ban Veel belangstelling voor PTT-dagwinkel De Lichtboei Meer dan 32.000 personen op Jehova congres In Wijk aan Zee plaats voor een bejaardentehuis? Vakantiefeest vol blijdschap aan boord van nieuwe „Henri Dunant Open dagen" in 5 ONTVANGST DOOR IJMUIDER HARMONIE EN GOOCHELAAR WINKEL Scheidsrechters in IJmond gaan vergaderen SPELOCHTEND <3 A Nu Oude Mannen- en Vrouwenhuis gesloten is ►Haarlems Dagblad UmuiderCouranti 4 In nieuwe telefooncentrale lOL i mHm|| ZATERDAG 19 7 3 1 8 AUGUSTUS 4 Attractie Onbegrijpelijke trucs (Van een onzer verslaggevers) 'Panoram aan Zee Woonoord Wijk Jfl Blijdschap Wijk aan Zeeërs, die belangstelling tonen, in de badplaats een home kun nen vinden. WIJK AAN ZEE Sinds de sluiting van het kleine Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de (hoe kan het ook anders) Gasthuisstraat is de bad plaats verstoken van een bejaardentehuis. Wie in Wijk aan Zee thans besloot zijn huisje te verkopen en samen met echtgenote in een bejaarden tehuis te gaan wonen komt terecht in het fraaie Huis ter Wijk of Lommer- lust. De laatste tijd gaan er in de badplaats stemmen op de stichting van bejaarden- of verzorgings-tehuis te bevorderen, opdat de bejaarde Een foto van het Oude Mannen 5 SS ■ft ’e Haarlem R WA fe?-. S4 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) id (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) u. )r (Van een onzer verslaggevers) J- l. g t i Zaterdagochtend gingen de patiënten uit Noord- Holland in IJmuiden weer van boord. Zonder enige twijfel zullen zij nog dikwijls met veel genoegen te rugdenken aan die reis met de Henri Dunant, die hun mogelijk werd gemaakt. in 5t ie schikt. De dagwinkel wordt verhuurd. De dagwinkel wordt verhuurd. e e at 0- 4: >- at le :n ir. 1- t- )- ir, m 1- )0 n, id 1- 2 VELSEN-NOORD De scheidsrech- tersvereniging „IJmond” groeit gestaag. Bedroeg het ledental bij de oprichting van de vereniging, vorig jaar augustus, 78, thans telL de vereniging 95 personen. „IJmond" houdt maandag 3 september, ’s avonds om 8 uur, in de kantine van voetbalvereniging KIC de eerste algeme ne vergadering. BEVERWIJK. De inspecteur der do meinen heeft tot nu toe een flink aantal gegadigden voor de dagwinkel, die in het in aanbouw zijnde telefoonkantoor aan de Breestraat wordt gebouwd. Medio 1974, als de centrale is opgeleverd, is tevens de dagwinkel gereed., die een winkelvloeroppervlakte van ruim 100 m2 heeft en over ’n kelder van 60 m2 be- Het was een lust voor het oog om de IJmuider Harmonie bij het Rode Kruis schip „Henri Dunant” te zien marche ren. Maar voor de gasten aan boord van het nieuwe schip was de verrassing on getwijfeld wel het allermooist en zij ge noten vanuit de recreatiezaal van het mooie uitzicht. Maandag vertrok de Henri Dunant met aan boord 74 patiënten en 48 vrij willigers van het Rode Kruis. De vrij willigers, mannen en vooral veel vrou wen, kwamen uit diverse plaatsen uit de provincie, evenals de patiënten die de tocht meemaakten. Dit schitterend uitge ruste Rode-Kruisschip vaart viermaal per jaar met chronisch zieken aan boord. De reacties na de tocht van deze week logen er niet om. Alom hadden de speciale gasten van het Rode Kruis ge noten van al wat hun geboden werd. in Sneek was gekocht. Een ander kreeg een fraai uitgevoerd kruidenrekje en zo was er voor .elke verzorger en verzorg ster wel een verrassing. Nooit kom je er achter wie er aan boord van zo’n schip nou eigenlijk het meest z’n best doet- Want de mensen van het Rode Kruis geven elkaar daar allemaal de schuld van. en Vrou wen Huis aan de Gasthuisstraat te Wijk aan Zee, die dateert uit 1913, toen het gasthuis in aanbouw was. De panorama- foto komt uit het archief van de heer Van der Linden. In de gebouwtjes Wip-Wap 1 en 2 en in Het Tolhuis gaan op 3 septem ber de peutersptjelzaalgroepen voor 2 tot 4-jarigen weer van start. Ouders van reeds ingeschreven peuters wordt verzocht zich tijdens de „open dagen” even te melden. Vóór 1 september dienen de gegadig den hun interesse bij de domeinen te tonen. Volgens de inspecteur van de domeinen is er een grote belangstelling voor de winkel, die 17 meter breed en 6 meter diep is. Er zijn aanmeldingen bin nengekomen van onder meer een juwe lier, een schoenenzaak, een textielhandel en en lingeriezaak. De kandidaat-huur- der die het hoogste bod op de winkel doet, zal in samenwerking met de PTT de gewenste indeling en aankleding van de winkel gaan bepalen, zodat de inrich ting gelijk met de af bouw van de tele fooncentrale kan geschieden. Zowel het vrijwilligerskorps als de., gasten aan boord raakten niet uitgepraat over het mooie nieuwe schip. Sommige van de gasten hadden al eens met veel plezier een tocht met de vorige Henri Dunant gemaakt, maar zagen nu duide lijk de voordelen van de fraaie accommo datie aan boord van het nieuwe schip. In IJmuiden wachtten trouwens tal van aantrekkelijke verrassingen. Zo trad daar omstreeks half acht het schip had vrijdagmiddag om vijf uur afge meerd aan de Steigerweg, beneden aan het Noordzeekanaal de IJmuider Harmonie aan, gekleed in het scharlaken en de beremutsen fier op het hoofd. Groot was de blijdschap onder de gasten aah boord die spontaan hadden gecol lecteerd om hun verzorgsters op reis na afloop van deze onvergefelijke week een presentje te kunnen aanbieden. Vrijwil ligster mevrouw Boxman kreeg bijvoor beeld een prachtige badhanddoek die al zij ngeworden. De heer Gerritse: „Het is natuurlijk wel leuk wonen in een ver zorgingstehuis, maar het kost verschrik kelijk veel geld. Een bejaardentehuis bouwen voor de aardigheid is te gek. Het bouwen ervan zal dringend nodig moeten zijn. En dat kan onderzocht worden”. Nadat de IJmuider Harmonie na een uitgebreide serenade aan de patiënten het liep ruim een kwartier uit stijlvol afmarcheerde, schaarden de pa tiënten zich in een wijde boog om Vel- sens dierenarts dokter Winkel Dokter BEVERWIJK. Zaterdagmorgen 25 augustus van 10 tot ongeveer 12 uur wordt voor de jongste leden van de gymnastiekvereniging Turnlust een spel- ochtend gehouden op het grasveld ach ter de gymzaal aan de Groenelaan. In diverse gebouwen gaan in de week van de 17e september velerlei cursussen voor volwassenen van start. Men kan kiezen uit cursussen als „oriëntatie voor kleuterleidsters”, ge- spreksseries rond het thema „speel ruimte”, pottenbakken, volksdansen, handvaardigheid, doe-’t-zelf-instuiven, filmvorming, algemene ontwikkeling. Engels (voor beginners en gevorder den), Nederlands voor Spanjaarden, naaien, EHBO, gymnastiek en „beter bewegen”. In Grenspost en Lichtboei kan men voorts terecht voor kien- en klaverjaswedstrijden. informatie over de derde wereld en „flats in bewe ging” (informatie, discussie en kon- taktmogelijkheden rond flatbewo- ning). Ten slotte worden nog cursus sen sieraden maken en bloemschik ken georganiseerd. Iedere maandag en donderdagmiddag is er in de grote zaal van De Lichtboei (14 tot 16 uur) bejaardensoos. Winkel, die in deze gemeente reeds to verachtig werk heeft verricht inzake het genezen van dieren, gaf zich nu einde lijk geheel bloot; hij is eigenlijk gooche laar. Met een zeldzame vindingrijkheid wist hij niet alleen het scherp toekij kend publiek te boeien door het feilloos volbrengen van onbegrijpelijke trucs die nog onbegrijpelijker werden als hij ze schalks uitlegde maar vooral ook door zijn scherpzinnige taal-gevatheid. HEEMSKERK. De Stichting voor Sociaal-Cultureel Werk in de wijken Meerestein. Oosterwijk, Zwaansmeer en Zuidbroek heeft voor de onder haar beheer staande gebouwen in Heemskerk en Beverwijk een activi teitenprogram voor het seizoen ’73 ’74 samengesteld. Dit program betreft de activiteiten in De Lichtboei (Heemskerk, Maasstraat 5, tel. 32651), Het Tolhuis (Beverwijk, hoek Van Riemsdijklaan-Plesmanweg), De Grenspost (Beverwijk, Soerstraat 1, tel. 34941), Wip-Wap 1 (Heemskerk, IJsselstraat 39(, Wip-Wap 2 (Heems kerk, IJsselstraat 37), Gebouwtje Drie (Heemskerk, IJsselstraat 35) en het Creatief Werkcentrum, IJsselstraat 44 te Heemskerk. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe activitei tenseizoen worden op donderdag 30 augustus (van 19 tot 22 uur), vrijdag 31 augustus (van 9 tot 22 uur) en zaterdag 1 september (van 9 tot 17 uur) open dagen gehouden, waarbij iedere buurtbewoner zich voor de diverse cursussen kan laten inschrij ven of programmasuggesties kan in dienen. IJMUIDEN. Het nieuwe hospitaal- schip van het Rode Kruis de „Henri Dunant” is een prachtig schip. Een schip dat veel groter is dan het vorige en daardoor ook alle ruimte kan bieden aan zowel de patiënten als de verzorgers en verzorgsters. De gangen zijn bijvoorbeeld veel breder, zodat het manoeuvreren met brancards veel eenvoudiger is geworden en het heeft een prachtige recreatiezaal. Dat hebben deze week de patiënten uit Noord-Holland ervaren, die aan boord een tocht met het schip door Nederland hebben gemaakt. Het doel van dit mammoet-congres was het brengen van een levendig onderwij- zingsprogramma, teneinde zich een christelijke levenswijze eigen te maken. Vier bijbelse drama’s zo schreef men ons raakten niet alleen de geest doch bovenal het hart van de toehoorders in de bedoeling hun leven te hervormen naar Gods wil en hen voor te bereiden op het eeuwige leven. Een van de hoog tepunten van de vergadering was de massale doopplechtigheid in het zwem bad „De Hommel” in Utrecht waaraan door 1014 personen is deelgenomen. De openbare toespraak „Goddelijke ze gepraal” werd aangehoord door 35.210 personen. Tijdens het congres is een esolutie aangenomen, waarin Jehova’s ■etuigen door een luid ja bevestigden over goddelijke zegepraal tot zegen van de gehele mensheid te zullen blijven spreken totdat Gods Messiaanse Konink rijk als enige hoop voor de gehele mens heid zich ovei- de gehele aarde zal heb ben uitgebreid”. U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. 0 per maand, w per kwitantie f0 JO 0 per kwartaal, per giro/bank f Enige jaren geleden diende het be stuur van het verpleegtehuis Zeevanck bij het ministerie te Den Haag een aanvraag is om een nieuw verpleegte huis te mogen bouwen. Het oude Zee vanck was te klein geworden en bleek moeilijk te kunnen worden aangepast aan de eisen des tijds. Het ministerie heeft de aanvraag van het Zeevanck- bestuur nog steeds in de kast liggen. He ziet er niet naar uit, dat de aanvraag snel zal worden gehonoreerd. Oud-wethouder E. Gerritse, voorzitter van het bestuur, hoopt nog steeds op een goede afloop. „Men is tegenwoordig voorzichtig geworden met grote uitbrei dingen of verzoeken om nieuwbouw. Het is echt niet zo, dat we de aanvraag hebben ingetrokken”. De heer Gerritse wordt vaak gecon fronteerd met de vraag of er in Wijk aan Zee plaats is voor een bejaardente huis. „Dat Oude Mannen- en Vrouwen huis kon natuurlijk niet langer gehand haafd blijven. De capaciteit was niet groot, maar wie aan de beurt was mocht in het tehuis komen wonen. Daar voelde men zich één. Ik geloof ook, dat er behoefte aan een bejaardentehuis bestaat. De bejaarde in woners willen nu eenmaal in de ge meente blijven wonen waar ze zijn op gegroeid”. Het varen op zich vormde voor velen al een niet alledaagse attractie. Nadat eenmaal de wallekant van IJmuiden verlaten was ging het in de richting van de vaargeulen die de restanten vormen van het Ijsselmeer. Lelystad was de eerste bestemming en de dag daarop kwam het schip al vroeg in de middag aan in Sneek. Omdat er tijd over was werd een groot deel van de patiënten ontscheept en wandelden de vrijwilligers met hen in de fraaie Friese omgeving. Van Sneek ging het de volgende dag naar Harlingen en vandaar weer naar Den Helder. Vanuit Den Helder werd tenslotte weer de terugreis naar IJmui den ondernomen De patiënten sliepen aan boord van het schip en genoten er alle comfort. zetten. „Tegenwoordig mag je naar een bejaardentehuis als er een medische en sociale indicatie aanwezig is. Stel, dat er in Wijk aan Zee 40 of 50 van die indicaties zijn, dan is de aanwezigheid van een bejaardentehuis in de badplaats echt wel verantwoord”, aldus de heer Gerritse, die nadrukkelijk stelt, dat dit een persoonlijke mening is. Ook hij ziet de financiële problemen bij de stichting van een bejaardentehuis. „Er zou eens een onderzoek naar de haalbaarheid van een bejaardentehuis in Wijk aan Zee moeten worden ingesteld”. In Beverwijk functioneert sinds kort het Samenwerkings Orgaan Bejaarden- werk. Directeur Cees van der Aart van de BSCR, tevens mede-bestuurslid van het Samenwerkings Orgaan, is met de wens van talrijke bejaarde Wijk aan Zeeërs op de hoogte, en ziet het nuttig effect van een onderzoek wel in. In het Oude Mannen- en Vrouwen Huis aan de Gasthuisstraat zijn momen teel de schilders bezig het interieur een andere kleur te geven. De verbouwing tot woonhuis voor twee Wijk aan Zeeër families is zo goed als gereed. Voor de somma van ongeveer vijftigduizend gul den creëerde de gemeente een schitterend woonoord voor twee gezinnen. Geen be jaarde gezinnen, want die tijd ligt voor goed achter ons. De voorstanders van een bejaardentehuis in Wijk aan Zee zijn blij met die ontwikkeling: oude huizen niet slopen, maar door jonge mensen laten opknappen, die er later in gaan wonen. Dat kam ook met de huizen van bejaarde mensen, die in een bejaar dentehuis willen wonen. Maar voorals nog ziet het er naar uit, dat de bejaarde echtparen in hun huisjes moeten blijven wonen, die eigenlijk te groot voor hen een I De activiteiten voor de lagere- schooljeugd starten in de week van de 3e september. De Lichtboei, Grens post en Tolhuis bieden de kinderen: broodinstuiven (start 20 augustus, voor wie tussen de middag niet naar huis kan), bewegingsspel voor 4- tot 6-jarigen, kinderdans voor kinderen De scheidsrechtersvereniging „IJmond” heeft het afgelopen jaar niet stil geze ten. Naast diverse plaatselijke activitei ten poogde de vereniging meer lijn te brengen in de begeleiding van nieuwe scheidrechters. „IJmond” heeft van de scheidsrechterscommissie de toezegging, dat de commissie de begeleiding van pas beginnende scheidsrechters zal gaan ver zorgen. Het bestuur van „IJmond” zal deze begeleiding nauwlettend volgen en de commissie zo nodig aan haar toezeg ging herinneren, zo meldt het jaarver slag van de vereniging. Zoals bekend is voorzitter Tijms tus sentijds af getreden. Het bestuur stelt nu voor de heer P. Rijnders in die functie te benoemen. Hij is than tweede voorzit- te benoemen. Hij is thans tweede voorzit- voor de functie van secretaris. De be stuursleden De Graaff, Keuris en Smit stellen zich niet meer herkiesbaar. IJMUIDEN. UTRECHT. Precies 35.210 personen hebben deelgenomen aan het internationale „Goddelijke - zege praal”- congres van Jehova’s getuigen in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Hierbij bevonden zich representanten van Jeho va’s in Duitsland .Amerika, Engeland, Egypte, Zuid-Afrika en tal van andere landen. van 6 tot en met 8 jaar, kinderinstui- ven voor 6- tot 10-jarigen, kinderthe ater voor 8- tot 12-jarigen, sport- en spelinstuiven, judo voor 6- tot 13- jarigen en filmvertoningen. In het Creatief Werkcentrum kunnen de kinderen terecht voor handenarbeid (69 jaar), ontspanning (912 jaar), schilderen en tekenen (612 jaar), bouw-techniekgroep (915 jaar), en een aparte jongens- ep meisjesgroep (1014 jaar). In Gebouwtje Drie worden voor jongeren en volwassenen vanaf 17 september nog open avonden (12 tot 16 jaar en 16 jaar en ouder), en vrije expressieavonden (12 tot 16 jaar) ge organiseerd. Iedere zaterdag- en zon dagavond stelt de Werkgroep Spaak het programma samen. Achttien jaar en ouder kan voorts nog terecht bij de Theatergroep, eveneens onderge bracht in Gebouwtje Drie. Een klein rekensommetje leert de aanwezigheid van ongeveer 250 bejaar den in Wijk aan Zee, die nu allen in huisjes wonen. Sommigen willen dol graag naar een bejaardentehuis, maar weigeren de stap naar Beverwijk te r N p u t/1 e NAAM: ADRES: WOONPLAATS: ■Cl:' OgSmyin': ts X nc,er Postzegel Kx x

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5