kleurrijke Commissaris C. Molenaar kan op bewogen diensttijd terugzien en Water-spel Haven in Heemskerk G. J. Uilken veertig jaar in dienst van crematorium stand Verbetering van accommodatie wacht op G.S. JBfe 5 WERK VAN POLITIEMAN IS ER NIET GEMAKKELIJKER OP GEWORDEN Ere-medaille in brons voor vele werk KIC telt 550 leden Kort IJmondnieuws DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 Moeilijker Geld toe Dubbelrol HEEMSKERK VELSEN (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK „Ik ga het er eerst eens heerlijk rustig van ne men. Met mijn vrouw een tijdje er op uit om op verhaal te komen en daarna zal ik wel weer zien” zo ziet commissaris van politie L. H. Molenaar in Beverwijk zijn nabije toekomst, nadat hij op 28 septem ber zijn politieloopbaan gaat af sluiten. Een loopbaan welke in mei 1936 is begonnen en waarover on noemelijk veel te verhalen zou zijn wanneer de commissaris na zijn pensionering de behoefte zou voe len om alles eens op papier weer te geven. Het politiekorps ziet dan met hem een markante persoonlijk heid vertrekken. Een man, die op hoogtijdagen alleen het commis- saris-uniform aantrekt, doch dat ’s avonds weer snel verwisselt voor een gemakkelijk burgerpak, waarin hij zich het best thuis voelt. Met pijp of sigaar uitgerust, een van die twee bevindt zich onafscheidelijk in zijn gezelschap, verricht hij zijn werk in alle gemoedelijkheid. Rw* f* Wh SgW**;*| DJ (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) «nam i i (Van een onzer verslaggevers) GEBOREN: en OVERLEDEN: De eerste presentatie vindt plaats op 13 september. Wanneer de expositie in Heemskerk komt is nog niet bekend. 0.34, 9.80, rbot De einde n St. 1. De uur. ?erste Isduiï )e IJ- 1 na- jong) al af van duit tuten r; de t: P. 16 20, 26 28 41,H. 14, J. Kay A. M. de Haan. 50 jr., echtgenote van B. M. Braber. J. A. Schrama, 56 jr., echtgenoot van C. E. Kuik. J. Prins, 79 jr., echtgenoot van A. Zwaan. H. Bier man, 80 jr., weduwe van E. de Bie, J. C. Romeijn, 51 jr., echtgenoot van J. M. Voogd. J. L. Oosten, 51 jr. OVERLEDEN: Jacobus Bleeker, 43 jaar; Hendrikje Bruintjes, 49 jaar. IJ- kg sten wij- har, •ing, ONDERTROUWD: Simon Groet en Margaretha M. Wer- dekker; Cornells Rensen en Oegine Wie- linga; Cornells J. Duin en Catharina H. de Jong; Henri Krijnen en Teitje G. Kerkhof. GETROUWD: Robert Mol en Maria C. Dudink; Peter J. G. Koop en Linda Gaasbeek. J. d* :rg 4, 7, P. 11 IS ilven- Mevr. cheer <s 513 „De n na il aan k) af van Een :e als latste 'riet W 4 158- chol ting el 2 irds reel oon col- V74 90,-, 245 10,-, ;ch )0,-, 25 )0,-, vip- 78 (offi- 3. A. er, 6. 1 3 4 3. J. zan zer- >en- 149; -50; -46; ten -20; 50- -44; een 20; 160; md) alia -36; ■60- :hi- >y- ch- :y- ge- 20; ot- *sia 1 2 3 Inter c.van 7, J. W. 1 der van 1 5 is 20 35 6, C. 12, C. H. J, Th. V. A. I 5 10 3, L. 20 25, l, A. 13, S. 26, J. komen altijd wel eens ergens achter meent de heer Molenaar; „Ik was toen geëvacueerd naar Assendelft en zat in de pastorie nota bene. Dankzij een tip van de kant van de Ortskommandatur kreeg ik op 16 maart 1945 de gelegen heid mijn biezen te pakken.” Niet ver weg overigens, want toen de Sicherheitsdienst met mannen als Mollis en Maarten Kuiper namen die veel ouderen zich nog heel goed weten te herinneren die nacht de pastorie openbraken om die politie-commissaris te arresteren, zat deze aan de overkant vanuit een schuilplaats toe te kijken hoe zij met lege handen moesten vertrekken. „Als zij mij toen te pakken hadden gekregen had Bert het er niet levend afgebracht" is zijn enig commentaar. „De einde 1 St. in 430 edde i C. om 1.46.50 DRIEHUIS. Het 40-jarig dienstver band van de Haarlemmer G. J. Uilken bij het Crematorium in Driehuis is woensdag niet onopgemerkt voorbij ge gaan. Als blijk van erkentelijkheid voor zijn activiteiten en zijn inzet in de tuin van het crematorium werd hem de ere medaille in brons behorende bij de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeld door de heer Van Leuvenstein. Kabinets chef van de burgemeester van Haarlem. „De kein- >n st. i. De uur. 'erste isduif 1 9 lt Bos 3 12, J. r. vit Gebr. „Ik zat aan de overkartt toe te kijken hoe de Sicherheitsdienst mij zocht”. ,Laat eens kijken, dat was in 1938, toen die motorfiets hier kwam”. Toen wij meenden te weten, dat hij ook in de illegaliteit zijn sporen ver diend heeft, werd dat afgedaan met de woorden: „Ja ik zat er al van het begin af in. Maar na de oorlog, in 1946, werd ik hoofd-inspecteur tweede klasse; daar op volgde in 1956 de titel eerste klasse en op 1 september 1965 werd ik commissa ris van politie in Beverwijk. Nooit heb ik toen gedroomd, dat ik in oktober 1971 daarnaast ook nog tegelijkertijd hoofd inspecteur van politie in Heemskerk zou worden.” Met enige zachte drang wisten wij het gesprek weer naar die oorlogsjaren te rug te duwen. Weliswaar niet wijd en zijd, maar toch in vrij brede kring in Beverwijk en Assendelft is bekend dat commissaris Molenaar een leidende rol heeft gespeeld in de illegaliteit. Mede dankzij zijn connecties en relaties met de Ortskommandatur. Die dubbelrol als politieman onder Duitse bezetting en als Goed Nederlander op elk uur van de dag en meestal nacht in de ondergrondse heeft hij voortreffelijk weten te spelen. Bijna tot aan het einde van de oorlog. Maar hoe goed je het ook organiseert, ze Politiecommissaris L. H. Molenaar ver laat 28 september de dienst. Hij sluit dan een 40-jarige ambtelijke loopbaan af. maatschappelijke situatie in 1933 het jaar waarop de jubilaris in dienst trad schilderde en complimenteerde het bedrijf met zo’n werknemer, wiens ijver, plichtsbetrachting en trouw niet onopge merkt zijn gebleven. Uit handen van de heer Van Geus, voorzitter van de commissie van toezicht van het crematorium, ontving de heer Uilken een grote kist met sigaren alsme de een enveloppe met „inhoud”. De heer Van Eek, bestuurslid van de Facul tatieve Vereniging voor lijkverbranding bood namens de Maatschappij voor han del en nijverheid een gouden ere-pen- ning en het vererend getuigschrift aan, waarna de heer M. Klein, directeur van het cremaorium de jubilaris een elektri sche blikopener als cadeau van het peso- neel ter hand stelde. Met een kort woord dankte de jubilaris voor de vele woorden en cadeau’s. R. A. Hartendorp-Mik, d. M. J. de Haan-Workum, z., C. B. J. Kossen-Hoog- land, d., C. J. van Dijk-Andrea, d., A. W. Tervoort-Van Steen, z., A. G. J. van Schooten-Willemsen, d., M. J. de Jong- Reedijk, d., W. Sechi-Spaansen, d., H. A. de Graaff-Croijmans, d., M. M. Dijkhuis- Smit, d„ M. H. C. T. Gij zen-Meester, d., A. L. Zwaan-Turchet, z. Woensdag aangekomen in IJmuiden. Gunvor Broevig, Oslo; Elly Kfurt, Ant werpen; Rijnstroom, Shoreham; Rolf Behrman, Londen; Blitar, Hull; Amers foort, Antwerpen; Hasselburg, Antwer pen; Lord, Ruson; Sovetskijn Pogra- michnik, Leningrad; Levern, IJmuiden, Londen; Georg Vieljeux ,Le Havre; Ba salt, Flixborough; Jupiter, Bergen; Tro jan Service, IJmuiden, Cont Plat; Festi vity, Londen; Eva Witte, Rotterdam; Li bation, IJmuiden, Rochford. „Een van de vele mooie verhalen uit die tijd vervolgt de commissaris —is de geschiedenis van de enige motorfiets welke de gemeentepolitie had. Die kwam in 1938, nadat ook de marechaussee er een had gekregen. Die stoomfiets moest echter gehuurd worden van de artille- rie-inrichting in Delft. Toen die in 1944 tijdens de bezetting werd opgeheven moesten de motorfietsen aan de Duitsers worden verkocht. Wij hadden die bui al Voor velen, die iets op hun kerfstok hebben en met hem in aanraking ko men, echter een gevaarlijke gemoede lijkheid. want achter die sigaar of pijp schuilen een hoofd en een paar jjgen die niets ontgaan. Menigeen die dacht aan deze gemoedelijke politie-officier „een zacht eitje” te hebben heeft tot zijn nadeel moeten ervaren, dat een onacht zaam gesproken woord plotseling als een vlijmend wapen tegen hem gericht wordt. En terugkrabbelen is er dan niet meer bij. Heel wat zware jongens heb ben op die manier de schrik van hun leven gekregen en hun aanvankelijk oordeel over die Beverwijkse commissa ris moeten wijzigen. „Ons einde n St. n 430 iedde t. de 3.08.15 VELSEN-NOORD. De benoeming van de elftal-commissies voor de zater dag-, zondag- en jeugdafdelingen van KIC-voetbal leverden tijdens de veelbe wogen vergadering woensdagavond wei nig moeilijkheden op, zij het dan, dat men nog niet kon overgaan tot het benoemen van de daarin vertegenwoor digende bestuursleden, omdat het be stuur even tevoren was afgetreden. Uit het verdere verloop van de verga dering bleek, dat de vereniging 550 leden telt. Kritiek was er op de kleed-accom- modatie. Voorgenomen veranderingen waren reeds door de gemeente Velsen goedgekeurd. Het wachten is op het fiat door Gedeputeerde Staten. De terrein- verlichting wordt verbeterd tegelijk met de aan de orde komende verandering van de complexen op Rooswijk. Ook financieel staat de vereniging er goed voor. De samenwerking met de afdeling handbal is van dien aard, dat besloten werd om gezamenlijk een clubblad te gaan uitgeven, ook al om betere contac ten met de supportersvereniging te krij gen. De heer Van Leuvenstein hield een uitvoerige toespraak waarin hij de Maar ook als onderduiker ging het ille gale werk voort. De directeur van het Kennemer Theater de heer Ch. Hart weet daar ook zo het een en ander over mee te vertellen, uit die tijd van Van Lunsen, van burgemeester J. W. van Grunsven en van inspecteur Ritman, die in Velsen-Noord te pakken werd geno men. Woensdag uit IJmuiden vertrokken. Vesta, Londen; Scalois, Helsinki; Inter- mac 504, Helsinki; Aerdenhout Archan gel; Tor Hollandia, Gothenburg; Helena Schepers, Turku; Siegfried Lehman, Flixborough; La Paloma, Rotterdam: Zorinsk, Gent; Nordic Wasax, Antwer pen; Amstelborg, Delfzijl; Lycaon, Ant werpen; Fordonna, Londen: Rijnstroom. Shoreham: Perelik, Baie Comeau; Tor Maas, Kopenhagen; Bellman, Antwer pen; Ottawa, R’dam; Rijnborg, Delfzijl; Jupiter, Stavanger; Trojan Service, Cont. P'at, IJmuiden; Basalt. Flixborough: King Alfred, Seven Island. Donderdag aangekomen. Germania, Lowestoft; Aardenburgh, R'dam; Gab bro, Flixborough; Leidang, Dundee, IJ muiden; Autobahn, Esbjerg; Aotoroute, Dover; Canis, Bergen; Markborg. Karls- ham; Sarno, Grangemouth; Tor Ireland, Karlstad, Zaandam: Anetta, Kotka, Vel sen; Zaanstroom, Felixtowe. GEBOREN: Jeffrey z.v. C. P. Groen en E. M. Schaaper; Marco C. z.v. S. K. Tuinen- breijer en C. C. A. M. Adrichem; Sylvia d.v. J. A. Bontekoe en D. M. M. Dijk man; Sander z.v. F. W. Vlotman en M. Schell; Natascha M. d.v. J. P. Schoen en E. J. de Gelder; Koen z.v. P. M. Verha gen en Th. Banis. „In oktober gaan we er eerst een tijdje op uit. Dan zie ik wel verder”. „Kregen wij daar f 450 van de Duitsers voor een niet-ingeleverde motor”. betrekking wordt geen want er zal veel gebruik worden ge maakt van waarmee als het ware beeld en woord en muziek wordt opge bouwd. Bij de projectie wordt gebruik gemaakt van drie beeldschermen en ne gen luidsprekers. Het opspelden van de eremedaille in brons door de heer Van Leuvenstein, uit naam van Haarlems burgemeester. Donderdag vertrokken. Emmanuel Delman, Hamburg; Levern, Whitby, IJ muiden; Gerda Smits, Le Havre; Nakwa River, R’dam; Joan-C, Rochester, IJmui den; Kennemerland, Hamburg. Die normale tijd, betekende echter ook een tijd van keihard werken in een steeds sterker veranderend maatschappe lijk bestel. Die veranderingen hadden hun weerklank in het toenemende ver keer, het meer mobiel worden van de mensen, met daarbij toenemende contro les op het verkeer en wat daar al niet bij hoort. Met niet te vergeten de reorgani saties bij de politie. „Ook de criminaliteit nam sterk toe, ook al door de toegenomen mobiliteit. Vroeger gingen een paar oude recher cheurs naar een kraak, keken even rond en zeiden dan; „dat heeft die-of-die” gedaan. Die tijd is wel goed voorbij. Er komen nu heel wat andere dingen kij ken. Je moet nu internationaal werken. Vroeger ook werd Beverwijk „brand wijk” genoemd. Bekend zijn de verhalen, dat in café’s mensen ’s morgens al wis ten waar 's middags brand zou uitbre ken. Wij hebben toen in Beverwijk ons gespecialiseerd op brand-onderzoek en wisten al spoedig leuke successen te behalen. Het gevolg is, dat het aantal branden sterk daalde. Het was toen niet interessant meer om een brandje te stichten met het doel er op te verdienen. Ach ja, er is veel veranderd in de loop der tijden. Beverwijk groeide, het korps ook. In 1936 hadden wij 15 man politie. Nu 63 man in Beverwijk en 46 in Heemskerk, waar ik, zoals ik al zei. vanaf oktober 1971 als hoofd-inspecteur de scepter zwaai. Het loopt daar overi gens fijn met het werk. Het is leuk werk ook zo in beide gemeenten, maar wel erg druk. Daarom dat ik straks heerlijk een tijdje er op uit trek. Even fijn bijkomen”. audio-visuele middelen, een spel van Commissaris Molenaar kwam, zoals wij al schreven, in mei 1936 bij de Beverwijkse politie. Als volontair en buiten bezwaar van ’s lands schatkist. Dat betekende, dat hij er geld op moest toeleggen. Als jongen, die van de HBS af kwam wilde hij aanvankelijk naar zee. Maar het was crisistijd. Mensen met het diploma voor eerste stuurman ston den als conducteur op de tram in Am sterdam. „Ik besloot vervroegd in dienst te gaan. Eerst als soldaat voor 1,10 per week; daarna korporaal voor 1,75 per week en tenslotte als sergeant voor het mooie salaris van een rijksdaalder per week. Na de diensttijd ging ik naar de politieschool in Hilversum voor twee jaar. Dat betekende overdag stage lopen bij het korps in Hilversum en ’s avonds kreeg je les. Overdag hadden ze daar voor geen tijd. Dat was een tijd van hard aanpakken. Maar hoe zwaarder de knoet des te gezelliger de ploeg. Van die oude garde destijds bleven er steeds drie bij elkaar. Dat waren P. van IJzendoorn, A. L. de Boer en ik. Laten wij nu alle drie naderhand een standplaats in de directe omgeving van elkaar krijgen. Ik kwam in Beverwijk. Piet van IJzen doorn kwam in Velsen en De Boer werd commissaris in Haarlem. Deze laatste als adjunct-inspecteur titulair en eveneens buiten bezwaar van ’s lands schatkist. Je kreeg toen in plaats van salaris een mooie titel. Maar omdat wij elkaar van de politieschool kenden werd er prettig samengewerkt. Even het rijtje afwerken. In 1937 keeg ik de aanstelling als klerk voor 700 per jaar. In 1939 kwam de mobilisatie en werd ik in Achterveld gelegerd als re serve eerste luitenant. Na de bezetting ben ik gauw uit dienst vertrokken, toen de Opbouwdienst kwam. In mei 1941 keerde ik naar Beverwijk terug als ad junct-inspecteur en in juli 1943 kende de bezitter mij als titel toe „Opper luite nant”, een soort vertaling van het Duitse eluivalent. Dat was een moeilijke tijd die oorlogstijd. In feit een hoofdstuk apart,” aldus de commissaris. AQUARIUM. De aquarium- terrariumvereniging Kennemerland heeft leden en belangstellenden uitgenodigd voor een dia-lezing over baarsachtigen, die donderdag 16 augustus wordt gege ven in het verenigingsgebouw aan de IJsselstraat in Beverwijk. Behandeld wordt de groep cichliden, die op het ogenblik bij menige aquariumliefhebber populair is. AFZWEMMEN. Vijfenveertig jon gens en meisjes hebben dinsdag in het Sportfondsenbad te Beverwijk het zwemdiploma A verworven. zien hangen en het voertuig geheel uit elkaar gehaald. De onderdelen waren overal verstopt. Plotseling moest die mo torfiets worden ingeleverd. Ik ging naar de Feldgendarmerie en vertelde een ze kere Pohl, dat dat ding helemaal uit elkaar lag. Hij zou wel zien wat hij er aan kon doen” was het antwoord, zodat ik rustig naar huis ging. Maar ’s avonds werd ik door twee Feldgendarmes opge haald en naar de Ortskommandant ge bracht, die mij niet zuinig uitschold. De man was ’s middags naar de inzamelings- plaats gaan kijken en had daar een motor zien staan, waarop het rugkussen ontbrak. „Die is zeker van de politie in Beverwijk” had hij die Pohl ge vraagd. Deze had toen direct „ja” ge zegd, teneinde allerlei moeilijkheden met de niet-ingeleverde motor te omzeilen. Wel, na de scheldkanonnade kreeg ik te horen, dat ik nu 250 minder zou krij gen dan de Velser politie omdat het kussen ontbrak. Zonder eer werd mij toen 450 uitbetaald voor een niet-inge leverde motor. Het geld hebben wij na de oorlog onder in de kluis van de gemeenteontvanger in een blikken doos je teruggevonden en in de gemeentekas gestort. Die oude motor is in 1945 weer in elkaar gezet. Ja het waren me wel tijden. Gelukkig werd het in 1945 weer normaal.” HEEMSKERK. De gemeente Heemskerk gaat alle mogelijke mede werking verlenen aan een reizende ten toonstelling van het Hoogheemraadschap voor de Uitwaterende Sluizen in Kenne merland en West-Friesland, die te zijner tijd ook in Heemskerk komt. De organi satie berust bij Ben Essink. Het Hoog heemraadschap wil met deze tentoon stelling nog eens uitdrukkelijk de aan dacht richten op de kwetsbaarheid van het milieu. Dit ter gelegenheid van de ingebruikneming van twee zuiveringsin stallaties en drie rioolgemalen. De expo sitie, die een toernee door verschillende gemeente maakt, heeft daarom speciaal op het watermilieu. Het statische tentoonstelling, kA* WW* fa;

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5