Juridische strijd om bandopnamen begonnen 99 Palme van Hongersnood in West-Bengaien Heffingstarief zal worden teruggebracht Politie op spoor van daders bomaanslagen Vrijgelaten Panagoulis wilde geen gratie vragen Protest tegen verkoop van adressen CONCEP CONDOOMS Regering wijzigt selectieve in vesteringsregeling Gokken op Nixon „Prik-actie" T Opnieuw brandbom in Londense winkel Goedgekeurd door de NVSH Vraag er om bij uw winkelier 3 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 Aftreden Niet verrast Voor nadere informatie: NVSH, Prinses Beatrixlaan 11, Den Haag, Tel. (070) 832900. Nederland |-5; (Van onze medewerker in Athene, Ab Courant) ATHENE Het leek wel of Aleko Panagoulis, de kandidaat- moordenaar van Papadopoulos, met een erewacht uitgeleide werd gedaan. Zoals het militaire ceremonieel dat wil, presenteerde een peloton soldaten het geweer toen de officier van Justitie de gratie- maatregel ten overstaan van Aleko Panagoulis voorlas. Panagoulis luisterde, inspecteerde de erewacht, stapte haastig de gevangenis- (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON/SAN CLEMENTE Op vrijwel hetzelfde moment dat president Nixon op een persconferentie in San Clemente verklaarde dat de Watergate-affaire „verleden tijd” is, ontbrandde in Washington de juri dische strijd over de vrijgave van de Witte-Huisbandopnamen met ge sprekken over het schandaal. In een televisiegesprek zei de voormalige Democratische presidentskandidaat George McGovern „dat ons bijna geen alternatief rest dan de afzettingsprocedure tegen Nixon in het Congres op gang te brengen.” „Komedie” poort uit en viel enkele seconden later in de armen van zijn moeder. Speciale regelingen k Nixon: „Watergate verleden tijd HENRY KISSINGER (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE Papadopoulos is geestesziek in het bijzonder aan de Scandinavi sche landen en Nederland.” had ik een gat in de celwand ge maakt met een lepel. Toen ik door het gat wilde kruipen bleef ik vastzitten en werd gepakt. Een andere keer was ik een paar dagen op vrije voeten, maar ik werd verraden. Ook is er een complot op touw gezet om mij te bevrijden. Dat werd georganiseerd door Lady Fleming.” Aleko Panagoulis antwoordde op de vraag of hjj weer zou proberen Pa padopoulos uit de weg te ruimen: „Ik zal mijn plicht doen.” DEN HAAG Ook het kabinet-Den Uyl stapt niet af van het heffingsbegin- sel in de ontworpen Selectieve Investe- rings Regeling ter afremming van de economische activiteiten in de Randstad Maar naast de heffing komt een vergun ningenstelsel op de voorgrond te staan. Dit blijkt uit de bij de Tweede Kamer ingediende wijzigingen. De Indiase regering probeert deze trek naar Calcutta te voorkomen omdat het onmogelijk is in de stad werk te vinden. De president zei niet verrast te zijn over de uitkomst van opinieonderzoeken, die aantonen dat de grote meerderheid van de Amerikaanse bevolking meent dat hij de geluidsbanden met Watergate- gesprekken moet overdragen. „Het prin cipe van vertrouwelijkheid bestaat nu eenmaal, of het bestaat niet”, zei de president. Een compromis betekent dat aan dat principe voorgoed onherstelbare schade is toegebracht. Daarom blijven we op ons standpunt staan om die banden niet uit te leveren. Nixon herhaalde dat hij zich wel bij een uitspraak van het opperste gerechte lijke college in de Verenigde Staten zou neerleggen. Apparatuur om telefoongesprekken af te luisteren, was in de geschiedenis van De mogelijkheid dat de ministers het werkingsgebied van de wet uitbreiden als in randgebieden ook afremming noodzakelijk blijkt, is geopend. Deze be paling stond ook in het voorontwerp, maar verdween weer bij de eerste wijziging. De Tweede Kamer kan dan achteraf goedkeuring geven. Reeds nu is, onder ander op aandrang van de Tweede Kamer, het werkingsgebied ingekrom pen: Alkmaar, Langedijk, Sint-Pancras en Heerhugowaard zijn evenals de rest van de Kop van Noord-Holland uitge- uitgezonderd. LONDEN (AP). Een van de groot ste Britse bookmakers heeft gisteren verklaard dat men bij hem kan gokken op het resultaat van het Watergate- schandaal. De bookmaker geeft Nixon een goede kans dat hij tot het einde van zijn ambtstermijn zal aanblijven. Lad brokes, die meer dan 1100 gokkantoren heeft in Groot-Brittannië, biedt drie te gen een dat Nixon zal aanblijven. Regelmatig werd ik door de bewa kers afgeranseld. Dertig keer ben ik in hongerstaking gegaan. Mijn vrij heid heb ik niet aan Papadopoulos te danken, die belachelijke kolonel! Nee, mijn vrijheid heb ik te danken aan het Griekse volk en het buitenland, de Verenigde Staten altijd gebruikt voor redenen van nationale veiligheid, zei Nixon. Onder Nixons voorgangers, de presidenten Kennedy en Johnson, was het zelfs veelvuldiger toegepast. Daar mee wilde de president hen zeker niet beschuldigen. Maar als de voormalige minister van Justitie, Robert Kennedy door tien telefoons méér af te tappen de moord op zijn broer had kunnen voor komen, was dat in de ogen van Nixon zeker gerechtvaardigd geweest. Nixon werd ook gevraagd naar de verklaringen van zijn vroegere minister van Justitie, John Mitchell. Deze had de president vóór de verkiezingen van 1972 niets over de Watergate-affaire willen vertellen omdat hij het ontslag van de betrokkenen vreesde, waardoor de uit komst van de verkiezingen gevaar had kunnen lopen. „Ik zou verwacht hebben dat Mitchell mij van zijn aandeel of het aandeel van anderen op de hoogte had gesteld”, zei Nixon, „maar hij zei niets. Als hij het me echter wel had verteld, zou ik zeker van leer zijn getrokken.” Een journalist vroeg of de president ooit had overwogen af te treden tijdens de Watergate-crisis; of hij nu zou aftre den als hij merkte dat zijn vermogen om te regeren ernstig was aangetast; en hoeveel de positie van de president in zijn eigen ogen verzwakt was. Nixon antwoordde dat hij niet aan aftreden denkt als gevolg van de Water gate-affaire en dat dit trouwens „een zaak van het verleden is”. Nixon berisp te de aanwezige verslaggevers dat zij blijkbaar geen andere pijlen meer op hun boog hadden dan Watergate. „Ons doel moet zijn voorwaarts te gaan. Ik heb nog drieëneenhalf jaar voor de boeg en ik wil er elke dag van uitbuiten om de doelen die wij ons voorgesteld heb ben te verwezenlijken”, aldus Nixon. Bepaald is dat vrijstelling geldt in geval van herbouw na verwoesting of na ontruiming wegens sanering en derge lijke. Bij algemene maatregel van be stuur kunnen vrijstellingen worden ge geven voor gebouwen als kerken, zie kenhuizen, scholen, gebouwen die belang rijke recratieve, sociale of culturele functies hebben, detailhandels- en am- bachtsgebouwen en andere dienstverle nende of rechtstreeks consumptie-verzor- gende functies hebben. Uitgezonderd zijn ook gebouwen voor het tegengaan of beperken van milieuhinder. „De democratisering die Papado poulos wil doorvoeren is een kome die. Hij is er alleen op uit zo lang mogelijk de macht in handen te hou den. Die kerel is geestesziek, hij is abnormaal. De rechters in Grieken land verzaken hun plicht, evenals tijdens de Duitse bezetting. De aarts bisschop die Papadopoulos ingewijd heeft, is een grote schoft. Geen gees telijke die respect voor hem heeft.” Aleko Panagoulis heeft vijf keer gepoogd te vluchten. „De eerste keer invrijheidstelling van dwingen. De oudste broer van Aleko ver dween in 1968 onder onopgehelderde omstandigheden. Volgens de moeder van Aleko Panagoulis is haar oudste zoon vermoord. Aleko is 34 jaar, maar ziet er tien jaar ouder uit. De moeder van Aleko heeft nooit gepro beerd de vechtlust van haar zoons in te dammen; ze moedigde ze zelfs aan. Op de vraag of Aleko terug gaat naar de hogeschool, antwoordde hij: „Nee, ik moet mijn plicht doen. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat ik vrij ben. Vijf jaar lang heb ik in de gevangenis doorgebracht. Niet in een nauwe cel. Nee, in een ruim graf. Ik zag geen daglicht. CAIRO (DPA). In de Noordjemeni- tische hoofdstad Sanaa zijn gisteren twaalf ter dood veroordeelde „saboteurs” terechtgesteld. Dit meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. randstedelijk gebied van de weste lijke provincies. In het vorig jaar oktober voorgestelde ontwerp werd het vergunningenstelsel tot het Rijnmondgebied beperkt voor alle gebouwen en installaties en buiten Rijnmond alleen voor kantoren en zeer grote projecten. Zoveel mogelijk zal nu de lagere overheid het vergunningenstel sel uitvoeren. In Rijnmond kan dit sys teem direct ingaan. Alleen over zeer grote projecten voor Rijnmond zal in Den Haag worden beslist. De lagere organen zullen niet namens de betrokken ministers beslissen. Zij krijgen een eigen bevoegdheid, maar hun beleid moet passen in dat van de ministers. Algemene regels zullen daarbij bindend kunnen werken. In bepaalde gevallen kunnen de bewindslieden bin dende aanwijzingen aan de lagere over heid geven. Nixons advocaat Charles Alan Wright beschuldigde op de gerechtelijke hoorzit ting in Washington het openbaar minis terie ervan een afwijkende uitleg te geven aan de Amerikaanse grondwet om Nixon zo te dwingen de omstreden ban den in te leveren. Wright verdedigde Nixons beslissing om de banden niet vrij te geven. Het werd een van de zwaarste pers conferenties die president Nixon ooit heeft gegeven. De harde vragen logen er niet om. De aankondiging van de presi dent, dat hij het ontslag van minister van Buitenlandse Zaken William Rogers had aanvaard, en nu dr. Henry Kissinger had aangewezen als de nieuwe man, viel haast in het niet. Het spervuur van vragen over Watergate duurde bijna 50 minuten. Had de president het Ameri kaanse volk niet misleid? Had hij zijn eed als president niet geschonden? Zeer kort werden ook nog twee ande re onderwerpen aangesneden: Agnew in wie de president volledig vertrouwen uitsprak en de bombardementen op Cambodja. Was hij het Amerikaanse pu bliek niet een verontschuldiging schuldig voor de bombardementen op Cambodja, die ruim een jaar lang geheim waren gebleven? Een van de eerste vragen die de presi dent te beantwoorden kreeg, had betrek king op de waarschuwing van L. Patrick Gray, voormalig hoofd van de FBI, als zouden enkele topassistenten in het Wit te Huis proberen hem „dodelijk te tref fen”. Of Gray die sterke woorden had gebruikt in dat telefoongesprek wist de president zich niet te herinneren, maar de boodschap van het waarnemende hoofd van de binnenlandse veiligheids dienst was duidelijk genoeg geweest. Nixon had Gray geantwoord dat hij in ieder geval door moest gaan met het onderzoek. „Dat leek me voldoende.” Dit betekent dat als men drie gulden inzet men één extra krijgt als men op Nixon’s aanblijven gokt en dit ook ge beurt. Wanneer men echter op het aftreden van Nixon gokt en de Amerikaanse president treedt inderdaad af, dan krijgt men voor elke ingezette gulden er twee terug. Een woordvoerder van Ladbrokes zei dat men hiertoe was overgegaan omdat veel mensen belangstelling hadden ge toond. „Er wordt zwaar gegokt. De meesten gokken op het aanblijven van Nixon”, zei de woordvoerder- „Men moet echter drie jaar wachten tot de uitslag bekend is”. CALCUTTA (AFP). Meer dan 100.000 mensen zijn uit het door een hongersnood getroffen West-Bengalen en de provincie Bihar naar de Indiase ha venstad Calcutta gevlucht. Naar gisteren is meegedeeld zijn de straten van de stad overvol met mannen, vrouwen en kinderen die trachten op een of andere manier in leven te blijven. „Papadopoulos is door de knieën gegaan onder druk van de publieke opinie. Papadopoulos is een misdadi ger die zich van de macht heeft meester gemaakt. Vanaf de machtso vername was het de plicht van iedere burger een dergelijk figuur onschade lijk te maken. Onder dergelijke om standigheden wordt de burger officier van Justitie. De aanslag is toen mis lukt. Ik werd tweemaal ter dood veroordeeld. De hele wereld sprong toen voor mij in de bres. Ik heb er niet om gevraagd. Het had me niets kunnen schelen tegen de muur gezet te worden. Ik heb nooit gratie gevraagd. Ik heb geen papier getekend om op vrije voeten te komen. Ik zal ze geen kans geven propaganda te maken met hun zoge noemde barmhartigheid. De strijd gaat voort.” ’s Avonds bezochten wij Panagoulis bij zijn moeder in de Atheense voor stad Glyphada. Het huis was v<ol vrienden en kennissen; Panagoulis was eindelijk vrij, na vijf jaar. En toch was de vreugde gedempt. De familie is zwaar beproefd. De vader van Panagoulis zou aan folteringen zijn bezweken. Stathis Panagoulis, een jongere broer van Aleko, zit nog in de gevangenis. Waarschijnlijk valt hij niet onder de gratiemaatregel. Stathis werd veroordeeld tot twee maal vijf jaar gevangenis. Hij had een plan beraamd om buitenlandse diplomaten te ontvoeren, teneinde de (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Scotland Yard is de da ders op het spoor die de laatste dagen aanslagen plegen met brand- en brief- bommen op Londense warenhuizen. De pofitie helt steeds meer over tot de mening dat deze aanslagen en de bom die het afgelopen weekeinde in een boodschappentas in Hampstead werd ge vonden, het werk zijn van dezelfde or ganisatie. Gisteren werd een nieuwe brandbom (de 14e) gevonden in het Londense kle dingmagazijn van Dickens en Jones. Een boekenbom werd aangetroffen in het hoofdkwartier van de Conservatieve Partij. Verder bleef het rustig in Lon den. De bommen kwamen niet tot ont ploffing. De verdachten naar wie Scotland Yard zoekt, zijn een man en een vrouw die als echtpaar opereren om geen arg waan te wekken. Ze zoeken in de winkels op hun gemak tussen de kleding rekken en plaatsen dan de bommen. Over de organisatie achter de aansla gen bestaan vele opvattingen. Men wijst erop dat het voorlopige IRA weliswaar de brandbommen in het warenhuis van Harrod’s afgelopen zondag had aange meld, maar daarna zijn er veel andere (mislukte) aanslagen bij gekomen, waaro ver het IRA het zwijgen heeft bewaard. Mogelijk is er sprake van een groep „heethoofden”, die zich aan het gezag van het IRA in Noord-Ierland heeft onttrokken en op eigen houtje opereert. Het aantal meldingen voor bomalarm In Londen liep gisteren op tot over de 100. Een paar postkantoren werden eni ge uren ontruimd; het bleek echter alle maal vals alarm. De Zweedse premier Olof Talme deelt verkiezingsspeldjes uit in een Stockholms ondergrondse-station. Op 16 september worden in Zweden algemene verkiezingen gehouden. Bang voor stemmenverlies heeft de regerende sociaal-democratische partij verlichting van de inkomstenbelasting voor de middengroepen aangekondigd. Het drama, dat vijf jaar lang Grie kenland, maar ook het buitenland be roerd had, was geëindigd. De eerste woorden die Panagoulis zei: „Het is een groot ongeluk voor het Griekse volk dat het mij in 1968 niet gelukt is Papadopoulos uit de weg te rui men. Ik blijf echter strijden.” Vervol gens deed Aleko zijn hemd omhoog en toonde de journalisten de littekens van de mishandelingen die hij te verduren had gehad. Ook moet het afgelopen zijn met de verstrekking door de provinciale griffies aan belangstellenden van namen en adressen van hen, die in een bepaalde periode een rijbewijs hebben behaald. Naar het oordeel van beide Kamerleden is een en ander in strijd met het wegen verkeersreglement In gisteren gestelde schriftelijke vra gen zeggen de socialistische kamerleden dat de rijksdienst voor het wegverkeer door tussenkomst van het rijkscompu- tercentrum de namen en adressen van de houders van kentekens verkoopt aan om. de RAI te Amsterdam, die deze gegevens op zijn, beurt weer doorver koopt. Met deze adressenhandel zijn, al dus de Kamerleden, vele tonnen ge moeid. De verstrekking zou plaats vin den door overdracht van de computer banden. Het oorspronkelijk voorgestelde heffingstarief van 40 percent op de investeringen in gebouwen is nu teruggebracht tot 25 percent. Voor installaties in de open lucht is een verlaging van 5 tot 3 percent door gevoerd. Het eerste kwart miljoen voor gebouwen en de eerste twee miljoen voor de installaties zijn vrijgesteld. Het vergunningenstelsel dat eerst beperkt zou gelden, krijgt nu een algemene werking voor bouwprojecten boven een miljoen en installaties boven vijf miljoen, een en ander uitsluitend in het De ministers van Ruimtelijke Orde ning en Economische Zaken zullen spe ciale regelingen treffen voor sanerings- of reconstructiegebieden in bepaalde ste den. Die kunnen dan voor een bepaalde termijn van de heffing worden uitgezon derd. Een aantal gemeenten zal als groei kernen worden aangewezen. Daar geldt dan een gehalveerd tarief. Het tarief zal ook gelden voor kanto ren en veilingcomplexen, gebouwen voor opslag en overslag, overdekkingen van scheepshellingen en dokken, gebouwen van dagbladbedrijven, showrooms, toon zalen, beursgebouwen. Dienstgebouwen voor de lagere overheid en agrarische gebouwen waren al vrijgesteld. Daaraan worden toegevoegd: gebouwen van de centrale overheid met een regionale funqtie, gebouwen voor het openbaar vervoer, hotels, cafés, restaurants. DEN HAAG. De Kamerleden De Vries en Knot (beiden PvdA) vinden het onjuist dat de adressenbestanden van de houders van kentekens „zonder enige terughoudendheid” in de handel worden gebracht. Zij hebben minister De Gaay Fortman (Binnenlande Zaken) en mi nister Westerterp (Verkeer) gevraagd zo spoedig mogelijk daaraan een einde te maken. Aleko af te p

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3