Vraag van vakcentrales aan minister van Volksgezondheid: in 1974 Taxichauffeurs eisen betere beveiliging Ook sterilisatie in abortuskliniek Uitbreiding van numerus fixus Kolonels moeten Eleni Voegari vrijlaten Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin 3-12 septe<nDe c □ooEnta dit mg] II Demonstratie met „snelle mensenredder” 616de Comité opgericht in Amsterdam Vliegtuig vertraagd door bommelding VREDELING SPRAK MET SCHLESINGER W I I DONDERDAG 23 AUGUSTUS 2 1973 Rijksuniversiteit Utrecht: Staatsloterij Twee man Telegrammen Prijs Belangstelling Terughoudend <X Amnesty International: „Afkoeling” volgende lotenverKo P J i J nummer: nummer: Droog, (Van onze correspondent) ta hbi»— Ml Derde trekking Derder trekking 051180 051180 042386 042386 De drie vakcentrales hebben dit ver zoek gedaan naar aanleiding van indie ning van foutieve declaraties door een aantal röntgenologen in Eindhoven. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew, onbew. 18 20 20 19 20 16 20 20 20 21 17 33 31 18 34 22 23 23 23 30 30 31 18 28 17 15 26 18 32 20 10 11 15 4 16 19 19 f f f f t f Prijzen van 25,— zijn gevallen op 50,— zijn gevallen op 50,zijn gevallen op nummers nummers nummer: nummer: 026797 040864 037188* 043798 046705 010971 040226 026420 064064 2 53 12* 88 65 73 503 077 305 1403 verbreding van haar werkter rein. Met nadruk zal er in alle gevallen op worden gewezen dat het aan elkaar knopen van de onderbroken zaadlei- „De politie is niet in staat ons afdoen de hulp te verschaffen”, aldus Biesen- beek. „Wij hebben dus onze toevlucht genomen tot elkaar. Via de mobilofoon waarschuwen we elkaar als er een col lega voor pampus ligt dan gaan we er met zijn allen op af. Men mag ons dan verwijten dat we het recht in eigen handen nemen, maar er bleef ons niets anders over”. Inmiddels heeft het comité een ge sprek aangevraagd met wethouder Brau- tigam. Ook zijn telegrammen gestuurd O ono o o ono o no o no ono 12 17 19 21 10 22 7 1 kg ƒ8,75 w.st. n n w.st. w,st. o no nnw wzw wnw w n w.st. ono ono w.st. w.st. zo no nnw w.st. Het overlegorgaan wil graag weten of de invloed die de specialisten op de hoogte van hun inkomen hebben, kan worden u itgeschakeld door een andere wijze van tariefstelling of dienstverband. Een afschrift van de brief is gestuurd aan de minister en staatssecretaris van Sociale Zaken en de voorzitter van de twee Kamer. Een Rotterdammer is op de Amster damse Oudezijds Achterburgwal beroofd van 900 toen hij een prostitué be zocht. Volgens zin verklaring bij de politie had hij zijn broek, met daarin het geld, over een loei gehangen. •,.r>v HAMBURG (DPA>. Amnesty Inter national, de organisatie die zich om het lot van politieke gevangenen bekom mert, wil de vrijlating van de 38-jarige Griekse Eleni Voegari, die een politieke vluchteling onderdak had verschaft en daarvoor in 1966 tot 10 jaar gevangenis straf werd veroordeeld, tot „toetssteen voor de werkelijke bedoelingen” van het Griekse kolonelsbewind maken. De organisatie gaf gisteren in Ham burg een verklaring uit, waarin zij haar verontwaardiging uitdrukt over het feit dat Eleni Voegari nog steeds gevangen zit. De vrouw kreeg in 1967 gratie van de Griekse koning. Zes dagen voor haar invrijheidstelling namen de militairen de macht in Griekenland over en Eleni Voegari bleef gevangen. Amnesty Inter national zegt pas dan te zullen geloven dat het militaire bewind in Griekenland een beter begrip voor de democratie heeft gekregen als alle politieke gevan genen zonder uitzondering op vrije vo- ten zijn gesteld. aan de fractieleiders uit de raad. Geëist wordt in de eerste plaats dat op de mobilofoon kanaal 10 wordt gereser veerd als alarmkanaal. De chauffeurs behoeven dan alleen e en knop in te drukken om in de taxicentrale en liefst ook op het hoofdbureau van politie een rood licht te laten opflitsen. Daarnaast klagen zij over een gebrek aan en inef ficiënte hulp van de zijde van de politie. „Wij dragen een belangrijke steen bij tot het openbaar vervoer”, zo vervolgt Biesenbeek, „maar van een officiële sta tus is in dat opzicht niets te bemerken. We worden volledig in de steek gelaten. Daarom willen we kanaal 10 van d« mobilofoon, dat toch niet wordt ge bruikt, volledig laten reserveren voor noodgevallen. Daartoe moeten we ver gunning en medewerking krijgen van B. en W. We weten dat de politie zelf honderden mensen te kort komt, maar wij menen niettemin recht te hebben op snellere hulp als het nodig is”. Toch neemt ook in Neder land de belangstelling de laat ste tijd toe. Het Utrechtse Vrelinghuis wordt in de prak tijk van zijn werk vaak ge confronteerd met voltooide gezinnen waarin zich plotse ling een niet gewenste zwan gerschap voordoet. In het ge sprek over anticonceptie dat volgt op elke abortus-ingreep, komt die groeiende belang stelling voor sterilisatie meer en meer tot uiting. Vandaar dat de kliniek verwacht veel weerklank te vinden bij de Onder elkaar bespreken de taxichauf feurs nog andere mogelijkheden: het vormen van speciale knokploegen. Ze hebben de indruk, dat een paar berich ten in de krant over een gezamenlijk gewelddadig optreden tegen een recalci trante of agressieve passagier er misda dige figuren wellicht van zal weerhou den taxichauffeurs aan te vallen of te benadelen. UTRECHT. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) heeft de minister en staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne schriftelijk gevraagd een onderzoek te laten instellen naar de opbouw van de tarieven van de diverse specialisten, de gemiddelde inkomens van de diverse categoriën specialisten en naar de vraag in hoe verre controle op de juiste toepassing van deze tarieven mogelijk is en welke factoren ertoebij dragen, dat de hoogte van het inkomen door de betrokkenen zelf kan worden beïnvloed. In academische ziekenhui zen wordt voor vasectomie in het algemeen 300 berekend. De prijs in het Vrelinghuis vormt nog een punt van over weging, maar zal daar waar schijnlijk iets onder komen te liggen. Op betaling door zie kenfondsen zal niet kunnen worden gerekend. In de prijs is behalve de ingreep zelf be grepen het vooronderzoek, het na-onderzoek (onderzoek of er nog sperma door stroomt) en laboratoriumon derzoek van het verwijderde stukje zaadleider. Het bezoek aan de kliniek zal nog minder tijd in beslag nemen dan een bezoek voor een abortus: met een half uur kan het bekeken zijn. Sexuologisch heeft de in greep geen enkele consequen tie. Uit een enorme hoeveel heid statistisch materiaal is niet gebleken van verminde ring van potentie. „Integen deel, zowel potentie als libido hebben een lichte neiging tot verbetering”, aldus dr. Lin- schoten. Met andere woorden: het zit niet alleen goed met het kunnen, het zit ook goed met het willen. Hoe groot het aantal aan meldingen voor sterilisatie zal zijn, moet worden afgewacht. Voor de beginperiode wordt gerekend op ongeveer vier aanmeldingen per week. Voorlopig zal de ingreep worden uitgevoerd door een aan het Academisch Zieken huis in Utrecht verbonden chirurg. Het is de bedoeling Bestaat er ook maar de ge ringste twijfel over de zorg vuldigheid waarmee het be sluit zich te laten steriliseren is genomen, dan zal al gauw de raad worden gegeven: „Kom over een jaar maar eens terug”. Zo’n afkoelings periode is heel geschikt om onberaden stappen te voorko men. Vooruitzichten voor zaterdag: vrij zonnig en gematigd warm. Aantal uren zon: 4 tot 14, minimum temperaturen omstreeks normaal. Maxi mum temperaturen: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temp, tot 28 augustus: minimum 13 graden, maximum 21 graden. dat de medische staf van het ziekenhuis zich de techniek eigen maakt, om te zijner tijd de sterilisaties zelf uit te voe ren. „Als de mensen hun eigen behoeften zouden kennen, zouden er veel meer mannen dan op het ogenblik het geval is zich aanmelden voor vasec tomie”, is de mening van de arts R. Linschoten, bestuurslid van de Utrechtse Stichting voor Medisch Verantwoorde Zwangerschapsonderbreking. In Nederland gaat het op dit ogenblik om een behoefte die nog maar latent aanwezig is. In de Angelsaksische lan den wordt er al veel meer gebruik van gemaakt. eindigende op: eindigende op: eindigende op: De op de Romeinse luchthaven gealar meerde politie en brandweer konden on danks een uitgebreide onderzoeking niets bijzonders vinden. Het toestel kon met een vertraging van twee uur de reis voortzetten. Volgens de politie in Rome maakte de jonge Libiër de indruk niet helemaal volledig in het bezit van zijn verstandelijke vermogens te zijn. Op een boerderij in de Noordoost- polder is gistermiddag een vale gier neergestreken. Deze vogel, die thuishoort in Zuid-Europa, is deze eeuw nog maar een keer of vijf in Nederland waargeno men. Een vloerplatenfabriek in Raams- donkveer kampt met onderbezetting van personeel door de stank die de rivier de Donge weer veroorzaakt. Gisteren moes ten drie personeelsleden het werk staken wegens misselijkheid en hoofdpijn, ver oorzaakt door de stank. Er zijn op het ogenblik zeven personeelsleden ziek thuis met dezelfde verschijnselen. Prinses Margriet opent dinsdag 25 september het verpleegtehuis St. Camil lus te Roermond. Het tehuis is bestemd voor verpleging van gehandicapte be jaarden. UTRECHT De Utrechtse abortuskliniek Vrelinghuis breidt in oktober haar werk zaamheden uit met sterilisatie van mannen. Voor een bedrag van f 250 a 300 zullen man nen gedacht wordt in de eerste plaats aan mannen met een duidelijk voltooid gezin gesteriliseerd worden door middel van vasectomie: on derbreking van de zaadleiders. Het Vrelinghuis is daarmee de eerste Stimezo-kliniek in Ne derland die een vorm van an ticonceptie toevoegt aan de mogelijkheid tot zwanger schapsonderbreking, waarvan op het ogenblik gemiddeld 70 vrouwen per week in Utrecht gebruik maken. ROME (DPA). Een Libiër heeft gis teren op de Romeinse luchthaven Leo nardo da Vinei voor een vals bomalarm gezorgd. De 25-jarige man reisde als passagier met een toestel van de Libyan Airlines van Londen naar Tripoli. On derweg had hij de gezagvoerder gewaar schuwd dat het vliegtuig na de tussen landing in Rome zou exploderen. Een andere maatregel ter beveiliging zou zijn als chauffeurs met twee man op wagens zouden gaan rijden, doch dit komt neer op een halvering van het rendement. „Sommigen van ons” aldus Biesenbeek, „hebben zo de angst te pak ken, dat ze geen opdrachten meer uit of naar de Bijlmermeer durven uitvoeren. Anderen zeggen nu al dat ze onder geen beding meer Surinamers in hun wagens nemen. Waar gaat dat naar toe op die manier?” AMSTERDAM Beducht voor het toenemende aantal molestaties heeft een aantal Amsterdamse taxichauffeurs een voorlopig comité opgericht, dat in de nacht van donderdag op vrijdag in het Roothaanhuis aan de Rozengracht in Amsterdam een openbare vergadering belegt, waarvoor alle 1200 taxichauf feurs uit de hoofdstad worden uitgeno digd. „Het Ijjkt erop alsof w(j vogelvrij zijn verklaard”, aldus hun woordvoerder, chauffeur H. B. C. Biesenbeek. Hij merkt op dat in de afgelopen 14 dagen tot vier maal toe een taxichauffeur in ernstige moeilijkheden is geraakt, de laatste maal in de Bijlmermeer waar een jeugdige passagier die niet wilde betalen een taxichauffeur een gapend gat in het hoofd sloeg en er toen vandoor ging. een definitieve zaak. Er is in de praktijk geen weg terug. De staf van het Vrelinghuis wil met alle ter beschikking staande middelen helpen, maar ook met alle ter be schikking staande middelen voorkomen dat een stap wordt gedaan waarover later spijt ontstaat. Een 20-jarige „die het allemaal niet meer ziet zitten met de toekomst van de wereld en de mens heid” zal erg weinig kans hebben de medische staf van de kliniek zo ver te krijgen dat iedere kans op nakome lingschap hem wordt ontno men. ders tot nu toe In feite een onmogelijke zaak is. Dit heeft de rector magnificus van de rijksuniversiteit in Utrecht, prof. dr. Sj. Groenman, gistermiddag meegedeeld. Momenteel geldt voor alle universiteiten en hogescholen in het land een numerus fixus in vijf studierichtingen: medicij nen, farmacie, diergeneeskunde, tand heelkunde en biologie. Voor een groter aantal studierichtingen wordt het aantal aankomende studenten door landelijke plaatsingscommissies verdeeld over de universiteiten. In Utrecht heeft dat geleid tot een groter aantal plaatsingen in de studie richtingen psychologie, pedagogiek en andragogiek dan Utrecht zelf meende te kunnen opvangen. Utrecht zal deze stu denten niet weigeren, zo heeft het colle ge van bestuur meegedeeld, maar wel is de betreffende studenten een briefje ge stuurd waarin werd meegedeeld dat de kwaliteit van het onderwijs vrijwel ze ker achteruit zal gaan. De waarnemend voorzitter van het college van bestuur prof. Overbeek, zei niet te verwachten dat als gevolg van die waarschuwing veel studenten er van af zullen zien in Utrecht te gaan stude ren. In overleg met de subfaculteiten psychologie en pedagogiek en andrago giek wordt volgens prof' Overbeek ge zocht naar mogelijkheden de aankomen de studenten toch nog zo goed mogelijk op te vangen. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrots herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of Vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme heohtkracht aan élk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelljk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 Erg terughoudend zal de kliniek zijn ten opzichte van jongeren beneden de 25 jaar. Nauwkeurige leeftijdsgrenzen zijn moeilijk te stellen, maar in het algemeen kan worden ge zegd dat de ingreep naarmate de man jonger is pas na steeds grondiger beraad, of helemaal niet, wordt uitge voerd. Want al wil het Vre linghuis niet betuttelen of een denk- en gedragspatroon voorschrijven: sterilisatie is, in tegenstelling tot abortus, UTRECHT. De toevloed van stu denten naar de rijksuniversiteit in Utrecht wordt volgend jaar zo groot, dat vermoedelijk voor een groot aantal stu dierichtingen een numerus fixus zal moeten worden aangevraagd. WASHINGTON. De minister van Defensie, ir. H. Vredeling, heeft gisteren in Washington een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot James Schlesinger. Volgens een departementale woordvoerder is gesproken over de NAVO, onder meer over de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen in Europa. Minister Vredeling, die dinsdagavond laat in Washington was aangekomen, werd bij zijn aankomst bij het Pentagon met militair eerbetoon en een eresaluut van negentien kanonschoten verwel komd. Op het terrein van de algemene ver keersdienst van de Rijkspolitie in Drie bergen is gisteren voor het eerst in Nederland een nieuwe hulpverleningsau- to gedemonstreerd, die reeds de bijnaam „snelle mensenredder” heeft meegekre gen. Deze wagen werd een half jaar geleden in de Verenigde Staten geïntro duceerd en is ontworpen met het pri maire doel mensen te redden in de eerste seconden na een verkeersongeluk. De rijkspolitie overweegt te zijnertijd een dergelijk voertuig aan te schaffen. De reddingswagen, inclusief inrich ting f 50.000werd ontwikkeld door „veiligheidsfabrikant” Hurst. De „snelle mensenredder” heeft behalve de twee bemanningsleden een grote hoeveelheid hulpmiddelen aan boord. Het meest kostbare apparaat is de „reddingsschaar” (aanschafprijs 16.000 zie foto), die in staat is op haar armtoppen een kracht van 4500 kg te produceren. Daarmee kunnen alle mogelijke me- taaldelen worden opengescheurd, door geknipt en doorboord, waardoor inzitten den die na een ongeval in hun voertuig zijn bekneld, snel kunnen worden be vrijd. Andere hulpmaterialen: poeder- blusser, zuurstofkoffer, verbandmidde len, elektromotor, brancard, maar ook zwaailichten en mobilofoon. half bew. onbeW. licht bew. onbew. iw. bew. onbew. onbew. zw. bew. licht bew. zw. bew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam licht bew. Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona l Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen half bew. onbew. onweer zw. bew. onbew. onbew. onbew, motregen zw. bew. licht bew. zw. bew. „Onderzoek naar specialistentarieven” nummers nummers nummers 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: ',nnnurnrners eindigende op: 1 000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Dr. Linschoten en de me disch leidster van h et Vre linghuis, de huisarts A. S. Fi scher, stellen dat de kliniek alleen mannen zal behandelen die met een verwijzing van een huisarts of een andere arts komen. Aan elke ingreep zal minstens één gesprek voorafgaan. Bij mannen bo ven de 35 jaar met een duide lijk voltooid gezin liggen voor de staf van de kliniek de zaken dan heel eenvoudig. Liggen de zaken minder een voudig dan zal een tweede gesprek eventueel met een psychiater nodig gevonden worden. 400,zijn gevallen op 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f 5.000,is gevallen op het 5.000,is gevallen op het 5.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,is gevallen op het 5.000,is gevallen op het nummer: De prijs van f 10.000,is gevallen op het nummer: 25.000,— is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het nummer: 100.000,is gevallen op het Een extra prijs van f 250.000,is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van f 4.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 500.000,is gevallen in de serie A op het nummer: en een troostprijs van 5.000,op nummer: van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkte nummers is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. "''i o 26 33 19 0 0 0 0 0 0 0 31 33 15 8 8 8 6 9 11 8 8 11 8 8 24 11 8 20 20 6 15 19 17 0 0 o o o o o o o o zw. geh. Rome Split Stockholm Zurich Casa Blanca Las Palmas New York licht bew. Tunis onbew. onbew. onbew. bew. bew. 1. bew. mist 0.1 2 0 0 o no w nnw w.st. n nnw w.st. VRIJDAG 24 AUGUSTUS Hoog water 11,51 uur en uur Laag water 7.09 uur en 19.51 uur 0 o 0 0 0.1 o o o 0 0 o 0.3 VRIJDAG 24 AUGUSTUS Zon op 5.38 uur onder 19.46 uur Maan op 00.38 uur onder 17.35 uur

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2