Tophockeyer moet een amateur zijn met optimale mogelijkheden Cruijff^supporters ELFTAL DEEL LEVENSRITME”; Evenementsreizen *51 <r Oude liefde Stijgende lijn n Lil Niet blasé Gunstig 21 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 Erbij tra en M” Dagretourvluchten Voor het blok ktie ier- D© eerst© sliding BflD ty- ilef, „Als Nederland ooit een kans heeft om in een belangrijk toernooi in de prijzende vallen, dan is het wel nu. In Amstelveen spelen we, dat heeft het verleden vaak genoeg geleerd, altijd erg sterk. De mo gelijkheden die we nu hebben moeten we gewoon grijpen. Voor de populariteit van het hockey in Nederland zou een aansprekend resultaat, dus een plaats bij de eersten, een ongelooflijke stimulans zijn”. |S* i Wl Maarten Sikking wordt door vele experts als een van de beste 1 e te BERT BREVOORD STOPPER aantal andere hockey-aspecten is Maarten Sikking op deze pagina aan het woord. hockeykeepers ter wereld beschouwd. In de veertig wedstrijden die hij tot dusver voor het Nederlandse team speelde, heeft hij diverse malen bewezen dat die hoge dunk van zijn kwaliteiten niet ten on rechte is. Sikking is zonder enige twijfel een van de steunpilaren van het Nederlands elftal, dat van 24 augustus tot en met 2 sep tember in Amstelveen in het toernooi om de wereldbeker, het offi- Nederlandse ploeg naar de Spelen in Melbourne gegaan. Daarna ging het in Rome, Tokio en Mexico steeds met stuk jes en beetjes vooruit en in München zette de vooruitgang door. De climax van die progressie moet nu dan maar in Amstelveen vallen.” ing er- biel jon- iar- Momenteel is Barcelona, onder de indruk van de Netzer-transfer naar Real Madrid, nog bereid een waan zinnig bedrag voor Johan te betalen straks luwt die bereidwilligheid van de „big spender" weer. Bovendien zal Cruyff al die tijd dat hij moet wach- Wat dat betreft is de situatie momen teel erg gunstig. Van de zestien spelers die nu de definitieve selectiegroep voor ten en tribunekaartje maakt ongeveer f 200 per persoon. Het is maar dat u er vast rekening mee houdt. lijk, afd. lar- Een dief zijn van je eigen portemonnee een groter misdaad is niet voor te stellen! Je moet altijd je centen blijven tellen, want anders tel je later niet meer mee. Het gaat tenslotte niet om een miljoen, maar om een stuk of drie. Plus gratis reizen. Want dat was één van Johans strengste eisen: eerst de familie, dan pas komt de poen’ Ik zal hem missen: hij die elf- che as- ec en Een voetballer die aan een contract is gebonden, kan natuurlijk niet ineens zeggen: ik vertik het verder. Ik zie het dan ook nooit gebeuren, dat er in de hockey wereld sprake zal zijn van con tracten en van het verkopen van spelers van de ene club naar de andere. Wat dat tophockey betreft, daar neem je echt niet zo snel afstand van. Het Nederlands In hoeverre Maarten Sikking zelf nog als international van een verbeterd soci aal hockeyklimaat zou kunnen profite ren (zelf heeft hij een drukke baan als assurantie-adviseur; vlak voor dit ge sprek plaatsvond, was hij op het sport- Ik heb voor de toekomst alle vertrou wen. De opleiding en de opbouw in Nederland zijn goed. Beter dan in de meeste landen is mijn overtuiging. Wat zich in Nederland aan talent aandient, gaat niet verloren. Daar is het selectie- systeem te grondig en ook te goed voor. Maar om de continuïteit van het Neder landse hockey op hoog niveau te waar borgen, moet er ook op het gebied van bijvoorbeeld de sociale begeleiding het een en ander gebeuren. De mogelijkhe den voor een hockeyer waar het gaat om het sociale klimaat moeten optimaal worden. Ik denk bijvoorbeeld aan loon derving, als een speler met een werk kring zich beschikbaar moet stellen voor het Nederlandse team als dat zich voor bereidt op eern belangrijk toernooi. Dat soort dingen is onontkoombaar als we gelijke tred willen houden met de wereldtop. En het hoeft de geest van het amateurisme per se niet aan te tasten. De tophockeyer moet een amateur zijn met optimale mogelijkheden, als je voelt wat ik bedoel. Als die situatie er zou komen, dan zijn we er wel.” hun land gerekend worden, en ook zij zijn bezweken voor de Spaanse matten. Toch staat Spanje niet bekend als een rijk land. Integendeel. Het is ook niet het leefbaarste land in Europa, want dat is volgens het economische tijdschrift „Vision” Nederland, met Denemarken en Zweden op de twee de en derde plaats en Spanje ergens in de achterhoede. Ik heb Evenementsreizen in Heem stede opgebeld met de vraag hoeveel het de Cruyff-supporters zou kosten als zij een dagretourvlucht naar Bar celona zouden maken om hun idool aan het werk te zien. Uitgaand van een aantal passagiers tussen 65 en 110, zou dat op ongeveer f 150 per persoon komen. Plus luchthavenrech- Cruyff een uitzondering moet worden gemaakt. In theorie schijnt men een overschrijving te kunnen weigeren tot volgend seizoen, of minstens tot de tweede transfer-periode. Naïeve lingen als Fadrhonc en Knobel schij nen daar nog in te geloven ook, maar het is natuurlijk uitgesloten dat de KNVB nee zegt. Men zit eenvoudig voor het blok. Cruyff wil weg, dus gaat hij: welk reglement zou hem tegen kunnen houden? Stel je voor dat in een land als Nederland een club of een voetbalbond een werkne mer zou kunnen beletten elders het tienvoudige te verdienen! Toen Cuyff zijn zevenjarig contract met Ajax afsloot (pas twee jaar geleden, maar nu al jeugdsentiment!), stelde hij de ongehoorde eis dat hij aan het eind van die zeven jaar een miljoen in handen moest hebben. Nu krijgt hij zo maar drie miljoen in het handje, zonder er zeven jaar op te hoeven wachten! Amstelveen vormen, doen veertien vijftien vrijwel niets voor elkaar onder dok in dat opzicht is er sprake van een verbetering vergeleken met München. Maar Spanje is natuurlijk wel een rijk voetballand, niet alleen wat tra ditie, spelkwaliteit en dergelijke be treft, maar ook wat het publieke belangstelling aangaat. In de meeste landen zijn de werksteden (havenste den met name) de grootste publiekle- veranciers van de voetbalstadions. In Nederland is Rotterdam daar een blakend bewijs van. Spanje nu is wat dat betreft één grote werkstad, uit verkochte stadions van 80.000 man zijn bepaald geen uitzondering, ter wijl de toegangsprijzen bijzonder hoog zijn. Ik heb van Sevilla enkele jaren geleden een vriendschappelijke wedstrijd tegen een lagere divisieclub gezien, en moest toen f 18 betalen voor de één na duurste zitplaats (plus Maar met Amstelveen houdt het in ternationale hockeyleven natuurlijk niet op. Het eerstvolgende evenement van allure dient zich volgend jaar mei al aan: de Europese kampioenschappen in Madrid. En de steeds lijviger wordende internationale agenda vermeldt voor be gin ’75 het volgende toernooi om de wereldbeker in Bombay en in ’76 de Olympische Spelen in Montreal. De kans is natuurlijk groot dat een aantal spelers na Amstelveen stopt met interland-hockey. Vooral wanneer Ne derland kans zou zien die wereldbeker te winnen. Een mooier afscheid is ook niet denkbaar natuurlijk. Maar goed, met zeven man van de huidige kern heb je een uitstekende basis voor een goede doorstroming. In de prestaties van het Nederlandse hockeyteam is een geleidelijke, maar onmiskenbare stijgende lijn te bespeu ren. Sikking: „In 1956 stond er een erg goed team klaar, maar toen is er geen Welke rechter, en welke welden kende KNVB-bestuurder zou de ver antwoording op zich durven nemen iemand een dergelijke positieverbete ring te ontnemen, met het risico dat hij straks tegen Roda JC zijn been breekt en onverkoopbaar wordt, ja zelfs aan de bedelstaf raakt (een gouden bedelstaf bezet met diamant jes, maar toch...)? Al die mensen (Meuleman, Fadrhonc) die zich nu nog groot maken met de reglementen in de hand, zullen straks, op de beslissende donderdag, hun opgebla zen standpunt met een sisser zien leeglopen. Want niet alleen Cruyff wil weg, ook Aiax wil dat hij weg gaat. elftal heeft een grote mate van be koring. Voor mij is het deel van mijn leven, van mijn levensritme. Als je dat aan de kant zet, valt er wel wat weg.” Vermoedelijk één van de laatste nieuwtjes die over Sjaak Swart te melden zijn las ik in het Duitse weekblad Fuszball Woche. Ik citeer in het Duits (want die taal leent zich voor sommige dingen toch beter dan het Nederlands): „Ein besseres Vor- bild für Jugendliche Fusballer gibt es nicht wie dieser schwartzhariger Mann jüdischen Glaubens". Ik wed dat u ook nooit geweten heeft dat Sjakie het joodse geloof aanhing. Vandaar natuurlijk dat hij altijd tus sen zonsondergang op vrijdagavond, en zaterdagavond weigerde te scoren! centrum Papendal nog zaken aan het doenlaat zich nog moeilijk aan zien. Blasé van het spelen op topniveau is hij in ieder geval nog niet. Sikking: „Ach kijk, zo’n oefenperiode als voor het toernooi in Amstelveen (de campagne startte op 1 juni) is natuurlijk zwaar. Het is zelfs nog nooit zo zwaar geweest als nu. Vroeger hadden we nog wel eens regelmatig een weekend vrij. Dat is nu welgeteld één keer gebeurd. Maar geloof maar niet dat zo’n intensieve oefencam pagne de gretigheid van de spelers aan tast. Als we straks in Amstelveen het veld opkomen en de tribunes zitten vol. dan is iedereen fanatiek genoeg. Mis schien is er wel sprake van een weerslag aan het begin van het nieuwe competi- tieseizoen (half september, wanneer de hoofdklasse haar intrede doet, red.). Ver geet trouwens niet, dat het voor ons allemaal wat gemakkelijker ligt dan bij voorbeeld in de voetballerij. Als wij van de ene dag op de andere dag willen stoppen, dan doen we dat. We zijn amateurs en we blijven het. teuristische benadering ook wel juist onze kracht, wie weet. Dat zal straks dan in Amstelveen wel blijken. Ik ben er wel van overtuigd, dat we met dit team nog verder kunnen komen dan in München. Daar waren onze prestaties voor een groot deel gebaseerd op het efficiënt nemen van de strafcomers door Ties Kruize. Wat dat betreft is het accent wel een beetje verlegd. Vooral in technisch opzicht is de ploeg afgelopen jaar gegroeid, wat een direct gevolg is van hét niéuwe concept dat we hebben ingestudeerd (een 4-3-3 systeem dat,' niét in de laatste plaats door de hockeyers zelf, al vaak is gekwalificeerd als het „Ajax-systeem” - red.). Vooral spelers als Kruize en Leefers zijn in technisch opzicht geweldig vooruitgegaan. Ik ver wacht in Amstelveen dan ook meer gewone doelpunten (velddoelpunten dus) dan in München.” Sikking constateert het met het ver goelijkende lachje dat karakteristiek voor hem is en dat hem bij degenen die hem slechts van afstand kennen als een lakonieke olijkerd doet overkomen. Over dat image zegt hij: „Kijk, als er een prestatie geleverd moet worden, moet je er zijn. Maar ik vind het van enorm belang om te relaxen als de gelegenheid daartoe aanwezig is. Ook tijdens een belangrijk toernooi moet je niet voort durend verkrampt rondlopen. Dat werkt alleen maar nadelig. Maar zo denk niet alleen ik erover, dat doet de hele ploeg.” nog eens vijftig cent voor het zitkus- sentje, omdat ik anders op het beton had moeten zitten). Zo’n club als FC Barcelona gaat dus heus niet over de kop na die miljoenenaankoop van Johan Cruyff. Toch geloof ik het onmiddellijk als Cruyff zegt dat de kapitale som die hij in handen krijgt niet doorslagge vend was. Het was al drieënhalfjaar zijn ideaal naar Barcelona te gaan zegt hij. Ik kan me dat voorstellen. Met Ajax heeft Cruyff nu alles mee gemaakt wat hij kon meemaken, be halve degraderen. Het moet toch een enorme belevenis zijn om niet voor 20.000 man in De Meer te spelen maar voor 80.000 man in Barcelona, en daar dan niet „Jopie” te zijn ((lastige Jopie), maar de goeiegod van elke Catallan. Op 15 november 1964 maakte Cruyff zijn debuut in Ajax-1. Het is nu bijna negen jaar later! We mogen als natie nog niet klagen, dat we hem negen jaar in ons mid den hebben gehad, tenslotte hebben we van Faas Wilkes maar de helft van de tijd kunnen genieten: van 1945 tot 1949, toen hij voor de kapita le som van f 60.000 naar Internazio- nale vertrok. Weliswaar kwam hij later nog even terug, maar toen was hij al in zijn nadagen. Bovendien: de echte Cruyff-liefhebbers kunnen hem toch nog elke week in actie zien! Sikking, die na één seizoen bij lands kampioen Kampong te hebben gespeeld, teruggekeerd is bij zijn oude club HTCC („laten we dat maar op clubliefde hou den”) weet zijn plaats in het nationale elftal overigens bedreigd door coming man Derk Doyer van HHIJC. „Die jon gen heeft hele grote mogelijkheden. Vooral qua lichaamsbouw heeft hij meer voordelen dan ik. Als hij zich blijft ontwikkelen zoals nu, dan wordt hij beter.” Dus gaat hij. Op het moment dat ik dit schrijf moet de KNVB nog vergaderen over de vraag of voor ten onbruikbaar zijn voor de vereni ging. Hij zal zich koste wat het kost willen sparen, zijn medespelers zullen nog meer de pest in krijgen, terwijl je nu, als Cruyff meteen verdwijnt het gunstige „Michels-effect” mag verwachten. De achtergelaten spelers zullen verbetener dan ooit willen be wijzen dat zij het ook zonder Cruyff wel afkunnen, zoals zij het ook als een opluchting voelden toen Michels naar Barcelona vertrok. Voor vrijwel alle Ajacieden geldt, dat zij Cruyff wel als speler zullen missen, maar als mens, als collega niet. vroeger Jopie daarna Johan, en nu Affaire heet. Wat eens begonnen is als koekenzopie staat nu als een Imperium gereed. Ineen te storten bij de eerste sliding: Cruyff breekt zijn been, een beetje al te vlug! Dan blijkt het nut van goede begeleiding: gelijk met Michels keert hij weer terug Een merkwaardig land, dat Spanje waaraan al menige voetbalnatie zijn beste speler heeft moeten afstaan. De Hongaar Puskas, de Argentijn Di Ste fano, de Nederlander Wilkes, de Fransman Kopa waren in hun tijd ongetwijfeld de beste voetballers van hun land. Spanje slokte hen op. Nu gebeurt weer het zelfde. De Duitser Netzer, de Argentijnen Sotil en Mas, de Nederlander Cruyff,' - ook zij mogen tot de beste voetballers van De basis voor het contract dat Cruyff met Barcelona sloot, werd gelegd in La Coruna, waar Ajax aan een toernooi meedeed. Toen in het NOS-journaal van maandagavond ge meld werd dat Ajax en Barcelona tot overeenstemming waren gekomen, za ten er in datzelfde journaal ook nog berichten van een gigantische bos brand rond Bareel,orya, en een vlieg tuigongeluk -in La Coruna niet 85 doden, lï ziét: een ongeluk komt nooit alleen, er rust geen zegen op deze transfer... In mijn Stppperrubriek van vorige week zaterdag heb ik al geschreven dat we op woensdagavond 8 augustus weliswaar dachten dat we naar de afscheidswedstrijd van Sjaak Swart zaten te kijken, maar dat het in diepste wezen de afscheidswedstrijd van Johan Cruyff was, althans voor zijn Amsterdamse publiek. Hij was zich dat kennelijk ook bewust, want hij schitterde als vanouds. Alleen wij wisten het nog niet, of beter gezegd: de insiders deden net alsof zij zich van géén kwaad bewust waren, maar het pleit was toen in feite al beslecht, ook al moest er nog onderhandeld worden tussen Ajax en Barcelona. In de „zwarte nacht” voor Sjdkie Swart in het Hilton-hotel zei Cor Coster (ook in Spanje nu al op weg een heel beroemde schoonvader te worden) in vertrouwen tegen een collega: „Neem nu maar van mij aan: hij gaat!” Sikking: „Natuurlijk moeten we ver der kijken dan Amstelveen. De continuï teit moet gewaarborgd worden. Dat moet geleidelijk gaan. Daarom hoop ik dat van de vaste kern voor het elftal van nu ten minste zeven spelers voor het Nederlandse team beschikbaar blij ven. cieuze wereldkampioenschap, uitkomt. Over dat toernooi en een Wat die populariteit betreft heeft men bij de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond de laatste tijd overigens geen re den tót klagen. Na' hét 'Olympische toer nooi in München, waar Nederland de vierde plaats veroverde, konden zo’n 18.000 nieuwe leden worden ingeschre ven. En er zijn op dit moment geen tekenen, dat die explosieve groei op korte termijn zal stagneren. Sikking: „Die vierde plaats in München heeft in Nederland toch wel indruk gemaakt. Voor ons was het het maximaal haalfeare. Met een beetje meer geluk had er misschien nog een bronzen plak in ku'n’neri zitten, maar dat zou echt het plafond zijn geweest. Ik heb in München gezegd; dat Nederland de kampioen van de hockey-amateurs was geworden. Als je de mogelijkheden van die jongens van India, Pakistan en West-Duitsland met de onze vergelijkt, zijn wij gewoon in het nadéeK” Voor de goede orde: in München werd West- Duitsland, dat zich enorm gesteund wist door de Sporthilfe, Olympisch kampioen vóór Pakistan en India, landen waar hockey als pure profsport wordt bedre ven. Sikking: „Misschien is die meer ama- fectj s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21