OP INTERNATIONAAL FESTIVAL IN ABERDEEN Haarlems Jeugdorkest breekt ijs na Westduitse „intimidatie Verdere studie orkestenbestel Verbond Vernieuwingen bij Funhouse EUR B.V. JAZZFESTIVAL IN LAREN BELOOFT VEEL Meer zendtijd Humanistisch film •k exquis dineren Bontmodehuis Dick Bartels Nu ZOMERPRIJZEN de bokkedoorns Blii „Loosdrecht” te klein werd rW 13 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 (Van onze muziekmedewerker) isch Haarlems Jeugdorkest Bundesjugendorchester Internationaal I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Publiekstheater begint met Midzoinernachtsdrooni Prof. Boukema nieuwe voorzitter Omroepraad ABERDEEN De jubelklanken van de grootse Festival Fanfare van de componist Eric Ball, welke door een machtig ensemble van alle koperblazers van de deelnemende orkosten onder leiding van de diri gent Blyth Major met imposante klank werd gespeeld, verkondigden afgelopen maandagmorgen om elf uur, dat het vijfde internationale festival voor organiseerd jeugdorkesten, ge- door de stichting „International Festival of Youth Orchestras” te Aberdeen, begon nen was. Het Haarlems Jeugd Or kest is er bij. Vier groepen blazers, pauken en slagwerk waren in de feestelijk met vlaggen en bloemen getooide Music Hall opgesteld en in voortreffelijk wisselspel of ver enigd als groot orkest gaven zij van deze schitterende fanfare een impo sante uitvoering, die verrassend was door de stralende, ruimtelijke klankwerking. In Amsterdam (Van onze kunstredactie) JIMI HENDRIX Festival of Youth Orchestras” ADVERTENTIE Speciaalzaak in Pelterijen ADVERTENTIE (Van onze correspondent) uw leverancier voor RESTAURANT (VWVWXWVWWWVVXnA/VWWWWWVVWl fWWWWWWWWWWWWWWWW\A/W Harmenjansweg 19 Haarlem Zaterdag geopend 8-12 uui Telef. exp. 310612-310214 alle Bouw- en Stucadoors- materialen in groot en klein verpakking. Sierpleisters - Bouwvakgereedschappen. Tegelshowroom met grote sor tering decor-tegels. Dank zij onze airconditioning past u op de warmste dagen onze bontmantels met genoegen. weer zichzelf beantwoorden reld hier zo verdeeld is, vooral omdat wij hier een toch bepaald niet gering potentieel aan goede mensen hebben”. Het ziet ernaar uit dat het een festival gaat worden dat internationaal meetelt en daar is Joop de Roo terecht trots op. tafelreservering 023-263600 Tel. showroom Koudenhorn 60 32 23 68. Zaterdag geopend 9-13 uur. Wagenweg 146 Haarlem Telefoon 316529 in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 OVERVEEN natuurlijk niet steeds met dezelfde jon gens kunt aankomen; dan krijg je zulke hinderlijke doublures”. Het team de Roo-Bos-De Ruyter be paalt overigens de samenstelling van het programma en de deelnemers, ,,’t Is misschien wel niet ideaal, maar als je er met pakweg 80 man over gaat praten, dan ben je echt nergens meer. Ondanks het feit dat wij gedrieën onderling soms totaal andere ideeën hebben, werken we toch uitstekend met elkaar samen”. De emotionaliteit, vorig jaar ontstaan na de mededeling dat het jazz-festival uit Loosdrecht zou vertrekken en dat Max van Praag niet langer de organisa tie zou hebben, is inmiddels weggeëbd. „We hebben geen enkel probleem met Max. Ook al ziet hij Singer als vaste plek in Laren niet zo zitten, hij is het wél met ons eens dat Loosdrecht niet langer ging. Hij heeft ons ook plechtig beloofd op het festival te komen. En dat doet hij dan ook; zo is Max wel”. AMSTERDAM. Het Publiekstheater van Hans Croiset heeft voor zijn eerste voorstelling op vrijdag 21 september, die tevens de opening van de Kunsttien- daagse in Amsterdam zal zijn, gekozen voor „Droom van een Midzomernacht” va nShakespeare. Dit stuk, in vertaling van Dolf Verspoor, zal onder regie van Hans Croiset worden gespeeld door o.a.: Canci Geraeds, Sigrid Koetje, Petra La- seur, Lou Landré, Jan Retel, Jan van Royen, Cor van Rijn en Eric Schneider. „De grote Amerikaanse jongens zijn blij nu eens kennis te kunnen maken met de groep jazzmusici in Nederland; zo’n festival biedt daarvoor een unieke kans. En dank zij de samenwerking met BRT of ORTF gaan er straks Neder landse formaties naar Antwerpen en Chateau Vallon. En dat is een heel plezierige zaak voor Nederlandse jazz musici. Een man als Han Bennink heeft zoiets dan wel niet meer nodig, maar de meesten toch wél”. De BIM-jongens doen overigens wel mee aan dit festival: Louk Bikker bij voorbeeld. „De moeilijkheid is dat je UTRECHT. De radio- en televisie zendtijd van het Humanistisch Verbond wordt ingaande 1 oktober a.s. verdub beld, zo heeft de minister van CRM donderdag schriftelijk aan het verbond laten weten. Het Humanistisch Verbond krijgt dan 30 minuten radiozendtijd per week en 30 minuten televisie per maand. Het bestuur had om een verviervoudi ging gevraagd. DEN HAAG. Prof. mr. P. J. Bou kema uit Amstelveen is benoemd tot lid en voorzitter van de Omroepraad. Hij volgt mr. Vrolijk op, die deze functie neerlegde toen hij was benoemd tot commissaris der koningin in de provin cie Zuid-Holland. Prof. Boukema is benoemd voor de rest van de zittingsperiode, die op 29 mei van dit jaar is aangevangen. Hij is hoogleraar in het Nederlands Staatsrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, lid van de Eerste Kamer voor de ARP en voorzitter van de stichting Amster damse Draadloze Omroep. Hij heeft veel belangstelling voor de lokale en regio nale omroep en is goed bekend met de omroeppolitiek, aldus het ministerie van CRM. „We kunnen er nu dingen gaan doen waar we in Loosdrecht wel vaak aan gedacht hebben, maar die daar eenvou digweg onuitvoerbaar waren. Films draaien bijvoorbeeld, en een tentoonstel ling organiseren. En dan het idee van die zogenaamde trumpet- en drum-cli- Bijzonder knap gespeeld werd ook het eerste werk van het programmahet Prelude voor groot orkest „Photoptosis” genaamd, in 1968 gemaakt door de avant- gardist Bernd Alois Zimmermann, in wiens klankenwereld, die minder per soonlijk is dan men zou mogen ver wachten, Volker Wangenheim en zijn orkest zich voortreffelijk thuis bleken te voelen. Onder leiding van de gast-diri- gent Zdenek Kosler gaf het orkest nog een neutrale uitvoering van Mozarts Symfonia Concertante (K297b) voor ho bo, klarinet, fagot, hoorn en orkest met eigen orkestleder, als solisten. ten aanwezig, die de dirigent van het orkest Volker Wangenheim behulpzaam waren. De resultaten van de vertolkingen, die het sterk bezette orkest op zijn concert verkreeg, waren in alle opzichten in overeenstemming DEN HAAG. Op 27 augustus gaat de Commissie Orkestenbestel van de Raad voor de kunst zich buigen over de vraag hoe de studie, die ze is begonnen, zal worden voortgezet, mede op grond van studies, die andere organisaties heb ben verricht. Aan de orde zal ook worden gesteld de discussienota van het Subsidiënten- overleg oreksten. De nota is te beschou wen als een onderzoek naar een andere beleidshouding tegenover en mogelijkhe den voor de subsidiëring van de muziek- voorzieningen in Nederland. Daarbij wordt rekening gehouden met de gegroeide situatie, terwijl het Subsi- diëntenoverleg ook tracht de beleidsinstru menten te schetsen voor een toekomstig beleid. De nota is een aanzet tot een ander systeem, waarmee men uit de door velen als onbevredigend beschouw de situatie wil komen. Toegejuicht door de tweeduizend aan wezige jeugdige leden van de deelne mende tien orkesten en genodigden mar cheerde hierna het Pijperskorps van de Aberdeense politie, vooraf gegaan door een stoere tamboer-majoor in kleurige Schotse kilts de zaal binnen onder het spelen van een originele, opgewekte Schotse mars, welke bedoeld was als welkomstgroet voor allen. Geïntroduceerd door de voorzitter Lio nel W. Bryer van de stichting „Interna tional sprak de burgemeester van Aberdeen John nies. Een soort mini-cursussen waar er varen musici hun vakvaardigheden kun nen overbrengen op iets minder ervare- nen. Zoiets is een geweldige aanwinst voor dit festival en maakt het zoveel internationaler en waardevoller”. Het is overigens bepaald geen pais en vree in de Nederlandse jazzwereld. Joop de Roo, al vanaf het begin in Loosdrecht bij het concours en het festival betrok ken en langzamerhand geheel thuis in de problematiek van deze groep musici, zegt daarover: „Er zijn levensgrote ver schillen van inzicht. Er is een kleine groep, de zogenaamde BIM-groep (BIM staat voor Bond van Improviserende Musici) die niets nalaat om voortdurend in de publiciteit te komen, op welke manier dan ook, en hun eigen muziek te propageren. Andere, niet BIM-leden, spelen gewoon door en doen hun werk. Die roeren zich niet zo, ook al is de interesse voor hun werk nota bene stij gende. ’t Is zo jammer dat die jazzwe- HET CONCERT VAN Haarlems Jeugd orkest was vastgesteld op dinsdaga vond. Het moest dus optreden na het concert van het Duitse jeugdorkest, dat een technische perfectie had getoond op een niveau, dat voor alle andere orkes ten op dit festival onhaalbaar leek. Haarlems Jeugdorkest stond voor de taak de intimiderende werking, die het spel van het Duitse orkest al gehad bleek te hebben te neutraliseren en als het ware de bij enige orkesten opgewek te podiumvrees te doorbreken. Welnu, dit is Haarlems Jeugdorkest en zijn dirigent André Kaart schitterend gelukt. Reeds bij de lyrische en lenigritmische uitvoering van Schuberts Ouverture „im Italienischen Stil” ter inleiding van het concert bleek, dat het jeugdorkest zich zelf was gebleven, zijn eigen klank en zijn eigen hartverwarmende expressie en openhartige mededeelzaamheid en zijn ontspannen musiceertrant onaangetast had bewaard. Ook zijn aanpassingsver- LAREN. „We waren er compleet uitgegroeid. Loosdrecht bood ons op den duur té weinig accommodatie. Neem bij voorbeeld die toegangsbewijzen: als je er een hebt gekocht, is het toch niet zo gek dat je ook wilt zitten. En dat ging niet meer in Jachthaven Van Dijk, daar was de ruimte te klein en de belangstelling te groot”. Joop de Roo en zijn medeorganisato ren Aad Bos en Michiel de Ruyter zijn er dan ook bepaald niet rouwig om dat het Internationaal Jazz Festival, dat duurt van dinsdag 21 tot zaterdag 25 augustus, is verhuisd naar Laren. „DRIE MILJARD ZONDER lift” is een Franse film, waarin een groepje amateurkrakers probeert een groot aantal diamanten te stelen van de bovenste verdieping van een kantoor- wenflat, die hun gezellige buurt ver pest. De amateurs krijgen concurren tie van beroepsinbrekers en dat con trast werkt de algemene vrolijkheid in de hand. Een prettige ontspan- ningsfilm. In Cinetol. IN DE CINEAC Reguliers Brees- traat „Liefde is slechts een woord”, een film waarin op een warrige ma nier de slecht aflopende liefde van een jongeman voor een tien jaar oudere vrouw wordt geschetst. Zich afspelend in fabrikantenkringen. Calypso prolongeert „César en Ro- HET EERSTE CONCERT van het fes tival werd maandagavond in de Music Hall gegeven door het Bundesjugendor chester uit West-Duitsland. In dit orkest zijn de meest begaafde instrumentalisten van de West-Duitse muzikale jeugd ver enigd na een veeleisende toelatingspro cedure. Dank zij een zeer krachtige financiële steun van de Duitse overheid en van de Lufthansa heeft men dit orkest in alle opzichten kunnen voorbe reiden voor de tournée naar Groot- Brittannië. Pedagogen van betekenis na men de coaching op zich van de jonge muzikanten, die bovendien al door het hoge peil van het verkregen muziekon- derricht in technische zin buitengewoon toegerust waren. Bij de repetities in Aberdeen waren zelfs assistent-dirigen- De heer Fiege, directeur van het Hu manistisch Verbond, deelde mede dat het bestuur nog de vraag zal worden voor gelegd of beroep tegen het besluit van de minister moet worden overwogen. Vooralsnog is men blij dat de zendtijd althans is verdubbeld, maar het verbond meende op een verviervoudiging aan spraak te mogen maken. Het besluit van de minister van CRM is overeenkomstig het advies van de omroepraad. Daarte gen tekende het Humanistisch Verbond reeds beroep aan bij de geschillencom missie van de Raad van State. Hangende de behandeling van het beroep schortte de minister zijn besluit op. De heer Fiege deede mede dat het in de bedoeling van het Humanistisch Ver bond ligt de 15 minuten radiozendtijd op de zondagochtend te handhaven en het extra kwartier elders in de week te programmeren en op de actualiteit af te stemmen. De 30 minuten televisietijd per maand wil het Humanistisch Verbond verdelen over wekelijkse uitzendingen. Nu verschijnt het Humanistisch Verbond eenmaal per maand gedurende een kwartier op de beeldbuis. DE OPVALLENDSTE van de nieu we films in de Amsterdamse biosco pen is die over Jimi Hendrix. Het is een rolprent waarin alle bestaande film- en televisieopnamen van Jimi, zijn concerten en interviews zijn ver werkt samen met gefilmde commen taren van mensen die Jimi hebben gekend. Hendrix, die als 10-jarige al gitaar op een bezemsteel speelde, wordt beschouwd als de grootste gi tarist van de popmuziek met een i’ revolutionaire virtuositeit, zowel mu zikaal als theatraal gezien. Bovendien schreef hij uitstekende teksten. De film gaat er een beetje van uit dat iedereen het er over eens is dat Jimi Hendrix inderdaad de allergrootste was, zonder nu precies aan de hand van vergelijkend materiaal aan te tonen waarom dat zo is. Wel kun je enigszins bevroeden dat deze jonge man zijn leven snel opgebrand heeft aan een muziek, die zijn levensbloed is. Hendrix stierf drie jaar geleden aan een overdosis van het een of ander. Aan de film is twee jaar gewerkt en we moeten aannemen dat het reultaat het beste is dat er van het bestaande materiaal te maken was. Maar helemaal achter het ge heim van Jimi Hendrix komt ook de film niet. In Kriterion. met de intensieve voorbereiding. Zo was de technische per fectie, waarmee de Vijfde Symphonic van Ludwig van Beethoven gespeeld werd, verbluffend. In de dynamische zin streefde de dirigent Volker Wangenheim naar de voor dit orkest maximaal be reikbare kracht. En deze was niet ge ring! De paukenist beantwoordde met bezetenheid aan deze intentie. De pau ken hadden het in deze dynamische kamp hard te verduren. Een grote strij- kerskolonne kon mede in de strijd om „de overwinning van het noodlot” ge worpen worden: eenendertig violisten, twaalf altviolisten, twaalf violoncellisten en negen contrabassisten! Deze interpre tatie werd een scherpe analyse in schaalvergroting van de psychologische betekenis, die men in de loop van de negentiende eeuw en ook nog in de eerste helft van de twintigste eeuw aan de symfonie heeft willen geven, overi gens buiten Beethovens medeweten. (Van onze correspondent) UTRECHT. Het Amsterdamse ca- baret-mimegezelschap Funhouse van Rob van Houten heeft er twee nieuwe krachten bij. Loeki Knol is gebleven, maar Marijke Jaburg en Annelies Bal- han zijn vertrokken. In hun plaats wer ken nu Loes Schutte en Maureen Kra mer aan het huidige programma „Fun- house-Revue” mee. Dit programma wordt nog tot het eind van het jaar gespeeld, onder meer in september in het Shaffy Theater in Amsterdam- Begin 1974 gaat de volgende Funhouse-theatershow in première. Maureen Kramer is 25 jaar. Ze heeft vier jaar bij de voormalige Zuid-Neder- landse Opera gewerkt, en behaalde vorig jaar het diploma balletdanseres aan de academie van Nel Roos in Amsterdam. Loes Schutte (27) heeft ook opera- ervaring; in Nederland zowel als in Duitsland. De laatste jaren danste ze in de show-balletgroepen van Jan Arntz en Helen Leclerq veel in binnen- en bui tenland. Strijkers van het Haarlems Jeugdorkest bij een repetitie. Haddo House. Waar het in het theater, dat hiertoe behoort, het operagezelschap van de New South Wales University uit Australië zal begeleiden bij de opvoering van de opera „Dido and Aeneas” van Henry Purcell en van het avant-gardis- tische muzikale theaterstuk „Edward John Eyre” van de Australische' compo nist Barry Conyngham. De opvoering hiervan is een première voor Europa. Inmiddels is ook de uitslag bekend gemaakt van de audities, die gehouden zijn voor een plaats in het internationale jeugdorkest, dat onder andere te Londen zal concerteren onder leiding van de hoogbejaarde beroemde dirigent Leopold Stokovski. Tot grote voldoening van de Haarlemmers zijn vijftien leden van hun orkest daarvoor gekozen. Zeven van hen bezetten de eerste lessenaars, een onder scheiding, waarover wij allen hier bij zonder verheugd zijn. P. ZWAANSWIJK welkomstwoord. Er volgden nog andere toespraken waaronder die van de barones Lee van Asheridge, minister voor de Kunsten in het vroegere Labour-kabinet, uitmuntte door diepe inhoud en geestigheid. De kerngedachte, waarop alle redevoeringen gebaseerd waren, was de verbondenheid van alle volken in vriendschap door begrip voor elkaar, voor eikaars geluk en voor eikaars problemen. Ook sprak daaruit de vreugde over het contact, dat nu tot stand kwam door de internatio nale taal van de muziek. Aangrijpende ogenblikken bracht de introductie van elk der deelnemende or kesten door de stichtingsvoorzitter mr. Bryer. Het uitnemende jeugdorkest van Glasgow speelde de volksliederen der verschillende landen. De jonge muzikan ten, vocalisten en dansers stonden hier bij elk afzonderlijk daarbij op, zongen hun volkslied of zwegen, zoals het jeugd orkest van de Duitse Bondsrepubliek. Een exotisch aspect bood de Japanse groep, waarvan de ranke meisjes kleuri ge kimonos droegen. De Chinese groep uit Hong-Kong stond daar in kleding van strakke eenvoud. Het Tsjechische orkest was nog niet gearriveerd. Bij het spelen van zijn volkslied stond daar in treffende eenzaamheid de enige Tsjech, die nu aanwezig kon zijn: de gast- dirigent Zdenek Kosler. De openingsplechtigheid werd besloten met de uitvoering van de Akademische Fest ouverture van Johannes Brahms door het Glasgowse jeugdorkest met de Joegoslavische Oskar Danon als dirigent en met de waardige aftocht van de doedelzakband van de politie van Aber deen. salie” met Yves Montand en Romy Schneider: Cineac Damrak heeft nog „Begrafenis met dodelijke afloop”, vrolijk geweld in Harlem; in het Leidsepleintheater de super-spaghetti- western van Serge Leoni „Once upon a time in the west”; in Nöggerath „Last tango in Paris” met Marlon Brando; ,,Le silencieux” met Lino Ventura in Rivoli (boven Rialto); „Turks Fruit” nog immer in Roxy; „Fat City” (over boksers) in The Mo vies, Haarlemmerdijk; Tuschinsky gaat de tweede week in met de filmkomedie „Een slippertje met al lure” met Glenda Jackson en George Segal; De Uitkijk komt maar niet af van „Cabaret”. Verder Chinees vechten te over: Bud Spencer en Terence Hill ook alom. In de nachtvoorstellingen wei nig verandering vergeleken bij vorige week mogen om in ongedwongen contact met de Joegoslavische gastdirigent Oskar Da non een geestige vertolking te geven van Strawinsky’s tweede Suite voor orkest, die de daverende bijval van de talrijke toehoorders verkreeg. Oskar Danon kreeg van het erkentelijke jeugdorkest een echt Nederlands geschenk: een ko per mansbakje van de orgeldraaier en een plaat van het beroemde draaiorgel „De Lekkerkerker”. Vóór de uitvoering van Strawinksy’s Suite was er een verrassend hoogtepunt gekomen met de Concertante van Joseph Haydn, wjaarvan de solopartijen voor treffelijk door de violist Pleun van der Linden, de hoboïste Corrie Kerkhoff, de fagottist Kasper de Roo en de violoncel- liste Dieuwke Schreuder werden ge speeld. Vóórdat het orkest aan het tweede deel van zijn programma zou beginnen kwam de organisator voor de muziek, de dirigent Blyth Major op het podium voor een klein toespraakje. Wat hij zei over het concert van Haarlems Jeugdor kest is om zijn symbolische betékenis de moeite waard om te herhalen: „Haar lems Jeugdorkest is op dit festival een volmaakte ijsbreker geworden met dit concert. Elk orkest kon zijn, in zijn uitvoeringen aan zijn eigen karakter”. Smith een nog Zo kan de symboliek Andriessens „Chantecler”, werk, dat Haarlems pauze ten gehore bracht, haar bijzondere betekenis krijgen. Merkwaardig was het, dat de Japanse muzikanten van het Jeugdorkest van Tokyo het werk van Andriessen bijzonder waardeerden. Mo gelijk onbewust om de muzikale reactie van de componist op het tafereel van de rijzende zon? Het slot van het concert van Haarlems Jeugdorkest kwam met de meeslepende klankrijke uitvoering van de Suite in grote terts van Albert Roussel. Met ovationele toejuichingen gaven de toehoorders langdurig uitdrukking aan hun waardering voor dit orkestrale spel, dat onder André Kaarts suggestieve lei ding voerde naar een grandioze bekro ning van het concert. Donderdagavond werd hetzelfde pro gramma uitgevoerd in de City Hall van Glasgow, de stad die met haar inwoner tal van meer dan één miljoen Amster dam in grootte overtreft. NA EEN BIJZONDER hartelijk ontvangst door de burgemeester in het grote stadhuis en het gebruik van een maaltijd in de enorme stadhuishal, gaf het orkest in de City Hall voor ongeveer dertienhonderd toehoorders zijn concert. Ook op deze avond werden de uitvoerin gen met laaiende bijval beloond. Ver moeid, maar met een gevoel van voldoe ning arriveerde het jeugdorkest laat in de nacht na in totaal acht uur in autobussen te hebben gereden in Hill- head-Halls in Aberdeen, waar het orkast is ondergebracht. Zaterdag gaat het barokensemble van Haarlems Jeugdorkest naar het kasteel van Hendrik het eerste Jeugdorkest na de temidden van fraai duinlandschap Eerst gezellig iets drinken op ons terras aan ’nduinmeertje Daarna intens genieten van onze exclusieve gerechten en selecte wijnen Tijdens het seizoen vele vis- en wildspecialiteiten Ook ideaal voor besloten diners recepties of parties =«4- .3.]=: 4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13