Nederlander gastarbeider in eigen land Positieve reactie na bezoek minister Lubbers Akkoord over afvloeiing van Enka Basisrente van Lloyds Bank 11 percent S Secretaris-generaal UNCTAD in Genève Aanmelding Delta Lloyd tot 19 september Belgen ongerust over beleid N „Mariënburg” leed miljoenenverlies bij Dura bedrijven BW ®h°! 2ss?i Fl AT850spec -128 OU. I SIMCA1000-1100 voor derde wereld19 „Hervorming geldstelsel gunstig JANK BROEK vaco dé autobandenspecialist bovag AANTAL FUSIES BEREIKT RECORD AANWINST VOOR POLITIE Nog nauwelijks geld voor de lonen GEEN RESULTAAT BIJ GESPREK OVER LIP lil i 15 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 Over de grens =£1 Iver TIE Migratie Overnemen Verwaarloosd Wegverbindingen E GRONINGEN. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gisteren tijdens zijn oriëntatiebezoek aan het noorden van het land de ondernemers uit dat gebied gerust kunnen stellen over het beleid van het kabinet ten aanzien van het noorden. Hij heeft uitdrukkelijk gezegd, dat alle, plannen uit de nota „Noorden des Lands 1972” onverkort uit gevoerd kunnen worden. Dit hebben de kringen Noord en Friesland van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en de afdeling Noord van het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond gisteren na afloop van het gesprek tussen de ministers en een ondememersdelegatie meegedeeld. W (Van onze redactie economie) Werkgevers in het Noorden gerustgesteld e >E LIS- van L3 CS en j D 1 de dreigende sociale onrust en de aangekondigde investeringsmaatre gelen. Achteraanzicht en interieur van een van de vier dezer dagen uit Engeland aangekomen nieuwe pantserwagens voor de politie, die kunnen worden ingezet bij ernstige ongeregeldheden. Het voertuig kan twaalf manschappen in oproeruitrusting herbergen en beschikt o.a. over hydraulische apparatuur om barricades op te ruimen. iten i’oor Men heeft toen ook gevraagd finan cieel bij te springen. „Ons werd meege deeld dat ook Amsterdam niet over geld middelen daarvoor beschikt”, aldus de brief. Opstalan. C. van Opstalan te Oisterwijk (fabrikant van dakbedekking) zal de aandelen van bouwbedrijf Pepping BV te Kaatsheuvel overnemen. De bestu ren van beide bedrijven hebben met de vakorganisaties overleg gepleegd. De vakbonden spreken hun vertrou wen uit in de nieuwe samenwerking, die geen nadelige gevolgen zal hebben. RCMA wijt de slechte financiële posi tie van „Mariënburg” aan het feit dat de Surinaamse regering al twintig jaar lang niet toestaat de suikerprijs te verhogen. ties, de onzichtbare handel en over het financieringsvraagstuk. 45 n) •lem 0431 ■n E r- ft- d. r- kt r- df e- Hl >P van on- it L. L. Aan de andere kant blijkt, dat het Nederlandse bedrijfsleven zelf ook een grote activiteit in het buiten land ontplooit, vooral in België en Duitsland. In hoeverre Nederlandse bedrijven geheel uitwijken naar de nabuurlanden is niet met zekerheid te zeggen. Van de 223 Nederlandse bedrijven, die zich in 1972 in België vestigden zijn er ongetwijfeld tien tallen met name uit de randstad Holland die zijn gevlucht voor nu goede kans dat het hervormde mone taire stelsel niet alleen zal leiden tot de terugkeer van stabiele internationale monetaire verhoudingen waaraan de we reld zo sterk behoefte heeft, maar ook tot een toeneming van de stroom van financiële middelen naay de ontwikke lingslanden”: aldus Perez-Guerrrero. Inmiddels is van goed ingelichte zijde in Paramaribo vernomen dat het vrijwel zeker is dat de Surinaamse regering „Mariënburg" zal overnemen. De veiling van de plantage „Peperpot” van RCMA is in verband daarmee uitgesteld. De plantage zou worden verkocht omdat „Mariënburg” een schuld aan de Suri naamse overheid heeft door achterstalli ge betaling van accijnsrechten. GENEVE (Reuter). Er is een „goede kans” dat de hervorming van het mone taire wereldstelsel die volgend jaar waarschijnlijk van de grond zal komen de stroom financiële middelen voor de ontwikkelingslanden zal doen toenemen. De secretaris-generaal van de UNCTAD (V.N.-organisatie voor handel en ontwik keling), Manuel Perez-Guerrero, heeft dit gisteren verklaard op een vergade ring van de UNCTAD-raad in Geneve die tot 11 september zal duren. PARIJS (AFP). Het eerste gesprek tussen een gevolmachtigde van de Fran se regering en vertegenwoordigers van de vakbonden over het lot van de fail liete en door de politie ontruimde horlo gefabriek Lip in Besancon heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De minister heeft in het gesprek met de ondernemers hier ook duidelijk laten uitkomen dat hij van plan is de rege- ringsplannen met betrekking tot de se lectieve investeringswerking uit te voe ren, ztf het aangevuld met een vergun ningenstelsel. Over het voorgestelde selectieve inves teringsbeleid voor ondernemingen in het westen wordt opgemerkt, dat de noorde lijke industrie zich hiervan niets voor stelt voor de sociaal-economische ont wikkeling van Noord-Nederland. In de brief wordt verder gezegd dat door de slechte financiële situatie de ruim 900 woningen van de arbeiders wat het onderhoud betreft totaal verwaar loosd zijn. „Veel krotten staan op instor ten.” De woningen zijn van het bedrijf. Ook het ziekenhuis van de maatschappij is verwaarloosd. Voor de exploitatie er van geeft. „Mariënburg” volgens de brief aan premier Sedney, jaarlijks 160.000 uit. Voor medische verzorging van werk nemers, zoals ziekenhuiskosten in Para maribo, wordt per jaar nog eens een bedrag van Sfl. 68.000 uitgetrokken. Om- geveer 8000 mensen zijn voor hun levens onderhoud afhankelijk van het suiker bedrijf „Mariënburg”. Een meerderheid binnen de Groep van Twintig aanvaardt nu het denkbeeld van een band tussen de schepping van bij zondere trekkingsrechten (SDR’s) en de uitbreiding van officiële ontwikkelings hulp binnen het raamwerk van de inter nationale monetaire hervorming. „Er is IHC Holland. Na lang onderhandelen heeft de baggerdivisie van IHC Hol land gisteren in Peking het contract getekend voor de levering aan China national Machinery Import and Ex port Corporation van tien sleephop perzuigers elk met een laadinhoud van 1500 m3. Met deze order is een bedrag van ruim 140 mln. gemoeid. De schepen moeten worden geleverd in de loop van 1975, aldus IHC. Dit is de grootste opdracht voor baggermate- rieel welke ooit in een keer werd verstrekt. De baggerdivisie van IHC- Holland heeft reeds een Chinese op dracht voor vier sleepzuigers van 4500 m3 en zestien cutterzuigers. LONDEN. Als eerste van de grote Londense „clearing banks” heeft Lloyds Bank Ltd dinsdag een verhoging van haar basisrente van tien tot elf percent bekendgemaakt. De verhoging is van daag ingegaan. Amerikaanse banken in Londen hebben haar basisrente onlangs op 11,5 percent gebracht. De rente die Lloyds Bank over deposito's vergoedt (vanaf vandaag) wordt 9,5 in plaats van 8,5 percent. Volgens de president-directeur'van de bank, John Montgomery, kon Lloyds er slechts schoorvoetend toe besluiten haar rente in overeenstemming te brengen met de tarieven van andere Londense kredietinstellingen. De vraag naar de middelen van Lloyds was de laatste tijd door die tariefongelijkheid voortdurend toegenomen. De rentevoet van de andere Londense kredietinstellingen is aanzien lijk gestegen door internationale invloe den. De „Groep van Twintig” (10 industrie ën tien ontwikkelingslanden die zijn aangesloten bij het Internationale Mone taire Fonds) heeft eind juli in Washing ton belangrijke vooruitgang geboekt bij de voorbereidende besprekingen over een hervorming van het monetaire wereld bestel, zo zei Perez-Guerrero, en de mogelijkheid is duidelijk aanwezig dat in de loop van 1974 de kroon op het werk van deze groep kan worden gezet. Men had in ondernemerskring de vrees, dat straks mogelijk de gelden niet beschikbaar zullen zijn om de plannen uit de nota Noorden des Lands uit te voeren, maar de minister heeft deze vrees weggenomen. De omvang van deze migratie zal gelijke tred moeten houden met de om vang van de werkgelegenheid. De onder nemers vinden verder, dat de bestaande werkgelegenheid in het noorden onvol doende is gedifferentieerd. Om hierin verbetering te brengen is de vestiging van nieuwe industriële ondernemingen vereist. Ook van de bestaande onderne mingen kan langs de weg van diepte- investeringen een belangrijke bijdrage tot een meer gevarieerde werkgelegen heid worden verwacht. Het enige wat buitenlandse onderne mingen hebben te doen is zich te houden aan de Nederlandse sociale wetten. Het gevolg van het ontbre ken van een wettelijke drempel voor overname door buitenlandse concerns is, dat de besluitvorming Deze bijeenkomst vindt plaats aan de vooravond van de wereldhandelsbespre- kingen die volgende maand onder auspi ciën van de GATT (algemene overeen komst inzake handel en tarieven) in Tokio worden gevoerd. De raadsvergade ring van de UNCTAD zal zich bezig houden met rapporten van commissies over goederenhandel, handelspreferen- Leidse Wolspinnerij. De gunstige ont wikkeling bij Leidsche Wolspinnerij NV in de beide voorgaande boekjaren heeft zich in het boekjaar 1972-1973 niet kunnen bestendigen. Eén van de belangrijkste oorzaken hiervoor dient te worden gezocht in de bijzonder sterke stijging van de wolprijzen, die bij de afnemers tot grote terughou dendheid in hun aankopen heeft ge leid. Bij een van f 38,6 mln tot 37,6 mln gedaalde omzet bedroeg het be drijfsresultaat 2,5 mln. (v. j. 4.6 mln) AKZO. Een onderzoekteam van Akzo Zout Chemie BV heeft aan de Indone sische regering een advies uitgebracht, dat het mogelijk is op de oostpunt van het eiland Madoera bij de plaats Soemenep, een zeezoutbedrijf te bou wen met een productiecapaciteit van ongeveer 300.000 ton per jaar, aldus AZC-Interlokaal. Het project zou in vesteringen vergen van circa 12 mln. en vast werk bieden aan ongeveer 100 mensen. Tijdens de oogstperiode, die vijf maanden per jaar duurt zouden ongeveer 5000 mensen werk in het be drijf kunnen vinden. Macintosh. De Nederlandse Financierings maatschappij voor Ontwikkelingslan den NV (FMO) heeft een lening van een half miljoen gulden verstrekt aan een dochtermaatschappij van Macin tosh Confectie NV, het Tunesische confectiebedrijf MacMenzel SA een veredelingesbedrijf uitsluitend gericht op de export. Het is de bedoeling dat na circa drie jaar in het bedrijf 500 a 600 Tunesische arbeidskrachten te werk zullen zijn gesteld, waarvan het groot ste deel in het bedrijf zelf wordt opge leid en een klein aantal in Nederland een opleiding zal ontvangen, aldus de FMO. De ontslagenen krijgen een uitkering van een „smartegeld”, dat varieert van 250 tot f 2750, afhankelijk van leeftijd en dienstverband, een aanvulling op de werkloosheidsuitkering of een aanvulling op het loon bij een nieuwe baas, wan neer dat loon lager is dan bij Dura. Voor de laatste twee keuzemogelijkhe den geldt een periode van drie tot dertig maanden, ook weer afhankelijk leeftijd en dienstverband. De Meteoor. Op grond van de gang van zaken heeft de raad van bestuur van NV De Meteoor in overleg met de raad van commissarissen besloten een aantal reorganisatie-maatregelen te nemen in de vestigingen in De Steeg (Gld) en Tilburg. Als gevolg hiervan zullen 60 a 70 personeelsleden, uitslui tend in de indirekte sfeer, moeten afvloeien. Het bedrijf overweegt tevens om zijn divisie bouwelementen, ge vestigd in Tilburg en Rotterdam over te dragen aan een internationaae geo riënteerd concern, waarmee momen teel oriënterende gesprekken worden gevoerd, aldus het bedrijf. In het memorandum, spreken de on dernemers hun bezorgdheid uit over de toekomst van de ondernemingen in de bouwsector in het noorden, wanneer de programma’s voor de woningbouw en de wegenbouw niet of schoksgewijze zullen worden uitgevoerd- Naar hun oordeel moet bij de beoordeling van het aantal woningen een niet onaanzienlijke wo- ningreserve worden aanvaard. TURNHOUT. In verband met de ongerustheid die momenteel bestaat on der de Belgische werknemers van het Enkabedrijf te Breda, heeft het Belgisch vakverbond ACV opgemerkt dat de Bel gische werknemers volstrekt vasthouden aan het tot dusver bestaande drieploe- gen-systeem. Volgens hardnekkige ge ruchten zou de directie van de fabriek ernstig de invoering van een vierploe- gensysteem overwegen. Voorts wordt door alle Enka-werkne- mers vastgesteld dat in sept. 1972, na afloop van de bezetting van het bedrijf, overeengekomen werd de installaties van Enka te moderniseren en ook nieuwe machines aan te brengen. Na elf maan den zou daarvan nog niet veel terecht gekomen zijn, Duitse specialisten hebben enkele verouderde machines uiteengeno men zonder nieuwe te installeren. Tenslotte, aldus ACV-leider André Vleugels, wachten 500 werknemers, on der wie een 100 Belgen, nog steeds op de uitkering van de afscheidspremie die toegezegd was aan de personeelsleden die na 10 mei 1972 ontslagen werden. en de know-how by het buiten landse moederbedrijf komen te lig gen, waardoor de Nederlandse nati onale economie nog meer afhanke lijk wordt van het buitenland, dan deze nu al is. UTRECHT. De ondernemingsraad en het personeel van de Dura Woningfa- briek in Rotterdam zijn akkoord gegaan met de afvloeiingsregeling, die ontwor pen is in verband met het ontslag van alle 250 werknemers. Dit is meegedeeld door de bouwbond NKV. Zoals al ge meld zal de fabriek half oktober sluiten. De directie ziet geen markt meer voor het bedrijf. Bij de noordelijke ondernemers be staat grote unanimiteit over de opvat ting, dat het noorden in eerste instantie in de gelegenheid moet worden gesteld bestaanszekerheid te scheppen voor de bestaande bevolking en voor de natuur lijke aanwas. Voor de vestigingen van nieuwe ondernemingen en voor de uit breidingen van bestaande ondernemin gen blijft migratie naar het n oorden geboden van arbeidskrachten op alle ni veaus. AMSTERDAM. Houders van aan delen en-of certificaten van Delta-Lloyd verzekeringsgroep N.V. kunnen tot en met 19 september hun stukken aanbie den ter overneming door het Britse be drijf Commercial Union Assurance Company Ltd. in Londen. Het onvoor waardelijke bod van Commercial Union bedraagt f 176 per aandeel of certificaat van ƒ2» nominaal. De winst voor ven nootschapsbelasting van Delta-Lloyd be droeg in het eerste kwartaal van dit jaar ƒ4,8 mln tegen ƒ18,6 mln voor geheel 1972, zo blijkt uit het bericht aan aandeelhouders. De winst na belasting kwam uit op ƒ4,5 mln tegen ƒ17,6 mln over geheel 1972. De raad van bestuur handhaaft haar uitspraak gedaan op de jaarverga dering in juni dat het resultaat over 1973, onvoorziene omstandigheden voor behouden, ongeveer gelijk zal zijn aan dat over 1972. AMSTERDAM WEST-NOORD OOST-ZUID HAARLEM- PURMERENDKATWUK' H'SUM-'ZAANMM Overigens hebben de ondernemersor ganisaties in een memorandum, dat zij de ministers hebben overhandigd, te ken nen gegeven, dat zij voor de verbetering van de sociaal-economische positie van Noord-Nederland meer verwachten van een landelijk gunstig ondernemingskli maat dan van de in de nota-Langman aangekondigde stimuleringsmaatregelen. De ondernemers hebben duidelijk hun twijfel uitgesproken over de doeltref fendheid van de in de nota voorgestelde maatregelen en voorzieningen. Zij zijn van oordeel, dat deze in vergelijking tot het buitenland, zelfs in EEG-verband, onvoldoende stimulansen inhouden, vooral voor buitenlandse industriële on dernemingen om zich in Noord-Neder land te vestigen. De ondernemers hebben dan ook het toekennen bepleit van bij zondere faciliteiten, bijvoorbeeld voor de industrialisatie van de Eemshaven. Hoewel het samengaan van Neder- landse bedrijven onderling nog het grootste aantal fusies uitmaakt in de afgelopen zeven maanden waren bij fusies 340 bedrijven be trokken pogen vooral de Engel- sen sinds de toetreding van Enge land tot de EEG voet op het Euro pese vasteland te krijgen. Het is voor hen goedkoper zich te neste len in bestaande bedrijven, dan het stichten van nieuwe concerns. Veel kleinere bedrijven zijn blij met deze financiële injectie, waardoor een betere mogelijkheid tot expan sie wordt verkregen. Zo hebben de Britten in de afgelopen zeven maanden 57 Nederlandse bedrijven overgenomen. De meest spectacu laire overname was wel die van het verzekeringsconcern Delta- Lloyd door de Commercial Union. DEN HAAG. Door het steeds groeiende aantal overnemingen van Nederlandse bedrijven door buiten landse concerns, dreigt de Neder landse werknemer gastarbeider in eigen land te worden. Premier Den Uyi heeft gezegd, dat hij in het kabinet wif bespreken op welke manier maatregelen kunnen wor den genomen tegen onverhoedse overvallen van buiten onze gren zen. Volgens het ministerie van economische zaken zal het aantal fusies, samenwerkingsverbanden en overnemingen van buitenlandse be drijven dit jaar een record opleve ren. De laatste maanden zijn voor al de Engelsen actief op de Neder landse bedrijvenmarkt, gevolgd door de Amerikanen. Voor alle andere infrastructurele voorzieningen geven de noordelijke on dernemers de voorkeur aan snelle weg verbindingen van het noorden uit met de belangrijke bevolkingscentra in west-, middenl en oost-Nederland. Voorts wordt in het memorandum met nadruk opgemerkt, dat de infrastructuur zal zijn gediend door een constant en doorzichtig energieprijsbeleid. De vertegenwoordigers van het com munistisch georienteerde vakverbond CGT willen het gesprek met de rege- ringsgevolmachtigde Henry Giraud mor gen voortzetten. Minister Charbonnel wil na het ont slag van een deel van het personeel van Lip het werk dat in deze fabriek gedaan wordt, onderbrengen bij verscheidene kleine bedrijven, waarbij dan de rest van het pesoneel te werk gesteld zal worden. De arbeiders van Lip verzetten zich hiertegen en willen dat de fabriek die zij weken lang in eigen beheer gedreven hebben, volledig behouden blijft. De belangstelling van de Engelsen geldt niet alleen Nederland. Ook in Frankrijk, Duitsland, Befgië, Italië en Denemarken namen zij in totaal meer dan 125 bedrijven over. Naast de Britten zijn nog steeds de Ame rikanen actief op de Nederlandse bedrijvenmarkt. Ook Japan werpt thans begerende blikken. Het mi nisterie van economische zaken schat, dat dit jaar 650 tot 700 Nederlandse bedrijven bij overne mingen en fusies betrokken zullen zijn. Vorig jaar waren dat er 599. PARAMARIBO De Surinaamse Cultuurmaatschappij „Mariënburg”, een dochter van RCMA (Amsterdam Rub ber) heeft van januari tot en met juni van dit jaar een verlies geleden van 1.295.257 Surinaamse florijnen (ongeveer twee miljoen gulden). Dit heeft de maatschappij in een brief aan de pre mier, J. Sedney, meegedeeld. De finan ciële situatie van het bedrijf is zo slecht dat het nauwelijks in staat is de lonen aan het personeel uit te betalen. Volgens de brief heeft „Mariënburg” de laatste weken om de lonen te kunnen betalen voorschotten gevraagd aan grote afne mers van industriesuiker. Verder wordt meegedeeld dat met de directie van het bedrijf in Amsterdam is getelefoneerd om de ernst van de situatie te onder strepen. De Engelsen zijn nog steeds bezig Nederlandse bedrijven te interesse ren voor de zogenaamde ontwikke lingsgebieden in voornamelijk Noordoost-Engeland. Nederlandse bedrijven krijgen schitterende fi nanciële- en belastingfaciliteiten aangeboden als men zich maar in dat gebied wil komen vestigen. Het arbeidspotentieel levert daar geen enkel probleem door de grote werkloosheid van duizenden mijn werkers. De Engelse regering en het bedrijfsleven zorgen voor goede schofingsmogelijkheden. In België willen Nederlandse bedrijven voor al profiteren van de geboden belas tingfaciliteiten.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15