Van Goghmuseum: alles mag als het kan (N J. J. WEER AAN DE BAK OOK MARKT OP ZONDAG? DE „TUIN” VAN BURGER MEER DAN ALLEEN POPPELIJ PER JAAR 2500 KROTTEN I mei r ï-t 9 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 19 73 8 7 Si: 't 5,- amsterdam X ns en multi* media* centrum or ft® a, melkweg 6^^ HM h „ALLES MAG als het kan Aan dit simpele zinnetje is op uit bundige wijze inhoud gegeven in het Van Goghmuseum. Deze tempel van glas en daglicht een postume hulde van de architecten Van Dil len. Rietveld en Van Tricht aan de schilder Vincent domineert niet alleen in het architectonische leven van het Museumplein, ook het ge beuren in dit „anti-mausoleum” trekt de aandacht. Want waar vind je in ons land nog meer een mu seum, waar de suppoosten zelf ex posities houden of voor kinderen kunstzinnige raadseltjes bedenken, elke bezoeker zelf de verfkwast kan hanteren, artiesten van naam be reid zijn als model te figureren en waar je straks gewoon een bio- scoopje kunt pikken? I Creatief zijn bij Vincent er Negen burgemeesters en ’n wilde 1 „De sfeer heeft iets ondefinieerbaars”, meent hij. „Het heeft iets tegemoetko mends en de hal zuigt de bezoekers naar binnen en verspreidt ze. We hebben dan ook geen gidsen nodig. Er hebben hier van die mensen gesolliciteerd, maar het Van Gogh wil gewoon geen gidsen”. URSULA,, die er zeker geen talenten jacht van wil maken, zegt: ,Het gaat Bezig zijn in het Van Gogh. Soms leidt dat tot verrassingen, zoals onlangs bij een heer, die een portret van de acteur Henk van Ulsen wilde maken maar tot zijn stomme verbazing het gezicht van de schilder Vincent op papier zette. rijsttafel tussen de schilderijen te hou den. „We willen veel, maar dat feest gaat toch mooi niet door”, aldus Van der Oort die nauwelijks minder enthousiast is over het gebouw dan de bezoekers. wereld al af geweest en merk je, dat de buitenlanders er naar toe gaan als naar een oude bekende”. Ursula heeft bij de educatieve dienst van het Rijksmuseum gewerkt, maar dit is ook voor haar nieuw. Nu bestaat er ons land enige drempelvrees om ip het openbaar creatief te zijn, maar hier valt daar weinig van te merken. Er wordt vol ernst gewerkt. Door kinderen,maar ook door veel ouderen. Er zijn er onder, die elke dag terug komen zoals twee Amerikaanse meisjes die in Amsterdam vergeefs naar atelierruimte hebben uit gekeken. i Q. X Hij vertelt dat alle suppoosten dit werk nog nooit eerder hebben gedaan. „Daarmee heb je het voordeel dat ieder een er fris tegenover staat en je die spontaniteit overeind kunt houden. Bo vendien is de tentoonstelling de hele Hoe reageert het publiek op dit initia tief? „Men vindt het geweldig. Je hebt mensen die hier de hele dag blijven zitten en weer anderen doen het er vlug tussendoor. Meer het werk van „Ha, ha, ik kan ook een poppetje tekenen” en dan gaan ze weer weg. Maar het moet wel een beetje rustig blijven, want ik wil niet dat het een doorgangshuis wordt’,’, aldus Ursula de Boer, die nu ook een paar korenschoven het museum wil binnenhalen. „Helemaal in de sfeer van Van Gogh”, zegt ze. Soms neemt ze bloemen mee om de liefhebbers van een stillevén tevreden te stellen. Eind van deze maand zit het zomerprogramma er op en wordt onder meer begonnen met een zeefdrukcursus en een cursus druktechnieken, waarvoor Paul Schouten en Han Massée van De Werkschuit zijn aangetrokken. Het zou nog acht jaar duren voordat, aldus Brugmans, „een revolutionair en een wilde” hun geloofsbrieven kwamen aanbieden Een wilde dat klinkt nog eens anders dan Kabouter. een trein”, zegt niet dat het in rustiger zal worden. Wel, al deze zaken zijn aanwezig in het met zijn entree naar de Paulus Potterstraat gekeerde „Van Gogh”. Dat zich dan ook bepaald niet over gebrek aan belangstelling mag beklagen. Binnen twee maanden na de opening in juni was de lOO.OOOste bezoeker al binnen en als het zo door gaat, worden het er in een jaar 800.000. iets meer, De ene kant van de plaat is al bijna klaar en over de andere gaat hij deze week praten. „Ik denk dat daar toch wel iets Amsterdams op komt”, zegt hij. Optreden is er echter niet meer bij. „U moet vrese lijk oppassen, zegt mijn dokter”. DE TOUR-OPERATORS, die opdracht hebben gekregen de Britse hotelbedden in de hoofdstad te vullen, willen het Van Gogh in het naseizoenpakket stop pen en om het allemaal voor de toerist nog wat aantrekkelijker te maken, kwa men ze met het lumineuze voorstel een Het omgekeerde gebeurde. Melkweg trok met zijn lichtshows, dans, films en theater meer publiek dan het kon ver werken. Het werd in die eerste twee jaar de favoriete ontmoetingsplaats van WE DALEN af naar de begane grond, waar zich rechts van de ingang de creatieve hoek (voor de buitenlanders „workshop”) bevindt. Tenslotte zijn we daarvoor gekomen. We volgen twee da mes op leeftijd, die aandachtig de door amateurs gemaakte portretstudies van Henk van Ulsen en Hans Croiset bekij ken. BURGEMEESTER dr. Ivo Samkalden, de „Rotterdamse professor”, is vorige week aan zijn tweede ambtstermijn be gonnen met de wetenschap dat zijn voorgangers, d’Ailly en Van Hall, deze niet hebben kunnen afmaken. Een slecht voorteken? Wellicht zal hij moed putten uit het historische gegeven, dat een an dere Rotterdammer het ooit heeft ge presteerd tien jaar lang het Amsterdam se roer vast te houden. Arnold den Tex. Hij gaat als een „kloek bestuurder” de historie in., 1880,- het jaar dat mr. Gljsbfert 'van Tiefthoven de ambtswoning betrekt. Hij is hoogleraar en dus een man. van de wetenschap, die welsprekend is en in de eerste plaats een burgervader wi’l Zijn. Ook hij maakt de elf jaar vol voordat hij als minister van Buitenlandse Zaken de stad verlaat. Zeker is in ieder geval, dat Samkalden het nu al langer heeft volgehouden dan zijn ambtsgenoten in de tweede helft van de vorige eeuw dat gemiddeld heb ben gedaan. Dit is te lezen in prof. dr. H. Brugmans onvolprezen „Geschiedenis van Amsterdam”, waarvan nu ook de laatste twee bijgewerkte delen door Het Spectrum zijn uitgegeven. We beginnen in 1848. het jaar van de Thorbecke act, wanneer de burgerij meer greep op het stadsbestuur krijgt. Burgemeester is dan nog Pieter Huide- IN DE „Melkweg”, het open jongeren centrum pal achter het Leidseplein, wordt sinds enkele dagen weer enthousi ast geschilderd en getimmerd. Reden: het besluit van de gemeente om de experimenten in deze voormalige melk fabriek met een subsidie van twee ton te honoreren. Dat was wel nodig ook of zoals Melkweg-gangmaker Wouter de Boer zegt: „We hebben nu tenminste de kans om dingen te gaan doen, waaraan we eerst door geldgebrek gewoon niet konden denken”. De Kosmos en Paradiso waren al in- geburgerde jeugdcentra toen De Boer c.s. drie jaar geleden met hun plannen bij de gemeente aanklopten. Ze kregen de fabriek en een zakcentje van 25 mille om het gebouw tenminste een beetje ooglijk te maken. In het stadhuis zag men er een aardige opvangmogelijkheid voor het geval, dat het in Paradiso te vol zou worden. men toch wel een beetje ongezond. De vlotte anti-revolutionair mr. Jan Mes- schert van Vollenhoven, die zijn sporen als wethouder en Gedeputeerde van Noord-Holland verdiend heeft, doet het dan ook beter en blijft tot 1866 zitten. Hij is erg populair, waartoe zijn opvol ger de Haarlemse burgemeester mr. Cornells Fock zich niet de tijd heeft gegund, want binnen twee jaar zit hij alweer op Binnenlandse Zaken. Daarna is het de beurt aan een raads lid om elf jaar lang de wind in de zeilen (Amsterdam groeit onder zijn bewind snel) te houden: mr. Cornells Jacob koper, die een zware en harde tijd achter de rug heeft en twee jaar later door mr. Gerlach Cornells Joannes van Reenen zal worden opgevolgd. Met zijn 31 jaar is hij Amsterdams jongste bur gemeester, maar hij is al wethouder geweest en bovendien schoonzoon van een eerdere eerste burger. Een erfenis in deze vorm zou zich overigens nog drie- keer voordoen. om uit de popsfeer te komen, waarin je nogal gemakkelijk verzeild raakt. Dan zou je een poppelij worden en dat wilden we niet. Het is te eenzijdig”. Hij geeft toe dat dit nog lang niet overal bekend is. „Nee, de naam wekt nog te gauw associaties met een Paradi so, terwijl het in werkelijkheid anders ligt”. Na een bloedarme lente - de staf leden hadden nog net genoeg geld om te eten, maar geen cent extra - breken er dan nu betere tijden aan. MEN IS bezig de werkplaats-plannen uit te werken. Beneden is er al een winkel en een ruimte, waar men kleren kan maken, er is net een pottenbakkers oven gearriveerd en het drukkerijtje en de houtwerkplaats zullen ook niet lang meer op zich laten wachten. Hoe ziet De Boer Melkweg over vijf jaar? „Je moet voortdurend veranderen, iets nieuws brengen, want anders loop je vast”, zegt hij. Komend weekeind treden er ’s avonds o.a. op „Eiag”, de volkszangers Dave Troutman, Luke Warmwater, Tommy Smith en de toneelgroepen „The powder Theater” en „Nierf Enterprises”. Melk weg is maandag en dinsdag gesloten. VAN DE 290.000 AMSTERDAME WONINGEN zjjn er 44.000 slecht tot zeer slecht, terwijl er 108.000 verbeterd moeten worden. De woningkwaliteit zal zeker de eerste tijd achteruit blijven hollen, aangezien de gemeente heeft be- cjjferd d^| er jaarlijks 2.^0 krotten bij komen, waarvan er „slechts” 1.500 door de woningvèrbeteraars kunnen worden aangepakt. Het tempo zal dan ook om hoog moeten» concluderen B. en W. in een nota over de woningproduktie. Het stadsbestuur zit ook op dat gebied met grote zorgen, want de nieuwbouw vooral in het gewest komt onvoldoende van de grond. De hoge huren vormen een welhaast nog groter probleem. De hoofdstad heeft thans van het rijk 1.920 goedkope woningen (de kale huur schommelt tussen de 110 en 150 gulden) gekregen, maar er is meer nodig om een massale verhuizing uit de saneringsbuurten acceptabel te maken. Zeker is dat men de Zuid-Bijlmer in de eerste plaats voor herhuisvestinggevallen wil bestemmen. HET IS NI'ET UITGESLOTEN dat het centrum van Amsterdam een zon dagse markt ?krijgj. Van enkele kanten is daar reeds op aangedrongen en ook B. en W. vinden het'geen onaantrekkelijke gedachte. Zij willen evenwel eerst laten onderzoeken of de nadelen meer vuil en dus extra werk niet te groot zijn. Voorts willen zij nagaan hoe groot de interesse bij de marktkoop lieden is. i. en van wie men zou mogen verwachten, dat-ie daarom toch niet zo on-Amster- dams zou zijn. Het pakte anders uit: weliswaar hield hij tot 1 april 1901 stand, maar deze stugge regent voelde zich er toch niet thuis. Toen hij dan ook vond, dat de gemeenteraad in zijn rech ten als burgemeester ingreep, nam Mei- nesz ontslag. Het is wellicht ook wel aardig om te weten hoe de gemeenteraad vijftig jaar geleden was samengesteld. Wel, er wa ren 16 sociaal-democraten, 8 katholie ken, 4 christelijk-historischen, 4 vrij- heidsbonders, 3 anti-revolutionairen, 3 vrijzinnig-democraten, 1 vertegenwoor diger van de vishandelaren, 1 midden stander en eentje, die er voor het hotel- en restaurantbedrijf in zat. ontzettend leuk. We hebben het gehad dat we met een groep naar buiten gin gen en iedereen zich op het plein ver spreidde om te schilderen. Ik ben er toen met een jerry-can op de fiets langs gereden om overal in de bakjes een plensje water te doen”. Hoe moet je in vredesnaam de bloemen buiten zetten in de grauwe eentonige wijken, die opportunistische bouwers in de vorige eeuw tegen de Amsterdamse binnenstad ltehden'neergezet. De heer Burger uit de Borgerstraat (Kanker buurt) vónd er wat op. Voor een paar tientjes kocht hij planken, aarde en zonnepitten en het resultaat ziet men op de foto. Enige tijd geleden kon het gezin Burger er ook jdV eerste, echfe, eigen aardbeien uit plukken. JOHNNY Jordaan, de zanger van het Amsterdamse levenslied die een jaar voor Sjakie zijn benefiet kreeg, is deze zomer teruggekeerd in de hoofdstad die hij aanvankelijk voor een kraakheldere- stolp in Castricum had verlaten. „Maar”, zegt hij, „het beviel me daar niet. Vandaar”. John ny woont nu aan het Frederik Hen drik plantsoen en hij voelt zich daar aan de rand van de Jordaan weer helemaal thuis». Het heeft hem goed gedaan, dat de mensen in de buurt enthousiast op zijn (terug)- komst hebben gereageerd. Er is nog meer, 'want „mister” Jor daan gaat weer zingen. Met Willy Alberti. „Het is altijd een oude wens van ons geweest en dat het nu lukt, vind ik eindeloos”. Dat het niet eer der ging, feg ’m in het feit dat ze voor verschillende platenmaatschap pijen werken. Johnny zat vast aan Bovema en Wilfy aan Phonogram. Dat er uiteindelijk een mouw aan werd gepast, kwam door het Swart- afscheid waarvoor..-- Bovema Tante Leen uitleende. M Johnny en Willy dus nu samen op de plaat. Bovema is erg blij met dit ruiltje. Wat korist‘er voor muziek op? Een woordvoerder van de maatschap pij: „Dat weten we nog niet precies. Het wordt in elk geval geen Amster damse plaat. We gèfoven dat we hier mee een groter publiek een plezier mee moeten: doen”. J.J. zelf-weet al ZIJN opvolger is de burgemeester van Rotterdam, mr. ‘Sjoerd Anne Vening Meinesz. Een Fries, die qnder Den Tex ook hij is een schoonzoon een blauwe maandag wethouder is geweest WOUTER de Boer probeert uit te leggen, waarin Melkweg zich van de andere jeugdcentra onderscheidt. „Kos mos werkt meer met kleine groepen in een wat etherische sfeer. Ze beoefenen daar zes manieren van yoga enzo. Pa radiso is meer een concerthal, terwijl wij meer proberen zowel theater als ont moetingsplaats te zijn. We zoeken het duidelijk in een andere richting, niet in bekende groepen. Het was meer zo dat er mensen langs kwamen en muziek maakten, maar wel erg goed. Zo zijn er bij ons ook groepen ontstaan zoals de mensen van Sail”. „Dit jaar”, vervolgt hij, „zijn we veel gaan doen op het gebied van experimen- eel theater. We hebben veel buitenlands- se groepen en hebben dat vooral gedaan Dat het zo snel uit de startblokken is geschoten, heeft waarschijnlijk ook wel iets te maken met de publiciteit, die het museum heeft gekregen. Kranten en te levisiestations, die internationaal iets be tekenen, waren er allemaal en voorlich ter B.C. van der Oort heeft gewoon nog geen tijd gehad om wat gas terug te nemen. Zijn assistente kan dat alleen maar beamen. „Het loopt inderdaad als ze. En men verwacht het najaar al veel SlOffl (fe ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING, tiedirecteur (jawel, politie en provo...) populair, maar als bestuurder is hij niet zo’n succes. Na een half jaar is het al gebeurd met hem. Een opvolger is moei lijk te vinden en een jaar lang houdt een wethouder van adel de zaak draai ende voordat in 1855 de officier van justitie, mr. Cornelis Hendrik Boudewijn Boot, de ambtsketen krijgt omgehangen. Na drie jaar moet deze opnieuw gepoetst worden, want mr. Boot wordt als minis ter van Justitie Den Haag binnenge haald. Amsterdam heeft dan in tien jaar vier burgemeesters versleten en dat vindt - wat oudere - Amsterdamse en buiten landse jongeren en het heeft door zijn veelzijdige programma’s nog altijd een volkomen eigen plaats tussen de be staande jongerencentra. Het organiseert ook twee maal per week de „Vondelpark Happenings”, die bepaald niet alleen hippies naar de Amsterdamse Matras lokken. „Ik geloof wel ,dat een mens daar erg veel plezier in kan hebben”, zegt de één. „Het is lang niet gek”, meent de ander. Een jongen oogt gekweld naar zijn werkstuk in olieverf, dat maar niet wil lukken. Hij is er al drie dagen mee bezig, vertelt Ursula de Boer, die aan haar laatste jaar op de Rietveld Acade mie is begonnen en met erg veel plezier de zelfwerkzaamheid van de museumbe zoekers probeert te stimuleren. NA DRIE JAAR houdt Van Reenen het voor gezien en wordt minister van Buitenlandse Zaken. De nieuwe man, mr. Hendrik Provo Kluit, was als poli- u

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9