RECORDPRIJZEN VOOR LEVENSMIDDELEN Minder vreemde slapers in Nederland Vliegtuig op sleeptouw Staatsgreepverhaal kwakkel” genoemd Drie gewonden bij steekpartij Frelimo doet raketaanval op Tete HiS vinden van vier ton Sigaartje als loon voor Buurt" verjaagt Marokkaans gezin □□o&idfeoü dit ow MB HILARITEIT IN BELGIE SLEPEND CONFLICT IN UTRECHTSE STRAAT KOMT TOT UITBARSTING Ondergrondse proef in Sovjet-Unie Nederland en China praten al enige tijd over landingsrechten DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 2 E 616de Staatsloterij In Mozambique Larie Niet geaccepteerd Afreageren Diepvrieskip Op Curasao dreigt voedseltekort ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Brussel) eindigende op: nummer: nummer: 009614 009614 045106 045106 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. r i VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: man VRIJDAG 17 AUGUSTUS 15 augustus 1973 Eerste trekking en een troostprijs van f 1.000,— op nummer: van elk van de andere series en een troostprijs van ƒ1.000,op nummer: van elk van de andere series Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie T op het nummer: 051086 058804 De steekpartij ontstond na een caféru- zie. Ongeveer tien personen, die waren betrokken bij de ruzie, gingen naar bui ten om de zaak uit te vechten. Daarbij trokken enkelen van hen een mes. Hoog Laag water water 28 29 29 28 29 26 27 28 28 29 23 30 30 25 24 uur uur 0 0 o o o o o o o 0 0 0 0 0 o geen plakmateriaal, zoals plakbanden en schuurpapier meer ingevoerd omdat de inkoopprijs met zeventig percent is ge stegen. f f f f f f f f f f 096483 096693 052489 058406 044660 sen. De auto werd met stenen bescha digd.” o ozo o ozo ozo ozo ozo o o ozo zo nno no o zo o ono windst. nnw windst. nno n nw nnw ono windst. nw windst. o nnw zw no ono nnw windst. nw w windst. n w windst. 28 27 27 27 24 25 27 30 28 35 29 31 24 28 25 31 30 33 28 25 26 27 26 35 33 15 14 11 13 18 19 15 13 16 18 17 8 22 12 15 22 17 11 12 12 19 17 16 20 15 14 15 12 17 16 15 16 17 13 13 23 21 14 19 16 8 63 47 365 231 310 655 3150 De raketten zouden hun doel hebben gemist. „De Portugese troepen hebben de guerrillastrijders verdreven”, aldus het communiqué van het Portugese opperbe vel. Tete is een belangrijk centrum voor de bevoorrading van de arbeiders die aan de 120 km verder gelegen Cabora- Bassadam werken. 0 1 o o o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o 0.4 o o En juist deze prijsstop is in staat de gemoederen op Curasao te verhitten. Vooral nu de berichten uit de Verenigde Staten niet zo gunstig zijn. Uit de Vere nigde Staten halen de Antillen een groot, zo niet het grootste deel van de levensmiddelen en daar zijn de prijzen de laatste tijd enorm gestegen. Importeurs op Curacao durven op het ogenblik niet meer te bestellen daar zij bang zijn grote verliezen te lijden, om dat het niet uitgesloten is, dat de in koopprijzen in de Verenigde Staten al hoger liggen dan de door de overheid op Curacao vastgestelde verkoopprijzen. en 17.49 en 13.34 De prijs van 5.000,is gevallen op het 25.000,is gevallen op het nummer: onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. licht bew. onbew. onweer onbew. regenbui half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. regenbui onbew. onbew. BRUSSEL. In België heerst grote hilariteit over sensationele berichten in een tweetal bladen, waarin werd gemeld dat een groep Belgische officieren van plan zou zijn binnenkort een militaire staatsgreep uit te voeren. Boven de stijging van de inkoopprijs is er ook nog een stijging van de vracht prijzen voor goederen uit de Verenigde Staten en Europa gemeld. De voorzitter van de Kamer van Koophandel op Cu racao deelde mee dat met ingang van 1 augustus de vrachtprijs met tien percent is gestegen. WASHINGTON (DPA). De Sovjet- Unie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in een gebied ten noordwesten van Tasjkent de vermoedelijk vijfde on dergrondse kernproef van dit jaar geno men. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft meegedeeld dat de kracht van de ontploffing gelijk stond met die van 20 tot 2000 kiloton tnt. Mevrouw Rahroh-Willems betwijfelt dat echter. „De mensen hebben ons van het begin af aan niet geaccepteerd. Het begon ermee dat wij werden uitgehoord. Zijn jullie wel getrouwd? Werkt je man wel? Ben je in verwachting? Ik voelde meteen al dat het in deze buurt ver keerd zou gaan. We hadden dit aanbod van het huisvestingsbureau moeten wei geren en dat kan ook tot driemaal toe. Maar mijn man had wat huisvesting betreft al zo vaak zijn neus gestoten omdat hij een buitenlander is en hij was al lang blij dat wij een huis in deze straat konden krijgen. Een echt huis, nou jaDoordat de muren flinterdun zijn, kun je alles horen. Ook daardoor weet iedereen in de straat alles van elkaar en aangevuld met de nodige fan tasie, ontstaan er verhalen die tot aller lei conflicten kunnen leiden.” Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis Dit algemeen belachelijk genoemde nieuws is afkomstig uit het Waalse weekblaadje „Special” in Luik dat het van schokkende verhalen zoals deze moet hebben. Het vond verder zijn weg naar het serieuzere Vlaamse dagblad Gazet van Antwerpen Dit blad meldde eergisteren dat bepaalde Franstalige of ficieren in samenwerking met extreme rechtse elementen van plan zouden zijn een staatsgreep te ondernemen. Bij afwezigheid van de minister van Justitie, Vanderpoorten die met vakantie in Knokke is, heeft zijn kabinetschef de heer Holsters bij informatie de opge wonden verhalen een „kwakkel” ge noemd, dit is Vlaams journalistiek jar gon voor uit de lucht gegrepen berich ten. Verder werd tegengesproken dat de minister een officieel onderzoek naar de beweerde samenzwering zou hebben ge last. Wel heeft het ministerie bij wijze van routine een aantal functionarissen geraadpleegd om na te gaan of er bij de diverse ministeries iets van deze zaak bekend is. Dat bleek niet zo te zijn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Nederland en China overleggen al enige tyd over het tot standkomen van een luchtvaartovereen- komst tussen beide landen. Dat heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat verklaard in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Zijl (KVP). Volgens minister Westerterp valt nog niet te zeggen wanneer een dergelijk verdrag ook werkelijk o ndertekend zal worden. Het totstandkomen van een luchtvaartovereenkomst kan volgens de minister dienstig zijn ter verdere ver sterking van de bestaande goede verhou ding met inbegrip van de economische betrekkingen tussen Nederland en Chi na. Aantal uren zon: 6 tot 14, minimum tempe ratuur: 1 tot 6 graden boven normaal, maxi mum temperatuur: 3 tot 10 graden boven nor maal, kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 18 augustus: mi nimum 14, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN UTRECHT. Omdat het tot een treffen dreigde te komen tussen de be woners van de Utrechtse Piet Heinstraat en de Marokkaanse familie Rahroh, heeft de politie voor het uit man, vrouw en tweejarig kind bestaande gezin voor lopig onderdak gezocht in een hotel. Ze houdt het adres geheim met het oog op eventuele acties uit de buurt. Dinsdag kwam een al jaren slepend conflict tot een uitbarsting, toen buurt bewoners ramen en deur van het huis van de met een Nederlandse vrouw getrouwde Marokkaan dichtspijkerden. De politie haalde de planken weg en besloot het gezin te evacueren, nadat de buurt dreigde het huis in brand te zullen steken. Een duidelijk voorbeeld Is de rijst. Van een soort rijst is in de Verenigde Staten de exportprijs met dertig percent verhoogd. De importeur zou indien hij de rijst tegen de door de overheid vast gestelde prijs zou verkopen op iedere zak rijst van honderd pond twee dollar verliezen. Een andere importeur, die een lading heeft binnengekregen, die onder normale omstandigheden genoeg zou zijn voor anderhalve maand, durft niet meer te bestellen, omdat ook hij het risico loopt op iedere zak meer dan één dol laar te verliezen. De moeilijkheid voor de Antillen is dat er op de gehele wereld sprake is van een groot tekort aan rijst. Een grote leverancier in Amerika verkocht onlangs 40.000 ton rijst voor een prijs die drie dollar hoger lag dan de prijs waartegen hij zijn afnemer op Curacao levert. Deze hoeveelheid bestemd voor Hongkong is goed voor de behoefte op Curacao voor een periode van vijf jaar. En de zorgen zijn er niet alleen om de rijst. Ook voor andere artikelen zoals maismeel, eens het hoofdvoedsel op de Nederlandse Antillen, maar nu verscho ven naar de tweede plaats door de rijst, groenten in blik en andere belangrijke levensmiddelen. Alleen de prijs van de rijst uit Suriname is nog niet gestegen, maar Suriname kan niet voldoen aan de vraag van Curacao en het blijft de vraag hoe lang Suriname nog tegen de oude prijs kan leveren. kiezingen. Zijn tijd werd volledig in beslag genomen door besprekingen met de verenigde vakcentrales op Curacao om te komen tot een oplossing in het conflict tussen de regering en de vakcentrales over de datum van de invoering van een prijsstop. Volgens de berichten zou het gaan om een groep van dertig Waalse officieren in Luik, die zouden optreden onder de naam De rode Haan, als tegenhanger van een De marinesleepboot „Westgat” heeft de „Breguet Atlantic’’ van de Marine Luchtvaart Dienst op sleeptouw ge nomen. Het patrouille- en onderzeeboot- bestrijdingsvaartuig moest een noodlan ding maken op de Noordzee ter hoogte van Wassenaar. Het toestel had veertien man aan boord. Geen van hen is gewond. Volgens de gezagvoerder van het toestel, de 42-jarige kapitein-luitenant ter zee, vlieger S. C. Gooszen uit Oegstgeest, is het toestel (nieuwwaarde 22 miljoen gulden) totaal verloren. Het toestel dook in zee doordat de hoogtebesturing defect was geraakt. Schout-bij-nacht R. J. Idzerda, commandant van de Marine Luchtvaartdienst, heeft vlieger Gooszen geprezen om de „zeer vakbekwame waterlanding”. Het toestel had net een onderhoudsbeurt ondergaan en maakte een proefvlucht. „Ik houd van mijn man en hij van mij. Hij is geen versierder en ik ben geen hoer. Maar die buurt zou ervoor zorgen dat het tot een echtscheiding komt. Trouwens, de buurt zou mijn kind kapotmaken”. En: „Wij zijn het mikpunt van de ellende van de buurtbewoners. Ze reageren alles op ons af, hun onvre de, hun narigheid en hun verdriet”. De uitstekend Nederlands sprekende Rahroh: „Dat we naar Marokko zijn gegaan, was niet alleen om er vakantie te houden, maar het was een soort vlucht. Toen wij terugkwamen, hebben we geprobeerd een zomerhuisje of een etage te vinden, maar dat lukte niet. Ik weet nog steeds niet waar ik met vrouw en kind naar toe moet.” De politie zegt er bij de gemeente op te zullen aandringen een andere woning voor het gezin te zoeken. Hevig geëmotioneerde bewoners die gistermorgen voor het huis samendrom den, zeiden niet in te staan voor het leven van de vrouw als ze zou besluiten terug te komen. „Als ze de straat in komt, wordt ze koud gemaakt”. Volgens de verhalen in de buurt zou mevrouw Rahroh in huis pistolen afschieten, over matig drugs en alcohol gebruiken, tot diep in de nacht lawaai maken en even als haar man op seksueel gebied een losbandig leven leiden. Ze zou stapelgek zijn, aldus de bewoners van de straat, die onder meer via een handtekeningen actie al eerder geprobeerd hebben het gezin weg te krijgen. De buurt dacht van het gezin af te zijn, toen het vier maanden geleden naar Marokko ging. Het Marokkaanse gezin, Dahan, inmiddels ook met vakan- andere groep die met de naam De Zwarte Leeuw zou prijken. In Brussel noemt men dit alles larie. De Rode Haan is het symbool van d* Waalse socialistische federalisten en de Zwarte (Belgische) Leeuw dat van de Vlaamse federalisten. Men zegt In Brus sel dat deze etiketten in verband met een vermeend complot volkomen ten onrechte worden gebezigd. Het is overi gens logisch dat de regering de onlangs in Wallonië opgerichte rechtse politieke clubs in het oog houdt. Van officiële zijde werd dok nog ge zegd dat een staatsgreep in België volko men onmogelijk is, „omdat de extremis ten slechts gering in aantal zijn”. leerde Garriott heeft vastgesteld dat de nieuwe bewoner zich meteen veel beter aan de gewichtloosheid heeft aangepast dan de twee oudere die van de aarde waren meegenomen. Na hevige regenval is de stuwdam „Los Sauces” op ongeveer 350 kilometer ten noordwesten van de stad Mexico LOURENCO MARQUES (DPA). Het Portugese opperbevel in Lourenco Marques heeft gisteren bekendgmaakt dat guerrillastrijders van het Frelimo, het Bevrijdingsfront van Mozambique, de provinciale hoofdstad Tete met raket ten van Russische makelij hebben be stookt. In volgorde van belangrijkheid waren de voornaamste herkomstlanden: de Bondsrepubliek Duitsland (84.000 gasten en 163.000 overnachtingen), Engeland, Schotland en Ierland (60.000 gasten en 130.000 overnachtingen), Verenigde Sta ten (41.000 gasten en 104.000 overnach tingen), Frankrijk (30.000 gasten en 59.000 overnachtingen), België (23.000 gasten en 40.000 overnachtingen). Het aantal overnachtingen van Belgen en Duitsers vertoonde een sterke terug gang, te weten respectievelijk 16,2 en 18,3 percent. Deze daling werd vooral geconstateerd in maart en buiten de vier grote steden. De oorzaak van deze terug gang lijkt vooral te zijn gelegen in de late Pasen (22 april) vergeleken met het vorig jaar (Goede Vrijdag viel toen op 31 maart). Een sterke daling van het aantal over nachtingen werd ook geconstateerd voor Spanje en Portugal (van 37.000 tot 20.000 (46,5 pet)). Belangrijke stijgingen ver toonden daarentegen de geallieerde mili tairen (van 19.000 tot 30.000 59 pet)) en Japan (van 15.000 tot 22.000 50,7 pet)). Het aantal gasten uit de Verenigde Staten vertoonde een lichte daling (1 pet) terwijl het aantal overnachtingen steeg met 6,7 pet. SINT WILLEBRORD. De drie broers Jaspers uit Sint Willebrord zijn in de nacht van dinsdag op woensdag vrij ernstig gewond bij een steekpartij in hun woonplaats. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Roosendaal. Gister middag heeft de rijkspolitie drie man nen, van wie twee van 24 en 19 jaar ook uit Sint Willebrord en een van 24 jaar uit Etten-Leur gearresteerd. ten noordwesten vE„ bezweken. De 15.000 zielen tellende stad Encarnacion de Diaz is door het water overstroomd. Er zijn twee doden en twee vermisten. „Als mijn man de kinderen in de buurt snoepjes gaf om de lieve vrede te bewaren, werd hij even later uitgemaakt voor kinderverkrachter. Als hij een vriendin van mij op de fiets wegbracht, was hij een pooier. En toen er eens een kennis van ons met een Mercedes op bezoek was, werd ik uitgemaakt voor hoer die zich door iedereen laat afkus- WILLEMSTAD. Niet de politieke verwikkelingen na de verkiezingen vormen op de Antillen het gesprek van de dag, maar de prijzen voor levensmiddelen. Premier Ronchi Isa moest zelfs enige dagen geleden het bestuur van zijn democratische Partij, waarvan hij ook voorzitter is, erop wijzen niet te kunnen vergaderen over de politieke situatie na de ver- DEN HAAG. Het aantal geregi- streerde overnachtingen van buitenland se gasten in het eerste kwartaal van 1973, ten opzichte van dezelfde period* van het vorig jaar is gedaald met 3.8 percent (namelijk van 809.000 tot 782.000). Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferd. Het aantal aangekomen buitenlandse gasten daalde in dezelfde periode van 369.000 tot 361.000 2,2 percent). 5.25 uur 1.22 uur tie naar dat land, trok er als huisbe waarders in. Tegen dit gezin heeft de buurt niets. Volgens de bewoners zijn dat keurige mensen. „We hebben niks tegen buitenlanders”, aldus een me vrouw. Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie S op het nummer: Zowel de Kamer van Koophandel als de Vereniging Bedrijfsleven Curacao hebben de regering van de Nederlandse Antillen bij voortduring geattendeerd op de dreigende schaarste, maar enig resul taat is tot nu toe uitgebleven. De beide organisaties volgen het overleg tussen de regering en de vakcentrales op de voet en hebben ook aangeboden aan de be sprekingen deel te nemen. Maar hierover werd negatief beschikt. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en de voorzitter van de Vereniging Bedrijfsle ven Curacao dringen aan op een directe opheffing van de prijsstop die op 18 juli is ingegaan. - (Van onze correspondent) ARNHEM. Een doosje sigaren van f 2,70 heeft de 17-jarige Arnhemse magazijnbediende Chris Driessen gekregen voor het vinden van een envelop met een cheque van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, ten bedrage van f 395.000. Driessen stond bij het girokantoor op zijn meisje te wachten, toen hij de envelop over de grond zag waaien. Hij raapte hem op, opende de en velop, maar toen hij er tot zijn verrassing de cheque die een ver mogen betekende, in ontdekte, bracht hij hem direct naar de poli tie. Van de man die de cheque later kwam halen, kreeg de eerlijke vin der een „dank je wel”. Maar de jonge magazijnbediende had daar bij toch wel op een ietsje meer gerekend dan tien sigaren. De jon geman rookt geen sigaren. Prijzen van 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Ook de prijs van diepvrieskip uit de Verenigde Staten is verdubbeld. Een aantal importeurs voert sommige artike len al niet meer in, omdat ze te duur zijn geworden. Zo wordt er bijvoorbeeld Drie studenten aan de TH in Delft hebben als afstudeerproject een onder zoek verricht naar de mogelijkheden om in Delft een roltrottoir te maken dat het centrum via het station moet verbinden met de wijk Crispijn. Zij menen dat het rolpad in de avondspits 2000 tot 4000 mensen per uur zal vervoeren. Wat de aanleg ervan al rechtvaardigt. De kosten worden op 23 tot 35 miljoen geschat. De bom- en mijndemonteerploeg van de marine heeft gisteren enkele mijlen uit de kust bij Scheveningen een Duitse invloedslijn uit de tweede we reld oorlog tot ontploffing gebracht. Voort het eerst is in de ruimte een aards wezen geboren: in het kleine plas tic aquarium van de Skylab is een stekelbaarsje uitgekomen. Astronaut-ge-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2