Russische joden EX-WERELDKAMPIOEN LOEVESIJN Baanrenners hebben elkaar dit jaar nauwelijks gezien Tennisteam Pronk en De Kind overtuigend populaires” in Alkmaar m Nicols-Sparta Definitief afscheid Zes clubs om van BDHC Zilveren Molen Antillen in van RCH Honkbalkaarten voorronden zijn geschud met Mexico OPLOSSING Wedloop Terrasvogels en HHC duurt voort Ruime zege DSS tegen invitatie Hillegom gemolesteerd bij Universiade I t voor België „TWEE-ZET’’ gaat toch door J ÏJ numBEROOECL 95 Bloemendaal tegen hockeyteam van VS w ►Umuider Courant 18 19 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 Grote markt 12. Haarlem. Telefoon 023-324998 IT 4 70 Haarlem ►Beverwijkse Courant i ede i. (Van onze sportredactie) ma 141. LOEVESIJN: „Geen internationale ervaring opgedaan” Telefoon 023 - 25 34 56 b.g.g. 33 88 01 Toen Pronk en De Kind na 21 van de goed einde brengen, dan heeft het uit de („Twee-zet”) gepubliceerd dat bij gele- (Van een medewerker) discussies over beduidend minder belang rijke zaken. En daarom zal het prof- kampioenschap van volgend jaar in op zet ongetwijfeld weer hetzelfde wankele beeld vertonen. HILLEGOM. Een vriendschappelij ke partij voetbal tussen de vierdeklas sers Hillegom en DSS uit Haarlem, die gisteravond op het veld aan de Leek- straat in Hillegom werd gespeeld, is met een score van 4-1 door de gasten gewon nen. En verdiend. Zij waren steeds in de meerderheid. (Van onze softbalmedewerker) SANTPOORT. Na dinsdagavond zet de wedloop tussen Terrasvogels en HHC zich onverminderd voort. Het Haagse Vodo SC op bezoek bij Terrasvogels kon de prestatie van de eerste helft van de competitie niet evenaren door de Sant- poortse ploeg opnieuw in moeilijkheden te brengen. Met 60 behaalden de Birds niet alleen een gemakkelijke maar te vens een verdiende overwinning. Bij de adspiranten werd de Haarlem mer Frits Dreyer zowel in een afvalrace als premiekoers tweede achter de Am sterdammer Frits Breman. Ben van Gel- deren uit Haarlem werd derde in een klassementsrit en vijfde in de premie koers, waarin hij de meeste „extraatjes” in de wacht sleepte. oor I 9 In het zojuist verschenen julinummer van „FIFA-news” is een uitnodiging ge publiceerd aan de volksrepubliek China om weer lid te worden van de internati onale voetbalfederatie. De uitnodiging, in de vorm van een brief, was ondertekend door Stanley Rous (voorzitter) en Hel mut Kaser (secretaris-generaal). In de zelfde brief wijst de FIFA er overigens op dat een land, voordat China weer toegelaten is tegen een Chinees team Tijdens de wedstrijd al waren de jo den, die zover mogelijk van de bank van het Israëlische team hadden moeten gaan zitten, lastig gevallen door dronken soldaten, die een Israëlische vlag kapot sneden en een spandoek verscheurden, waarop in het Hebreeuws geschreven stond „succes voor Israel”. Toen de wed strijd geëindigd was in een overwinning voor Israel mochten de Joodse toeschou wers niet met de Israëlische spelers praten. Zij werden zo snel mogelijk naar de uitgang gevoerd, waar zij in handen vielen van de wachtende veiligheids agenten. BLOEMENDAAL Het damesteam van de hockeyclub Bloemendaal speelt donderdag tegen de nationale formatie van de Verenigde Staten, die een dag later de eerste tegenstander is van Ne derland in het achtlandentoernooi in Amstelveen. De wedstrijd begint om zes uur op het veld bij Zomerzorg. Het was niet voor de eerste keer dat Israëlische sportmensen tijdens de Uni versiade op boven beschreven manier getreiterd werden. De leiders van de Israëlische ploeg hadden reeds maandag bij de internationale universitaire sport federatie een klacht ingediend. Zij willen dat bij alle wedstrijden van de Israëliërs een waarnemer van de IUSF aanwezig aanwezig is. Dinsdag zou de basketbal- wedstrijd bijgewoond worden door Clau de Pinaud (Frankrijk), secretaris-gene raal van de IUSF, maar hij kwam niet opdagen. (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. Aan het slot van de „populaires” op de Alkmaarse wieler baan zegevierden Mathé Pronk en Jos de Kind gisteravond weer eens op over tuigende wijze in de koppelkoers. Zij vormen in dit spectaculaire onderdeel van de baansport momenteel op de piste in de kaasstad een klasse apart en bleven met twee ronden voorsprong heel duidelijk aan de winnende hand. Eerder op de avond had plaatselijk favoriet Gerrie Slot een premiekoers over tien kilometer en een klassementsrit gewon nen. In de koppelkoers ondervond Slot van de 41-jarige Amsterdamse veteraan Frits Rabe als pistier debuterend te weinig steun. AMSTERDAM. De Nederlandse tennisploeg die zaterdag 8 en zondag 9 september in Brussel zal uitkomen tegen België is als volgt samengesteld: Heren: Jan Hordijk, Fred Hemmes, Louk Sam- ders, Rolf Thung, Nick Fleury, Marian Laudin, Klaas Visscher, Paul van Min en Wouter Fok (reserve). Dames: Marijke Schaar, Trudy Wal hof, Elly Appel, Nora Lautenslager en Judith Salome (reserve). Aanvoerder: H. Haks. Alleen in de eerste inning via honk- slagen van Meta Janssen en Winny Flin- Zener en i n de vierde inning kwam Terras vogels even in moeilijkheden. Joy ce Crispijn, die deze avond enkele malen de steun van haar veldsters moest ont beren, bleek niet in staat Terrasvogels van de thuisplaat te houden. Kundig honklopen van Ludy van Mourik schonk de Birds in de tweede inning reeds een 10 voorsprong, die de Santpoortse for mate niet meer behoefde af te staan. Had Joyce Crispijn in de vierde inning na een twee-honkslag de score in even wicht kunnen brengen, wellicht was de spanning voor de weinige toeschouwers teruggekeerd. Een dubbelspel deed ech ter niet alleen Thea Smit sneuvelen, maar schakelde ook Joyce Crispijn uit. Vraag onze conc. offerte WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM van 21 juni hebban wij het schaakprobleem Wat het komende weekeinde betreft, zal het lot van Storks in poule B wel definitief worden bezegeld, omdat zon dag Raak Nicols in Den Haag de tegen stander zal zijn. Sparta ontmoet zater dag ADO en speelt zondag in Diemen tegen Luycks Giants, hetgeen de Rotter dammers in staat zal stellen vier punten aan hun totaal toe te voegen. STAPELSTEIGERS Verhuur Montage Demontage Mej. mr. A. E. Staring, zelf spelend in het eerste team, districtsbestuurslid, 40 maal international en toekomstig lig van de elftalcommissie van de natio nale selectie, werd benoemd tot erelid. Tot leden van verdienste werden be noemd: mevr. Staleman-Tjaden en de heer Charles de Bock, die de Bloemen- daalse dames reeds 35 jaar onder zijn hoede heeft. BDHC werd onder zijn leiding diverse malen kamioen van Ne derland. MOSKOU. Agenten in burger van de Russische veiligheidsdienst hebben dinsdag in Moskou een groep Russische joden gemolesteerd die toeschouwer wa ren geweest bij een basketbalwedstrijd van het Israëlische team tijdens de Uni versiade. Ongeveer twintig joden waren in de basketbalhal van de centrale le- gersportclub op weg naar de uitgang, toen zij plotseling overvallen werden door de veiligheidsagenten, die klaarblij kelijk geïrriteerd waren door het feit dat de joden Israel hadden aangemoe- digd in de wedstrijd tegen Porto Rico (77-61 voor Israel). Twee vrouwen wer den neergeslagen, van een man werd een arm haast uit de kom gedraaid, zijn bril werd versplinterd en drie mensen, onder wie twee schoolkinderen werden opgebracht naar een politiebureau. ZÜRICH. Het voetbalelftal van de Nederlandse Antillen zal van 29 novem ber tot 18 december in Port-au-Prince (Haiti) met vijf andere landenteam* strijden om een plaats in het eindtoer- nooi om het wereldkampioenschap. De andere deelnemers aan het finaletoer- nooi van de Noord- en Middenameri- kaanse zone (Concacaf) zijn Mexico, Gu atemala, Honduras, Haiti en Trinidad. Favoriet voor „West-Duitsland” is Mexi co, de organisator van het wereldtoer- nooi 1970. Het Mexicaanse team heeft zich tot nu toe voor alle eindronden kunnen plaatsen behalve voor die in 1938 (Frankrijk). De eerste wedstrijden beginnen zon dagmorgen om elf uur. Om kwart voor drie spelen de nummers twee en drie van elke poule om de derde tot en met zesde prijs. De finale is gepland op kwart voor vier en meteen na afloop omstreeks vijf uur volgt in het sportpark restaurant de prijsuitreiking. Alle wedstrijden duren tweemaal 25 minuten met een rustpauze van tien minuten. Bij een gelijke eindstand in de poules is het doelgemiddelde doorslagge vend. Mocht dat ook gelijk zijn dan moet er door elk van de betrokken partijen vijf strafschoppen worden geno men. Net zolang totdat er een beslissing is verkregen. De winnaar van het toer nooi komt voor één jaar in het bezit van de wisseltrofee. Men mag zich definitief eigenaar van de Zilveren Molen noemen als er driemaal achtereen of vijf keer in totaal wordt gewonnen. Ton van Klooster heeft zich op de eerste „zwemdag” van de Universiade geplaatst voor de finale van de 1500 meter vrije slag. De Naarden-zwemmer eindigde in de tweede serie als tweede in de tijd van 16.50.42. De snelste tijd kwam op naam van de Amerikaan Jack Tingley: 16.24.65. Van Klooster, die in Moskou nog een poging doet zich te kwalificeren voor de wereldkampioen schappen in Belgrado (limiet 16.33.0), gaat als vierde snelste naai», de finale over. Zijn Nederlandse record staat op 16.28.5. Afgelopen zondag in Bratislava tijdens de Europacup B-wedstrijd kwam Ton van Klooster tot 16.38.7. In het waterpolotoernooi (strijd om de zevende tot en met twaalfde plaats) verloor Ne derland met 1-6 van Mexico. De standen per periode waren 1-0 0-2 0-2 0-2. Ook de Nederlandse basketbalploeg moest een nederlaag incasseren: 52-66 tegen Finland. Bij de rust hadden de Finnen reeds een voorsprong van 31-24. Hoe groot de nood is, moge blijken uit de planning van de agenda in San Se bastian, waar de eerste profs pas op de derde dag in actie komen, want overda dig is de belangstelling niet zodat dit onderdeel van het programma pas laat ingezet hoefde te worden. Bovendien zijn maar dat verschijnsel manifes teert zich al jaren de werkelijke zomerbaantalenten schaars. Het deelne mersveld bestaat voor een groot deel uit avonturiers, enkele gevestigde groot machten en wat wegrenners met kwali teiten op de winterbaan, zoals René Pijnen die het in San Sebastian op de achtervolging gaat proberen. Met dat al behoeft er het wereldkampioenschap niet minder spannende wedstrijden mee op te leveren, maar model voor een zomerseizoen staan de races zeker niet. Daarvoor is er in tegenstelling tot de amateurs die een iets florissanter (Van een hockeymedewerker) BLOEMENDAAL De dameshockey- club BDHC heeft de laatste jaarvergade ring in haar historie gehouden. Zoals bekend zijn BDHC en de herenclub BMHC gefusioneerd en luisteren beide clubs voortaan naar nnaam: Bloe mendaal. Ere-voorzitster mej. N. Roos, die voor deze laatste vergadering uit Luxemburg was overgekomen, nam af scheid van de club, die zich als enige specifieke damesclub in Nederland had weten te handhaven. honderd ronden in de koppelkoers tot de aanval overgingen, konden alleen Piet Slikker-Ruud de Vries en Ted Rood- Sjaak Butter meekomen. De jongen Martin Schoen verdween door een lelij ke val van het strijdtoneel en moest in een plaatselijk ziekenhuis behandeld worden. Het bleek met zijn verwondin gen alles mee te vallen. Zijn partner Wim de Groot werd aan Ted Rood gekoppeld, want diens partner Sjaak Butter moest met pech de strijd staken. Helaas kreeg ook Rood met een lekke band te kampen en daardoor was ook de nieuw gevormde combinatie tot opgeven gedwongen. Geen van beiden bleek reservemaeriaal achter de hand te hebben. Voor het favoriete koppel Pronk-De Kind verliepen de zaken naar wens en dit tweetal reed ook Piet Slik ker en Ruud de Vries op twee ronden achterstand. De Haarlemmer Gert Koek koek kwam met zijn bij hem in huis verblijvende Brit Steve Fleetwood uit Liverpool op de vierde plaats. Bij de nieuwelingen zegevierde Jan Kamper uit St. Pancras zowel in een tijdrit over één ronde als de Australi sche achtervolging, terwijl Martin Schoen uit Nieuwendam in de sprintfi nale baas bleef over de Castricummer Wim Heine. Uitslagen amateurs: klasse mentsrit: 1. G. Slot (Alkmaar) 9 pnt.; 2. P. Slikker (Broek op Langedijk) 6 pnt.; 3. M. Pronk (Warmenhuizen) 4 pnt.; 4. Th. Rood (Warmenhuizen) 4 pnt. Pre miekoers 10 km: 1. G. Slot in 13.51; 2. R. de Vries (A’dam); 3. S. Fleetwood (Eng.); 4. P. Slikker. Koppelkoers 25 km: 1. M. Pronk (Warmenhuizen)-J. de Kind (Den Helder in 32.12,4; 2. P. Slikker (Broek op Langedijk)-R. de Vries (A’dam) op 2 ronden; 3. F. Rabe (A’dam)- G. Slot (Alkmaar) op 2*/s ronde; 4. G. Koekkoek (Haarlem)-S. Fleetwood (Eng.) op 31/» ronde; 5. L. Veldt-P. Fritschy (Ouder kerk a. d. Amstel) op 5 ronden. Welkom op de Grote Markt. Waar de heer L. Jansz. Coster U wellicht bewon derend na zal ogen als U met een beeldige leren mantel onze zaak verlaat. Welkom bij Leershop Number One. Waar sfeer en zeer persoonlijke bediening met elkaar wedijveren. Waar collecties uit Finland, L Zweden, Frankrijk, Italië elkaar ontmoeten. Welkom aan elke vrouw met r een eigen smaak. De vrouw die net als wij van leer houdt om de natuurlijke Schoonheid. Welkom vanaf vrijdag /~jr 24 augustus a.s. w P.S. Donderdag a.s./Jr_ J®® Lvan 10 tot 6 open J house voor w i&f genodigden, jx gjgg 4^0? SAN SEBASTIAN. In het programma van de wereldkampioenschappen wielren nen op de baan, nemen de profcoureurs een merkwaardige, onlogische, plaats in. Ze moeten elkaar bekampen in een toernooi dat als hoogtepunt van een zomerseizoen te boek staat, maar bij gebrek aan wedstrijden hebben de renners elkaar nauwelijks ontmoet. Hun activiteiten spitsen zich toe op de winterbanen, zodat een wereld kampioenschap van de profs meer geldt als het veroveren van een visitekaartje voor zesdaagse- en aanverwante wedstrijden, dan het doel wat de UCI eraan stelde. In dat verband doet dan ook nog de UCI-regel dat een wereldkampioenschap niet op een overdekte baan verreden mag worden, voor de beroepsrenners lachwekkend aan. Berg gevolgd door een gave tik van aanvoerster Elly Zweers bepaalden na een nieuwe Haagse veldfout de eind stand op 60. resterende zeven wedstrijden nog slechts drie punten nodig om de eerste plaats in poule A veilig te stellen. genheid van het AVRO-schaaktoernooi door de Nederlandse Bond van Pro bleemvrienden werd uitgeschreven. Nu de termijn van inzending van de oplos sing is verstreken, geven wij nogmaals dit probleem maar nu voorzien van de oplossing. WIT: Koning a7. Dame d2, Torens b5 en c2, Lopers c7 en d7, Paarden c5 en d3, Pionnen a3, a6, b2, b7 en d4. ZWART: Koning f3, Dame g7, Torens f5 en h3, Lopers g2 en h4, Paard f4, Pionnen f6, h5 en h6. Opdracht: Wit geeft mat in twee zet ten. Oplossing: De sleutelzet is Tb3. Er dreigt dan Pe5 mat. Zwart gaat op Kg4 mat met Dxf4; na Kg3 beslist Dxg2; ook Pe2 of Pxd3 lost niets meer op omdat dan De2 mat geeft terwijl Txc5 wordt gevolgd door een dodelijk Dxf4. bestaan leiden te weinig gekoerst. In de Nederlandse ploeg bijvoorbeeld zit geen renner die de afgelopen maanden zijn krachten goed kon testen. Klaas Balk maakte deze winter een uitstekend debuut op de winterbanen, doch dit voorseizoen was er geen werk voor hem. Cees Stam en Piet de Wit reden een aantal op één hand te tellen stayerswed- strijden, Nico Been is pas prof en Leijn Loevesijn reed welgeteld drie keer: een wedstrijd in Alkmaar, het nationaal kampioenschap en de grote prijs van Amsterdam. De rest van zijn tijd bracht Loevesijn (wereldkampioen sprint in 1971) door met trainingen op de baan en noodgedwongen wat wegkoersen. Een situatie die overigens niet uniek is, want in alle landen ligt het zomer- baanwerk voor de profs te stuiptrekken. Er zijn bij gebrek aan sponsors en publieke belangstelling bijna geen wed strijden zodat de beroepsrenners alleen voor het nationale kampioenschap en het wereldkampioenschap druk in actie komen om vervolgens in afwachting van het winterseizoen weer in anonimiteit te versukkelen. Leijn Loevesijn, lid van de kleine groep die zich op het werkelijke zomerwerk wil concentreren: „Dat is natuurlijk een belachelijke situatie. Maar ja, wat doe je eraan. Er zijn domweg geen wedstrijden. Niemand ziet er brood in. Ik heb het hele jaar geen enkele keer behoorlijke internationale ervaring kunnen opdoen. De Grote Prijs van Amsterdam was de enige mogelijk heid, maar daar reed van de sterke buitenlanders alleen Van Lancker. Ik moet maar afwachten hoe het in dit wereldkampioenschap gaat lopen. Over mijn eigen kracht en die van de anderen weet ik niets.” Zo staan er alle profs in San Sebasti an voor. En in plaats van dat de in Spanje verzamelde UCI-top zich eens met een zo wezenlijk groot probleem als dat van de werkgelegenheid voor de beroepsrenners bezighield, verslingerden de wielerautoriteiten zich aan urenlange Reeds na twee minuten spelen kon John Strunk de score in het voordeel van DSS openen, maar prompt daarop dienden de gastheren alweer van re pliek: 1-1. Vijf minuten voor het ver strijken van de eerste helft maakte een der Hillegomse verdedigers hands en uit de toegekende penalty kon Harry Baas de Haarlemmers opnieuw een voor sprong bezorgen: 1-2. Tien minuten na de hervatting had John Strunk weer eens succes met een van zijn schoten en twee minuten voor het eindsignaal be paalde Metselaar de eindstand op 1-4 in het voordeel van DSS. In de ontmoeting tussen de reserves van Hillegom en DSS bleven de gasten met een score van 1-0 aan de winnende hand. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Ondanks pogingen van Nicols-zijde om de wedstrijd Nicols- Sparta, die de competitieleider voor van avond had ingelast, uitgesteld te krijgen, zal deze wedstrijd toch doorgaan. De aanvang is half negen. Bij Nicols zullen drie spelers niet van de partij kunnen zijn, namelijk Boudewijn Maat, Daryll Southwick en Jan Dick Leurs. Ook Sparta zal niet volledig aan de start kunnen verschijnen. Bij de Rotterdam mers ontbreken Jonkers, Van Westrenen, Switser en de geschorste Van der Wilk. Mocht Sparta deze wedstrijd tot een HAARLEM. De honkbalcompetitie begint zo langzamerhand op zijn einde te lopen. Nog slechts wat resten dienen te worden opgeruimd voordat Raak Ni cols en Sparta om het kampioenschap en ORWO HCAW en Storks om de degra datie kunnen gaan strijden. Dat het d’êze ploegen zijn, die deze beslissingen zullen moeten gaan forceren was halverwege de competitie al meer dan duidelijk, waarmee x nog eens werd aange toond, dat er in de honkballerij iets moet gebeuren om er nieuw leven in te blazen. Hopelijk zullen de daarvoor ver antwoordelijke figuren in de honkbal- bond de komende herfst wegen weten te vinden om de honkballerij uit de impas se te halen, waarin die nu al enige jaren verkeert. HEEMSTEDE. Op de velden van het Heemsteedse sportpark wordt zondag door RCH weer het traditionele Zilveren Molen-toernooi gehouden met deelname van plaatsgenoot HBC, Sportclub Lisse en de amateurelftallen van Ajax (Am sterdam), NEC (Nijmegen) -en PSV (Eindhoven). Het organiserende RCH moet zelf de fraaie wisselprijs verdedi gen. De zes deelnemende clubs spelen eerst in twee poules en de winnaars daarvan komen tegen elkaar in de finale. In poule A komen HBC, Sportclub Lisse en RCH uit, terwijl Ajax, NEC en PSV in poule B zijn ingedeeld. (Van onze schaakmedewerker) HILVERSUM. In onze krant Een gewaarschuwd Terrasvogels voerde in de gelijkmakende slagbeurt de score op tot 30 via runs van wederom Ludy van Mourik en winnende werpster Jet Jonker. In de vijfde inning viel de definitieve beslissing. Vrije lopen voor Hanneke van der Werf en René van der - NAAM: ADRES: WOONPLAATS: nder Postzegel U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de V eerste 14 dagen GRATIS. 0 per maand, per kwitantie f 930 per kwartaal, per giro/bankf 27.-^ ’^►Haarlems Dagblad

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19