Messmer beval ZAIRE: NEDERLANDSE HANDELAREN ONTDUIKEN BOYCOT Mae West tachtig Betoging pro en contra Indonesië China Parlementariërs naar Spreiding reisdagen bejaarden Lijken gevoerd aan honden ontruiming LIP-fabriek Door IRA gekaapte trein opgeblazen Magruder bekent schuld l GEEN ENKELE GEWONDE Haagse overvallers spoedig gepakt Aanslag op vliegveld in Athene vergt vierde dode 3 17 AUGUSTUS V R IJ D A G 1973 n Nieuwe regeling NS Enige Ongelegen :t t ;t KINSJASA „Nederlandse handelaren ontduiken de boycot van Angolese koffie door koffie uit Angola in te voeren maar als land van herkomst Zaire op te geven”. Dit zei de minister van Landbouw van Zaire, Kayinga Onsi n’Dal, in een gesprek met een ANP-verslag- gever in Kinsjasa. Volgens hem is het onmogelijk dat deze koffie uit Angola via Zaire (het voormalige Belgisch Kongo) naar Nederland wordt vervoerd, daar de koffiehan del in Zaire een staatsmonopolie is. De koffie wordt in Nederland inge- voerd onder Zairiaanse vlag, zonder ooit in het Afrikaanse land te zijn geweest. Reusachtig land (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Vanmorgen is van Schiphol een Nederlandse dele gatie naar China vertrokken: Tweede-Kamervoorzitter Vondeling, acht leden van de Tweede en vier van de Eerste Kamer, een griffier en een tolk-begeleider, alsmede een tiental journalisten die van het bezoek verslag zullen doen. Zij zullen morgenmiddag om half vier plaatselijke tijd in Peking arriveren. Angola-comité i - Sluikinvoer van Angolese koffie is ook een legerhelikop- lag de 't'g ■en lits Mae West, sexsymbool uit de twintiger en dertiger jaren, vierde gisteren haar tachtigste verjaardag. „Ik praat er lie ver niet over”, verklaarde ze. „Daarmee wacht ik tot ik negentig ben”. Wie in China als gastheren van de Nederlandse parlementaire delegatie zullen optreden is niet bekend. De De 60-plus-dames en 65-plussers kun nen kiezen uit de dinsdagen, woensda gen, donderdagen en zaterdagen. Alleen zaterdag 29 september valt dit jaar bui ten de vrije reisdagen in verband met de materieelomwisseling zomer-winterdienst. dienst. dit it- ;en ■en il le gal m- »dt iet ;ij- ets m- le- ran ?ge ts- :ti- iek ers ?e- is d- ■n- an le ste an n- an de am ‘U- je- .ak we mt nd eel "O- !an de de ?r- er- Te- let an te- n- fig >1- o- ict en ift en 11- rd iet ge n, rd er n. Ie le er ;ie De Haagse politie, die het niet voor onmogelijk hield dat het bij de ambas sade tot een treffen tussen beide groe pen zou komen, zette 180 man van de mobiele eenheid in, uitgerust met helm, bamboeschild en lange wapenstok. To taal had de politie voor de demonstratie 250 man op straat. Daarbij waren zestig man mobiele eenheid uit plaatsen in de omgeving van Den Haag die als speciale bijstand voor het gebeuren bij de am bassade waren aangevraagd. Tijdens de demonstratie deden zich echter geen moeilijkheden voor. De or ganisatoren van de anti-Indonesische be- het parlementaire jaar een maand uitstel zeer ongelegen zou komen. Behalve de namen van de gasthe ren zijn de precieze programmapun ten nog niet definitief vastgesteld. Het Chinese protocol wil dat op basis van de vooruit geuite wensen van de gasten een voorlopig agenda wordt opgemaakt, maar dat tot de aankomst van de bezoekers ter plaatse formeel ruimte voor kleine wijzigingen wordt gelaten. Een en ander wordt tenslotte pas op het laatste moment en zoals dat heet in „onderling over leg” vastgesteld. GOUDA. Een uur nadat zij de kas van het postagenschap in Gouda ruim 15 mille Achter hadden gemaakt, zijn gisteren twee broers uit Den Haag, bei den orgeldraaier, aangehouden. toging hadden zelf voor een Zuidmoluk- se ordedienst gezorgd van tweehonderd man, gehuld in camoeflagepakken en met een rode baret op het hoofd. Dit bezoek is het eerste van deze aard sinds Nederland meer dan 20 jaar geleden erkende, dat de macht in China niet langer werd uitgeoe fend door de nationalisten onder Tsjang Kai-Sjek (die van het vaste land naar het eiland Taiwan had moeten vluchten), maar door de com munisten onder Mao Tse-Toeng, die in Peking een Volksrepubliek hadden uitgeroepen. ALS BEGELEIDERS zullen optre den griffier Hubert van de Tweede Kamer en tolk Schepel van het Sino logisch Instituut in Leiden. Verder zullen zij op een groot deel van hun reis worden begeleid door een drie man sterke NOS-tv-ploeg, drie radio verslaggevers van NOS, KRO en NCRV, en een redacteur en een foto graaf van het geïllustreerde weekblad Panorama. De enige dagbladjournalist in het gezelschap is onze speciale verslaggever drs. Jaap van Ginneken. ter kon hen niet vinden op hun vlucht van Waterford aan de zuidoostkust naar het graafschap Fermanagh in Noord- lerland. Zij zeiden te behoren tot een groep die zich de „Ierse Republikeinse Commando’s noemt. Op hun vlucht maakten zij gebruik van drie auto’s waarbij ze de bestuurders met hun wa pens in bedwang hielden. AL GERUIME tijd worden deze gebeurtenissen verwacht, maar juist nu worden de geruchten daarover sterker. Verscheidene andere buiten landse delegaties hebben het verzoek gekregen hun aangekondigde bezoe ken uit te stellen, maar het tijdsche ma van de Nederlandse parlementa riërs is gerespecteerd. Of daarin een bijzondere bevoorrechting tot uiting komt valt moeilijk vast te stellen: Den Haag heeft duidelijk gemaakt dat in verband met de opening van De Nederlandse deelnemers aan de ontmoeting zijn, naast de voorzitter: Van Thijn en Kloos (beiden PvdA); Andriessen en Schuijt (beiden KVP); Wiegel en Van der Werff (beiden WD); Van der Mei (CHU); Roolvink (ARP); Van Mierlo (D’66); De Gaay Fortman (PPR); De Brauw (DS’70) en Hartog (CPN). Terwijl de stoet demonstranten terug liep naar het Malieveld hield de politie de pro-Indonesische jongeren op het ter rein van de ambassade om moeilijkhe den te voorkomen. De jongens uit deze groep verklaarden dat zij wilden laten zien dat er niet alleen maar anti-Indo- nesische Zuidmolukkers in Nederland zijn. Een van hen noemde het een schandaal dat de betoging, gehouden omdat Indonesië vrijdag de onafhanke lijkheidsdag viert, door de Nederlandse autoriteiten wordt toegestaan. De „vroedvrouw”, die niet bevoegd was, gebruikte haar keuken als „opera tiekamer”. Een luitenant van politie zei dat de vrouw eenvoudig leeft „en mis schien niet genoeg te eten kon geven aan haar honden wanneer zij die niet met mensenvlees voerde”. VAST LIJKT echter te staan, dat naast de hoofdstad Peking ook het grote haven- en industriecentrum Shanghai (met evenveel inwoners als Nederland) zal worden bezocht, en verder het toeristische Hangchow en het historische Sian de oude kei zerlijke hoofdstad, met op enkele honderden kilometers verder de vroe gere revolutionaire basis Yen-an. Het lijkt een hele onderneming, om naast de officiële ontvangsten waarbij men ongetwijfeld zal erva ren dat de Chinese keuken veel veel- zijdiger is dan de gemiddelde Neder lander weet ook nog duizenden kilometers af te willen leggen. Maar ook al zal men zich in één enkele week geen representatief beeld van dit reusachtige land (zo groot als Europa en met ruim een vijfde van de wereldbevolking) kunnen vormen, toch zullen de bezoeken aan scholen, landbouwcommunes en fabrieken on ze politici de gelegenheid geven voor een belangrijke eerste kennismaking met de alledaagse Chinese werkelijk heid. Hetzelfde geldt voor de leden van het Chinese Nationale Volkscon gres die te zijner tijd een tegenbezoek aan Den Haag zullen afleggen. De jongemannen stapten gisteroch tend even over half negen het in een winkel ondergebrachte postagenstschap binnen. Zij bedreigden de filiaalhouder en enkele cliënten met een op een pistool lijkend voorwerp en gingen er vandoor in een witte personenauto, na een greep in de kas te hebben gedaan. belangrijkste figuren in de Vaste Commissie van het Volkscongres zijn de hoogbejaarde dichter en schrijver Kuo Mo-Jo, en de eveneens zeer oude maarschalk Tsjoe Teh. Evenmin is duidelijk of met regeringswoordvoer ders zoals van Buitenlandse Zaken Tsji Peng-Fei of zelfs premier Tsjoe En Lai zal worden gesproken. Contacten met leden van het dage lijks bestuur van de communistische partij lijken daarentegen niet aanne melijk. De minister reageerde met deze uit spraak op berichten in de Belgische pers eerder dit jaar, waarin werd gemeld dat Nederland koffie uit Angola zou invoe ren via Zaire en België. De koffie zou dan in Zaire worden overgepakt. Zaire zou voor deze transactie een heffing innen, die ten goede zou komen aan de door Kinsjasa gesteunde Angolese be vrijdingsbeweging FNLA. Volgens minis ter Kayinga is dit bericht „absoluut onjuist”. Hij betreurt het dat op deze manier de indruk wordt gewekt dat Zaire meewerkt aan ontduiking van de koffie-boycot. Zaire is naar zijn zeggen op geen enkele manier betrokken bij deze trans acties, alleen de Nederlandse handela ren zijn hiervoor verantwoordelijk. Na men van importeurs die zich met deze praktijken bezighouden, wilde hij niet noemen om de goede betrekkingen niet in gevaar te brengen. Zaire had gehoopt op een stijging van de koffie-uitvoer naar Nederland, als gevolg van de koffie-boycot. Maar die stijging is achterwege gebleven door de boycot-ontduiking van de Nederlandse handelaren, zo is minister Kayinga van mening. De koffie-uitvoer van Zaire naar Nederland is erg gering. Omdat Angola en Zaire dezelfde kof- fiesoort produceren, namelijk „Robusta” koffie is het moeilijk voor koffieproe- vers in dit geval het land van herkomst vast te stellen. Het Angola-comité is van plan met medewerkers na te gaan welke mogelijkheden er zijn om Zairiaanse koffie van Angolese koffie te onder scheiden. Het comité, dat het initiatief nam tot de boycot van Angolese koffie wil de kwestie ook nog eens opnemen met de koffiehandelaren. De twee mannen, 18 en 25 jaar, werden door de rijkspolitie gepakt terwijl zij stonden te liften op de afslag van de rijksweg naar Waddinxveen. Zij hadden het grootste gedeelte van de buit bij zich. De rest hadden zij ergens verstopt. De Hagenaars bekenden bij een eerste verhoor de overval te hebben gepleegd, zodat een confrontatie met de filiaal- houden van het postagentschap achterwe ge kon blijven. PARIJS (DPA en Reuter). —De ont ruiming door de politie van de horloge fabriek LIP in Besancon is dinsdagmor gen geschied op persoonlijk bevef van premier Pierre Messmer. De premier zei dit gisteren op een persconferentie in zijn residentie in Saint-Gildas-de-Rhuys. Als redenen noemde hij de rechterlij ke uitspraak het sinds april in staat van faillisement verkerende Zwitserse be drijf te sluiten en de plannen van de 1300 werknemers de zaak zelf voort te zetten. Op een massabijeenkomst in Besancon, waar naar schatting 7000 mensen aan wezig waren, veroordeelde de leider van het communistische vakverbond CGT, Georges Seguy, het feit dat een enorme politiemacht van 3000 man de fabriek heeft ontruimd. De wilde stakingen van het spoorweg personeel uit protest tegen de ontrui ming van de LIP-fabrieken hebben in verscheidene delen van Frankrijk het treinverkeer geheel in de war gestuurd. De vijfhonderd aanhangers van de Re publiek der Zuid-Molukken (RMS) lie pen van het Malieveld af paar de am bassade met spandoeken en borden, waarop te lezen viel „RMS dood? Nooit. Zolang wij, leveij zal de RMS blijven leven”. Bij aankomst bij de ambassade riepen zij „Leve de Republiek der Zuid- Molukken”. De meesten zwaaiden met RMS-vlaggetjes en schreeuwden vanach ter een rij door de politie aangesleepte dranghekken in de richting van het ambassadegebouw. Een klein deel van de pro-Indonesische groep op het ambassa- deterrein schreeuwde verwoed terug. Tussen pro- en contra-demonstranten stonden echter drie rijen politiemannen van de mobiele eenheid, de dranghekken en de leden van de Zuidmolukse orde dienst en op een hoop geschreeuw en gejoel na bleef het rustig. De nieuwe regeling is ingevoerd om treinoverbezetting te voorkomen. Geble ken is dat veel bejaarden hun twee dagen vrij reizen opspaarden tot de laatste week van de maanden januari, mei en september. Daardoor gebeurde het vooral in de spitsuren nogal eens dat vaste treinreizigers geen plaats konden vinden doordat ouderen aan het plezier- toeren waren. Door de spreiding over twee maanden hoopt NS het vervoer op de vrije reisdagen op te kunnen vangen zonder gebruik van extra materieel. Of volgend jaar januari en mei een soortge lijke regeling zal gelden hangt onder meer af van de ervaring die er in september en oktober mee wordt opge daan. LANGE TIJD stagneerden de di plomatieke betrekkingen op het laag ste niveau dat van de uitwisseling van zaakgelastigden en leek de „koude oorlog” een verbetering in de weg te staan. Maar inmiddels heeft aan beide zijden de opvatting veld gewonnen, dat kapitalisten en com munisten vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan, en zijn de weder zijdse vertegenwoordigers vorig jaar tot ambassadeurs verheven. En nu is het dan ook mogelijk geworden, dat leden van de Staten-Generaal een uitnodiging van hun collega’s van het Volkscongres aanvaarden, ook al is hun beider staatsrechtelijke positie dan niet geheel dezelfde. Weliswaar bestaan ook in China nog steeds in tegenstelling tot wat veel buitenlanders denken meer dere politieke partijen, maar het is duidelijk dat de communisten in het openbare leven de hoofdrol spelen. Het beleid dat echter in de partij wordt uitgestippeld, moet wél net als (Van onze correspondent) UTRECHT. De 60-plus-dames en 65-plus-reizigers van de Nederlandse Spoorwegen krijgen hun twee gratis reisdagen niet in september, maar ge spreid: één dag in september, één in oktober. BELFAST. Britse scherpschutters hebben gisteren de motorwagen opgebla zen van een goederentrein die eerder op de dag bij Newry aan de grens tussen Ulster en Ierland door het Ierse Repu blikeinse Leger was gekaapt. Met een geweldig* klap ging de motorwagen de lucht in toen de militairen de ontsteking raakten van één van de melkbussen met springstof die de kapers in de trein hadden geplaatst. Brokstukken metaal vlogen honderden meters door de lucht. De goederentrein, die uit Belfast kwam, was door tien gemaskerde man nen overmeesterd toen hij het station van Newry binnenreed. Zij plaatsten twee melkbussen in de motorwagen en waarschuwde het treinpersoneel dat de bussen explosieven bevatten. Het Britse leger zette meteen de om geving af. Aanvankelijk zou getracht worden de ontstekingen weg te halen, maar de militaire autoriteiten durfden het risico niet aan en besloten scherp schutters een eind aan het gevaar te laten maken. Bij de explosie is niemand gewond. Het is de eerste maal dat het IRA een trein kaapte. Wel zijn in het verleden reeds talrijke auto’s, bussen en vracht auto’s gestolen die later vol explosieven ontploften. Drie gewapende mannen hebben giste ren een overval gepleegd op een Iers legerkamp en zijn er daarna in geslaagd de vierhonderd kilometer naar de Noordierse grens af te leggen zonder te worden gegrepen. De overvallers ontweken talrijke poli- tie-patrouilles en ook een legerhelikop- Ook het Angola-comité vindt de be richten in de Belgische pers onwaar schijnlijk. Een dergelijke omslachtige procedure, met het overpakken, zou de koffie veel te duur maken. Bovendien is er geen stijging van de koffie-invoer van Nederland uit België uit de statistie ken af te lezen. DEN HAAG. Een groep van vijf honderd Zuidmolukkers heeft gisteren na een mars door Den Haag gedemon streerd bij de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan. Op het terrein van de ambassade en in het gebouw had een honderdtal jongelui post gevat, die zich pro-Indonesische Zuidmolukkers noemden. Zij ontplooiden Indonesische vlaggen en droegen lintjes op de borst in het rood en wit van de vlag. ATHENE. (DPA) De aanslag die Arabische guerillastrijders op 5 augustus pleegden in de vertrekhal op de lucht haven van Athene, heeft een vierde mensenleven geëist. In een ziekenhuis overleed de 16- jarige Amerikaanse Laura Haack aan haar verwondingen. Haar stoffelijk over schot is vandaag naar de Verenigde Staten overgebracht. De aanslag had al onmiddellijk het leven geëist van de 53-jarige Amerikaan Albert Kersen, de 23-jarige Amerikaanse Jeanie Salantis en de 41-jarige Oosten rijker Wolfgang Ulhofen. Er werden 55 mensen gewond. MEXICO. De politie in Mexico heeft de overblijfselen van tien vrouwen en pas geboren kinderen aangetroffen onder de vloerplanken van het huis van een 58-jarige amateur-vroedvrouw. Deze vrouw, Hermelinda Ajala Alonso, heeft volgens de politie twintig honden in het huis met de lijken van vrouwen en kinderen die bij de bevalling waren gestorven, gevoerd. De beenderen werden in de patio, onder de vloer van keuken en slaapka mer begraven. Deze zijn gisteren door de politie opgegraven. De politie deed een overval in het huis nadat één der echtgenoten, die zijn vrouw naar de vroedvrouw had zien gaan, had geklaagd. Zij trof een 13- jarige jongen aan die het overschot van een 18-jarig meisje, Georgina Flores, aan het begraven was. Jongen en vrouw zijn gearresteerd. hier officieel worden goedgekeurd door de volksvertegenwoordiging, al vorens het door de overheid kan worden uitgevoerd. Vandaar dat er wel degelijk enige overeenkomst tus sen de organen in beide landen be staat. Maar uiteraard blijven grote verschillen tussen beide bestaan. WASHINGTON. (Reuter en UPI) Jeb Stuart Magruder, voormalig plaats vervangend leider van president Nixons herverkiezingscampagne en voormalig lid van de staf van het Witte Huis, heeft gisteren voor een federale rechtbank in Washington bekend schuldig te zijn aan samenzwering in verband met het Wa- tergate-schandaal en de pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Rechter John Sirica stelde het wijzen van vonnis uit, hangende verdere aan klachten in de zaak, die later dit jaar van een federale grand jury worden verwacht. Magruder is op vrije voeten omdat hij heeft beloofd met het gerecht samen te werken. In zijn verklaring voor de senaats- commissie-Ervin heeft Magruder ver klaard dat de vroegere minister van Ju stitie John Mitchell de inbraak in het Watergate-gebouw van juni 1972 goed keurde. Magruder moet zich eens per week bij de rechtbank melden en heeft zijn pas poort moeten inleveren. Pro-Indonesië-gezinde Zuidmo lukkers roepen anti’s vanachter de hekken van de Indonesische ambas sade verwensingen toe. Wel gaan geruchten, dat het Ne derlandse bezoek met een of meer belangrijke politieke bijeenkomsten in Peking kan samenvallen. Bedoeld zijn dan de Vierde Zitting van de Volksvertegenwoordiging het Nationale Volkscongres of het Tiende Congres van de Communisti sche partij. Zij zouden de conclusies moeten trekken uit de Culturele Re volutie van enkele jaren geleden en de personele wijzigingen die sindsdien zijn opgetreden (zoals de verwijdering en het vervolgens op de vlucht ver ongelukken van Mao’s aangewezen plaatsvervanger en opvolger Lin Piao). 'r"'- 1%

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3