V olleybalf inales kruimels in sporthal Beverwijk Jeroen en Jan Pieter Eijkelenboom hun flat Batavieren als sparring-team Pronk-De Kind opnieuw snel in koppelkoers Haarlem-Noord ronde voor liefhebbers GEPROLONGEERD uitFIBA treden I Traditioneel jeugdtoemooi van EDO Overwinning van gebroeders Laan Telstar tegen Irakles Saloniki CEBA wil houden slangen in Suomi-atleten in de strijd Turnen bij Sportbond IJmuiden in bridgeweek ■I ■•ll v OM EUROPESE JEUGDTITEL Z Chr. Mannenkoor i repeteert weer f ►Haarlems Dagblad ►Umuider Courant gmnn ►Beranijkse Courant WOENSDAG 1 5 AUGUSTUS 1973 4 sail t NAAM: ADRES: WOONPLAATS: r,</erPostxegel Haarlem I (Van onze wielermedewerker) (Van onze honkbalmedewerker) deed er als tiende 10 min. 45.4 tw va zij wi va Ee eei on mi ofi uil ee aa da pa ov door bezocht aanstaande kt hi tri do Hi tir pr de re W( la; tel he ge Wc au he ve Wé ve „h de u lij wc ne be br en on ge ni Vanaf maandag zijn ook bij de Sportbond IJmuiden de gymnastiek- en urnlessen weer begonnen. Door wijzigingen in het lesrooster is er weer plaats gekomen voor nieuwe leden, in tegenstelling met het vorig seizoen toen er zelfs voor enige lesu ren een „ledenstop” moest worden ingesteld. Maar daar is nu een einde aan gekomen. Er zijn al meer dan 725 dames, meisjes en jongens lid van Turnen SBIJ, een ledenaantal dat nog maar enige jaren geleden de helft kleiner was. De leiding bestaat thans uit tien dames en heren, alsmede een pianist die wordt ingezet voor ritmische be geleiding. Voorts is een aantal meisjes en dames in opleiding voor het geven van instrucies. Turnen Sportband IJmuiden heeft De strijd om de Kemphaan, die be schikbaar is gesteld door de heer Kemp, voorzitter van de Stichting HBC-sport- park en in het verleden praeses van de afdeling voetbal, is alweer aan zijn 24ste uitvoering toe. Vijfmaal moet er gewon nen worden om de kostbare wisselprijs definitief te kunnen behouden. Het is overigens al de tweede Kemphaan die in roulatie is. De eerste werd in 1959 defi nitief door RKAFC uit Alkmaar gewon nen. De acht elftallen zijn in twee poules ingedeeld: Poule A: EDO, Royal Racing Club Gent, Roodenburg (Leiden) en De Spartaan (Amsterdam). Poule B: Blauw Wit (Amsterdam), Haarlem, De Kenne- mers (Beverwijk) en RCH (Heemstede). Door de jeugdcommissie van de RKSV HBC wordt zondag op de velden aan de Cruquiusweg in Heemstede het befaam de voetbaltoernooi voor A-junioren om de Kemphaan gehouden en daaraan ne men twaalf clubs deel. Het Haagse Le ning en Snel moet de fraaie wisseltrofee verdedigen. Voor de vierde Europese Jeugdkampi oenschappen Volleybal zijn 21 heren en 18 damesteams ingeschreven, afkomstig uit drieëntwintig Europese landen, Israël en Turkije. Ook de Oost-Europese lan den zijn met één of meer teams op het Europees kampioenschap vertegenwoor digd. Onschuldige gebeurtenis in huize Wanrooy aan de Waalstraat in IJ muiden op zondagmorgen. De familie drinkt om elf uur een kopje koffie met de visite wanneer via de balkon deur een honderd centimeter lange slang naar binnen schuifelt. „Een slang," schreeuwt de ontstelde vrouw des huizes, waarna zij moeite heeft haar zinnen bij elkaar te houden. De mannen in het gezelschap werpen zich op als edeftnoedige redders, drij ven het reptiel met de moed der wanhoop terug het balkon op en leggen over het dier een lege aquari- umbak. Als de gemoederen wat ge sust zjjn, komt de vraag aan de orde waar het beest vandaan kan komen en dan worden al gauw de namen genoemd van Jeroen en Jan Pieter EÜkelenboom, die in de Waalstraat op flat nummer 64 wonen en als gezamenlijke hobby slangen, hagedis sen en boomkikkers houden. Nu de vakantietop duidelijk voorbij is, beginnen langzamerhand allerlei verenigingen weer met repetities, bij eenkomsten en clubavonden. Zo ook het Christelijk Mannenkoor „IJmui den”, waarvan de leden elkaar vrij dagavond aanstaande weer voor het eerst na het zomerreces ontmoeten. Om kwart voor acht wordt er, zoals gebruikelijk, gerepeteerd in het Cul tureel Centrum. De komende maanden zullen de repetities onder meer gericht zijn op een concert dat 16 november aan staande door het Christelijk Mannen koor gegeven zal worden in samen werking met het trio Louis van Dijk. Voor 23 november staat een zanga vond voor de Velser Gemeenschap op het programma en 25 november wordt medewerking verleend an een gastendienst in de Petrakerk. Verder zal het koor medewerking verlenen aan een kerkdienst in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat op 16 de cember Het bestuur hoopt van al deze concerten weer iets groots te maken, zdoat het alle leden oproept trouw de repetities bij te wonen. Ook nieuwe leden zijn welkom, vooral le tenoren. Vrijdagavond kunnen belangstellen den om kwart voor acht in het Cultureel Centrum komen kennisma ken. i: De jubilerende Nederlandse volleybal- bond heeft de voorronden en finalepou- les de kampioenschappen starten op 5 september en moeten rond 15 september beëindigd zijn verkocht aan de dis tricten. Zo worden wedstrijden verspeeld in Den Haag, Grootebroek, Schagen, Purmerend, Winterswijk, Apeldoorn, Hardenberg, Venlo en Beverwijk. De herenfinale om de eerste tot en met derde plaats wordt in Voorburg ver speeld: de damesfinale in Groningen. Duinwijkzaal straat) van 16.30 uur-17.30 vrijdagmiddag Kennemerzaal 17.30 uur. Er zijn ook andere activiteiten bij Turnen SBIJ, zoals de Pinkster- en zomerkampen voor de jeugd, sport en speklagen, feestavonden of -mid dagen voor de jeugd in het eigen clubgebouw, deelname aan nationale selectiewedstrijden turnen van de NCS enzovoorts. Nieuwe leden kun nen de komende weken op de turna- vonden een kijkje nemen. Verder zijn inlichtingen in te winnen bijJ. Baars, Willebrordstraat 9; H. Bakker. Lorentzstraat 30, telefoon 02550-13551. J. C. van Acker-Haver. Casembroot- straat 7. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse sporthal is er in geslaagd, een graantje mee te pikken van de in het kader van het zilveren NEVOBO-jubileum in sep tember in ons land te houden Europese Jeugdkampioenschappen Volleybal voor dames en heren. Op 10, 11 en 12 septem ber zullen in de Beverwijkse Sporthal de drie heren finalistenteams voor de 19e tot en met 21e plaats aantreden. De spelers, inclusief begeleiders een groep van circa zestig man, zullen in een hotel in Wijk aan Zee worden ondergebracht. De wedstrijden worden ’s avonds ver speeld: de Beverwijkse volleybalclub Phoenix Aral heeft zich bereid ver klaard iedere avond in de sporthal een voorwedstrijd te verzorgen. Bedrijfsleider R. Schaap van de Bever wijkse Sporthal hoopt iedere avond zo’n vijfhonderd belangstellenden voor het volleybalevenement te mogen ontvangen. Beverwijk neemt in de serie wedstrijden een unieke positie in: overal elders heb ben de districtsbesturen de organisatie van de in hun regio te houden wedstrij den op zich genomen, waardoor een eventueel nadelig saldo op de leden kan worden verhaald, terwijl zij voorts met gemeentelijke- en-of provinciale garan ties kunnen werken. Voor de Beverwijk se Sporthal geldt dit alles niet. Bedrijfsleider Schaap hoopt dan ook op grote belangstelling vanuit Beverwijk en omstreken voor de door hem ge claimde finalestrijd. Omdat de meeste landen na de Olympische Spelen met het oog op de volgend jaar in Mexico te verspelen Wereldkampioenschappen hun teams aanzienlijk hebben verjongd, zijn de verwachtingen voor wat betreft het prestatiepeil van de in Beverwijk aan tredende teams hooggespannen. HAARLEM. Op initiatief van de renners Henny van Leeuwen en Arthur van Leuffen wordt er zondagmorgen door de Haarlemse wielerclub De Kam pioen op het parcours in het Van der Aartsportpark een ronde van Haarlem- Noord voor liefhebbers op stapel gezet. Er mogen ook veteranen aan meedoen. Men verwacht alles bijeen zo’n zeventig renners aan het vertrek. De categorie liefhebbers is dit seizoen ▼oor het eerst door de KNWU ingevoerd met de opzet dat renners die bij de amateurs veelal buiten de prijzen vallen of door hun maatschappelijke positie geen tijd hebben om voluit te trainen, toch nog hun sport kunnen bedrijven. In de zesde rit van de zomercompetitie om de Engel-beker, die door de Haar lemse wielerclub De Kampioen op het parcours in het Van der Aartsprotprak werd verreden, toonde Fred Hoogland zich bij de amateurs het snelst. Met een halve lengte verschil regelde hij de eindsprint in zijn voordeel. In de klassementsrit wist Pronk het vierde en laatste klassement te winnen en legde daardoor nipt beslag op de zege yóór Jan de Jong. Jos de Kind ging er in de premiekoers met Ruud de Vries, Piet Smit en Steve Fleetwood vandoor en wist het als enige van dit viertal tot een ronde voorsprong te brengen. Hij legde daardoor onbedreigd beslag op de zege. Piet Smit wist zich voor de tweede prijs nog netaan de anderen van het lijf te houden. Aan de koppelkoers over 120 ronden namen zeven koppels deel. Aan vankelijk wisten Ron Smit en Ger Slot als enigen gelijke tred te houden met Jos de Kind en Mathé Pronk, maar zij moesten tenslotte ook buigen voor het geweld van de twee Westfriezen, die het ais koppel bijzonder goed doen. Zij ble ven af drie keer eerder aan de winnende hand in een koppelkoers. (Van een medewerker) HAARLEM. Het jeugdbestuur van EDO organiseert zondag op de velden aan de Mr. Jan Gerritszlaan in Haar lem-Noord weer het traditionele Bas Timmerman-toernooi voor A-junioren. Er nemen acht clubs aan de strijd deel en daarbij zorgt de Royal Racing Club Gent (België) voor een internationaal tintje. De jeugd van Haarlem moet de wisselbeker verdedigen. U kunt mij noteren ais abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. 0 per maand. per kwitantie f930 O P*r kwartaal, per giro/bankf (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Telstar benut het vrije voetbzlweekeinde van zondag 26 augus tus voor een vriendschappelijke wed strijd tegen de Griekse eerste divisieclub Irakles Saloniki. De Grieken, die worden getraind door de Engelse trainer Jack Mansell, maken in die periode een oe- fentoernee door Nederland ter voorbe reiding op de Griekse competitie. De wedstrijd begint om 14.30 uur op sport park Schoenenberg. Telstar heeft bovendien plannen om een nieuwe supportersvereniging in het leven te roepen. Zo zullen er ook bussen worden gecharterd om de club te verge zellen tijdens uitwedstrijden. Bezoekers die mee willen naar de wedstrijd Go AheadTelstar kunnen zich opgeven bij de bekende voorverkoop adressen. Wim Kok (D-kl-veteraan) uit. Respectie velijk met 4 min. 24,3 sec. werd Vos vijfde, Kok deed er 5 min. 2 sec. over. De 3000 meter bracht Frans van der Kolk met 9 min. 35,2 sec., een zeer goed resultaat op deze afstand en Ed Schik deed er als tiende 10 min. 45,4 sec. over. (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. Op overtuigende wijze regelden Jos de Kind en Mathé Pronk gisteravond tijdens de „populalres” op de Alkmaarse wielerbaan de koppelkoers over 120 ronden in hun voordeel. Zij hadden twee ronden voorsprong op hun naaste concurrenten Ron Smit en Ger Slot. Alle overige koppels hadden hun nog meer moeten prijsgeven. Eerder op de avond had Jos de Kind ook al met voorsprong een premiekoers over tien kilometer gewonnen en was Mathé Pronk aan de winnende hand gebleven in een klassementsrit. eenmaal niet te houden als je ze dit voer niet geeft. Maar er ontstaan langzamerhand wel problemen door dat de slangen bij elkaar zo veel muizen vreten dat we het langzamer hand met het fokken niet meer kun nen bijbenen. Terwijl de python zich rustig Iaat strelen, vertellen de broers hoe ze jaren geleden hun eerste slang voor vijfendertig gulden kochten, hoe hun reptielenstand langzamerhand groter werd en hoe nog maar veertien dagen geleden door Jeroen op Corsica een Coluber Viridiflavus gevangen werd, hetgeen de latijnse naam is van een toornslang. Het beest zit in een gla zen bak en is nog wat springerig. Hij was het ook die afgelopen zondag de familie Wanrooy de stuipen op het lijf joeg, maar gevaarlijk is dit beest niet, volgens de gebroeders. „Werke lijk, er kon zondag niets gebeuren. Hij is niet giftig en bijt niet,” zegt Pieter. Hoe de slang overigens uit zijn terrarium kon ontsnappen, is nog niet bekend, zodat deze Coluber Viri diflavus voorlopig veilig opgeborgen zit in een glazen bak. Vader Eijkelenboom vindt de hob by van zijn zoons bijzonder leuk, moeder tolereert het hoewel zij de beestenverzameling eigenlijk „ontzet tend eng” vindt. „Maar dat zegt niets,” vindt ze zelf, „want ik ben een vrouw die voor een muis op de kast klimt en mijn geschreeuw is dan openingsuren: zaterdag 13.00-17.00 uur; zondag 13.00-17.00 uur, donder dag 20.00-22.00 uur. Tijdens de jaar markt in Velsen-Dorp op 29 septem ber zijn de openingstijden van 9.00 uur tot 17.00 uur. Rondleidingen voor scholen en groepen kunnen telefo nisch worden aangevraagd (023-377909, 378034. 376782 of 320788). siSSlsi (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de op het sport park Adrichem gehouden avond-atletiek- wedstrijden verbeterde het Suomi- meisje Olga Commandeur wederom een dlubrecord door de 100 meter in 12,9 seconden te lopen, een verbetering met 0,2 seconden. Bij speerwerpen kwam zij juist een meter tekort om het bestaande record van 32,66 meter te verbeteren. Bij de meisjes B liep G. Stam 100 meter in 17,1 sec. en wierp de speer 18,46 meter. De verrichtingen van de meisjes C. hadden bij verspringen: Karin Klaver 3,59 m., Karin Wensink 3,72 m., José Trom 3,35 m. en Arida van der Meer 3,65 m. Een goed resultaat behaal de Karin Wensink met 11,8 sec. op de 100 meter, José Tromp 12,3 sec. en Arida van der Meer 13,6. Voor meisjes D waren de resultaten bij 60 meter: Sonja Suurbier 10,0 sec.; Marja Schelvis 10,5 sec.; Annemarie van Gils 9,9 sec.; Speerwerpen: Marja Schel vis 3,00 m„ Sonja Suurbier 3,06 m. Jongens D: hoogspringen A. Duive- steijn 1,05; M. Visser 1,25, Freriks 1,00 meter. 80 meter: A. Duivesteijn 13,3, F. Fre riks 14,6 sec. Jongens C: hoogspringen Ron Freriks 1,05 m. en 100 m, 16,2 sec. Heren: 100 meter: Rob Dekker (C) 12,3 Sec. 1500 meter: Walter Vos (C) 4.14,6; Ed Schik (D) 4.57,1 sec., Wim Kok (D) 5.00,5. De Nederlandse bond, die het in veel gevallen ook niet eens is met het beleid van de internationale bond, meent, dat er naar wegen dient te worden gezocht om internationaal tot een beter werken de organisatie te komen, zonder dat dit zou moeten leiden tot een breuk met de Zuidamerikaanse landen. Hetgeen wel het geval zal zijn als het voorstel van de CEBA zou worden aangenomen. Bij de driekampwedstrijden in het Provilypark Krommenie kwam voor meisjes B Olga Commandeur met 100 meter in 13,3 sec., verspringen met 5,02 m. en hoogspringen met 1,45 m, tot totaal 1971 punten en een fraaie tweede plaats. Rob Dekker bij heren B liep de 100 m. in 12,4 sec., verspringen 5,94 m. en hoogspringen 1,65 m. om totaal 1632 punten te verzamelen en derde te worden. In Heiloo kwamen zaterdag Walter Vos in de C-klasse op de 1500 meter met „hoge flat” Orionweg van 14.00-15.00 uur en van 15.00-16.00 uur: donder dagmiddag Duinwijkzaal (Rader- uur en 16.30- DELFT. De finale van de jeugd- bridgezevendaagse, die vorige week in Bloemendaal van start was gegaan, werd na spannende strijd in de parenafdeling gewonnen door de Groningse broers Laan. Zij scoorden 358 punten en wer den daardoor onbereikbaar voor de rest. Reeds in de openingsdrive liet het kop pel blijken hoge ogen te zullen gaan gooien. Het eindigde toen als derde en bleef in de volgende wedstrijden, die respectievelijk in Ede. Almelo, Maastricht en Breda plaats vonden, steeds in de kop van de ranglijst meedraaien. De slotzit ting in Delft bracht hun de eindzege. Door dit resultaat gaat het meedoen in de selectiewedstrijden voor de samen stelling van het landelijke jeugdteam. De Delftenaren Bakker-Borsje werden met 353 tweede, op ruime afstand ge volgd door hun stadgenoten Ten Brink- Clemens (338). Ook na het beëindigen van de ma nifestatie „Toer-in Noord-Holland 1973” zal de expositie „Flevum en de Romeinen in Velsen” van de Archeo logische Werkgroep te bezichtigen blijven. De tentoonstelling die tot op heden door ongeveer drieduizend mensen bezocht is, krijgt vanaf maandag aanstaande de volgende een scala va nactiviteiten met onder meer ritmische, kleuter- en dames- gymnastiek, speciale uren voor jon gens en meisjes, alsmede turnen voor selectiegroepen. Zo ziet het rooster voor de dames ontspanningsgymnastiek er als volgt uit: maandagochtend Ossendorpzaal (Wijk aan Zeeërweg) van 10.00-11.00 uur; dinsdagavond Dolfijnzaal (achter de Sporthal) van 20.00-21.00 uur; dinsdagavond Willem de Zwijgerlaan (Wilgenstraat) van 20.30-21.30 uur; 1 donderdagavond 20.30-21.30 eveneens in de Willem de Zwijgerzaal; vrijdag avond (Moerbergplantsoen) van 20.30-21.30 uur. De kleuters kunnen terecht op maandagmiddag in de Willem de Zwijgerzaal van 16.15-17.15 uur; woensdagmiddag Orionzaal (achter de kunnen terecht in de Willem 16.15-17.15 HAARLEM. Op het op 7 en 8 september in Parma (Italië) te houden congres van de Confédération Européene de Baseball Aamateurs, zal het bestuur aan de aangesloten landen voorstellen uit de FIBA te treden, omdat men tot de conclusie is gekomen, dat deze inter nationale federatie zo langzamerhand een instrument is geworden, waarin niet te werken valt. Het Nederlandse stand punt, vertolkt door het KNBSB-be- stuurslid voor internationale zaken, Ge rard Voogd, gaat er van uit, dat men niet zonder meer achter het voorstel kan gaan staan. DEN HAAG. De hockeyploegen van Pakistan, India en Engeland, die eind van deze maand zullen deelnemen aan het wereldtoernooi in Amstelveen, zullen tevoren oefenwedstrijden spelen in ons land. Pakistan komt woensdag avond om zes uur reeds in actie op het terrein van De Kraaien in Wijde Wor- mer tegen een Noordhollands elftal en speelt zondagmiddag 19 augustus op Klein Zwitserland in Den Haag tegen een elftal van de Batavieren. India speelt zaterdagavond in Groningen op het terrein van GVAV een lichtwed- strijd tegen De Batavieren en een Bata- vierenteam zal eveneens de tegenstander zijn van Engeland in een wedstrijd, die maandag 20 augustus ’s avonds om zes uur wordt gespeeld op het veld van VW in Amsterdam Buitenveldert. VANAF HUN LAGERE SCHOOL TIJD zijn Jeroen (18) en Jan Pieter (20) met het verzamelen van reptielen intens bezig. „We namen eens een hagedisje mee uit de duinen”, vertelt Jeroen, „en die hebben we toen in een bakje gestopt. Toen ie dood ging zijn we allebei boekjes en artikelen gaan lezen om te weten te komen hoe we zo’n dier in leven konden houden,” vertelt Jeroen in een slaap kamer waar één wand volledig in beslag is genomen door grote glazen terraria, het onderkomen van maar liefst vier slangen, verschillende ha gedissen en boomkikkers. EEN GRIEZELIGE ZAAK? „Niet in he tminst”, lacht Jeroen en speelt met een twee meter lange python of het de gewoonste zaak van de wereld is. Terwijl de kop van het beest langzaam over zijn ruige haardos glijdt, zegt hij dat deze lieverdjes eigenlijk ongevaarlijk zijn. „We heb ben geen gifslangen,” vult Jeroen aan, „bovendien zijn deze niet agres sief. De mensen vinden het dikwijls sensationeel, maar dat is het voor ons nauwelijks. Het is gewoon een hobby, net als anderen in een waterkom goudvissen hebben”. JEROEN EN JAN PIETER zijn per week heel wat uren kwijt aan hun hobby. De bakken vragen veel onder houd, er moet gestudeerd en soms wel eens geopereerd worden, ze heb ben contacten met andere reptielhou- ders enin de kelder worden mui zen gefokt. Slangen zijn hier gek op en voor de gebroeders werd het lang zamerhand financieel ondoenlijk steeds maar muizen aan te kopen. Vinden ze het voeren van levende muizen niet wat wreed? „Ach,” zegt Jeroen, „we vinden het best leuke beesten maar in de natuur worden ze ook door slangen opgevreten. En slangen zijn in gevangenschap nu huizenver te horen. Maar ja, de jon gens vinden het leuk”. Gnuivend vertellen Jeroen en Jan Pieter hoe hun python, die ze al twee jaren hebben en nog kan uitgroeien tot vier meter, een keer zoek raakte en toen een maand lang tussen de grammofoonplaten opgerold heeft ge legen. „Hij heeft dertig dagen niets gegeten, maar dat kunnen slangen maanden volhouden. Als ze het ech ter niet naar hun zin hebben, eten ze helemaal niets meer. Maar onze slan gen laten op het ogenblik niets staan. Dat is toch wel een teken dat ze zich hier lekker voelen”, aldus Jeroen. HET IS EEN DURE HOBBY, vin den beide broers. Niet zozeer vanwe ge de aankoop van de reptielen, maar veel meer door de dure planten die telkens verwisseld moeten worden en natuurlijk het voedsel. Vanaf een terrarium hoog tegen de wand kijkt een smaragdhagedis nieuwsgierig naar beneden. „Die komt uit Frank rijk, die is daar door onszelf gevan gen,” vertelt Jeroen. „Volgende week gaat Jan Pieter op vakantie naar Frankrijk en dan neemt hij deze smaragd en ook die andere weer mee terug, want we geven deze twee hun vrijheid terug. Ze doen het bij ons niet zo goed; ze zijn minder levens lustig en dan is het beter ze weer aan de natuur terug te geven. Zo zijn we ook weer”. o Q O

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4