LOG: RAAD VAN STATE BLIJFT BIJ DU1ZEND-GULDENWET Indiërs en Pakistanen uitgewezen Kardinaal bemiddelt Boek van in Chili verschijnt Portugal: geen massamoorden in Mozambique Souteneurs bekogelen huis op Katendrecht Gijzelingsdrama in Brest voorbij Protest Labour na verkoop van vliegtuigen aan Spanje Statenvragen over naakt op rapport Sinjavski in Parijs ■s I Voorzitter van VVDM op de bon f. j 411 BRIEVEN UIT RUSSISCHE KAMPEN aft WIJKGEBOUW IN BRAND VERTICAAL OPSTIJGENDE OORLOGSTOESTELLEN 3 AUGUSTUS 1973 MAANDAG 20 „April Diamond”-zaak Op verzoek Allende Nieuwe wet Verscherpt Brood Niet tevreden t I. 5 1 Zoontje - lil Ns-.- r JÉ --- kil w o J K- - it F* k om 1 hun i be- omdat hij 1 t J t 1 1 (Van onze redacteur in Londen) l t l 1 1 t l l l 1 1 t 1 1 1 haar gaat het de gemeente erom de prostitutie in het centrum te bestrijden Deze mening wordt nog versterkt door de uitlatingen van een gemeentefunctio- naris van de afdeling algemene zaken. Deze verklaarde zaterdag dat het na tuurlijk niet mogelijk is de prostitutie geheel uit te roeien. Hij zei dat men wat Katendrecht betreft, alleen de prostitutie overdag aan banden wil leggen „om te voorkomen dat kinderen getuige zijn van wat zich allemaal afspeelt.” In het raadsvoorstel wordt niet gerept over Katendrecht. Van de ruim twaalfhonderd woningen op Katendrecht eijn er ongeveer honderd- vijftig ingericht als bordeel. Daarnaast zijn er veel café’s en twaalf sexclubs. De Britse regering is niet erg tevreden met de opwinding die de Labour-opposi- tie rond de verkoop van de toestellen heeft veroorzaakt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken sir Alec Douglas Home antwoord de op de bezwaren van de oppositie met te zeggen dat de belangrijkste punten in het complex van deze bezwaren niet opgingen. Allereerst vond de minister dat de aard van het regime in een land niets te maken had met de zakelijke die nu op het spel stonden. i.n der ging het volgens hem „om het broed van honderden arbeiders in de luchtvaartindustrie in Engeland”. De Tweede Kamer heeft zich indirect wel akkoord verklaard met de plannen van het kabinet. Vlak vóór de vakantie ARNHEM. Noch Gedeputeerde Sta ten van Gelderland, noch het bestuur van de Gelderse Raad voor bet Jeugdbe leid heeft iets afgeweten van het vrou welijk naakt op de omslag van het pas verschenen ambtelijke rapport over het open jeugd- en jongerenwerk in Gelder land. in "n de Raad van .t aan de orde door werd 1 3 1 t l l r Men had bij de ontwikkeling van het toestel rekening gehouden met het feit dat nog heel wat landen gebruik maken van vliegdekschepen en dat de onver wachte aankoop door de Spanjaarden ROTTERDAM. In de Rotterdamse wijk Katendrecht is het gisteravond op nieuw tot een uitbarsting gekomen. Om streeks kwart over negen belegerden dertig souteneurs het huis van de voor zitter van het wijkorgaan, waarin zich behalve zijn gezin vijftien buurtbewo ners bevonden. Het wijkorgaan voert al geruime tijd, tot groot ongenoegen van de souteneurs, actie tegen de toenemen de prostitutie in Katendrecht. Maria Sinjavski, de 42-jarige vrouw van de schrijver, is juwelen-ontwerpster waarmee zij tijdens de gevangenschap van Andrei in het levensonderhoud voorzag. Zij hoopt in Parijs op dit ge bied weer aan de slag te komen. De omslag wordt aanstootgevend en edenkwetsend gevonden. Reden voor het Statenlid J. W. Jansen om er vragen over te stellen aan Gedeputeerde Staten. G.S. hebben geantwoord dat deze kwestie zowel in het dagelijks- als het algemeen bestutr het Jeugdbeleid binn. zal komen. van het toestel andere regeringen ertoe zou brengen het toestel, dat in staat is loodrecht op te stijgen, ook aan te schaffen. Het is geschikt zowel voor de landmacht als voor de zee- en lucht macht. De grootste problemen die de Britten met de Spaanse aankoop ondervonden, waren onderhandelingen met de Ameri kaanse regering, die de Harrier van de laatste snufjes zou voorzien. Deze onder handelingen duurden niet minder dan negen maanden. Sinjavski houdt nu vakantie in het buitenhuis van vrienden bij Toulouse. Hij zal volgende maand naar Parijs terugkeren. Vrienden vertellen dat hij Zoals gezegd zal het nieuwe wetsont werp eerst door de Tweede en de Eerste Kamer behandeld moeten worden. Ge zien de vele adviezen die daarvoor van tevoren nodig zijn, wordt algemeen ver wacht dat deze nieuwe wet niet vóór het studiejaar 1974-1975 van kracht kan zijn. LISSABON (AFP). De Portugese regering heeft in een zaterdag gepubli ceerd communiqué meegedeeld dat een onderzoek dat werd ingesteld naar aan leiding van berichten over massamoor den door Portugese soldaten in de streek van Tete in Mozambique, heeft aange- tc.-nd dat de beschuldigingen ongegrond zijn. PARIJS(UPI). Het „niet-politieke” boek dat de Russische schrijver Andrei Sinjavski tijdens de bijna zes jaar van zijn gevangenschap in Russische kampen geschreven heeft, zal binnen zes weken in Londen worden gepubliceerd. Dit heeft de uitgever, Nicholas Bethell, mee gedeeld. VVDM-voorzitter Paul Turken en en kele andere demonstrerende dienstplich tige militairen hebben zaterdag een pro- ces-verbaal gekregen van de marechaus see, die het ministerie van Defensie be waakt. De actievoerders hadden voor meer compensatie van weekeinddienst en diensten op feestdagen 25.000 handte keningen van medestanders op het mi nisterie aangeboden. De militairen waren volgens de marechaussee in overtreding, omdat ze in uniform pamfletten uitdeel den en spandoeken droegen. Minister Vredeling van Defensie is overigens nog steeds bezig om een nieuwe werk- en rusttijdenregeling te ontwerpen. De 25.000 handtekeningen die hij zaterdag kreeg, zetten de eisen van de vereniging voor dienstplichtige militairen, VVDM, over arbeidscompensatie kracht bij. ling van het toestel ten grondslag ge legd. Om de Spaanse opperofficieren het toestel te kunnen laten zien, moesten eerst heel wat moeilijkheden worden overwonnen. De Spanjaarden wilden on der geen vo: rwaarde dat de Britse vlieg tuigen over haar eigen grondgebied zou den vliegen. Een RAF-Harrier steeg dan ook op van zijn basis in het Engelse Surrey om direct over het Franse grondgebied naar het dertig jaar oude vliegkampschip Daedalo te vliegen, dat in de Middellandse Zee kruiste. Hier werden de Spaanse autoriteiten meteen van het nut van het toestel overtuigd. heeft de Tweede Kamer immers gede batteerd over deze plannen van minister Van Kemenade, en daarbij is een motie van de WD’er Van Dijk om deze plan nen af te wijzen, verworpen. De Raad van State vindt dit groene licht van de Tweede Kamer echter in strijd met de wet. Zij zou dat de minister van Onder wijs hebben laten weten. De enige mogelijkheid om van de gehate 1000 gulden van ex-minister De Brauw af te komen, is een nieuwe wet. De procedure van voorbereiding daartoe is inmiddels in gang gezet, maar er moeten eerst zeer veel adviezen worden ontvangen, zoals van onder meer de Academische Raad en de Onderwijsraad, maar ook weer van de Raad van State. Zaterdagmiddag heeft een grote wolk giftig gas, zwaveltrioxyde, ontsnapt uit een chemische fabriek in Carson bij Los Angeles, paniek gezaaid. Via radio en televisie werd tienduizenden mensen aangeraden een goed heenkomen te zoe ken. Dit advies werd een half uur later ingetrokken toen bleek dat de wolk boven zee verdween. Er ontstond in de omgeving een enorme -"r.-chaos toen 90.000 strandbezoekers zich per au to in veiligheid trachtten te stellen. DEN HAAG Volgens het Landelijk Overleg van Grondraden (LOG) heeft de Raad van State in een nog geheim advies negatief geadviseerd Rusland natuurlijk zal missen maar dat hij zich realiseert dat er daar geen toekomst voor hem is. Het is de toe komst van zijn 9-jarig zoontje die hem deed besluiten een uitreisvisum te vra gen. Sinjavski kwam naar Parijs per trein omdat hij de Sovjet-Unie langzaam wilde verlaten. Uit het onderzoek is wel gebleken dat er „geïsoleerde laakbare handelingen op een andere plaats in dezelfde streek” hebben plaatsgegrepen. De schuldigen zullen worden gestraft. Een groep mensen uit India is gisteren het land uitgezet. De mannen vertrokken per vliegtuig naar hun geboorteland, na dat zij vorige week geprobeerd hadden illegaal Engeland binnen te komen aan boord van een Engelse kotter. Drie Pa- pistanen uit hun gezelschap zijn vandaag per vliegtuig naar hun land vertrokken. SANTIAGO. (UPI, DPA en Reuter). Op verzoek van de regering van presid- lent Salvador Allende van Chili zal het hoofd van de r.-k. kerk in dat land, kardinaal Raul Silva Henriquez, bemid delen in de staking van de vervoerson- dernemers, die al 25 dagen duurt. President Allendie heeft zaterdag het ontslag aanvaard van minister van Openbare Werken en Verkeer generaal Cesar Ruiz en van de staatssecretaris van zijn departement, Jaime Faivovich. Ruiz werd ook ontslagen als opperbevel hebber van de luchtmacht, hoewel hij daar niet om had gevraagd. Door Faivovich van zijn functie te ontheffen willigt Allende een eis in van de stakende transportondernemers. Zij vinden de staatssecretaris een sta-in-de- weg bij onderhandelingen met de rege ring. Maar Allende heeft ook de minis ter van het departement van zijn functie ontheven op wie de transportonderne mers hun hoop hadden gevestigd. De verwijdering van Ruiz ook als luchtmachtcommandant is niet als een verrassing gekomen. Het linkse volks front wilde hem al enige tijd kwijt. In Santiago is zaterdag een leider van de Mopare, een groepering van Chileense vrachtrijders die gekant is tegen de huidige staking, vermoord. Het slachtof fer was Oscar Balboa Campos. Er heb ben zich al meer van dergelijke moor den voorgedaan. LONDEN. Het besluit van de Spaanse regering om acht Engelse Har- rier-verticaal opstijgende gevechtstoe- stellen aan haar zeemacht toe te voegen, werd eind vorig jaar gedurende een demonstratie van het toestel op een Spaans vliegkampmoederschip genomen. De Labour-oppositie heeft bij monde van haar leider Harold Wilson fel ge protesteerd tegen de verkoop van de. Britse toestellen aan het regime van generaal Franco, omdat dit een fascis tisch bewind vertegenwoordigt. De souteneurs bekogelden de woning met stenen; vele ruiten sneuvelden. De situatie bereikte een hoogtepunt toen een van de buurtbewoners vanuit het huis een bezinebom op straat gooide. Het projectiel belandde echter op de stoep vlak voor de woning. De vlammen sloe gen bijna in het huis. Op dat moment loste een politieman een waarschuwings schot, waarna de toestand enigszins rus tiger werd. In de afgelopen nacht echter omstreeks half twee brak brand uit in het wijkgebouw. Het vuur werd met zes brandweerauto’s bestreden. De politie sluit niet uit dat de brand is gesticht. De schermutselingen van gisteravond volgden op die van vrijdagavond toen buurtbewoners en souteneurs op Katen drecht met elkaar slaags waren geraakt. De auto van een souteneur werd bescha digd en van een bordeel sneuvelde een ruit. De moeilijkheden ontstonden toen twee souteneurs op de Brede Hilledijk de penningmeester van het wijkorgaan begonnen lastig te vallen. De man zou enkele trappen hebben gekregen, waarop enkele buurtbewoners zich ermee gingen bemoeien. De 47-jarige Sinjavski stapte op 10 augustus in Parijs uit de trein, zijn vaderland verlatend voor wat zijn vrien den noemden een permanent verblijf in Frankrijk als lector in de Russische literatuur aan de Sorbonne in Parijs. De bekendmaking van de uitgever was een bevestiging dat Sinjavski of iemand anders zijn boek over zijn dagen in gevangenschap, „een stem uit het koor” en twee essays over Russische schrijvers, „wandelingen met Poesjkin” en „In de schaduw van Gogol” die later zullen worden gepubliceerd, uit de Sovjet-Unie heeft meegenomen. Nicholas Bethell zei dat het 320 pagina’s tellende boek „vol- i komen niet-politiek” is. „Er is niets dat „anti-Russisch” zou kunnen worden ge noemd. Daarom is Sinjavski volledig ge rechtigd volgens de Russische wet dit boek in het buitenland te publiceren als hij dat wil”. De schrijver zei tijdens zijn proces in 1966 na zijn arrestatie het jaar daarvoor dat zajn niet-conformistische werken die in het buitenland werden gepubliceerd onder het pseudoniem Abram Tertz, „niet anti-Sovjet” waren. Hij kreeg ech ter zeven jaar wegens tegen „de Sovjet- Unie gerichte activiteit, maar werd in mei 1971 vrijgelaten. Bethell zei dat „Een stem uit het koor”, dat in het Russisch zal verschij nen en later vertaald zal worden, be staat uit brieven die Sinjavski aan zijn vrouw schreef over mede-gevangenen en het leven in het kamp. De gevangenen waren beperkt in het aantal brieven dat zij konden schrijven maar niet in de lengte daarvan, zodat elke brief 25 tot 30 bladzijden lang was. De andere rover, de Siciliaan Paul Ciaramitaro, bleek zich een kogel door het hoofd te hebben geschoten. Hij over leed gisteravond in een ziekenhuis. Hij had nog tegenover de politie bekend, dat hij na de overval, waarbij zestigduizend frank werd buitgemaakt, een politieman had doodgeschoten. De bejaarde vrouw bleef ongedeerd. De achtergrond van de affaire is de gespannen verhouding tussen het wijk orgaan enerzijds en de souteneurs en prostituées anderzijds. De situatie heeft zich verscherpt nu burgemeester en wet houders van Rotterdam hebben aange- kondigd de prostitutie hard aan te pak ken. Het college heeft de gemeenteraad voorgesteld door een gewijzigde algeme ne politieverordening te kunnen gaan optreden tegen de straat- en raamprosti- tutie. B. en W. zijn met dit plan mede op aandringen van het wijkorgaan geko men. Volgens de' secretaresse van het wijk orgaan, mevrouw L. Lembke is het helemaal niet de bedoeling van B. en W. de prostitutie aan te pakken. Volgens over het ontwerp van de algemene maatregel van bestuur door het kabinet om de duizend gulden collegegeld in twee termijnen te betalen. Het LOG zegt dit geheime advies uit een „doorgaans zeer betrouwbare bron” te heb ben vernomen. SCHIPHOL. De 23 Indiërs, die heb ben geprobeerd met de Engelse kotter „April Diamond” illegaal van Schevenin- gen naar Engeland te komen, zijn giste ren als ongewenste vreemdelingen van Schiphol naar India vertrokken. De drie Pakistanen, die ook aan boord van het schip waren, zijn vandaag naar vaderfand teruggestuurd. Er is voor de regering nog een pro bleem bijgekomen. Vandaag zijn vele van de 3500 artsen van de provincie Santiago voor 48 uur in staking gegaan, daartoe door hun gewestelijke raad opgeroepen. De raad wil op deze wijze solidariteit betuigen met de sinds vorige week sta kende artsen in vier andere provincies. Maar artsen die de regering welgezind zijn, spreken van een politieke actie en zeggen dat ze normaal zullen doorwer ken. De echtgenote van de Engelse kapitein Rogers wist haar man over te hólen zonder het schip naar Engeland terug te keren. De kapitein is zaterdagavond op de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich gezet. Bij aankomst in Engeland zou hij door de politie zijn gearresteerd. De scheepsmaat, naast de kapitein het enige bemanningslid van de „April Dia mond”, is nog in Nederland. Engeland zou hem mogelijk tot ongewenst vreem deling kunnen verklaren, Rhodesiër van geboorte is. Een woordvoerder van de Haagse poli tie heeft gisteravond verklaard, dat zich inmiddels twee (britse) eigenaren van de Engelse kotter „April Diamond” hebben gemeld. Vandaag heeft de vreemdelin gendienst de zaak verder uitgezocht. Volgens de Haagse politie zijn er nog de nodige vraagtekens. Zo bleek dat aan boord van de kotter geen monsterrol was en ook geen lijst van passagiers. Bovendien is het schip zonder lichten de haven van Scheveningen binnen geva ren. „Het zijn allemaal dingen, die niet kloppen”, aldus de woordvoerder van de Haagse politie, die geen mededelingen wenste te doen over enkele goederen of papieren die in beslag zijn genomen, „Om het onderzoek van de Amsterdamse politie niet in de weg te staan”. Een vooriichtingsfunctionaris van de Amsterdamse politie zei gisteren. dnt de vreemdelingendienst alleen wat papieren (reispapieren en paspoorten) in beslag heeft genomen, maar vol "ons hem zijn deze papieren gistermiddag aan de 23 Indiërs teruggegeven. „Collegegeld in termijnen onjuist” De BBC-televisie vertoonde gistera vond een film van de proefvluchten die een RAF-Harrier eind vorig jaar op het Spaanse vliegdekschip Daedalo in de Middellandse Zee heeft gemaakt. Bij de ze gelegenheid besloten de Spanjaarden maar meteen tot de aankoop van het toestel over te gaan. Het zou worden geleverd via het Amerikaanse Marine Court. Het gaat om een afspraak van rond 75 miljoen gul den. De Britten hebben honderden mil joenen pond sterling aan de ontwikke- Als het advies van de Raad van State wordt opgevolgd betekent dit dat vóór het begin van het studiejaar duizend gulden in plaats van de eerste termijn van vijfhonderd gulden moet worden betaald. Het LOG vreest dat, als minis ter Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen dit advies opvolgt er op de universiteiten een grote chaos zal ontstaan. Over enkele weken beginnen namelijk de colleges. Enkele universitei ten hebben de acceptgirokaarten met 500 erop al verstuurd. Het LOG zegt dat volgens de Raad van State studeren pas mogelijk is als de duizend gulden zijn betaald. Het is niet te verwachten dat alle universitei ten zo snel de inschrijvingsprocedure kunnen veranderen als het advies wordt opgevolgd. Zoals bekend is, wil de regering-Den Uyl het collegegeld voor dit jaar van duizend gulden tot vijfhonderd gulden terugbrengen. Maar het wetsontwerp hiertoe l::.n niet op tijd in de Tweede Kamer komen. Door de algemene maat regel van bestuur zou de regering het mogelijk maken de duizend gulden in twee termijnen te betalen. De nieuwe wet zou dan inhouden dat die tweede termijn zou komen te vervallen- De regering heeft evenwel de voegdheid het advies van de Raad van State te negeren. Dit zou het kabinet evenwel tegenover een groot deel van de Tweede Kamer kunnen brengen. Maar de Tweede Kamer heeft daartegenover weer niet de macht om een algemene maatregel van bestuur te veranderen of ongedaan te maken. BREST. Zaterdagavond laat is een einde gekomen aan het gijzelingsdrama in de Franse stad Brest. Na een bank roof. die vrijdagochtend door twee mannen werd gepfeegd. werd de 71- jarige mevrouw Le Moigne in haar wo ning gegijzeld. De rovers stelden de politie als eis dat zij vóór elf uur zaterdagavond een vrije aftocht moesten hebben. De politie had tegen dit tijdstip een auto laten voorrijden. Korte tijd later klonk een schot in het huis. Enkele minuten daarna kwam een van de bank rovers. Francois Phily, naar buiten, die zich zonder slag of stoot overgaf. t - -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3