Werktheater met vrolijke show in Haarlem Barrel Organ moet nog veel leren Tentoonstelling P. van Gelder Friese prijs voor Willem Abma HIJ EN ZIJ GEKLEED DOOR RODIER VOOR HERFST- EN WINTERTIJ Tweede plaats voor ons land in Oostende De Zonnevluchtjes Sinjavsky in Parijs L Reisbureau Succes Menotti gaat nieuwe opera schrijven op Schiphol w IJM w r 7 OPENLUCHTTHEATER SFEERRIJK SONGFESTIVAL Bij 70ste verjaardag „Watergate” onderwerp van musical Russische schrijver mocht weg .ij AUGUSTUS 19 7 3 ZATERDAG 0^01 Ze zijn er weer 298.— 212.- 249.— 299.— NA EEN AANTAL WEKEN tegen de min of meer ongezellige uitverkoopetalages te hebben aangekeken, kunnen de etaleurs van de modezaken en -magazij nen zich nu weer gaan uitleven om al die kijkkasten in een enigszins herfstige sfeer om te toveren. Wordt de verleiding u nu al te groot en huldigt u bovendien het standpunt dat het leukste spul van de nieuwe col- als het lot van het individu in de psychiatrie, de vrouwenemancipa tie, de criminaliteit, onderwerpen die ze via de weg van degelijke zelf studie en vindingrijke improvisatie tot toneelprodukties brengen. Deze geven ze ten overstaan van publiek, dat meestal bij het onderwerp be lang heeft en zo’n voorstelling heeft dan doorgaans een felle discussie tot gevolg. Ze doen niet aan toneel terwille van het toneel en zijn aan hangers, maar ten dienste van een huns inziens beter begrip van wat er in de wereld gaande is. HAARLEM Het Amsterdams Werktheater bracht gistermiddag op de zonovergoten Grote Markt anderhalf uur vrolijk divertisse ment, waarvan je nog wat kon mee nemen ook. Deze groep toneelpro fessionals houdt zich het jaar door bezig met tamelijk ernstige zaken lecties er nou nog inzit, wel, dan kunt u uw hart ophalen. Laat ik nu alvast een beetje op weg hel pen met te onthullen wat het Franse huis Rodier voor u heeft aangedragen. i' *1 ""■■J w® A Ontspannen straattoneel in Barrel Organ in openlucht. e FERRY TROMP J. HEIJER Gen. Cronjéstraat 27 onder redactie van Bé ter Maat r i 4-5 dagen Rhodes vanaf 4-5 dagen Mallorca vanaf 4-5 dagen Benidorm vanaf 4-5 dagen Torremolinos vanaf Foto C. Jacquard slipover uit de collectie Rodier Monsieur. Een ongeveer zeven jaar oud portret van Sinjavsky. WASHINGTON. Amerikaanse mu ziekliefhebbers kunnen zich verheugen op de eerste „Watergate-operette”, die op 16 augustus in Baltimore in première gaat. Hoofdpersonen zijn John en Marsh Twitchell en de titel luidt: „Voor John en Marsh wordt het ernst - in Waterga te”. De namen lijken op John en Martha Mitchell, het vroegere ministerspaar. een het Duidelijk zal intussen wél zijn, dat dit alles niet betekent dat de popmuziek nu weer voor een aantal jaren uit het Openluchttheater moet verdwijnen. Inte gendeel. Het is te hopen dat de directie uit het geringe bezoekersaantal van gis teravond niet de conclusie heeft getrok ken dat pop niet aan de Bloemendaalse buitenlucht besteed is. Daarvoor is aan Foto B. Eveneens uit de collectie van Rodier voor het nieuwe seizoen is deze pullover met geribbelde rag- lanmouwen en col in combinatie met overhemdblouse en pantalon. dit concert met een toch betrekkelijk onbekende groep als Barrel Organ te weinig publiciteit gegeven en was de entreeprijs (vier gulden) te hoog. Met meer ruchtbaarheid en bekende groepen moet het mogelijk zijn het praktisch afgestorven popleven in Haarlem en om geving althans voor de zomer een nieu we injectie te geven. Het Werktheater aan het werk op de Grote Markt in Haarlem. Haarlem Telefoon 264294 ADVERTENTIE UVVVVVVVVXAA/VVVVKA/VXAAA^XAAAAA/WVVA/VVXA/VVVXA/VVXA/VVVVVVVVVUVXA/VA/VVVVWVVVVÖA/VVVVVWVVVVVVWVA' sing van allerlei actuele zaken (verkeers onveiligheid, Mozambique) in de weg staat. De show eindigt met een waanzinnige parodie op een tv-quiz die het midden houdt tussen „Eén van de acht” en „Spel zonder grenzen”. Twee families moeten van de quizmaster bespottelijke mensont erende opdrachten uitvoeren en verge ten hun eigen lulligheid voor een paar puntjes meer of minder. Onwaarschijn lijk knap zo levensecht als deze toneel spelers doodgewone mensen kunnen neerzetten. Het is zo knap, dat je niet eens meer ziet dat het allemaal gespééld wordt. Ik heb me gek gelachen om Rense Royaards die Daan Spaan speelde, het pispaaltje van de quiz, die letterlijk alles fout doet. De honderden Haarlemmers, de kinde ren voorop, hebben zich kostelijk geamu seerd. Het Werktheater moest het nog maar eens een keer komen doen voor degenen die het gemist hebben. OOSTENDE De Britse ploeg be staande uit Sandra Blair, Robbie Rae en Mark Ainsley, heeft donderdagavond in het Kursaal in Oostende het vijfde Jong- Eurosongfestival gewonnen met 110 punten. Tweede werd Nederland (106 p.) en derde Spanje (101 p.. Het hoogste aantal individuele punten van de finale- avond ging naar de Britse zanger Mark Ainsley. Er werden verscheidene bijzon dere prijzen toegekend, o.m. de nationale persprijs aan de Spaanse zanger Fernan do Unsain en de prijs van het ministerie van Nederlandse cultuur voor het beste Nederlandstalige lied aan Jeannette van Zutphen. Zes landen namen deel aan het festival. Foto A:. Judojasje in gemêleerd grijs uit de herfst- en wintercollectie van Rodier. Dan komen we aan het ernstiger deel. De spelers beelden in ijltempo de wel- vaartsstraat uit, waarin Jan met de Pet en Achmed de gastarbeider de industrie- trein mogen trekken, die moeder Natuur (een glansrol van Cas Enklaar) het lood je doet leggen. Een vernuftig nummer dat door zijn veelheid aan probleemstel lingen tijdens zo’n straatshow enigszins aan duidelijkheid inboet. Beter komt de variant op het sprookje van Zwaan- kleef-aan tot zijn recht, waarvan de moraal is dat ons materialisme de oplos- Maar 's zomers ligt dat even anders. Dan trekken ze een maandlang stad en land af met een straatshow die deels bestaat uit aandachttrekkers en amuse ment en deels uit brokjes satire op wantoestanden. De mensen van het Werktheater hebben als ze optreden dui delijk plezier in hun werk. Het is dan ook helemaal van hen zelf; geen schrij ver heeft hun teksten voorgeschreven, geen regisseur heeft ze gezegd hoe ze de dingen moeten zeggen. Dit jaar heeft het Werktheater heel wat werk gemaakt van zijn straatshow. Ze zetten met z’n allen er zijn geen specifieke technische knechten in deze tot het bittere einde gedemocratiseerde -coöperatieve vereniging eerst een reus achtige tent op van rood, wit, blauwe banen. Vervolgens rijden ze door de stad op hun met een Hollands landschapje beschilderd wagentje, dat onder de tent uitgeklapt wordt tot een podium. Spreekstalmeester Helmert Wouden berg (je weet wel, van Blue Movie, Wat sien ik, VD) warmt de boel wat op, Peter Faber geeft een paar nummertjes mime weg en als er dan genoeg mensen staan krijg je een stukje slapstick van twee redenaars (gisteren waren dat Her man Vinck en Hans Man ’tVeld, maar elders zijn het Mar ja Kok en Daria Mohr), die mekaar met water, eieren en roomtaart het spreken beletten. Gerard Thoolen is een waanzinnig Chinees diri gent je dat een koortje dirigeert en ver volgens krijgen we een reeks acroba- tieknummers te zien, waaraan het tempo nog ontbreekt om volledig professioneel over te komen. Het Werktheater krijgt wekelijks zangles en acrobatiekles (van de Haarlemse Como-Brothers, die giste ren vaderlijk stonden toe te kijken) en dat mag best eens geshowd worden. LEEUWARDEN. Gedeputeerde Sta ten van Friesland hebben de „Gysbert Japicx-prijs” 1973, die dit jaar bestemd is voor poëzie, toegekend aan de dichter Willem Abma in Leeuwarden, die publi ceert onder het pseudoniem Daniël Daen. De prijs, bestaande uit een oor konde en 1500, zal op donderdag 11 oktober in het stadhuis in Bolsward namens G.S. aan Abma worden uitge reikt aan de vooravond van de opening van de „Friese Boekenweek”, die op 12 oktober begint in Drachten. Maar in hun straattheater komt bij dat duidelijke plezier ook nog een ont spannenheid, een losjes-uit-de-polsgevoel. Dat maakt van hun show iets gezelligs, iets waar je als toeschouwer zo aan mee zou willen doen. En al hebben ze dan met hun brokjes satire maatschappijkri tiek op het oog, je wordt als toeschou wer goddank niet verpletterd onder de wereldverbeterende pretenties, zoals ik wel eens het gevoel heb bij het straat theater van Sater, het broertje van het Werktheater. De driemansformatie voor deze ge legenheid versterkt met sologitarist Pau' Raaymakers omschrijft de eigen mu ziek als „zware-orgel-pop”, maar de spil waar alles om draait, organist-zanger Ernst Oosterveld benadert alleen in zijn beste momenten de Procol Harum sound die de formatie blijkbaar voorstaat. Of laat ik preciezer zijn, gisteravond was zijn stem wat al te vaak vals, veel vlak en soms uitgesproken onzeker. Barrel Organ was althans tijdens dit concert één van die groepen die je af en toe moet horen om te merken hoe moeilijk goeie muziek maken is. Het orgelspel van Oosterveld was zeker niet onverdienstelijk, de steun van Menno Veenendaal op slagwerk en Niek van der Ree op bas was voldoende, maar aan het geheel ontbrak van alles: spanning, sfeer, gevoel, eenheid. Een befaamd en mogelijkheden biedend nummer als „Conquistadores” bijvoorbeeld kwam niet uit de verf, miste een climax. Nee, ik kan me voorstellen dat de groep misschien met wat te veel span ning naar dit qua aankleding toch wel speciale concert heeft toegeleefd, ik kan er ook inkomen dat het publiek in deze omgeving toch wel een leuke avond heeft gehad, maar puur muzikaal gezien was er te weinig te genieten. RUIM VERTEGENWOORDIGD in de herfst- en wintercollectie zijn vlotte korte jasjes voor op rokken en pantalons en comfortabele lange mantels met brede revers en opge stikte of in de zijnaad verwerkte zakken. Behalve de kleuren wit, zwart, grijs en bruin zien we donker groen, dof oranje en dan nog drie felle tinten: hardblauw, goudgeel en helrood. En wilt u van top tot en met zeker niet als ze nog over een effen of gedessineerd overhemd, worden ge dragen. Voorts kunnen de heren nog keus maken uit alleraardigste effen en jacquard debardeurs met brede schouders en diep uitgesneden arms gaten, die met een geribbelde boord zijn afgezet. De kleuren van Rodier Monsieur zijn zwart, wit, camel, don kerblauw, blauwgrijs, zilvergrijs en rood. Somber hoeft hij in ieder geval het herfst- en winterweer niet te trotseren. Volgens deze kringen is Sinjavksy van plan zich in Frankrijk te vestigen. Hij heeft zijn vrouw Maria en zijn achtjari ge zoon Igor bij zich. In juni zou Sinjavsky zijn uitreisvisum hebben ge kregen nadat hem in december was meegedeeld dat hij mocht emigreren. De 47-jarige Sinjavsky werd in sep tember 1965 met zijn vriend Joeli Daniel aangehouden, omdat zij letterkundig werk uit de Sovjet-Unie zouden hebben gesmokkeld om dit onder pseudoniem in het buitenland te laten uitgeven. Sin javsky was toen criticus. Bij demonstra ties eisten medestanders dat het proces tegen het tweetal openbaar zou zijn. De behandeling begon op 10 februari 1966, maar buitenlandse journalisten werden uit de rechtszaal geweerd. Sinjavsky kreeg zeven jaar werkkamp en Daniel vijf jaar. Ruim een jaar voordat zijn straftijd om was werd Sinjavsky ontsla gen uit het werkkamp bij Potma ten oosten van Moskou. Vorig jaar werd vernomen dat hij een verslag van zijn kampervaringen had geschreven. Dit tel de 500 pagina’s en was getiteld ,Een stem uit het koor”. Sinds zijn vrijlating in mei 1971 leefde Sinjavsky volkomen geïsoleerd en had hij geen werk. Franse vrienden, onder wie zijn Franse uitgever, nodigden hem uit naar Frankrijk te komen, met de mogelijkheid een post aan de Sorbonne te krijgen. Toen hij zijn uitreisvisum kreeg was daar de voorwaarde aan ver bonden dat hij voorgoed het land zou verlaten. Solzjenitsyn heeft geweigerd op deze voorwaarde een uitreisvisum te aanvaarden. CHICAGO (AP) De componist Gian Carlo Menotti zei hier dezer dagen dat hij geloofde dat men hem voor de gek had gehouden. Dat was toen hem inder tijd werd gevraagd of hij een opera wilde schrijven in opdracht van een internationale wetenschappelijke confe rentie. Toen men hem duidelijk maakte dat het hoge ernst was, zei Menotti, een van de succesvolste hedendaagse opera-com- ponisten, dat hij die opdracht beschouw de als een „historische gebeurtenis”. De opera, in twee acten, gaat „Tamoe- Tamoe” heten, dat is Indonesisch voor „gasten”, en Menotti gaat zowel de mu ziek als de teksten schrijven. De opdracht werd hem gegeven door het negende internationale congres van antropologen en etnologen dat in de eer ste week van september te Chicago wordt gehouden. Het congres zal worden bijgewoond door 400 geleerden uit de hele wereld. Het verhaal van de opera is nog geheim, vertelde Menotti, „maar de ope ra weerspiegelt het conflict tussen twee verschillende beschavingen". Het wordt een „opera voor de hele wereld” en een aantal opvoerenden zal uit Indonesië komen, „maar het werk is niet meer Indonesisch dan „Madame Butterfly” Ja pans en „Don Giovanni” Spaans is, aldus Menotti. BUITEN KIJF IS dat Rodier mooi gemaakte kleding heeft. Zo ook het niet te loochenen feit dat u er tot in het oneindige mee kunt combineren. Nu is dat echt niet alleen mogelijk door het enorme kleurengamma, maar zeker ook doordat blouses, jum pers, rokken, pantalons, vesten, jur ken en mantels zo uitstekend op elkaar zijn afgestemd. Bij de jumpers en vesten vinden we naast de effen tricot ook kabels en ribbels, modellen die fijn en aan sluitend, dan wel dik, zacht, en ruim zijn. In deze sector kunt u overigens alle kanten uit met lange, opgerolde, korte of geen mouwen, met rolkragen of zo men wil met V,-U- en ronde halzen. Rodier maakte voorts beeldige klassieke overhemdblouses in fijne wollen of zijdeachtige jersey, zowel effen als gedessineerd. teen in kleur blijven met de rest van uw outfit, dan is dat zeer wel moge lijk, want Rodier maakt lange kousen in maar liefst zeventien tinten. MIJNHEER WORDT evenmin ver geten en kan evenals mevrouw lustig gaan combineren met pantalons, bla zers, vesten, pullovers, overhemden en sokken. Voor hem zijn er mooie cardigans in ribbel of effen gebreid, die de blazer eventueel kunnen ver vangen. Toch moet mij van het hart, dat die blazers wel of niet gevoerd beslist niet versmaden zijn; SCHIPHOL. In aanwezigheid van vele van zijn vrienden is vrijdagmorgen op Schiphol een tentoonstelling geopend van houtplastieken van de Haarlemse kunstenaar Pieter van Gelder. De expositie, die 42 werken omvat, is ingericht op de derde verdieping van het stationsgebouw op de luchthaven. Deze voor Schiphol dertiende tentoonstelling van een Nederlandse kunstenaar werd geopend door jhr. P. A. C. Belaerts van Blokland, burgemeester van Amstelveen en goede vriend en bewonderaar van Van Gelder. Pieter van Gelder, die vandaag 70 jaar wordt, is in Haarlem geboren, waar hij een opleiding heeft gevolgd aan de school voor bouwkunde, voor sierende kunsten en kunstambachten. Van 1930 tot 1947 had hij in zijn geboortestad een kunsthandel „De muurbloem”. Van Gel der heeft met vele materialen gewerkt, naast hout werkte hij met touw, riet, aardewerk en metaal. Hij ontwierp o.a. meubels, verlichting, toneeldecors, kos tuums, stoffen en behangsel. Hij maakte wandpanelen voor vele doeleinden o.a. voor de bar van het stoomschip „Maas dam” van de Holland-Amerikalijn, en veel speelgoed. De tentoonstelling, die vrij voor passa giers en bezoekers toegankelijk is duurt tot en met 23 september. PARIJS. (Reuter) De Russische schrijver Andrei Sinjavsky die meer dan vijf jaar in een werkkamp heeft moeten doorbrengen omdat hij „anti-Sovjet- werken” had gepubliceerd, is vrijdag uit Moskou in Parijs aangekomen. Dit is in Russische emigrantenkringen in de Franse hoofdstad vernomen. BLOEMENDAAL. Het heeft paar jaar moeten duren voordat voorbeeld van het Electric Centre om een popavond te houden in het Bloe- mendaals Openluchttheater navolging vond. Een te lange tijd zo bleek gistera vond tijdens het optreden van de Haar lemse groep Barrel Organ, want bij goed weer en dat was het zorgt de bijna paradijselijke arena voor een zeer speciale sfeer. Jammer alleen dat de tribunes met honderd man te mager bezet waren en dat Barrel Organ niet in staat bleek om een hele avond te boeien. e te

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7