Ook gebruik van gevarendriehoek Snelgroeiende bomen moeten recreatiegebied wordt verplicht Spaarndam snel aantrekkelijk maken B Aanleg van twee proefvelden op nieuw terrein INVLOED VAN SLIB Twee doden op J Rijksweg 6 k 1 Erbij onin open envelop zonder postzegel opsturen naar. ei in f M ONTSPANNINGSGEBIED VOOR 100.000 BEZOEKERS OVER TWEE JAAR AL BRUIKBAAR K L Brequet Atlantic nu in Den Helder Bromfietser gewond J RIJD AG y r 17 AUGUSTUS 4 1973 IJMUIDER COURANT Ai VROUWEN UIT HAARLEM EN HEEMSTEDE Blijf Erbij met IJmuider Courant ■■■MM eer we sta wil dw het De het Is. I Hic Genieten A.s. zaterdag Jn de weekend bijlage IJmuider Courant Zwarte populier Rijkswegen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Op twee plaatsen in het nieuwe vuïlnisstortterrein aan de Aagtendijk worden momenteel zogenoemde proefbedden aange legd, waarmee het Centraal. Afvalverwerkingsbedrijf IJmond het afge voerde beltwater wil gaan onderzoeken. I fl-MAU ------- J s» T. (Van onze verkeersredactie) *1 "V’ v-' (Van onze parlementsredactie) BELTWATER IN ONDERZOEK (Van een onzer verslaggevers) we Zijn ouders, die hun kinderen mishandelen, misdadigers? I1- - (Van een onzer verslaggeefsters) Antwoordnummer 41€ - Heorlam en Adre« Dar na kunt u mij noteren als: hoi ges Dr Ve In het nieuwe vuïlnisstortterrein komen twee proefbedden, waarmee het CAY de vervuilingsgraad van het beltwater kan onderzoeken. De Stichting Beheer Landbouwgron den heeft inmiddel de meeste grond in der hee soc din op rer VI raad 1974 27 e de a 1 op 15- tar me lin na: V kee van don ver T sta: von ove -ra: D ben mo de ker ver mo ove in wei hut I wei sla te f 9,30 f27- D noei en Mis latii Het de heet vra; nen hebl H goec moe die D med acht staa jaar dun D< zijn 26 27 en t 28 29 een da vaartsvuilnis te storten. Het wegenpa troon op de oude belt is, nu er straks niet meer gestort behoeft te worden, uitgebreid met een paar nieuwe asfalt- verbindingen, die momenteel van mar- keringsstrepen worden voorzien. u i - t" (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Een 25 j.' inwoonster van Wormerveer is donderdagmiddag na een ongeval op het rijwielpad langs de pro vinciale weg met verwondingen aan hoofd en benen naar het Julianazieken- huis in Zaandam gebracht. De vrouw botste met haar bromfiets van achteren op de brommer van een 16-jarige inwoner van Krommenie, die waarschijnlijk net wilde wegrijden. De jonge aanplant wordt met plastic kokers tegen konijnevraat beschermd, in de bodembedekkende gewassen voorko men de groei van distels. Biezen zijn aangeplant om de bescheoiingen aan het oog te onttrekken. Graafmachines ma ken nieuwe stukkken voor beplanting rijp. Recreatiegebied Spaarnwoude komt op gang. afgezien. Er zullen echte koeien en scha pen, paarden en geiten lopen; voor de tussen stadse torenflats opgegroeide mens een van de attracties, die Recrea tiegebied Spaarnwoude straks te bieden zal hebben. DEN HAAG. De Brequet Atlantic van de Marine Luchtvaart Dienst ii vanochtend in Den Helder aangekomen. Het vliegtuig, dat woensdag een nood landing bij de Wassenaarseslag op zee maakte, is over zee naar een militair terrein vervoerd om de „rompslomp" van allerlei extra bewakingsmaatregelen te voorkomen. Zoals in ieder militair object zijn ook in de Atlantic met veel hypermoderne elektronische onderzeebootopsporingsap- paratuur zaken die geheim moeten wor den gehouden. fVan een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. In de hitte van giste ren hebben de commissie planologie en recreatie van de gemeenteraad in gezel schap van burgemeester en wethouders, wat ambtenaren en de pers, alvast een voettocht gemaakt door wat over een paar jaar het recreatiegebied bij uittek moet worden voor 50 tot 100.000 bezoe ker per dag: het recratiegebied Spaarn woude. Totale groote 2800 hectare, waarvan er binnen drie jaar zeker twee honderd al voor recreant aantrekkelijk zullen zijn. Zeven van de zetien projec ten zijn gereed, aan drie is men nu druk bezig. Totale kosten: tweehonderd mil joen gulden. DEN HAAG. De ministerraad heeft voorschriften bekend gemaakt voor het gebruik van de gevarendriehoek en van knipperlichten door automobilisten. De gevarendriehoek, waarvoor tot dusver alleen de verplichting bestond dat men hem bij zich had als men buiten de bebouwde kom reed, wordt thans ver plicht te gebruiken in alle gevallen van stilstand op een auto(snel)weg, zowel bij dag als bij nacht. HAARLEMMERMEER. De 60-jari- ge mevrouw W. M. Wassenberg uit Heemstede en de 66-ja.rige mevrouw A. J. Hofstee uit Haarlem zijn gisteravond om kwart over elf om het leven geko men bij een ongeluk op rijksweg 6 in de gemeente Haarlemmermeer. bezit gekregen of krijgt die binnen korte termijn; op 1 januari 1975 kan de uit breiding van de Mooie Nel beginnen. De Houtrakpolder West wordt over ander halve maand opgeleverd voor wat het grondwerk betreft en kan in het najaar ingeplant worden. Ook is volgend jaar klaar, en binnen twee tot drie jaar valt hier voor de dagrecreant al heel wat te genieten. Een van de eerste projekten was het aanplanten van 10.000 exemplaren van de „zwarte” populier bij Halfweg, een bijna uitgestorven peppelsoort die voor het eerst op deze schaal weer nieuw is aangeplant. Een andere beplantingsdes- kundige in het gezelschap liet daar ter loops kritiek over los: „Wij zouden dat geloof ik niet aandurven, de boom is er onderdoor gegaan ten gevolge van de veranderingen in het milieu, is sterk kankergevoelig en dan is het misschien niet zo verstandig te proberen hem toch te behouden”. Behouden willen de mannen van het projectbureau echter wel. Zeshonderd bomen van het allereerste stukje aan plant aan de Spaarndammerdijk, moes ten wijken voor een weg erdoorheen die destijds nog niet voorzien was: men sneed de bomen aan de voet van de stam af en verplane ze in diepe smalle putten. Ze sloegen allemaal aan. Ook de iepen van de boerderij Graan voor Visch wil men zo lang mogelijk behouden, tot de nieuwe aanplant hoog genoeg is om de door de iepziekte aangetaste bomen weg te halen. In de boerderij komt het clubhuis voor de golfbaan, die in het stadium van uitvoering is en even ten noorden van Spaarndam komt te liggen. Een 9-holesbaan voor beginners en een 18-holes voor de gevorderde spelers zijn het ontwerp van de Engelsman Penning, die op dit gebied grote faam geniet. Zoals alle voorzieningen in het recrea tiegebied zal ook de golfbaan moeten openstaan voor iedereen, bijvoorbeeld ook voor gehandicapten, vinden de plannen makers. Het nieuwe vuïlnisstortterrein is 40 hectare groot en omgeven door een zes meter hoge wal, die uit „vuilnisbelt- grond” bestaat: half verteerd vuil. Ach ter de aarden wal is een brede sloot gegraven, die het weiland van de nieuwe belt afscheidt, en de verbinding vormt met een reeds bestaande persleiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de „Een stadspark in het groot”, karakte riseert Duinker het gebied. „Veel water, kleine bosjes, wandel- en fietspaden. Maar ook een ponycentrum, een ver- verboden Vogeleiland begint het aardig dicht te groeien. „Maar”, zo zegt de heer C. Duinker van het projectbureau Spaarnwoude, die gisteren als gids fun geerde en als man van Staatsbosbeheer deskundig is op het gebied van beplan ting en natuurbescherming: „De kleine boompjes die er nu sinds ongeveer an derhalf jaar staan zijn snelgroeiende soorten. Er is gekozen voor de populier, die in ongeveer honderd variëteiten voorkomt en dus op zich al voor een afwisselend bos kan zorgen, en verder voor boomsoorten als de wilg en de abeel. Het zijn sterke bmen, die een snel dichtgegroeid bos maken. Andere soorten zouden het in hun eentje in de wind die hier staat niet kunnen bolwer ken, maar als er eenmaal een goede beschutting is zal letterlijk iedere loof boom die in West-Europa voorkomt hier kunnen groeien. Naaldbomen helaas niet, daarvoor is de bodem te zuur. Na tien jaar zouden ze af sterven”. maakcentrum informatiecen trum. Die twee in al bestaande boerde rijen. Want waarom zouden we afbreken als we toch weer moeten opbouwen?” Plan Buitenhuizen, waar de golfbaan ligt, schiet ook opl De kanobaan wordt dit najaar aanbesteed, de wielerbaan hoeft alleen nog toegewezen en geasfal teerd te worden (3,5 kilometer oefen- baan) en op 1 januari 1975 zijn de gronden voor de dierenweide pachtvrij. Daarop komen dan tamme dieren, nu de actie Artis moet blijven” zo geslaagd is dat van het plan om de dierentuin buiten de stad te brengen kan worden Het recreatiegebied wordt ten noorden door het Noordzeekanaal en aan de zuidkant door rijksweg 5 afgebakend. Het loopt tot aan Halfweg; Santpoort en Haarlem liggen aan de westkant en het recreatiegebied zal verder voor mensen uit Velsen en Amsterdam van betekenis zijn voor hun dagtoerisme. De zeven kleinere projecten die nu afgewerkt zijn maken met hun nog lage houtopstand niet de indruk straks die grote stroom toeristen te kunnen ver werken. Alleen op het voor mensen Er zijn drie concentratiepunten in het plan opgenomen: plekken waar de van gezelligheid en drukte houdende toerist heen kan. Spaarndam is er zo eentje, met straks de verbrede Mooie Nel (waarvoor 550.000 kubieke meter veen verzet zal worden) vlakbij. Ook in de Houtrak en Velserbroek komen dergelij- ke concentratiepunten, al zal dat laatste afhangen van welk tracé gekozen wordt voor rijksweg 16. De bestemming van Oosterbroek en zijkanaal C, dat moge lijk af gebogen moet worden is daar eveneens van afhankelijk. „De Stichting Recreatiegebied Spaarnwoude spreekt zich uit voor het alleroostelijkst tracé, en als dat niet kan dan maar voor het westelijke”, vertolkt de heer Duinker het standpunt van zijn opdrachtgeefster. De vier tracés van Rijkswaterstaat zijn met kleurige maar onheilspellende driehoeken op staken aangegeven in het veld. Het zijn voortekenen, zoals aan de horizon Ruigoord te zien is en bestaande en toekomstige industriegebieden van Amsterdam zichtbaar zijn, terwijl om de drie minuten bovendien een vliegtuig over komt. En rijksweg 6 nadert zijn voltooiing, zal straks op twee plaatsen met een geweldig kruispunt rijksweg 16 ontmoeten. Het snijdt het deelgebied Dijkland af. Een groep Amsterdamse biologiestudenten heeft zich opgeworpen om er een plan voor te maken. In 1976 is het pachtvrij en kan men met de dan gekozen uitwerking beginnen. breng heeft. In het komende jaar wordt dat toch wel iets anders, liet Ted de Braak weten. Rampen uit de kosmos bedreigen de aarde. Dat klinkt onheilspel lend, maar het valt allemaal (voorlopig) nogal mee. Het kosmische verhaal draait om de komst van de „kerstkomeet” Kahoutek. Mevrouw Van den Elburg is kunstboekbindster. Haar vak is uit stervend. Dat is een jammerlijke zaak, vindt ook Hans Rombouts, die een gesprek met haar had. Op dezelfde kunstpagina van ERBIJ vindt men besprekingen van de nieuwe boeken van Bernlef („Sneeuw) en Kosinski („De Duivelsboom”). Bert Brevoord tekende interessante uitspraken op van hockeydoel- man Maarten Sikking. Naast al deze boeiende zaken natuurlijk ook de gebruikelijke rubrieken. Op grote plasticvellen stort personeel van he Beverwijkse grondbedrijf De Bie een laag zand, waarover opnieuw plastic wordt gespannen. Zand en een laag vuilnis dekken dan de proefbedden af. De terreintjes staan via een drainage- systeem in verbinding met een put, die het uit het proefbed komende beltwater opvangt. Het CAY kan na onderzoek van het drainage-water in een laborato rium een juiste indruk krijgen van de mate van vervuiling van het beltwater BEVERWIJK. Het onderzoek naar de vervuilingsgraad van het beltwater wordt verricht door de Stichting Verwijdering Afvalstoffen te Amersfoort. Volgens de heer Mesu van de Stichting wordt een dérgelijk onderzoek in Oost-Nederland reeds veelvuldig toegepast. „Wij willen in Beverwijk de in vloed van het slib uit de rioolwater zuiveringsinstallatie op het beltwater gaan meten. Het slib van de installa tie wordt al vele jaren op de Bever wijkse belt gestort, zonder dat ooit de invloed van dat soort afval op het beltwater is onderzocht. Op de twee proefbedden storten wij vuilnis en slib en kunnen daarna gaan onerzoe- ken of het water, dat uit overige delen van de belt komt „schoner” is dan uit het proefbed.”, aldus de heer Mesu. Mochten de resultaten van het onderzoek uitwijzen dat het slib een hoge vervuilingsgraad veroorzaakt, dan zal men naar een andere stort- methode van het slib moeten zoeken. Deze twee boompjes onder aan de Spaarndammerdijk zijn geplant ter ver vanging van de oude esseboom waar volgens de overlevering de Spaarndam- mer kindertjes vandaan kwamen. De es ging een paar jaar geleden dood, een esdoorn en een iep moeten het werk nu samen klaren. Op de stam herinnert een rood-wit-blauwe markering aan een te gen de Spanjaarden gewonnen Geuzen gevecht. 'maandabonnoe 'kwartaalabonnoe ‘Doorhalen wat niet vei laiiyd wordt. Zijn ouders, die hun kinderen mishandelen, misdadigers? „Nee”, zegt dokter v. d. Ruller, die „vertrouwensarts” is. „De mensen mis handelen hun kinderen als ze radeloos zijn”. In Erbij van morgen wordt uitvoerig op deze materie ingegaan. Onze verslaggeefster Inge Crul wilde nu wel eens de sfeer proeven van KRO’s pauzeprogramma „Van twaalf tot twee”. Dus toog ze naar Hilversum, waar ze Ted de Braak, Kees Schilperoort bezig zag in hun amusementsprogramma, waarbij het publiek een grote in- - .1 01 T 1- 1 4- y-, ttZxI 7 y\4„ y-. Voor andere wegen buiten de bebouw de kom is thans het gebruik van de gevarendriehoek verplicht bij stilstand met defecte verlichting, bij zodanige stilstand dat het voertuig een gevaarlijk obstakel op de weg is en bij stilstand op een verboden plaats. De ministerraad heeft voorts besloten de gebruiksmogelijkheden voor knipper lichten uit te breiden. Knipperlichten mogen in het vervolg altijd worden gebruikt als auto’s op de rijbaan stil staan en daardoor voor het overige ver keer gevaarlijk zouden kunnen zijn. Van het publiek wordt een oordeelkundig gebruik van deze verlichting verwacht. Er wordt op gewezen dat knipperende lichten geen vrijwaring van strafvervol ging zijn als men stilstaat op een verbo den plaats. Langzaam rijdende tractoren en vrachtauto’s waarmee landbouwproduk- ten bij landbouwbedrijven worden ge bracht of gehaald, mogen eveneens met hun lichten knipperen om andere weg gebruikers te attenderen op hun lagere snelheid. Wijkermeerweg. Met de proefbedden van het CAY kan men nagaan of het beltwater in de ringsloot rond het nieu we terrein in vervuiling verschilt met het water, dat direct uit het binnenste van de belt naar de put wordt gevoerd. Bekend is, dat polderwater wordt beïn vloed en vaak een hoge graad van vervuiling kent. Half september komen de eerste vuil niswagens uit de IJmond naar het nieu- vuilnisstortterrein om er hun wel zij waren inzittenden van een perso nenauto die ter hoogte van het Hoofd- wegviaduct onbestuurbaar raakte dwars op de rijbaan kwam te staan. De auto werd aangereden door een vrachtwagen, bestuurd door een 24-jari ge monteur uit Haarlem. De bestuurster van de personenauto, een 50-jarige be jaardenverzorgster uit Haarlem, is met een schedelbasisfractuur en beschadigde rugwervels in het Elisabeth Gasthuis opgenomen. De vierde inzittende, een 66- .jjarige huishoudkundige uit Haarlem, liep ■CMWonden op. 7^ Mliliftfeiiaöïliifi::. ■Ba.”:-.' "üüi ÜI-lHr jh-,.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4