JOHAN CRUYFF KAN NIET IN DECEMBER NAAR BARCELONA Sectiebestuur betaald voetbal stapte op K Telstar in hoger beroep Tijdens nationale tenniskampioenschappen SPORWM® Ajax zonder Cruyff (9-0) Winst Zoetemelk Verschueren wil met Koch rijden Visscher geestelijk niet tegen Hordijk opgewassen fel 1 i \toS id WH 19 17 AUGUSTUS V R IJ D A G 1973 18 I Probleem Kim Dubieus Situatie Misbruik Indicatie EM LICK JRS )- RS Kim JLDE :n ling ;eld vakan- gen ale sn tante kas, o nning >en i, aan drijving i van derdag: ■17.30 u. van ■19.00 u. v(jk: 885 Beperking Simpel VAN PRAAG: GEEN OVEREENKOMST TUSSEN AJAX EN BARCELONA MEER (Van onze sportredactie) dat De I’s 4295 MARC SERNé sectiebestuur maakt zijn aftreding bekend. V.l.n.r. de heren Van Vloten, Hogewoning, Tripels, Zon en Van Dalen. Het t. rag (Van onze sportredactie) 3 rel. ISATIE >te keu- bedrij- directe S.' Dutina (SVV) ingaande 9 augustus 1973 uitgesloten voor twee achtereenvol gende bindende wedstrijden. Jac Hermans (FC VW) ingaande 9 augustus 1973 uitgesloten voor een bin dende wedstrijd, alsmede voor een wed strijd voorwaardelijk uitgesloten, zulks met een proeftijd van een jaar en een geldboete opgelegd van 125. e De 20-jarige Deense zeiler Söderlund en zijn fokkemaat Böressen zijn wereld kampioen in de 470-klasse geworden. em: ht 46 >03 [SATIE age in instituut an 1018. dressen. beschik- I. 4LEN to van iper. ter. ’t. 1- WIJK WEG- ilDEN (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN. Waar de veelbe lovende Klaas Visscher tegen kampioen Hordijk faalde, slaagde de Hilversummer Rolf Thung. Beiden ondernamen donder dag in de kwartfinales van de Neder landse tenniskampioenschappen in Sche- veningen een manmoedige aanval op de gevestigde reputaties. Thung, vorig jaar al finalist, maar desondanks niet bij de eerste vier geplaatst, ondermijnde de waardering voor de gewezen Tsjech Laudin, tweed® op de plaatsingslijst. Vis scher leek in zijn partij tegen Hordijk een nóg grotere sensatie te verwekken, maar liet een riante voorsprong ontglip pen. Laudin bleek in het geheel niet opge wassen tegen Thung, die van alle kwart- Jaap Zwaan twee duels geschorst Cruyff heeft er echter niets aan als hij op 1 december naar Spanje mag. In Spanje kent men namelijk maar één transferperiode namelijk in de maand augustus. Hogewoning hau tain: „We hebben niets met Spanje te ZEIST. Johan Cruyff onderzoekt vandaag met zijn rechtskundig adviseur mr. Jan Jonker welke stappen hem nog resten in zijn gevecht met de KNVB om zjjn transfer naar Barcelona alsnog rond te krjjgen. Cruyff is in een bij zonder moeilijke positie gemanoeuvreerd. Hij moet beginnen aan een race tegen de tijd. „In december kan ik niet meer naar Spanje worden getransfe reerd”, aldus de teleurgestelde Cruyff die buiten het sportcentrum de ont wikkeling van de zaak afwachtte en van de besluiten op de hoogte werd ge bracht door mr. B. van Vloten en mr. M. Tripels, leden van het gisteravond volkomen onverwacht afgetreden bestuur van de sectie betaald voetbal. DEN HAAG. Jaap Zwaan is door de tuchtcommissie van de KNVB voor zijn overtreding in de wedstrijd tegen Sparta zwaar gestraft. Zwaan kreeg een onvoor waardelijke schorsing voor twee wed strijden en 250 gulden boete. Telstar is strijden en 200 gulden boete. Telstar is vanochtend tegen de straf in beroep ge gaan. Ton Marijt kreeg een voorwaar delijke schorsing van een week en een boete van 150 gulden. - iiiöï L Keizer QUILLAN. Joop Zoetemelk heeft donderdag in Quillan (Frankrijk) een criterium voor profwielrenners gewon nen. Zoetemelk legde de 100 km af in 2 uur en 30 minuten. Hij had een voor sprong van 20 seconden op de Spanjaard Pedro Torres. De Fransman Martellozzo werd derde in dezelfde tijd als Torres. Luis Ocana, winnaar van de Tour de France, finishte als dertiende op dertig seconden van de winnaar. Opnieuw is de motorsportwereld in de publiciteit gekomen door de dood. De Australische coureur Kim Newcombe, de belangrijkste concurrent van wereld kampioen Read in de 500 cc-klasse, is overleden aan zijn verwondingen die hij opliep tijdens een valpartij op het En gelse circuit van Silverstone. rs open nmerin- b.g.g. IT/tX ,“Tr*wT| „rf-' 1- ■u? u.v VEGHEL. Ajax heeft donderdaga vond uitgeprobeerd hoe het gaat zonder Cruyff. Terwijl de Amsterdamse spits in bange afwachting in Zeist vertoefde, speelde zijn vereniging voor 5000 toe schouwers tegen de amateur derde klas- ser Blauw Wit 38. Hoewel niet alleen Cruyff ontbrak (ook Blankenburg, Neeskens, Stuy en Krol kwamen wegens blessures niet in het veld) won Ajax met niet minder dan 9-0. Bij rust was de stand 4-0. Kleton (4x). Keizer (2x), Arnold Mühren, Suurbier en Haan zorg den voor de doelpunten. sexfilmj met ge, W plm, ’hrodite, tm. Inl, maken, we gaan uit van de Neder landse situatie.” Als Barcelona Cruyff in december wil kopen dan zal het dispensatie aan moeten vragen bij de Spaanse voetbalbond. Deze wordt echter grotendeels geregeerd door Re al Madrid, dat nooit zal toestaan dat aartsrivaal Barcelona buiten de Spaanse transferperiode Johan Cruyff aantrekt. West-Duitsland heeft de Admirals Cup, een wedstrijd voor zeezeiljachten, veroverd. AMSTERDAM. Theo Verschueren wereldkampioen Stayers, één van de hoofdfiguren in het geschil tussen UCI en KNWU over de gangmakers, zal in San Sebastian niet aan de wereldkampi oenschappen deelnemen als hij niet met Koch mag rijden. De Belgische titelhou der, donderdagmiddag aan het trainen in Amsterdam staat vast op zijn standpunt. „De Belgische bond”, vertelde Verschue ren, „heeft niet te bepalen met wie ik moet rijden. Het is een heel eenvoudige affaire, ik rijd met de Nederlander Koch of anders niet. Nu de KNVB nee heeft gezegd, be staat er formeel geen contract met Barcelona en is Cruyff formeel ge bonden aan het contract met Ajax. Of, zoals Jaap van Praag formuleer de: „Wij hebben een contract met Barcelona afgesloten, mits de KNVB toestemming zou verlenen. Nu dit niet het geval is, bestaat er geen overeenkomst tussen Ajax en Barce lona.” In hotel Oud Londen, ongeveer 400 meter van het KNVB-sportcentrum in Zeist, wachtte Johan Cruyff met zijn raadsman mr. Jonker de besprekingen van het sectiebestuur af. vrijgesteld ben voor de kwalificatie wedstrijden”) toonde zich niet onwil lig tegenover hem door eenvoudig geen standpunt in te nemen. Fadr- honc echter optimistisch: „Ik heb vanmorgen een gesprek met Cruyff gehad en ik ben ervan overtuigd dat Johan nog even positief over het Nederlands elftal denkt als voor deze verwikkelingen.” Maar dat was uiter aard voor de voor Cruyff zo teleur stellende ontwikkelingen. Maar ligt het wel zo simpel? De conclusie lijkt even gerechtvaardigd dat Johan Cruyff door enkele bril jante zetten van alle betrokkenen schaakmat is gezet. Waarom liet Ajax na La Coruna de vraagprijs voor Cruyff zo spectaculair zakken tot drie miljoen. Van Praag, die ogen schijnlijk de indruk wekte dat hij Cruyff tegemoet wilde komen, kan ook op de hoogte zijn geweest dat het bondsbestuur toch nooit zijn fiat aan een transfer van Cruyff naar Barce lona zou verlenen. Van Praag: „Ik heb van uur tot uur in deze zaak contact gehad met Hogewoning en Meuleman.” De weg naar Barcelona lijkt voor Cruyff afgesloten. Maar Ajax en het Nederlands elftal hebben niets aan een onwillige werknemer. Waar schijnlijk had de KNVB er beter aan gedaan om de zaak af te kappen voordat hij goed en wel op gang was gekomen. Nu zal er een gigantisch compromis moeten worden gesloten om Cruyff, die binnen achtenveertig uur zijn tweede ontgoocheling (eer gisteren kreeg hij de eerste toen hij een afgrijselijk zwak en statisch voetballend Barcelona van Sparta zag verliezen) kreeg, weer terug by Ajax te krijgen. Iets waar ook de Ajacie- den zelf nog wel een mening over zullen hebben. finalisten de beste indruk maakte. Met zijn fraaie, strakke backhand en sterke overhead-spel veroverde Thung spoedig een zege in de eerste twee sets (6-2, 6-1). Toen de Hilversummer ook de eerste game van de derde set veroverde, gaf Laudin er de brui aan. Hij stapte de baan af, omdat hij zich verder volkomen kansloos achtte. „Ik speel hier geen landenwedstrijd, maar louter voor me zelf. Daarom heb ik het recht te stoppen als ik het niet meer zie zitten”. Aldus lichtte Laudin zijn aanvechtbare beslis sing later toe. De meeste aandacht ging donderdag overigens uit naar het duel Hordijk Visscher. Hordijk leek aanvankelijk een regelrechte afgang tegemoet te gaan te gen de temperamentvolle Visscher uit Blaricum, die de eerste set met 7-5 voor zich opeiste en vervolgens een 3-0 en 5-3 voorsprong nam in de tweede set. Op dat moment werden de spanningen voor Visscher echter teveel. Hordijk egali seerde de score en sloeg tenslotte bij het 's Omdat het hier gaat om een trans ter naar het buitenland, treedt het zogenaamde Theunissen-artikel in werking waardoor de beperking ver valt dat alleen spelers in de winter- pauze kunnen worden getransfereerd die in de zomer op de transferlijst hebben gestaan. Indertijd heeft Bert Theunissen voor zijn transfer naar Young Boys van PSV de rechter ingeschakeld die bepaalde dat een dergelijke transfer niet mocht wor den verhinderd. De KNVB heeft later de reglementen aan dit rechterlijke vonnis aangepast. Cruyff mag dus formeel 1 december vertrekken, maar hij laat wel de KNVB in een heftige burenruzie achter. D. Dubbeld (FC Dordrecht) ingaande 16 augustus 1973 voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk uitgesloten, zulks met een proeftijd van een jaar, alsmede een geldboete opgelegd van 100. H. Stevens (FSC) ingaande 16 augustus 1973 uitgesloten voor een bindende wed strijd, alsmede een geldboete opgelegd van 100. niet aan branden. Het trad af om dat het bondsbestuur het hoogste machtsorgaan een schot voor de boeg had gelost door te verklaren dat de sectie betaald voetbal de regele- menten strikt zou moeten hanteren en daardoor de zelfstandige besluit vorming in de sectie betaald voetbal vertroebelde. De reglementen zeggen namelijk dat Cruyff niet voor 1 de cember zou kunnen worden getrans- cember zou kunnen worden getrans fereerd. zou kunnen vertrekken. Het is een nuanceverschil dat het sectiebestuur niet deelde en het stapte op. Het sectiebestuur had gisteravond name lijk alle partijen in de zaak Cruyff willen horen. In het sportcentrum zaten gespannen groepjes van Ajax- bestuurders, WCS en FBO bijeen om voor het sectiebestuur te verschijnen. De ontmoeting duurde bijzonder kort, want van zes tot zeven had het bestuur betaald voetbal beraadslagd over de houding naar aanleiding van de actie van het bondsbestuur en nam het besluit om op te stappen. Lopende zaken, met uitzondering van de zaak Cruyff, omdat het sec tiebestuur door de indicatie van de bond geen besluit meer kon nemen, zullen nog worden afgewikkeld. Het sectiebestuur is waarschijnlijk op 30 augustus in zijn geheel herkiesbaar. Maar zo lang kan Cruyff niet wach ten. Hij heeft haast. Cruyff heeft momenteel ook niemand waarop hij eventueel zijn rancune op af kan reageren. Ajax is hem terwille ge weest (Cruyff: „Met Ajax heb ik niets”), en het sectiebestuur voetbal in dit geval het Nederlands elftal (Cruyff: „Ik heb een briefje in mijn zak waarop zwart op wit staat dat ik Dat was namelijk de hele kern van de complete chaos die gisteravond op het KNVB-sportcentrum in Zeist uit brak, toen sectie voorzitter betaald voetbal mr Jacques Hogewoning vro lijk meedeelde dat het bondsbestuur, dat alleen achteraf toezicht heeft op de juiste toepassing van de reglemen ten door de secties, vooraf had laten weten in welke richting het dacht en op die manier de sectie betaald voet bal voor een voldongen feit had ge steld. Dat was voor het sectiebestuur voldoende aanleiding om onmiddellijk op te stappen en ook het onderzoek in de zaak Cruyff maar te laten voor wat het was. Cruyffs contract met Barcelona is alleen geldig als de KNVB er in toestemt. Dat is één van de clausules die erin is opgenomen. G. Hoevenberg (NEC) ingaande 16 au gustus 1973 voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk uitgesloten, zulks met een proeftijd van een jaar. alsmede een geldboete opgelegd van 200. P J. Danse op 16 augustus 1973 een lopende voorwaardelijke uitsluiting van twee bindende wedstrijden omgezet in een on voorwaardelijke. moeten we nu nog als er voor ons al een is genomen?” De zaak Cruyff raakte door dit conflict min of meer naar de achtergrond. VVCS- secretaris Karei Jansen: „Het lijkt dat er over de rug van Johan Cruyff heen hier een ruzietje binnen de KNVB wordt uitgevochten.” Daarom sprak Johan Cruyff ook: „Ik wil toch een uitspraak van dit sectiebestuur voor 30 augustus”. Maar dat is juist het probleem. Het sectie bestuur behandelt wel de lopende za ken tot 30 aug., als nog een buitenge wone vergadering betaalde voetbal op de agenda staat, maar in geen geval de zaak Cruyff. Het sectiebestuur had zijn consequenties namelijk al ge trokken. Hogewoning: „Het sectiebe stuur is door de inmenging van het bondsbestuur verhinderd haar eigen inzichten in deze zaak naar voren te brengen. Wat moeten we nu besluiten als er voor ons al beslissing is genomen?” De mogelijkheden dat Johan Cruyff ooit voor Barcelona zal voet ballen lijken na gisteravond kleiner dan ooit. Cruyff kan natuurlijk naar de burgerrechter stappen maar het is dubieus of hij in het gelijk gesteld wordt. Positieverbetering hoeft als het om dergelijke bedragen gaat niet doorslaggevend te zijn, terwijl er nog nooit één rechter in Nederland is geweest die er zich aan gewaagd heeft om het transfersysteem in de prullebak te gooien, iets wat onver mijdelijk is als Cruyff in het gelijk wordt gesteld. Het sectiebestuur be taald voetbal wilde er zijn vingers G. M. van Melis (Helmond Sport) ingaande 16 augustus 1973 uitgesloten voor een bindende wedstrijd, alsmede voor een bindende wedstrijd voorwaar delijk uitgesloten, zulks met een proef tijd van een jaar en een geldboete opgelegd van 100. Ajax-aanvoerder Piet wandelt met Liane Engeman naar de middencirkel. Liane Engeman verrichtte de aftrap in de wedstrijd tussen Ajax en Blauw Wit ’38 uit Veghel. Twente-bestuurslid Henk Olijve heeft een hartaanval gehad. Zijn toe stand is ernstig. Ook mr. Hogewoning was weer aardig op dreef. „Misbruik van recht,” sprak de personeelschef van Delta Lloyd onomwonden toen hij de inmenging van het bondsbestuur be sprak. „Het transferreglement valt duidelijk onder de verantwoordelijk heid van de sectie betaald voetbal. Als wij daarover al niet eens meer kunnen praten en een onderzoek in stellen naar de ontwikkeling en het bondsbestuur velt een oordeel zonder zich vooraf te informeren dan houdt alles op.” ms, ge,, te”. Tel Bondsbestuurslid Jo Jaspers ver klaarde dat het bondsbestuur slechts een indicatie had willen geven. Maar Jacques Hogewoning en zijn bestuur bleken dat te interpreteren als een besluit van het bondsbestuur dat Cruyff niet voor 1 december en dus helemaal niet naar Barcelona zevende setpoint toe: 5-7. Het betekende de ommekeer in de partij, want Visscher stortte in de derde set volkomen in elkaar: 0-6. Visscher: „Het was geen kwestie van uitputting, want ik heb de beste conditie van allemaal. Ik heb de laatste weken in Hilversum elke dag tien kilometer gelopen. Ik klapte echter geestelijk in elkaar. Ik was een dag eerder tegen Schmitz al door een hel gegaan en na die teleurstelling in de tweede set kon ik het niet meer opbren gen”. Visscher kwam na de rustpauze nog even goed terug in de vierde set (2-0), maar moest uiteindelijk toch set (3-6) en de match aan de matig spelende Hordijk afstaan. Visscher blijft overigens een jongen van wie nog wel het een en ander verwacht kan worden, gezien zijn opvallende mentale instelling. Visscher: „Ik wil de top bereiken. In de zomer ga ik in Hilverssum 20 uur per week ten- nislessen geven en van het gespaarde geld probeer ik dan ’s winters toernooien te spelen in het buitenland. Dat is de enige manier om wat te bereiken. In andere landen worden de jongens er met een begeleider op uitgestuurd, maar bij ons gebeurt dat helaas niet. Al het geld wordt hier in de centrale training ge stopt”. In de andere kwartfinales rekende de grillige Sanders moeizaam af met Fleury (6-0, 2-6, 5-7, 6-0, 6-4) en bewees de winnende Hemmes tegen Veentjer (7-5, 6-4, 10-8) weer eens hoe droevig het nog altijd gesteld is met de Nederlandse tennistop. De zaterdag te spelen halve finales luiden: HordijkSanders; ThungHemmes. ..as»

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19