Rijkssubsidiebeleid stelt muziekonderwijs voetballers voor onvermijdelijke leerlingenstop Agenda Drieduizend gulden voor goede ideeën bij Hoogovens Acht maanden voor dure hobbyisten Contactmijn fer (fe politierechter PPR stelt vragen over vertrek opgevist en gedemonteerd rn. WASHINGTON POST: HANS WAANDERS ZIET MOEILIJKHEDEN VOOR MUZIEKSCHOOL VELSEN VOLLEYBAL IN Inbraak in garage opgehelderd Stevin Groep bouwt weg in Nigeria voor f 90 miljoen Toestand van generaal Bradley „ernstig” „AGNEW KREEG STEEKPENNINGEN” „Anti-mors”-installatie voor overslagbedrijf DE SPORTHAL Uitspraken rechtbank Pension Strand Viespeuk (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De Haarlemse po litierechter, mr. De Groot, heeft gisteren in navolging van de eis van officier Van der Valk Bouman de maximaal mogelijke ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd: Vijf jaar. Deze straf, plus nog zes weken gevangenis, was bestemd voor een 20-jarige Hillegommer, die op de zitting overigens verstek liet gaan. Hij kreeg de zware straf omdat hij op 19 mei op de Boter markt onder invloed had gereden, doorreed na een aanrijding en bij aanhouding met de politie zich hef tig verzette. De politieman als ge tuige aanwezig, gaf daar een zeer plastische beschrijving van: Hij had met een collega de verdachte met de grootste moeite ruggelings in de politiewagen gekregen en hem zelfs zo klem moeten zetten op de achter bank dat hij geen kant meer op kon. Volgens de agent was de jongen ontzettend dronken, hij had hem op het bureau ter ontnuchtering moe ten insluiten. Beverwijk Afpersing Ouders Velsen-IJmuiden bioscopen (Van een onzer verslaggevers) m.T..- 1 r een- (Van een onzer verslaggevers) Maximum rij-ontzegging van vijf jaar en om Een 25-jarige Haarlemmer trok het (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het PPR-Tweede-Ka- merlid Van Gorkum wil dat het kabi- net-Den Uyl maatregelen neemt om te 'voorkomen dat voetballers naar het bui- etnland vertrekken in verband met een gunstiger belastingklimaat. groot is vond het nodig om kraan i banden, weer, als het niet anders kan uit verde diging. U had ook weg kunnen lopen” i I (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Voor de kust van IJ- muiden lag vanmorgen om half vijf de motorkotter „Hoop op welvaart” ZL 6, met aan boord een Engelse contactmijn. De vissers uit Zoutelande hadden de bom op zee opgevist en de Koninklijke Marine via de boordradio gewaarschuwd. De duik- en demontageploeg van de Marine heeft het projectiel buitengaats gedemonteerd. Het karwei was om streeks zes uur vanmorgen geklaard. „Die man staat godsgruwelijk te lie gen”, riep hij geëmotioneerd uit. Mr. De Groot: „In deze zaal wordt niet gevloekt en u hoeft alleen maar mij te antwoor den, meer niet”. De officier van justitie liet in het midden of de klappen nou wel of niet terecht waren gevallen, en vroeg met een „waar twee kijven, heb ben twee schuld”, 75 boete en betaling van de civiele vordering van f 102. Mr. De Groot sloot zich bij hem aan, bij de hoogte van de straf ook wijzend op alle omstandigheden. Hij dacht niet dat hier van noodweer sprake was, zoals ver dachte suggereerde. „Men denkt wel eens: als ik word geslagen mag ik te rugslaan. Maar dat mag alleen bij nood- VELSEN. De financiële steun van het rijk en de provincie aan de Muziek school Velsen staat in geen enkele ver houding tot die van de gemeente. Dit staat te lezen in het vrijgekomen jaar verslag 1972 van deze onderwijsinstel ling. De gemeente dreigt hierdoor in een situatie te komen, dat een leerlingenstop niet te vermijden valt, schrijft de school. „Dat is niet alleen in Velsen zo, maar eigenlijk overal. Heel Nederland mop pert”, vindt directeur Hans Waanders die een toelichting geeft op het jaarverslag. „Als je de zaken goed bekijkt, ligt het heel eenvoudig”, zegt hij „De kosten van de muziekschool nemen per jaar enorm toe, vooral de salarissen, alle sociale toestanden. De provincie geeft een jaar lijkse bijdrage van ongeveer vijfendertig gulden per wekelijkse les en de rijks- subsidie is ongeveer tien gulden hoger. Voor de gemeente Velsen betekent dit gewoon bijpassen en zoiets loopt dan in de tonnen”. Waanders zegt dat de Noordhollandse federatie van muziekscholen, waarin hij zitting heeft, al tientallen brieven aan de provincie en het ministerie heeft ge stuurd. Het landelijk overkoepelingsor- gaan deed hetzelfde. „Er zijn alternatie ven genoeg”, vindt Waanders. „Laten ze te werk gaan zoals bij het club-, buurt huis- en vormingswerk gebeurt. Bij voorbeeld veertig procent van alle sala riskosten of een regeling zoals deze be staat voor het bibliotheekwezen. Nog mooier is als heel het muziekonderwijs per wet geregeld gaat worden. Er be staat toch ook een Lager Onderwijswet. Als het subsidiebeleid niet verandert en de gemeenten draaien inderdaad de kranen dicht, zie ik er nog van komen dat we genoodzaakt zijn een leerlingen stop in te stellen of bijvoorbeeld de les gelden drastisch verhogen. In dat laatste geval krijg je toch een soort elite school! je voor kinderen die muziekon derwijs wel kunnen betalen en daar wil ik beslist niet aan. Dat nooit.” LOS ANGELES (AFP). De 80-ja- rige Omar Bradley, een van de bekend ste geallieerde aanvoerders uit de Twee de Wereldoorlog wordt vandaag in een ziekenhuis in Los Angeles geopereerd. Bij Hoogovens werd woensdagochtend door bedrijfsdirecteur jhr. ir. B. de Jon ge een zilveren ID-speld en een envelop, inhoudende 1500 uitgereikt aan de heer G. Stam uit IJmuiden, werkzaam als hoofdstuwer bij de afdeling havens, als beloning voor een goed idee. HAARLEM. Voor diefstal van goe deren ter waarde van circa 25 mille, waaronder camera's, kjjkers, suède jas- van respectievelijk 22 en 21 jaar van- werd beboet met f 500 alsmede vier morgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot elk acht maanden ge vangenisstraf waarvan drie voorwaarde lijk. Deze straf was ook tegen hen geëist. Ze zouden de diefstallen hebben gepleegd omdat ze geld nodig hadden voor hun dure hobby’s. De een was bezeten van motoren, de ander van au to’s. heren J. J. de Koning uit Haarlem en P. H. C. van Lint uit Beverwijk, de tril- goot enigszins verplaatst en van een extra stortplaats voorzien. Als resultaat van deze beide inzendingen is een goed functionerende „anti-mors”-installatie verkregen, waardoor veel a rbeidsinten- sief opruimingswerk tot het verleden zal behoren. De heren De Koning en Van Lint ontvingen ieder f 750 en tevens de ID-onderscheiding. een „maak het nou niet erger dan het al is, u woont toch nog bij elkaar”. Als het aan de hotelier ligt niet lang meer, want die voert een procedure tot u itzetting. Hij kreeg conform de de eis 50 boete voor zijn belediging. (Van onze stadsredactie) BLOEMENDAAL. De Stevin Groep in Bloemendaal heeft van het Federal Ministry of Works and Housing een belangrijke opdracht ontvangen tot het bouwen van wegen in Nigeria. Het be treft de aanleg van een weg van Jaredi naar Koko ter lengte van 160 km, als mede een rondweg bij Sokoto. Het werk waarmee in oktober zal worden begonnen en dat ’n waarde van circa 90 miljoen heeft zal in drie jaar tijd worden uitgevoerd door Nigerian Dredging, Roads General Works, een gezamenlijke maatschappij van de Ste vin concernondernemingen Koninklijke Maatschappij Wegenbouw NV en Van Hattum en Blankevoort Baggeren BV. Een ander groot wegenwerk Jos-Pambe- gua, is thans in uitvoering bij NDRGW. zich nogal aan dat zijn ouders door een bepaalde man beledigd waren, en op 15 mei toog hij op het nogal vreemde tijdstip half twaalf („toen had ik het pas gehoord”) naar die man toe. Na enige vragen van de politierechter gaf hij toe inderdaad nou niet in een allervriende lijkst humeur te zijn geweest. Maar, zo zei hij: hij was gegaan om te praten. Aan de deur vielen woorden tussen hem en de in nachtkleding gehulde bewoner, en zou verdachte een klap op zijn lin kerwang hebben gekregen. Teruglopend, na zelf een klap terug te hebben gege ven, zou hij naar zijn zeggen toen weer zijn geslagen, waardoor zijn bril afvloog. „Ik heb toen in het wilde weg geslagen”, zei hij. „U kon niks zien, maar toch voldoende om die man te raken”, zei mr. De Groot. De gevolgen waren ook vrij stevig: een vernield bovengebit en een bloedneus. Het slachtoffer ontkende zelf geslagen, te hebben, hij had alleen ver dachte weggeduwd, en toen zou die bril wel zijn afgegaan. Een 46-jarige hotelier uit Heemstede, met zijn hotel in Noordwijkerhout, stond terecht omdat hij ruzie had gekre gen met een bewoner van kamers onder zijn hotel. Omstandig verhaalde hij van alle troubles, di eop kiften over en weer neerkwamen, totdat de ander aangifte deed omdat de hotelier „viespeuk” zou hebben geroepen. En daar nam deze geen woord van terug, want hij bleef het vies vinden dat iemand, zoals hij zei. vogeluitwerpselen en andere rommel, te voorschijn gekomen bij reparatie in het gebouw, tegen zijn ruiten gooide. Terwijl hij de werklieden gevraagd had de rommel op te ruimen, en boven dien, merkte hij verontwaardigd op. ook alle kosten droeg. Hij wilde allerlei aantijgingen nog eens gaan uiteenzetten, maar mr. De Groot belette het hem, met De generaal was maandag opgenomen wegens longembolie. Zijn toestand werd gisteravond beschreven als „ernstig”. Toch ziet Waanders de toekomst niet helemaal somber in. Hij heeft zijn hoop gesteld op de progressieve partijen die beloofd hebben het subsidiebeleid voor muziekscholen om te buigen, hetgeen dan in de komende r\jksbegrotingen tot uiting moet komen”. Een 21-jarige Haarlemse verpleger werd tot zes maanden waarvan twee voorwaardelijk veroordeeld. Hij zou geld nodig hebben gehad om aan drugs te komen en stal een auto en brak hier en daar in, en passant flink vernielingen aanrichtend. De eis tegen de verpleger ws zeven maanden geweest. De 34-jarige Santpoorter die door on oplettendheid frontaal in botsing kwam op de Noordzeekanaalweg in Velsen werd beboet met 500 Ismede vier maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Bij de botsing liep hij zelf een hersenschudding op en raakte de be stuurster van de aangereden wagen ern stig gewond. De automobilist had niet gedronken. De eis luidde 400 en zes maanden ontzegging. De dertigjarige Rotterdammer die in een stuk verboden duinterrein bij Zand- voort had gewandeld en door een duin- wachter was gesnapt kreeg voor het onbevoegd rondlopen ter plaatse een boete van 20 en voor het opgeven van een valse naam ƒ50. Mr. De Groot ging mee met zijn juridische betoog en sprak de man vrij. „Maar”, zo zei hij: „Ik ben er tot in het diepst van mijn ziel van overtuigd dat u een strafbaar feit pleegde en ik ben ervan overtuigd dat de getuige die u herkende gelijk heeft. Het juridische argument moet ik echte' volgen, en daar heeft u dan geluk mee gehad”. Toen de man glimlachte: „Ik geloof echt niet dat u hoeft te lachen bij dit zeventiende vonnis”. Zelfs de bezoekers van de etablisse menten op de Botermarkt waren zo verstandig geweest, aldus de officier, de politie te waarschuwen. „Al willen ze dan niet getuigen”, merkte mr. De Groot op. De auto waarin de jongen had gere den was een rijdend wrak, bovendien had hij geen rijbewijs, en ook geen verzekering. Even werden wel de ach tergronden van de jongen, die een straf blad heeft, belicht en die waren ook niet zo erg rooskleurig. Mr. De Groot moti veerde met name de zware ontzegging BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat) 19 en 21.15 u.: „Halleluja voor een paar vuisten”, 20 „Cabaret”. Luxor Theater (Breestraat) 19 en 21.15 Billy Jack”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. In 1972 gaf Velsen een bijdrage van driehonderd vijfenzeventigduizend gul den, terwijl de subsidies van het rijk en de provincie respectievelijk twintig- en zestienduizend gulden waren. Voor het boekjaar 1973 heeft Velsen al meer dan vierhonderd zestigduizend gulden be schikbaar gesteld, terwijl het ernaar uit ziet dat de subsidie voor volgend jaar door alle kostenstijgingen opnieuw aan merkelijk hoger zal zijn. „Dat gaat niet langer. Er zal een moment komen dat Velsen en andere gemeenten de kraan voor de muziek scholen dicht draaien, eenvoudig omdat ze het niet meer kunnen betalen”, zegt Hans Waanders. „Het wordt echt tijd dat heel de subsidieregeling van het rijk op de helling komt. Er is geen sprake van een bepaald beleid, elke regering doet maar wat, je weet niet waar je aan toe bent.” HANS WAANDERS „De gemeenten kunnen het voudig niet meer’’ WASHINGTON (Reuter). Een bouwbedrijf in Maryland heeft de aan klagers van de regering meegedeeld dat het herhaaldelijk geld heeft gegeven aan vice-president Spiro Agnew toen deze gouverneur van Maryland was, zo meldt de Washington Post. In ruil kreeg het voordelige overheidscontracten. Het blad, dat een welingelichte bron aanhaalt, zegt dat de aanklagers ook de beschuldiging onderzoeken dat er, sinds Agnew vice-president geworden is, geld dat voor hem is ingezameld zogenaamd voor de verkiezingscampagne, is gebruikt om het verlenen van contracten door de federale regering te beïnvloeden. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Een 19-jarige inwoner van Amsterdam, die door de hoofdstede lijke politie wegens autodiefstal werd aangehouden, heeft tijdens een verhoor toegegeven op 10 augustus te hebben ingebroken in een garage in Akersloot. Bij deze inbraak maakte de Amsterdam mer een kassa met inhoud buit. Bovendien informeert Van Gorkum bij de bewindslieden of zij er bij de KNVB op willen aandringen de regle menten zodanig te hanteren dat geen rechtsongelijkheid ontstaat bij de trans fer van spelers. Mocht de KNVB alsnog toestemming moeten geven tot de ver koop van een lid-werknemer naar het buitenland, dan verzoekt Van Gorkum de ministers de Kamer in te lichten over de gevolgde procedure. Omdat hij geld nodig had voor drank gokken, besloot een 22-jarige Haar lemmer medio mei wat geld te stelen bij een medekamerbewoner in een pension. Dat lukte twee keer, 's nachts sloop hij binnen en haalde respectievelijk ƒ95 en 100 uit de achterzak van de broek van zijn slapende slachtoffer. De derde keer werd hij betrapt. Wat hij nog van het geld overhad, alsmede een pakje sigaret ten dat hij ervan gekocht had gaf hij terug. „Ik hoop dat hij van dat merk houdt”, glimlachte mr. De Groot. De totale schade had verdachte echter in middels ook al vergoed. Mr. Van der Valk Bouman vond het vervelend dat er zo een sfeer van wantrouwen kon ont staan in een pension en vroeg een boete van 200, die overeenkomstig de eis werd opgelegd. met te zeggen dat dit een exceptioneel geval betrof, van iemand die bepaald niet op de weg thuishoort, en waarvan men blij mag zijn dat hij geen ernstiger ongelukken heeft veroorzaakt. Meer dan 5 jaar ontzegging kon niet worden opge legd. maar de politierechter vroeg zich af of verdachte na vijf jaar wél op de weg thuis zou horen. Hij vraagt de ministers van CRM, Sociale Zaken en Financiën of ze een overzicht kunnen geven van de moge lijkheden en bezwaren om de belasting tarieven gelijk te trekken voor „Neder landers, die binnen de landsgrenzen wo nen en spelen en daarbuiten, zodat deze aanleiding om naar het buitenland te vertrekken in elk geval kan worden weggenomen”. „U kent het klappen van de zweep wel na zestien vonnissen”, zei mr. De Groot tegen een nu weer een maand in voorarrest zittende 39-jarige Haarlem mer. Hij zou dit keer de zaal als vrij man verlaten, omdat hij op deze dag vaarding niet veroordeeld kon worden. Daarin stond dat hij „diefstal met ge weld” had gepleegd, door op 11 juli in de avonduren een Duitser in een groepje van drie op de Gedempte Oudegracht -van zijn jasje te beroven. Een getuige herkende hem als de dader, zelf ontken de hij. Voor de. off icier stond het vast dat hij het gedaan had. Hij vond het jammer dat deze man door drank zover afglijdt. Hij is onder behandeling bij het consultatiebureau, maar dat is met val len en opstaan. „Reddeloos” noemde de officier hem. Voor deze „straatroof” zo als hij het noemde vroeg hij drie maan den. Dit is geen diefstal met geweldpleging, dit is afpersing, vond de raadsman, mr. Borsjé. En omdat dat niet ten laste was gelegd vroeg hij vrijspraak. Hij grondde zijn mening op het feit dat de Duitser zelf had gezegd het jasje te hebben afgegeven. Er was juridisch gesproken geen sprake van een „wegnemingshande- ling”. Mocht dat echter niet opgaan, zo stelde hij, dan bestond de imaginaire mogelijkheid dat zijn cliënt gehandeld had in een black-out door de drank. Was hi j strafbaar, dan vroeg hij clementie gezien verdachtes probleem volle achtergronden. V.l.n.r. de heren De Koning, Van Lint en Stam, die uit handen van de heer De Jonge een beloning ontvangen van res pectievelijk f 750, f 750 en f 1.500. Hoewel het strand zo eind juni een jongeman enigszins pesterig bij een groepje jonge lui te gaan zitten en avances tegen meisjes te maken. Daar was men niet van gediend en daarop liep hij terug naar zijn eigen groepje, waaronder zich ook een 20-jarige Haarlemmer bevond die nu voor de politierechter stond. De andere jongen zei geslagen te zijn (wat niet waar was) en vroeg zijn vriend om assistentie. Die voelde er eerst niet veel voor, maar liep toen mee. Het ene woord haalde het andere uit, en toen vielen er klappen. Verdachte sloeg zo hard, dat het neusbeen van zijn opponent gekneusd werd, maar toen kwamen meer boze mensen zich ermee bemoeien, en mocht verdachte blij zijn dat de politie arriveerde. Het vervelende voor hem was dat er nog een oude voorwaardelijke straf tegen hem loopt, en dat hij ook nog zeer recent tot een geldboete en weer een voorwaardelijke straf werd veroordeeld. Dit alles overi gens niet voor geweldsdelicten. Hij toon de een welgemeend berouw, maar de officier vond het toch wel alle perken te buiten gaan en vroeg een week die de politierechter conform oplegde. City Theater, donderdag en vrijdag 20.00 uur: Niet voor de poesen. Stadsschouwburg, vrijdag 20.00 uur: Cabaret diversen Museum „Beeckestijn”, Rijksweg Velsen- Zuid. diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe ken van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur; zondag alleen van 14 tot 17 uur; vrijdag 19.30 uur. In het park (steeds geopend") tot 31 augustus expositie van staalplastieken. In het Noorde lijk Koetshuis van 19 augustus expositie van werk van Jan van Herwijnen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks (behalve zaterdag en zondag) geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat Velsen-Noord, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur: ook na telefonische afspraak 02510-94159 of 91022 Stadhuis Velsen, Plein 1945, dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur; telefoon 19000. Oude Raadhuis, Velsen-dorp, dagelijks van 13 tot 17 uur en zondags van 10 tot 12 en van 13 tot 17 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. Ook donderdag van 19.3o tot 2 uur geopend. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Diverse volleybal clubs uit de IJmond zullen tijdens de dagen, dat in de Beverwijkse Sporthal wordt gestreden om de 19e tot en met 21e plaats van het Europees Volleybal kampioenschap voor de Jeugd, voorwed- strijden verzorgen. Maandag 10 september treedt de da- mesploeg van Phoenix Aral in het krijt tegen een ploeg van VV Kennemers, dinsdag 11 september neemt een heren- ploeg van Phoenix Aral het op tegen een team van VCIJ, en woensdag 12 september bekampen de ploegen van Smash uit Castricum en SOSDPC Utrecht elkaar. De voorwedstrijden van gen om 18.30 uur aan: rond 21 uur starten dagelijks de eigenlijke kampi oenswedstrijden. Gedurende de wedstrijddagen zijn da gelijks van 8.30 tot 13 uur in de Sport hal gratis de trainingen van de drie landenploegen te bezichtigen: welke clubs dat precies worden wordt na de kwalificatiewedstrijden op 8, september bekend gemaakt. Op zijn voorstel zijn op kranen van de ertskade van Buitenhaven 2, bij de over stort van de verrijdbare band van de op de langs de kade lopende een schraper en een trilgoot aangebracht. Hoewel dit systeem als zo danig redelijk voldeed, is naar aanlei ding van een idee, ingestuurd door de W* ;:-:ï

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7