Zwaarste overstromingen in de geschiedenis Actie van USF tegen promesse bij inschrijving 5 Agnew bereid boeken te openen PROEFRIT Thorbeckeplein METRO in Amsterdam wordt terras Nixon sprak met Haldeman I Noorwegen wijst Joden in Wenen Israëliër uit 1 in hongerstaking BW® 6?' J19 VIVO nr uU Utrecht gaat oude restjes ophalen 6DAGGVF.RS „ooEnta dit I kWJ j „Helse" troep in vakantietehuis d ibiO o o o o o o o o o ozo zzw windst. nno windst. o windst. n windst. n windst. n ono windst. windst. windst. n windst. windst. o ono zw verand. n windst. verand. windst. windst. ^Uw^ller-aller^BeSte kguze 8 BESTRIJDINGSMIDDELEN OPRUIMEN Onrust bij Drents- Groningse bladen Onderminister van van de NDU Vervoer in Chili ontslagen Volgens Zwitserse autoriteiten: PACIFISTEN IN GEWEER TEGEN BOMBARDEMENTEN KATENSPEK per kilo Den Uyl gaat met Van der Stoel 150 gram IMPORT BLAUWE DRUIVEN 500 gram HOLLANDSE KASKOMKOMMERS CONTRAFILET per stuk naar Bonn AUGUSTUS WOENSDAG 1 5 1973 2 I c< c< na st h€ la ze Hulp Honderden doden in India AMSTERDAM. ADVERTENTIE 7332 d b en en 28 29 29 27 30 25 27* 28 28 29 20 29 24 27 29 29 24 26 30 28 30 28 36 29 29 31 25 31 31 31 27 24 27 31 28 36 15 14 15 12 15 16 15 16 13 9 19 14 20 17 16 9 12 18 19 15 14 15 17 23 11 15 21 20 11 12 13 20 18 24 20 0 0 0 0 0 0 0 Gisteren is een eerste proefrit gehouden met de Amsterdamse metro. De rit werd gehouden op een traject in de Venser- polder. maakte gedeputeerde voor milieuzaken, jhr. mr. F. F. Hooft Graafland gisteren bekend. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist licht bew. onbew. zw. bew. onbew. licht bew. onbew onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew licht bew. mist licht bew. onbew. zw. bew. co is ké Vc fr zi. 0 o o o o 0.3 0 0 0 0 o 28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o D»i zei gei de rui uit de1 ko er Sk Lo gei als rui eei de Ai tei ge' va co rv: me GELDIG T/M ZATERDAG In de Ratumsbeek bij Winterswijk is gisteren op grote schaal vissterfte geconstateerd. Volgens het waterschap van de Berkel is watervervuiling de oorzaak. Er wordt een onderzoek inge steld naar de bron van de verontreini ging. Volgens de leiding van het huis was het helemaal niet zo dat de kinderen maar mochten doen wat zij wilden. Een van de leerkrachten zei tegen verslaggevers: „Wij zijn ervan uit gegaan de kinderen met inachtne ming van hun mogelijkheden en hun gevoel voor initiatief de dingen zelf te laten organiseren. Dat kan voor een gewone waarnemer wel onver antwoordelijk lijken, maar dat was het toch niet. De kinderen hebben ons steeds de indruk gegeven geluk kig te zijn, in staat zich zelf te ontwikkelen en zich zelf zonder de overheersende invloed van de oude ren beter te kunnen begrijpen.” De BB zal de per gemeente verzamel de vergiften naar de nieuwe vuilver brandingsinstallatie in de Rijnmond ver voeren. De provincie heeft voor de inza melingsactie een groot aantal vaten aan geschaft, die gratis ter beschikking wor den gesteld. De vaten zullen met de ingezamelde middelen worden verbrand. Voor kwikhoudende stoffen zoekt men nog naar een vernietigingsoplossing, om dat kwik niet in de oven kan worden vernietigd. De verwachting is dat in Utrecht ongeveer tien ton aan „oude restjes” en voorraden verboden stoffen zal worden opgehaald. De provincies Friesland en Drente hebben al een der- gelijke actie achter de rug. De overige provincies zullen hoogstwaarschijnlijk in het najaar eenzelfde actie op touw zet ten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis Een zakkenroller heeft maandaga vond tijdens de Betuwse paardenmarkt in Bemmel een koopman een portefeuil le met twaalfduizend gulden afhandig gemaakt. Nadat de diefstal was ontdekt, werd via een omroepinstallatie de „eer lijke vinder” vijf mille als beloning aangeboden. De man is niet komen op dagen. Achter de wijzerplaten van het uur werk in de katholieke kerk van Lonne- ker is tijdens restauratiewerkzaamheden een grote hoeveelheid munitie gevonden. Men vermoedt dat de munitie voor namelijk geweer- en mitrailleurkogels en lichtkogels daar in de doorlog door de ondergrondse is verborgen. In Pakistan begon het water gisteren langzaam te zakken maar India heeft gewaarschuwd dat de voortdurende zwa re regenval in Kasjmier nog meer water zal stuwen door de twee belangrijkste rivieren in Noord-Pakistan, de Ravi en de Tsjena. Overstromingen op het subcontinent nemen ernstige vormen aan. Een verslag gever die per helikopter een vlucht maakte boven het gebied vertelde dat hij een enorme verwoesting zag langs de Ravi en de Tsjena. De ergst getroffen centra zijn Sialkot, Tsjiniot, Jhang en Balloki, waarvan de laatste twee steden nog steeds zijn omgeven door honderden vierkante kilometer modder. De kracht van het water heeft hele dorpen wegge vaagd rond de stad Jhan. Vanuit de lucht zag men boeren met hun vee staan rond de verwoeste boerderijen of op hoogge legen plaatsen. WENEN. In Wenen zijn gisteren dertig joodse spijtoptanten in hongersta- king gegaan om de regering van de Sovjet-Unie te bewegen hen weer tot het land toe te laten. De joden zijn oorspronkelijk afkom stig uit Georgië en zijn in het verleden naar Israel geëmigreerd. Ontevreden met hun lot daar, trachtten zij via Oosten rijk naar hun land terug te keren. Sommigen van hen proberen al twee jaar een inreisvisum te krijgen, maar maandag kregen zij opnieuw te horen dat de regering van de Russische deel staat Georgië hen niet wil toelaten. WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse presidentiële woordvoerder Ro nald Ziegler heeft gisteren bevestigd dat Nixon vorige week donderdag een ont moeting heeft gehad met de vroegere stafchef van het Witte Huis Bob Halde man. De ontmoeting, een dag nadat Haldeman zijn getuigenis voor de Wa- tergate-commissie had afgelegd, was volgens Ziegler privé. Ze zou geen be trekking hebben gehad op Watergate. Haldeman trad op 30 april terug als hoogste medewerker van president Nixon. Voor de commissie van senator Ervin heeft hij zijn vroegere baas reso luut verdedigd. men de nieuwe watervloed nog meer dan de eerste. De gouverneur die zestien van de negentien Pendsjaab-districten tot noodgebied heeft verklaard zei dat enorme schade is aangericht aan de oogst, aan wegen en spoorwegen en dat duizenden onderkomens zijn verwoest. jaar sigaretten rokend. Te midden van een vreselijke stank liepen de kinderen in hun blootje rond. De afwas lag onaangeroerd. Veel servies was gesneuveld. „Maar de meeste kinderen zagen eruit alsof ze niets te klagen hadden,” zo vertelde de in specteur na zijn bezoek. In de Indiase staten Pendsjaab Kasjmier zijn militaire helikopters hele legereenheden ingezet om gestrande mensen te redden. In Bangladesj zijn naar schatting twintigduizend mensen dakloos geworden nadat de rivier de Mengha buiten zijn oevers trad en grote gebieden onder water zette. SION (Reuter). De Zwitserse au toriteiten hebben gisteren een „expe rimenteel” kindervakantiehuis in Sion in het kanton Valais gesloten nadat een inspecteur van de volksgezond heid er een „onvoorstelbare, helse troep” had aangetroffen. In het landhuisje in de Zwitserse Alpen brachten twintig kinderen tus sen de 6 en 10 jaar hun vakantie door. De vakantie, waarvoor ouders ongeveer 400 gulden voor zes weken moesten betalen, was georganiseerd door het protestantse centrum in Genève, dat met dit experiment be paalde theoriën over het gedrag van kinderen aan de praktijk wilde toet sen. Het vakantiehuis werd geleid door een psycho-socioloog en zeven leerkrachten. Het gedrag van de jeugdige vakan tiegangers leverde klachten bij de politie op. De inspecteur van de volksgezondheid, die samen met een politieman onverwacht een kijke kwam nemen, vond kinderen van zes EMMEN Bij de Drents-Groningse Pers (DGP) in Emmen is gisteren onrust ontstaan in verband met de plannen van de directie van de Nederlandse Dagblad Unie (NDU), eigenaresse van het bedrijf, de DGP te reorganiseren. 48 Volgens de USF bezit deze promesse geen enkele rechtsgeldigheid omdat de Raad van State nog geen advies heeft uitgebracht over de door de regering voorgestelde wijzigingen in de college- geldwet. Er kan geen sprake zijn van schuldbekentenissen omdat die immers pas na goedkeuring door de Raad van State waarde krijgen, aldus de USF. Een woordvoerder van de universiteit verklaarde desgevraagd dat het c ollege van bestuur van mening is dat de USF formeel gelijk heeft. In overleg met de universiteitsraad heeft het college vóór het begin van de vakantie besloten de schuldbekentenissen samen met het in- schrijvingspakket (de Utrechtse universi teit kent dit jaar alleen een schriftelijke inschrijving) te versturen omdat m en voor eind augustus een algemene maat regel van bestuur verwacht, waarin de nieuwe collegegeldregeling wettelijk van kracht zou worden. Ook in Wageningen worden deze schuldbekentenissen nu al verstuurd. De USF begint vandaag, met een in tensieve informatiecampagne tegen elke vorm van collegegeldheffing. Men zal onder meer alle studentenflats en huizen af gaan om de studenten te adviseren voorlopig geen enkel formu lier in te vullen of op te sturen. De USF hoopt in september opnieuw een massale collegegeld boycot te kunnen beginnen, ook al bedraagt het collegegeld dan vijfhonderd gulden. U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad. LAHORE/NEW DELHI De aanhoudende moesonregens die op het Indiase subcontinent tot ernstige overstromingen hebben geleid hebben reeds aan honderden mensen het leven gekost. In Pakistan waar men spreekt van de zwaarste overstromingen in de geschiedenis vreest men dat het dodental de vijfhonderd ver zal overtreffen. De tot nu toe beschik bare gegevens van India en Bangladesj stellen het aantal doden respec tievelijk op honderdeenenzeventig en achttien. In India, en met name in de staten Pendsjaab en Kasjmier, staan duizenden vierkante kilometer bouwland onder water. De regens hebben hier een eind gemaakt aan een kritieke droogte en de hoop gevestigd op toekomstige oogsten. Maar ze hebben ook naar schatting voor veertien miljoen dollar vernietigd van de oogst voor de komende herfst. WASHINGTON. Slechts enkele uren voor de Amerikaanse vliegtuigen hun laatste bommen op Combodja zouden laten vallen, zijn gisteren op het bordes van het Witte Huis in Washing ton ongeveer zestig pacifistische betogers aangehouden. Drie van hen werden zelfs in het Witte Huis aangehouden. Ver scheidene demonstranten droegen borden met het opschrift: „Geen bommen, geen leugens, geen Nixon”. WASHINGTON (UPI). Vice-resi dent Spiro Agnew van de Verenigde Staten is bereid de justitie inzage in zijn boekhouding te geven om te kunnen vaststellen of hij steekpenningen heeft aangenomen in de tijd toen hij in de staat Maryland kuncties bekleedde. In een brief aan officier van justitie George Beall in Baltimore, schrijft Ag new dat de financiële gegevens waarom Beall heeft gevraagd op zijn bureau gereed liggen. Beall of één van zijn assistenten kan ze te allen tijde inzien. Agnew zegt niet te weten of de offi cier van justitie of een grand jury het recht hebben op de gegevens van de vice-president. Hij noemt dat een moei lijk grondwettelijk vraagstuk, waarover een confrontatie nu niet op zijn plaats is. Hij wil medewerken aan het onder zoek en zegt „niets te verbergen te hebben”. De Amerikaanse vice-president is er onder meer van beschuldigd steekpen ningen te hebben aangenomen van fir ma’s en personen die contracten hadden afgesloten met Maryland toen Agnew daar eerst een ambtelijke functie be kleedde en later gouverneur was. Deze actie die tot 31 augustus duurt beschouwt men als een „generaal par don”. Na 31 augustus zullen de kosten van transport en vernietiging van verbo den bestrijdingsmiddelen voor rekening van de bezitter komen. Tegen ongeoor loogd in bezit hebben en het gebruiken van gevaarlijke middelen zal na die datum streng worden opgetreden, zo en 17.16 uur •n 14.03 uur Dit soort bezoeken is gebruikelijk na het optreden van een nieuwe Nederland se regering. Voor de besprekingen is geen vaste agenda opgesteld. De Oost- West-problematiek zal ongetwijfeld ter sprake komen. Verder zal er over een aantal bilaterale zaken worden gespro ken. Later in het jaar zullen de heren Den Uyl en Van der Stoel naar België gaan. De Indiase legerleiding heeft inmiddels overeenstemming bereikt met de Paki staanse collega’s hun troepen toestem ming te geven mensen in eikaars geïso leerde gebieden te hulp te komen, speci aal in het gebied van Kasjmier, waar de twee landen in december 1971 nog met elkaar streden en waar hun legers wor den gescheiden door een bestandslijn van de Verenigde Naties. Premier Bhoetto van Pakistan die zijn ambts eed aflegde tijdens een sober gehouden plechtigheid, zal een kijkje gaan nemen in de zwaarst getroffen gebieden. UTRECHT. Volgende week gaat de provincie Utrecht beginnen met de inza meling van restanten van landbouwbe- strijdingsmiddelen en voorraden verbo den vergiften. De provincie heeft ruim 9000 brieven verstuurd, waarin alle land- en tuinbouwers wordt verzocht aan de actie „schoon schip” ge noemd mee te werken. UTRECHT. De Utrechtse Studen- tenvakbond, USF, overweegt stappen te ondernemen tegen het college van be stuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht, omdat dit college bij het in- schrijvingspakket voor hen, die zich ko- mend studiejaar willen inschrijven een schuldbekentenis heeft ingesloten waar- mee men de 500 gulden collegegeld voor het komend jaar kan voldoen. Het bedrijf, dat onder meer de Emmer Courant uitgeeft, heeft gisteren maar één editie uitgegeven. Normaal zijn het er vijf. De DGP-directie was van plan van morgen de ondernemingsraad over de plannen in te lichten. Daarbij eiste zij strikte geheimhouding. De raad weigerde dit. Gisteravond eiste het hele personeel opening van zaken. Aanvankelijk wilde de directie van de DGP hier niet aan toegeven. Uiteindelijk werd besloten de ondernemingsraad in te lichten. Toen dit gisteren niet gebeurde ontstond onder de ongeveer 200 werknemers van de DGP een onrustige stemming, aldus de heer Pluygers, president-directeur van de NDU. Door de onrust kwam niet zoveel van werken. Vooral onder het technisch personeel is men bang dat het bedrijf zal worden overgeplaatst naar Amsterdam. Volger^ de werknemers zouden de belangen van de DGP worden opgeofferd aan die van de Amsterdamse drukkerij van het „Han- delsblad”. Volgens een woordvoerder van de groep zijn er in Wenen ongeveer 110 joden die terug naar de Sovjet-Unie willen. Dit jaar zijn er veertig toegela ten. Technsich gezien zijn de spijtoptan ten stateloos. Regeringsautoriteiten van de Paki staanse provincie Pendsjaab vertelden dat een groot deel van de vruchtbare pro vincie door het water is verwoest waar door het dagelijks leven van ongeveer 3,5 miljoen mensen in gevaar is ge bracht. Omdat eerdere regens da nood- waterkeringen hebben verwoest vreest VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Aanhoudend warm. Aantal uren zon: 6 tot 14; minimum tempe ratuur 1 tot 5 graden boven normaal, maxi mum temperatuur 3 of meer graden boven normaal, kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 18 augustus: mi nimum 14, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN In verband met de moord zijn in totaal zes mensen gearresteerd. Zij zou den naar Noorwegen zijn gestuurd om aanslagen op Israëlische instellingen te voorkomen. SANTIAGO (UPI). De Chileense regering heeft het ontslag bekendge maakt van de onderminister van Ver voer Jaime Faivovich. Hiermee is de weg geopend voor onderhandeiingen die kunnen leiden tot het beëindigen van de nu al twintig dagen durende staking van de transportbedrijven. Weer in btanrn* en buitenland DEN HAAG. Minister-president Den Uyl en minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel zullen op 23 au gustus een bezoek brengen aan Bonn voor een ontmoeting met Bondskanselier Brandt en de minister van Buitenlandse zaken Scheel. OSLO (DPA). Noorwegen heeft gis teren de Israëlische diplomaat Jigal Ejal tot ongewenst persoon verklaard en het land uitgewezen. Ejal was als veilig heidsbeambte verbonden aan de Israëli sche ambassade in Oslo.De Noorse politie verdenkt hem ervan dat hij betrokken is geweest bij de moord op de Marokkaan Achmad Boetsjiki, die op 21 juli in Lillehammer werd gepleegd. In de wo ning van Ejal zijn twee Israëlische agenten gearresteerd die men verant woordelijk acht voor de moord. Na het succes met het Leidseplein zal in Amsterdam een tweede plein zijn functie van parkeer plaats verliezen om ruimte te scheppen voor een royaal café-terras. Plannen zijn in uitwerking om op het Thorbec keplein, centrum van nachtclubs, de parkeergelgenheid te doen verdwijnen en er een groot café-terras van te ma ken. De Horeca-houders hebben er zelf om gevraagd. Ze vinden dat het plein er een veel betere functie door zal krijgen en ze menen dat de parkeerruimte die er nu bestaat toch niet door hun klanten kan worden benut doordat er allerlei mensen parkeren die niet in de buurt werken. Het Leidseplein is sinds vorig jaar als groot café-terras in gebruik. Tientallen parkeerplaatsen werden daarvoor opge offerd. DONDERDAG 16 AUGUSTUS [oog water 4.51 uur »aag water 0.50 uui n

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2