Beleid op langere termijn noodzakelijk PEREGRINUS-STICHTING BEGELEIDT VIJFTIENDUIZEND BUITENLANDERS Agenda tofevishal met Surinaams Statenlid Maatschappijvisie en vergadertechniek I Minister ruziet Jonge zeerob in Kerbertasiel Overstromingen teisteren tien miljoen Indiërs z Wil 5 I TI CURSUSPROGRAMMA EIBA VRAGEN IN KAMER OVER UITSPRAKEN VAN GENERAAL k Dl 4 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 Velsen-IJinuiden Apparaat Barrières In en om Haarlem Brug Scala Vergaderen Theologie Zandvoort Financiën Bollenstreek Profetie Over goudverkoop (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De Peregrinusstichting heeft een uitvoerig verslag samengesteld over de opvang en begeleiding van buitenlandse werk nemers en hun gezinnen in het werkgebied van de stichting, dat thans de regio’s Noord-Holland-Noord, IJmond, Zaanstreek en Waterland omvat, dus het gehele gebied boven het Noordzeekanaal plus de gemeente Vel- sen, maar zonder Amsterdam-Noord. In dit totale werkgebied waren eind 1972 ruim 15.000 buitenlanders werkzaam en/of woonachtig en dat is zo’n tien percent van alle buitenlandse werknemers in Nederland. Beverwijk I en u. u.: (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) 150 14-16 DIVERSEN Museum nadelig saldo over 1972 beliep niet min der dan f 109.506,55. Inmiddels heeft de beheerder van het Kerbertasiel de jonge zeerob reeds bij Artis geïnformeerd, waar men zich gaar ne bereid verklaarde zich blijvend over het dier te ontfermen. En de manier waarop dit telefoongesprek werd ge voerd, wees erop dat men in Artis met deze aanwinst bijzonder verheugd zal zijn. „In de hedendaagse theologie gaat het niet in de eerste plaats over God en Zijn (ant)-woord, maar over de mens en zijn vragen. Het vertrekpunt van het theolo gisch denken van vandaag is de mens, die zich bevindt binnen de structuren en instellingen van een maatschappij die onrecht en geweld, agressie en vernieti ging, het recht van de sterkste, rijkdom ten koste van de armen, uitzichtloosheid van de machtelozen handhaaft en bevor dert”, aldus de toelichting. Folders voor deze cursus zijn op aanvraag verkrijg baar bij Evangelie en Industrie (Tele foon 02510-28578), waar men zich ook kan opgeven. W< or ee pe be va zo W( ca w< ne te ne be ne ge br ac m< de be ha ga gr' ve on va ste be: ooi eig ges ser cor Ge da; ov< 1 ge; ge] mi me wc gel uit pe on: ric dit on; rei be 1 uit de he vo tei ke de Oe zu rei ge do ve sir ke oo de DEN HAAG. Het CH-Kamerlid Scholten heeft minister Vredeling (De fensie) schriftelijke vragen gesteld over recente uitlatingen in een interview in de Haagsche Courant van luitenant-ge- neraal F. E. Metfnderts. „De „De lei df le so ee zi hc 8 c d( re tp IE Si vi b< P< di m pet. in de hout- en papierverwerkende industrie, 26 pct. had werkgelegenheid bij chemische bedrijven, horeca, kleding bedrijven, scheepswerven etc. Uit de vergelijkende cijfers blijkt, dat er reeds een belangrijke groep langer dan vijf jaren in Nederland werkzaam is. IJMOND. Gedurende het wintersei zoen organiseert het EIBA-team Evange lie en Industrie en Bedrjjfsapostolaat, een drietal cursussen, namelijk „Theolo gie en maatschappij”, „Bijbelse profetie” en „Vergadertechniek”. Overigens gedraagt de jonge zeerob zich als een tevreden gast en verslindt hij kilo’s vis. Alleen moet men het niet wagen hem te benaderen of aan te raken, want dan reageert hij onmiddel lijk met een felle uitvaf, waarbij door zijn scherpe tanden de nodige voorzich tigheid blijft geboden. In de IJmond is de onderverdeling naar nationaliteit: 912 Italianen, 2984 Spanjaarden, 228 Turken, 40 Portugezen, 5 Grieken, 112 Joegoslaven, 57 Marokka nen, 1642 overigen. In deze cijfers is geen rekening ge houden met het aantal illegalen, maar men heeft de indruk, dat hun aantal in het gebied van de Peregrinus-stichting niet groot is. Men vermoedt dat die zich bij voorkeur in de grote steden als Rotterdam en Amsterdam vestigen, waar zij gemakkelijker anoniem kunnen blij ven. In de IJmond waren per december 1972 in totaal 2630 werkvergunningen afgegeven voor vreemde arbeidskrachten (exclusief EEG-onderdanen en Indone siërs), die korter dan vijf jaren in Ne derland werkzaam waren: 368 aan vrou wen en 2262 aan mannen. De Peregrinus-stichting telt op het ogenblik buiten de directeur en vier stafleden negentien begeleidingsfunktio- narissen, vijf lokaalbeheerders, zes ad ministratieve krachten, vijf huishoude lijke krachten en dertien buffetbedien- den. In een werkgebied met een lengte van meer dan 75 kilometer en een gemiddelde breedte van 40 kilometer, waarin meer dan 15.000 buitenlanders werken en/of wonen moest men uiter aard naast het hoofdcentrum in Bever wijk meerdere centra stichten. De stich ting heeft zich inmiddels met een bureau en een vast centrum gevestigd in Alk maar en Zaandam en met alleen een bu reau in Heerhugowaard (daar komt een nieuw centrum), Purmerend en Hoorn. Het betreft de opmerking dat „ze het niet over de inhoud van mijn stuk hebben gehad, alleen over het geval- Meijnderts. Of die moest worden ontsla gen op grond van incompatabilité d’ humeur, artikel zoveel van de wet be vorderingen en ontslag beroepsofficieren. Ach, waar het om ging was het ouwe hoeren niet waard”. Het kamerlid vraagt of deze uitlating over het werk van commissie Langemeijer een bijdrage is tot het herstel van de normale verhoudingen binnen de top van de landmacht onder een nieuwe minister van Defensie. Ook informeert hij of deze uitlating niet een verdere aantasting beteken van een eerdere ver klaring van de generaal dat hij herha ling zal voorkomen. Linnaeushof (Bennebroek). Park met speel tuin en andere attracties. Dag. geopend van 9- 18 uur. Noordwijkerhout (Raadhuis). 19.30 u.: Raads vergadering. IJMUIDEN Aan de maandagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 10.200 kg tong, 238 kisten tarbot, 1638 kasten ka beljauw, 60 kisten koolvis, 318 kisten schelvis, 539 kisten wijting, 3402 kisten schol, 118 kisten schar, 83 kisten ma kreel, 2618 kisten haring, 96 kisten varia. Hier richtte men een groot zitbad dat eerst met zeewater moest worden gevuld als tijdelijk onderkomen in. De Velsense dierenarts, de heer Th. C. Winkel stelde bij een onderzoek in de eerste plaats vast dat het in dit geval geen zeehond, maar een jeugdige zeerob betrof. Hij meende het dier volkomen gezond te mogen verklaren, maar als niet-bioloog wenste de heer Winkel zich toch niet tot definitieve uitspraken te laten verleiden. In het totale werk van de stichting neemt de individuele assistentie een gro te, zo niet te grote plaats in. Het zou zo moeten zijn, dat de buitenlander wer kelijk dezelfde mogelijkheden heeft om gebruik te maken van allerlei adviesin stanties in de Nederlandse samenleving die de Nederlander ook heeft. In de praktijk levert dat evenwel zeer veel moeilijkheden op, alleen al door de taal barrière. Ook de Nederlandse instanties ervaren dit van hun zijde en zijn maar al te geipakkelijk geneigd alles aan de stichting over te laten. Die individuele assistentie is zeer tijdrovend als het om gecompliceerde zaken gaat als kinder bijslag, arbeidsongeschiktheid, werkloos heidsuitkeringen. Een simpele verwijzing naar de betrokken instantie is niet altijd mogelijk, niet alleen vanwege de taal barrière, maar ook omdat er dikwijls een verkeerd begrip bestaat of onvol doende begrip aanwezig is voor de pro blematiek. (Van een onzer verslaggevers) Dolfirama (Hotel Bouwes Palace Zandvoort). Dag. show om 10.30, 12, 14 en 16 uur. ’s Avonds om 21 u. op donderdag, vrijdag en zaterdag. Bowlingcentrum (Burg. v. Fenemaplein). Dag. geopend 16-01 en zo. 14-01 uur. IJMUIDEN. Voor de kust van IJ muiden was al sinds zondag een jonge zeerob waargenomen, die zich echter niet door zwemmers liet benaderen. Om de een of andere reden Is het schuwe dier maandagmiddag omstreeks twee uur ter hoogte van paviljoen „Zeezicht” toch aangespoeld, waarna de beheerder daarvan, de heer L. Koster door kinde ren met de aankomst van deze zeldzame badgast in kennis werd gesteld. Inmid dels had een strandwandelaar, de heer Mr. Bruma vindt dat de toon en inhoud van de brief van de minister bewijzen dat hij bij het schrijven van zijn antwoord vergeten is, dat hij een volksvertegenwoordiger antwoordde, die het recht heeft zijn daden te kontrole- ren. Bruma had de minister van Financiën vragen gesteld over geruchten dat de regering de totale goudvoorraad van het land zou verkopen aan een Noordameri- kaanse instantie via minister Radhakis- hun privé of via een aan hem gelieerde firma. Daarbij zou de minister een winst maken van een miljoen Surinaamse gul den (ruim anderhalf miljoen Nederland se). Bij zijn beantwoording zei de minister „met niet geringe verbazing en grote verontwaardiging” van de vragen kennis te hebben genomen. „Zij zijn zo bezijden de waarheid en zo zinloos insinuerend dat aan de oprechtheid van de bedoelin gen van mr. Bruma ernstig getwijfeld moet worden. Deze vragen kunnen niet anders bedoeld zijn dan om mijn inte griteit, mijn eer en goede naam aan te tasten en de regering van Suriname en de president van de Centrale Bank in een kwaad daglicht te stellen”, aldus het antwoord van de minister. Van de vrouwen was 33 percent werkzaam in de voedings- en genotmid delenindustrie, 24,3 pet. verrichtte schoonmaakwerkzaamheden in de me taalindustrie, 43,7 pct. was werkzaam onder andere in de kledingindustrie, de chemische industrie, Je horecabedrijven enzovoort. Van de mannen was 49 pet. werkzaam in de metaalindustrie, 15,5 pet. in de voedings- en genotmiddelenindustrie, 9,5 PARAMARIBO. Het Surinaamse Statenlid mr. E. Bruma (PNR) heeft geweigerd het antwoordschrijven op vragen over een monetaire goudtransak- tie in ontvangst te nemen. Hij heeft Staten voorzitter Lachmon schriftelljk verzocht dit minister Radhakishun van Financiën mee te delen. Van der Vliet zich reeds over het dier ontfermd dat eerst voor een jonge zee hond werd aangezien. De heer Koster besloot daarop zich in verbinding te stellen met het Kerbertasiel in Velsen, waar men zich onmiddelüjk bereid ver klaarde de drenkeling onderdak te ver lenen. Het aangespoelde dier werd daar op in een kinderbadje naar het asiel overgebracht. Met de spreekuren, afspraken, huisbe zoeken, tolkdiensten, vertaaldiensten en dergelijke kan de stichting veel op van gen, maar een individuele begeleiding is niettemin vaak noodzakelijk, omdat de instanties er door de taalbarrière niet in slagen de zo noodzakelijke vertrouwens relatie tot stand te brengen, die nodig is om te kunnen helpen bij huwelijks- budgeterings- en opvoedingsproblemen, of bij psychische, psychosomatische en psychiatrische aangelegenheden. Typisch voor het begeleidingswerk van de stich ting is de brugfunktie van de funktiona- rissen, die ver uit stijgt boven de rol van tolk te zijn. Zo ontstaan in de loop der jaren bij de Peregrinus-stichting steeds weer nieuwe hulpverleningsvormen. Een voorbeeld daarvan is de centrale meldingspost in Beverwijk (bureau van de stichting), waar ook ’s avonds en in de weekeinden hulp kan worden gevraagd door buiten landers en Nederlandse instanties, bij voorbeeld in gevallen van ernstige ziekte of sterfgevallen in het vaderland wan neer spoedigeoverkomst gewenst is. Het feit dat banken, bedrijven en andere instellingen dan gesloten zijn heeft tot deze hulpverlening geleid. Andere aspecten van het werk ten behoeve van groepen buitenlanders: de ontmoetingscentra en de contactcommis sies, de contactbladen, de recreatie en de vrijetijdsbesteding, de vorming en de zeer complexe zaak van het onderwijs in de verschillende talen, de geestelijke verzorging, alles gescheiden naar natio naliteit. Sport, feestdagen, excursies, we kunnen slechts met enkele trefwoorden het werkterrein van de stichting aandui den, want men heeft te maken met het totale scala van al die problemen waar mee 15.000 buitenlanders geconfronteerd kunnen worden op het gebied van wer ken, wonen, de gezondheidszorg, de maatschappelijke zorg, onderwijs en nog veel meer. Daarbij houdt men het frustrerende gevoel dat men slechts „noodverbanden” legt; helpt waar dat nodig is en ge vraagd wordt, zonder dat er wezenlijk iets verandert aan de positie van de buitenlandse werknemer in onze samen leving. In een beleid op korte termijn heeft de Peregrinus-stichting veel problemen op kunnen vangen. „Maar we staan nu aan het begin van een nieuw stuk be leid, dat op langere termijn problemen moet voorkomen”, aldus directeur A. A. J. van der Velden. Daaraan wordt in het jaarverslag een beschouwing gewijd, waarop wij in een volgende editie van ons blad graag wat uitvoeriger in zullen gaan. DEN HELDER Het weer was gedu rende de week bijzonder mooi, eigenlijk te mooi voor de visserij consumptie in het bijzonder. Vooral de kleinere vaar tuigen konden de gehele week constant onder de kust vissen en zij kwamen dan ook regelmatig ter markt. Ook de grote re vaartuigen gingen maandag weg en kwamen vrijdagavond binnen om te los sen voor de zaterdagmarkt. De aanvoer was vrijdag wat betreft het assortiment schol een zeer ruim aanbod van wel tweeduizend kisten schol. De tongvangsten waren over het alge meen genomen niet bijzonder groot, doch de bijvangst en vooral de schol- vangst maakten de besomming nog goed. Ook zaterdag was het aanbod van vis groot en er werd dan ook ruim honderd drieënzestig ton vis aangevoerd waarvan zevenendertig ton tong. Er werden dan ook over het algemeen genomen redelij ke besommingen gemaakt. De hoogste aanvoerder van tong had 2682 kg en 3105 kg bijvis voor een besomming van ruim eenendertig duizend gulden. De hoogste aanvoerder van vis had 1346 kg tong en 7478 kg bijvis voor een besom ming van ruim vijfentwintigduizend gulden. De gemiddelde tongprijs was vrij goed en varieerde van 10,13 tot 8,78 per kg, in verband met de verhouding van sortering tong. Zo werd ondanks de warmte toch nog ’n redelijke omzet van zelfs ruim een miljoen bereikt. NEW DELHI (Reuter). Ongeveer tien miljoen mensen hebben te lijden van de overstromingen die op grote schaal schade hebben veroorzaakt aan de oogst in Noord- en Oost-India. Dit heeft de Indiase minister van bevloeiing en energie, dr. Rao, gisteren voor het parlement verklaard. Volgens hem zijn er tot dusver 238 doden geteld. Vele parlementsleden zijn echter van oordeel dat het aantal slachtoffers veel hoger is. Dr. Rao schatte de schade aan het gewas op 380 miljoen ropjj (ongeveer 150 mil joen gulden). In Kasjmier, het zwaarst getroffen gebied, en in enige andere staten daalt het waterpeil over het algemeen. In de Pendsjaab en in de westelijke staat Rad- jasthan zijn echter nog tienduizenden mensen van de buitenwereld afgesneden. Onder hen bevinden zich ongeveer 1000 reizigers die met een trein in het water zijn blijven steken. Met helikopters van de Indiase luchtmacht worden zij van voedsel voorzien. In het district Barmer, onder normale omstandigheden een woestijnachtige streek in Radjasthan, zijn ongeveer 30.000 mensen als gevolg van zware regenval geïsoleerd. In de omgeving van Patiala in de Pendsjaab zijn veertig dorpen verwoest. Hier hebben naar schatting 40.000 mensen van de waters nood te lijden. Over zo’n getal van vij tienduizend wordt gemakkelijk heen gelezen, maar het is een zeer grote groep als men het afmeet aan bijvoorbeeld het bevolkings- totaal van een gemeente als Heems kerk, die ruim dertigduizend inwoners telt. Van die ruim vijftienduizend bui tenlandse werknemers telt de IJmond met 5980 en de Zaanstreek met 4047 veruit de grootste concentraties. De overige aantallen zijn als volgt verdeeld: Alkmaar en omstreken 2430, Noord-Hol- land-Noord 1168, Waterland 679 en West-Friesland 870. zes avonden (18 oktober, 15 november, 20 december, 17 januari, 21 februari, 21 maart). Cursusleider is ds. K. H. Kroon uit Amsterdam. De kosten bedragen ƒ30,- en ook deze cursus wordt gegeven in het centrum van Evangelie en Industrie aan de Wenckebachstraat. De cursus is bedoeld voor mensen die de bijbel opnieuw willen leren verstaan vanuit de oorspronkelijke situatie. Dat gebeurt in deze cursus aan de hand van de geschriften van de profeten. Van daaruit wordt verbinding gezocht met deze tijd. ve bij is ini toe raf zijl me we zei op rer mo hei lijl gre I 19; ho po: De cursus „Theologie en Maatschappij” omvat acht avonden (13 september, 11 oktober, 8 november, 13 december, 10 januari, 14 februari, 14 maart en 4 april). Cursusleider is de heer H. M. van Wel en de lessen worden gegeven in het centrum van Evangelie en Industrie aan de Wenckebachstraat 112 in Velsen- Noord. De kosten bedragen 35, Deze cursus is bedoeld voor mensen die zich willen verdiepen in nieuwe theologische inzichten ten aanzien van de christelijke gemeente in de wereld. De uitbouw van het werk van de Peregrinus-stichting komt tot uitdruk king in de lasten, die veel meer dan een miljoen gulden per jaar vergen. Het De cursus „vergadertechniek” omvat zes avonden (20 september, 11 oktober, 25 oktober 8 november, 15 november, 29 november) en staat onder leiding van de heer J. van den Berg in het centrum van het Bedrijfsapostolaat aan de Zeestraat 92 in Beverwijk. Doel is het verkrijgen van inzicht en vaardigheid in het goed leiden en/of deelnemen aan een vergade ring. Aan de orde komen onder meer uitdrukkingsvaardigheid, de rol van de voorzitter en deelnemers, het verslag en persoonlijke aantekeningen, soorten be sprekingen, het verloop van de bespre kingen en dergelijke. Als methode wordt gedacht aan zelf doen en oefenen. Deze cursus is vooral bestemd voor degenen die niet via bedrijf of vakbond in de gelegenheid zijn een dergelijke cursus te volgen.. Opgave, onder vermel ding van naam, adres en soort vergade ring waaraan men regelmatig deelneemt en in welke hoedanigheid vóór 8 sep tember bij Zr. Gerardi Ponsioen, Zee straat 92, Beverwijk, die graag ook nade re inlichtingen verstrekt. De cursus staat open voor maximaal 14 personen. „Beeckestijn”, Rijksweg, Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe ken van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. In het park (steeds geopend) tot 31 augustus exposi tie van staalplastieken. In het Noordelijk Koetshuis expositie van werk van Jan van Herwijnen. Peter Vermeulen museum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks (behalve zaterdag en zondag) geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noofd, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur; ook na telefonische afspraak C2510-94159. Stadhuis Velsen, Plein 1945 dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur; telefoon 19000. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Halleluja voor een paar vuisten”, 20 u.: „Cabaret”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Spelletjes voor ontrouwe echtparen”. TENTOONSTELLINGEN. Kennemer Oudheidkamer (Huize Schey- beecK, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. BIOSCOPEN City theater. Dinsdag en woensdag 20 uur: „Niet voor de poesen”. De jonge zeerob m prima conditie m zijn verzorgster in het Kerbertasiel. De cursus „Bijbelse Profetie” omvat Prjjzen: per 1 kg: grote tong 10,6510,00, grootmiddeltong 9,939,55, kleinmiddel tong 11,059,94, tong 1 9,969,20, tong 2 8,14—7,(70, taorbot 9,61—8,81, zalm 8,01— 5,00, heilbot 7,23: per 50 kg: tarbot 315172, griet 209 130, kabeljauw 1 10580, kabeljauw 2 150—100, kabeljauw 3 11796, kabel- 11595, kabeljauw 5 9345, 1 9688, schelvis 2 jauw 4 schelvis 1 9688, schelvis 2 8580, schelvis 3 7565, schelvis vier 6963, schol 1 10688, schol 2 10183, schol 3 9579, schol vier 8670, koolvis 3 58 55, koolvis 4 5347, schar 3620, wij ting 2 4434, wijting 3 4333, wijting 4 3830, kleine kreeft 160, bot 156, tong-schar 11565, haring 1 50,2028, makreel 2 47,5023, makreel 3 40,4022. Aan de maandagmarkt werden de vol gende besommingen gemaakt: KW 11 14.000, 29 22.000, 34 23.000, 42 15.800, 49 16.880, 51 18.600, 55 10.400, 80 15.700, 87 13.900, 88 24.200, 113 11.800, 117 12.600. 121 13.400, 132 12.000, 145 10.600, 149 19.800, 150 10.700, 170 2.900, 187 10.400, 194 14.200, 197 10.500, 206 19.800, 214 21.600, 217 14.100, 221 22.700, 226 16.300, 4 18.000, 106 16.400, 127 9.600, 174 21.700, 209 11.900, 213 13.400, SCH 117 20.500, IJM 18 6.200, 29 23.400, 30 21.000, 154 18.600, VL 1 11.800, 110 8.700, 153 1.520, WR 57 23.800, 50 4.600, 45 10.200. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Grote Markt). Din. 20.00 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 20 u.: „The West Side Story”, 14 j. Woensd. 13.30 u.: „Aladin en de wonderlamp”, a l. Frans Hals (Frans Halsplein) 20 u.: twaalf veroordeelden”, 14 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: duivel hale je”, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 „Blauwbaard”. 18 jr. Roxy (KI. Houtstr.) 19 en 21.30 u.: „Azen zijn troef”, 14 j. Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le charme discret de la Bourgeoisie”, 18 j. (beh. woen. 14.15 u.). Woensd. 14.15 U.: „Pippi Langkous”, a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Per manente tentoonstelling van Hals’ meesterwer ken en Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw. Prentenkabinet wisselende expositie van moderne kunst uit eigen bezit van het museum tot en met 9 sept. Iedere zaterdagavond extra geopend van 20.30 tot 22.30 u. tot en met 8 sept. Zondag 13-17 u. ma. tot en met za. 10-17 uur. Teylers Museum (Spaarne). Tentoonstelling tekeningen van Jacobus van Looy, permanen te tentoonstelling schilderijen uit de 19e en 20e eeuw, tekeningen uit de Hollandse, Franse en Italiaanse school, mineralen, fossielen, enz. Open dinsdag tot en met zaterdag 10-17 u. le zondag van de maand 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend dl. tot en met za. 10-12.30 en 14-17 u. Stichting Beeldende Kunst (Gedempte Oude Gracht 121). Uitleen-kunst met kooptegoed. Eigentijdse Nederlandse schilderijen, grafiek, wandkleden kleinplastiek. Geopend dinsd. tot en met vrijd. 13-17 u. zat. 11-17 u. en dond.avond 20-22. Cruquiusmuseum (Ringvaart bij Heemstede). Oude Hollandse molens, maquette waterstand, oud stoomgemaal enz. Geopend ma. tot en met vrij. 9-17 u. za. 9-12 u. zond, gesloten. De Preekstoel (Ingang Gasthuispoort, Kleine Houtstraat). Tentoonstelling religieuze voor werpen. Geopend dinsdag, donderdag en za terdag van 10-12.30 en 14-16.30 uur. Galerie Kunst voor U (Warmoesstr.). Ten toonstelling grafische tekeningen van Robert Smit. Geopend di. tot en met za. 9-18 u. tot en met 30 augustus. Galerie Mare (Wolstr. 18). Zomertentoonstel- ling met werken van Kees van Dongen, Herbert Chagall en Kees Max, tevens collectie bodemvondsten tot en met 5 september. Per manente expositie beelden van Nic. Jonk, gouaches van Ans Wortel, Joop v.d. Broek, John Verberk en Mare. Jonk. Geopend dl. tot en met za. 10-17 u. zo. 14-18 u. Galerie El Lotus (Pieter Klesstr. 13). Exposi tie tekeningen van Lies Bossinade en kera miek van Joris v.d. Berg en Jayne Vast. Petit Cabinet: schilderijen van Vlviënne Yacco en poiyester plastiek van Otto C. Heuvellnk. Geopend 12-17 u. dond. 16-21 u. en zond, en maand, gesloten 16 aug. t.m. 26 aug. DIVERSEN Stadhuis (Gr. Markt) woen. 14 u. Raadsver gadering. Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 23). Tot 22 aug. elke woensdagavond 19.30-20 u. „Een half uur woord en muziek”. Wijkcentrum Europawijk (Laan van Angers 3). Spreekuur sociaal raadsman, dinsdag 10-12 u. en vrijdag 14-16 u. De Waag (Spaarne 29). Geopend woensdag, donderdag en zondag 20-21 uur. Elke derde donderdag v.d. maand litteraire werkwinkel. Stadspuzzeltocht van VW-Haarlem (Stations plein). Dag. geopend 9-21 u. zo. 11-13.30 en 17- 20 u. Rondvaart Hemmes (Gasthuissingel bij de Houtbrug, tel. 310504-334810). Afvaarten 10, 12, 14 en 16 uur, ’s avonds door Groenendaal en Stadskweektuin (Kleverlaan 9). Woensdag 14-16 uur, za. en zo. 10-12 u. en 14-16 u. bloemen- en plantenshow, kassen. Biologisch Centrum „De Duyvetil” (Voge- lenzangseweg bij Oase) tentoonstelling projec ten „Flora in de duinen” en „Het levenvan de bij” t.m. okt. Elke zondag 13 uur: natuur wandeling onder leiding van een gids. Geo pend elke zo. 10-16 u. Bezoekerscentrum Kennemerduinen (Ingang Koevlak t.o. Watertoren Zeeweg, O verveen). Dagelijks geopend 9-17.30 en zo. 9-12 u. Thljsse’s Hof (Mollaan naast Pannekoeken- hulsje, Bloemendaal). Vogel- en plantentuin. Geopend ma. t.m. zat. 9-12 en 13-17 u., zo. 9-12 u. Haarlem Bowling (Ortonweg 440). Geopend ma. t.m. vrij. 13-02 u. Zat. en zo. 11.30-02 u. Zat. en zo. jeugdbowlen 11.30-13.30 u. Mldgetgolfbaan (Oosterhoutlaan, Haarlem). Dag. geopend za. 10-13 uur, gratis midgetgol- ven voor kinderen tot en met 15 jaar. Het rijk subsidieert 95 pct. van de subsidiabele kosten. Men zou dus maar 5 pet. uit andere bronnen (gemeente, be drijven) bij moeten passen, maar het venijn zit in de toevoeging „subsidiabele kosten”. In feite is het n&melijk zo, dat een belangrijk deel van de kosten niet subsidiabel is verklaard en in werkelijk heid komt men veel meer tekort dan die 5 pet. Omdat de Peregrinus-stichting veel werk overneemt van hetgeen eigenlijk tot de taak van gemeenten en bedrijven behoort, heeft de stichting een beroep gedaan op de gemeentebesturen en het bedrijfsleven om respectievelijk f7,50 per inwonende buitenlander (dus ook vrouwen en kinderen) en f30,- per bui tenlandse werknemer bij te dragen in de kosten. Lang niet alle gemeenten rea geerden positief. De respons bij het be drijfsleven was groter. De regering had overigens een heffing per buitenlandse werknemer aangekondigd, die veel on- gusntiger was voor de bedrijven. In 1972 ontving de Peregrinus-stich ting van de betrokken gemeenten f 11.585,- en van de bedrijven f 143.290,-. In de loop van 1973 zal aan de hand van de rekeningcijfers over 1972 en de begroting voor 1973 onder leiding van Gedeputeerde Staten een gedachtenwis seling plaatsvinden, waarbij naast de IJmondgemeenten ook de andere kern gemeenten Alkmaar, Heerhugowaard, Hoorn, Zaandam, Purmerend, alsmede het ministerie van CRM zullen worden betrokken, met het doel een oplossing te vinden voor de jaarlijkse tekorten.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4