Voorzitter Gudmundsson van IJslandse voetbalbond: Knobel s GEEN KANDIDAAT VOOR SPELEN ’80 Stilstand bij damestennis SMRW« Portisch en Cruyff speelt Broers Van Katwijk uit selectie voor WK Mecking nu wel veilig Zilveren jubileum-tientjes met nieuwe beeldenaar „Bliksemactie” van sportjeugd FC Twente en AZ’67 spelen niet vroeger „WIJ ZULLEN DE NEDERLANDSE SUPPORTERS NIET BELEDIGEN” li O ft i Als Rusland journalisten boycot: NIET GEWACHT OP KEURING „GEVESTIGDEN” SCHAAR EN WALHOF IN EINDSTRIJD 11 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 Extra fraaie uitvoering op bestelling t cP ter gelegenheid van I alle postkantoren, bij zeer vele banken en op de kantoren van de gemeente-giro van Amsterdam. Uitslagen van het 25-jarig regeringsjubileum van^H.M. Koningin Juliana zijn vanaf 4 september 1973 tegen betaling van ƒ10,verkrijgbaar op 's-Rijks Munt slaat afzonderlijk ook nog een kleine serie jubileumtientjes met gepolijste stempels van gepolijste munt- plaatjes. Deze exemplaren (in munt-etui met rijkswapen en muntbeschrijving) kunnen-uitsluitend voor aflevering binnen Nederland-worden besteld door overmaking of storting van 30per munt op postrekening 90 91 92 ten name van Jub’ileumtientje 1973” onder vermelding van het gewenste ’aantal, naam en aflever-adres in blokletters. Het bestelde aantal munten wordt zo spoedig mogelijk na 4 sept.1973 aangetekend toegezonden door ’s-Rijks Munt te Utrecht. GEORGE KNOBEL: geen probleem. Juist daarom willen wij het in Neder- ADVERTENTIE LORD KILLANIN: aan regels houden. MARIJKE SCHAAR: weer in finale. al er een :eer ven het en zes dit loet was DEN HAAG. De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft Piet van Katwijk en reserve Fons van Katwijk verwijderd uit de Nederlandse selectie voor de wereldkampioenschappen op de weg. Als reserve is nu aangewezen de 21-jarige Hagenaar Ton van der Spiegel, die slechts naar Spanje zal reizen wan neer een van de gekozen renners niet in staat is om te starten. In Frankrijk nam Saint Etienne de kop van Olympia Lyon over. West-Duitsland is, volgens de eerste berekeningen, winnaar geworden van de Admirals Cup, de wedstrijdenreeks die wordt beschouwd als het wereldkampi oenschap zeezeilen. dez my FC ■ak, fit 'er- erd nog rijn lie- lui- .zel, iFC ijs- en bij ftal een like lub de bij de aan its- Hl Q liet ■der ier- ■ige da- ing rijd de de 'en, lab, .be urt: 7an en ou- son de nse er am, nst een na- ode am, /an een de de- loe te bij de lij- rste len, be- ag” ver FC en. lik- AMSTERDAM Of Johan Cruyff zondagmiddag met het Ajax-elftal te gen FC Amsterdam speelt zal wel tot kort voor het aanvangssein voor de Amsterdamse derby een vraag blij ven. maar trainer George Knobel heeft hem in ieder geval wel een plaats in de basisopstelling toebe dacht. Knobel: „Er was in het geheel geen reden om dat niet te doen. Hij heeft de hele week normaal meege traind, dus wat dat betreft is er geen enkel probleem”. Mocht Cruyff in derdaad spelen dan verschijnt Ajax tegen FC Amsterdam met hetzelfde elftal in het veld dat afgelopen zondag met 40 van FC Groningen won. Deze door de wol geverfde grootmees ter bracht zijn kansen niet in gevaar en speelde op de 13e zet remise met David Bronstein, die na twee achtereenvolgen de overwinningen door deze uitslag defi nitief werd uitgeschakeld. Portisch en Mecking hebben een voorsprong van een half punt op Geller, die zijn eveneens met kwalificatie voor het kandidaten toernooi te honoreren plaats behield met een remise (eveneens in dertien zetten) tegen Borislav Ivkov. Alleen Poloegajevs- ki, die van Tan won, heeft nog een kans zich tussen het leidende trio te dringen. De stand aan de kop: 1-2. Mecking en Portisch 11,5 pnt.; 3. Geiler 11 pnt., 4. Poloegajevski 10,5 pnt., 5-6. Smyslov en Hort elk 10 pnt. land beter doen. Angst om te verliezen hebben wij niet. Wanneer het dubbele cijfers zouden worden, zal ik onze spe lers geen enkel verwijt maken. Zo’n uitslag is dan gewoon het gevolg van het verschil in kwaliteit. Ik ben er echter van overtuigd dat de IJslandse voetballers zich zullen geven tot het uiterste.” PETRÓPOLIS De 21-jarige Brazili aan Henrique Mecking heeft zich vrij wel verzekerd van een plaats in het kandidatenschaaktoernooi, waarvan de winnaar wereldkampioen Robert Fischer mag uitdagen. Mecking zegevierde in de 16e ronde en op één na laatste ronde over Kagan en heeft nu samen de lei ding met de Hongaar Lajos Portisch. Beeld uit de wedstrijd België-Nederland van afgelopen najaar. Ora nje’s defensie zal het tegen Ijsland ongetwijfeld minder zwaar krijgen. De sportcommissie heeft de beslissing ten aanzien van de Van Katwijks vrijdag genomen, nadat de broers donderdag hadden geweigerd zich aan de medische keuring te onderwerpen. Aan het eind van het trainingskamp in Papendal moesten alle renners gekeurd worden. De Van Katwijks hadden echter geen zin om te wachten en vertrokken. Bondscoach Middelink heeft daarna geadviseerd het tweetal niet mee te nemen naar Spanje. Vrijdag is er contact geweest tussen vertegenwoordigers van de Unie en de broers Van Katwijk, waarbij zij zeiden fout te hebben gehandeld. Zij waren bereid hun verontschuldigingen aan te bieden en wilden zich alsnog laten keuren. De KNWU is daarop niet ingegaan en bepaalde dat na het afvallen van Piet van Katwijk automatisch de andere zes, Dohmen, Gevers, Kneteman, Den Hertog, De Waal en Schür aan de individuele wegwedstrijd zouden deelnemen. Voor de ploegentijdrit over 100 kilometer zal ter plaatse, in ieder geval na de Ronde van Toledo, waar de Nederlandse ploeg als laatste voorbereiding zal rijden, een keuze worden .gemaakt. REYKJAVIK „Wij zullen het Ne derlandse publiek niet beledigen met defensief voetbal. Integendeel, in beide wedstrijden tegen het Nederlandse elftal zullen de IJslandse amateurs aanvallend voetbal spelen”, aldus Albert Gud mundsson, de voorzitter van de IJsland se voetbalbond. „Het is natuurlijk te gek wanneer ik zou zeggen dat wij voor een verrassing gaan zorgen. Daarvoor is het verschil in kwaliteit tussen het Neder landse voetbal en het onze eenvoudig veel te groot. Eén ding weet ik echter wel. Het Nederlandse publiek zal verrast worden door de vechtlust van mijn team”. MOSKOU. Rusland zal in geen geval in aanmerking komen voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1980. als het volhoudt journalisten uit bepaalde landen te weren, zoals nu gebeurd is bij de Universiade in Moskou. Dit heeft Lord Killanin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité gisteren in Moskou verklaard. Het niet toelaten van een groep journalisten zou in strijd zijn met de geest van de Olympische Spelen. toen ik voorzitter werd, tot een eenheid gesmeed. In Gothenburg verloren wij zeer ongelukkig met I 10 van Zweden en de wedstrijden tegen Oost-Duitsland waren voor onze begrippen ook uitste kend. De eerste wedstrijd verloren weij met 21 door een strafschop in de laat ste minuut. De tweede ontmoeting was Albert Gudmundsson is sedert 1968 voorzitter van de IJslandse Voetbal Bond. Hij verwierf die functie niet in de laatste plaats door zijn geweldige popu lariteit op het eiland. De nu 49-jarige Albert Gudmundsson is een geslaagd zakenman op Ijsland, mede daardoor vervult hij talloze functies in het open bare leven. Gudmundsson verheelt niet dat zijn succes in zaken voor een groot gedeelte te danken is aan de populari teit, die hij als voetballer had- Toch hebben de IJslanders Gudmundsson slechts zelden als speler op hun eiland in actie gezien. In 1944 vertrok hij als 21-jarige naar het nabij gelegen Schot land waar hij een jaar als prof bij Glasgow Rangers speelde. „Ik was de eerste Scandinaviër die als prof in het buitenland ging spelen.” Via de Rangers kwam Gudmundsson terecht bij Arsenal (een jaar) waarna hij de oversteek maakte naar het Europese vasteland Nancy profiteerde een jaar van zijn kwaliteiten. Na een jaar AC Milan (sei zoen 1949-1950) keerde Gudmundsson te rug naar Frankrijk, waar Racing de Paris hem zes jaar onder contract had. „Ik heb in die jaren tegen heel wat Nederlandse voetballers gespeeld. Een paar weken gleden bij de wedstrijd IjslandNoorwgen ontmoette ik Cor van der Hart weer.” Gudmundsson sloot zijn voetbalcarrière af bij Nice (1956) en keerde toen terug naar zijn vaderland. Aan zijn langdurige verblijf in Frank rijk heeft Gudmundsson veel te danken. Hij is handelsattaché van Frankrijk en verleende in die hoedanigheid gastvrij heid aan de Franse president Pompidou toen deze in juni op Ijsland was voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Nixon. Albert Gudmundsson ziet de toekomst van het IJslandse voetbal niet somber in. „Wij zijn natuurlijk ten opzichte van een groot aantal landen zeer in het nadeel. Met een bevolking van 200.000 mensen is het aanbod van goede voet ballers natuurlijk klein. (Van onze sportredactie SCHEVENINGEN Stilstand bete kent ook in het Nederlandse damesten nis achteruitgang. Zondag ontmoeten Marijke Schaar en Trudy Walhof elkaar in de finale van de Nederlandse kampi oenschappen in Scheveningen. Het plaat- singscomité mag zich op de borst klop pen, omdat het deze ontknoping juist voorspeld heeft. Toch was er vrijdag verder geen rede tot vreugde, aangezien de beide finalisten de kwalitatieve armoe bij de dames duidelijker dan ooit beli chaamden. Marijke Schaar en Trudy Walhof zijn geroutineerde speelsters van wie niets meer hoeft te worden verwacht. Al jaren lang maken zij deel uit van de Nederlandse top, zonder dat hun spelpeil noemenswaardig is verbeterd. In het ge val van Marijke Schaar kan zelfs van een duidelijke achteruitgang worden ge sproken. De vroegere Nederlandse kampioene die twee jaar geleden nog Betty Stöve in de finale overmeesterde, mist vooral de vastheid die haar spel eens kenmerkte. Toch moeten de jongere speelsters het nog altijd duidelijk tegen haar afleggen. Eerst moest Anneloes Schothorst er aan geloven (26, 36) en vrijdag was in de halve finale de beurt aan Nora Laute- slager (26, 57). Typerend was vooral de gang van zaken in de tweede set. toen Nora Lau- teslager zich bij 54 drie setpoints ver wierf. Overmand door de zenuwen, sta pelde zij echter zoveel blunders op el kaar dat Marijke Schaar de set toch nog kon opeisen. Het bedroevende spelpeil werd in die tweede set geïllustreerd door het aantal service-doorbraken: elf van de twintig games. In de andere halve eindstrijd riep ook Trudy Walhof een halt toe aan de jeugd in de figuur van Elly Appel, vorig jaar verrassend finaliste tegen Betty Stöve. Elly Appel heeft het afgelopen jaar niets bijgeleerd. De Beverwijkse mocht na haar succes van vorig jaar in Enge land ervaring opdoen, maar keerde al na een week met heimwee terug. Elly Appel mist kennelijk de harde wedstrijdinstelling die nodig is om iets Bovendien kun je met het pure ama teurisme, dat wij hier hebben, ook wei nig eisen stellen- Voor de reis naar Nederland moeten onze spelers meer dan een week vakantie opnemen. Het wordt echter geen vakantie voor onze selectie. Wij zullen in Nederland elke dag tenminste twee keer trainen. Met Henning Enoksen, onze Deense bondsco ach, ben ik dat overeengekmen. Henning Enoksen is sedert juni in dienst van de IJsladse voetbalbond. Enoksen is geen bondscoach zoals dat in Nederland ge bruikelijk is. Hij heeft met onze selectie getraind voor de wedstrijden tegen Zwe den, Oost-Duitsland en Noorwegen. Na de wedstrijden tegen Nederland gaat Enoksen weer terug naar Denemarken. In de wedstrijden die wij de afgelopen maanden hebben gespeeld bleek dat de aanwezigheid van Enoksen een duidelij ke invloed heeft gehad. Hij heeft de selectiegroep, die in 1968 geformeerd is te bereiken. Tegen Trudy Walhof had zij gist-ren zelfs een volslagen off-day. Zij miste ieder maatgevoel, zodat de dege lijk spelende Trudy Walhof in drie kwartier de overwinning kon grijpen (61, 6—1). Er was onlangs opnieuw sprake van dat Elly Appel naar het buitenland wordt gezonden, maar de tennisbond zal na dit echo ongetwij feld tot andere gedachten zijn gekomen. Voor de finale van het herendubbel spel plaatsten zich vrijdag Hordijk- Fleury (zege op Fok-Lund) en Hemmes- Laudin (winst op Thung-Van Min). DEN HAAG Het nationale comité zilveren regeringsjubileum Koningin Ju liana heeft, tamelijk laat in de tijd, besloten een bliksemactie te houden voor het .nationaal geschenk”. Tijdstip van de actie: maandagavond 3 septem ber van 20.25 tot 21.45 uur. Vorm: een huis-aan-huis-collecte in zoveel mogelijk Nederlandse gemeenten. Het nationale comité stelt zich voor de benodigde vrijwilligers (naar schat ting ongeveer 100.000) voor een belang rijk deel te recruteren uit de Nederland se sportwereld, met name de jeugd. Dit onder het motto ,Het gezonde kind helpt het zieke of ongelukkige”. Het binnenko mende geld zal in hoofdzaak bestemd worden voor projecten van „het kind in nood”. Hieronder vallen in Nederland de bouw van een tweede kinder-dialysecen- trum voor nierpatiëntjes en buiten Nederland projecten voor geïnte greerde kinderzorg en hulp aan het door oorlogsgeweld invalide geworden kind. DEN HAAG De competitleleider betaald voetbal heeft een verzoek van de clubs FC Twente en AZ ’67 afgewe zen, om aanstaande zondag het program ma in de eredivisie te laten aanvangen om vijf of zes uur in de namiddag. Dit in verband met de heersende weersom standigheden. Het KNMI verwacht voor het week einde evenwel koeler weer, zodat er volgens de KNVB geen reden bestond het verzoek in te willigen. De tijd van voorbereiding zou bovendien te kort zijn. In het geval van AZ weigerde Feye- noord overigens medewerking. Rusland heeft op de derde dag van de Universiade in Moskou zijn aantal gouden medailles vermeerderd met drie en gebracht op elf. Sprinter Silov (10 meter), discuswerpster Faina Melnik en vijfkampster Tkatsjenko waren op hun specialiteit de sterkste. Het Nederlandse waterpolo-jeugd- team heeft zich net niet kunnen plaatsen voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap. Het doel saldo van Joeg-Slavië was net iets beter. De Haagse handbalvereniging Hellas heeft een contract gesloten met Wiggins Teape Nederland, een der grootste pa pierfabrieken ter wereld. Eddy Merckx heeft in Brescia de bergklim van Montecampione gewonnen. Fuente werd tweede, Battaglin derde. Betty Stöve is uitgeschakeld in het internationale tennistoernooi in Wall (New Jersey). Ze verloor in de achtste finales met 36, 06 van de Australi sche Karen Krantzcke. De Belg Mintjes won een profweg- wedstrijd in Oud Turnhout. Jos van Beers werd derde, Gerben Karstens (vol gend seizoen waarschijnlijk bij BIC) dertiende. De Nederlander André van Veen is na vier wedstrijden vrijwel zeker van de Europese zeiltitel in de Sharpie-klasse. Twee uitslagen van de Westduitse Bundesliga: Schalke ’04Vfl Bochum 31, Werder BremenVfb Stuttgart 1 1. Ook sneed Killanin nog het probleem aan van het toelaten van de „probleem- landen” China en Rhodesië. „Het is na tuurlijk vreemd dat 800 miljoen Chine zen geen deel uitmaken van de Olympi sche familie, maar dat is niet geheel onze fout.” Killanin wees erop dat China bijvoor beeld geen nationaal Olympisch comité heeft. Wat Rhodesië betreft gaat het IOC zich oriënteren ter plaatse. „Vol gend jaar zullen drie van onze mensen zich op de hoogte stellen van de situatie aldaar. Zij moeten onderzoeken of Rho desië in de huidige politieke toestand in staat is de Olympische verplichtingen na te komen. Tenslotte bracht Killanin desgevraagd ook een eventuele verkleining van het Olympische programma ter sprake. „Het verzadigingspunt is nu bereikt en we moeten ons daarom beraden wat er gedaan kan worden om bijvoorbeeld de wereldkampioenschappen in bepaalde takken van sport niet te devalueren.” van duidelijk lager gehalte. Maar toen waren de IJslandse spelers ook nog erg vermoeid. Begin augustus hebben wij voor het wereldkampioenschap tegen Noorwegen gespeeld. Die wedstrijd werd een teleurstelling. Rusland heeft geweigerd inreisvisa te verstrekken aan Israëlische en Zuidko- reaanse sportjournalisten, die de ver richtingen van onder andere hun natio nale ploegen tijdens de Universiade wil den verslaan. „Ik weet niet alle details van deze zaak, maar het land dat de spelen van 1980 organiseert, zal zich moeten houden aan onze regels,” aldus Killanin. Moskou was kandidaat voor de zomerspelen van 1976, maar werd verslagen door Montreal. Sindsdien zijn dè Russen druk in de weer geweest om toch in ieder geval de Spelen van 1980 te krijgen. De Universiade kan dan ook worden beschouwd als onderdeel van de Russische propagandacampagne. Killanin noemde de faciliteiten tijdens de Uni versiade zeer goed, maar hij waarschuw de tegelijkertijd, dat men deze Spelen niet als een generale repetitie mocht beschouwen voor de Olympische Spelen. „Pas volgend jaar maart zullen wij kan didaatstellingen accepteren. In de herfst van 1974 neemt het IOC dan een beslis sing.” Killanin vertelde voorts dat het IOC erover dacht om het spelen van volks liederen en het hijsen van nationale vlaggen af te schaffen. „Vlaggen en volksliederen leiden tot teveel chauvinis me. De ceremonie protocolaire voor een winnaar dient anders te worden.” De uitslagen van vrijdag zijn: Dame- senkelspel halve finales: Trudy Wal hofElly Appel 61, 61; Marijke SchaarNora Lauteslager 62 75. Herendubbelspel: halve finales: Hem- mes-LaudinThung v. Min 63, 64, 63; Fleury-HordijkFok-Lind 64, 6—0, 6—3. Gemengd dubbelspel: kwartfinales: Zwaan-FleuryBakker-Soeters 62, 5— 7, 62. Halve finales: Wlahof-Laudin Appel-Hordijk 64, 97. Tine Zwaan- Niek FleuryLidy Bielefeld-Harmut Bielefeld 6—1 6—2. r i L, K) h»

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11