Gasprijs Barcelona rekent omhoog nog op Cruyff Haagse politie entert schip met Pakistani Overleg met stakers in Chili mislukt Hof: Gemeente mag 2e huis vorderen Keur b.v>| Ook weekeinde nog zomers Prins op safari Kabinet praat met bedrijfsleven T I N R- DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL Hl/] Het woord is aan... IN KNVB Slag begonnen NIJMEGEN EN STEL UTRECHTSE DORPEN ZONDER WATER AGENDA Pa«inü 6 Verder in de krant HET WEER See a morns ore you buy ONDANKS „BURGEROORLOG” N «■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I tele- Zie pagina 13 om VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 63e jaargang nummer 241 Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 an DEN HAAG In de Scheve- ningse haven heeft de Haagse po litie de afgelopen nacht een traw ler geënterd met 26 Pakistani. Alle Pakistani zijn aangehouden, als mede twee bemanningsleden van de trawler, de April Diamond. 11 11 ...13 15 ...15 17 19, 21 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Achtergrond: Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Medische diensten Beurs Puzzel Schrijvende lezers Kunst Radio en tv Strips Economie Sport Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s Koeler Eerst vrij veel bewolking met hier en daar een bui. In de loop van de dag van het westen uit perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind draaiend naar rich tingen tussen west en noord. Minimumtemperaturen on geveer 14, maxima morgen van 20 graden aan zee tot 24 graden in het oosten van het land. Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. iel. 10519. ft'ï J. E i n a n d e r lam Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. laar 106,20. Losse nummers 4V cent. Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. I dam (Van onze redacteur in Barcelona) zijn I tot poe- een :oede or ’n (Van onze parlementsredactie) wijk tot KNMI het (Van onze weerkundige medewerker) dd De grootste vrouwenhaters zijn de vrouwen. ende g en jkw. trekt jaar. onze ïheel AMSTERDAM. In vervolg op een kort geding, dat voor de president van de rechtbank in Alkmaar heeft gediend, heeft het gerechtshof in Amsterdam be paald dat de gemeente Texel gerechtigd is voor woningzoekenden woonruimte te vorderen in de sector van de tweede woning. Uitdrukkelijk stelde Den Uyl, dat het kabinet zich in het gesprek niet zal „veranderlijk” wat meer naar zuidwest draaien. Toch zullen de hogedrukgebieden de enkele depressies die boven de oceaan aanwezig zijn tot kalmte blijven manen, zodat ook na enige afkoeling, mogelijk met een verspreid onweersbuitje, augus tus toch in een zomerstemming zal blij ven. uitgebreide sortering dames* en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. egt die belt 150), men eer- iven uis- IJmuider Courant Het hof bevestigde daarmee het vonnis van de rechtbank, dat was gewezen in een geding dat door de eigenares van DEN HAAG. Het kabinet Den Uyl wil nog voor de indiening van de rijks- begroting op de derde dinsdag in sep tember een gesprek hebben met werkge vers en werknemers over het te voeren loon-en prijsbeleid. Het kabinet wil vol gens minister-president Den Uyl praten over een sociaal akkoord. In Noord-Frankrijk werd gisteren 33 graden bereikt, maar in Zuidwest- Frankrijk was het al tien graden koeler. De lucht "wordt ook iets vochtiger en de oostenwind van de laatste dagen zal na De trawler was eerder deze week in de nachtelijke uren uit Scheveningen vertrokken om de Pakistani in Engeland aan wal te zetten. De Engelse kustwacht keek scherp naar het schip uit. Van de Engelse kust keerde de traw ler daarom terug naar Scheveningen, waar het schip in de afgelopen nacht de haven binnenvoer en bij een poging om weer uit te varen door de Haagse politie werd geënterd. De kapitein van de April Diamond wordt geboeid door politiemannen weggebracht. eigenaren en hun gezinnen te bewegen het terrein waar de vrachtwagens gepar keerd stonden, te verlaten. De wagens worden weggesleept als het departement van Handel- en Industrie daardoor toe stemming heeft van de rechter. Van veel auto’s heeft men de banden leeg laten lopen of vitale onderdelen verwijderd. Toen de April Diamond nog als Mos quito voer, gaf de kapitein in Schevenin gen op dat hij de haven aandeed om van daaruit de proviandering te verzorgen voor booreilanden in de Noordzee. Veel meer dan voor eigen gebruik werd ech- 6 3 9 3 9 Een storing gisteravond in twee kabels van de Nijmeegse electriciteitsvoorzie- ning was er de oorzaak van dat de schakelkast in het drinkwaterpopmstati- on Heumensoor ontplofte. Een door nog onbekende oorzaak ontstane breuk in een transportleiding van het waterleiding bedrijf Midden Ne derland onthield de inwoners van Mij drecht, Wilnis, Vinkeveen, Abcoude en Kockengen gisteren het leidingwater. vastleggen op bepaalde wénsen of een bepaalde vorm. Den Uyl hoopte met het bedrijfsleven tot goede resultaten te komen om de inflatie volgend jaar werkelijk te kunnen terugdringen. Hij herinnerde er zelf al aan, dat het gesprek wel eens moeilijk zou kunnen verlopen, omdat gebleken is dat er in de Sociaal Economische Raad grote verschillen bestaan tussen werkge vers en werknemers ten aanzien van het te voeren beleid. Prins Bernhard op film- en fotosafari in het Afrikaanse wildreservaat Virunga. Met een Amerikaanse vechtpet op en omhangen met camera’s doorkruiste hij dit natuurreservaat in Zaire. De ‘prins: „De jacht vult nog maar één percent van mijn gedachten. Vroeger was dat hon derd percent, als ik er tenminste kansen voor zag”. De prins fotografeerde en filmde dieren in hun eigen omgeving. „Ik draag inderdaad nog wel eens een geweer”, zegt hij, „maar dat gebruik ik alleen maar ter zelfverdediging of voor het afschieten van een buffel als er' ’s avonds rond het kampvuur wordt ge geten”. NIJMEGEN-UTRECHT Driekwart van de stad Nijmegen en een groot gedeelte van de omgeving, plus een aan tal Utrechtse gemeenten hebben gisteren te kampen gekregen met storingen in de waterleiding, waardoor de betreffende gebieden het urenlang zonder drinkwa ter moesten stellen. &>- «ST- SANTIAGO (UPI en Reuter). —In een laatste poging om een uitbarsting van geweld te voorkomen hebben verte genwoordigers van de Chileense regering en van de stakende vrachtwagenchauf feurs gisteren in Santiago hun overleg hervat. Al na enkele uren werd meege deeld dat het gesprek was vastgelopen. De regering eiste dat de vrachtwagen chauffeurs hun werk zouden hervatten. De transportondernemers eisten het ont slag van James Faivovich. onderminister van Transport. Gasunie en Vegim hebben geruime tijd over de prijsverhoging onderhan deld. -v De bij de aardgasprijs betrokken par tijen willen niet zeggen hoe de voorstel len aan de minister luiden. Geruchten gaan, dat een prijsverhoging van 3 cent per kubieke meter is voorgesteld. De huidige gasprijs is 8 cent per kubieke meter met een vastrecht van 135 gulden per jaar. De meeropbrengst heeft het kabinet nodig ter dekking van de be groting 1974. een tweede woning op Texel tegen B. en W. van die gemeente was aangespannen. De eigenares, mevrouw Den Hou- ting-Meijerink uit Nieuw-Vennep, had een woning gekocht in Den Hoorn en zij kon er een woonvergunning voor krij gen, mits er geen gegadigden zouden zijn voor permanente bewoning. B. en W. vorderden de woning tenslotte voor een „noodgeval” toen de eigenares met ge gadigden niet tot overeenstemming kon komen over de prijs. Daarna zal ons via de Britse eilanden een zwak oceaanfrontje passeren, nu het hoge-drukcentrum zich via de Oostzee in de richting van Rusland langzaam van ons verwijdert. Bi <‘*1 Morgen tijdelijk meer bewol king; later wat opklaringen en slechts een klein buienkansje. Zwakke tot matige zeewind. Iets koeler. In de middag 21 tot 22 graden; zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Normalere tem peraturen, maar zondag toch ook tonnige perioden. LOCKERBIE (AP) De man uit Gretna Green die duizenden jonge men sen heeft getrouwd die om de een of andere reden dit „thuis” niet konden of mochten, is gisteren op 45-jarige leeftijd overleden. Robert Hastings was tot 1970 ambte naar van de burgerlijke stand in Gretna Green. Hij is dit 12 jaar geweest en heeft meer dan 4000 paren in de echt verenigd. Volgens de vrachtwagenchauffeurs zal Faivovich niet rusten voordat het Chi leense transport is genationaliseerd. Fai vovich heeft gisteravond zelf zijn ont slag aangeboden, maar dit is geweigerd door president Allende. Overal in Chili staan militairen gereed om de 45.000 particuliere vrachtwagens in beslag te nemen. In Puente Alto, ongeveer 20 kilometer ten zuiden van Santiago, legden soldaten gisteren beslag op 1500 vrachtauto’s. Er deden zich geen incidenten voor. De militairen wisten de peld lit de Verwachting van zaterdagavond DEN HAAG. De minister van Eco nomische Zaken zal moeten beslissen over het voorstel van de Gasunie en de Vereniging van Gasexploitatiemaat- schappijen in Nederland de prijs van het aardgas te verhogen. Het is niet bekend, wanneer de minister deze beslissing zal nemen. De April Diamond is volgens de ha vendienst in Scheveningen ai tenminste drie jaar een geregelde bezoeker van de haven, zodat daar het vermoeden bestaat dat al jarenlang Pakistani met deze trawler naar Engeland zijn gesmokkeld. Het schip, dat pas ruim een jaar de naam April Diamond draagt en daarvoor Mosquito heette, voer altijd in de nach telijke uren uit, zo heeft de semafoor- dienst bij de haven geconstateerd Het uitvaren geschiedde gewoonlijk vrij plotseling en zonder voorafgaande aan kondiging. Cruyff, Coster en raadsman inr. Jon ker waren vanmorgen in vergadering over de vraag of er een kort geding wordt aangespannen of niet. Dat geding zou meteen moeten worden gevoerd voor de president van de Haagse recht bank waar Cruyff c.s. zich nog niet hadden laten zien. Inschrijving nieuwe kursus dagel. v. 7 - 9 n.m Klubs voor beginners en gevorderden Speciale klubs v. gehuwde en verloofde paren Opleiding medal test. ’t is er gezelliger Julianakade 16-18 IJmuiden Telefoon (02550)—14733 Armando Caraben verklaart deze dat de affaire-Cruyff in het Nederlandse voet bal tussen amateurs en professionals een „burgeroorlog” heeft doen ontploffen die al jarenlang op het punt van uitbreken stond. Ook vertelt meneer Caraben dat de publieke opinie in Nederland zich, dank zij het treurige optreden van het bondsbestuur, nu vierkant achter Johan Cruyff heeft geschaard. Mundo Deportivo wijdt een speciaal kadertje aan de mogelijke toepassing van het reglement, zowel in Nederland als in Spanje, en komt tot de slotsom dat „niemand Cruyff kan verhinderen direct naar Spanje te gaan”. Het blad zegt dat Cruyff „voorlopig” bij de Spaanse voetbalfederatie ingeschreven kan worden in afwachting van zijn defi nitieve papieren. La Vanguardia hecht mere geloof aan het kort geding dat Cruyff zal aanspannen en denkt dan ook dat het (ex)Ajax-idool dank zij de rech ter nog voor het begin van het Spaanse seizoen in Barcelona’s voorhoede zal staan. ter nooit door de bemanning ingeslagen bij het bezoek aan Scheveningen. De April Diamond keerde in de nacht van donderdag op vrijdag onverwacht in Scheveningen terug. Het schip kreeg een ligplaats toegewezen, maar ging op een andere plaats achter een vissersschip liggen. Daar wilde de bemanning dat de Pa kistani zich in de ruimen van andere vissersschepen zouden verbergen. De po litie zou daar een stokje voor gestoken hebben, waarna besloten werd de haven opnieuw uit te varen. In de buitenhaven zette de bemanning echter een vlot overboord, waar de Pakistani op moes ten klimmen. Op dat moment greep de politie in en werden de Pakistani en de bemanning aangehouden. BARCELONA. „Chaos en aftreding in de Nederlandse voetbalbond”. Dat is de meest voorkomende koptitel op de Spaanse voorpagina’s van vrijdag. Vooral in Barcelona is er geen krant die niet uitgebreid aandacht schenkt aan de laat ste gebeurtenissen in Nederland rond de affaire-Cruyff, maar de waarheid is dat de meeste er weinig van begrijpen. De (lichtelijk naieve) verklaring van Bar- celona-voorzitter Montal, enkele dagen geleden, dat er „in zo’n net land als Nederland geen problemen zouden ko men over het bondsbesluit”, is nu gelo genstraft. iüulk- ajjS?5® •--•O' DE BILT. Het weekeinde zal iets koeler worden, maar het weer houdt een zomers karakter. Gistermiddag werd in Oost-Brabant en op de Veluwe 32 gra den bereikt en ook vandaag zijn in een deel van ons land nog tropische tempe raturen van boven de 30 graden te verwachten. Donderdag tot diep in de nacht ston den de telefoons van de Barcelonese kranten en radiostations witheet, deels wegens de ontelbare vragen van het publiek of men nog nites wist, en deels wegens de wanhopige pogingen van de journalisten om naar Nederland te tele foneren en iets aan de weet te komen. Twee Barcelonese kranten (La Vangu ardia en Mundo de Peportivo) weten in hun koptitels te vertellen dat Cruyff een kort geding zal aanspannen. Correo Catalan gaat op de sensatietoer en ver zekert onder de hoofdtitel: „Cruyff dreigt met indiscrete onthullingenu als men hem niet naar Spanje laat gaan!”. In een gesprek met Barcelona-manager Nu de meeste scholen weer begonnen zijn en het jonge volkje dagelijks uit en weer binnenzwermt, is de slag begon nen om de vermeerdering van de kennis, maar ook de slag om behoud van het jonge leven. Want aan die dagelijkse schoolgang vallen jaarlijks ruim vijfhonderd kinde ren ten offer. Zij sneuvelen in het verkeer, dat zich als een bloeddorstige moloch bevindt tussen het veiliger te huis en de school. Vijfhonderd kinderen, dat is de totale bevolking van twee lagere scholen. Dat. is een situatie die onaanvaardbaar lijkt in een normale en goed geregelde samenleving. Zij lijkt onaanvaardbaar, maar zij is aanvaard, want het fatalisme van de moderne mens ten opzichte van het technologi sche kwaad dat over hem komt, is groot en onbegrijpelijk. Toch is er door geza menlijke inspanning en attentie van ou ders. schoolbesturen, wijkcomité’s, ver- keersorganisaties en gemeente veel tegen te doen. Radicaal en met gebruik van goed verstand kunnen maatregelen wor den getroffen die effectief zijn. „Stop Kindermoord” is geen rebellenkreet. Het is actueler en urgenter dan vele andere vraagstukken van deze tijd, waaraan zwaar wordt getild. I •n':;;!:.:.. T"E- «J "'"-“““‘ïCijjO

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1