Hoop op een wonder Kabinet sceptisch over Griekenland Twijfel over „Nixon-complot” groeit Kamervragen over Gerzon i „Nog veel zaken onduidelijk” „West-Europa moet zich militair versterken” i r j s Brandje gesticht bij VRAGEN IN KAMER Portugese ambassade OVER FOUTEN VAN VRACHTRIJDERS WITTE HUIS ZOU ZAAK HEBBEN WILLEN OPBLAZEN WEER ARRESTATIES IN ZAAK VAN MENSENSMOKKEL WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 2 Sihanoek Woedend Wantrouwen Gaudet Agnew COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN r ti i. a S TSJOE EN LAI ij (Van onze parlementsredactie) Ie n e s 1. n n n e d d De geheime dienst wilde ook gisteren niet bekend maken op welke grond men met een mogelijk „complot” had reke ning g^iouden. Verondersteld wordt dat de geheime dienst een tip van de politie van New Orleans had ontvangen, De Als Schuit vraagt hoe dat dan moet, antwoordt Tsjoe En Lai: „Bijvoorbeeld door meer uit te geven aan bewapening. Ook al is dat geen populaire verkie- zingsslogan”. Dit antwoord geeft grote tevredenheid in de rechtervleugel van de delegatie, maar veroorzaakt verlegenheid bij de linkervleugel. n is ir u e !F «DAGWDAG ■1 k n e d >n ie :n •n ie in ie DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid De Ruiter (PvdA) heeft de ministers van Economische Zaken en van Sociale Za ken gevraagd waarom de gevraagde kre- dietgarantie van 2,5 miljoen aan Ger- zons modemagazijnen is geweigerd. In het bijzonder wil hij weten of het dreigende verlies aan werkgelegenheid voor ongeveer 400 personen en het ver moedelijke verdwijnen van een van de weinig voorbeelden van mede-eigenaar- zijn van de werknemers een rol in die beslissing hebben gespeeld. WASHINGTON/NEW ORLEANS (AFP en DPA). In de Verenigde Sta ten begint men te geloven dat het com plot tegen de president dat de geheime dienst maandag zei te hebben ontdekt kort voordat Nxion naar New Orleans zou vertrekken om daar de nationale conventie van oud-strijders toe te spre ken teveel door de „secret service” van het Witte Huis is gedramatiseerd. Een autotocht die Nixon door de voor naamste straten van New Orleans zou maken, werd op het laatste moment op last van de geheime dienst, die verant woordelijk is voor de veiligheid van de president, van het programma geschrapt. De geheime dienst en de federale re cherche (FBI) lieten een arrestatiebevel uitvaardigen tegen een gewezen politie man in New Orleans die als „zeer ge vaarlijk” werd beschouwd. De ontvangst van de Nederlandse de legatie door China’s eerste minister kwam onverwacht. Tijdens een bezoek gistermiddag aan een tentoonstelling van Besloten werd met vier mensen (Van Thijn, Van Mierfo, KIoos en De Gaay Fortman) een bezoek aan Sihanoek te brengen. Maar gistermiddag ging dat niet door vanwege het bezoek aan Tsjoe En Lai. Daarna, om zeven uur, ging het niet door vanwege een tegendiner van de Nederlandse delegatie, aangeboden aan het Nationale Volkscongres, en om tien uur *s avonds kwam er een tele foontje van Sihanoek dat het niet meer hoefde, omdat hij naar bed ging beter ophouden. Van welke partij bent u eigenlijk?” Van Mierlo: „D’66”. Tsjoe: „Wat zegt u?”. Vondeling probeert te sussen door een andere vraag te lance ren: „Denkt u niet dat het goed zou zijn dat er een uitgebreidere uitwisseling tus sen China en Nederland op gang zou komen?” DEN HAAG Bij de Portugese am bassade in Den Haag heeft de brandweer gisternacht een brandje geblust dat was aangestoken. Volgens de brandweer is vermoedelijk petroleum door de brie venbus gegoten en aangestoken met lu cifers, waarvan restanten gevonden zijn- Op een raam van de ambassade vond de politie een briefje met de woorden „Black September”. De schade bleef be perkt tot een grotendeels vernielde deurmat en wat rookschade in de hal. Van Mierlo: „Maar denkt u soms dat de Sovjet Unie dan minder in staat is om aan de andere grens China te be dreigen?” Tsjoe En Lai, die deze opmer king verkeerd begrijpt, valt woedend uit: „Als u denkt dat de Chinezen graag een oorlog in Europa zouden zien uit breken om daarmee van de Sovjet Unie af te zijn... Als u zo begint, kunnen we De 35-jarige Panagoulis wordt bij het verlaten van de gevangenis door zijn moeder begroet. „Ik zal vechten om mijn onschuld te bewijzen”, zei vice-president Spiro Ag new gisteren in een door de Amerikaan se televisie uitgezonden verklaring voor de pers. Het was voor de tweede maal binnen veertien dagen dat hij de be schuldigingen ontkende als zou hij eerst als ambtenaar, later als gouver neur van de staat Maryland steekpen ningen hebben aangenomen. Agnew zei dat op een schandelijke manier geprobeerd werd hem in „kran- tekoppen te veroordelen”. „Deze week”, aldus Agnew, refererend aan het week blad Time, „citeert een blad vrijelijk niet-genoemde zegslieden van het minis terie van Justitie. Ik kan hieruit alleen afleiden dat sommige ambtenaren van dat ministerie bewust pogingen hebben ondernomen om mij te veroordelen in de pers, met of zonder bewijs”. Agnews verklaring was aangekondigd als een persconferentie. Maar toen de vice-president de kamer betrad, maakte hij direct bekend dat hij tot zijn spijt geen vragen kon beant woorden, om niet in dezelfde fout te vervallen als degenen die hij ging be schuldigen. Agnew zei dat niet de pers, maar de zegslieden bij het ministerie zich schuldig maakten aan een poging het mogelijke oordeel van grand jury te beïnvloeden. Een jury in Annapolis, de hoofdstad van de staat Maryland, onder zoekt onder meer of Agnew steekpen ningen van aannemers ontving, in ruil voor contracten. Vorige week was hij weer in New Orleans. In een café schijnt hij toen gezegd te hebben: „iemand zou Nixon moeten doden. Als er nu niemand is die daartoe de moed heeft, dan zal ik het zelf wel doen”. Deze uitlating is klaarblijkelijk bij de plaatselijke politie terecht gekomen. Hoewel de federale recherche Gaudet in Nieuw-Mexico achterna zit en het arres tatiebevel tegen hem nog niet is inge trokken, moest de geheime dienst van het Witte Huis gisteren toegeven dat Gaudet niets met het „complot” te ma ken heeft gehad. DEN HAAG In Europa zijn de afgelopen dagen zeven mannen aange houden, die ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest bij de smokkel van Indiërs en Pakistanen naar Enge land. De zeven, bij wie enkele Britten en enkelen met de Britse nationaliteit maar met Indische namen, zijn alleen naar Engeland overgebracht om daar door de autoriteiten te worden verhoord. De aanhouding van het groepje is een gevolg van de gebeurtenissen rond de Britse kottter „April Diamond”, die vrij dagmorgen met twee bemanningsleden, 23 Indiërs en drie Pakistanen in de ha ven van Scheveningen door de politie werd aangehouden. Dit heeft inspecteur A. J. A. Steen van de vreemdelingen dienst van de Amsterdamse politie dins dag meegedeeld. Volgens inspecteur Steen worden nog enkele arrestaties verwacht in de nu opgerolde „lijn” van illegale mensen smokkel naar Engeland. Met de actie rond de „April Diamond” en de daarop volgende arrestaties heeft de politie „zo’n slag aan deze organisatie toege bracht, dat die vleugellam is. aldus Nederlandse uit andere De bron voor de gedachten aan een „complot” schijnt de gewezen politieman Edwin Gaudet te zijn. Deze werd in 1967 bij de politie van New Orleans ontslagen omdat hij had deelgenomen aan een vechtpartij in een café. Hij werd enige malen gearresteerd wegens handel in marihuana en het gooien van een bran dende vlag in de auto van vice-president Spiro Agnew toen deze New Orleans bezocht. Het laatste jaar woont hij in het dorpje Arroyo Hondo in de bergen in het noorden van de staat Nieuw- Mexico. Tsjoe: „Een goede gedachte. Bijvoor beeld op scheepvaartgebied”. Onmiddel lijk daarna komt hij echter weer terug op de opmerking van Van Mierlo. Men heeft de grootste moeite om duidelijk te maken dat deze slechts bedoelde te con stateren dat de Sovjet-Unie door de ontwapening en troepenvermindering aan zijn westgrenzen mensen en mate rieel kan verplaatsen naar de oostgrens, hetgeen tenslotte door Tsjoe wordt be aamd. Tsjoe benadrukt nog eens dat China zich Iaat leiden door zijn vijf beginselen voor vreedzame coëxistentie, maar is voorbereid op een mogelijke oorlog, des noods met de vier grootste naburige militaire machten tegelijk (de Sovjet- Unie, VS, Japan en India). Na een levendig polemiek van bijna anderhalf uur ongebruikelijk lang voor dergelijke gelegenheden wordt de discussie afgesloten. Vondeling zegt dat zijn delegatie het besprokene in een I* De ambassadeur heeft tegenover de Haagse politie het vermoeden uitgespro ken dat het brandje uit wraak is aange stoken door een ex-personeelslid van de ambassade. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Van der Doef (PvdA) heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat schriftelijke vragen gesteld over ver keersovertredingen van Nederlandse vrachtrijders in West-Duitsland. In Bonn is een dezer dagen een overzicht gepu bliceerd van aantallen verkeersfouten door vrachtrijders, waaruit bleek dat Nederlanders de hoogste score hadden gehaald. Vraag van de Nederlandse delegatie: „We hebben de laatste tijd veel gehoord over het Chinese wantrouwen ten op zichte van de Russische bedoelingen met betrekking tot de ontspanning in Euro pa”. Premier Tsjoe begrijpt al halverwege waar men heen wil en hij repliceert onmiddellijk: „Wat is uw mening dan daarover?” Vondeling antwoordt met (Van onze speciale verslaggever, drs. Jaap van Ginneken) PEKING. De Chinese Volksrepubliek beschouwt de toenadering tussen Oost- en West-Europa als een ernstige bedreiging. „West-Europa moet zich politiek en militair versterken, zich losser maken van de Vere nigde Staten en zich hoeden voor een eventuele Sovjet-Russische agressie.” Dit is het advies dat premier Tsjoe En-Lai gisteren gaf in een openhartig gesprek met de Nederlandse Kamerleden, die op dit moment een bezoek brengen aan China en die dinsdag door de belangrijkste man in China na Mao Tse Toeng, Tsjoe En Lai, werden ontvangen. kunstvoorwerpen werd meegedeeld dat de delegatie om 4 uur in de hotels terug moest zijn teneinde zich gereed te hou den voor een belangrijke gebeurtenis. Een uur later werd meegedeeld dat de Nederlandse volksvertegenwoordigers en begeleidende journalisten in het Volks- paleis werden verwacht. Tsjoe En Lai verscheen onmiddellijk na aankomst van de Nederlandse dele gatie: een vlotte, gevatte man, die men zijn leeftijd (diep in de 70) geenszins aanziet. Na wat grapjes over de lange haren van sommigen, ging hij voor naar de ontvangstzaal, waar hij het gesprek inleidde. Tsjoe En. Lai sprak de hoop uit dat de Nederlanders goed Frans spreken, omdat ze immers met België samen in de Benelux zitten, kennelijk in de hoop een deel van de conversatie in het Frans (dat hij sinds zijn studietijd in Parijs vloeiend spreekt) te kunnen voeren. Maar voorzitter Vondeling moest hem teleurstellen, daar de delegatie er de voorkeur aan gaf Engels te spreken. De conversatie verliep vervolgens via een tolk. Tsjoe En Lai sprak toen maar Chinees. Premier Tsjoe En-Lai gaf eerst tegenover zijn gasten een uitgebreide beschouwing over het Chinese verleden, waarin het land telkens opnieuw het voorwerp was van buitenlandse agressie. „Er zijn veel landen waar we op dit gebied veel aan te danken hebben”, zei Tsjoe En Lai ironisch, „omdat zij tot de politieke bewustwording van ons volk hebben bijgedragen. De Britten, die in het midden van de vorige eeuw opium en andere produkten aan ons opdrongen, de Japanners, die al lang voor de Twee de Wereldoorlog grote delen van ons grondgebied bezetten, de Amerikanen die zich mengden in de burgeroorlog en later conflicten aan onze grenzen uitlok ten en onze noorderburen, de Soviet- Russen, die ons nu met hun „Sociaal- imperialisme” bedreigen”. Ook sprak hij over de conferentie van Yalta, waarbij de Amerikanen en Rus sen al 30 jaar geleden geheime afspraken over de verdeling van China zouden hebben gemaakt. Hij voegde er aan toe: „Ik geef u uitsluitend de feiten, uitslui tend de harde feiten”. rapport aan de Staten-Generaal zal op nemen, maar Tsjoe En Lai zegt lachend, met een blik in de richting van Van Mierlo: „Toch niet alles, mag ik hopen?” Na afloop van het gesprek met Tsjoe En-Lai is er nog een belangrijk politiek bezoek dat de Nederlandse volksverte genwoordigers bezighoudt. Het is een mogelijk informatief gesprek met het Cambodjaanse staatshoofd Sihanoek, die, misschien niet lang meer, als politieke balling in Peking verblijft. Van Thijn had voorgesteld dat de delegatie hem een bezoek zou brengen, maar de con fessionelen en liberalen hadden daarte gen bezwaren. plaatselijke politie zei echter dat er geen enkel bewijs voor een „complot” bestond. Alleen hoofdcommissaris Cla rence Giarusson meende dat er wel degelijk sprake van een voorgenomen complot is geweest, al moest hij toege ven dat er onvoldoende bewijzen waren om de zaak voor te leggen aan een „grand jury” en tot vervolging over te gaan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken „ver welkomt de Nederlandse regering elke verzachting van strafoplegging”. Maar hij wees erop dat nog geen duidelijk beeld bestaat over de omvang, de strek king en de uitvoering van de aangekon- digde amnestie voor de politieke gevan genen. Ook tegenover andere maatregelen, zoals het opheffen van de staat van beleg, het in werking stellen van de grondwet en het toelaten tezijnertijd van een „constructieve oppositie” (con structief naar het oordeel van het staatshoofd) bestaat een zekere scepsis. Om te weten hoe een pudding smaakt, moet je hem eten, aldus minister Van der Stoel. Uit de Boyati-gevangenis even buiten Athene is gisteren ook Alexandros Pa nagoulis vrijgelaten, die in 1968 ter dood werd veroordeeld wegens een samen zwering om Papadopoulos te vermoor den. Panagoulis zei geen spijt te hebben van wat hij had gedaan. „Binnen de gevangenis zette ik mijn strijd tegen het regime op mjjir eigen wijze voort. Ik bleef mijn bewakers beledigen en als u in mijn cel gaat zuft u de leuzen zien die met mijn bloed op de muur zijn geschreven”, aldus Panagoulis. Tot de andere bekende figuren onder de 350 vrijgelaten gevangenen behoren Evangelos Averoff-Tossitsas (oud-minis- ter van Buitenlandse Zaken), professor John Pesmazoglu en professor Dyonissi- os Karageorgas. Panagoulis zei nog: ik heb de direc teur van de gevangenis gezegd het par don niet te aanvaarden toen hij mij de tekst voorlas van wat hij een presiden tieel besluit noemde. Voor mij was het slechts een tekst omdat ik het huidige regiem niet ,als wettig erken”. Daarna lichtte hij zijn hemd op en toonde drie littekens aan de linker zijde van zijn borst. „Zij hebben getracht mij te ver moorden toen ik in de gevangenis zat. Hier zijn de littekens”. wat algemeenheden over de waarde van de ontspanning, maar Tsjoe komt dan onmiddellijk met de vraag: „Denkt u dan dat die ontspanning betrouwbaar is?”. Nu komt de vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, Schuit' tussenbei de: „Wat dan te doen als die ontspan ning niet betrouwbaar is en hoe je daartegen te beschermen?” Het antwoord van Tsjoe is even een voudig als onverwacht: „West-Europa moet zich politiek en militair versterken. Dat had De Gaulle immers al begrepen. West-Europa moet zich losser maken van de VS en zich hoeden voor een eventuele Sovjet-Russische agressie”. Tsjoe En-Lai waarschuwt tegen meer ontspanning in Europa Bisschop Gijsen moet dus eigenlijk van deze soort wonderen niet veel heb ben en rekent liever op een situatie, waarin het hem mogelijk zal zijn de kwaden van de goeden te scheiden en mét de goeden de oude Limburgse tradi tie van geloofsbeleving opnieuw in te voeren. De kwaden moeten dan maar zien, en daar zij met „rotte appels” worden vergeleken kost het weinig fan tasie om te bedenken waar bisschop Gijsen die kwaden heen wenst. Naar de vuilnisbelt, die in theologische termen „verdoemenis” heet. „Ik weet natuurlijk niet hoeveel priesters en leken zij (dat zijn de kwa den) in hun val zullen meeslepen,” be kent de bisschop verder. Hij rekent dus blijkbaar reeds zeker op „de val” erl hij heieft daar naar eigen opvatting ook wel doorslaande argumenten voor. Want wat kijgt. Hij een scheuring Limburg ziet men, maar dat hij „nog hoopt op een wonder”. Een bisschop die hoopt op een wonder zou, theologisch-theoretisch be keken, in een voordeelpositie moeten zijn. Nochtans: „Maar ik verwacht dat wonder niet”. Want: „het mag niet voor komen dat een paar rotte appels de hele mand aansteken.” De enigszins kronkelige redenering van de Roermondse bisschop komt blijk baar hierop neer: „Een wonder zou de scheuring in de kerk uiteraard voorko men, maar dan zou het gevaar ontstaan dat de „rotte appels” in de mand blijven en daarom is het maar beter dat de scheuring zich voltrekt”. In een commentaar wees het NOB- Wegtransport erop dat in West-Duits land aanzienlijk meer vrachtrijders komen dan West-Europese landen. De heer Van der Doef vraagt de minister of hij ervan op de hoogte is dat de Westduitse regering zou overwegen buitenlandse chauffeurs die meer dan eens zijn bekeurd, uit hoofde van hun beroep de toegang tot West-Duitsland te ontzeggen. Verder vraagt het Kamerlid of dan niet de ondernemer uitgesloten zou moeten worden van toegang voor zijn vrachtauto’s in plaats van de chauf feur, omdat in veel gevallen overschrij ding van de maximaal toegestane rijtijd de oorzaak is van de bekeuring. Het zonnige, glooiende land van Lim burg verraadt in het toeristenseizoen te genover de vreemdeling niets van de spanningen, die de gewetens en gemoe deren der Limburgers teisteren. Achter de witte muren van dorpskerken, in de koelte van de hoge gewelven der Maas trichtse Sint Servaas of de Roermondse Munsterkerk merkt men niets van con flicten of geloofsbenauwenis. Maar in het bisschoppelijk paleis van monseig neur Gijsen en in de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat in Heerlen kraakt het gevaarlijk. Het is een zich als bijna onvermijdelijk aankondigende scheuring in de kerk van Limburg, die in vele maatschappelijke opzichten ern stige gevolgen voor heel Nederland zou kunnen hebben. Bisschop Gijsen van Roermond heeft tegenover een verslaggever van zijn lijf blad De Telegraaf eien merkwaardige uitlating gedaan, die in het licht van de zaak waarom het gaat een bijna ko misch aspect kijgt. Hij heeft ge zegd dat hij een scheuring in de r.k. kerk van Limburg ziet aanko- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken is voor alsnog sceptisch gestemd over de amnes tie en de overige maatregelen die presi dent Papadopoulos heeft afgekondigd ter gelegenheid van zijn beëdiging als Grieks staatshoofd afgelopen zondag. gebeurt er in Limburg bij de priester opleiding? Daar is een stroming onder de studenten en leraren ontstaan die af wil van de onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan paus en bisschoppen, om deze te vervangen door „solidariteit” of (nog zwakker! roept de bisschop bitter uit) „samenwerking.” Het is wel merkwaardig dat Limburg met zijn bij uitstek in de samenleving gëintegreerd geloofsleven een man als Gijsen heeft moeten krijgen in de functie van provinciaal opperherder. Limburg en de Limburgers leveren een ondubbel zinnig beeld van evolutie en verande ring: de mijnen zijn gesloten, Ijet brons groen eikehout is op vele plaatsen plat- gewalsd onder ruime autosnelwegen, vriendelijke witte dorpjes hebben bui tenwijken met torenflats, de agrarische verten zijn onderbroken door concentra ties van industriële vestigingen, jonge Limburgers zijn uitgezwermd over heel Nederland en de wereld en hebben hun provinciaalse bindingen verloren, behal ve hun met moeite gecultiveerde zachte g. Limburg is steeds meer Nederland geworden en het Nederlandse Limburg is meer dan ooit losgegroeid van het Belgische. Het geloofsleven heeft onder bevrijdende windstoten aan frisheid en oorspronkelijkheid gewonnen, de Lim burgse katholieke liggen niet meer slaafs geknield maar staan rechtop in de wereld. Alleen monseigneur Gijsen ligt nog geknield en wordt met de dag verbitterder over het feit dat niet ieder een hem dat na doet. Hoe kan één man de geest van de tijd terugdraaien? Hoe kan een zielzorger zich smalend uitlaten over „solidariteit” en „samenwerking”, en „onderdanigheid” blijven eisen, in een land en in een wereld waar leiders en koplopers ziels gelukkig zijn met „solidariteit” en „sa menwerking” voor een goede zaak. De scheuring in de Limburgse kerk, alleen nog door een ongewenst wonder te voorkomen, zou grotere gevolgen heb ben dan een „wegwerpen van rotte ap pels” uit een mand met goed fruit. Het zou de scheiding betekenen tussen rijp en onrijp, en als bisschop Gijsen een man zou zijn geweest die rijp en onrijp had kunnen onderscheiden, zou hij onze zuidelijkste provincie hebben kunnen bewaren voor het onheil dat hij nu zelf aankondigt. Het is voor Limburgs cultu rele en geestelijke klimaat een fatale klaroenstoot, die uit het bisschoppelijke paleis naar buiten klinkt. Maar velen hopen dat het wonde:/ toch nog zal gebeuren: een hemelse boodschap aan Gijsen, hem dringend aanbevelend deze tijd te verstaan. inspecteur Steen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3