Opwekking Haven DANS Bestrijdingsmiddel in Sovjetunie ontdekt Algemene Hulpdienst en Kunstmarkt in Velsen S.V.IJ. zet feestelijk de vlag op Persoonlijk SUOMI-record gesneuveld Botsing met koe I I „GETTOVORMING WILLEN WE ABSOLUUT VERMIJDEN” hoogste punt van kantine ■d I I kl TEGEN ZEEVERVUILING Blijde gezichten bij gunstige bouwvorderingen SCHOOL DUYN Scheidsrechters Ilijill 5 AUGUSTUS DINSDAG 21 1973 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Samenstelling werkcommissie mensen groep Badkamer Bijzonder soepel Rolstoelwoningen Medisch-technisch rapport n r - t--- 1 J IëiH VELSEN Drie jaar geleden werd in Velsen het idee geboren om voor gehandicapte medeburgers een commissie in het leven te roe pen, die zich speciaal zou moeten bezighouden met een diversiteit van problemen die voortvloeien uit zo’n handicap. Een van de zwaarst wegende zaken voor elke gehandi capte is het probleem van goed wonen. Hij zoekt de weg naar wo nen. Dat wil zeggen in elk geval zo te kunnen wonen, dat hij of zij bin nen het kader van de lichamelijke beperkingen optimaal kan functio neren. Hoe noodzakelijk een der gelijk initiatief tot ontplooiing ge bracht diende te worden, is de achterliggende drie jaar aangetoond met aan niets te wensen overlaten de duidelijkheid. Waren er in het begin steeds enkele gevallen ter be handeling bij de maandelijkse ver gadering, nu blijft de lijst aange groeid tot vrijwel constant vijfen veertig gevallen. Veertig ongeveer zijn er door bemiddeling van de groep reeds geholpen. BiBlR ïlii- ....Él ..-dB BS I®. «(Jr O 11 •Ml Gehandicapte zoekt de weg naar wonen KO VAN LEEUWEN. Rj H ADVERTENTIE iiiiiiSüiiHI (Van een medewerker) "“Wh, it (Van een medewerker) it (Van een onzer verslaggevers) it zullen it In april van dit jaar werd begonnen klups voor beginners gevorderden gehuwden scholieren medal test „Neem nou zo'n afdeling Arbeidsthe- rapie. Die mensen moeten hun ervarin gen vastleggen in een medisch-technisch rapport. Dat krijg ik ook altijd heel Wellicht betekent een en ander dan ook het einde van de olievervuiling, zoals hier en daar nog geregeld voor de kus ten wordt gesignaleerd. Inschrijvingen v. 7.30-9.00 uur n.m. Beverwijk: Koningstraat 118 IJmuiden-O: Zeeweg 251. snel. Ze werken daar gewoon snel aan, er wordt niets op z’n beloop gelaten en dat werkt erg prettig”. „Het medisch-technisch rapport”, ver volgt donted De Keyser, „moet uitge voerd en bekeken worden door de dienst Volkshuisvesting om na te gaan of het bouwkundig allemaal wel te realiseren is. Om te weten te komen wat het allemaal gaat kosten en dat kan bij grote aanpassingen wel eens erg veel zijn moet er een onkostennota met specificatie komen en daarvoor wordt Sociale Zaken ingeschakeld”. „Heel belangrijk is het dat daarover goed met de betrokken patiënt gepraat wordt, want vooral als er van een oude naar een r.ieuwe woning moet worden verhuisd, resulteert dat in een hogere huur. Het is dan niet onmogelijk, dat zo’n gezin op bijstandsniveau komt. Dat moeten die mensen dan ook weten. Los daarvan zijn er nog verschillende subsi diemogelijkheden. Die moet de patiënt wel zelf aanvragen, maar de gemeente wijst hen daarbij de weg”. „Kleine aanpassingen”, zo vertelt dok ter De Keyser „komen over het alge meen uit het risico-reservefonds, dat is opgebouwd uit een bepaalde huurreser- vering. Het putten daaruit wordt uitein delijk beslist door B. en W baar is wil men een soort speeltuin voor kinderen realiseren en in de naaste toe komst ook nog een overdekte tribune. De eerste aktie is op dinsdagavond 28 augustus, dan speelt S.VIJ. tegen Jong Telstar. De entree is vrij, maar het zou leuk zijn als iedere bezoeker een pakje kranten meeneemt. De burgemeester van Velsen, J. REEHORST. n ie n it n n IJMUIDEN. Tijdens de door de at letiekvereniging ATOS in Amsterdam op de sintelbaan „Elzenhage” gehouden at letiekwedstrijden is opnieuw een per soonlijk SUOMI-record gesneuveld. In een groot veld van lopers onderscheidde zich Frans van der Kolk op de voor hem vreemde afstand van 1500 meter, aangezien hij meer gespecialiseerd is op de langere afstanden. Hij wist zijn eigen record met 2 seconden te verbeteren en te brengen op 4 min. 20 sec. over de 1500 meter. Bij de veteranen waren de SUOMI-leden Ed Schik en Wim Kok van de partij op de 3000 meter. Ook zij behaalden een mooi resultaat door res pectievelijk als tweede en derde te ein digen in de tijden 10 min- 45 sec. en 10 min. 50 sec. it r, 19 le n it ■n d r, 11 :r n e n it K jt n le el s. is I- e ;e >r ■e n g ir s- >r le n n It le l- n x 10 :r n n >r d :e l- in de voormalige pastorie in Driehuis, die elke werkdag is bezet tussen ’s mor gens 9 en 11 uur, het telefoonnummer daarvan is 02550-18888. as Dokter De Keyser legt er de nadruk op dat er nog tal van mogelijkheden zijn om een aanpassing financieel moge lijk te maken: „Maar die mogelijkheid kan verschillen van geval tot geval. Eigenlijk kun je het zo stellen dat geen enkel geval hetzelfde is. Gelukkig wordt er tegenwoordig in veel gemeenten bij nieuwbouw al rekening gehouden met gehandicapten. In Velsen staat in Zee wijk bijvoorbeeld een aantal rolstoelwo- De wetenschap, dat daarmee ook het hier kort omschreven werk van de Al gemene Hulpdienst wordt ondersteund geeft de aanschaf van een kunst- of siervoorwerp op de Velser Kunstmarkt ongetwijfeld dubbele voldoening. zaamheden moeten gaan verrichten zo als; loodgieterswerk, verwarming, elek triciteit, tegelen, schilderen en andere voorkomende dingen. Gelukkig heeft men in de vereniging de beschikking over allerlei vaklieden, zodat de voltooi ing zeker tot een goed einde gebracht zal worden. Maandag in IJmuiden aangekomen: Erik, Bremen; Ilka, Bergkvavec, Be verwijk; Altair, Mantyluoto, Zaandam; Priestenstein, Bremen; Arona, Hamina; Nassauborg, Hamina, Beverwijk; Tugro, Cont. Plateau, IJmuiden; Clarissa, Vas- tervik, Zaandam; El Pampero, Narvik, IJmuiden; Siegfried Lehmann, Flixbo- rough; Amasis, Rauma, Zaandam; Hel- ga-S., Geffelen; Emsland, Oskarsham; Reind, Tur; Eugine Cotton, Stettin; Bo venkerk, Rotterdam; West Albatros, Great Yarmouth. Maandag uit IJmuiden vertrokken: Dutch Sailer, Kingstynn; Cielo Azzuro, Nalso; Borea, Rotterdam; Muhlentor, Cant. Plat, IJmuiden; Mezel. Dagenham; Prinses Margriet, Dublin; Ilka, Antwer pen, Beverwijk; Silvia 7, Flixborough; Nazar Gubin, Leningrad; Scol Spirit, Boulogne; Titan Service, Cont. Plat, IJ muiden; Waalborg, Stade; Erik, Bremen; Viscount, Lowestoft; Annelies Oltman, Southampton; Gazelle. Boston, Zaandam; Dania, Rotterdam; Inka, Le Havre; Hein von Bargen; Flixborough; Toronto City, Stettin; Elbestroom, Stettin; Cremon, Amaranda; Ryoy, Rotterdam; Antartica, Goole O. B. Sorensen, Nigeria; Alcmari- a, Antwerpen, Zaandam; Notos, Hull; Chemie Carrier, Rotterdam. Dinsdag aangekomen: Kuntsevo, Leningrad, Velsen; Kroon- borg, Kemi, Zaandam; Calchas, Cadiz; Katrin Schulte, Rotterdam; Neptun D, Dakar, Zaanstroom, Felixtowe. Dinsdag vertrokken: St. Andrews, Goole; Dolomit; Flixbo rough; Arona, Helsinki; Slesvig, Rotter dam; Blitar, Halawang Solny, Tarbert; Nordkijn, Flixborough. I VELSEN-NOORD. In het bericht over de algemene vergadering van scheidsrechtersvereniging „IJmond” is een foutje geslopen. De bestuursleden De Graaff, Keuris en Smit stellen zich, in tegenstelling tot wat in het bericht staat, wel hierkiesbaar. De Keyser: „Er is twen alles aan gedaan om de werkcommissie vanuit de ge meente te laten ontstaan en aan de andere kant werkte men daar vanuit het Zeeweg Ziekenhuis naartoe. Dat heeft er toe geleid dat B. en W. van Velsen zeer korte tijd later de Werkcommissie Woonruimte Gehandicapten officieel kon installeren. Het is dus niet zomaar een clubje goedwillende mensen, maar een officieel erkende groep. En dat is van zelfsprekend belangrijk als er iets be reikt moet worden”. Dokter De Keyser: „Een geval moet bekend worden bij de Werkcommissie. Dat kan door iedereen gebeuren, vanuit het ziekenhuis, maar ook gewoon vanuit de samenleving. Verder moet er een duidelijke handicap zijn en het komt voor dat personen wel naar mij worden verwezen voor een nadere vast stelling van die handicap. Dan volgt er een indicatie van de aanpassingen die noodzakelijk zijn om zo’n patiënt zo goed mogelijk van dienst te zijn. Aan welke eisen moet bijvoorbeeld een wo ning voldoen, hoe hoog moet de aan recht in de keuken zijn, hoe kunnen de kastjes en hulpmiddelen het best worden aangebracht of veranderd? Dat doet de afdeling Arbeidstherapie van het Zeeweg Ziekenhuis. Vaak wordt ook de afdeling fysiotherapie er bij ingeschakeld om te onderzoeken welke mogelijkheden tot verbetering er bij de gehandicapte nog aanwezig zijn en ontwikkeld kunnen worden”. i?” De Algemene Hulpdienst Velsen be oogt opvang en verzorging van concrete dienstverlenende activiteiten voor ieder die dat nodig heeft, ongeacht levensbe schouwing, religie, politiek en maat schappelijke positie. Dit kan zijn eenvoudige handreiking dan wel doeltreffende hulp in noodsitu aties te verlenen door vrijwillige mede werkers, maar ook adviezen en verwij zing naar bestaande hulpverlenende in stellingen op gebied van sociale dienst verlening, zielszorg en geestelijke ge zondheidszorg. De hulpdienst is het re sultaat van gezamenlijk overleg van een groot aantal instellingen dat in Velsen op het dienstverlenende vlak werkzaam is: religieuze en levensbeschouwelijke organisatie, maatschappelijk werk, ge zinszorg, bejaardenzorg, kruisverenigin gen e.d. Voor het realiseren van de hulpverle ning is een netwerk opgezet van 23 kontaktpersonen verdeeld over 9 wijken. Verder is er een centrale post, gevestigd IJMUIDEN. Het hoogste punt van de nieuwe S.V.IJ. kantine in Zeewijk is gisteren bereikt. Voorzitter Joop van der Linde trakteerde de bouwers op het „pannebier” maar dan symbolisch in de vorm van een envelop met inhoud. Erg verheugd is men bij de voetbalvereni ging, want er komt nu schot in de werkzaamheden. Medio december hoopt men de Kapberg te verlaten en intrek te nemen In het splinternieuwe clubge bouw. De Algemene Hulpdienst Velsen die in november 1972 met zijn werkzaamhe den naar buiten trad, beschikt over on geveer 200 vrijwillige medewerkers. Volgende week wordt in Velsen de jaarlijkse inzameling gehouden van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Er zullen daar toe huis aan huis zakjes worden verspreid, die enige dagen later door collectanten met gesloten collectebus sen worden opgehaald. Met nadruk beveel ik deze inzameling aan bij alle Velsenaren. Het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van kanker en naar methoden om de ziekte te bestrijden vraagt grote bedragen. Ieder weet, dat de aard van de ziekte dit onder zoek nog immer dringend noodzake lijk maakt. De overheid doet wat mogelijk is voor de financiering van het onderzoek, maar de bijdrage hier in van ons gehele volk is onmisbaar. Laten wij er dan ook voor zorgen, dat de collectezakjes goed gevuld zijn als de collectanten die komen opha len. !t De familie Smit is blij met deze woning. Daardoor functioneert het ge zinsleven bij huize Smit weer normaal en dat is toch wel de minimum eis die een ieder aan de samenleving mag stel len. Daarom is het goed dat er in Velsen een groep is, die zich zonder zich op de borst te kloppen, met grote vanzelfspre kendheid de woonmogelijkheden van de steeds groter wordende groep gehandi capten aantrekt en er daad werkelijk voor strijdt. „Het loopt in Velsen door het intensie ve werk van de commissieleden allemaal bijzonder soepel”, zegt hij. „De hele zaak is destijds van de grond gekomen op initiatief van mejuffrouw A. Crommelin, toen hoofd van de afdeling Arbeidsthe rapie van het Zeeweg Ziekenhuis. Er zijn negen commissieleden en allemaal mensen die daadwerkelijk kunnen mee werken. Ik bedoel daarmee: mensen die zelfstandig beslissingen kunnen nemen op het moment dat we aan het vergade ren zijn en het niet eerst aan een chef moeten vragen. Dat bevordert de snel heid en dat is iets dat hoogst noodzake lijk is, wil het werk van een dergelijke groep goed kunnen functioneren”. Hij vertelt dat er in het begin van 1971 een gesprek is geweest met wet houder C. Ockeloen en dat deze zeer positief stond tegenover het plan. Dokter IJMUIDEN. Het in Oostende uitge geven „Visserijblad” weet te melden dat geleerden in de Sovjet-Unie een nieuw middel zouden hebben gevonden, waar mee de vervuiling van de zeeën kan worden bestreden. Zij maken hiervoor gebruik van bepaalde microörganismen uit het zeewater zelf die in staat zijn petroleumprodukten te verbranden en onschadelijk te maken. Volgens deze be richten hebben de geleerden hun uitvin ding reeds getest, waarvoor door hen zo ongeveer de halve wereld werd’ afge reisd, teneinde een deel van de meest bevuilde wateren te kunnen reinigen. Het ligt thans in de bedoeling deze uitvinding operationeel te maken, zodat de Sovjetrussische overheid inmiddels heeft besloten bij monde van de dienst voor de vrijwaring van oppervlaktewa teren met de geleerden samen te wer ken, zodat hun vinding verder kan wor den uitgewerkt en verbeterd. Vandaar dat nu aan de oevers van de Oeral en de Wolga vierenveertig stations zullen worden opgericht, waarvan er reeds een in Saratov in bedrijf werd gesteld. Hier worden de afvalwateren door de nieuw ontdekte bacterie gezui verd. Men hoopt thans later een toepas sing op grotere schaal mogelijk te ma ken, zodat de grote vaarwegen op de oceanen zuiver kunnen worden gehou den, zonder nadeel voor flora en fauna. Hoe is de Werkcommissie samenge steld? Voorzitter is de directeur van de GGD in Velsen, dokter Th. P. Ferwerda. Verder zijn lid: de heer R. van Bodegra ven, hoofd van de secretarie afdeling Volkshuisvestiging, mejuffrouw G. E. M. Ruigwaard, hoofd van de afde ling Arbeidstherapie en ergotherapie van het Zeeweg Ziekenhuis, zuster H. A. van Zweeden (Kruisverenigingen), de heren K. Bijl (Bureau Woonruimtever deling Velsen), H. Nieboer, (afdelingschef van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken), R. van Wetten (Gemeentelijke Dienst voor Volkshuisvesting), dokter G. B. de Keyser als revalidatie-arts en als notulist de heer A. Graafsma. Een gemêleerd gezelschap dus, waarin elke noodzakelijke instantie die voor hulp verlening en medewerking in aanmer king kan komen, duidelijk vertegen woordigd is. Hoe is nu de procedure, hoe kun je als gehandicapte van de diensten van deze werkcommissie gebruik maken? Een speciaal aangebouwde badkamer met alle mogelijke aanpassingen maakt het mogelijk dat de gehandicapte ook op sanitair gebied geheel voor zichzelf kan zorgen. Zowel wastafel als douche en toilet zijn voorzien van de noodzakelijke hulpmiddelen. ningen, zonder drempels en met bredere deuren. Er zijn daar enige parterreflats voor gehandicapten gereserveerd, op voorhand al, maar zijn allemaal bezet en ik durf gerust te zeggen dat het daar een groot succes geworden is. De gehan dicapte kan daar weer gelukkig zijn, ik bedoel dat hij daar weer normaal kan functioneren, zoveel mogelijk als ook de niet-gehandicapte dat kan”. De Werkcommissie probeert de wonin gen voor gehandicapten zoveel mogelijk te integreren in de samenleving. Dat vertelt de heer R. van Bodegraven, die secretaris van de groep is. „Beslist geen gettovorming, dat willen we absoluut vermijden”, zegt hij, als we samen met hem en de directeur Woonruimteverde ling een aangepaste woning bekijken. Het huis is van de familie Smit, een echtpaar met vier kinderen. De heer des huizes is verlamd aan beide benen en dankzij de werkzaamheden van de Werkcommissie, is zijn woning aan de Eridanusstraat van vele gemakken voor zien. „Er blijft natuurlijk altijd wel iets te wensen over”, zegt de heer Smit zelf, „maar vergeleken bij onze vorige wo ning in de Bakkerstraat, zijn we van de hel in de hemel gekomen. We hadden daar maar een klein kamertje met vier studerende kinderen. Zelf sliep ik daar in de huiskamer en mijn vrouw in een kamer boven. M'n rolstoel kon ik hele maal niet gebruiken, daar was het alle maal veel te klein voor”. Ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt bij de bouw van de SVIJ-kantine, reikte voorzitter Van der Linden aan de bouwers het symbolische „pannenbier” uit. Nu ligt dat heel anders. De heer Smit heeft de beschikking over een royale badkamer, die speciaal achter de woning is aangebouwd. De douche is met beu gels aangepast, er is een speciale dou- che-stoel en ook het toilet heeft opklap bare beugels, die de gebruiker alle steun verschaffen. In de woning zelf is geen drempel meer te bekennen. Op tweeder de van de kamer is een vouwdeur aan gebracht, waarachter een onderschuifbed staat en waar ’s nachts in een handom draai de echtelijke slaapkamer ver schijnt. Overdag is de schuifdeur open en maakt hij de woonkamer groter. Ook is er een royale afrit gemaakt van de woonkamer naar de tuin. „En we hebben een schat van een buurman, die onze tuin helemaal bijhoudt”, wil me vrouw Smit even snel kwijt. met de eerste graafwerkzaamheden en nu zijn de vormen van de prachtige accommodatie al Stadswijk te onder scheiden. Tot nu toe heeft een aannemer het grootste aandeel verricht, maar be gin oktober zullen de S.V.IJ. mensen dan zelf aan de slag gaan. Zelfwerkzaamheid is een veel gebezigd woord want 50.000 gulden zal S.V.IJ. hierdoor moeten ver wezenlijken. Het is echter prima georga niseerd. De heer Vroom treedt op als een soort personeelschef en hij heeft voornamelijk in de vrije uren de be schikking over een ploeg van zo’n vijftig medewerkers. Deze mensen VELSEN. Zoals gemeld zal van de opbrengst van de verkopen op de zeven de Velser Kunstmarkt, die zaterdag I september op het Marktplein te IJmui den wordt gehouden, 10 pct. ten goede komen aan het werk van de Algemene Hulpdienst Velsen. Kunstenaars en ko pers steunen hiermee de belangrijke en veel omvattende taak, waarmee sinds de oprichting in mei van het vorig jaar de Algemene Hulpdienst zich heeft belast. UITGEEST- Een 52-jarige inwoner van Heiloo is maandagavond op de pro- vincialeweg ZaandamUitgeest ter hoogte van het benzinestation met zijn auto op een loslopende koe gebotst. De bestuurder liep lichte verwondin gen aan het hoofd op, de auto werd zwaar beschadigd en de koe brak de linkervoorpoot. ..Lil Financieel is het nog niet helemaal rond, daarom worden er allerlei aktivi- teitep georganiseerd, onder andere de blikj esactie, oud-papier, rommelmarkt, strandloop en het nieuwste de uitgifte van leenbrieven. Bij S. V. IJ. denkt men echter al weer verder; wanneer ’t haal- ..Dat wil zeggen, dat er wel degelijk steeds mensen vanaf gaan die we heb ben kunnen helpen. Maar er komen er ook steeds weer bij. Daar hebben we eigenlijk wel een beetje versteld van gestaan”. Dat zegt dokter G. B. de Key ser. Hij is revalidatie-arts en lid van de commissie. „Werkcommissie Woonruimte Gehandicapten” is de volledige naam daarvan en dókter De Keyser is best over het werken ermee te spreken. allerlei werk- lÈSifcS; f - r-. u '36 I I 'W. 1 I Sm!» i 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5