WAM HESKES Mr. Mozes overdonderde het OVERLEDEN Internationaal Jazzfestival Grote deelname Gaudeamus Muziekweek Concours voor vocalisten in Den Bosch Hans Korpershoek in Film van NCRV-televisieprogramma se marieiïe „Turks fruit” krijgt weinig waardering in Duitsland .V. Dansen is plezier voor twee! Dansen in ’t ritme van deze tijd! Al dansend leer je! LAREN’ DOET .LOOSDRECHT’ NIET VERGETEN Bekend hoorspelacteur V Kees Manders mag exposeren Prijs voor Eugène van Lamsweerde Hoofdstadoperette DANSCENTRUM OUD EN NIEUW; VAN LANDELIJK HUIS NAAR FLAT Auditie „Lustige Witwe” bij S3 „Culturele pornografie" I--/' I "WÉ w p- F 11 1 973 1 .WOENSDAG 2 2 AUGUSTUS (Van onze correspondent) rk- ar- Komt u maar. Grote Houtstraat 26, Haarlem Keuzemogelijkheden die u niet voor mogelijk houdt. U kunt eenvoudig niet meer niet modieus zijn omdat er gewoon van alles is. an Apparatuur Vrijdag 24 augustus om 14 uur HEROPENING van onze Rodier-boutique. LAREN Er zijn nu al zoveel variaties gemaakt op het beroemde Franse liedeken „Champs Elysées” we denken even aan „Dag een van de acht”, „Oh, Waterlooplein” en „Dag, Sjakie Swart”, dat er wat mij betreft nog wel één had bijge kund: „Vaarwel Van Dijk”. Om het beter te laten uitkomen zou het dan moeten worden: „Vaarwèhèl Van Dijk”. Ik heb het gisteren wat zitten neuriën in de Singer Con certzaal in Laren, waar Dizzy Gil lespie iets over het drumvak aan het uitleggen was, omdat Max Roach juist met lijn 3 tegen een voorgevel van een negentiende- eeuws Amsterdams grachtenpand was aangeknald en derhalve bericht van verhindering had gestuurd. DE 13-JARIGE Hans Korpers hoek, een van de jeugdleden van Filmgroep Haarlem, heeft een film gemaakt over de verhuizing van hun gezin naar een flat in Haarlem-Schalkwijk. Regisseur Han Baartmans van de NCRV gaat de film, „Oud en Nieuw”, gebruiken in het programma SAM-SAM van de Nederlandse Onderwijs Televisie. De film moet daarvoor wel van tien mi nuten worden teruggebracht tot vijf minuten, een werk wat deze week wordt voltooid in de NOS- studio’s in Hilversum. BONN Veel meer dan een poging om pornografie in een op vallende verpakking te presenteren kan de Westduitse pers niet ont dekken in de Nederlandse film „Turks Fruit”. In Duitse vertaling draait de verfilming van Jan Wol kers’ boek deze week in vrijwel alle grote steden van de Bonds republiek. Bij de „Filmtips” in het gezaghebbende weekblad Die Zeit eindigt ze zelfs op de allerlaatste plaats, onder het opschrift „be denkelijk”. I i i uit. Bassist. is ..high ROB HOEKE (Van onze RTV-redactie) l- sur ie- De Neue Ruhrzeitung stelt vast dat de ng (Van onze correspondent) te Onder redactie van J.P. Bos b. de werk ed sala- Verkoop korres- rkzaam- r op on» 'ekomen j'l door de avonds -331478. ol- en it- de s Hans Korpershoek met zijn Kodak Instamatic. Zijlweg 49, Haarlem Tel. 32 69 06 erf le- la- in ar- n ïCt }n, ar- Wam Heskes bij zijn 70ste verjaardag. Je in ris 3S- - W 1 maakt met vijfde- en zesdeklas leer lingen. Muziek en commentaar zijn van hem zelf, met dien verstande dat hij de muziek uitkoos: „Here comes the sun” van The Beatles plus geluids effecten van een grammofoonplaat. Het synchroniseren werd samen met zijn onderwijzer en medefilmgroeplid Plas uitgevoerd. Schitterend allemaal, maar toch.dat maffe gebouwtje van Jachthaven Van Dijk, waar het zo benauwd was en zo vol, waar Max van Praag vijftien jaar lang het Loosdrecht Jazz Concours had georganiseerd. Loosdrecht was voor mij pas definitief voorbij toen ik Singer binnenstapte, en een brokje nostalgie is daarbij nooit weg. Hans Korpershoek filmde Oud en Nieuw op Kodachrome super-8 kleur met een Kodakinstamatic Fixfocus. De gemaakte nachtopname werd met AMSTERDAM. Op 31 augustus zal de Hoofdstad Operette na zeventien jaar „Die lustige Witwe” opnieuw leven in blazen. Het gezelschap, dat voor het eerst sinds achtentwintig jaar haar tour nee in Amsterdam begint, zal na de Stadsschouwburg meer dan honderd za len in het land aandoen, waarin 250 voorstellingen zullen worden gegeven. Evenals vorig jaar heeft de Hoofdstad Operette Alexander Pichler als regisseur aangetrokken. De film Oud en Nieuw laat de familie zien die van een zeer lande lijk gelegen huis aan het water ver huist naar een flat in Schalkwijk. Hans Korpershoek legt scherp de na druk op de verschillen tussen oude woning en de strakke flat. Toch blijkt ook de nieuwe woning voor het gezin met vier grote jongens te klein. De film eindigt met een nachtelijk Schalkwijk, een politieauto met gil lende sirene en de jongste van het gezin die onder de wol kruipt en terug kijkt naar het oude, rustige huis aan het water. DEN BOSCH. Vierentachtig vocale kunstenaars uit 21 landen zullen deelne men aan het 20e internationale vocalis tenconcours in Den Bosch, dat van 1 tot en met 8 september in de Stadsschouw burg Casino wordt gehouden. Het con cours wordt ieder jaar georganiseerd door de Stichting ’s Hertogenbosch Mu- ziekstad. Eigenlijk heeft de in Delft geboren, maar aan Rotterdam zijn hart verloren hebbende Wam Heskes praktisch geen ervaring als toneelacteur opgedaan. Hij was van origine tekenaar-schilder, maar door een gebrek aan een van zijn ogen is hij nooit in die richting doorgegaan. Dus werd hij „maar” acteur en bij de radio wist hij zich tot zijn 75e jaar een benijdenswaardige reputatie op te bou wen. Hij creëerde een niet te tellen aantal hoorspelkarakters, die vooral door hun levensechtheid uitblonken. De laatste drie jaren van zijn leven sleet hij in een particuliere inrichting in Zeist. Dat was nadat hij sterk verwaar loosd uit zijn huis in Hilversum, de gemeente waar hij bijna al zijn radioja- ren had gewoond, werd gehaald. Wat zijn tekeningen betreft zullen ve len zich nog de vaste voorplaat van de oude Lach herinneren, voorts zijn boek illustraties en de vele krabbeltjes, die de AVRO-bode van voor de oorlog ver luchtten. HILVERSUM. Hoorspelacteur Wam Heskes is dinsdag op 82-jarige leeftijd in Zeist overleden. Hij was een man. die in zijn 40-jarige omroepcarrière een bijzon dere plaats onder de leden van de hoor- spelkern innam. Velen beschouwen in hem de enige echte radio-acteur, die Nederland heeft bezeten, een man die door een wisseling van stemgeluid in houd aan heel verschillende karakters kon geven. Wam Heskes was vlak voor en vlak na de oorlog bekend bij ieder een: als Koos Koen bij de AVRO en als „De gewone man” die in de jaren vijftig elke zaterdagavond bij de KRO „het zijne ervan zei”. UTRECHT. Voor de internationale Gaudeamus Muziekweek. die dit jaar wordt gehouden van 14 tot en met 21 september, heeft de vijf leden tellende jury een keuze gemaakt uit 142 ingezon den partituren, afkomstig van componis ten uit 25 tanden. Voor alle werken betekent de uitvoering in de Gaudeamus Muziekweek wereldpremière. AMSTERDAM. Kees Manders heeft van B. en W. van Amsterdarp vergun ning ontvangen voor een expositie van zijn schilderijen, zij het dat deze ten toonstelling niet in het plantsoen van het Rembrandtsplein mag worden neer gezet, doch in het voormalige Brouwers- wapen op het Rembrandtsplein. Voor deze gelegenheid heeft Manders het leegstaande pand, waarin vroeger een bekend restaurant was gevestigd omgedoopt in „Museum Anders”. Naar bekend is hoopt Manders de ongeveer 200 schilderijen voor een goede prijs van de hand te kunnen doen. De gehele opbrengst is bestemd voor het Koninklijk Nederlandse Geleidehonden Fonds in Amsterdam. De tentoonstelling wordt donderdag 23 augustus ’s middags om 6 uur geopend en zal dan onafgebroken geopend blijven dagelijks van 10 tot 22 uur en wel tot en met 3 oktober a.s. Wat ik eigenlijk zeggen wou: „Loos drecht is Laren niet én de jachthaven Van Dijk is de Singer Concertzaal niet”. Nou moet ik zeggen dat ik de gemoede lijke jazztoestanden in Va n Dijk in vroeger jaren enigszins rommelig geor ganiseerd vond. Goed, Max van Praag liep dan weliswaar met een gezicht rond of ie elk moment in „over vijfentwintig jaar” kon uitbarsten, maar er klopte nooit veel. Ik heb er zelf ook nog wel eens gespeeld en ik herinner me dat het achter de bühne altijd een gevloek en een gedonder van jewelste was, omdat de ruimte zo benauwd was dat als de trompettist inademde de drummer dan pas de gelegenheid had zijn hi-hat te laten zakken. U had het al begrepen: het Loosdrecht Concours is niet meer. Het is nu het Naar aanleiding van de televisieuit zending Smalfilm van Han Baart- mans kreeg de filmgroep Haarlem enige tijd geleden het verzoek een auditie te geven met jeugdfilms bij studio Henk Otto in Soest. Regisseur Baartmans raakte zo geboeid door de film van Hans Korpershoek dat hij besloot de film, ondanks ruimtege brek, toch uit te zenden. Voor het televisieprogramma dat geheel is ge wijd aan ingrijpende veranderingen in het leven van kinderen, verzorgt Henk Otto de copy en nieuwe ge luidsband die nodig zijn voor uitzen ding. In het blad „Smalfilmen als hobby” van augustus schrijft Hans Korpershoek trouwens over een an dere film van hem, „Het geheim van het huis”, waarmee hij vorig jaar de eerste prijs in de afdeling junioren van de filmwerkgroep Haarlem won. De filmwerkgroep Haarlem, Boog- straat 52 kan overigens nog leden en jeugdleden gebruiken. De school van Hans Korpershoek, de Theo Thijssenschool en de Christi aan Huygensschool hebben voor de filmactiviteiten aan de gemeente Haarlem 2000 subsidie gevraagd. Het concours wordt nu overdag ge houden, de concerten staan op de avond uren gepland. Gisteravond speelden het Rein de Graaf-Dick Vennik Quartet (Nederland), het Milford Graves Quartet (USA) en Carmen McRae and her Trio (USA). Voor vanavond staan op het programma „Loek Dikkers Improvisators Guild (Nederland), Fred Van Hove-Cel Overberghe Duo (België) en Summit (Europa/USA). een snelle, 160 Asafilm gemaakt. Ver der maakte hij gebruik van een Wes ton belichtingsmeter, een statief en twee lampen van 500 watt. De geluids- synchronisatie werd verkregen via een Noris projector met aangebouwde Synchromat en een losse bandrecor der met dubbelspoor. De film heeft Hans Korpershoek helemaal alleen opgenomen. Het is zijn eerste, hoewel hij wel heeft mee geholpen aan klasse-produkties op de Theo Thijssenschool met onderwijzer H. H. Plas, die geregeld filmpjes Internationaal Jazz Festival Laren 1973 auspiciën van de Nederlandse Omroep Stichting, door Singer in samenwerking met de VARA en de BRT. De organisa- geworde nen wordt georganiseerd onder tie is meteen stukken beter. Het pro gramma is uitgebreider en de leiding is strakker. De musici hebben kleedkamers en de heren Max Roach (als ie tenmin ste komt) en Dizzy Gillespie (die was er wel) geven clinics, dat wil zegen: zij treden op als een soort groepsleider in een wat vroeger heette workshop, vertellen over hun stiel en experimenten met jonge, leergierige musici Een lof waardig initiatief. Het concours van gistermiddag zat lekker. Voor de chauvinisten uit Haar lem en omgeving is het natuurlijk bij zonder jofel te vernemen dat de drie man sterke Mr. Mozes Rock Jazz Family de show stal door een hecht- geconstrueerd shock-effect te bewerk stelligen. Zij kwamen als derde groep naar voren en produceerden gedrieën (basgitaar, gitaar en slagwerk) zo’n ge weldig lawaai dat de toehoorders angstig stil werden en belangstellenden uit be lendende percelen ijlings kwamen toe rennen. Ernstig ogende E.H.B.O.ers zagen eindelijk de kans van hun leven om de theorie in praktijk te brengen en eigenge- breide dwangbuisjes kregen een pijlsnel strijkijzer. Overige suppoosten oefenden alvast op natte kranen en leenden el kaar karateboekjes. Of het muzikaal wel helemaal snor zat, kon eigenlijk niemand beoordelen, maar een „act” was het en dat was duidelijk ook de bedoeling van Mr. Mo zes. Het was jammer, intens jammer, dat de techniek tenslotte een kink in de Haarlemse kabel sloeg. Er ontwikkelde zich' een stevige rookkolom boven de versterker, waarna Mr. Mozes doodnuch- ter annonceerde: Sorry folks, we hebben fik” en dat hield in dat het geachte auditorium de oren kon openen en ver volgens de neusgaten kon sluiten. Een aardig stukje Haarlemse milieu verontreiniging, maar Mr. Mozes zit wat mij betreft in de finale. Dat gun ik hem en zijn medestanders, al was het alleen maar omdat ik zelden een hele zaal zo verbouwereerd heb zien luisteren: z’n ontwapenende en ongecompliceerde ma nier van optreden was een verademing voor de serieuze liefhebber. Kreten als: „Marie, kijk nou es” waren niet van de lucht, evenals het aantal decibels welke met tonnen tegelijk de zaal in werden gepompt. En dat alles met een fabelach tige „inhaaltechniek” door Mr. Mozes himself (gitaartechnisch 1/10 seconde achter lopen op de ritmesectie vereist jaren oefening). Van de Haarlemse pianist Ed Bos heb ik wel genoten. Het was jammer dat Mr. Bos, die Mr. Mozes voorafging, met z’n rug naar het publiek zat te spelen. Hij verdiende met z’n op „free jazz-geënte (wat een o.h.-term eigenlijk, want welke jazzvorm is niet „free”?) pianospel een betere visuele presentatie .Verder biedt Laren in de komende dagen weinig „Haarlems”. Groep Ohm uit Tilburg die m.i. waar ’t z’n muzikale kwaliteiten betrof een duidelijke winnaar van deze middag Werd, swingde hoe kan ’t clichémati- Zeg, weet je ’t al? Vrijdag 14 september starten onze clubs. Ontzettend leuke luitjes hebben daar al voor ingeschreven. Jij kunt ook nog mee doen. Voor diverse groepen (van scholier tot boven 20 jaar) kunnen deelnemers zich nog opgeven. Dat willen zeggen, dansles 1973 betekent dansen (leren) op de plaatjes van NU. Alle moderne dansen van NU in dit seizoen! Hetgeen betekent (eerst even inschrijven jongelui) in september doe je ook mee aan onze 28 „fijne” danslesavonden. Iedere zaterdag en zondag een fijne gezellige dansavond in onze „CLUB SEVEN”, aanvang half negen De oorsprong van de film kan in de Bondsrepubliek geen enkele rol spelen, omdat Jan Wolkers hier volstrekt onbe kend is. De vertaling „Een roos van vlees” is voor de Duitse uitgever een schadepost geworden, zoals niet onge bruikelijk is bij vertalingen van moder ne Nederlandse literatuur in het Duits. Het boulevardblad Express heeft re gisseur Paul Verhoeven gevraagd hoe hij aan de stof voor Turks fruit is gekomen en kreeg dus te horen dat er in Neder land een gelijknamige roman bestaat, die de voor ons land ongelooflijke opla ge van meer dan 100.000 exemplaren haalde. Die Welt meent al allerlei plagi aat te hebben ontdekt, dat «Verhoeven dan met een contrastprogramma zou hebben willen verdoezelen. De criticus van Die Welt erkent dat Verhoeven „pregnant en bijtend, zoals nauwelijks e n andere regisseur voor hem, toont wat met twee jonge mensen gebeurt als zij buiten de burgerlijke nor men willen leven”. De Frankfurter Rundschau, die vaststelt dat Turks fruit vooral o pvalt door taaie kleverigheid, erkent de ambitie om een echt verhaal te vertellen, een echte film te maken, hetgeen meer is dan van de meeste pornofilms kan worden gezegd. De jury wordt gevormd door de Ne derlanders Reinbert de Leeuw en Enri que Raxach, de West-Duitser Roland Kayn, de Zweed Sven-Erik Back en de Brit David Bedford. De laatste zal tij dens de muziekweek dagelijks op huize Gaudeamus in Bilthoven een analyse- cursus geven, aldus de Stichting Gaude amus. De prijsuitreiking en sluiting van de muziekweek vinden plaats in De Bilt. Hieraan zal medewerking worden ver leend door een ensemble van Zweedse .muziekstudenten o.l.v. Bernard van Beurden. Het programma ziet er als volgt uit: Op 14 september geeft het Radio Kamer orkest o.l.v. Peter Keuschnig een uit voering in de VARA-studio in Hilver sum. In de Lantaren in Rotterdam is op 15 september een optreden van solisten en dansers en op 16 september in De Doelen zal het Rotterdams Jeugd Sym fonie Orkest en Zeeuws Jeugdorkest o.l.v. Peter Jense een middagconcert ge ven. Op 17 september zullen het Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Paul Hupperts en het Omroep Kamerkoor o.l.v. Frans Muller in het Utrechtse Tivoli concerteren. Het Noordelijk Fil harmonisch Orkest o.l.v. Charles de Wolff geeft op 18 september in Gronin gen een uitvoering in het cultuurcen trum d’Oosterpoort en het ensemble „Pro en Contra” o.l.v. Peter Keuschnig komt op 19 september naar Hilversüm (VARA-studio). In de congreszaal van de Jaarbeurs in Utrecht is 20 september een uitvoering van de fluitist Abbie de Quant, het Gaudeamus Strijkkwartet en Armin Rosin (trombone). De deelnemers bestaan uit 30 sopra nen, 16 alten mezzosopranen 13 tenoren en 17 bassen baritons. De Verenigde Staten zijn met 13 deelnemers het sterkst vertegenwoordigd, dan volgt En geland met 11 erf) Nederland met negen deelnemers. Uit Oost-Europa hebben Hongarije, Polen, Roemenië en Tsjecho- Slowakije deelnemers afgevaardigd, ter wijl uit Azië Japan en Korea aanwezig zullen zijn. De internationale jury, waarin zitting hebben de Nederlandse voorzitter Manus Willemsen, Gino Bechi (Italië), Gré Brouwenstijn (Nederland), Lore Fischer (West-Duitsland), Arta Vlorescu (Roeme nië), Léonce Gras (België), John Kentish (Engeland) en Bernard Kruysen (Neder land) zal in een viertal voorselecties de deelnemers aan de demi-finales op don derdag 6 en vrijdag 7 september selecte ren. Daaruit komen dan weer de deelne mers voor de finale op zaterdag 8 sep tember. Het concours wordt besloten met een concert van de eerste- en tweede-Prijs- winnaars op woensdag 12 september in de Stadsschouwburg Casino in Den Bosch. Het Brabants Orkest verleent aari dit concert medewerking terwijl de KRO-radio het zal uitzenden. Links Hans Korpershoek en rechts Henk Otto aan de voor Nederland unieke Steinbeck syn-tafel voor super-8, waarop de film gelijk wordt gelegd met het geluid. AMSTERDAM. De Bloemendaalse beeldhouwer Eugène van Lamsweerde heeft als eerste Nederlander de „Prix de la jeune sculpture” gewonnen. Deze prijs wordt jaarlijks uitgeloofd tijdens de in ternationale tentoonstelling van de Salon de la jeune sculpture, die dit jaar in het Jardin du Luxembourg in Parijs is ge houden. bioscoopbezoekers weer eens onder het dekmanteltje van culturele pretenties een alibi voor pornogenot met goed geweten wordt aangeboden. Dat het aan tal bezoekers in de eerste dagen zo groot niet was, heeft ongetwijfeld minder te maken met het niet dankbaar benutten van zo’n alibi dan met de geweldige hitte buiten de bioscopen. Hans Korpershoek bij de stripe machine, waarop Henk Otto in Soest het geluid van „Oud en Nieuw” aan brengt. Rechts de Eumig-sound- projector voor super-8, omgebouwd door studio Henk Otto tot speciale breed-stripe. ger —de pan class”. Er valt overgens wel heel wat te genieten, zowel tijdens het concours, als tijdens de concerten. Morgenmiddag speelt het Paul Hoedeman Boogie Woogie trio en het zou best een weer aardig zijn als er nu eens een échte boogie woogie pianist opstond, want tenslotte ben ik ook pas na omkoping van de jury en met het geluk van een waanzinnige, destijds in de prijzen gevallen met deze eenvoudige rampetamp-muziek die niets voorstelt, waar de honden geen brood van lusten, waar iedereen op afgeeft, maar waarvoor plotsklaps de laatste ja ren ondanks alles weer een aardige be langstelling bestaat. Dat was dus wat informatie over het Internationaal Jazz Festival Laren 1973. Ik hoop u in de loop van de komende dagen nog wat meer zinvolle informatie te verstrekken, want jazz is een schone zaak vrienden, en dat houden we zo! B A

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11