JOHAN NEESKENS IS WISO nu NIET LANGER KWAAD officieel wennen zijn STRAFCORNERBEUL” TANVIR DAR: KNVB werd een besluit SPOfflfflKB Van Ballegooijen de Jong niet gekozen Stichting Van Pakistan mogen geen wonderen worden verwacht „Het zal weer „Lijfstraffen nodig als ausputzer” „Opiniepeiling” voor vechtersbazen” „Kritiek na België-Nederland was oneerlijk" ril ■r ff ff n NEDERLAND ZONDER VERTEGENWOORDIGER IN AMATEURSECTIE UCI Voorzitter Engelse Football League: H* Pnniiiiiiiiiii" - -. 15 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 14 N Liever middenveld te ■hfe. r .dB Ball i (Van onze sportredactie) >65 JOHAN NEESKENS: „Als ik er maar in sta" als r 'set TANVIR DAR: „Ik zat liever thuis” ar m: met Barry nu ook in het Nederlands elftal zien te bereiken”. LONDEN. De voorzitter van de Engelse football league (sectie betaald voetbal) wil dat voor vechtersbazen in voetbalstadions de lijfstraffen weer worden in gevoerd. In een commentaar, op de vechtpartijen tijdens verscheidene wedstrijden in Groot Brittannië dit weekeinde zei de voorzitter, de heer Len Shipman: „Het is nu tijd om tot harde actie over te gaan. Met boetes kun je het geweld op de velden niet tegengaan. We moeten de roede weer invoeren”. le- ig: sn >te Het levensmiddelenbedrijf SRV, één der sponsers van het Nederlandse Elftal, gaat In het najaar een actie ontketenen ter populari sering van het Oranjeteam. Het bedrijf heeft van zestien nationale toppers (Krol, Suurbier, Cruyff, Haan, Van Beveren, Keizer, Gerrie Mühren, Schrijvers, Hulshoff, Neeskens. Bro- kamp, Rep, De Jong, Pahlplatz, Schneider en René v.d. Kerkhof) bustes in stuiterformaat laten vervaardigen, om die bij zijn produkten aan te bieden. Vorige week kwam het bestuur reeds tot een „indicatie” van deze inhoud. Het sectiebestuur betaald voetbal, onder lei ding van mr. Hogewoning, beschouwde dit toen als en ontoelaatbare inmenging in zijn aangelegenheden en trad af. Maandagavond is weer uitgebreid ge sproken over deze gezagscrisis binnen de KNVB. Zaterdag wordt opnieuw verga derd. Het bestuur van de Spaanse voet balbond zal woensdag bijeenkomen om een beslissing te nemen over de moge lijkheden van Johan Cruyff met FC Barcelona mee te kunnen spelen in vriendschappelijke en-of competitiewed strijden. „Het ligt in de bedoeling het be stuur uit te breiden met promotors uit de Skandinavische landen, zodat het geheel een meer internationaal karakter krijgt”, aldus de heer Klok, directeur van de Haagse kunstijsbaan De Uithof. „Wij kozen voor de stich tingsvorm omdat de autoriteit anders te veel in handen komt van finan ciers. Het moet een samenspel zijn tussen rijders, financiers en organisa toren. Zodra er met de rijders over eenstemming is bereikt over de con tracten wordt er een rijderscommissie gevormd, die in alle openheid inzage kan krijgen in de financiële zaken”. De meeste rijders van de voormalige ISSL hebben een concept contract voorgelegd gekregen. „Het is in op dracht van de rijders zelf geweest, dat wij naar een nieuw soort organi satie zijn gaan zoeken. Ik meen uit reacties van een Verheyen en een Bols te mogen concluderen, dat zij het in grote lijnen met de vorm van de WISO eens zijn. Wij zijn voorts van plan in de toekomst te gaan samenwerken met de KNSB en de ISU. Maar eerst moeten we zo gauw mogelijk met de rijders zien rond te komen. Daarna gaan we aan trainers denken.” int ikkige s mild rekte, deling ar één tlonfl ZEIST. Johan Neeskens Is niet boos meer. Hij heeft zich weer verzoend met de Nederlandse sportpers, die hem in zjjn ogen zoveel onrecht heeft aangedaan. Maandag, 20 november 1972, de dag na de doelpuntloze derby der Lage Landen in het kader van de voorronden voor de wereldtitelstrijd, werd de 22-jarige Ajacied in vele kranten afgeschilderd als Neerlands grootste voetbalbandiet. Natuurlijk heeft de plaats van ausput- zer voordelen; het geeft je wat meer spelmogelijkheden, maar ik speel toch nog het liefst op het middenveld. Ik ben nog jong en ik heb nog de kracht en je moet je sterkste punten toch zoveel mogelijk uitbuiten”. Hun wrevel bereikte bovendien grote hoogte door de slordigheid waarmee de logiesreserveringen waren geregeld. Ter wijl de dure UCI top zich op Monte Iguelda installeerde, zochten vertwijfel de officials in de diepte naar een kamer die hun in San Sebastian beloofd was, maar er niet bleek te zijn. de Monte Iguelda genesteld, waar een paleis van een hotel honderden meters boven San Sebastian uittorent en een lastig bereikbare vesting is voor de ver tegenwoordigers van de verschillende landen die er dagelijks een paar keer moeten vergaderen. Zo stond een van de vergaderingen langdurig in het teken van een heftige strjjd tussen twee Cyprische bonden die beide erkend wilden worden, waar de UCI niets voor voelde Om beurten schoven de vertegenwoordigers van de Grieks- en Turk-Cyprische organisatie grote cadeaus naar de bestuurstafel waar Rodoni de geschenken dankbaar incasseerde zonder echter aan het ver zoek toe te geven. Een van de weinige belangrijke besluiten die uit de vergade ring kwam: de prof kampioenschappen van 1975 zijn in Zwitserland. PETER HEERKENS SAN SEBASTIAN. De wieler Unie is zijn vertegenwoordiger in de amateurselectie (FIAC) van de UCI kwijtgeraakt. Tijdens een van de vele vergaderingen die altijd aan de wereld kampioenschappen wielrennen vooraf gaan, trok KNWU-erevoorzitter P. van Dijk (70 jaar) zich terug hij werd voor zijn werk beloond met een medail le waarna de Nederlandse deputatie in het Spaanse San Sebastian voorzitter mr. J. van Ballegooijen de Jong het college van twaalf probeerde binnen te praten. En dat mislukte. Van de vier kandidaten voor twee plaatsen (behalve voor het aftreden van de heer Van Dijk was er een vacature door het overlijden van de Zweedse vertegenwoordiger) kregen de Fransman Dusaix en de Brit Wieseman de voor keur. Een nederlaag die de heer Van Ballegooijen de Jong diep betreurde. „Niet voor mezelf”, zoals hij zei, „maar voor de KNWU Het is vreselijk nuttig wanneer je als bond een vertegenwoor diger in de top hebt. Dat is via de heer Van Dijk duidelijk bewezen”. De KNWU-voorzitter houdt tijdens dit wereldkampioenschap overigens werk genoeg, want in de loop van vandaag (de Nees wil graag helpen. „Het maakt mij ook niet zo erg veel uit waar ik sta, als ik er maar in sta. Ik heb nu ongeveer anderhalf jaar niet meer als ausputzer gespeeld. De laatste keer was in Jong Oranje tegen Jong Oost-Duits- land. Het moet natuurlijk nog blijken of ik de juiste man voor die plaats ben, die straks ook in de return tegen België en eventueel volgend jaar in West-Duits- land kan worden ingezet”. tie wel een beroep op routinier (102 Dar. Dar (26) is voor DEN HAAG Maandag i s de stichtingsacte van de nieuwe professi onele schaatsgroep World Ice Sport Organisation (WISO) notaris Schota nus in Den Haag gepasseerd, yvaar- door de stichting officieel is gewor den. In het voorlopige bestuur hebben zitting genomen de heren Klok, Ad miraal en Barel. toernooi voorbereidden, leidde bovendien bijna tot een catastrofe voor de ploegen tijdrit omdat men vergeten was de over heid te benaderen voor vergunningen, een blunder die slechts met kunst en vliegwerk en veel goede wil van de politievertegenwoordiger goedgemaakt kon worden. In die chaos en onder een door de zon bloedheet gemaakt dak vergaderden de vertegenwoordigers uren en uren waarbij het tot groot verdriet van velen meer om details dan belang rijke zaken ging. AMSTELVEEN. De ernstige knieblessure, die Tanvir Dar. de fameuze verdediger van het Pakistaanse hockey-elftal, zes dagen voor het begin van het Olympisch toernooi in München opliep, heeft hem, hoe paradoxaal het ook lijkt, verzekerd van een plaats in het team van Pakistan, dat vanaf vrjjdag in Amstelveen meedingt naar de Wereldbeker, de strijd om het officieuze wereldkampioenschap. dag in het kwalificatieduel met Ijsland als ausputzer te fungeren. Hij weet dat het duo Fadrhonc-Van der Hart zich zorgen maakt over de bezetting van die positie nu een terugkeer van Feyenoor- der Rinus Israel voorlopig onmogelijk is en ook het Nederlander-worden van Horst Blankenburg geen haalbare kaart blijkt te zijn. bespreking werd gisteren onverwacht verplaatst) moet hij naar de wielerbon- zen voor de rel rond de gangmaker Koch en Walrave, die in strijd met de reglementen buitenlanders willen staye- ren. Wat ze van de Nederlandse rechter mogen, maar niet van de UCI. Een juridisch ingewikkelde en tevens voor de toekomst belangrijke affaire, waarvan de afloop met geen zinnig woord te voorspellen valt, al kan vermoed worden dat de UCI zo koppig is dat strikte naleving van de wielerregels geëist wordt. In dat geval rijst de vraag wie de dwangsom van 1000 gulden per dag zoals de Nederlandse rechter uitmaakte toen Walrave en Koch begin dit jaar procedeerden moet betalen. De wielerautoriteiten gaan zich in af wachting van de wedstrijden bezighou den met deze kwestie tijdens een cyclus van bijeenkomsten waaraan geen eind schijnt te kunnen komen. Zoals altijd trouwens. Met de rondbuikige Italiaanse voorzitter Rodoni voorop, heeft de UCI, dat is geïnstalleerd in het meest sjieke en daardoor duurste hotel ter plaatse, bij de contributiebetalers ergernis opgewekt door de luxe keuze van reservering. Dit keer hebben Rodoni en de zijnen zich op Neeskens over bondscoach Fadrhonc: „De kritiek die hij na BelgiëNederland kreeg, was ook niet juist. Je moet de fout niet bij hem, maar bij o ns, de spelers, zoeken. En misschien ook bij de pers zelf. Die had de zaak veel te veel opgeblazen. Er werd te veel van ons verwacht. Wat niet wegneemt, dat we fouten hebben gemaakt. Neem de inzet en de mentaliteit. Die van de Belgen was veruit beter. Maar dat zal ons geen tweede keer gebeuren. We zijn gewaar schuwd.” Aan de problemen rond de begeleiding van het nationale keurkorps en het eventuele vertrek van Johan Cruyff naar Spanje wil Neeskens niet te zwaar tillen. „De komst van Van der Hart heeft zeker geen nadelige invloed op de werksfeer in het Nederlands elftal ge had. Er is beslist geen sprake van een ZEIST. De „opiniepeiling" (citaat voorzitter Meuleman) in het bondsbe- stuur van de KNVB is maandagavond tijdens een vergadering i n Zeist een officieel besluit geworden: Johan Cruyff kan pas per 1 december officiële wed strijden spelen voor Barcelona, althans wat de KNVB betreft. De beslissing is aan de Spaanse voetbalbond meegedeeld. De Ajacied, die zich voor het duel van woensdag niet al te veel zorgen maakt, al waarschuwt hij wel voor onderschatting, ziet zeker niet op tegen zijn nieuwe taak. „Het is een groot voordeel dat we achterin met allemaal Ajacieden staan. Bij ons regelen Barry Hulshoff en Horst Blankenburg de orga nisatie van de verdediging ook om de beurt. Dan gaat de een en dan de ander naar voren. Die samenwerking wil ik gespannen situatie. Met een man Fadronc is dat ook niet mogelijk”. En wat Cruyff betreft, hij zal wel voor het Nederlands elftal blijven spe len. Voor Ajax is het natuurlijk een verlies. Ik geef hem overigens groot gelijk; het gaat in ons vak om geld, maar ik ben niet blij dat hij vertrekt. Als hij er niet meer is, wordt het veel moeilijker voor ons. Alleen zijn naam al, maakte het ons in de Europa-Cup- wedstrijden een stuk gemakkelijker. Nee, op het ogenblik praten we er niet meer over. We zien het wel als het zover is. En als hij niet gaat? De sfeer is bij ons nu wel weer zo goed, dat er niets aan de hand is als hij blijft”. gespeeld. En hij was een beroemd straf- corner-specialist. Hij is nog altijd wereld recordhouder met vijf benutte strafcor- ners in één wedstrijd. Dat deed hij tegen Zuid-Korea in Tokio, in een wedstrijd voor de Aziatische Spelen. Voor Tanvir Dar heeft zijn internati onale hockeycarrière eigenlijk lang ge noeg geduurd. „Op het ogenblik heb ik er een beetje de balen van. Weet u, ik ben drie maanden geleden getrouwd en ik zou nu liever bij mijn vrouw in Karachi zijn dan hier in Nederland om te hockeyen. Toch denk ik niet dat ik na Amstel veen stop. Ik wil als het even kan nog een keer een gouden of olympische me daille (Pakistan won die eerder in 1960 en 1968) winnen. Dat moet dan over drie jaar in Montreal gebeuren.” Aan een eerste plaats in Amstelveen denkt Tanvir Dar nauwelijks, al reali seert hij zich dat er in zijn land, waar hockey de nationale sport bij uitstek is, een beetje op wordt gerekend dat Pa kistan ook in Amstelveen zijn geweldige reputatie als hockeynatie met een klin kende prestatie zal accentueren. Dar: „Dat we die Wereldbeker winnen, be schouw ik niet als onze voornaamste taak in Amstelveen. Dat zal ook wel heel erg moeilijk worden. In de eerste plaats zijn we hier om het andere ge zicht van Pakistan te laten zien. We willen hier sportief voor de dag komen en fijne wedstrijden spelen. En, als we daartoe de kans krijgen, van India van oudsher de grote rivaal én erfvij and van de Pakistani winnen.” Een concrete prognose voor het toer nooi in Amstelveen geeft Tanvir Dar, die in zijn woonplaats een functie bij de havendouane heeft, niet. Wel waar schuwt hij de favoriete landen velen beschouwen India, Nederland, West- Duitsland en toch ook Pakistan als zo danig voor Maleisië, dat in één poule met Nederland en Pakistan speelt. „Ma leisië is verschrikkelijk sterk. Daar heeft geen enkel land bij voorbaat van gewonnen.” De spelers van Pakistan plegen voor een wedstrijd Alah een gunstig resul taat af te smeken. Dat zal in Amstel veen meer dan ooit nodig zjjn. Tanvir over dat ritueel: „Voor oefenwedstrijden doen we dat nooit. Alleen voor erg belangrijk^ wedstrijden.” BERT BREVOORD Zodoende belandde een groot aantal bondsbazen voor de nacht terug in een auto of mochten ze op de grond slapen bij een collega aan wie de grillen van de reserveringscommissie waren voorbijge gaan. De organisatorische puinhoop bleek niet bij de officials op te houden, maar' strekte zich ook uit tot de kolonnen internationale sportjournalisten die veldslagen moesten leveren om goed on der dak te komen. De losse hand waar mee de Spanjaarden dit belangrijke Het begrip en de waardering, die Neeskens bij zijn collega’s en de bonds- coaches dr. Fadrhonc en (later) Van der Hart heeft gevonden, hebben hem de kritiek doen vergeten. Hij voelde zich gesteund in zijn overtuiging dat zijn opofferingen niet voor niets waren ge weest. Die overtuiging deed hem ook positief reageren op een verzoek woens- Door een 3-1 overwinning op Ararat Jerevan heeft Dynamo Kiev de leiding genomen in de Russische voetbalcompe titie. Een Nederlandse hockeyselectie heeft in Amsterdam met 0 5 verloren van Engeland. De doelpunten werden ge maakt door Evans (2), Neale (2) en Crowe. De competitiewedstrijd SpartaNEC zal niet op zondag 23 september maar op zaterdag(avond) 22 september worden gespeeld. De klap kwam keihard aan. Vooral ook, omdat Johan tegen de Belgen als een van de weinige Oranjeklanten be reid was geweest werkelijk door de hel van Deurne te gaan. „Die kritiek zat me niet lekker. Ik nam me toen ook voor nooit meer een interview toe te staan. Het was zo oneerlijk. Zeker, ik ging er hard in. Niet unfair, maar hard, omdat ik wist dat het nodig was. Het werd moeilijk voor ons, er moest aan de noodrem worden getrokken. En als nie mand anders dat doet, dan zal Nees het wel doen. Zo ben ik nu eenmaal. Ik doe in zulke situaties desnoods dingen, die ten koste van mezelf gaan”. Neeskens ontkent nadrukkelijk na een eventueel succes als laatste man ook naar die positie bij zijn club te willen sollici teren. „Deze oplossing voor het Neder lands elftal gaat echt niet van Ajax uit. Daar zal Horst zich nog wel enkele jaren weten te handhaven. Pakistan het zal straks in Amstelveen ongetwjfeld blij ken van onschatbare waarde. Niet zozeer vanwege zijn capaciteiten als hockeyer die zijn strikt gesproken nogal beperkt maar wel door de feilloze precisie waarmee hij strafcor- Die blessure betekende indertijd dat Dar verloren was voor de jacht naar olympisch goud, maar ook dat hij bij voorbaat vrijuit ging bij de ongeregeld heden die de Pakistani tijdens de cere monie protocollaire van het hockey- toernooi veroorzaakten. De Pakistaanse ploeg maakte er toen geen geheim van dat zij de juistheid van de overwinning die West-Duitsland in de finale behaal de, waarvoor Pakistan „slechts” met,zil ver genoegen moest nemen, betwistten. Het gevolg van die zeer emotionele pro testactie: dertien spelers werden langdu rig geschorst en konden niet in aanmer king komen voor de selectie van de equipe voor Amstelveen. Tanvir Dar wordt niet graag aan die voor zijn land blamerende momenten herinnerd. Zijn diplomatieke reactie: „Ik lag toen in het ziekenhuis en was geen ooggetuige van het gebeurde. Natuurlijk heb ik er veel over gehoord, maar het fijne weet ik er niet van.” In ieder geval was het voor de Pakistaanse hockeybond tijdens de gigantische kater na het olympische gebeuren een niet weg te cijferen lichtpunt, dat bij de bopbouw van een totaal nieuwe nationale forma- kon worden gedaan interlands) Tanvir De verantwoordelijkheid, die Fadrhonc en Van der Hart hem nu bij verrassing („ik had er zelf ook niet op gerekend”) op de schouders hebben gelegd, denkt Neeskens wel aan te kunnen. „Ik heb bij Ajax voldoende routine gekregen o m deze taak aan te kunnen. Anders had ik geen ja gezegd. Het is uiteraard een omschakeling en ik zal ook wel even moeten wennen. Maar ik probeer op het middenveld altijd al zo weinig mogelijk fouten te maken en daardoor boezemt de wetenschap, dat ik me nu geen ver gissingen kan permitteren beslist geen angst in”. ners in doelpunten pleegt om te zetten. De produktiviteit van Tanvir Dar („Toch mis ik nog te veel strafcorners, vind ik”) is een van de weinige zekerhe den waarop het geheel vernieuwde elf tal van Pakistan op dit ogenblik kan rekenen. Dar: „Ons team is heel erg jong; er mogen geen wonderen van worden ver wacht. De ene dag kan het alles zijn, de andere niets. Vergeet niet dat het me rendeel van de spelers nog nooit in het buitenland was geweest voordat we op reis gingen voor dit wereldtoernooi. On ze jongste speler is net 16 jaar (linksbui ten Safdar red.).” Om de factor ervaring in de Pakis taanse formatie zoveel mogelijk allure te geven, heeft de nationale bond behal ve op Tanvier Dar een beroep gedaan op ex-aanvoerder Mahmoed (28), die eigen lijk al af geschreven was en ook geen deel meer uitmaakte van de ploeg in München. Dar en Mahmoed vertolken een soort vaderrol voor hun jonge ploeggenoten Zij deden dat bijvoorbeeld tijdens de oefenduels die Pakistan op zijn Europese trip tegen Spanje overwinning en ge lijk 'spel en België twee royale overwinningen met in totaal zes straf- corner-doelpunten van Dar! speelden. Wat is eigenlijk het geheim van die strafcorners van Tanvier Dar? „Ik oefen altijd met behulp van vlaggetjes, die ik in het doel plaats. Dan probeer ik de bal tussen een vlaggetje en de doelpaal door te jagen. Op die manier heb ik mijn trefzekerheid ontwikkeld. Ik ga volgens drie a vier verschillende taktieken te. werk. In de wedstrijden speel ik met een erg zware stick, net zoals uw land genoot Kruize in München deed. Maar die stick van mij is nog heel wat zwaarder.” Toen Tanvir Dar zeven jaar geleden voor het eerst in de nationale ploeg van Pakistan werd opgenomen, was het ei genlijk weinig minder dan logisch dat hij de man zou zijn die voor de straf corners ging zorgen. Dar: „Ik kwam in het Pakistaanse elftal terecht op de plaats waar mijn broer Munir heel lang heeft mij is nog heel -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15