Rijnwater blijft even smerig als 7 was Na landing in Israel doorgevlogen naar Beiroet Twee gewonden na explosie te duur Vliegtuig stort neer op Haïti Hl® voor gezondheid en het leefmilieu Gesprek tussen Boedapest en Bonn opgeschort „Drie van Breda „Fluoridering van drinkwater gevaar □„oEniÈffl dit blijven nog” P"»mnnd wordt r c THERMISCHE BELASTING NU VRIJWEL MAXIMAAL Generaal Bradley geopereerd CONCLUSIE RAPPORT BRITSE COMMISSIE VAN ONDERZOEK: f- V R IJ D A G 17 AUGUSTUS 1973 2 Premier Den Uyl TIEN DODEN Dosering „groeit” Resoluut afgewezen Twee hoofdzaken I v TEL AVIV De 37-jarige dronken Libiër Mohammed Zeitoeni heeft gistermiddag een Boeing 707 van de Libanese luchtvaartmaatschappij Middle East Airlines gedwongen naar de luchthaven Lod te vliegen om Israel te tonen dat „niet alle Arabieren slecht en vijanden van Israel” zijn. De Boeing was onderweg van de Libische luchthaven Bengazi naar Bei roet toen boven Cyprus één van de passagiers de piloot dwong naar de Israëlische luchthaven Lod koers te zetten. De piloot vroeg de verkeers toren van Lod toestemming om te landen. Hij kreeg deze niet meteen. Eerst toen hij meer dan een half uur boven Tel Aviv had rondgevlogen, begeleid door Phantom-jachtbommenwerpers van de Israëlische lucht macht, gaf Lod toestemming. Met het oog op de mogelijkheid om in Groot-Brittannië het drink water door een algemene regerings maatregel te doen voorzien van een fluoride-toevoeging, is in 1963 een wetenschappelijke commissie inge steld die nu, na tien jaar zorgvul dige studie, tot een vernietigende conclusie is gekomen: Fluoride in drinkwater helpt niet tegen tand bederf en bedreigt de gezondheid van het lichaam, vooral bij hen die aan bepaalde ziekten lijden. t i Ook de verontreiniging met zware DRONKEN LIBIËR KAAPT BOEING (Van onze parlements redactie) (Van onze correspondent) i 22 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis Zon op Maan op 30 30 32 30 31 28 33 33 34 24 28 26 33 29 28 25 27 26 25 24 36 uur uur 15 14 17 12 17 12 15 16 19 19 8 20 15 18 18 12 15 13 11 15 20 19 15 18 17 22 8 22 12 17 20 12 13 12 20 17 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 „Wij zijn tot de conclusie gekomen dat geen fluoride aan het drinkwater in Engeland moet worden toegevoegd”, aldus eindigt het dezer dagen verschenen rap port. BONN (REUTER). De onderhande- lingen tussen West-Duitsland en Honga rije over het aangaan van diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zijn gisteravond opgeschort. De onderhande laars konden het niet eens worden over de aanspraak van Bonn op vertegen woordiging van West-Berlijn in het bui tenland. den, namelijk lijders aan zwangere vrouwen. hetzelfde gebleven. Er worden concludeert de commissie, Een ander geconstateerd gevolg van fluoride was, dat het tandemaille brozer werd, zodat tanden gemakkelijker afbra ken en een williger prooi werden van later optredende cariës. door de wereldgezondheidsorganisa tie als norm voor oppervlaktewater wordt voorgesteld. In 1972 stroomde via de Rijn 25.000 ton olie ons land binnen. Dit is minder dan het jaar daarvoor. De Rijncommissie meent, dat dit voor Als gevolg van de koelwaterlozingen is de temperatuur van het Rijnwa- De staf van het ziekenhuis deelde mee dat de toestand van de 80-jarige leger leider zorg baart. Bradley was zondag in het ziekenhuis opgenomen nadat zich in zijn longen bloedproppen hadden gevormd. Zij zijn waarschijnlijk het gevolg van een ver wonding die de generaal ruim vijftig jaar geleden als kadet in West Point bij rugby opliep. het gevaar, dat de schippers die in Duitsland aan de afvaldienst ge wend zijn in Nederland hun afval olie in de rivier laten lopen. B en W van Rotterdam voelen niets voor het plan om in het stadhuis trim- apparatuur in te stellen ter bevorde ring van de lichamelijke conditie van ambtenaren en raadsleden. Het college meent dat het plan van het protestants- christelijke raadslid professor Christi- aansen te duur zal worden. Op de Waal bij Tiel is gistermiddag bij een aanvaring zes ton gasolie in de rivier terechtgekomen. De olie liep weg uit een tanker uit Bremen die door een ander met kwik geladen Westduits schip werd aangevaren. Bij een explosie in een kruitfabriek bij Oslo zijn gisteren vijf werknemers omgekomen. Vier mensen r aakten ge wond. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. 30 29 31 23 29 26 26 30 29 26 28 27 27 27 31 Een factor die nooit eerder is onder kend, maar die door deze Engelse com missie met zekerheid kon worden vast gesteld, is het feit dat de fluoridering V I V e g li I v d I 0.2 0 0 0 0.2 0.4 0 0 0 0 0 0 0 0 e t t een groot gedeelte te danken is aan de 5380 ton afvaloliën die de „gele vloot” in de Bondsrepubliek van de schippers ontvangt. De Rijncom missie betreurt het, dat Nederland het voorbeeld van het buurland niet volgt. Doordat ons land niet het systeem van de ophaalboten han teert, bestaat volgens de commissie In haar zojuist verschenen jaarver slag meldt de Rijncommissie Wa terleidingbedrijven, dat het chlori- degehalte van het Rijnwater op 28 maart vorig jaar een absoluut re cord van 368 mg per liter bereikte. Er is een toeneming van de belasting met organische stof van het Rijn water bij Lobith geconstateerd met 10 a 20 percent. Datzelfde percen tage geldt voor ammoniak en fos faat. Het bevordert de kans op een storende en schadelijke algenbioei. Het Rijnwater bevat een veelvoud van de hoeveelheden fenolen, die UTRECHT. Twee jongens uit de Utrechtse Piet Heinstraat, waar het al geruime tijd onrustig is afs gevolg van de door de bewoners vermoede verdach te activiteiten van een onbekende man, zijn gisteren gewond geraakt door een explosie. De jongens vonden een busje dat zij in het water van de nabijgelegen Minstroom gooiden waarop een explosie ontstond die één van de jongens die ze venjarige Nollie Hagemans, ernstig aan het oog verwondde. Hij moet een week in het ooglijdersgasthuis blijven ter ob servatie. Volgens de politie is het hoorn vlies van één van zijn ogen beschadigd De jongen al er vermoedeltfk geen blijvend letsel van ondervinden. De an dere jongen, de zesjarige Johan Versteeg, ?iep lichte brandwonden op. metalen en andere giftige en scha delijke stoffen nam niet af. De hoeveelheid zink, die jaarlijks via de Rijn ons land binnenstroomt is zelfs toegenomen tot 12.500 ton. De vrachten chroom (3000 ton), koper (2500) en lood (2000) zijn, ongeveer Het gemiddelde bedroeg 226 mg. De ministers van de Rijnoeverstaten stelden vorig jaar tijdens het top- overleg in Den Haag de maximaal toelaatbare belasting op 200 mg per liter. De drinkwaterleidingbedrijven achten dit zelfs nog te hoog. Met ingang van 1 december van dit jaar zullen nieuwe auto’s een „ont stoord” ontstekingsmechanisme moeten hebben. Het kabinet heeft dit gisteren bepaald n a bestudering van een ont- werp-besluit van deze strekking. zzw z ozo zzo zzw zw verand. 29 zzo w zzw zw nnw ozo n zzw no windst. ozo windst. zo wzw zw o ono windst. windst. z nnw n nno windst. zzw verand. nno nnw n wnw windst. Thee, frisdranken, bier, vis, groenten en nagenoeg alle andere voedingsmidde len gaan fluoride bevatten en dit maakt dat de gebruiker naast de dosis die „officieel” in het drinkwater zit een steeds toenemende hoeveelheid fluoride slikt. Gebieden waar het drinkwater is gefluorideerd en als dit een heel land betreft geldt dat op de grootst mogelijke schaal worden op de lange duur door fluoride vergiftigd, zowel wat de bodem als de voortbrengselen daarvan betreft. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Op de meeste plaatsen droog en iets minder warm. Aantal uren zon: 3 tot 12, minimum tempe ratuur 0 tot 5 graden boven normaal, maxi mum temperatuur 1 tot 6 graden boven nor maal, kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent, kans op een geheei droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 23 augustus: mini mum 14, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN De Boeing, met zijn 109 passagiers en tien bemanningsleden, werd naar een afgelegen landingsbaan gedirigeerd. Di rect na de landing werd de machine omringd door leden van de veiligheids dienst. Als eerste verscheen de kaper in de deuropening van de Boeing. Terwijl een aantal veiligheidsmensen de kaper aan de praat hield, wisten anderen de Boeing via de nooduitgang binnen te dringen en de man door de deur naar buiten te slaan, waar hij na een korte worsteling kon worden overmeesterd. De passagiers werden voor ondervraging met busjes naar het restaurant van de luchthaven gebracht. In de loop van de avond konden zij hun reis naar Beiroet vervolgen. ter merkbaar toegenomen. De Rijn is daardoor thermisch vrijwel maximaal belast Iedere uitbreiding hiervan raadt de commissie dan ook sterk af. van drinkwater een opeenhoping van fluoride in het gehele consumptiepakket ten gevolge heeft, waardoor de mens ontoelaatbaar hoge hoeveelheden fluori de binnenkrijgt. De al vier jaar durende toeneming van de slechte smaak van het Maaswater is tot staan gekomen. De hoeveelheid stikstofverbindin gen en de fosfaten is vorig jaar in vergelijking met 1971 toegenomen. Hetzelfde geldt voor het ammoni- akgehalte. Ofschoon het fluoridege- halte een geringe daling onderging is dit op sommige plaatsen onaan vaardbaar hoog. De Libische kaper, die sinds het ver trek uit Bengazi whisky had zitten drin ken, bleek flink aangeschoten Te zijn. Premier Golda Meir noemde hem een „dronken gek”, die wel „voor enige tijd onze gast zal zijn”. De stafchef van het leger, luitenant-generaal David Elazar, heeft aangekondigd dat de Libiër voor een rechtbank zal moeten verschijnen. Premier Golda Meir heeft gisteravond verklaard dat zich aan boord van de Boeing een belangrijke Arabische poli tieke figuur bevond. Het was volgens haar niet dr. George Habasj of een andere Palestijnse leider. Generaal Ela zar zei later dat de Libische ambassa deur in Irak zich onder de passagiers bevond. De Palestijnse bevrijdingsorga nisatie heeft ontkend dat de Palestijnse commandoleider Salh Khalaf de vlucht van Bengazi naar Beiroet had meege maakt. Khalaf is na Jasser de tweede man in de top van El Fatah. Nadat hij door de Israëlische veilig heidsdienst was ondervraagd, verscheen de Libiër, die kennelijk nog onder in vloed verkeerde, op een persconferentie. Hij zei tot geen enkele politieke partij of terreurgroep te behoren. Toen hij tijdens de ontmoeting met de pers de piloot van de Boeing zag, wilde hij zich op hem storten. „Smeer hem, ik wil je niet meer zien”, schreeuwde hij de Li biër toe. Naar is meegedeeld, heeft de kaper politiek asiel in Israel gevraagd. De gekaapte Boeing is gisteravond om kort na half negen van de luchthaven Lod vertrokken naar Beiroet. ROTTERDAM. Ondanks alle toe zeggingen en inspanningen viel vo rig jaar geen enkele verbetering van de kwaliteit van het Rijnwater te constateren. Uit metingen blijkt, dat ook in 1972 de lozingen met verontreinigende stoffen niet zijn verminderd. Het Rijnwater is daar door te vergelijken met dat van 1971, dat slechter was dan ooit tevoren. Omdat ook de kwaliteit van het Maaswater nog veel te wensen overlaat, maken de drink waterleidingbedrijven in Neder land zich zorgen om de watervoor ziening voor de ongeveer zes mil joen mensen die voor wat hun drinkwater betreft afhankelijk zijn van de Rijn en de Maas. Niettemin menen zij, dat een schone rivier haalbaar en betaalbaar is. DEN HAAG. Berichten over een eventuele vrijlating van de oorlogsmis dadiger Kotalla berusten op niets Niet alleen heeft het kabinet er nog nooit over gesproken, maar het heeft ook niet de wens binnen afzienbare tijd een der- geljjke stap te doen. Dat heeft minister president Den Uyl gistermiddag tijdens een persconferentie meegedeeld. Den Uyl verklaarde het te Betreuren, dat er dergelijke berichten gepubliceerd zijn en dat er vanuit de Tweede Kamer schriftelijke vragen over gesteld zijn. „Minister Van Agt heeft vorig jaar de Tweede Kamer al beloofd geen enkele stap te zullen doen op dit terrein zonder de vaste Kamercommissie voor Justitie in te lichten. Dat geldt nog steeds,” aldus de premier. LOS ANGELES (UPI). Generaal Omar Bradley, laatst overgebleven vijf- sterrengeneraal die de Amerikaanse troepen in de Tweede Wereldoorlog aan voerde, is gisteren in het academische ziekenhuis van Los Angeles geopereerd. Een behandeling tegen bloedpropvor- ming was kort tevoren zonder resultaat gebïeven. Bij enkele hevige bos- en heide branden zijn gistermiddag i n Nijverdal en omgeving drie hectaren bos in vlam men opgegaan. De brandweer vermoedt dat er opzet in het spel is .gezien het feit dat de branden alle bijna gelijktij dig zijn uitgebroken. Belangrijken echter nog waren de conclusies van deze wetenschappelijke commissie ten aanzien van de vergifti gende werking van fluoride op het gehe le lichaam. De lijders aan hart- en vaatziekten, nieraandoeningen en rheu- ma lopen kans op een fatale uitwerking van te hoge doses fluoride-inneming, terwijl ook zwangere vrouwen gevaarlij ke risico’s krijgen te verduren. Soms blijkt de funeste invloed pas jaren later, maar in het algemeen kan worden ge zegd, aldus de commissie, dat zowel voor de volksgezondheid als voor de zuiver heid van het milieu fluoridering van het drinkwater gevaarlijke gevolgen kan hebben. volksgezondheid nauwkeurig konden worden onderzocht, empirisch zowel als door de bestudering van gedocumenteer de litteratuur en rapporten van elders. Ondanks de teleurstellende cijfers is de Rijncommissie op grond van internationale afspraken en toezeg gingen door de overheid gematigd optimistisch omtrent mogelijk succes bij de bestrijding van de verontreiniging van de Rijn. Resul taten op korte termijn mogen vol gens de commissie echter niet wor den verwacht. In een verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn wordt gezegd dat de besprekingen, die waren begonnen, spoedig zullen worden voortgezet in Boedapest, maar een da tum werd er niet bij vermeld. staat tevreden knikkend de pers te woord, nadat een kaping van een Libi sche Boeing door een dronken Libiër snel een goed einde had gekregen. Links onder op de foto de stewardess van het gekaapte vliegtuig. Het toestel is later zonder problemen doorgevlogen naar Beiroet. Volgens de bewoners van de straat, die door deze gebeurtenis zeer nerveus zijn, heeft zich ook woensdag al een explosie in de Minstroom voorgedaan. De oorzaak weet men niet. De Utrechtse politie heeft het busje naar het gerech telijk laboratorium in Den Haag gestuurd voor onderzoek. Sinds in februari van dit jaar in de Piet Heinstraat een gekraakte woning afbrandde, waarbij een vrouw en haar baby om het leven kwamen zijn de bewoners van de Piet Heinstraat onge rust. Door de uitgebrande ruïne werden zij dagelijks aan dit drama herinnerd. Pas deze week heeft de gemeente Utrecht na protestacties van de bewo ners een deel van de woning dichtgespij kerd. De bewoners dreigden het pand anders eigenhandig af te breken. Omdat het effect op tandbederf te verwaarlozen is en de gevaren in ander opzicht zo alarmerend zijn, wijst de Britse commissie toevoeging van fluoride aan het drinkwater resoluut af. Het desbetreffende rapport, waarvan uittrek sels aan de pers zijn verstrekt, is onder tekend door de secretaris van de com missie dr. H. A. Cook. De voorzitter van de commissie was dr. Charles Dillon. gevaar niet denkbeeldig, dat deze metalen onverwacht vrijkomen. Juist nu de overheid het meer als bron voor de drinkwatervoorzie ning heeft aangewezen, vormt dit een gevaar voor het waterleiding bedrijf. 5.59 uur en 1.55 uur en ZATERDAG 1» AUGUSTUS 05.27 uur onder 20.00 uur 30.39 uur onder 09.30 uur Aan de hand van alle verzamelde en bestudeerde gegevens werden twee din gen hoofdzakelijk nagegaan: in de eerste plaats de zogenaamde heilzame invloed van fluoride op gebitten van kinderen en in de tweede plaats de invloed van fluoride op het gehele lichaam, speciaal op de lichamen van personen die zich in speciale fysieke omstandigheden bevon- kwalen en De commissie heeft ten aanzien van het eerste punt ontdekt dat fluoride wel enig uitstel bewerkstelligt van tandcaries bij kinderen, maar later onwerkzaam wordt waardoor de cariës toch weer de overhand krijgt. Bovendien bleek dat fluoride de gebitten van kinderen op latere leeftijd deed verkleuren, de tan den gingen vlekken vertonen en de ou dere kinderen of „teenagers” kregen zul ke lelijke gebitten dat zij ook door goede tandverzorging door poetsen etc. gingen verwaarlozen, omdat hun gebit toch „het aanzien niet waard was”. ,zo de commissie, nog steeds zeer veel zware metalen ge loosd, die zijn schadelijk voor het milieu. Via de IJssel komen hon derden tonnen zware metalen in het IJsseimeer terecht. Deze hopen zich vooral in de monding van de IJssel op. De commissie acht het zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. licht bew. half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist geh. bew. zw. bew. onbew. onweer licht bew. half bew. onbew mist half bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. mist licht bew. onbew. ZATERDAG 19 AUGUSTUS Hoog water 5.59 uur en 18.22 Laag water 1.55 uur en 14.08 De onderzoekcommissie bestond uit medici, tandartsen, specialisten en we tenschapsmensen, waardoor alle facetten van de gevolgen die fluoride in het drinkwater zou kunnen hebben voor de ROTTERDAM. Het gewest Rijn- mond (Rotterdam plus twee-en-twintig omliggende gemeenten) wordt het vol gend jaar zo duur, dat het on onoverko melijke moeilijkheden stuit wanrwer het overgrote deel van de Ri.inmond-kosten ten laste van de lidgemeenten hliift komen. Al bij de vorige begroting, toen de bijdrage per inwoner op f 6.34 lag, ontstonden dusdanige bezwaarnrocedu- res, dat die begroting eerst in juni werd goedgekeurd. Voor 1974 n"dereaef het bedrag van de gemeentelijke bijdrage een stijging tot f13,65. Oorzaak hiervan is, zoals Rijnmond- voorzitter W. A. Fibbe gisteren uiteen zette, dat „we nu in een eerste fase van uitvoering van onze beperkte bevoegdhe den ziin gekomen”. Het belangrijkste aandeel daarin: de recreatiebiidrage van f5 die de Piinmondgemeenten met in gang van 1974 per inwoner moeten gaan betalen. Ook de overneming van de hindorwetbevoegdheden van Rotterdam èn de onzet van een centrale milieu- beheersdienst eisen een aanzienlijk be drag. Rijnmond heeft staatssecretaris Polak van Financiën voorgesteld een nieuwe verdeling te maken, die erop neerkomt dat de bijdrage per inwoner het komend jaar daalt tot f5,60. Het rijksaandeel (dit jaar f 2,37 en in de nieuwe begro ting f 2.85 per Rijnmonder) zou dan stijgen tot f 10.90 per hoofd van de bevolking. Naar het oordeel van de Riinmondbestuurders z.ou de gewestvor- ming, die de historische, niet meer ver antwoorde provinciale opdeling van Ne derland gaandeweg moet vervangen, het best gediend ziin met de instelling van een gewestfonds, naast het gemeente fonds. PORT-AU-PRINCE (AP). Tien mensen zijn gisteren omgekomen toen een vliegtuig neerstortte op ongeveer 65 km ten noorden van de hoofdstad van Haïti, zo is door de regering bekend gemaakt. Hii 'Bfwf. 1 P” Bk

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2