Men ma ORMATIE GE Lijmen is sterker dan spijkeren en schroeven het bloeit in Boot-huis Japan Nieuwe Kleintje Wijn kunstvezel OVERLEVINGSBOEKJE VOOR OUDERS ZOLANG JE KAN LOPEN, KAN JE NOG DANSEN c Styldansen zonnetje van jeugdsentiment Doorkijkradiatoren tips voor vrije tijd r in SR IS w Polystyreenschuim Zelf betegelen Vloerbedekking 4 17 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 lil )or oofd 1 Erbij rSl erland als and. iet iet 3l uit DDER- :68. *VWVVWWWWVVVVVVVV\AZVVMWVVVVVVVVVVVWVVWVVVVVVVVVVV\AZVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV ian. HDC k/VVVVWWIAA/XfVVVVWVVWWVVWVVVVWWVWVVVVVVVWWVWVVVVVVVVVWWWVWVVVVVWWVWWWWWWWVWWW man zorgden voor de brokjes kaas met hun illustraties. ;r deze Je bon tzegel tie te- immer ont- jeciale nd di- nische terwijl en aan luidige In Japan is een maritiem opleidingscentrum gehuisvest in een gebouw, dat qua vorm is aangepast. wonderlijkste vragen sprake. Dansante figuren (bestuursleden NBD) en hun secretaresse. V.l.n.r. Wim Bonel, Thomas Bus en Jan Molin. (bel nu!) sranoenK ndida- 0 jaar. snst. en wij Heel veel verbouwingen en opknap beurten binnenshuis gaan met behulp van materialen die ineens een vertrek een heel ander aanzien geven. Zo is gedurende de laatste jaren het gebruik van polystyreenschuim sterk toegeno- men. Het fijne van dit materiaal is dat het licht is, isoleert (geluid en warmte of kou) en zonder veel voorbereiding verwerkt kan worden. Vooral plafonds lenen zich bij uitstek om met de tegels Terecht zegt Hubrecht Duijker, dat er voldoende wijnbijbels en wijnin structieboekjes zijn. Niettemin heeft hij toch maar, waarschijnlijk toen hij verscheidene glazen wijn tot zich ge nomen had, de beslissing genomen om een boekje over wijn („Kleintje wijn”, uitgeverij Van Dishoeck) te produceren. Het is geworden van wat hij er zich van heeft voorgesteld: een ontspannend boekje, niet wetenschap pelijk, wel informeel informatief. Er staan grappige dingen in. Bijvoor beeld, dat wij het aan het feit, dat ene baron Ricasoli moeilijkheden met zijn liefdeleven had, te danken heb ben, dat er chianti bestaat. Als harti ge hapjes en nootjes (mag dat eigen lijk wel bij wijn?), heeft Duijker wat anekdoten en vrolijke spreuken van bekende en minder bekende figuren over wijn verzameld. Opland en Bou- achterkant van de tegel goed de kit pakt en alleen nog maar aankloppen of aan drukken. En als er dan kit tussen de tegel door komt, die overtollige kit met een beetje water direkt verwijderen. Met het afwerken of invoegen moet u ongeveer 2 x 24 uur wachten. Dan zit zo’n wandje muurvast en kunt u er alles mee doen. (meestal 50 x 50) afgewerkt te worden. Met het bevestigen van de tegels is het wel opletten geblazen: de meeste lijm soorten bevatten oplosmiddelen die het polystyreenschuim aanvreten. Het bevestigen van dit schuim, in de vorm van tegels op hout, stucwerk, steen, beton, etemiet of asbestcement kan echter feilloos gebeuren met de speciale Kit voor Polystyreenschuim. Cetabever brengt dat produkt onder die naam, zodat geen misverstand hoeft te bestaan. Bison heeft Styrabond, Frenc- ken plafondlijm voor platen of plakkit en Rambo tegelkit. Met een plamuurmes of iets dergelijks smeert u de tegel langs de randen in en drukt hem direkt op de juiste plaats. Even aandrukken is meer dan voldoende. En na het karwei liefst zo’n 24 uur wachten alvorens andere bezigheden (schilderen bijv.) te verrich ten op het nieuwe plafond. gings- erking antoor Was het vroeger noodzakelijk om voor allerlei klusjes de vakman te halen, tegenwoordig doen we het zelf. De vak man is niet te krijgen en/of niet te betalen. En de middelen die hij zou gebruiken kunnen we zelf kopen. Als u een keer in keuken of badkamer met een losse tegel zit, laat u dan niet ontmoedigen. En als u er zelfs over denkt om een hele nieuwe tegelwand te maken, geen probleem. Tegels zijn in tal van motieven, maten en kleuren te krij gen. Speciale Tegelkit maakt het ons makkelijk. Het is een soort lijm die geschikt is voot het plakken van kera mische, kurken, plastic tegels op allerlei wanden of muren. Wel er voor zorgen dat de ondergrond vlak en droog is. Losse stukken zijn ook nadelig voor het lijm-kit resultaat. Met een kartelmes, een lijmkam of een getande spaan de lijm op de muur brengen in horizontale banen. Daarna brengt u de tegelsstuk voor stuk aan, even schuiven, zodat de Want de leraren kwamen niet om te praten maar om te leren. Het congres werd dan ook gevolgd door een aantal studiedagen waarop de nieuwe passen met al hun finesses aan de man werden gebracht. Leraren die op het congres verstek moest laten gaan kunnen zich bijscholen. Zij moeten ten slotte de fris- vergaarde kennis overdragen aan een half miljoen vaderlanders die wekelijks op de vloer komen om aan het georgani seerde dansen te doen. Acht jaar hebben de dansleraren en schoolhouders moeten wachten op de revival. Hebben zij een verklaring voor het voor hen zo verheugende verschijn sel? NBD-Voorzitter Th. W. Bus, zelf dansschoolhouder in Groningen: „Er is ontegenzeggelijk een jeugdsentimentrage. Luister maar naar de popstations. Die rage volgen wij. De kunst, de compositie komt terug in de muziek, het is niet meer van dat rauwe. De een zijn dood is de ander zijn brood. Nu de In veel gevallen zijn we geneigd eerder een hamer en spijker op te zoeken dan Hjm te gebruiken. Toch blijkt op den duur dan vaak dat een reparatie of constructie onvoldoende is uitgevoerd. Vervelend is vooral dat door herhaald spijkeren het ver band tussen de delen zo is verdwenen dat niets meer helpt. Toegegeven: Lijmen vraagt wat meer aandacht en zorg. Misschien duurt het allemaal ook wat langer. Maar de winst, die we er in de loop van de tijd mee binnen halen is ook belangrijk. Vele jaren geleden, zo’n 1500 jaar voor Christus, maakten de oude Egyptenaren al houtverbindingen met behulp van lijm. Tot voor kort eigenlijk pasten wij dezelfde lijmen toe, die onze verre voorouders ook gebruikten: Lijmen van huiden, beenderen of vis. De laatste 40, 50 jaar zijn er allerlei synthetische stoffen ontdekt, die de oude lijmen zo goed als vervangen hebben. Montanari zegt or. langs de weg van het ieder kind zich op zeker bijzondere en zelfs hoogst eigenaardige manier”. Als de recente Engelse onderzoekingen, die uitwezen dat 45 percent van de huwe lijken in dat land begint op de dansvloer, ook op ons land van toepassing zijn, staat Nederland binnenkort een trouwgolf te wachten. Volgens de Nederlandse Bond van Dansleraren (NBD) is de belangstelling voor het stijldansen sinds 1972 namelijk op opzienbarende wijze gestegen. Het huidige „quick-quick” volgt op een periode van „-slow”, die acht jaar geleden begon toen het gepolijste samenzijn op de dansvloer plaats moest maken voor de vrije expressie op de beatmuziek. Volgens de dansleraren hebben de Ne derlanders echter genoeg van de beat- kronkelingen. In september van het vo rig jaar, bij het begin van de cursus ’72- ’73 meldden zich maar liefst 350.000 belangstellenden. Het jaar daarvoor was. het seizoen begonnen met rond de 260.000 cursisten. Een lucratieve zaak voor de ongeveer 220 dansschoolhouders in ons land, zodanig dat zelfs een tekort aan gediplomeerde leraren dreigt te ont staan. Met deze verblijdende ontwikkeling het laatstgenoemde facet uitgezonderd hebben de dansleraren en -leraressen in Arnhem hun jaarcongres gehouden. De vier dagen durende bijeenkomst onder scheidde zich van andere congressen door een minimum aan toespraken. De enige woordenval was de reeks toelich tingen van professionele buitenlandse dansgrootheden bij hun instructies van nieuwe dansen en nieuwe variaties op oude dansen. „Ergens ■eien gedraagt ogenbfik op een Lijmen verdient de voorkeur boven spijkeren of schroeven, omdat lijm nu eenmaal de materialen, die verbonden moeten worden, niet beschadigt. Dat be tekent dat we niet meer hoeven te gaan vullen met allerlei middeltjes om spij kergaten weg te werken. Doorslaggevend is echter, dat een lijm verbinding sterker is dan een spijker- of schroefverbinding. In dat geval immers worden de materi alen alleen maar puntsgewijs aan elkaar verbonden, terwijl lijm het hele opper vlak bestrijkt. Ook de kwestie van roest is een memorabel punt. Iets anders is dat een heleboel materi alen, die we tegenwoordig in huis en tuin gebruiken domweg niet gespijkerd kunnen worden: glas, kunststof, foliën, metalen. En de moderne lijmsoorten zijn zo ver ontwikkeld, dat die wel een verantwoorde lijmverbinding maken tus sen dit soort materialen. Vandaar dat in het groot (waar lijm sneller, dus goed koper verwerkt kan worden) bij vlieg tuigen en bruggen bijvoorbeeld veel ge bruik wordt gemaakt van lijm. In het klein of het semi-groot kan de doe-het-zelver profiteren van al die ver schillende lijmen, die door fabrikanten worden geleverd. Zoals wij vorige keer al opmerkten, de lijmverkopers hebben in de winkel „Lijmwijzers”, die men altijd wel even moet inkijken om de juiste lijm voor de juiste plaats te krijgen. Nog niet zo lang geleden werd centrale verwarming als een luxe beschouwd. Dat standpunt is gelukkig achterhaald en het is heel gewoon, dat 98% van de nieuwbouwwoningen tegenwoordig voorzien zyn van CV. Tot nu toe werden er twee soorten radiator ge bruikt: paneelradiatoren en ledenradiatoren. Het uiterljjk van die radiatoren onderging in de loop der jaren weinig verandering. De laatste tijd kan men nu ook een doorkjjkradiator krijgen. Andere naam: hos- pitaalradiator. Zoals de naam al zegt is deze radiator oorspronkelijk ontworpen voor ziekenhuizen. De leden van deze radiator staan ongeveer 5’/s cm verder uit een dan normaal, wat in een ziekenhuis uit het oog punt van hygiëne en waarom eigenlijk in een zie kenhuis alleen) de voorkeur heeft boven het gewone model. Hij is namelijk door de grotere tussenruimten gemakkelijker schoon te houden. Dit soort radiator is ook in gewone huizen handig en met name in wonin gen. waar de ramen laag zjjn. De radiatoren ver hinderen dan niet het uitzicht naar buiten, naar de tuin of wat ook. De prijs van deze radiator ligt hoger dan die van het conventionele model, maar heeft ook zijn (hierboven beschreven) voordelen. Op de kosten van de vloerbedekking kunt u een aardig bedrag besparen door de gekozen vloerbedekking zelf te leg gen. Een beetje handigheid van pa of ma is al voldoende om dat zelf-leggen per- fekt uit te voeren. Verreweg het makke lijkst werkt u met een universele lijm of kit. Er zijn nog wel speciale vloerkit- ten te koop maar daaraan kleven letterlijk allerhande bezwaren. Kit voor Vloerbedekking (Cetabever) zegt precies wat het doet: het lijmen van elk soort vloerbedekking. Dus zowel vloer bedekking met vilt- of juterug. Maar ook nylontapijt met jute-, latex- of schuimrubberrug. De enige uitzondering is vloerbedekking die is voorzien van een zg. pvc-rug. Frenckx heeft vloerkit en waterkit-super; Bison heeft waterkit of kunstharskit. De vloer waarop uw kleed wordt geplakt moet vlak, schoon en droog zijn. Op een houten vloer kunt u het oppervlak heel fraai egaliseren door eerst hardboard aan te brengen. De kit moet met een zg. getande kits tri jket opgebracht worden. Dat is een stuk vakgereedschap dat in deze tijd van doe« het-zelf overal te krijgen is. De kit gelijkmatig verdelen en dan de vloerbe dekking in de natte laag leggen en over het hele oppervlak stevig aanrollen. De kit is brandbaar, dus tijdens het werken niet roken en liefst ventileren. Verontruste ouders kloppen bij hem aan met de vraag of een jongetje dat regelmatig woedeaanvallen krijgt en dan zijn vader bijt, „misschien eens goed moet worden teruggebeten om hem een lesje te leren”. Anderen tobben met een kind dat hardnekkig liegt, met een dochtertje dat al even hardnekkig op uitgekauwde kauwgummetjes van ande- Een „overlevingsboekje voor ouders”: zo karakteriseert maandblad Nova een door de Amerikaanse kinderpsycholoog Montanari geschreven boekje over pro blemen die volgens hem in geen enkel ander boek over kinderverzorging wor den behandeld. De schrijver heeft de leiding van een „kliniek voor onmogelij ke kinderen” in Florida en in zjjn boek je (dat in Amerika en Engeland ver schijnt onder de titel „What other child care books don’t tell you”) komen de In de Verenigde Staten heeft men een nieuwe textielvezel ontwikkeld waarvan men zegt dat hij alle goede eigenschappen van natuur- en kunst vezels fa zich verenigt. Het materiaal wordt Tajmir genoemd. Het is een kunsthars (technisch bekend als ny- lon-4), een polyamide op petrochemi sche basis. Men veronderstelt dat de harssoort grondstof kan zijn voor een materiaal dat nog beter „ademt” dan leer. Tajmir-vezels zijn niet statisch en nog beter waterabsorberend dan ka toen, dat al heel comfortabel is om te dragen. Bij de ALRAC Corporation in Con necticut (USA), waar de vezel werd ontwikkeld, is men gestart met een beperkte produktie. Een Italiaanse maatschappij heeft al-een optie op de licentie voor d e produktie voor de Europese markt. Het materiaal zal aanvankelijk voornamelijk worden gebruikt voor kleding, vooral kousen en ondergoed, en bijvoorbeeld bovenkanten van ten nisschoenen. mensen in de rij staan voor de danscur- sus verleppen de discotheken. Volgens de heer Bus zijn er fa de grote steden nog' een paar die kunnen rondkomen. De overige hebben het veld moeten ruimen. De NBD prijst zich gelukkig dat de leerkrachten zich de laatste jaren beter hebben voorbereid op een all-round- programma. De tijd dat op sommige instituten het bedrijven van de twist werd bestraft met een schorsing is afge lopen. Zo is op het congres de kennis van „discotheek- en póp-dancing” en zelfs van het weer in zwang geraakte tapdansen aangevuld. Dat neemt niet weg dat ook de ever greens als charleston en het latijns- amerikaans repertoire moest worden bij- gepolijst. Dat geschiedde onder de hoede van Barbara Weber uit Wiesbaden, die de hele wereld afreist om van autochto nen de nieuwste variaties op te doen. Bovendien neemt ook zij weer lessen. Zoals bijvoorbeeld in New York van de beatexpert Juna Laberta. In het danswereldje is het een kwestie van „zegt het voort, zegt het voort. De aanwas van het aantal cursisten zit voornamelijk in de grote steden. De centra waren trouwens in de beatgolf de grootst bronnen van afvalligen. Een nieuwe generatie maakt dat vergrijp goed. De belangstelling „op het platte land” is vrijwel stabiel gebleven. Lande lijk gezien is de elpee „dans thuis mee” een groot succes geworden. Zonder een noemenswaardige reclamecampagne werden 15.000 exemplaren verkocht. Een aanleiding om eind augustus ’’Dans thuis mee deel II” uit te brengen. Bovendien werkt de NBD aan een langspeelplaat die, in tegenstelling tot de „Dans thuis mee-ers” wordt volgespeeld door Ned. musici. Het NBD-bestuurs- lid Wim Bonel heeft de produktie op zich genomen. De plaat gaat „Dansen is plezier voor twee” heten, hetzelfde mot to trouwens als waaronder in Arnhem het congres werd gehouden. Uit de op brengsten van de plaat hoopt men aan het begin van het nieuwe seizoen wat wervingsreclame te kunnen maken. Op welke groep richten de leraren zich? Dat is niet alleen de jeugd, die overigens naar de ervaringen van de NBD-bestuurders erg meevalt, in tegen stelling tot andere berichten die men wel eens over jongeren leest. De Haagse dansschoolhouder Wim Bonel: „Ik heb in de samenwerking met de jeugd nooit trammelant. De jeugd van tegenwoordig heeft gewoon behoefte aan discipline. Dat zie je op de dansvloer. Dat geschui fel op één plek was niets. Quickstep (in het vakjargon „midwaymuziek”) en la- tijns-amerikaans, dat wordt gegeten. Een jongen met een beetje bloed in zijn body, die zweert bij een chachacha. De dansvloer moet ook de ouderen trekken. NBD-voorzitter Bus onder schrijft de leuze uit de bakermat van het stijldansen (Engeland): „A dance a week keeps you healthy and sleek”. „Dans u fit” zeggen wij Nederlanders. Thomas Bus: „Wij weten dat elk paar, dat regel matig dansonderwijs neemt, ieder jaar iets nieuws leert. Zijn er voetballers, die met het klimmen der jaren beter wor den? Een retorische vraag. Om te illus treren tot op welke leeftijd men kan opgaan in het dande heeft de NBD- voorzitter deze leuze bedacht: zolang men kan lopen, kan men dansen. re kindertjes wenst te kauwen, met spruiten die geen seconde stil kunnen zitten en met minder gebruikelijke pro blemen: „Wat moeten we doen met ons dochtertje dat steeds maar spelden in zichzelf steekt?” en situaties ter ■’ia '4.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17