Thema van dit jaar Vrede bij thuis u Vi e OPWEKKINGSBLAD NAAR NIEUWE FASE 99 Geestelijk kon zes miljoen besteden I ZUIDAFRIKAANSE DELEGATIE NAAR WERELDRAAD Mother Teresa naar Jemen ZUIDAFRIKAANSE KERKEN: Algerije NEDERLANDSE vraagt STEUN VOOR kerkewerkers AMERIKAANSE DIENSTWEIGERAARS Leven Ver geschopt „Mensen in Nood” „Startkrant 73” „Rumoer rond centrum Wilgespruit ongegrond” z, is geen mens meer een herder zijn op aarde vrede stichten namen geven zou de mens orde scheppen maar hij zwijgt dood vervloekt slaat uiteen Iedereen Dank Verstandhouding Brochures ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 14 Erbij Ab/ (1 1 Het laatste nummer van het maandblad Vuur oude stijl is verschenen. Met ingang van de volgende maand zal het nu zestien jaar bestaande blad weliswaar onder dezelfde naam worden voortgezet, maar dan op een bre dere basis. Voor de gezamenlijke verantwoordelijkheid tekenen dan Oase, Interkerkelijk Reveil en Vuur, organisaties die al nauw samenwerken in de Charismatische Werkgemeenschap Nederland. Voor de eerste maal m achthonderd jaar zij A rooms-katholieke zus ters in Jemen, waar de bevolking overwegend Moslim is, toege laten. Mother Teresa, bekend van haar werk voor de armen in India paus Paulus heeft een prijs in het leven geroepen die haar naam draagt gaat in Jemen een tehuis opzetten voor lepralijders en daklozen. 1 IKV WIJZIGT OPZET VREDESWEEK btf u thuis”. het spc 1 i 1 WVWWWWW Vuur” op bredere basis VVVVVVVvVVW Ke De Vredesweek die dit jaar voor de zevende keer zal worden gehouden verschilt in veel opzichten hemelsbreed met die van voorafgaande jaren. Dit jaar wil het IKV, het Interkerkelijk Vredesberaad, de samenhang laten zien tussen de problemen in de eigen omgeving en die in de wereld. Gezin, kerk, sport, bedrijf, kazerne en school zijn enkele instellingen waarmee iedereen wel eens heeft te maken, erdoor wordt be ïnvloed en omgekeerd de mogelijkheid heeft om er een bepaalde invloed op uit te oefenen. Het ontdekken en benutten van deze kansen en mogelijkheden is de be doeling van de Vredesweek van dit jaar die als thema heeft meegekregen: „De vrede om sfe me En De geestelijke wind in Algerije waait plotseling uit een nieuwe hoek: Dreigde de regering nog geen drie jaar geleden alle zendingsarbeiders het land uit te zetten, nu vraagt dezelfde regering om kerkwerkers die speciale taken kunnen vervullen, zo bericht het Gereformeerd Zendingsblad. Tot nu toe was de kleine kerkgemeen schap van Algerije tamelijk verdeeld. De verschillende kerkjes hebben elkaar nu gevonden en een nieuw lichaam gesticht dat ze de Protestantse Kerk van Algerije noemen. zo’n gemeente ging men elkaar scheef aankijken. „Het ging ons om ruimte binnen de bestaande kerkelijke structuren voor de doop in de Geest en de gaven van de Geest.” In 1960 verbeterde de verstandhouding tussen de hervormde kerk en de pink- stergroepen door het unaniem positief Naast de Vredeskrant - waarin onder meer een interview met kardinaal Al- frink is opgenomen („Wij zijn allemaal u voor- De stilte in Nederland werd verbroken door de grote charismatische conferentie in Nijmegen, die eind 1971 werd gehou den, waar David du Plessis de beweging nieuwe inspiratie gaf. Dezelfde conferen tie leidde enige tijd later tot de oprich- In de reeds genoemde Vredeskrant, die op Vredeszondag in veel parochies of gemeenten wordt uitgereikt, is verder een kleine beschouwing opgenomen naar aanleiding van de tekst van Efesiërs 2 14: Hij is onze vrede, onder de titel „De muren van Jericho”. De voorzijde van het nieuwe cahier van het IKV. De tekst is van dichter-predi- kant Hans Bouma, de tekening van Bert Bouman. I mi< pal bijl het wa bel 19' dit i op K! vo mi Ra ge wa lui en mi Ze tw is we tel mi OP lil P u d P e P b t o I V X I l 1 s ce: gr ve kl tw ro do na se Pi oo w Bi in w onder redactie van Ronald Kraayeveld si m et ei ei ft K O! rt d Vanuit Zuid-Afrika komt een delega tie van twaalf personen naar de verga dering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, die van 22 tot 29 augustus in Genève zal worden ge houden. Als stemgerechtigd lid komt de bisschop van Zoeloeiand, dr. A. H. Zoe loe. Hij is één van de zes voorzitters van de Wereldraad. De andere elf zijn waar nemers. Onder hen is de voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Voor het basisonderwijs heeft het IKV een speciale krant laten samensteller onder de naam „Konfliktkrant”. Over de Vredesweek zal ook aandacht worder geschonken via radio en televisie. De NCRV start donderdagavond 20 septem ber een serie van negen wekelijkse raido- documentares rond het thema van de Vredesweek die tot 15 november zal duren. Ook de KRO-televisie en IKOR- radio hebben speciale programma’s over de Vredesweek in voorbereiding. ting van de Charismatische Werkge meenschap Nederland. Niet alleen Oase Interkerkelijk Reveil en Vuur werken daarin samen, de Kruiskring en de Lu- kasorde sturen ook waarnemers naar vergaderingen van de werkgemeenschap. Ds. Verhoef ziet, terugkijkend op zes tien jaar Vuur, dat het blad al experi menterend een enorme ontwikkeling heeft doorgemaakt. Maar hij stelt dat nimmer van het uitgangspunt afgeweken is. was uiteraard niet onze bedoeling, maar het pakte wel zo uit: voor de grootste groepen bleven we onbereikbaar. Dat moet anders worden. We hebben te veel reacties gehad in de trant van „moet dat nu allemaal, die loodzware wereldpoli tiek”. De raad van kerken heeft na het bekend worden van het rapport Schle- een stukje achterban”) - publiceert het Interkerkelijk Vredesberaad een zestal brochures over ieder van de instellingen gezin, kerk, sport, bedrijf, kazerne er school. Afgezien van de brochure „Kerk”, die een meer beschouwelijk ka rakter heeft, zijn de brochures zo sa mengesteld dat zij kunnen fungeren als gespreksstof. Het eerste nummer van Vuur kwam uit in maart 1957. Lange tijd was Ver hoef, toen nog als vicaris werkzaam in het hervormde jeugdwerk in Voorburg, de enige man. Opmerkelijk is dat zijn twee eerste vaste medewerkers ds. W. Glashouwer en ds. Albert van den Heu vel waren. „Zo ging dat nog s amen”, verzucht Verhoef. Met de keuze van dit thema is men bij het Interkerkelijk Vredesberaad doelbewust afgestapt van in voorafgaan de jaren ondernomen pogingen om bin nen het kader van deze week complexe wereldproblemen te behandelen en al lerlei acties aan te zwengelen. Of, zoals drs. Jan J. ter Laak, r.k. priester en secretaris van het IKV, het zegt: „Wij zijn er domweg niet in ge slaagd met de opzet van de laatste jaren mensen te bereiken buiten de kring van politiek geïnteresseerden en geëngageer- den van beneden de 35 jaar. Dat elitaire werd nog versterkt doordat de ideeën en de informatie daarover afkomstig waren van een kleine groep aan de top. Dat Ds. Verhoef: „We zijn altijd bezig geweest met de volheid van de Geest en de gaven van de Geest. We hebben dit echter konsekwent moeten leren ver staan in verband met Gods hele kerk en Gods hele wereld. Dat is ons over het algemeen niet in dank afgenomen. We zijn daar wel eens bedroefd over ge weest.” „Gaat de charismatische beweging een weg van eigen geloofsbevrediging, dan zal ze geen toekomst hebben. Haar ene toekomst zal hierin blijken, dat ze is ter wille van Gods ene kerk, om Israel zijn volk en om de volken der aarde. Met andere woorden: iedere beweging moet haar eigen specialismen (in dit geval het charismatische) volledig gerelateerd zien aan de alles en allen omvattende zen ding van Jezus Christus”, aldus ds. Ver hoef in'het laatste nummer van Vuur. Maar liefst drie inwoners van het dorp Brighstone op het Engelse ei land Wight hebben het kerkelijk een heel eind geschopt. Zij werden alle drie bisschop in de Anglicaanse Kerk van Engeland. In het dorp heeft men nu besloten hen te eren door de enige plaatselijke pub te herdopen in „De Drie Bisschoppen”. Ook zonder het zo vernieuwde uit hangbord smaken de pinten weer best. De zaak kreeg in enkele dagbladen in Nederland onevenredig grote aandacht, met verwijzing naar fondsen die uit Nederland („Kom over de brug 2” en het hervormd werelddiakonaat) naar „Wilgespruit” worden overgemaakt. De ontkenningen van de Zuidafrikaanse kerkelijke autoriteiten en een destijds afgegeven verklaring van „Kom over de brug” kregen in die organen echter niet deze aandacht. gewaardeerde (hervormde) rapport „De kerk en de pinkstergroepen”. Het zag er, zo schrijft ds. Verhoef, even zeer roos kleurig uit voor een kerkelijke pinkster beweging. Even, want die positieve cli max bleek maar van korte duur. De jaren zestig bleken anders uit te pakken. In de kerken ontstonden toen, nog steeds volgens Verhoef, de „turbulente jaren van het op de wereldpolitiek ge richte engagement, hier en daar met enorme horizontale uitschieters”. De pinksterbeweging ging zoals bekend de andere kant op. De zestiger jaren, vindt ds. Verhoef, brachten een terugval. De Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen heeft f 5000,- overgemaakt aan de Canadese raad van Kerken voor haar hulpprogramma voor de ongeveer 60.000 Amerikaanse dienst weigeraars die naar Canada zijn uitge weken om niet in Vietnam of Cambodja te hoeven vechten. De meest jonge Amerikanen willen in Canda blijven zolang de Amerikaanse regering bij haar besluit blijft hen bij terugkomst te laten vervolgen. De Cana dese regering biedt hun de mogelijkheid om binnen zestig dagen het Canadese staatsburgerschap te verwerven. De Canadese Raad van Kerken heeft haar hulp geconcentreerd op Amerikanen die in afwachting van het staatsburgerschap zijn. Er ontstond daarna een situatie, zo schrijft ds. Verhoef, dat meer en meer mensen, die kerkelijk waren, aangespro ken werden door de pinksterboodschap. Sommigen raakten op drift, anderen voelden zich tussen wal en schip. „Ze hadden via hun kerken teveel ontvangen om zich in een Pinkstergroep op te sluiten, ze waren te zeer levend gegre pen om zich in hun kerk thuis te voelen”. In die situatie werd Vuur gebo ren. Daarbij kwam dan ook nog dat binnen een aantal gemeenten frontvorming plaats begon te vinden, iets waar het IKV bepaald niet gelukkig mee was. Een minderheid voelde zich vaak aangespro ken door oproepen om actie, maar aan de meerderheid ging dat volslagen voor bij. De ideeën stonden te ver van hen af, sloegen daarom niet aan waardoor ze laks en onverschillig bleven. En binnen Stichting Mensen in Nood-Caritas Neerlandica heeft in 1972 ruim f 6,2 miljoen kunnen besteden. Van dat be drag ging ruim vier miljoen naar het Noodhulpprogramma voor Bangladesj en Nigeria. Bijna een half miljoen ging naar projecten in landbouw, onderwijs en welzijnswerk. Een door de Neder landse overheid beschikbaar gesteld be drag van 1,66 miljoen aan de Stichting werd gebruikt voor voedselhulp. Sinds juni van dit jaar voert Mensen in Nood de actia Op leven en dood” voor de door droogte getroffen Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara. Tot op heden is voor dit doel op giro 1111222 Den Bosch ruim één miljoen gulden binnengekomen. In het augustus-nummer kijkt de Vlaardingse hervormde predikant W. W. Verhoef, oprichter en sindsdien de cen trale man van het blad, terug op de periode van zestien jaar dat het blad nu bestaat. Vuur had zijn bakermat in de zogenoemde binnenkerkelijke pinkster beweging die in de vijftiger jaren in Nederland van de grond kwam. Dat was de tijd dat mannen als Herman Zaiss en Osborn toernees door ons land maakten. De Zuidafrikaanse raad van kerken, die een onderzoek heeft ingesteld na geruchtmakende publicaties over het oe cumenisch vormingscentrum „Wilge spruit”, stelt zich achter dit vormingscen trum. „Wilgespruit” moet met zjjn ar beid bleven voortgaan op voorwaarde dat enkele wijzigingen worden aange bracht in de werkwijze. Een parlementaire onderzoekcommis sie onder leiding van het parlementslid A. L. Schlebusch had beweerd dat er seksuele uitspattingen in het centrum plaatsvonden en dat het vormingscen trum ten doel had ingrijpende politieke en maatschappelijke veranderingen tot stand te brengen. De commissie van de Raad van kerken, die het onderzoek heeft uitgevoerd, stelt dat daar in het geheel geen sprake van is. Het centraal comité zal twee rappor ten behandelen: een lang verwacht rap port met voorstellen over het aanwen den van geweldloos verzet als methode om de samenleving te hervormen en een ander over kerkelijke inkomsten. Verder komt het bevolkingsvraagstuk ter spra ke. Met een bijzondere dienst in de St. Petrus kathedraal in Genève, waar eens Calvijn zijn reformatieleer heeft ge preekt, zal 26 augustus de stichting van de Wereldraad herdacht worden. Het 120 man tellende centraal comité en een honderd man tellende afvaardiging van verschillende aangesloten kerken zullen de herdenking opluisteren. Het landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk heeft in verband met de start van het plaatselijk jeugdwerk een „Startkrant 73” samengesteld. Als titel kreeg het mee „Over bezieling ge sproken”. Restanten van de bijna geheel uitverkochte oplage van 170.000 exem plaren zal tijdens jeugdzondagen, start- appels, gemeenschappelijke bijeenkom sten worden uitgereikt. Later werd het blad interkerkelijk opgezet: een remonstrant, gereformeer den, de befaamde Pinkster-evangelist Jan Gijsen terwijl in 1964 besloten werd ook rooms-katholieken binnen te halen. Vuur was uiteraard niet het enige blad dat zijn lezers opwekkingslittera- tuur bood. Toch heeft het van het begin af aan een eigen karakter gehad. Ds. Verhoef omschrijft dat in zijn artikel. „Wat wij willen is dat iedereen zich met vredesvraagstukken gaat bezighou den. We hebben er niet zo gek veel aan als een klein groepje vreselijk actief is en de meerderheid, passief staat toe te kijken wat die jongens nu weer alle maal overhoop halen”, aldus Jan ter Laak. Vandaar het thema „Vrede bij thuis”. Wat het IKV zich hierbij stelt is een licht te laten schijnen op „ons thuis”, onze directe omgeving, waar we met z’n allen in ons gewone dage lijkse doen mee te maken hebben, in de hoop dat het begrip „vrede” (In IKV- cahier 14 omschreven als „geen vastom lijnde toestand, maar een veelzijdig pro ces gericht op vermindering van gebrek, geweld en onvrijheid zowel binnen de eigen maatschappij als op regionaal en mondiaal vlak”) bij meer mensen een betere ingang zal vinden. busch de zaak onmiddellijk aangepakt. Er werd een commissie samengesteld na overleg tussen de kerken en premier Vorster. De raad van kerken stelt vast dat „Wilgespruit” geheel beantwoordt aan zijn opdracht: het bevorderen van een brede oecumenische gedachte. „Het somtijds aanwezige gebrek aan bestuur en beheer was niet meer of minder dan wat doorgaans wordt aangetroffen bij dit soort vrijwillige organisaties”. Wel wil de raad van kerken de schor sing van het programma, waarbinnen de sensitivitytraining viel, tot november 1973 handhaven. Eerst moeten er nog besprekingen worden gevoerd met de mensen van het vormingscentrum. De leiding van „Wilgespruit” wil zo snel mo gelijk deze schorsing laten opheffen. Het rapport van de raad van kerken pleit voor een grondige opleiding van de lei ders van de sensitivitytraining, maar dat deze training zou leiden tot het vervan gen van werkelijkheidszin door een „ge- notbeginsel”, wijst de kerkelijke com missie ten stelligste af. Het parlementslid Schlebusch heeft nog niet gereageerd op de rechtstreekse ontkenning van de raad van kerken van de onderzoekingen, door zijn commissie gedaan. Hij heeft verklaard dat zijn commissie een onderzoek wil instellen tegen het „Christelijk Instituut” en dat daaruit „nog schokkender zaken aan het licht zullen komen”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14