Veiligheidsraad zet debatten vandaag voort Voor alle zekerheid Hi Fi in de RAI Fransen verontwaardigd over LIP e Twee doden bij auto-ongeluk Brits Littlejohn-mysterie Iran nieuw n lid van ICC f30 Aanklacht tegen politiekorpsen 'g achtergrond 3 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1973 2 VAN 28 aug.-5 sept. j I Ruil In Buffalo en Chicago Cheque voordelig uit met NS Amerika zal anti-Israel-motie steunen ADVERTENTIE ver- Extra plussen: In juni, juli en augustus. de contacten over 1^' Een door Libanon geïnspireerde reso lutie die rijp was om gisteren reeds bij de veiligheidsraad te worden ingediend bleef nog achterwege, omdat de niet- gebonden landen de tekst niet scherp genoeg vonden. Het zal nu vandaag in behandeling worden genomen. uur- nne- eden den. oor- >gels >rlog leren rsta- i de tot iken, eren Anders dan Egypte en een groot aan tal niet-gebonden landen wil Libanon geen confrontatiekoers varen. De Liba nese delegatie heeft de duidelijke doel stelling een unanieme uitspraak van de raad mee naar huis te nemen. De instem ming van Amerika kan slechts dan wor den verkregen als er in een resolutie Intussen hebben de Littlejohns te kennen gegeven in hoger beroep te zullen gaan. Zij worden streng be waakt in de op een burcht lijkende gevangenis Mountjoy nadat gevangen IRA-Ieden twee weken geleden had den getracht Keith op te hangen. De Israëlische vertegenwoordiger, Yo sef Tekoah, vroeg wat men eigenlijk verwacht nu de Ver. Naties niet in staat blijken te zijn tegen terreur op te tre den. „Israël kan niet berusten in het De zitting van de Veiligheidsraad is vanmiddag weer begonnen. wijk ?rfte chap de nge- eini- de 110 Unie gela- >tan- esse de eeft ring ïge- van fiers van mel- ,ver- ver- nza- aan- wor- t de ■and. men om- rden t in oude iffen acies der. erige k in zet- iteit lege JSF de /óór de in- srsi- ijke n en aat- i de van igen 1 al aga- arkt juil- ndig lekt, eer- ning op- in- elke zal en- i te be- in in- ko- een iar- 'oor te -nu- USF sale nen, dan :om- eden met sten- eren. twee ■naar loren ieel- Wli 8 Dagen treinen op de tiener- toer voor ROERMOND. De 80-jarige weduwe H. H. Westerouen van MeeterenBrum- mer en de 73-jarige mevr. H. J. L. Van der GoesThirion, beiden uit Den Haag, zijn gistermiddag in Horn bij Roermond om het leven gekomen. Op een kruising verleende mevrouw Westerouen met haar auto geen voorrang aan een tank wagen, waardoor een botsing ontstond. Volgens de statistieken van het minis terie van Justitie heeft Chicago op een politiekorps van 12.500 man maar 16 percent zwarte-Amerikanen, één percent Spaanse-Amerikanen en 0,85 percent vrouwen in dienst. Buffalo telt op 1.831 politiemannen maar 1,8 percent zwarte Amerikanen en 1,1 percent vrouwen. In Buffalo is geen Portoricaanse-Amerikaan in dienst bij de politie, terwijl er in die stad veel wonen. Wyman, die volgens de Britse dag bladen de belangrijkste Britse spion in Ierland was. werd tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maar de belangrijkste aanklachten tegen hem lieten de Ierse autoriteiten vallen en na een gevangenisstraf van drie maanden werd hij weer vrijgela ten. Hierdoor ontstond het vermoeden dat Londen en Dublin overeen waren gekomen dat de Littlejohns zouden worden uitgeleverd wanneer Wyman op vrije voeten werd gesteld. NEW YORK (DPA, UPI en Reuter) De Verenigde Staten hebben gis teren in de Veiligheidsraad de Israëlische militaire actie betreurd tegen een Arabisch verkeersvliegtuig. De Amerikaanse ambassadeur John Scali sprak van een schending van de Libanese soevereiniteit en een overtreding van de regels van de internationale burgerluchtvaart. Hiermee heeft Washington voor het eerst openlijk zijn bereidheid getoond onder bepaald? voorwaarden met een „motie van afkeuring” tegen Israel te zullen mee gaan. voortduren van gewapende aanvallen uit de Arabische landen tegen zijn grondge bied, tegen zijn burgers en tegen Joden in verscheidene delen van de wereld”, aldus Tekoah. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Justitie heeft civiele klachten ingediend tegen de poli tie van Chigago en Buffalo (New York) wegens discriminatie van negers, Spaan se Amerikanen en vrouwelijk personeel. Minister van Justitie Elliot Richardson deelde gisteren mee dat de klachten zijn ingediend bij federale rechtbanken in de twee steden. geen sprake is van sancties tegen Israel. Men verwacht dat Washington zelfs niet mee zal gaan als men tot een „krachtige veroordeling” wil besluiten. WASHINGTON (Reuter) Iran volgt Canada op als lid van de Internationale Controle Commissie voor toezicht op de naleving van de Vietnamese wapensstil- stand. Dit heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Charles Bray, gisteren ge zegd. Canada trok zich vorige maand uit de commissie terug omdat het van mening is dat de commissie haar werk niet goed kan verrichten wegens tegenwerking van Noord-Vietnam en het Bevrijdings- front. Andere leden van de commissie zijn Hongarije, Polen en Indonesië. recht op ’t kopen van voorde lige koppelingkaartjes voor bijna alle NS-vakantiedag- tochten. Radio’s. Het Nederlandse publiek heeft in 1972 ongeveer 483 miljoen gulden aan radio-apparatuur uitgegeven. Hierbij was voor 118 miljoen aan draagbare radio’s en 60 miljoen aan autoradio’s. Ter vergelijking: in 1960 kochten de Nederlanders nog slechts voor 100 miljoen van deze apparatuur. „Time Out”, een progressief tijd schrift dat in Londen verschijnt, nam het op voor de Littlejohns. Verleden week meldde het bfad dat een van de Littlejohns had gezegd dat de Britse geheime dienst hem een lijst had afgegeven over IRA-Ieiders die moes ten worden opgeruimd. Littlejohn zou wapens en een cheque van circa 30.000 gulden hebben gekregen. half geld op de interlokale bussen; Tijdens de debatten van gisteren heb ben de vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, Frankrijk en Joego-Slavië het optreden van Israel veroordeeld. Sir Donald Maitland (Groot-Brittannië) ver wierp het argument van Israel dat ge tracht is de Palestijnse leider dr. George Habasj in handen te krijgen, van wie men ten onrechte had aangenomen dat hij aan boord van de Arabische Carevel- le was. De Franse vertegenwoordiger, Jacques Lecompte, zei dat de Veilig heidsraad Israel op duidelijk wijze moet verzoeken zich te onthouden van iedere actie van deze soort en de internatonale conventies te eerbiedigen. Kener NS-identiteitsbewijs of pasfoto en een bewijs waaruit blijkt dat je niet ouder dan 19 bent mee brengen. De nieuwe verklaringen van Lynch dat de Littlejohns contact onderhiel den met de Britse geheime dienst geven nu een nieuwe wending aan de zaak. Het vermoeden als zou de Brit se geheime dienst met medeweten van de Ierse regering actief zijn ge weest in Noord-Ierland, werd groter. Negentien dagen na een bomaan slag in december 1972 waren er al aanwijzingen geweest dat de Britse geheime dienst spionnen naar Ierland had gestuurd toen de 36-jarige John Wyman in Dublin werd gearresteerd op verdenking van spionage. Spoedig daarna gaf hij toe een agent te zijn van de Britse geheime dienst. Terwijl Wyman in Dublin op zijn berechting wachtte deden de Little johns alle mogelijke moeite om niet te worden uitgewezen omdat de uit- Israel kan, zo vervolgde hij, geen be sluiten over het incident van vrijdag accepteren van landen zelfs niet als ze permanent lid van de Veiligheidsraad zijn die zelf passagiersvliegtuigen on derscheppen en de inzittenden Vasthou den. Welke landen hij bedoelde werd niet duidelijk. LONDEN (AP en Reuter) In Groot-Brittannië breekt men zich het hoofd over de vraag „Waren de broers Kenneth en Keith Little john bankovervallers of agenten van de Britse geheime dienst? Het antwoord hierop gaat verloren in de bizarre verwarring die het ge volg is van de sensationele bewering van het tweetal, dat zij als Britse spionnen in de gelederen van het IRA waren binnengedrongen en van het stilzwijgen dat de autoriteiten over deze kwestie in acht nemen. Overigens heeft oud-premier Jack Lynch van Ierland gisteren verkfaard dat hij overweegt af te treden. Twee dagen geleden nog had Lynch gezegd dat hij niets van de spionage-affaire afwist, omdat hij de Engelse infor matie die hem in januari was over handigd over spionage-activiteiten van de broers Littlejohn „was verge ten”. De Ierse advokaat van de Little johns heeft verklaard dat Kenneth bezig is met het samenstellen van een uitgebreid dossier over zijn activitei ten als spion. Daarmee zal dan vol gens de advokaat worden aangetoond dat de Britse geheime dienst wel degelijk actief was in de Ierse Repu bliek. De vrouw van Kenneth en enkele van zijn vrienden zouden intussen hebben gezegd dat de bankovervaller leefde in een soort fantasiewereld. Kenneth zou zichzelf volgens deze verklaringen als een soort James Bond beschouwen. De waarheid ligt echter verborgen in de dossiers van de Britse geheime dienst. Waarschijnlijk zal men hier nooit achter komen. van de twee broers met de Britse geheime dienst en het IRA staan vast, met het gevolg dat het mysterie iedere dag groter wordt. De affaire begon verleden jaar ok tober toen de Littlejohns twee Britse broers die beiden een straflijst heb ben, een overval pleegden op een bank in Dublin, de Ierse hoofdstad. De twee onderwereldfiguren stonden toe dat het bankpersoneel thee zette terwijl een van de broers de kluis plunderde. Een paar weken later werden de broers in Engeland gearresteerd en uitgeleverd aan de Ierse Republiek om daar te worden berecht. Beiden werden veroordeeld. De 32-jarige Kenneth Littlejohn kreeg twintig jaar gevangenisstraf. Keith kreeg voor zijn aandeel in de bankoveral vijftien jaar. Kenneth beweerde dat hij en zijn broer agenten waren van de Britse geheime dienst. Hij zei dat zij op dracht hadden gekregen in het IRA te infiltreren en een bank te overval len zodat het geheime leger hiervoor de schuld zou krijgen. Het gevolg zou moeten zijn dat de Ierse autoriteiten genoodzaakt zouden zijn de IRA-le- den die op Iers grondgebied opereren, te vervolgen. Het IRA gebruikte tot dan toe de Ierse Republiek als een uitwijkhaven voor hun operaties tegen de Britten in Noord-Ierland. De samenwerking tussen Londen en Dublin is uiterst belangrijk in de strijd tegen het IRA en voor het herstel van de politieke stabiliteit in Noord-Ierland. Deze sa menwerking wordt nu door de Little- john-affaire bedreigd. Kenneth Littlejohn verklaarde dat hij een jaar lang lid is geweest van de Marxistische vleugel van het IRA en dat hij tot de overval op de bank in Dublin, de grootste in de geschie denis van de republiek, als agent provocateur was opgetreden. Na de Volgens de aanklachten voeren poli- tie-functionarissen en ambtelijke com missies in Chicago en Buffalo een discri minerende politiek tegen negers, Ameri kanen van Spaanse afkomst, Portori- caanse-Amerikanen en vrouwen als het gaat om werkgelegenheid en arbeidsom standigheden. wijzing volgens de twee broers op politieke motieven berustte. Zij verklaarden toen agenten van de Britse geheime dienst te zijn. Functionarissen van de Britse en Ier se regering belegden in Londen een spoedbijeenkomst. De Britse functio narissen verzochten de Ierse autori teiten om de rechtzaak achter geslo ten deuren te houden, om op deze manier te verhinderen dat het twee tal nog verder in het openbaar ver klaringen zouden kunnen afleggen. De Littlejohns werden later aan Ierland uitgeleverd. De Ierse regering verwierp vervolgens het voorstel de twee achter gesloten deuren te be rechten. AMSTERDAM. De vier-kanalen platenspelers zijn in opmars. Op de Hi- Fi-RAI ’73, die van 28 augustus tot 5 september in de Europahal van het Am sterdamse RAI-gebouw wordt gehouden, zijn de vier meest gangbare systemen in quadrofonische apparatuur, van 28 fa brikanten, te zien en te horen. Andere noviteiten zijn: speciale ophangsystemen voor luidsprekers, compactcassettes met een speelduur van drie uur en talloze vernieuwingen op het hele reeds be staande Hi-Fi-gebied. De Hi-Fi-RAI ’73 wordt georganiseerd in overleg met de stichting Firato, ra^io- tentoonstelling. De tentoonstelling opent om tien uur 's morgens en sluit van vijf uur ’s middags tot zeven uur, terwijl men van zeven tot tien ’s avonds weer voor vier gulden naar binnen kan. Al leen de laatste dag, zondag is de exposi tie niet ’s avonds te bezichtigen. Maan dag 27 augustus is de tentoonstelling alleen toegankelijk voor de detailhandel. Er worden zeker 60.000 bezoekers ver wacht. Om de naam Hi-Fi-RAI waardig te zijn, heeft de tentoonstellingscommissie een criterium aangelegd ten aanzien van de ten toon te stellen geluidsinstallaties. Het dienen Hi-Fi-apparaten te zijn ,die voldoen aan de din-norm 45.500 en com binaties moeten voorzien zijn van ten minste twee losse luidsprekers. Op grond van deze criteria moest de commissie apparatuur van ongeveer 20 deelnemers afwijzen. De NOS zal ook in de RAI aanwezig zijn met audio-visueel projectiemateriaal uit het historisch archief van de NOS. De NOS volgt de ontwikkelingen in de quadrofonie wel maar heeft nog geen plannen voor uitzendingen. Ook voor de eerste keer is de Stich ting Collectieve Grammofoonplaten Campagne vertegenwoordigd met een voorlichtingsstand. Voor muziek uit directe bronnen zul len de orkesten van Stan Kenton en Syd Lawrence zorgen. Syd Lawrence treedt drie maal op, ’s avonds om half tien op 29, 30 en 31 augustus, Stan Kenton op 1 september om half acht. Dit is de Saturnusraket die voor alle zekerheid min of meer in gereedheid is gebracht om te worden gelanceerd als de drie astronauten, die nu in het ruimtelaboratorium Skylab vertoeven, uit het heelal gered zouden moeten wor den. Maar zover zal het wellicht niet komen. NASA heeft al laten weten dat er géén ruimtereddingsschip voor de Skylab-astronauten Alan Bean, Jack Lousma en Owen Garriot klaar wordt gezet. Het is, aldus de NASA, zo goed als zeker dat de bemanning van het ruimtelaboratorium op 25 september na een verblijf van negenenvijftig dagen in de ruimte geheel volgens plan met de Apollo-cabine naar de aarde zal kunnen terugkeren. Als dit niet mogelijk zou zijn geweest door het niet goed functioneren van de stuurraketjes van de Apollo- combinatie, dan had men het reddings- ruimtevaartuig vóór 25 september hele maal gereed moeten hebben om de Sky- lab-bemanning op te halen. Meer dan tienduizend mensen hebben gisteren in de Franse stad Besangon gedemonstreerd tegen de bezetting in de ochtend door de politie van de onlangs gesloten uurwerkfabriek LIP. Toen de optocht bij de fabriek kwam, dreigde even een vechtpartij met de politie, maar vakbondsleiders maanden de de monstranten zich naar het centrum van de stad te begeven omdat geweld tot niets leidt. Tegen half zes werd de stoet in het centrum van de stad ontbonden. In het hele land is een golf van verontwaardiging opgestoken toen be kend werd dat de politie de bezettende arbeiders uit de fabriek had gezet en niemand meer toeliet. Zo staakte bij het Franse persbureau AFP het personeel van de binnenlandse nieuwsvoorziening gedurende twee uur. In een resolutie zegt het AFP-personeel dat de regering heeft besloten voor een gewelddadige oplossing en dat dit het eerste antwoord is van AFP. Vier maanden geleden sloten de Zwit serse eigenaars de fabriek na faillisse ment, maar het personeel meende dat het bedrijf wel rendabel te maken zou zijn. Het bezette de fabriek en ging door met de verkoop van horloges om de salarissen op te brengen. Op de foto: agenten houden LIP- werknemers op een afstand van de fa briek. ken was. Lynch was eerste minister van Ierland tot februari van dit jaar, toen zijn partij de verkiezingen loot van de Fine Gael en de Ierse Labour Party. Maar de huidige coalitie van pre mier Liam Cosgrave bewees het te gendeel. Zij maakte bekend dat de Britse autoriteiten de Ierse ambassa deur in Londen op 3 januari lieten weten dat zij banden met de Little johns hadden en dat de gebroeders informatie over het Ierse Republi keinse Leger moesten inwinnen. Ze hadden echter geen toestemming on wettige activiteiten te bedrijven. Lynch, die vandaag 56 jaar is ge worden, volgde Sean Lemass in 1966 als premier van Ierland op. Zijn laat ste belangrijke regeringsdaad was het binnen voeren van zijn land in de Euromarkt in januari. Het spionageschandaal met de Litt lejohns als middelpunt heeft nu one nigheid veroorzaakt onder Britse en Ierse politici en heeft er toe geleid dat een diplomatieke intrige is ont staan die wellicht de betrekkingen tussen de twee buurlanden kunnen verslechteren. Enkele feiten „Mijn vergeetachtigheid”, aldus Lynch gisteren, „werd veroorzaakt door verwarring. Ik vind dit ernstig en zal me bezinnen op mijn leider schap van de Fianna Fail-partij.” Tot maandagavond had Lynch vol gehouden dat hij als premier niet over informatie beschikte dat Enge land bij de zaak-Littlejohn betrok- overval keerden de broers terug naar Engeland. Kenneth beweert met nadruk dat hij en zijn broer in oktober 1971 spionnen zijn geworden nadat hij een ontmoeting had gehad met de toen malige minister van Defensie Geof frey Johnson Smith. De conservatieve regering die door het Britse parlement gedwonger werd commentaar te leveren op de beweringen van de Littlejohns, beves tigde dat Kenneth een ontmoeting had gehad met Johnson Smith en dat toen gesteld was dat alle informatie over het IRA welkom was. De regering ontkende echter dat de twee boeven als geheim agent in dienst waren genomen of dat het tweetal gemachtigd was om misdaden te begaan in de Ierse Republiek. De oppositie bleek niet bijster tevreden met deze verklaring en herhaalde zijn eis tot een onafhankelijk onder zoek. Van toen af ontaardde de affaire in een opeenvolging van sensationele be weringen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3