Grote zaal „De Schans” niet Eerste nationale volleybaltoernooi ziekenhuispersoneel in IJmuiden voor Alphenaar Anderhalf jaar geëist voor voor januari in gebruik inbraak met geweld KARAKTER VAN 0UD-1JMUIDEN BEHOUDEN, MAAR VERKROTTING TEGENGAAN Minister Irene Vorrink komt wisselbeker uitreiken gebruikte piano s ACTIVITEITENPROGRAM CENTRUM KENNEMERSTATEN c Kort Umondnieuws 1 i: 7 V R IJ D A G 1 7 AUGUSTUS 19 7 3 6 I' 1 Voor moderne COIFFURES BEJAARDE VROUW NEERGESLAGEN 1-^3 3» Wisselbeker Afschrijvingen Liep storm 1 Dameskapsalon N O O Y KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. Tel. 1 50 20 a ’r I ■7 - I BN l s Zijn prijs ten volle waard. (Van een medewerker) las len ik- ax. ui- 5 0 U bent bij Alphenaar ook welkom voor een goede gebruikte piano. Wij verkopen veel piano's, dus ruilen wij vaak goede studie instrumen ten in, die door ons na grondige revisie met vijf jaar garantie verkocht worden. Wij vertellen U er graag iets over. In onze collectie nieuwe piano's vindt U o.a. Ibach - Schimmel - Bechstein - Yamaha - Bently Förster berg uit Amersfoort; Rode Kruiszieken huis Beverwijk- Met wijd opengespreide armen stond hij in lichte wanhoop voor de recht bank: een motief had hij niet gehad, de drank was volgens hem de oorzaak ge- ma ële >n- 52 Ise. fls- i is t» 70- - donderdag en vrijdag van 16 tot 17.30 uur en op woensdag van 15.30 tot 17 uur zijn geopend. 6 octaafs uitvoering maar 122 cm breed 2895.— IJMUIDEN „Ik ben er een voor stander van Oud-IJmuiden te saneren. Daar heersen woontoestanden die in on ze moderne tijd niet meer kunnen. Aan de andere kan wil ik begrip vragen voor de nood waarin veel bewoners verkeren. Zij ontvangen wel een aardige som geld als vergoeding voor hun wo ningen. maar daar kunnen zij dikwijls niet veel mee doen. In ieder geval krij gen ze nooit meer hun eigen huisje terug, waarin deze mensen meestal tien tallen jaren hebben gewoond. En daar om hebben heel veel bewoners van Oud- IJmuiden het erg moeilijk. door de medewerkers zelf allerlei spor- taktiviteiten ontplooid, maar het zich meten in echte wedstrijden is er niet bij. Gelukkig zijn al veel van deze huizen afgebroken, hoewel door de grote lege ruimten die zijn ontstaan de eigen sfeer verdwenen is, een reden waarom veel mensen dan ook willen vertrekken. De strijd tussen zwam en doorzettings vermogen lijkt in het voordeel van Ken- nemerstaten te worden beslist: Rond januari hoopt men de grote zaal weer volledig in gebruik te kunnen nemen. y- Op 1 september wordt er dan door de vertegenwoordigende teams van tien uur ’s morgens tot ’s avonds zeven op vier velden constant gespeeld. De opening van het toernooi zal ver richt worden door dr. Schilstra, genees- heer-directeur van het Zeeweg zieken huis. Het bestuur van het Medisch Cen trum Velsen en de directie van het ziekenhuis waren zo enthousiast dat zij een wisselbeker voor dit toernooi hebben geschonken. Deze beker zal door de minister van Volksgezondheid en milieu hygiëne mevrouw Irene Vorrink worden uitgereikt aan de winnaar Over de kwaliteit van het toernooi valt nu nog geen zinnig woord te zeg gen, het gaat echter niet zozeer om de speltechnische kwaliteiten maar meer om het contact met andere instellingen en de filosofie die achter de opzet zit. De hoop van de organisatoren is in ieder geval gericht op een herhaling van dit evenement wanneer het op de eerste september een succes wordt. Dit zijn woorden van de gerefor meerde dominee L. Dorst, die als predikant van de Ichtuskerk regel matig in Oud-IJmuiden komt. Veel van zijn gemeenteleden wonen daar. In het contactblad van de kerk ging hij laatst in op de problematiek Oud-IJmuiden en als hij in zijn woning hier nog eens over praat wil hij zich bewust niet met de politie ke of bestuurlijke moeilijkheden rond Sluiswijk bemoeien. Zijn be zorgdheid geldt de individuele mens. De volwassenen heeft het Buurtcen trum schilder- en tekencursussens (maandagavond), pottenbakken (dinsdag en woensdag van 19.30 tot 21.30 uur), metselen (vo:or de gevorderde doe-het- zelver op vrijdagavond), dammen (woensdagavond), volksdansen (dinsdag morgen), ballet (woensdagmorgen, speci aal voor dames) en naaicursussen (dins dag van 14 tot 17.30 uur, dinsdag en donderdagavond van 19.30 tot 22 uur) te bieden. Iedere donderdagmiddag wordt in „De Schans” voorts een bejaardensoos gehouden. Voor alle Kennemerstaten-ac- tiviteiten en voor het indienen van eventuele programma-tips kan men zich wenden tot de leiding van het Centrum, Schans 10-12, tel. (02510) 23106. Spaarnwoude. Maandag aanstaande zal het bestuur van de Stichting Recrea tiegebied Spaarnwoude om half tien ver gaderen in het Haarlemse provinciehuis. De vergadering is openbaar. Inmiddels is het Schans-programma voor 1973-1974 echter normaal versche nen. Voor diverse activiteiten die oor spronkelijk in de grote zaal hadden moeten plaatsvinden men ontdekte de zwamvorming eerst een maand gele den zijn tijdelijke onderkomens ge vonden: de judogroep is voorlopig on dergebracht in buurtcentrum De Mei te Velsen-Noord, de volksdansgroep blijft tot de gereedkoming van de grote zaal in de Julianaschool gehuisvest en de balletgroep maakt verdeelt in kleine re groepjes de komende maanden ge bruik van de bovenverdieping van het fris opgeschilderde buurtcentrum aan De Schans. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Vorige week is in Centrum De Schans een begin gemaakt met het herstel van de door zwamvor ming aangetaste grote zaalvloer. Werk nemers van het aannemingbedrijf Schram NV hebben de houten vloerde len en balken verwijderd, en zijn nu bezig de onderliggende grondlaag tot op een diepte van circa twintig centimeter te verwijderen. Wanneer dit karwei, dat met handkracht moet gebeuren is ge klaard is ’t wachten op aankomst van de bestelde betonnen systeemvloerdelen. Wanneer deze vloer is aangebracht en met cement is afgestreken, moet het geheel eerst nog een paar weken „uit zweten” voordat de vloerbedekking erop kan worden gelegd. Al met al verwacht de leiding van Kennemerstaten de grote zaal van het buurtcentrum niet voor januari volledig in gebruik te kunnen nemen. „Ik geloof dat veel bewoners best beseffen dat het onderhoud van hun huizen een moeilijke zaak wordt. Vooral nu veel woningen zjn weggebroken en huizen vrij zijn komen te staan, een situatie waar dit soort woningen iniet op berekend zijn. Er zijn in Oud-IJmuiden bovendien nog steeds woningen waarin het volstrekt ongezond wonen is en waarin ook ongezonde mensen leven. Dat is nu minder dan drie jaar geleden toen ik een beroep als predikant aan vaardde en op mijn eerste tocht door IJmuiden ook in deze wijk terecht kwam. In veel woningen was de leefsi tuatie onaanvaardbaar. HAARLEM. „Minderwaardig". Zo betitelde de president van de Haarlemse rechtbank, mr. Vink, gisteren het optre den van een 31-jarige Haarlemmer die voor- hem terecht stond. Een aantal za ken, met name diefstallen van grammo foonplaten in april, en van een camera, filmtoestelen en sierdoos in maart waren hem ten laste gelegd, maar de ergenis van de president gold vooral een in braak waarbij geweld gebruikt was. De verdachte was toen bij een vrouw bin nengeklommen zonder dit overigens te weten en had haar toen zij hem betrapte een stomp in haar gezicht gege ven. Haar jukbeen werd hierbij gebro ken. Hij kiest voor de mogelijkheid om de no? in behoorlijke staat verkerende wo ningen te renoveren en hiervoor de be woners tijdelijk elders te huisvesten. „Het is een absoluut redelijke zaak dat de krotten onherroepelijk tegen de vlak te gaan, vooral in het westelijk deel van Oud-IJmuiden, waar het grauw en on leefbaar is”, vindt hij. De predikant voelt er veel voor in Sluiswijk zo'n groot mogelijk aantal eengezinswoningen te bouwen voor de oorspronkelijke be woners, zodat de wijk weer in oude luister op kan leven. den het hart vast, omdat in eerste in stantie van elle kanten afschrijvingen in de bus vielen. Toch heeft men hieruit moed geput, want vele instellingen rea geerden positief op het idee en hoopten een volgend keer aanwezig te zijn. Nu bleek het niet haalbaar om op korte termijn nog voor deelneming zorg te dragen. Vlak voor de sluitingsdatum op 20 juli begon het storm te lopen. De lijst met de reeds ingeschreven negen teams liep op tot dertig dames en herenploegen uit totaal vijftien ziekenhuizen, redelijk verdeeld over het land. De deelnemers zijn: Bethseda-St. Josephziekenhuis uit Vlissingen; Binnenziekenhuis uit Eindho ven; De Wever ziekenhuis uit Heerlen; Elisabeth Gasthuis Haarlem; Gasthuis Middelburg uit Middelburg; Meer en Bosch Heemstede; St. Bavo Noordwij- kerhout; St. Jans Gasthuis uit Weert; Streekziekenhuis uit Goes; Wilhelmina Cast’"' vniir--A-ntz. Hoeve Den Dolder; Zeeweg Ziekenhuis IJmuiden; Zon en Schild en De Lichten- Bij de afdeling volleybal van het Zee- wegziekenhuis is toen het plan ontstaan om op één dag een groot nationaal toernooi te organiseren, zodat de ver pleegkundigen nu eens een keer aan hun trekken kunnen komen op sortgebied. Zij dachten nationaal, omdat de situatie in het personeelsbestand in Noord-Hol- land wel identiek zou zijn aan die van andere provincies. Op 18 juni van dit jaar werd aan de directies van een groot aantal willekeurig geselecteerde zieken huizen uitnodigingen verstuurd, met het verzoek deze ter hand te stellen aan degenen die deelname van teams uit de inrichting zouden kunnen bewerkstelli gen Uit de aanmeldingen werd een tweede selectie gemaakt om de dee’name gelijke lijk over het gehele land te verdelen. Vier ziekenhuizen uit iedere provincie werden opnieuw gekozen en ontvingen een uitnodiging. De organisatoren hiel- De tieners (vanaf 12 jaar) kunnen in de Schans terecht in de Teenerworkshop (donderdag van 19 tot 20.30 uur), bij de „donderdagavondgroep” (van 15 jaar en ouder), de moderne literatuurgroep (woensdagavond), de fotogroep (woens dagavond), de discussieclub (dinsdag avond) en de Top-Popgroep voor 12 tot en met 15-jarigen (vrijdag van 19 tot 21.30 uur). Voorts worden voor hen in het buurtcentrum volksdanslessen (maandag van 19 tot 20.30 uur voor 12 tot en met 15-jarigen, van 20.45 tot 22.15 uur voor bezoekers ouder dan 16 jaar) en balletlessen (woensdag van 17 tot 18 uur voor meisjes vanaf 13 jaar) georga niseerd. In De Schans zelf gaan in het nieuwe siezoen een pottenbakgroep (dinsdagmid dag), een kleutergroep (woensdagmiddag van 14 tot 15 uur), een toneelgroep (woensdagmiddag van 14 tot 15 uur), een damgroep (woensdagavond van 19 tot 20 uur) een kinderkoor (maandagmiddag van 16 tot 17.30 uur), en een cursus creatief naaldwerk (woensdagmiddag van 14.30 tot 15.30 uur) van start. Deze activiteiten zijn speciaal bestemd voor de jeugd tot circa 12 jaar, die voorts lid kunnen worden van de judoploeg (dins dag van 17.30 tot 18.30 en van 18.30 tot 19.30 uur), de balletgroep (woensdag van 15 tot 16 en van 16 tot 17 uur) en de volksdansgroep (vrijdag van 16.30 tot 17.30 en van 17.30 tot 18.30 uur). Daar naast kunnen jongeren zich opgeven Veel Sluiswijk-bewoners verkeren in nood, vindt dominee Dorst J Jn piano s Dit is onze Bently Piano. Een uitstekend instrument uit een fabriek die al generaties lang piano's bouwt. Mooie toon, oerdegelijke constructie. Speelt heerlijk. Met vijf jaar garantie! 7 octaafs uitvoering 2985.— ...„de bewoners van Oud-IJmuiden hebben het moeilijk” Maar het moeilijke punt is en daar zitten talloze bewoners mee er zijn geen soortelijke huizen beschikbaar. Want de schadevergoedingen zin nauwe lijks voldoende om eenzelfde woning terug te kopen. Ik kan me heel goed voorstellen dat als je altijd in een intiem huisje hebt gewoond met een eigen plaatsje, waar je in de zon kon zitten of een hok kon timmeren voor de konij nen, je niet staat te springen en flat te nemen”, vindt dominee Dorst. IJMUIDEN. De personeelsvereni ging „Zezior” van het Zeeweg Zieken huis houdt op 1 september aanstaande een nationaal volleybaltoernooi. Waar schijnlijk is deze opzet uniek in Neder land omdat er alleen teams van zieken huispersoneel deelnemen. Dertig ploegen zijn reeds door de toernooicommissie ingeschreven en men verwacht een groots gebeuren in de Zeewijk sporthal. Toch kleven er aan het organiseren van een dergelijk evenement heel wat problemen en met name als het om mensen gaat, die in de verpleging werk zaam zijn. Voor werkers in ziekenhuisen en klinieken is het namelijk nog steeds niet eenvoudig om deel te nemen aan verenigings- of sportclubleven. Door de onregelmatige werktijden in de verple gingsdienst zien zij er geen kans toe om bijvoorbeeld trainingsavonden van een sportclub bij te wonen- Op die manier kunnen zij zich onmogelijk waarmaken in de wedstrijdsport, want een trainer gaat meestal uit van de regelmatige trainingsbezoekers. Daarom worden in veel instellingen •- -i Én ïiniiiiurr~Tfrv - DS. L. DORST weest. Mr. Vink: „U was toch wel zover bij uw posittieven dat u binnen kon klimmen en de vrouw slaan”. De man was, zo bleek uit het dossier, door allerlei moeilijkheden afgezakt tot toe standen, waarbij de drank een grote rol was gaan spelen. Dat vond de officier van Justitie mr. Van der Valk-Bouman wel een verkla ring maar geen excuus. Hij vond het een sombere en trieste zaak, aangezien de man ook al een strafblad had. De offi cier bezigde zelfs het woord „uitzicht loos”. Hij vrpeg anderhalf jaar. De raadsvrouwe, mr. Marx, legde vooral de nadruk op alle persoonlijke problemen van haar cliënt. Positief vond ze dat hij zijn laatste veroordeling kreeg in 1970 en daarna blanco bleef. Toezicht leek haar zinvol, oo kal zou het voor de verdachte moeilijk zijn te aanvaarden. Over de inbraak zei ze dat haar cliënt waarschijnlijk, totaal niet wetend wie hij tegenover zich kreeg, in primaire schrik-reactie had geslagen en dat toen bijzonder ongelukkig was aangekomen. Hij was er in ieder geval niet heenge gaan om een oude vrouw neer te slaan. In zijn laatste woord zei hij zelf nog dat hij niet wist waarom hij dit had gedaan en dat hij met een bejaarde vrouw geconfronteerd zou worden. Toen mr. Vink ham erop wees dat je dat kunt verwachten in een hofje, zei verdachte dat hij dat normaal wel wist, maar op die avond beslist niet eraan gedacht had. Uitspraak 30 augustus. *\,.7 7 - -7. hiijEasSS S”1' B g n a rt Jt n k Ie ït le 1. k. n d n e z. !Ï1 1- ie r:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7