Nationale tennistitel gaf weinig voldoening Gijs van Lennep negende R 1 Demonstratie tegen KNWU Nieuwe bond van profschaatsers Mensen die het om de sport doen SPtSffiiirll® Skikampioen slachtoffer NmB NEDERLANDOC; IE MIDDZN3TANDSEA. 8%% moordaanslag OOK HORDIJK VOELDE PIJN n.v, MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 14 N 4 (was 73/4°/0) (was 71/20/0) (was (was 7V40q) (was 7°/0) (was 63/4%) (ongewijzigd) op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd. (was 4%) spaarrekening of - boekje voor dagelijks opvraagbare tegoeden. spaarrekening of - boekje opzegtermijn 3 maanden. spaarrekening opzegtermijn 6 maanden. spaarrekening opzegtermijn 12 maanden. spaarrekening opzegtermijn 24 maanden. NMS-Rente- spaarbrieven Looptijd: 5 jaar, 7 maanden en 5 dagen. gEOoaacSuDUL. (ongewijzigd) (ongewijzigd) Vaste Termij’n Spaarrekening: vaste termijn 3 jaar* Vaste Termijn Spaarrekening: vaste termijn 2jaar* Vaste Termijn Spaarrekening: vaste termijn 4 jaar Vaste Termijn Spaarrekening: vaste termijn 5 jaar* Eindelijk zege wilde voor Peterson Hordijk: Titel zonder voldoening. 7%% 7%% 8% 4,/2°/< ^tawiiiTaiTaiiMjMïgggi i o 1 1 1 1 De Zweed Haaken Andersson is door winst in de GP van Zweden onbereik baar voor zijn concurrenten geworden in de strijd om de wereldtitel motorcross 250 cc-klasse. ZELTWEG. Zes punten scheiden Jac kie Stewart nog slechts van zijn derde wereldtitel. Met een tweede plaats in de Oostenrijkse Grand Prix verstevigde de „vliegende schot” zondagmiddag op het circuit van Zeltweg opnieuw zijn positie in de competitie om het wereldkampi oenschap der Formule I-coureurs. In een race met een uitermate dramatisch slot ging de Tyrrell-Ford van Stewart als tweede over de eindstreep, wat opnieuw een zestal punten voor het kampioen schap opleverde. Het is vrijwel uitgeslo ten dat, met de Grand Prix-races van Italië, Canada en de Verenigde Staten nog te rijden, de 34-jarige Schot zijn kampioenschap zal ontgaan. V€ in fr or K Oi Vf te Vf H kr he ki st m v< b< B va wi kli aa: rij ru SCI in in mi mi tei zo op fe: (B B: na 20 8. ve Li tu Vf to1 m. va ve sti de Sc ac Vf vl ee w; ee th ze m M 7- 7°/ TIEL. De zevende Vierstromenland- ronde, een amateurklassieker over 175 kilometer met start en finish in Tiel, is zaterdag uitgelopen op een demonstratie tegen de KNWU. Als protest tegen de nieuwe verordening dat elke amateur- wielrenner die de leeftijd van 24 jaar heeft bereikt en rijdt in een gesponsorde ploeg, dient toe te treden tot de rijen der professionals, maakten veel vooraan staande renners de ronde tot een farce. Het tempo werd steeds bijzonder laag gehouden: plusminus dertig kilometer per uur. Tot wanhoop van wedstrijdlei der Wim Roosenburg stond het peloton, waarin onder meer Piet van Katwijk, Jan Aling, Frits Schür en Peter van der Kruys, op zeker moment de 34- jarige Amsterdammer Fred van Lachte- rop een voorsprong toe van negen minu ten. Van Lachterop „won” uiteindelijk ook, zij het met een verschil van slechts één minuut. Daar de grote groep zich niet de moeite getroostte om de volgen de plaatsen te sprinten, weigerde de wedstrijdleiding een uitslag bekend te maken. KNWU-voorzitter mr. Ballegooy- en de Jong en de voorzitter van de sportcommissie, de heer Zweedijk, waren in Tiel aanwezig. Het Poolse voetbalelftal heeft zondag een vriendschappelijke wedstrijd in So fia tegen Bulgarije met 2-0 gewonnen. Jos van Beers heeft zondag de prof- ronde van Roosteren gewonnen. Bas Hordijk werd tweede, Jo Vrancken der de. NMB verhoogt spaarrente m.i.v 1 september nu tot 854%! Hemmes speelde inderdaad wat ster ker dan in het verleden, maar toch mag hij voor een Hordijk-in-topvorm geen obstakel zijn. Hordijk, klagend over een pijnlijke arm, serveerde en volleerde echter zo zwak dat hij nog blij mocht zijn met de uiteindelijke zege die zelfs niet in cijfers kon worden uitgedrukt: 3- 6, 7-5, 6-4, 4-6, 5-5. Door alle rumoerige ontwikkelingen kwam de finale in het damesenkelspel ernstig in de verdruk king. Terwijl iedereen nog napraatte over Hordijk-Hemmes, veroverde Marij ke Schaar in een kleurloos duel met Trudy Walhof haar vierde landskampi oenschap. Overeenkomstig de verwach tingen gaf vooral de grotere beweeglijk heid van Marijke Schaar de doorslag: 8- 6, 6-4. Het hele leven van Bonlieu was trou wens door mysteries omgeven geweest en vrienden of kennissen scheen hij niet te hebben. De skisport was de enige passie die zijn bestaan vervulde. De veronderstelling dat jaloezie het motief van de moord kan zijn geweest is al wel geopperd, maar of Bonlieu in plaats van vrienden dan misschien wel doodsvijan den heeft gehad, is evenmin bekend. Gijs van Lennep behoorde tot de 9 cou reurs die in deze race werden geklassifi- ceerd. Met zijn Iso Marlboro werd hij negende op vijf ronden van de winnaar. Stewart dankte die tweede plaats overigens mede aan de pech die de topman van de Lotus-renstal, titelhouder Emerson Fittipaldi, in het zicht van de zege, kanslols maakte. De Braziliaan, die al snel de koppositie van zijn teamge noot Ronnie Peterson had overgenomen, leidde tot vier ronden voor het einde. Toen kwam de zwarte Lotus niet meer door. Een breuk in de brandstofleiding bleek daarvan later de oorzaak. Peterson kon daardoor zijn tweede overwinning in een Grote Prijs behalen. „Zo is nu eenmaal de autosport”, zei Fittipaldi, schijnbaar berustend, „Ik ben wel blij dat Ronnie tenminste gewonnen heeft”. Zeventien ronden heeft Peterson, snel ste in de training, het veld mogen aan voeren. Daarna ging de Braziliaan tot groot enthousiasme van de meer dan 150.000 toeschouwers, zijn stalgenoot voorbij. Fittipaldi vergrootte zijn marge (Van onze correspondent) DEN HAAG. In Den Haag zal maandag een nieuwe organisatie van profschaatsers het levenslicht aanschou wen. Het is de World Ice Sport Organi zation, afgekort WISO, die op initiatief van enkele Nederlanders is ontstaan en de failliete ISSL moet vervangen. Vrij wel alle door de ISSL bedrogen prof schaatsers zullen tot de WISO toetreden, aldus Jan Klok, de directeur van het Haagse schaatscentrum De Uithof, die als initiatiefnemer wordt bijgestaan door de heren Admiraal en Barel. Of de WISO na het echec van de ISSL wel over de financiële mogelijkheden beschikt om het profschaatsen alsnog van de grond te krijgen, is nog niet geheel duidelijk. Er zijn volgens de heer Klok toezeggingen van verschillende Ne derlandse bedrijven. Klok: „Maar we konden nog geen contracten afsluiten. Ook in het buitenland zijn we bezig. Dat geldt ook voor de contactmensen, die we heeft dat geweigerd: Hordijk doorgaan of definitief stoppen”. Voordat daarmee de blaam van on sporti viteit op Hordijk wordt geworpen, moet echter de voorgeschiedenis worden vermeld. Hordijks „meedogenloosheid” wordt verklaarbaar als men bedenkt dat Hemmes al vaker in de partij door kramp geplaagd werd. Het begon in de derde set en kwam in de laatste set in verhevigde mate terug. Bij 4-4 kreeg Hemmes pijnscheuten in zijn pols, maar na enkele seconden rust was hij fit genoeg om Hordijk met enige schitterende passeerslagen te kloppen: 5-4. Vervolgens kreeg Hemmes bij 30-30 in de volgende game kramp in zijn kuit, maar opnieuw herstelde hij zich even om zelfs een matchpoint op Hordijk te veroveren. Pas vanaf dat moment ging het helemaal fout met Hemmes. Als een invalide strompelde hij over de baan, verspeelde zijn matchpoint en de game (5-5) en kon ten slotte bij 15-30 in de elfde game geen voet meer verzetten. De scheidsrechter achtte toen de tijd rijp om het duel na overleg met Hordijk te beëindigen. Hordijk: „Ik vond het ontzettend rot voor Fred, maar het kon op deze manier niet doorgaan. Al dat gedoe schaadde mijn concentratie, ter wijl ik bovendien het risico bleef lopen dat Fred met va banque-spel mij nog zou verrassen. Ik voelde mij nogal geno men, toen ik met een matchpoint werd geconfronteerd, kort nadat hij een krampaanval had gehad”. Hemmes schreef zijn blessure later niet toe aan een tekort aan conditie. „Ik had een blaar op mijn teen en zette daarom mijn benen anders neer. Dat moet die kram pen hebben veroorzaakt”. Daarbij speel den vermoedelijk toch wel de vermoeie nissen van de vorige dag een rol, toen Hemmes in een uitputtende halve finale met Rolf Thung moest afrekenen. Thung, die zich het komende jaar geheel aan tennis wil wijden, veroverde zelfs een matchpoint, nadat hij een achter stand van twee sets had ingelopen. Hij moest er echter toch nog aan geloven in een zenuwslopende slotfase (6-4, 6-2, 4-6, 7-5). Voor Hordijk kwam met zijn tweede landstitel het dubieuze einde aan een matig toernooi, waarin hij een eventuele uitzending naar het buitenland allermist kon rechtvaaridgen. Alleen in zijn halve finale tegen Loek Sanders (6-4, 6-2, 7-5) wist hij zaterdag te overtuigen. Tegen Klaas Visscher en Fred Hemmes kwam hij echter in grote moeilijkheden. Hor dijk: „Tegen Fred had ik ook een hele moeilijke partij verwacht. Hij speelde deze week goed, terwijl het bij mij erg slecht ging. Fred is een moeilijk te bespelen tegenstander. Vanuit het ach terveld was hij secuur, terwijl ook zijn volleys en services zijn verbeterd”. organisatie wil in elk geval niet zo hoog grijpen als de ISSL, waardoor ook het prijzengeld beduidend lager, meer dan de helft, zal zijn dan de afgelopen winter (in de praktijk maakt dit echter niet veel uit, omdat de profs, zoals bekend, lang niet al het door hen ge wonnen geld hebben gekregen). Ook over het wedstrijdschema staat nog niets vast. Wel ligt het in de bedoe ling verschillende Grand Prix te houden, zoals in de autosport, met een algemeen klassement. Het huidige aantal prof schaatsers zal niet worden uitgebreid, omdat acht allrounders en acht sprinters voldoende wordt geacht. Klok: „Eigenlijk heb ik alleen nog geen zekerheid over de Amerikaan Ly man, wat niet zo erg is, en Jos Valen ti jn. Jos weet nog niet wat hij zal doen. Hij is momenteel wat labiel en over weegt als het tenminste mogelijk is naar de KNSB terug te keren. Alle andere schaatsers doen zonder uitzonde ring mee”. nnnniami. nog tot 13,8 seconden. Toen de zege zeker scheen, sloeg de pech genadeloos toe. Stand wereldkampioenschap: -. Jackie Stewart 66 pnt.; 2. Francois Ce vert (Fr) 45 pnt; 3. Emerson Fittipaldi 42 pnt.; 4. Ronnie Peterson 34 pnt. De reglementen schrijven voor dat spelers met krampverschijnselen niet behandeld mogen worden tijdens de partij. Zij moeten doorgaan of de strijd staken. Referee Savalle was verplicht zich aan die regel te houden, te meer daar eerder in een identieke situatie een andere scheidsrechter de blunder had begaan een speler wél te laten masseren. Die speler, Klaas Visscher, herstelde zo doende bijtijds en won de partij. Tegen stander Schmitz zag vervolgens zijn pro test afgewezen, omdat de arbitrale fout achteraf niet meer gecorrigeerd kon worden. Voor arbiter Savalle was er dus voldoende reden om resoluut in te grij pen toen Hemmes bij 5-5 en 15-30 op eigen service krimpend van pijn ineen stortte. Savalle: „Ik kon niet anders. Er was nog maar één uitweg voor Hemmes. Het staat weliswaar niet in de regle menten, maar het is ook internationaal gebruikelijk dat er bij deze gevallen een pauze van vijf minuten wordt ingelast, mits beide spelers en de scheidsrechter daarmee akkoord gaan. Ik heb Hordijk tot tweemaal toe gevraagd of hij Hem mes een pauze wilde gunnen, maar hij II PARIJS. De rechter van instructie van Nice heeft een autopsie gelast op het ljjk van de skikampioen Francois Bonlieu, die in 1964 in Innsbrück de Olympische sialomwedstrijden won. Vrijdagochtend werd Bonlieu, die men beschouwde als Frankrijks snelste en behendigste skiër, zwaargewond in een stadspark aangetroffen. Later is hij over leden. Over de oorzaak van dit drama en de dader tast de politie volledig in het duister. uiteraard moeten aantrekken. We willen daarbij zo selectief mogelijk te werk gaan, want het is mij bekend dat er in het buitenland, met name in Zweden, veel is geprofiteerd van de ISSL. Wij zoeken mensen van niveau, die het in de eerste plaats om de sport willen doen”. Klok en de zijnen zijn al enige tijd geleden, toen de ondergang van de ISSL vast stond, in actie gekomen. „Als er niets was gebeurd, zouden alle top- schaatsers zijn gestopt en dat willen we met alle geweld voorkomen. Eigenlijk zou het profschaatsen een onderdeel moeten gaan vormen van de ISU, maar dat is helaas formeel niet haalbaar. Daarom hebben we het bedrijfsleven gepolst. Ik geloof dat we nu voldoende zekerheid hebben om van start te kun nen gaan”, aldus Klok. Die zekerheid moet dan bestaan uit een beginkapitaal van 100.000 gulden, want dit bedrag wordt noodzakelijk ge acht om de kosten te dekken voordat de eerste wedstrijd plaatsvindt. De nieuwe (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN. Tussen triomfa tor Jan Hordijk en overwonnene Fred Hemmes was geen verschil zichtbaar. Gebroken en met tranen in de ogen verlieten beiden zondag de Scheveningse baan, nadat zij elkaar bijna vier uur lang hadden bestookt in de finale van de Nederlandse tenniskampioenschappen. „Het is niet leuk om zo je titel te prolongeren”, sprak Hordijk later ver suft. Het was duidelijk waar hij op doelde: de slotfase van de partij, toen referee Savalle genoodzaakt was de strijd bij 5-5 in de vijfde set te beëindi gen wegens kramp bij Hemmes, die zich amper meer staande kon houden. Vooral het wrontwaardige gejoel waarmee het publiek de beslissing van de scheidsrech ter begeleidde, moet voor Hordijk uiterst pijnlijk zijn geweest. Per slot van reke ning was het Hordijk zelf die in die kritieke fase het lot van Hemmes in handen had.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14