Klacht van BVA in ..Perspektief”: NKV brengt ons in moeilijke positie verhuren Antwerpse wagen voor optocht J Geen ingrijpen in koop Delta Lloyd Sollicitant uiterst kwetsbaar bedrijven te Frankrijk wil Concorde ook Wel plaats voor wagonfabriek LS N 99 99 ij KABINET-DEN UYL: Kritiek van NVV op kabinet BETER WETTELIJK KLIMAAT NOODZAKELIJK met ANWB Onpartijdig Verzekeringen gaan samenwerken (71 17 1973 AUGUSTUS 1 7 V R IJ D A G l „Gechargeerd” (Van onze redactie economie) Spelregels „Wat doet je vader?” Een vraag die bij menige sollicitatie nog op geld doet. De ondervrager wil ken nelijk graag wat inzicht in het mi lieu. Hij wil weten wat het achter land is van degene die voor hem zit. Menige sollicitant heeft bij zo’n vraag de neiging om maar op te stappen. Hij voelt zich kwetsbaar en gekwetst tegelijk. Want niet zijn wader, maar hijzelf komt sollici teren. En als een ondervrager in zicht in het milieu van de kandi daat wil, dan moet hij de moeite nemen over iets diepzinniger zaken met hem van gedachten te wisselen dan over het beroep van de vader. Bovendien: Dergelijke vragen kun nen nauwelijks geacht worden deel uit te maken van een professioneel aangepakte selectie-procedure. Ze worden schriftelijk maar in vrij blijvendheid gesteld op sollicitatie formulieren, die de kandidaat vaak al ter beantwoording krijgt toege zonden nog vóór hij de kans krijgt zich ook maar te laten zien. I (E 1JN I phoog I uJ “I I 1 ?e- 42 VN 45 ;rum) september in 4 t i 75 j van in on- i het ÏELS NS ■E! lichten (1 voor Vreemd vindt de BVA het daarom dat het NKV-verbondsbestuur de vorming van één organisatie in de dienstensector opnieuw aan de orde heeft gesteld „alsof er dusver nog nooit gepraat was en alsof er geen mis te verstane besluiten' waren genomen”. De BVA staat opnieuw afwijzend te genover de NKV-plannen. „De BVA is niet voornemens haar zelfstandigheid op te geven. Zij wil de baas in eigen huis blijven. Ze heeft daartoe het recht, niet alleen omdat zij datzelf vindt, maar ook UTRECHT. De beslissing de cel straffen van de WDM’ers te halveren lijkt half werk, aldus het NVV in zijn officieel orgaan „de vakbeweging". Maar het is nog minder dan dat. vindt de vakcentrale, die zich achter het gra tieverzoek van de WDM’ers heeft ge plaatst. „Het kabinet-Den Uyl heeft een kans voorbij laten gaan om aan te tonen dat ook in dit opzicht er vanuit een veranderde mentaliteit wordt geregeerd. En dat betreuren wij in hoge mate”, oordeelt het NW. IPL. B.A. irsus- *n De heer P. J. J. van Hout, algemeen secretaris van het NKV, verklaarde des gevraagd dat het artikel in het BVA- bondsorgaan gechargeerd van inhoud is 4TIE lo nten RIE iza- x>r ruwste rE- 3DE lijks bij: De Franse regering vormt op het ongen- blik financiële groeperingen die de Con corde en andere vliegtuigen gaan kopen en verhuren, aldus een mededeling van minister van Financiën Valéry Giscard d’Estaing. De luchtvaartmaatschappijen zullen voor onderhoud en verzekering moeten zorgen. Als de huurovereen komst afloopt kunnen ze de vliegtuigen kopen, de huur opzeggen of verlengen. PARIJS. Luchtvaartmaatschappijen zullen het Frans-Britse supersonische verkeersvliegtuig Concorde niet alleen kunnen kopen maar ook huren. van het lopende is, zo deelt In deze conceptie wordt de BVA inge deeld in de dienstensector, samen met de handel, horeca, verkeer en diensten met ambachtelijk karakter (kappers, meubel makers, kelners, loodgieters, winkelbe dienden, chauffeurs, havenarbeiders e.d.). Een jaar geleden was de vorming van grotere eenheden binnen het NKV ook ai aan de orde in verband met moeilijk heden op financieel gebied. De BVA verzette zich fel tegen de plannen en kreeg in juni 1972 bij amendement de instemming van de verbondsraad van het NKV, dat de BVA zelf over haar voortbestaan zou mogen beschikken. ABN-befeggingspool. Het vermogen van de ABN-beleggingspool is in het twee de kwartaal van 1973 gedaald met 1,3 miljoen gulden tot 275 mln. Het aantal uitstaande participaties steeg met 8 percent tot 3.702.666 stuks. De basisrente per participatie liep terug met 6,31 tot 74,28, aldus een kwar- taaloverzicht. Hogere winst. De winst van Kas-Associ- atie NV is in het eerste halfjaar van 1973 gestegen met 5000 gulden tot bijna 1,8 miljoen gulden, aldus een halfjaarbericht. De provisiebaten ste gen van f 5,0 mln tot 5,7 mln en de rentebaten gingen omhoog van 6,6 mln tot 6,7 mln. Intussen heeft het ministerie van So ciale Zaken plannen in voorbereiding voor een studie over het sollicitatie ge drag en alles wat daar omheen speelt. Als er aan de hand daarvan spelregels zouden worden opgesteld, waarmee het hele bedrijfsleven zou zijn gediend, dan zou dat stellig een aanzienlijke verbete ring ten opzichte van de huidige toe stand betekenen. Iedere voorstelling van zaken die op dit moment, zonder dat ook maar ergens de beschikking is over vol doende onderzoekmateriaal, iemands ge lijk wil illustreren, heeft hoogstens waarde als bijdrage aan stemming-ma- kerij. Dat de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek zich een aantal suggesties veroorlooft met de bedoeling de algehele situatie te verbeteren, is verdienstelijk als het daarbij om discussie-bij dragen gaat, maar verwerpelijk als zij die sug gestie kwasi-wetenschappelijk presen teert als gold het conclusies van een representatief onderzoek, dat nog nooit gehouden is. Houden we het op het eerste, dan staan het variabele gebruik van selectie- instrumenten en de afwikkeling van het sollicitatieproces inderdaad ter discussie. Evenals de opdringerige methoden waar mee veel bedrijven door middel van voorbedrukte formulieren in iemands privéleven trachten door te dringen. De nu wetenschappelijk voorbereide studie zal zich zeker op deze zaken moeten richten, wil zij in haar opzet en conclu sies geloofwaardig zijn. Betere resultaten. H. J. Reesink en Co NV heeft het eerste halfjaar 1973 met een aanmerkelijk verbeterd resultaat afgesloten. Behoudens sterk afwijken de ontwikkelingen in het tweede half jaar mag worden aangenomen dat te rugkeer tot het dividendniveau 1969 (12 percent) over boekjaar waarschijnlijk het bedrijf mee Wanneer er, zoals de laatste weken is gebeurd, van wetenschappelijke zijde binnen de vakbeweging wordt aange drongen op een betere bescherming van de sollicitant in het algemeen, moet tegelijkertijd de werkgevers het recht worden toegekend zich beter te bescher men tegen de algehele funktie-inflatie en tegen bedrijfsspionage of georgani seerde obstructie. En als er gesproken Met man en macht wordt op het ogenblik gewerkt aan de opbouw voor de historische optocht „Brabant op wielen”, die in het kader van de zestiende Brabantse dag op 26 au gustus in Heeze wordt gehouden. Grote trekpleister van de optocht wordt de „wagen van de eeuw” uit Antwerpen (zie foto), gemaakt naar een voorbeeld uit de zeventiende eeuw. in de sector Meteoor en DEN HAAG. In zijn wekelijkse vergadering heeft het kabinet zich giste ren zich bezig gehouden met de gang van zaken rondom Delta Lloyd, aldus minister-president Den Uyl. De betrok ken bewindslieden, zo is besloten, zullen zich uitvoerig doen informeren over de feitelijke gang van zaken. De premier wees er op, dat de regering in de huidige situatie niet over bevoegheden beschikt, die het haar mogeljjk zouden maken deze kwestie in een bepaalde richting te du wen of om bepaalde transacties te verij delen. Naar zjjn mening is het te be treuren dat de regering de transacties niet kan toetsen aan overwegingen van algemeen belang. bod van 175 van Nationale-Nederlan- den te pareren werd gevonden in de uitgifte van gewone aandelen. Het opne men van deze aandelenuitgifte tegen de hoge koers betekent een aanzienlijke versterking van de financiële positie van Delta-Lloyd, waardoor haar expansiemo gelijkheden in beduidende mate worden vergroot. Commercial Union heeft hier bij overwogen dat zij na het opnemen van de nieuw uitgegeven aandelen, sa men met de reeds in haar bezit zijnde certificaten van aandeel van Delta- Lloyd, verzekerd is van de meerderheid van het uitstaande kapitaal, aldus Delta- Lloyd in een toelichting. Gistermiddag circuleerden reeds hard nekkige geruchten op de Amsterdamse effectenbeurs dat Commercial Union het bod van Nationale-Nederlanden met één gulden zou overtroeven. De advieskoers van het aandeel Delta-Lloyd paste zich direct aan en het slot kwam op 176.80. Uitbreiding. De produkten recreatie van nen het NKV tussen de betrokken bon den „bespreekbaar zou zijn”, aldus de heer Van Hout. Aan de belanghebbende bonden is toen gevraagd zich hierover te bezinnen. Van enige dwang in een be paalde richting, zoals h et BVA-artikel suggereert, is volgens de heer Van Hout geen sprake. „Het NKV is evenals de andere vakcentrales een federatie van vakbonden die uiteindelijk zelf over hun positie en opzet beslissen”. Volgens de heer Van Hout stelt de BVA terecht vast, dat het NKV-ver- bondsraad dit in zijn vergadering van juni 1972 nog eens heeft bevestigd. UTRECHT „Het NKV blijft ons achtervolgen. We worden wel in een zeer moeilijke positie gemanoeuvreerd”, klaagt de bij het NKV aange sloten vereniging van werknemers in bank-, verzekeringsbedrijf en ad ministratieve kantoren BVA in haar orgaan „Perspektief” naar aanleiding van een nieuwe poging van het NKV-bestuur een groot aantal bonden te laten fuseren in één grote bond voor de hele dienstensector. omdat haar dat recht amper een jaar geleden met zoveel woorden door de verbondsraad is toegekend”, aldus de „De verbondsleiding van het NKV be grijpt niet wat de intentie van het BVA- artikel op dit moment kan zijn. Het NKV is en blijft bereid om binnen het kader van het geheel rekening te hóu den met de belangen van de aangesloten groeperingen, onder erkenning van de autonomie van de bonden. Dat geldt ook voor de BVA”, aldus de heer Van Hout. Chamotte Unie. De tot stand gekomen joint-venture van Chamotte Unie en de Britse Gibbons Dudley Limited le vert Chamotte Unie 3 miljoen gulden in contanten op. De joint-venture be helst de produktie en verkoop van vuurvaste materialen. Hiertoe brengt Chamotte Unie NV haar afdeling vuurvast onder in haar deelneming Basref BV, waarin Gibbons voor 50 percent participeert, zo deelt Chamot te Unie mee. De naam van Basref is gewijzigd in Chamotte Gibbons Conti nental BV en zal in Geldermalsen gevestigd zijn. en ----- -- ..jerop dat men de BVA kracht en solidariteit wil aftappen ten gunste van zwakke broeders”, oordeelt de BVA, die solidari teit best wil opbrengen, maar dan niet eenzijdig. „Eenzijdige solidariteit is voor de andere bonden goedkoper dan een algemene. Maar als men ons zo in het isolement manoeuvreert, als er ook op andere terreinen verschillen van opvat ting ontstaan, als men voorts probeert onze autonomie te ondermijnen (bijvoor beeld door het verplicht stellen van opname van NKV-artikelen in het bond sorgaan „Perspektief” om aldus de cen trale drukkosten te besparen), dan is het niet vreemd, dat de bestuursraad van de BVA zich thans ernstig bezint op de relatie tussen onze vereniging en de centrale. Want die relatie tussen BVA en NKV wordt ernstig in gevaar ge bracht. Niet door ons overigens”, aldus de BVA. Praten. De Industriebond CNV gaat de komende weken tijdens vijftien leden vergaderingen napraten over de sta kingsacties in het voorjaar en het daarbij door de bond gevoerde beleid. Nadat vorig jaar de Industriebond CNV leden verloor, omdat hij zich distantieerde van acties van de Indus triebond NVV, bedankten nu veel le den omdat zij het principieel niet met de stakingsacties eens waren. bond voor de dienstensector. Van het NKV wordt zekerheid duidelijkheid verlangd. „Het lijkt Komt zo’n vraag in een persoonlijke ontmoeting naar voren, dan wordt hij dikwijls gesteld door een functionaris van goede wil, die van z’n baas opdracht heeft gekregen er de sollicitaties tussen door maar even bij te nemen. Zo’n man die veel weet van administratie en soci ale wetten, maar verder geen enkele kwalificatie als personeelsfunctionaris heeft. Een sollicitant die zo’n vraag hoort, zit op datzelfde moment middenin het spel van taxeren en marchanderen. En hij neemt daarbij een uiterst kwetsbare po sitie in. Enkele „arrogante” antwoorden, die bij nadere analyse eerder vóór de sollicitant zouden pleiten, kunnen al voldoende zijn om de procedure te be- indïgen met het geijkte briefje: „Tot onze spijt is de keuze niet op u geval len....” Een briefje waarmee maar al te vaak op ongemotiveerde wijze de deur wordt dichtgehouden voor mensen die binnen zo’n bedrijf veel constructiefs zouden hebben kunnen verzetten.. De sollicitatie-procedures in ons land lopen in aanpak nogal uiteen. Bij kleine bedrijven geschiedt de selectie in aan- UTRECHT. De industriebond CNV constateert in zijn officieel orgaan „In- dustriegids” dat de feiten van nu aanto nen dat er in ons land nog wel degelijk plaats is voor een wagonfabriek. De wagonfabriek van Werkspoor in Utrecht (Rolma) moest drie jaar geledén worden gesloten, omdat de regering er (zonder motivatie) geen reden van be staan voor zag. Een uiterste poging van de vakbonden en de Nederlandse Spoor wegen om een verkleinde „Rolma” in stand te houden, leed schipbreuk. De Industriebond CNV constateert, dat DAF, VMF en NS onderhandelingen voeren over de fabricage van onderstel len voor treinwagons, dat de gemeente Amsterdam voor het metronet vier proefrijtuigen krijgt van een Westduitse wagonfabriek („vanzelfsprekend wordt dat straks een aanzienlijke order voor een buitenlands bedrijf”), en dat de Westduitse wagonfabriek Talbot na het sluiten van Rolma de NS-order heeft gekregen en het werk uitbesteedt aan Werkspoor Amsterdam. Voorts dat de NS een proefserie van zeven nieuwe drierijtuigentreinen gaat bestellen in het buitenland en dat verwacht mag worden dat deze order nog zal worden uitge breid. Commercial Union heeft inmiddels het bod van 150 tot 176 per aandeel en certificaat van 20 nominaal van Delta- Lloyd verhoogd en heeft dit bod tevens onvoorwaardelijk gemaakt. Delta-Lloyd gaat gewone aandelen uitgeven tot een aantal van 558.150 tegen 20 nominaal per stuk tegen een koers van 176 per aandeel. Deze aandelen worden geplaatst bij Commercial Union in de vorm van certificaten van aandeel. Delta-Lloyd heeft tevens van de statu taire mogelijkheid gebruik gemaakt om de begrenzing voor de Commercial Uni on van het aandelenbezit van één per cent van het geplaatste kapitaal te ver ruimen tot 20 percent, aldus Delta- Lloyd. Het onvoorwaardelijk maken van het nieuwe bod van Commercial Union be tekent dat het bod thans geldt, ongeacht het aantal aandelen en certificaten dat wordt aangeboden. Aandeelhouders en certificaathouders kunnen hiervan ge bruik maken gedurende een beperkte periode, die in het dezer dagen te ver schijnen prospectus wordt genoemd. Een andere maatregel om het tegen- wanneer de kandidaat de uitslag op de dag zelf te horen krijgt, dan wel in de bespreking daarvan wordt betrokken. Meestal hoort hij helemaal niets. En wanneer de Stichting Wetenschappelijk Bureau Vakcentrales daarover zegt, dat dit een onbevredigende situatie is, dan heeft zij groot gelijk. Het denkbeeld van de „contra-expertise”, een eigen testbu reau van de vakbeweging, dat de Stich ting als antwoord poneert, heeft dan weer voldoende elementen in zich om de polarisatie werkgevers-werknemers op dit punt van extra-voeding te voorzien. Al is het duidelijk dat de Stichting in feite niets meer wil dan een beschermde positie van de sollicitant in de procedu re, waarbinnen een gegarandeerd even wichtige evaluatie van de capaciteit mo gelijk is. Niettemin blijft de test een hulpmid del bij de selectie en zal toch de werkgever beslissen. wordt over wettelijke spelregels, dan is dat pas relevant als die spelregels kun nen worden opgesteld aan de hand van onpartijdige conclusies, als resultante van een breed opgezet wetenschappelijk onderzoek naar sollicitatie-procedures en -praktijken in Nederland. Een dergelijk onderzoek is bij ons weten nog nooit gehouden. Het smaakt daarom wat on rijp als de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Vakcentrales in de brochure „De afhankelijke sollicitant” het beeld heeft willen oproepen van algehele wil lekeur, vooral bij het testen van kandi daten aan wie de uitslag systematisch zou worden onthouden. Natuurlijk doen zich bij sollicitaties in ons land een aantal bedenkelijke zaken voor, die nodig eens geïnventariseerd moeten worden. Het staat buiten twijfel dat de sollicitant, zoals een commentaar van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond onlangs luidde, als eenling staat tegenover een vreemde organisatie. In een concurrentie-positie tot andere mededingers die hij evenmin kent, en dat hij wordt beoordeeld aan de hand van criteria die anderen vaststellen en waarvan hij zelf slechts een vage notie heeft. Maar, aldus de christelijke werkgevers organisatie, in feite verkeert de onder neming in dezelfde vage situatie. In korte tijd moet er antwoord komen op de vraag welke kandidaat het meest geschikt is voor een onbezette of nieuw te creëren functie en of die persoon past in de arbeidsorganisatie. De onderne mingsleiding die daarvoor moet beslissen ontkomt er'vaak niet aan zich te bedie nen van hulpmiddelen om tot een ver antwoord oordeel te komen. Sollicitanten die „geen bezwaar heb ben tegen het ondergaan van een psy- cho-technisch onderzoek”, dat meetelt voor de geschiktheids beoordeling, kun nen aan den lijve ervaren hoe die hulp middelen dan wel functioneren. Ze zit ten uren staten in te vullen, waaruit moet blijken dat ze al of niet conse quente voorkeur hebben voor een intel lectueel of een ambachtelijk beroep, hoe het staat met hun kennis van het Ne derlands, in welke richting hun algeme ne ontwikkeling gaat (maatstaf: van hoeveel vreemde woorden kent de kan didaat de betekenis), hoe zij zich redden uit problematische situaties en in welk tijdsbestek (blokken in patroon leggen of rangeren met locomotieven) Na een flit send gesprekje met de bureelbaas of diens grootvizier zelf, is het schaap wel geschoren en komt er een advies aan de opdrachtgever. Het is een uitzondering NV De Kemper Beton zijn met ingang van 3 de verkooporganisatie van Velopa BV ingebracht, aldus heeft De Meteoor” bekendgemaakt. Het as sortiment van Velopa, een dochteron derneming van De Meteoor, is aan zienlijk uitgebreid Het verkoopkan toor in Rotterdam is hierdoor te klein geworden. Het zal naar Gouda ver plaatst worden. DEN HAAG. De vijf grote Neder landse verzekeringsbedrijven zijn van plan aan de verzekering van personen auto’s een wat zij noemen „servicepak- ket” toe te voegen. Deze zal geldig zijn binnen Nederland en bestaan uit een onmiddellijke zorg voor de bestuurder en/of zijn voertuig na een ongeval. Deze dienstverlening zal worden verzorgd door de ANWB, met wie zij in onder- handeling zijn om tot uitvoering van hun plan te komen. De vijf verzekeringsbedrijven zijn: AGO, AMEV, Delta-Lloyd, Ennia en de Nationale-Nederlanden. De ANWB zal na een ongeval, als de auto zo beschadigd is, dat deze niet meer aan het verkeer kan deelnemen, de auto naar een garage of een adres naar keuze van de verzekerde binnen Nederland brengen. Als de bestuurder gewond mocht zijn en een ander de besturing niet kan overnemen zullen de inzittenden worden vervoerd naar het gewenste adres, eveneens binnen Nederland. De exclusiviteit van wegenwachthulp ten behoeve van wegenwachtleden zal gehandhaafd blijven. Door de tot stand te komen overeen komst kan volgens de maatschappijen al direct na een ongeval aan de verzekerde de nodige service, voorafgaande aan de schadeafwikkeling, gegeven worden. BVA. Door het opfakelen van een afgedane zaak veroorzaakt men wel weer nieuwe onrust en dwingt men de BVA-bestuurs- raad zich op de ernstige situatie te beraden. De BVA voelt niets voor het allegaartje van te fuseren vakbonden, omdat de herkenbaarheid daardoor ver loren gaat. Bij een fusie van vakbonden moeten de leden er op enigerlei wijze beter van worden en dan beter in de betekenis van sterker. Voor de BVA- leden zou evenwel sprake zijn van een vei-zwakking bij de vorming van één wijsbare gevallen zo amateuristisch, dat er voor de buitenwacht reden mag zijn om zich af te vragen hoe de zaak toch nog draaiend wordt gehouden. Het ant woord ligt dan vaak besloten in een hink-stap-sprong-beleid, waarmee de lei ding het op den duur zelfstandig niet zal redden. Middelgrote bedrijven gaan er in toenemende mate toe over een aparte afdeling personeelszaken op te zetten, te bemannen met gespecialiseerde mensen die tenminste een sociale opleiding heb ben voltooid. Bij zulke ondernemingen is de kans op een neutrale aanpak, op basis van criteria die rechtstreeks met de taakvervulling te maken hebben, heel wat beter. Persoonlijke voorkeuren, kruiwagen- werk en bij het aanstellen van vrouwe lijke functionariszen het hanteren van normen, die geen enkel zakelijke beteke nis meer hebben, zijn zaken die in het Nederlandse ondoorzichtige sollicitatie- bestel nog dagelijks aan de orde zijn. Zelfs bij de toonaangevende bedrijven. Want hoe goed de afdelingen personeels zaken op zichzelf ook mogen functione ren, ze bestaan nu eenmaal ook zelf uit werknemers, die hoogstens voordrachten voor het vervullen van vacatures kun nen doen, maar het beslissende woord aan de directie moeten laten. En zo’n directie heeft te vaak vrij spel. Dat gevoel hebben vrijwel alle sollicitanten. Dat betekent niet dat zij‘in alle geval len ook het gelijk aan hun kant hebben. Want de kwetsbaarhied, waarmee de kandidaat zich in de arena begeeft, is er ook aan de andere kant. Er zijn werkge vers, die vanwege de aard van hun bedrijf uitserst scherp en zelfs achter dochtig moeten selecteren om bedrijfs spionnen en andere infiltranten uit hun onderneming weg te houden. Er zijn in deze sfeer gevallen bekend, waarover niet in het openbaar wordt gesproken, maar die in hun gevolgen zó schadelijk waren dat het voortbestaan van de be trokken onderneming in het geding kwam. en daardoor een niet juiste voorstelling van zaken geeft. Kort voor Pasen is inderdaad het functioneren van het NKV in een beraad van de verbondsbe- stuurders met de voorzitters van de aangesloten bonden aan de orde geweest, aldus de heer Van Hout. Een dergelijk beraad vindt periodiek plaats om in het kader van de ontwikkelingen een opti maal functioneren van de centrale en van de daarbij aangesloten bonden in het belang van de leden te waarborgen. In dit verband is onder meer gesproken over de situatie in de sector handel, in welke bedrijfstak duidelijke ontwikke lingen te constateren zijn, die naar het oordeel van de verbondsleiding ook aan vakbondszijde om maatregelen vragen. Mede gelet op de situatie in het NW en het CNV, waar het in de handel werkzame personeel, met de werknemers bij banken en verzekerin gen in één vakorganisatie is onderge bracht, is onder meer de wenselijkheid bezien of een dergelijke opzet ook bin-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17