een onderzoek en de bemanning wordt ondervraagd. De woordvoerder van het ministerie, William Beecher, zei dat twee van de vier Amerikaanse „vergissingsbombarde- menten” te wijten waren aan een com municatiestoornis tussen twee Cambod jaanse commandanten te velde in aan grenzende gevechtszones. het maken van front tegen de Portu gezen. Het grootste deel van de spoorlijn, die van de Katangese kopermijnen naar de kleine Zairese kuststrook in het westen loopt, bevindt zich op Angolees grondgebied en kan door de Portugezen gemakkelijk worden on derbroken. Dit zou een strop zijn voor de deviezeninkomsten van Zaire, waar harde valuta’s dringend worden gewenst om de opbouw van het land en de herstructurering van de pro- duktiemiddelen te kunnen verwezen lijken. bomaanvallen werd Cambodja door de Verenigde Staten als een neutrale mo gendheid beschouwd. Laird sprak tijdens een persconferen tie een dag na de publicatie van een uiterst geheim memorandum waarin werd gezegd dat hij persoonlijk zijn goedkeuring had gehecht aan het plan om de aanvallen door bommenwerpers van het type B-52 boven Cambodja geheim te houden. Het Pentagon had het stuk, gedateerd 23 februari 1967, vrijgegeven om aan te tonen dat ook onder de regering van president Johnson politiek gevoelige bombardementen geheim werden gehou den. wordt en zal Melvin Laird heeft gisteren verklaard dat hij bevel gaf voor de „ongebruikelij ke” wijze van rapporteren van geheime Amerikaanse bombardementen boven Cambodja, toen hij nog minister van Defensie was. Maar hij ontkende dat hij toestemming zou hebben gegeven voor de falsificatie van documenten van het ministerie van Defensie. Laird zei dat functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken hadden verzocht om geheimhouding betreffende de bombar dementen, „wegens diplomatieke gevoe ligheid”. Gedurende de tijd van de geheime Uit dit document blijkt dat burger- functionarissen een belangrijke rol speelden in het aanwijzen van de doelen. Zij bepaalden zelfs wat voor soort bom men en andere wapens gebruikt konden worden, welke routes de bommenwer pers naar bepaalde doelen konden ne men en andere militaire details die nor maal aan militaire deskundigen worden overgelaten. Het wetsontwerp regelt niet alleen d« toegang van HEAO-abituriënten tot uni versiteit, maar stelt ook een herziening voor van het colloquium doctum (een toelatingsonderzoek naar de algemene ontwikkeling van de student en naar de geschiktheid voor het afleggen van uni versitaire examens). Degenen die de leeftijd van 25 jaar bereikt hebben wor den zonder dat zij in het bezit zijn van het benodigde getuigschrift of de beno digde acte toegelaten tot het afleggen van examens in de gekozen studierich ting. De betrokkene dient zich echter te onderwerpen aan een toelatingsonder zoek. Het toestel zou direct na het afleveren van de groep voor een optreden in Genève, naar Praag zijn teruggekeerd, maar omdat het voorschrift is dat zich twee piloten aan boord moeten bevin den, is het in Genève aan de grond blijven staan. veertig maar het gaat wel om een doorgangshuis met duidelijke Angole se trekken. De meeste patiënten wer den door ziekte geveld. Er zijn er echter ook, die bij schietpartijen ver wondingen opliepen en die daarna door vrienden naar het wat rustiger Zaire werden afgevoerd. Het staatshoofd van Zaire, presi dent Moboetoe, die zich een reputatie op het gebied van de alleenheer schappij heeft opgebouwd, is niet erg gelukkig met de vluchtelingen die uit Angola komen. Aan de ene kant wil hij zich zo neutraal mogelijk opstel len om straks keizer Haile Selassie van Ethiopië als leider van de organi satie van Afrikaanse eenheid te kun nen opvolgen, aan de andere kant moet hij ten minste aan de Zairese belangen denken, als het aankomt op De Ierse regering maakte gisteravond bekend dat ze tegen Engeland heeft gezegd dat haar spionage-activitelt in de Ierse Republiek „onaanvaardbaar” is en het tegendeel zal opleveren van wat men beoogt. De toepassing van de wet in de Repu bliek is een zaak van de Ierse regering, Een functionaris van het Pentagon erkende dat de bombardementen meer een politiek dan een strategisch doel dienden. Gehoopt werd, zo zei hij, hier mee Noord-Vietnam aan de onderhande lingstafel te dwingen. Het medisch opvangcentrum, dat door doktoren en ander verzorgend personeel van Angolese afkomst wordt bemand, is gesitueerd in Kin- gantoko. Veel bedden telt het hospi- taaltje niet bij elkaar nog geen Er is ook duidelijk een verschil in terminologie. De regering beschouwt de commerciële vluchthelpers als misdadi gers. In de rijen van de oppositie heeft men het liever over „noodhelpers” op zich afstotelijke lieden, wier praktijken echter toch een aantal mensen een lang- gezochte uitweg bieden. Regering en oppositie beide hebben in het verleden over zulke praktijken zo veel mogelijk gezwegen. Nu blijkt echter de DDR er belang bij te hebben het vuurtje in Bonn aan te wakkeren. Pu- blikaties, zoals nu in Neues Deutschland, zouden bovendien een afschrikkende werking kunnen hebben op kandidaat- vluchtelingen. LONDEN (AFP en Reuter). De Britse regering heeft geweigerd een on afhankelijk onderzoek in te stellen in de zaak Littlejohn. De socialistische opposi tie had hierom gevraagd. Minister van Defensie Lord Carrington deelde het be sluit van de regering mee aan Fred Peart, zijn „collega” in het socialistische schaduwkabinet. Tevoren had hij over legd met premier Edward Heath, die net is teruggekeerd van de gemenebestconfe- rentie in Ottawa. Lord Carrington herinnerde in zijn brief aan Peart aan de „oude stelregel”, dat activiteiten van inlichtingendiensten niet in het openbaar besproken worden. De twee gebroeders Littlejohn werden onlangs in Dublin tot 20 en 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens bank roof. Op hun proces verklaarden ze dat ze opdracht van de Britse regering had den informatie in te winnen over het Ierse Republikeinse Leger. De bankroof zou onderdeel van het plan zijn geweest. De Britse regering verklaarde naar aanleiding hiervan dat zij wel aan de Littlejohns had gevraagd om informatie over het IRA, maar dat zij haar handen van de gebroeders zou aftrekken als zij de wet overtraden. verkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn en ook van de geloofwaar digheid van haar eigen politiek, moet de regering in Bonn het compromis met de DDR (meer kon het verdrag niet zijn) nakomen. Ze kan echter onmogelijk stelling nemen tegen het toenemende aantal vluchtelingen de laatste tijd honderden per maand. President Moboetoe bewijst daarom wel de nodige lippendienst aan de Angolese zaak, doch verhindert dat zijn land een bolwerk wordt van revolutionairen, die het op de beëin diging van het Portugese koloniale bewind hebben gemunt- DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Beekmans (D ’’6) heeft zich verwonderd over de prijs van dertig gulden, die betaald moet worden voor het zilveren tientje dat ter gelegenheid van het zilve ren regeringsjubileum van koningin Ju liana voor verzamelaarsdoeleinden wordt geslagen en verkocht. Hij stelde daarom gisteren schriftelijke vragen aan staats secretaris De Goede van Financiën over die prijs. In de afgelopen week deelde het de partement van Financiën mee, dat naast het zilveren jubileumtientje, dat voor een bedrag van tien gulden bij postkan toren en banken te koop zal zijn, voor verzamelaars van munten een extra fraaie uitvoering van de munt gemaakt zal worden. Deze jubileummunt in étui met opdruk verkocht dertig gulden kosten. Het Kamerlid wil van de staatssecre taris horen, welke de meerkosten zijn van de extra fraaie uitvoering van de jubileummunt. HILVERSUM. In Hilversum staat sinds kort het middelgrote computercen trum Elorg b.v. gevestigd in een luxe villa. Elorg is een kind uit het huwelijk van de Nederlandse Datacon n.v. en de Russische Electronorg Technica. Het kind heeft vrijwel de Russische identiteit, veroorzaakt door het feit dat Rusland 65 percent van de aandelen bezit. Bovendien staat de Russische staatsbank voor die aandelen garant, zijnde 1,3 miljoen gulden. Er wordt gewerkt met de Russische Minks-32 computer. President Moboetoe zou zich be paald niet kunnen veroorloven dat Zaire een soort Laos of Cambodja wordt, als het aankomt op daadwer kelijk verzet tegen de Portugese au toriteiten. Daarom laat hij de vrij- heidssstrijders veelvuldig met wapens spelen, maar zorgt er tegelijkertijd voor dat het grondgebied van Zaire niet als springplank kan worden ge bruikt voor aanvallen op Angolees territorium- Na een jarenlange verbitterde strijd met de MPRA de Frelimo werkt in andere Angolese contreien heeft de GRAE nu aangekondigd naar een vorm van samenwerking te zoeken met zijn concurrent. Of dit lukt, blijft voorlopig een vraag. In de onderlinge strijd zijn aan beide kan ten doden en gewonden gevallen. En dat is voor Afrika, waar de stammen- oorlogen voorlopig nog wel het poli tieke beeld zullen blijven beheersen, een element, waar altijd zwaar aan wordt getild. Het omhulsel van een Amerikaanse bom in een Cambodjaans dorpje in de buurt van Pnom Penh. Een woordvoerder van de in Utrecht gevestigde Maatschappij zegt: „We heb ben een sterk vermoeden, wie dat krankzinnig hoge bedrag heeft gevraagd. Het is een man, die al meer onplezierig in het nieuws is geweest. In elk beroep kom je wel wat onmaatschappelijke lie den tegen, dus ook onder tandartsen. We moeten nu maar eens indringend met hem gaan praten. Misschien zou hij wellicht naar een psychiater moeten worden gestuurd.” DEN HAAG. De geluidsoverlast door vliegtuigen in de omgeving van de vliegbasis Welschap bij Eindhoven zal niet toenemen bij plaatsing van een „Instrument Landing Systeem” (ILS). Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw KlaassensPostema (PvdA). Philips te Eindhoven heeft het voor nemen over te gaan tot plaatsing van een ILS op Welschap. Het wordt ver vaardigd door de Canadese vestiging van Philips en voldoet aan de door de inter nationale organisatie voor de burgerlijke luchtvaart gestelde eisen. Volgens de minister zijn alle belang rijke luchthavens in Europa met ILS- installaties uitgerust. Het doel van de installatie is in de eerste plaats de ondersteuning van de nadering voor het landen op Eindhoven, vooral gedurende de tijden dat de mili taire landingsradar niet beschikbaar is. Daarnaast kan de werking van de appa ratuur aan mogelijke belangstellenden worden gedemonstreerd. Maar daardoor zal de geluidsoverlast niet toenemen. De kwestie is in de Bondsrepubliek, zoals gemeld, al enkele weken onder werp van een discussie die de regering hoogst onwelkom is. Gebleken is dat de „transitwegen” over DDR-gebied tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn in toenemende mate worden benut voor georganiseerde vluchtacties. Over het ge bruik van die wegen bestaat echter sinds vorig jaar een verdrag, waarin het opne men van personen door automobilisten misbruik wordt genoemd en waarin de Bondsrepubliek zich verplicht daartegen op te treden. In het belang van een ongestoord -M* wr Ti

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3