Nixons laatste kruit Hunt getuigt opnieuw Nota gevraagd over VVDM- 1 Kritiek van Breznjev op China Speculaties over Journalisten in Lyon geslagen Griekse premier door politie t PARIJS TWIJFELT AAN POLITIEK VAN DUITSE BONDSREPUBLIEK Aanklager Nixon opgenomen in kliniek gratiebeleid PRESIDENT: „IK BEN ONSCHULDIG” donderdag „WAAR ZIJN ALLE JA-STEMMERS?” Faillissementen in eerste halfjaar verminderd MET DUIM EN KAAS UIT HET VUISTJE 3 1 6 AUGUSTUS 1973 (Van onze redacteur in Bonn, W. Timmers) BONN. Vriendschap met Frankrijk moest het kernstuk van West- Duitslands Europa-politiek zijn. Daarom heeft tot dusver (vaak tegen beter weten in) voor elke regering in Bonn gegolden: van de Fransen niets dan goeds. Als er onder wereldwijd protest een Franse kernbom ontploft, zwijgt Bonn. COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Kees Stolp en Henk Bot uit Edam zijn vandaag aan hun goedgeplande reis naar Tokio begonnen. Zij willen de hele afstand liftend afleggen. "Het zal ons zeker wel lukken", zegt Kees (zittend) "met een flinke dosis geluk, een soepel duimpje en voldoende kaas uit het vuistje voor de kleine honger". (NZB-foto) 1 Nixon vraagt begrip maar (Van onze redacteur in Athene) ADVERTENTIE rte :mt De Duitsers zouden bezig zijn zich af te keren van de Europese Gemeenschap, op weg zijn naar neutralisme om zo, wie weet, eens tot een door de Russen goed gekeurde hereniging van heel Duitsland kunnen komen. President Nixon tijdens het uitspreken van zijn Watergate-toespraak. De verwachting is, reglmegezinde dag bladen hebben hier al op gezinspeeld, dat zij zal worden vervangen door een „wet ter bescherming van de republiek”, die zou worden geformuleerd naar ana logie van een dergelijke wet die bij de aanvang van de vorige republiek in 1924 werd afgekondigd. Er zouden straffen worden gesteld op het pleiten voor de De nota ziet hij het liefst verschijnen tegelijk met de publikatie van de te verwachten koninklijke besluiten over deze gratieverzoeken. jor die ra- ge- ko- tis- gde (1 gen >en de het De ren de sten ind, en >ta- ich- en .000 de de de us- net ten Bri ngs eke gen og en Dral vier ug- de het op rer- ’oor .000 rer- uli- >ct)) 50,7 DAG W DAG SCO akt no, ue, et- be- !gi- nd- van ode U tot eau atal side tot en s- en ie er st ie eg de en m er eo id er •n Ift er- >m iet en iet 00 de en MOSKOU (Reuter en DPA). Leonid Breznjev, de leider van de Russische Communistische Partij, heeft gisteren op een partijbijeenkomst in Alma Ata, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Ka zakstan, gezegd dat de Sovjet-Unie er niet in gselaagd is vorderingen te boeken op de weg die moet leiden tot normali sering van haar betrekkingen met China. PARIJS (DPA). Politieagenten heb ben in Besancon drie Franse journalis ten mishandeld, die in de nacht van dinsdag op woensdag een verslag wilden maken van een demonstratie tegen de ontruiming van de door arbeiders bezet te horlogefabriek LIP. De nee-stemmers, of zij nu geregi streerd zijn of niet, en zij die nee hadden willen stemmen als er biljetten waren geweest, weten dat zij een bedui dende macht vormen. Twee verslaggevers van het persbu reau AFP en een van het blad „Progres de Lyon” melden dat zij ondanks hun perskaarten door de agenten zijn gesla gen en getrapt. Samen met circa 30 betogers moesten zij in de kantine van de fabriek zeseneenhalf uur lang onbe weeglijk met gekruiste armen en benen voor een muur op de grond zitten. Daarbij werden zij door de agenten beschimpt, De president-directeur van AFP, het gezamenlijke redactiepersoneel van dat persbureau en alle binnen- en buiten landse journalisten die zich met de. zaak-LIP bezighouden, hebben tegen de gang van zaken geprotesteerd. Karakteristiek was een sarcastische publikatie in het blad „To Vima” van enkele dagen geleden van de grijze kro niekschrijver Palaiologos: „Waar zijn toch al die ja-stemmers, die 51 percent, van Athene? Je ontmoet ze niet. Verber gen ze zich soms? Schamen ze zich?” ATHENE. Nu het sinds jaren „ge zuiverde” Hooggerechtshof in Athene de uitslag van het Griekse referendum heeft bekrachtigd, zal deze vermoedelijk vandaag in de staatscourant worden ge publiceerd en kracht van wet krijgen. Dit betekent in de eerste plaats dat de uitzonderingstoestand zoals die nog voor Athene en Piraeus bestond, moet worden opgeheven. „voorbije” staatsvorm, te weten de par lementaire monarchie, of op pogingen om de geldigheid van het referendum, dat nu is bekrachtigd, nog in twijfel te trekken- Over de omstandigheden waaronder dit referendum in de provincie is gehou den, komen nog steeds de meest eclatan te verhalen binnen en ook weigert het regime nog steeds de stembureaugewijze publikatie van de uitslagen over het hele land. Los van zijn officiële uitslag heeft het referendum op psychologisch gebied een effect gehad dat voor het regime verreikende gevolgen kan hebben. Vooral als, naar nu wordt aangeno men, de nieuwe premier niet een politie ke figuur zal zijn zoals Markezinis, die daar al jaren zijn zinnen op heeft ge steld. Hij ziet zich sinds de jaren vijftig als potentiële opvolger van elk bewind, maar geen militair zoals Makarezos of Papadopoulos. In Bonn wordt dit echter beschouwd als een te oppervlakkige theorie. De voornaamste reden voor het Franse wantrouwen zo ude door dë Oost-poli- tiek versterkte positie van de Bondsre publiek zijn. Merkwaardig blijft dan dat indertijde De Gaulle met zijn „Europa van de Atlantische Oceaan tot de Oeral” de ontwikkeling op gang bracht die het vanzelfsprekend maakte dat Parijs later ook de Oost-politiek van Brandt steunde. Het lijkt uitgesloten dat de regering in Parijs, in grenzeloze zelfoverschatting, de consquenties daarvan niet heeft overzien. De economische kracht van de Bondsrepubliek heeft zich tenslotten niet onder Willy Brandt ontwikkeld. Speculaties zijn er ook over de figuur van de nieuwe minister-president en over een ophanden zijnde amnestie. Wat het laatste betreft: er zijn de laatste weken nogal wat figuren op vrije voeten gesteld, die al maanden zonder aan klacht vast zaten- Ook heeft de zoge noemde herziene krijgsraad een aantal aanzienlijke straf verkortingen afgekon digd, maar het regimegezinde dagblad Akropolis pleitte in een opvallend hoofdartikel voor een algehele amnestie, dus een „schone lat”, waarvan de verwe zenlijking onwaarschijnlijk moet worden geacht. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Jurgens (PPR) heeft de ministers van Justitie en van Defensie gevraagd de Tweede Kamer een nota te zenden over het gratiebeleid ten aanzien van de VVDM-militairen. DENVER. Een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, gedetacheerd bij de luchtbasis Lowry bij Denver, is naar een psychiatrische inrichting ge zonden voor een onderzoek nadat hij de wens te kennen had gegeven, een klacht in te dienen tegen president Nixon bij de militaire justitie. Hard is dan ook de knal aangekomen, waarmee Parijs nu de Westduitsers uit hun zomerslaap heeft gehaald. President Pompidou zou zich grote zorgen maken over de buitenlandse politiek van de Bondsrepubliek. uitgebrachte beschuldigingen te onder zoeken, maar vond het duidelijk dat zowel de hoorzittingen als sommige commentaren steeds meer werden be heerst door een streven de president persoonlijk bij de onwettige praktijken te betrekken. Vanaf de inbraak in het Watergate- gebouw op 17 juli 1972 had hij herhaal delijk aangedrongen op de waarheid, maar Dean had hem verzekerd dat er geen bewijzen waren dat anderen dan de zeven veroordeelde inbrekers bij de zaak betrokken waren Persoonlijk heeft Pompidou niets ge zegd. Aangenomen mag echter Worden dat de minister van Landbouw, Chirac, met „his master’s voice” sprak, toen hij enkele dagen geleden in een vraagge sprek verklaarde: „Over Duitsland maakte ik mij ongerust omdat het zich meer en meer van Europa verwijdert”. Diezelfde dag publiceerde het week blad L’Express de opvattingen van „betrouwbare zegslieden” uit Pompi dou’s naaste omgeving: de president zou De maandcijfers van het tweede kwartaal waren respectievelijk 196. 199 •n 222 tegen vorig jaar 212, 203 en 229. DE HUIDIGE Westduitse regering handelt met groter geworden speelruim te, zelfbewust in Oost en West, maar zonder de nadrukkelijke ambitie om de toon aan te geven in West-Europa een ambitie die Parijs nooit heeft opge geven. In de huidige situatie krijgt Pa rijs echter wel te horen dat. er in Bonn ontevredenheid bestaat over een dure landbouwpolitiek, die vooral door Franse tegenwerking nog altijd niet aansluit bij een gemeenschappelijke economische po litiek. Bovendien is Bonn geïrriteerd door de Franse weigering om mee te werken aan een Europese topconferentie ter gelegen heid van Nixons bezoek of aan een gemeenschappelijke verklaring van de NAVO-landen als reactie op Kissingers ideeën over Atlantische samenwerking. Uitvoerig citeren de Duitse kranten uit de Franse dagbladen, die praktisch zonder uitzondering de plotselinge golf van kritiek op de Bondsrepubliek aan grijpen om er Pompidou op te wijzen dat dit dan het goede moment is om met klinkende initiatieven aan de Europese integratie te gaan werken. Le Monde, die van de verdachtmakingen niets moet hebben, schrijft bijvoorbeeld: „Frankrijk verkeert in een betere positie dan enig ander land om bondskanselier Brandt eindelijk de mogelijkheid voor een West-politiek te geven”. Engeland ook geldt, zou algemene twijfel aan de politiek gebruikt kunnen hebben voor een waarschuwing op dit speciale terrein. voor gewaarschuwd toen het Brandts Oost-politiek nog massieve en wellicht beslissende ondersteuning verleende”). Zeer concreet was minister Chirac in zijn vraaggesprek over de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek, waar de West duitsers niet meer van zouden moeten hebben. Dat is onjuist. Wel is het Euro pese landbouwbeleid, waar de Fransen zo van profiteren terwijl de Duitsers vooral veel betalen, in de Bondsrepu bliek hoogst impopulair. Aangezien dat laatste voor Chirac een Westduitse vrezen dat Bonn met zijn Oost-politiek op weg is naar neutralisme. POMPIDOU ZAL overigens, volgens het blad, zeer pessimistisch denken over de grote politiek in het algemeen. Hij zal geloven dat de Amerikanen bezig zijn het Russische streven naar neutrali sering en ontwapening van West-Europa te aanvaarden waaruit dan weer zijn vrees voor een ongewenste ontwikkeling in Duitsland zou kunnen worden ver klaard, maar tegelijkertijd natuurlijk ook de opvatting dat Frankrijk onvermin derd gediend is met zijn „force de frap pe” en zijn nationale zelfstandigheid. De kwestie werd eerst het centrale politieke thema in de Franse en vervol gens in de Westduitse pers, die vanwege het ingeburgerde „hef zijn voor Parijs” uiterst weloverwogen reageert. Als het niet goed zit tussèh Parijs en Bonn, wat is dan de ware achtergrond? De theorie van het gevaar voor neutralisme wordt alleen door de Springer-Pers aanvaard (Die Welt: „Wij hebben Frankrijk er al Hunt, die zich schuldig verklaarde aan samenzwering en inbraak in het Water- gate-gebouw, kreeg een voorlopig vonnis van vijf tot twintig jaar gevangenisstraf. Hem werd ook ontslag van rechtsvervol ging verleend om te getuigen voor de eerste grand jury voor Watergate, waar door hij niet het risico van verdere berechting liep. Er is nog een derde grand jury aan het werk om een onder zoek in te stellen naar beschuldigingen inzake financiële overtredingen in de campagne van 1972. DEN HAAG. In de eerste helft van dit jaar zijn 1.226 faillissementen uitge sproken tegen 1.292 in de eerste helft van 1972. Dit betekent een daling van vijf percent, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek berekend. De klacht van de sergeant, Grant Schulke, is gericht tegen Nixon in diens hoedanigheid van opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten en we gens zijn houding in de Watergate-zaak. Een woordvoerder van de basis heeft dinsdag bevestigd, dat de sergeant voor 72 uur in observatie is genomen in de psychiatrische kliniek in Denver. De woordvoerder voegde eraan toe, dat een lid van de strijdkrachten niet kan vra gen de president in staat van beschuldi ging te stellen in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber, omdat het hoofd van de uitvoerende macht niet valt onder de jurisdictie van de militaire justitie. Ook ging hij niet in op de verklaring van Patrick Gray, toen directeur van de federale recherche, dat deze Nixon had gewaarschuwd dat leden van zijn staf hem trachtten „dodelijk te verwonden”. Evenmin is de vraag beantwoord waar om Nixon zijn vroegere medewerker Haldeman de bandopnamen liet beluiste ren die hij weigert ter beschikking te stellen aan de senaatscommissie of de bijzondere officier van justitie voor de zaak Watergate, Cox. Over de bandopnamen zei Nixon slechts dat hij deze niet ter beschikking kon stellen omdat dat in het vervolg het vertrouwen in de president bij persoon lijke gesprekken zou schaden. Mensen die met de president zouden spreken, zouden er nooit meer zeker van zijn dat hun opmerkingen niet plotseling openbaar zouden worden gemaakt. Hij zei de rechten van de senaatscom missie niet aan te vechten, tegen hem klaarden dat het Witte Huis gedwongen werd bijzondere maatregelen te nemen door de sfeer van tweedracht in het land over de oorlog in Vietnam. Met andere woorden, niet het Witte Huis moet iets verweten worden, maar hun die het tot ondemocratische praktijken dwongen. Dit is een visie van het Witte Huis, niet als verlengstuk van het volk, als belaagd erdoor. Het is voor deze visie dat Nixon begrip vraagt in zijn rede. Politiek gezien heeft de rede het tegen overgestelde effect van wat de presi dent ermee hoopte te bereiken, en men vraagt zich af wat hij hierna nog kan aanvoeren. President Nixon rekent er kennelijk op dat verdere verklaringen niet meer nodig zullen zijn, en dat het spectaculaire aspect van Watergate is uitgespeeld. Dat kan niet anders dan een ernstige misrekening zijn. De verhoren worden na het zomerreces van de Se naat hervat. Daarna zal de commissie zich verdiepen in de Witte-Huissabotage van de Democratische verkiezingscam pagnes en in de groezelige financiën van president Nixons herverkiezingscommis- sie. In New York zullen Nixons ex- ministers Stans en Mitchell in de herfst terecht staan wegens frauduleuze prak tijken in de Vesco-affaire. Omstreeks die tijd worden ook de eerste dagvaardigin- gen verwacht van de speciale aanklager. Wat de president ook wensen mag, Watergate is niet met één redevoering weg te praten. Het feit dat hij nu al zijn kruit verschoten heeft, heeft zijn positie niet versterkt maar verzwakt. ADVERTENTIE (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON (AFP/AP/RTA/ UPI) President Nixon heeft gisteravond in zijn lang verwachte televisietoespraak over Watergate en tegelijkertijd in een begeleidend „witboek” het Amerikaanse volk om „begrip” gevraagd opdat „wij de lessen uit Watergate kunnen leren en van de ervaring kunnen profiteren”. WASHINGTON. De veroordeelde Watergate-samenzweerder E. Howard Hunt heeft dinsdag ontslag van rechts vervolging gekregen om te kunnen ge tuigen voor een grand jury die een onderzoek zal instellen naar de financie ring van de campagne voor de presi dentsverkiezingen in 1972. De tweede grand jury voor Watergate die maandag werd beëdigd, is ingesteld op verzoek van de speciale openbare aanklager, Ar chibald Cox, om een onderzoek in te stellen naar eventuele illegale bijdragen. Zo is er gemeld dat de International Telephone and Telegraph Co. (ITT) 400.000 dollar moest bijdragen in ruil voor een gunstige regeling van een anti- trust-zaak. „Wij hebben alles gedaan wat moge lijk was, maar wij zijn geen stap verder gekomen, aldus Breznjev. „En dit ligt alleen maar aan de politiek van de Chinese leiders die openlijk anti-Rus- sisch blijft.” De Russische partijleider zei dat zijn land niettemin bereid is te streven naar normalisering van de betrekkingen met China. „Maar wij moeten dan wel rond uit zeggen dat een wijziging van bete kenis in deze betrekkingen alleen maar mogelijk is als de Chinese leiders zich houden aan de principes van wederzijds respect en niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van andere lan den.” De propaganda-oorlog via radio en pers tussen China en de Sovjet-Unie is het afgelopen jaar feller geworden. De leiders in het Kremlin nemen steeds meer aanstoot aan de voortdurend herhaalde Chinese verklaring dat de Sovjet-Unie met de Verenigde Staten samenspant met het doel de wereld tussen hen te verdelen. President Nixons Watergate-rede heeft geen nieuwe feiten opgeleverd. Dat was ook niet zijn opzet. Wat hij beoogde was het herwinnen van de gun sten van het Amerikaanse volk dat vol gens het laatste opinie-onderzoek met 74 percent van mening is dat hij zijn effectiviteit als president verloren heeft. De keuze van het tijdstip voor de rede en de gelijktijdige publikatie van een „witboek” duiden erop dat de president speculeerde op „Watergate-moeheid” bij de Amerikanen en dat hij hoopte het schandaal van de frontpagina’s terug te dringen. Hij bediende zich daarbij van dezelfde taktiek die hij in het verleden toepaste: een mengeling van agressie en emotio naliteit, zondei- zich al te veel te bekom meren om de feiten. Maar het zijn juist de feiten waar het in het Watergate drama om gaat. Het centrale thema is niet de populariteit van de president, zelfs niet of hij direkt of indirekt be trokken was bij wat zich in ieder geval vlak onder zijn neus af speelde, maar de mentaliteit in het Witte Huis die een ernstige aanslag op de Amerikaanse de mocratie mogelijk maakte. Niets in Nixons rede wijst erop dat dit thema hem overmatig bezig houdt. Integendeel, hij deed een beroep op het Amerikaanse volk om hem te hulp te snellen tegen „hen die Watergate zouden willen uit buiten” om het hem onmogelijk te ma ken verder te regeren. Hij sloot zich aan bij de opvattingen van getuigen als Hal deman en Ehrlichman die voor de Wa- tergate-commissie van de Senaat ver- De Amerikaanse president herhaalde zijn categorische ontkenningen dat hij tevoren op de hoogte zou zijn geweest van de plannen om in te breken bij het hoofdkwartier van Democratische partij in 1972 of een van de latere pogingen deze zaak in de doofpot te stoppen. Hij acht de tijd aangebroken dat de Water- gate-affaire aan de justitie zordt overge laten opdat „de rest van ons zich kan bezighouden met de dringende zaken van het land”. Nixon zei de volle verantwoordelijk heid op zich te nemen voor de fouten die door zijn ondergeschikten zijn ge maakt. Hij noemde het echter „zijn grondwettelijke verantwoordelijkheid de integriteit van dit hoge ambt te verdedi gen tegen valse beschuldigingen”. Volgens Nixon bevatten geen van de twee miljoen woorden die voor de se- naatscommissie-Ervin zijn uitgesproken een beschuldiging dat hij tevoren van de inbraak-plannen bij Watergate op de hoogte was en heeft slechts één van de 35 getuigen (Dean) beweerd dat de presi dent moet hebben geweten van de po gingen de zaak in de doofpot te stoppen. De Amerikaanse president ging in zijn rede niet in op verscheidene vragen die zijn gerezen tijdens de hoorzittingen voor de senaatscommissie. Zo zei hij niets over de vraag hoe zijn naaste medewerkers ten nauwste bij de zaak betrokken zouden kunnen zijn zonder dat hij ervan op de hoogte was.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3