Fortuna SC nu al twee Fadrhonc: Het optimisme vooraf was onjuist Enoksen Brokamp heb ik niet begrepen WK profstayers sterk gedevalueerd Cruyff niet naar Cadiz „Die vervanging van Van der Hart: ..Misschien wel goed dat wij slecht speelden” punten voor IJSLANDSE COACH HAD NIET OP AFGANG GEREKEND THEO VERSCHUEREN WIL NIET ZONDER NOPPIE KOCH RIJDEN 17 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 19 73 Fysiek te zwak 60. Geen clementie Door de knieën I «te (Van onze sportredactie) BI de voorronden kansloos. Willy Brokamp maakt hier het vierde Nederlandse doelpunt. Erik Gunnarsson, Kjartansson Hen). neergaand BERT BREVOORD (Van onze sportredactie) Calot (Van onze sportredactie) zal ADVERTENTIE PETER HEERKENS. AMSTERDAM Er is geen nationale selectie ter wereld die de beschikking heeft ever twee bondscoaches, die beiden verantwoordelijk zijn voor de technische en tac tische begeleiding van hun elftal. Brazilië wordt geleid door de ervaren Mario Za- galo. West-Duitsland heeft zjjn Helmut Schön en Engeland wordt met ijzeren vuist geregeerd door Sir Alf Ramsey, een coach die na de recente teleurstellende resul taten ook met een lawine van kritiek werd geconfronteerd, maar wel alleen verant woordelijk bleef en niet van de Engelse Voetbalbond (FA) een man „naast” zich kreeg. Nederland, een voetbalnatie die zich in orde van grootheid als het om de kansen van het wereldkampioenschap voetbal in 1974 in West-Duitsland gaat zo graag op één Ijjn stelt met voornoemde voetbalgrootmachten, heeft sinds kort weer iets bijzonders en de beschikking over Frantisek Fadrhonc en zijn tegenpool Cor van der Hart. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Als de IJslandse doelman Olafsson bij een inzet van Cruyff na rust niet ge blunderd had dan had Nederland vijfen veertig minuten lopen voetballen zonder één keer het doel gevonden te hebben. Tegen dit Ijsland een uiterst zwakke prestatie. Ook daarom besloten Van der Hart en Fadrhonc een kwartier na rust 4 3 4 5 3 2 2 0 1 1 0 0 0 0 2 5 spelers nog wat te timide en dat heeft ze opgebroken. Later ging het een stuk beter. Onze beste periode hadden we in het begin van de tweede helft”. 1 1 1 1 1 1 1 2 0 2 0 2 2 1 0 1 1 1 0 1 0 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 1 2 2 2 2 2 3 3 nog kort 7 5 4 0 10—0 14—0 8—12 1—21 Fortuna SC Vitesse Heerenveen Veendam Fortuna VI. SC Amersfoort FC Dordrecht SC Cambuur Heracles Excelsior Volewijckers Willem II Eindhoven FC Den Bosch Helmond Sport Volendam SVV VVV Wageningen PEC Zwolle 8— 3 9— 5 6—3 6—4 3—2 6—5 5—4 3— 2 5—5 5— 5 6— 6 4— 5 9—8 4— 6 9—8 2—4 5— 8 2—8 1—6 II 3 2 2 2 2 2 2 1 2 1 2 1 1 1 2 1 1 1 1 0 Over het geheel genomen had het optreden van zijn elftal Enoksen echter zeker niet teleurgesteld. „In tactisch opzicht zijn we aardig overeind gebleven. Qua fysieke kracht kwamen we echter wel het een en ander tekort, maar dat was voor mij geen verrassing. Wel, dat we het conditioneel zo goed konden bijbenen. Dat vond ik een enorm winstpunt. Tja, op papier weet ik wel op welke manier de Nederlanders te pakken zijn, maar ik heb gewoon de spelers niet om dat waar te maken’ Mannen die elkaar goed kunnen aan vullen als de zaken naar wens marche ren. Maar de praktijk is nu dat het Nederlands elftal na de „ontsnapping” in Deurne tegen België, via een nietszeg gende 3-2 overwinning in de vriend schappelijke interland tegen Spanje en een blamerende 1-0 nederlaag in Wenen tegen Oostenrijk, nu ai voor de vierde keer op rij een interlandprestatie afle verde die beneden de terecht hooggestel- de verwachtingen bleef. Zeker, de deel name aan het wereldtoernooi in West Duitsland is door de 5-0 overwinning tegen Ijsland niet gecompromitteerd- In tegendeel; Nederland is in doelsaldo nog iets verder uitgelopen op zijn grootste concurrent België. Daar lag na Neder land-Ijsland de moeilijkheid ook niet. Verbaasd was Enoksen over de wissel Brokamp-Mühren, halverwege de tweede helft. „Daar heb ik niets van begrepen, ik vond die nummer twaalf juist een van de besten die er bij Nederland rondliep. Misschien wel de beste”. Enige verontwaardiging was er bij Enoksen over de natrap- beweging van Johan Cruyff ten opzichte van diens vinnige bewaker M. Geirsson, nadat die een overtreding jegens de Oranje-aanvoerder had gemaakt. „Als je het mij vraagt had Cruyff er uitgestuurd moeten worden. Maar die scheidsrechter (de Luxemburger Colling, red.) had daar kennelijk het lef niet toe. Begrijp me goed, ik vond de man niet slecht, maar ik had toch de indruk dat hij zich ten opzichte van de Neder landers een beetje inhield”. SAN SEBASTIAN Het wereldkampioenschap van de profstayers heeft ztfn waarde verloren, want de titelhouder doet niet mee. Theo Verschueren, de Belgische Nederlander, weigert de consequentie te dragen van het nieuwe reglement dat hem verhindert met zijn vaste gangmaker Noppie Koch („de enige achter wie ik me gerust voel”) te rijden. Hij is al bedreigd met drie maanden schorsing wanneer hjj zjjn voor nemen uitvoert, maar Verschueren is niet tegen te houden. Hjj bereidde woensdag in stilte zjjn aftocht voor en vertrekt in de loop van donderdag stiekem uit zjjn hotel in Lasarate, van waaruit hij zjjn Belgische advocaat telefonisch inlichtte over de situatie, met het verzoek na te gaan welke juridische stappen mogeljjk zjjn. In het Duitse kamp hadden ook Breu er en Krause eieren voor hun geld te kiezen, waarbij de nationale bond ze tegemoet kwam door in grote haast twee gangmakers van de oude garde (Caeb en Schmidt) op te trommelen. Of ze komen is nog niet bekend, zodat het geïmprovi- seer bij de eerste series geen grenzen kende. Met de deelnemeing van Gnas was het gezicht van het amateurkampi- oenschap in elk geval gered, wat Gabby Minneboo anders groot kanshebber niet speet. „Wat heb ik eraan”, rede neerde hij net als Stam, „om hier kam pioen te worden in een veld dat niet op zijn sterkst is”. 7 5 5 5 5 5 5 10—10 4 4 4 4 4 4 3 4 3 3 3 2 1 7 kwam, een facet waar Nederland het gisteravond van moest hebben. Een ver schuiving van Brokamp naar de rechter- spitspositie, waar Rep het gisteravond opnieuw niet kon w’aarmaken, en Mühren naast of in de plaats van Van Hanegem zou logischer geweest zijn. tot een wissel. De heren waren het alleen niet met elkaar eens. Fadrhonc wilde Brokamp eruit halen en Van der Hart het „vertragende element” Van Ha negem. Van Hanegem werkte inderdaad storend als het op tempo maken aan- Het kort geding VolewijckersFC Amsterdam gaat niet door. Beide partij en zijn in onderling overleg tot overeen stemming gekomen.Van Slooten gaat naar De Volewijckers, Mensink blijft bij FC Amterdam. land, probeerde Mountford bij de UCI clementie te vinden, doch datg ebeurde niet. Hij kreeg geen dispensatie en de speciaal voor hem naar San Sebastian gekomen Bertus de Graaf moet naar huis, evenals begeleider Gerrit Visser die ook al in privédienst van Mountford was gekomen. „Ik had natuurlijk”, zei Mountford, „wel een begeleider van de Amerikaanse ploeg op zo’n motor kun nen zetten, maar dat leek me te gevaar lijk. Ik geloof niet dat ik mezelf en andere renners dat risico kan aandoen”. Toch zal dat, en daar ligt een van de absurde gevolgen waaraan de UCI bij het doorvoeren van de nationaliteitsbe- palingen is voorbijgegaan, reglementair wél zijn toegestaan- Hoe onverantwoord ook. Zoals het van weinig begrip voor het stayersvak getuigt, dat de UCI een ingespeeld renner-gangmakersduo uit eenrukt. ook al was in wielerkringenf die maatregel aan te zien komen, doch de voor de opleiding van gangmakrs verantwoordelijke bonden die drie jaar kregen om gangmakers op te leiden, werkte de huidige gang van zaken in de hand door onvoldoende zorg te dragen voor de kweek van entreneurs. Theo Verschueren: „Met Noppie Koch voel ik me veilig. Wij kennen elkaar en dat is nodig als je met een gang van tegen de 90 of 100 km per uur over zo’n baan jaagt. Ik riskeer mijn leven niet met een ander”. En Piet de Wit: „Gelukkig wil Bruno Walrave voor mij wel blijven. Anders was ik gegarandeerd naar huis gegaan. Het zou onverantwoord geweest zijn met en ander te rijden. Maar ja, daar denkt de UCI niet aan. Als het reglement maar wordt uitgevoerd...” schien dat de UCI daardoor wakker wordt, want wat hier gebeurt is natuur lijk te dol om over te praten” NEDERLAND IS GEEN AJAX Zo redeneerden alle gedupeerden, maar toch gingen ze op Verschueren en Kemper na onder driftig gemok en verbeten gevloek op het UCI-beleid een voor een door de knieën. Oók ama- teurkampioen Horst Gnas, om wiens sa menrijden met Bruno Walrave in eerste instantie de rel zijn grote hoogte bereikt. „Zonder Walrave vertrek ik niet”, rea geerde Gnas op de UCI-beslissing, maar enkele uren later preste de Westduitse bond hem van mening te veranderen, omdat het anders afgelopen zou zijn met de riante steun van de Sporthilfe. NederlandIJsland gaf één belangrij ke indicatie. Het Ajax-elftal moet zoveel mogelijk intact gelaten worden. Dus met Haan-Neeskens-Mühren als middentrio. Zeker als het op maken van doelpunten aankomt. Nu stond Neeskens als vrije verdediger geposteerd. Een positie die hij qua capaciteiten, hoewel de samenwer king niet altijd klopte, zeker aankan. Dat heeft hij in het verleden vaak genoeg bewezen. Neeskens werd echter gemist op het middenveld. Er zat nie mand achter de aanval van Nederland als er onnodig balverlies in de spits, waar zich meestal vier aanvallers be vonden, optrad- Van der Hart: „Het was de bedoeling dat Brokamp kon opschui ven en dat Neeskens of Hulshoff dan zijn plaats op het middenveld zou inne men. Dat mislukte nogal eens omdat IJsland er vaak verrassend goed uit kwam”. Ruud Krol: „De organisatie klopte lang niet altijd. Bij Ajax wordt dat blindelings opgevangen. Hier liep iedereen maar een beetje door elkaar”. Het had geen gevolgen omdat IJsland niet voldoende capacieiten had, alhoe wel het twee uitgesproken kansen kreeg (voortreffelijk onschadelijk gemaakt door Van Beveren), om de Nederlandse wanorde af te straffen. Via doelpunten van Van Hanegem, Cruyff, Haan, Bro kamp en weer Cruyff kon het zich zelfs naar een ogenschijnlijk eenvoudige 5-0 overwinning spelen. Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat volgende week in De venter hetzelfde Nederlandse elftal te gen IJsland in het veld komt als gistera vond in De Meer, waar het verwende Ajax-publiek zijn woedde ontlaadde in schrille fluitconcerten en aanmoedigin gen voor het dappere IJsland. Van der Hart: „Er moet iets gebeuren ja, dat is duidelijk. Daar zullen wij morgen eens over gaan praten”. Geen geruststellende gedachte met beslissende wedstrijden als Noorwegen (12 september in Oslo) en België (19 november in Amsterdam) in het vooruitzicht. Dan zal het wel feilloos moeten kloppen. Maar ook dit werd door Van der Hart gerelativeerd. Van der Hart: „Misschien is het wel goed dat wij vanavond een slechte wedstrijd heb ben gespeeld. Dan kun je tenminste weer ergens over praten”. MARC SERNÉ Ernstiger was dat zowel bondscoach Frantisek Fadrhonc en zijn collega Cor van der Hart na de teleurstellende ver toning tegen de IJslandse amateurs de zaken omdraaiden en in eerste instantie niet de consequenties van de vertoning onder ogen zagen. Van der Hart: „Ik heb IJsland tegen Noorwegen gezien maar toen speelde IJsland lang niet zo goed als vanavond”. En Fadrhonc: „Ik heb toch weer het juiste gevoel gehad door te stellen dat al het optimisme vooraf niet juist was”. Maar waarom niet. Moet Nederland, een potentiële wereldkampi oen, zich aanpassen aan IJsland? Neder land had dreumes IJsland naar een gro tere nederlaag moeten voetballen. Nu bleek de inspiratie na twintig minuten al volledig verdwenen. Gedeeltelijk om dat IJsland, dat het deelnemen belang rijken vindt dan het winnen (al impli ceert dat niet dat het zich dan ook maar klakkeloos laat wegspelen) een sterkere barrière opwierp dan werd verwacht en ook omdat het „Ajax-ritme” danig ver stoord werd. „Je kon dit IJsland conditi oneel niet kapot spelen”, voerde aan voerder Johan Cruyff later ter veront schuldiging aan. „Die lui lopen hooguit vijftien meter en dan kruipen ze als een haas weer voor hun goal met zeven verdedigers. Op die manier kun je het fysiek natuurlijk lang volhouden”. Maar dit is toch geen onbekend ver schijnsel. In De Meer wordt Ajax, en dat stond.toch min of meer model voor dit Oranje, wel vaker geconfronteerd met een zwakkere opponent die het doel afgrendelt door een muur van verdedi gers te posteren. Dan bleek het met het bewegingsvoetbal, afgewisseld met flit sende één-twee combinaties en enkele snelle solistische acties voor de nummer veertien van Barcelona toch geen pro bleem om openingen te forceren. Bij Nederland-IJsland gebeurde dit te zel- den- Fortuna SC—FC VVV: 3-1 (1-0). Stovers 1-0, Bohnen 2-0, Prauser 3-0, Helmond SportVitesse: 3-0 (1-0). Vardic 1-0, De Haan 2-0, Brandes 3-0. Scheidsrechter Boosten, 4500 toe schouwers. .IJverig voetbal van Helmond Sport en slagvaardigheid in de afwerking werden beloond met een klinkende overwinning. Vitesse stelde teleur; de ploeg kon niet imponeren. In deze wat geprikkelde wedstrijd liep Heeze van Vitesse een gele kaart op. WageningenPEC Zwolle: 1-0 (0- 0). Van Ginkel: 1-0. Scheidsrechter Pijper, 1000 toeschouwers. Een slechte wedstrijd van twee ploegen die vorig seizoen nog tot topvoetbal, althans volgens de maat staven van de eerste divisie, in staat waren. Nu werd het een zenuwachti ge en rommelige partij met in de tweede helft een Wageningen dat iets minder matig voetbalde dan PEC. HeerenveenSVV: 1-0 (0-0). Prin sen 1-0. Scheidsrechter Van Dijken, 4500 toeschouwers. Levendig voetbal van twee kanten. Heerenveen was iets gevaar lijker en verdiende de kleine zege, ofschoon gezegd moet worden dat SVV prima tegenstand bood. De Klerk 3-1. Scheidsrechter Ver voert, 6000 toeschouwers. Spannend en op- en neergaand voetbal. Al voor rust was FSC, ge steund door een sterk stuwend mid denveld, beter, maar pas na rust werd dit betere spel echt duidelijk onderstreept. WV had tot dan toe zijn verdediging goed gesloten gehou den. Prauser van Fortuna kreeg een gele kaart. En zo kroop Horst Gnas toch op de fiets voor zijn serie die hij nu reed met zijn landgenoot Schindler, over wie hij na afloop weinig vrolijk deed' „Slecht, slecht”, klaagde Gnas. „Met Walrave ging het stukken beter. Wat moet ik zonder hem in de finale beginnen?” Johan Schans heeft tijdens een zwemwedstrijd in het meer van Michi gan het wereldrecord op de tien Engelse mijl verbeterd en gebracht op 3 uur 59 minuten en 25 econden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Op het moment dat het publiek in het Ajax-sladion de acties van het IJslandse elftal met gejuich ging begeleiden, moet Henning Enoksen inwendig hebben ge gniffeld. Op dat moment wist de Deense coach van de IJs- landers, dat zijn qua voetbalmogeltfkheden beperkte team de eerste confrontatie met Nederland als geslaagd mocht be schouwen. Enoksen: „Ik heb het ze van tevoren gezegd: als jullie het hoofd koel houden en met zo constructief mogeljjk voetbal de score beperkt weten te houden, zal het publiek zjjn teleurstelling uiten door jullie aan te moedigen”. Het uitblijven van een vernietigende doelpuntenexplosie van Nederland had Enoksen niet verbaasd. „Ik ben blij dat de bondscoaches Fadrhonc en Van der Hart uitgerekend naar IJslandNoorwegen zijn komen kijken. Dat was van onze kant een verschrikkelijke wedstrijd (de IJslanders verloren die in Reykjavik gespeelde ontmoeting met 04, red), die geen maatstaf voor onze mogelijkheden was. Natuurlijk heeft IJsland geen topelftal volgens de normen die men in Neder land daaromtrent hanteert, maar als je je realiseert dat de IJslanders de meest pure voetbalamateurs zijn die er be staan, dan vind ik dat dit elftal toch een heel redelijk niveau heeft”. Het opportunistische spelletje dat IJsland demonstreerde, had een aantal keren zelfs moeilijke momenten voor de Neder landse defensie tot gevolg. Dat was vooral het geval wanneer de snelle linkerspits Elmar Geirsson, die in Berlijn studeert en daar voor de Regionalligaclub Hertha Zehlendorf speelt, zich met de aanvalsacties ging bemoeien en dat was vrijwel steeds het geval. Enoksen: „Ik geloof graag dat Nederland ons een beetje onderschat heeft, vooral ook omdat de coaches ons in Reykjavik zo bedroevend hadden zien spelen (Van der Hart verklaarde kort voor de wedstrijd nog: Die IJslanders stellen niet veel voor, red.) en wij zo snel op een achterstand werden gezet. Die slechte start is een van de dingen waar over ik nog een beetje teleurgesteld ben. Toen waren mijn Stand in groep 3 van wereldkampioenschap 1. België 2. Nederland 3. Noorwegen 4. IJsland Een van de grootste slachtoffers die de nieuwe UCI-maatregel in Spanje maakte, was de Amerikaanse stayer Tim Mountford die in Rotterdam neerstreek om Europese glorie te vergaren en de Nederlandse gangmaker Bertus de Graaf charterde. Onder verwijzing naar de to tale afwezigheid van gangmakers in zijn FC Amersfoort—FC Den Bosch: 2-0 (1-0). Stelbos 1-0, De Neling 2-0. Scheidsrechter Beek, 2500 toeschou wers. Den Bosch liet zich imponeren door het open en strijdlustige aanvalsspel van Amersfoort, dat van de defensief spelende Bosschenaren ook alle ruim te kreeg. Bijna was de zege groter geworden, toen voor tijd tegen de paal schoot. De IJslandse formatie blijft tot volgende week donderdag in Nederland. Woensdagavond vind in Deventer de tweede ronde van de ongelijke strjjd plaats. Enoksen: „Voor de Nederlanders is dit een goede oefening geweest, maar voor ons ook. Het enige wat wjj kunnen doen is heel hard trainen en ook in Deventer zo goed mogelijk voor de dag proberen te komen”. Behalve Theo Verschueren rijdt ook de Westduitse ex-titelhouder Dieter Kemper het kampioenschap in San Se bastian niet. Ook hij weigert zich over te geven aan een andere gangmaker, een kwestie van vertrouwen waar voor ren ners en gangmakers het aanvechtbare van de hele UCI-beslissing om draait. „Ik wil alleen met Gust Meuleman”, zei Kemper, wiens afwezigheid ook een flin ke opdoffer is voor de waarde van de finale die nu geheel in handen lijkt van Cees Stam. Maar daar toonde de Zaankanter zich helemaal niet gelukkig mee. Hij, de grootste favoriet nu, redeneerde: „Dit wordt geen echt kampioenschap. Men zal altijd blijven zeggen: Verschueren was er niet bij en er ontbrak een stel goede gangmakers. Ik zal het leuk vin den als ik kampioen werd, maar het zal met een bijsmaakje zijn. Niet hier, maar over twee weken in Amsterdam, tijdens de revanches, rijden we de eigenlijke finale. Als ze in Amsterdam, of ergens anders, goochem zijn, dan moeten ze gauw een officieus wereldkampioen schap laten verrijden. Dat zou een ge weldige klapper zijn, al die combinaties die hier niet mogen en dan wél. Mis en Edvaldsson zijn (Van onze sportredactie) HAARLEM Fortuna SC heeft op de vierde competitiedag in de eerste divisie alleen de leiding geno men. De Limburgse club, die de „der by” tegen FC VVV met 3-1 won, heeft twee punten voorsprong op een achtervolgende groep van zes clubs. Excelsior—FC Dordrecht: 2-2 (1-0). G. den Butter 1-0 (strafschop) en2 -0 (strafschop), Naaktgeboren 2-1 (straf schop), Dorré 2-2. Scheidsrechter Ber- revoets, 4000 toeschouwers. Een sen sationele en ook vrij harde wedstrijd met gele kaarten voor de Rotterdam se broers Aad en Gerrit Butter van de zeker niet vlekkeloos fluitende Berre- voets. Excelsior leek toen het op 2-0 stond op rozen te zitten, maar een furieus laatste kwartiertje van Dor drecht redde het gelijkspel. VolendamWillem II: 3-1 (1-1). Kwakman 1-0, De Puyt 1-1, Kok 2-1, Kwakman 3-1. Scheidsrechter Jon kers, 3500 toeschouwers. Aantrekkelijk voetbal van twee aanvallend spelende ploegen. Tot de rust hield Willem II zijn tegenstander nog redelijk van zich af, daarna be sliste de betere techniek en het ster kere spelinzicht de strijd in het voor deel van Volendam. Billy Bond miste kort voor tijd nog een strafschop. Fortuna Vlaardingen—SC Cambuur 2-0 (0-0). Rijgersberg 1-0 en 2-0. Scheidsrechter Beukman, 2800 toe schouwers. Een volkomen verdiende overwin ning van Fortuna, dat meer kracht en aanvalsdrift in zijn spel legde. Cambuur maakte een timide indruk. Aanvoerder Hoekstra van Cambuur kreeg een gele kaart. EindhovenHeracles: 1-0 (0-0). Binnendijk 1-0. Scheidsrechter De Bruin, 3500 toeschouwers. Eindhoven had vooral voor rust een geweldige meerderheid. Maar toen Heracles een kwartier voor tijd met 1-0 achterkwam, ontwikkelden de Almeloërs een furieus offensief dat Eindhoven nog bijna de kop kost te. AMSTERDAM Johan Cruyff het komende weekeinde niet meespelen met het Ajax-team in het toernooi in het Spaanse Cadiz. Na wederzijds over leg met trainer Georg Knobel werd besloten dat Ajax tegen Juventus, Espa- nol en Atletico Bilbao zal proberen om een alternatieve spits uit te proberen om Cruyff definitief voor Ajax verloren lijkt. Knobel: „Ook al geeft de Spaanse bond nog geen dispensatie, moet ik er nu toch rekening mee houden dat Cruyff verdwijnt. Ook al zou hij nog meegaan naar Spanje, dan zou opstellen toch weinig zin hebben.” Cruyff zelf is niet van plan om het zover te laten komen. Cruyff: „Ik ga dit weekeinde of maandag wel naar Spanje maar dan om een huis te zoeken- Ik heb zondag voor Ajax tegen Amsterdam mijn laatste wedstrijd gespeeld.” OSh1 rüwr!

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17