JACKIE STEWART TREKT ZICH TERUG UIT DE AUTORENSPORT Racerij is mijn Drost hield rekening met een verkiezing Vergadering over Cruyff Voor uitzending toernooiencircuit Australe Kovacs heeft zijn plan Tennisbond beoordeelt de AndreikoErg kwaliteiten van Hordijk snel remise Overeen stemming Chili-Rusland o leven; maar dat is mij te lief Grote zege van Bayern München |SPO»« getrokken uitgesteld „Geen prettige zondagavond" (O 13 AUGUSTUS 197 3 WOENSDAG 15 Beslissend Contract Veteraan Koketterie 1 Nooit lichtzinnig Vergezichten T egenstri jdigheden alles mèt zijn leven op het spel te zetten? ik. Als vrije verdedl- kern (Van onze sportredactie) 4 i „Als er maar een paar wedstrijden op het spel stonden, zou dat perspectief mijn gedragslijn mogelijk beïnvloed heb- poutre, die respectievelijk door Judith Salomé en Anneloes Schothorst werden verslagen. 3 1 3 1 1 1 3 3 2 1 2 1 2 ook Ik PSV heeft gisteravond met 11-0 van een combinatie van vier Eindhovens* amateurploegen gewonnen. De treffer» kwamen van Rene van de Kerkhof (4), Van der Kuylen (3) Willy van de Kerk hof (2) en Edström en Mulders ieder één. BILBAO. In een wedstrijd voor het toernooi van de stad Bilbao heeft Bay ern München met 5-1 gewonnen van Real Madrid. In de finale komt Bayem uit tegen Atletico Madrid. ben”, zegt hij met veel realiteitsbesef. Stewart zou mogelijk niet helemaal zichzelf meer zijn, indien hij de uitda ging van het noodlot en de druk van de gebeurtenissen had aanvaard. Maar wie zal ooit met zekerheid durven zeggen wat zich afspeelt in het hoofd van een autorenner, als hij in een levensgevaar lijke bocht zijn pedaal nog wat dieper intrapt in de hoop een zoveelste wereld titel aan zijn naam te kunnen verbin den? Terwijl de dood hem altijd op de hielen zit.... En in die uitdaging schuilt dan ook de reden waarom zijn kalender dag aan dag met nieuwe afspraken en verplichtingen wordt volgeschreven. Een demonstratie bij de Good Year-fabrieken in Acton, publiciteitsfilms voor Ford in de Verenigde Staten, een wedstrijd in Japan in Californië. Die gedragslijn, heeft hij altijd gevolgd. Stewart slaat geen enkele suggestie af die hem inte ressant lijkt. Om deze of gene reden. En daarom weet hij zich van de autoren- nerij dan ook zo moeilijk los te maken. Diezelfde dag waren 300 journalisten In Londen en in Parijs opgetrommeld voor persconferenties die te zamen door Ford. Elf (de Franse petroleummoloch) en Good Year werden belegd. Jackie verwelkomde persoonlijk al zijn gasten van de pers in Londen. In Parijs kregen de journalisten een uitvoerig gefilmd interview van hem te aanschouwen. De verwachte bom explodeerde: Stewart bevestigde officieel zijn voornemen zich uit de competitie terug te trekken. *s Avonds zond de CBS voor miljoenen Amerikaanse tv-kijkers een andere ex clusieve film uit, waarin de Schotse kampioen zijn sleutelverklaring aflegde: ik keer de renbaan met slechts één teleurstellinkje de rug toe: de 500-mijlen van Indianapolis nooit te hebben gewon- ne. kampioenschappen hoeven niet doorslag gevend te zijn. Iedereen kan per slot van rekening wel eens een slechte dag hebben. Wij zullen echter wel scherp op zijn inzet letten. Bovendien willen wij nog medisch advies inwinnen over Hor- dijks rugblessure. Begin september zul len wij dan een beslissing nemen. Wij moeten voorzichtig handelen, omdat een contract met Hordijk een groot financi eel offer van de bond vergt”. Hordijk hoeft pas vandaag voor het eerst aan te treden tegen de Leidenaar Richard Kasten. Dat tennisreisjes naar het buitenland niet alleen-zaligmakend zijn, werd gisteren overigens bewezen door de 21-jarige Martin Koek, die op eigen initiatief naar Australië is gegaan. Koek, ooit als een groot talent be schouwd, bleek er niets geleerd te heb ben. In de eerste ronde werd hij kans loos uitgeschakeld door Paul van Min (3-6, 1-6, 4-6). Opvallend was voorts de gemakkelijke zege van Klaas Visscher op de geroutineerde Jan Coebergh, die te veel onbegrijpelijke missers produceerde om zijn jeugdige opponent te kunnen bedreigen. Bij de dames kwam reeds in de eerste ronde het einde voor de nijver aan een come-back werkende Elly Blomberg-Krocké en Anja Ybema-Le- Jos Hermens is voorlopig uitgescha keld. Tijdens een autoongeluk liep Hermens gekneusde nieren en schaaf wonden op. Hij is opgenomen in het St. Radboutziekenhuis in Nijmegen. Het juiste moment van zijn terugtrek king over drie, zes, twaalf maanden? is nog niet definitief bepaald, en Jackie aarzelt op dat punt nu zelf nog een beetje. Kennelijk verkeert hij mo menteel als snelste coureur ter wereld in de beslissende periode van zijn carriè re.... En het mysterie begeleidt hem iede re keer dat hij zich in de cockpit wringt van zijn Tyrell. Met elke wedstrijd na dert hij wat dichter die geheimzinnige maar niettemin reële grens, waar op hij „Mr. Stewart, ex-coureur” op zijn visite kaartje zal moeten laten drukken. bepalen. Als veteraan zo’n loopbaan rek ken, is er voor mij niet bij. Een welo verwogen retraite is óók een vorm van overwinning”. Die uitspraak vloeit Ste wart niet gemakkelijk uit de mond. Hij staat momenteel midden in het hoogwei- zoen en zijn eigenbelang eist dat hij zich op zijn zelfbeheersing concentreert. Maar gelijktijdig wordt zijn besluiteloos heid gevoed door alle successen die hij de laatste maanden boekte. Met 27 eer ste prijzen heeft hij Jim Clark nu al met twee kampioenschappen overvleu geld. Een derde titel van wereldkampi oen, na die van ’69 en ’71, die hij vóór zich ziet schemeren, zou zijn ego nóg gevoeliger strelen. Stewart. „Dat vurige verlangen laat me geen ogenblik los. maar gelijktijdig maakt het me bang”, zegt hij met een zorgelij ke rimpel op het voorhoofd. Het is duidelijk dat hij de prooi is van een dramatische strijd met zichzelf. Hij staat bol van de wilskracht en hij zet zich allen maar in voor een doel waarvan hij tevoren zeker weet dat het zijn krachten niet te boven gaat. Hij wil de gebeurte nissen allemaal zélf in de hand houden en beheersen, en die spanningen woeden nu zichtbaar in zijn geest. Uit het feit dat hij zijn toekomstige contracten met zijn voornaamste sponsors Ken Tyrell. Elf, Ford en Good Year nog niet onder tekend of zelfs maar bestudeerd heeft, mogen, lijkt mij, toch nog geen al te verre conclusies worden getrokken. Op de lange duur hebben al die over wegingen bezit genoemen van zijn geest en van zijn hele wezen. Nooit heeft hij tot die lichtzinnigen behoord die uitslui tend door de magie van de snelheid werden gebiologeerd. En daarom wil hij tot het einde zelf de opperste regisseur blijven van de hoogste overwinning die hij als kampioen kan behalen: een af scheid in glorie, dat slechts onvergetelij ke herinneringen achter zich zal laten. En dat is dan tevens de reden waarom elke volgende race waaraan Jackie Ste wart nog deel zal nemen, voor hem een nieuwe stap is naar de hoogste top die voor hem inderdaad bereikbaar is ge worden. Nadat Studio gezien, selectie we- ZÜRICH. Chili en de Sovjet Unie, respectievelijk winnaars in een van de Zuidamerikaanse en Europese zones uit de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal hebben overeenstemming bereikt over de data van hun wedstrij den. De twee landen sthijden om een plaas in de eindronde. De eerste wed strijd vindt plaats op 26 september in Moskou, de tweede op 21 november in Santiago. Een eventuele beslissingswed strijd zal op 24 of 25 november in één van de Zuidamerikaanse landen worden gespeeld. De tototips van Epi Drost luiden: AZ’67Feyenoord HaarlemNAC UtrechtTwente PSV—NEC AjaxAmsterdam MVVGroningen De GraafschapRoda JC SpartaDen Haag Go AheadTelstar PEC—FSC Vitesse—Wageningen CambuurHelmond Sp. Willem IIEindhoven (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Op de lijst van de voorlopig tweeëntwintig geselecteerde spelers voor de interlandwedstrijden op 22 en 29 augustus tegen Ijsland ontbreekt opnieuw de naam van Epi Drost. Van der Hart en Fadrhonc, die in het verleden al her haaldelijk te kennen heeft gegeven dat hij bepaald niet gechar meerd is van de risico’s die Drost als vrije verdediger neemt, hebben ook niet de moeite genomen om de Twente-speler, die alleen al op grond van zijn klasse een potentiële kandidaat is voor de selectie als Nederland straks de wereldkampioenschap pen in West-Duitsland haalt, in te lichten. Een gang van zaken waarover Drost uiteraard erg ontevreden is. Bert Schoofs is na een stage van vier weken uit Japan teruggekeerd. Naast Nederland zullen nog vijftien landen deelnemen aan het wereldkampi oenschap waterpolo dat van 1 tot en met negen september in Belgrado wordt gehouden. De Hongaar Portisch en de Brazili aan Mecking delen in het interzonale schaaktoernooi in Petrópolis gezamenlijk de eerste plaats. De Vollebregt-tweeling is zijn we reldtitel in de 470-klasse kwijt. In de vierde race op de Schilksee bij Kiel finishte de Nederlandse equipe als der tiende. Monsieur Prada, opperbaas van Elf: „Met Stewart heb ik eigenlijk nooit een in de gangbare zin des woords, legaal contract afgesloten. Een enkel gesprek was altijd voldoende om een cijfer vast te stellen. Discussie of onenigheid heeft zich tussen ons nooit voorgedaan”. Met een glimlach bevestigt Stewart die ver zekering. Dat de contract-ontwerpen die in zijn brandkast sluimeren door hem nog niet werden ondertekend komt alleen, zegt Jackie, omdat de uiteindelijke be dragen mede zullen worden bepaald door de vraag of hij voordien zijn derde wereldkampioenschap in de wacht zal hebben glesleept. In de professionele sportwereld regeert het geld soeverein en Stewart heeft zich aan die waarheid altijd onderworpen. Maar in Cleveland en in Londen heeft Stewart topmanager Mark H. McCormack niettemin opdracht gekregen alle proposities zeer serieus te bestuderen voor uiterlijk november te beloven. Intussen staat deze begenadigde sport man op het zenith van zijn fysieke condities en zijn kunnen. De toekomst behoort hem toe en opent voor hem eindeloze vergezichten. Stewart: „Het is wel zeker dat de dag waarop ik een punt achter mijn carrière plaats, tevens een diep gat in mijn leven zal slaan. Zonder enige twijfel zal ik dan een diepe leegte voelen. Een nieuw hoofd stuk zal dan in mijn bestaan worden geopend, en mijn dadendrang en mijn dynamiek zullen zich op een nieuw doel moeten richten. En misschien zal dat doel eenvoudig zijn de ontdekking van nieuwe levensvreugden?”. Dat is zeker niet uitgesloten. Terwijl Jackie Stewart met zijn wedstrijden een onnoemelijk fortuin veroverde, vergat hij doodeen voudig hoe van die rijkdommen te pro fiteren. Een uiteengereten en verkoolde miljonair valt weer terug in de rang van de anonieme doden. Door een doelpunt van Zoetmulder in de eerste helft heeft SW gisteravond de competitiewedstrijd in de eerste divi sie tegen Wageningen met 1-0 gewonnen. Het Poolse hockeyteam heeft een verrassende 4-3 overwinning tegen India behaald. Niet d oor koketterie, maar door een echte innerlijke tweestrijd wordt de per soonlijke situatie van Jackie Stewart nu voortdurend gecompliceerder. Niemand uit zijn directe omgeving en zelfs zijn eigen vrouw Helen niet, weet wat Jackie aan het eind van het seizoen ten slotte zal besluiten. De verlangens van Helen dekken vermoedelijk de aspiratie van Stewart niet helemaal. Vanaf het begin van zijn carrière heeft hij zijn zinnen op de glorie en het fortuin gezet. Maar hoe die beide doelwitten te bereiken, zonder het risico te lopen alles weer in één slag te verliezen? Als hij het zelf wist zou zijn leven heel wat eenvoudiger zijn. Maar net als allle andere topkampioenen wordt ook Jackie Stewart gehypnoti seerd door een ideaal en gelijktijdig verschuurd door twijfels. En zich nu al terug te trekken en opsluiten in de gouden kooi van zijn rijkdom, trekt hem nu weer niet onweerstaanbaar aan. HOOGEZAND. De laatste ronde van het KSH-damtoernooi in Hoogezand had een bepaalde professionele inslag. Zo gaven Andreiko tegen Kuyken en De Ruiter met Baba Sy binnen enkele zet ten hun partijen remise. De andere spe lers pakten de zaken wat amatenristi- scher aan en streden tot het einde voor een overwinning en tegen de verzengen de hitte in de speelzaal. Gordijn was positioneel dicht bij een zege toen hij verrast werd door een niet moeilijke maar wel listige damcombinatie van Lefèvre maar gelukkig voor de Hage naar bevatte de stand nog remise. dat ik er wel dege lijk bij hoor. Het is een hard gelag om nu te moeten consta teren dat dit op hieuw niet het geval is. Toch werk ik door. Misschien dat er in de toekomst zich nog iemand rea liseert dat er bij voorbeeld nog geen verdediger achter Ruud Krol staat als deze eens onverhoopt mocht wegvallen. Ik zou op minstens twee plaatsen in het (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Met de Grote Prijs van Duitsland heeft autorenner Jackie Stewart zijn collectie kampioenschappen nu op 27 gebracht en tevens het toppunt van zijn loop- (of ren)baan bereikt. Niettemin worden in zijn di recte omgeving de geruchten steeds hardnekkiger die beweren dat de il lustere Schot zich nu op zijn vele lauweren ten ruste zou willen leggen. Waarom? Stewart: „De rennerij is mij net eventjes te lief om haar mijn leven te offeren. Het perspectief van een uiteengereten of verkoolde kam- pioen-miljonair trekt me weinig aan”, aldus Jackie Stewart in zijn weelde rige villa in Begnins, vlak bij Genève. Stewart is een kampioen die zich geplaatst voelt voor het wrede dilemma: Hoe nóg meer te bereiken zonder Harm Wiersma deed ook zijn uiterste best om Barrow te verslaan maar de Amerikaanse kampioen vond steeds de juiste verdediging en de Fries kon geen beslissend voordeel bereiken. De meest spectaculaire partij was die tussen De Jong en Rabatel waarin beide spelers de moeilijkheden niet uit de weg gingen. In een zeer gecompliceerde stand liep de Franse kampioen in een damcombinatie en kreeg in de overblijvende stelling geen kans meer op herstel. Eindstand 1. Andreiko 18 pnt, 2. Wiersma 15 pnt, 3. Kuyken en Baba Sy 14 pnt, 5. De Ruiter 12 pnt, 6. Smith 11 pnt, 7. Rabatel, Barrow, Gordijn en Ca- zemier 9 pnt, 1L De Jong 8 pnt, 12. Lefèvre 4 pnt. Hordijks weigering van vorig jaar vergrootte in de tennisbond de twijfels omtrent de mentale instelling van de tweevoudige Nederlands kampioen. Om dat Hordijk bovendien onlangs van Klaas Visscher en Evert Schneider ver loor, besloot de bond de verdere presta ties af te wachten. Bondsvoorzitter Beek: „De prestaties op de nationale Stewart: „De rennerij is mijn leven, maar mijn leven is me lief. Je moet zelf het einde van een carrière weten te reldkundig werd ge maakt, heb ik ook geen prettige avond meer gehad. Zo slecht heb ik afgelo pen zondag tegen Haarlem toch niet gevoetbald. was juist extra ge prikkeld omdat ik nu ook met het oog op een eventuele verkiezing in de se lectie als Nederland het volgend seizoen naar de wereldkam pioenschappen gaat wilde bewijzen „Het perspectief van een verkoolde miljonair trekt mij erg weinig aan” Nederlands elftal erg bruikbaar zijn dacht ger of als linksback.” „Ik ben nu zo langzamerhand toch wel erg teleurgesteld in bondscoach Fadr honc. Sinds ik uit de selectie ben verdwe nen heb ik ook nooit gehoord waarom ik geen nieuwe kans heb gekregen. Toch hield ik er t erdege rekening mee dat ik nu wel zou worden gekozen. Nadat ik zondagavond Sport had waarin de voor het eerst SCHEVENINGEN. Voor de huidige Nederlandse tenniskampioen Jan Hor dijk (23) zijn belangrijke dagen aange broken. Zijn prestaties tijdens de natio nale titelstrijd in Scheveningen kunnen wel eens van beslissende invloed zijn op zijn tenniscarrière. Hordijk wil immers graag in vaste dienst komen bij de tennisbond, die hem dan naar belangrij ke buitenlandse wedstrijden (onder meer in Australië) zou moeten zenden. De KNLTB stelt zich nogal sceptisch op tegenover Hordijks plannen, omdat de Rotterdammer nota bene vorig jaar een aantrekkelijke aanbieding van de bond afsloeg. Sinds kort is Hordijk echter van gedachten veranderd. Hij beseft dat dit zijn laatste kans is om zich op internati onaal niveau te bewijzen. PARIJS. Gebruind, glimlachend en helemaal ontspannen stapte Stefan Ko vacs dinsdagmiddag op Le Bourget uit het vliegtuig dat hem toch eindelijk in Frankrijk had neergezet. De kleine Roemeen ging onmiddellijk aan het werk, hij liet zich meteen, voor de eerste besprekingen, naar het kantoor van de Franse voetbalbond rijden. Ko vacs: „Ik ben blij hier te zijn en ik ga meteen proberen de verloren tijd in te halen. Gisteravond ben ik naar het Pare des Princes geweest om mijn eerste Franse competitiewedstrijd te zien. In de eerst komende dagen zal ik zoveel mo gelijk gesprekken voeren, uiteraard ook met de spelers.” Kovacs, die oorspronke lijk op 1 augustus in Parijs zou beginne, liet er geen enkele twijfel over bestaan dat hij als coach van de Franse nationa le voetbalploegen, zich verantwoor delijk voelt voor het elftal dat op 8 september in Parijs tegen Griekenland zal spelen. Kovacs werd op Le Bourget gevraagd of hij al een plan had ontwik keld om het aanzien van het Franse voetbal te herstellen. „Natuurlijk”, zei Kovacs, „heb ik een plan. Dit is echter nog niet het moment om er over te praten, ik heb met nog te weinig betrok kenen contact gehad. Ik ben er overi gens van overtuigd dat het Franse voet bal niet slecht is. Integendeel. De natio nale ploeg heeft kwaliteit. Als er al duidelijke tekortkomingen zijn, dan lig gen die op het psychologische vlak. DEN HAAG. De bijeenkomst van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, waarin de transfer van Ajacied Johan Cruyff naar Barcelona onderwerp van gesprek is, is 24 uur uitgesteld en zal in plaats van woensdag op donder dag 16 augustus (aanvang 17.30 uur) in het sportcentrum van de bond in Zeist worden gehouden. De reden van dit uitstel is, dat nog verschillende be stuursleden op vakantie zijn. Op de bijeenkomst zullen tevens delegaties van de FBO (Federatie van Betaalde Voetbal- organisaties) en van de VVCS (Vereni ging van Contractspelers) aanwezig zijn. Al die tegenstrijdigheden wijzen niet temin in een en dezelfde richting: „De overweging me terug te trekken is nog géén vast besluit”, zo licht Stewart zijn standpunt zelf toe. Hij heeft ook nooit verborgen dat hij steeds meer geld wil verdienen en hij weet dat zijn beroep hem die mogelijkheden biedt. Maar van die mogelijkheden wil hij evenmin de slaaf worden. We raken opnieuw de van het probleem: publiekelijk heeft Stewart de datum van zijn af scheid nooit bekend willen maken, om zichzelf niet in een dwangbuis te sluiten. Jackie Stewart wordt gehuldigd na een van zijn zevenentwintig Grand-Prix- overwinningen waarmee hij het record van wijlen Jim Clark heeft gebroken. Hier in Monaco staat hij op het ere podium vergezeld van zijn vrouw Helen, prinses Gracia en prins Rainier.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13