Installatie kan volgend jaar in gebruik worden genomen Begroting 1974 eind november in de raad Beslissing minister zet kwaad bloed bij GS Release krijgt opnieuw Zaanstreek Prinses en prins morgen naar de Sr B j Heemskerk Wensen van comité Groeiende interesse voor schaaksport Verdachten uit Velsen Automobilist gaf geen voorrang Jan Lighartstraat in onderzoek bekenden vijfentwintig inbraken Partij vlees uit koelwagen gestolen Automobilist zag bromfietster niet Jongetje stak over en brak arm VAKANTIE POSTAGENTSCHAP EUROPAPLEIN ALS EXPERIMENTELE BIJDRAGE I 1 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 Over bestemmingsplan Houtrakpolder t te i 1 c - 1 a Bouw van nieuw gemaal in IJmuiden vordert snel (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) i (Van een onzer verslaggevers) gemeente De i i (Van onze stadsredactie) i l (Van een onzer verslaggevers) s t r 1 i g i r Bij de baileybrug wordt gegraven om het gemaal te kunnen ontsluiten. Het hoogste punt bij de bouw van het nieuwe gemaal is bereikt. IJMUIDEN Een zevenjarig jongetje dat op de kruising van de Zeeweg en de Lorentzstraat dinsdagmiddag plotseling de weg overstak werd aangereden door ’n bromfietser. Het ventje kreeg een gebro ken linkerarm en is door de Ongevallen dienst naar het Zeeweg Ziekenhuis ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een 44-jarige inwoner van Velsen, die met zijn auto gepar keerd stond aan de Lange Nieuwstraat, zag toen hij aanstalten maakte om weg te rijden een bromfietser over het hoofd. Het meisje op de brommer kwam op het wegdek terecht en kreeg een snijwond aan de rechterknie. HEEMSKERK, gaan (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Het postagentschap aan het Europaplein zal wegens vakantie van 27 augustus tot en met 7 september gesloten zijn. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een 21-jarige automo bilist uit Haarlem verleende dinsdag op het kruispunt van de Waalstraat en de Lekstraat geen voorrang aan een 48- jarige automobiliste uit Heemstede. Door de aanrijding die volgde moest de vrouw uit Heemstede met een 67-jarige vrouw die bij haar in de auto zat naar het Zeeweg Ziekenhuis worden vervoerd. sloten eerst een nader analyserend on derzoek naar de activiteiten en de orga nisatie van Release in te stellen. Dit onderzoek is inmiddels beëindigd en de resultaten daarvan zijn vermeld in een rapport van de Stichting orgaan voor overleg en advies, dat binnenkort aan de commissie voor maatschappelijk welzijn zal worden toegezonden. Op grond van een door het orgaan tussentijds uitge bracht verslag werd de voorlopige con clusie getrokken dat Release in het to taal van de maatschappelijke dienstver lening een functie vervult. Aangezien het naar de mening van GS niet aanging om met de beslissing ten aanzien van het al dan niet toekennen van subsidie over 1973 te wachten op het slotrapport hebben zij besloten weer een experimen tele bijdrage van 6000 voor 1973 te verstrekken, los van de financiële positie van Release. Bij de beoordeling van een eventuele verdere subsidiëring zal, overeenkomstig de gedragslijn die ook bij andere gesub sidieerde instellingen op het gebied van maatschappelijke dienstverlening wordt gevolgd, worden uitgegaan van de totale financiële positie van Release, waarbij een scheiding tussen de rekeningen „hulpverlening” en „algemene kosten en bureaukosten” buiten beschouwing zal worden gelaten. In feite vertonen beide rekeningen, aldus GS, per 31 december 1972 een voordelig saldo van 14.473,44. Het comité had de gemeente onlangs een aantal wensen voorgelegd om de verkeersveiligheid in de Jan Ligthart- straat te verbeteren. Men had onder meer de aanleg van een aantal zebrapa den aanbevolen, maar wethouder Peter sen was nog niet zo van het nut van deze oversteekplaatsen overtuigd. „De straat telt zes verkeersgeleiders, waar kinderen kunnen oversteken. De deskun digen geven liever de voorkeur aan deze geleiders dan aan zebrapaden”. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Uit een koelwagen van slagerij De Boer verdween in de nacht van maandag op dinsdag drieënhalf ton rundvlees. Deze partij vlees werd woensdag achterhaald en bevond zich in een vrachtauto. Over de daders kon de Velsense politie nog geen mededelingen doen. Aan de oostkant van het nieuwe com plex is men inmiddels begonnen met graafwerkzaamheden voor de ontsluiting van het nieuwe gemaal. Een groot deel van het speciale watertoeleidingskanaal is af gereed. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De kennismakingsa- vond voor de schooljeugd, waarmee de schaakclub Weenink dinsdag in de Vre- devorstkerk het nieuwe seizoen opende, heeft een meer dan redelijke belangstel ling getrokken. Van de ongeveer 30 jongens en meis jes, die van deze gelegenheid gebruik maakten, gaven zich er 6 definitief als nieuw lid op. Enkele anderen zegden toe op korte termijn als lid toe te treden. De nieuwelingen werden direct in de vriendenschaar opgenomen en speelden drie partijtjes om leuke prijsjes. Ook enkele ouderen, die om 8 uur een kijkje in de Vredevorstkerk kwamen nemen, gaven zich als lid op. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De vier verdachten uit Velsen die al weer enige dagen in Vel sen zijn ingesloten op het hoodfbureau van politie, hebben bekend dat zij de laatste tijd vijfentwintig inbraken heb ben gepleegd. De kraakjes werden voor namelijk in Velsen gezet. Spaarnwoude. Vandaag werd dat gesprek in een officieel communiqué van zijn ministerie bevestigd. Op 22 augustus 1972 besloten GS op unaniem advies van de Commissie voor Maatschappelijk Welzijn aan Release een experimentele subsidie in de appa raatkosten te verlenen ten bedrage van 6000. Het college en de commissie be schikten op dat moment over de advie zen van de Stichting orgaan voor over leg en advies (het voormalige provinciale opbouworgaan) en de Raad voor Jeugd en Jongeren in Noord-Holland en heb ben deze in hun beschouwingen betrok ken. Betreffende de subsidiëring over 1973 werd op voorstel van de commissie be- HAARLEM. Naar aanleiding van de open brief van Release Haarlem aan de Staten van '■Noord-Holland, waarin gesproken werd over „geldverkwistend gehannes met subsidieaanvraag”, stelde mr. J. E. Goudsmit (VVD) onlangs vra gen aan Gedeputeerde Staten. GS geven in hun antwoord nu een overzicht van de gang van zaken met de subsidie aanvraag. Heemskerk streeft er natuurlijk naar onder het juk van een artikel 12 ge meente vandaan te komen. Volgens de wethouder van financiën, de heer Peter sen, zal het college er alles aan gelegen liggen de begroting traditiegetrouw slui tend te maken, maar dat zal pas moge lijk worden als de plaatselijke belasting tarieven een trendmatige verhoging on dergaan. „Het lokt ons niet aan ons onder curatele van de provincie te stel len”, aldus burgemeester Nielen. die vooral de uitkeringen door het rijk uit het gemeentefonds één van de oorzaken noemde dat de gemeenten het tegen woordig niet gemakkelijk krijgen een be leid uit te stippelen. „Heemskerk wil het zelfde beleid gaan voeren als dit jaar en andere jaren. Daar is een verhoging van de plaatselijke belastingen voor nodig”. zal onderzoeken of de wens van een uit de bewoners van de Jan Ligthart- straat samengesteld actie-comité om bij de kinderspeelplaats in deze straat een hekwerk in het t rottoir te plaatsen, uitvoerbaar is. Wethouder Petersen heeft openbare werken verzocht deze wens met voorrang te behandelen. In Alkmaar werd het prinselijk paar be groet door burgemeester drs. R. de Wit, oud-wethouder van Amsterdam en lid van Provinciale Staten voor de PvdA. -Q:-: Ondertussen is men ook begonnen aan de voorbereidende werkzaamheden voor het plaatsen van de vier pompen die een gezamenlijke capaciteit krijgen van hon- derdvijftigkubieke meter water per se conde. Aan de oostkant van het gemaal in de bouwput zijn al duidelijk de zogenoemde krooshekken te zien, terwijl diep in de constructie zelf nog talloze kleppen en schuiven geïnstalleerd moe ten worden. Al deze werkzaamheden zullen zoals het er nu naar uitziet niet eerder dan volgend jaar april worden afgerond. Pas dan kan begonnen worden met het volledig bedrijfsklaar maken van Nederlands grootste gemaal, hetgeen on der meer inhoudt dat heel de construc tie, met uitzondering van de montagehal onder water zal verdwijnen en daar zal functioneren. Wanneer het gemaal in werking gesteld wordt, zal het de oude spuisluis bij IJmuiden volledig vervan gen. Het nieuwe station zal een belang rijke rol spelen in de waterhuishouding van noordwest Nederland. IJMUIDEN. De bouw van het nieu we gemaal aan de noordwestkant van het IJmuidense sluizencomplex vordert snel. Wat de betonconstructie betreft is men in een laatste bouwstadium geko men. Het hoogste punt de grote mon tagehal waarin later de meer dan le vensgrote pompen gereviseerd zullen worden is inmiddels bereikt en de aannemer hoopt begin volgend .jaar ge reed te zijn met al het betonwerk. HEEMSKERK. De gemeenteraad van Heemskerk gaat op woensdag 28 en donderdag 29 oktober de begroting voor het dienstjaar 1974 behandelen. Over de wijze, waarop de begroting in de raad wordt behandeld, is nog niets bekend. Burgemeester II. Nielen: „Laten de raadsleden dat maar zeggen”. GS vinden ook dat de minister met zijn uitspraak de betekenis van het streekplanwerk van provinciale staten op het spel zet. Zij antwoorden een en ander na vragen die het lid van provinciale staten Zuurbier stelde over het conflict tussen Amsterdam en Haarlemmerliede over de toekomstige bestemming van een gebied in de Houtrakpolder. De gemeente wil het gebied in de polder, dat in het overigens nog niet onherroepelijk goedgekeurde bestem mingsplan is aangewezen voor zeehaven en zeehavenindustrie thans bestemmen voor „groenzone en groenschermen”. Zij wil daarmee voorkomen, dat het gebied reeds nu als industrieterrein wordt ge schikt gemaakt, terwijl nog niet vast staat, dat het een zodanige bestemming moet hebben. De gemeente wil daaraan echter geen grote belemmeringen in de weg leggen, indien te zijner tijd mocht blijken, dat de behoefte aan een groter haven- en industriegebied ter plaatse wel degelijk bestaat. De minister had zijn beslissing al eerder telefonisch meegedeeld aan de burgemeester van Haarlemmerliede en GS menen dat de minister met deze uitspraak, dat hij geen reden had tot kritische opmerkingen ten aanzien van het gehele planologische beleid van de gemeente, prematuur is en te kort doet aan de procedures en waarborgen die in de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Wet op de Raad van State zijn opgenomen. STREEK. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren hun driedaags werkbezoek aan Noord-Holland begon nen. Het prinselijk paar bracht o.m. een bezoek aan de Sint Adelbertabdy in Egmond-Binnen en de jeugdboer- derij „Ojee” in Schagen Vandaag staat een bezoek aan Pur- merend op het programma. Morgen komen prinses Beatrix en prins Claus naar de Zaanstreek. De ontvangst is van 9 tot 9.30 uur in molen De Schoolmeester in Westzaan. Daarna gaat het gezelschap via de Lagedijk (Zaandijk), Wandelweg, Zaanweg, Kerkstraat (Wormerveer), door Krommenie naar Assendelft, waar van 10 tot 11 uur in Het Wapen van Assendelft een discussie wordt gehouden over de verschillende as pecten van de samenvoeging van de 7 gemeenten tot de nieuwe gemeente Zaanstad. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland maken zich ernstig zorgen over de mededeling van minister Gruijters, dat deze niet voldoende ter men aanwezig acht in te gaan op het verzoek van GS om vernietiging te be vorderen van het voorbereidingsbesluit dat de gemeenteraad van Haarlemmer liede en Spaarnwoude heeft genomen voor herziening van het bestemmings plan „Landelijk gebied 1968". i 2 H ft i -feti wdii”' jfe-.SS -e

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5