Duikteam IJmond start met jeugdafdeling Gewestbestuur bezorgd over werkgelegenheid IN DE VISHAL I Velsen vraagt vijfhonderd collectanten o® Velsen Hell Drivers weer in a 5 TWEEHONDERD JAAR OUDE MOLEN UIT SANTPOORT KRIJGT NIEUW DAK a Tienjarigen kunnen lid worden NATIONALE INZAMELINGSACTIE Hobo String Band Pen-Centrum in Straf voor inbreker half jaar uitgesteld BRIEF NAAR PROVINCIALE STATEN Kort IJmondnieuws V. ll DONDERDAG 23 AUGUSTUS IJMUIDER COURANT 4 1973 i®* 11 Oude vaklui Gevaarlijk ■Hn£. w® p A «W f -All trots in het net De Santhaes” straks weer (Van een onzer verslaggevers) Bk- De molen „De Santhaes” uit Santpoort, die dateert uit 1779 en die momenteel wordt voorzien van een nieuwe rieten dakbedekking. Vrijdagavond heeft het PEN dan nog disko „Allerhande” en zondag middag de top 40. Zondagavond Blues en Folk/Country Show. De heer F. BesanQon. plaatsvervan gend directeur van de KLM, is tot zijn opvolger benoemd. Rietdekker N. Molenaar: „Zo’n karwei als dit is zo ongeveer wel het moeilijkste voor de rietdekker. Door de vele rondin gen en holtes valt het niet altijd mee I ARNHEM. Het gerechtshof in Arn hem heeft ten aanzien van een 30-jarige Hagenaar, een gerenommeerde inbreker, een bijzondere beslissing genomen om zijn pas begonnen huwelijk staande te houden. Bij hanteren van een vergunningen stelsel zal een „geval tot geval”-beoorde- ling moeten worden toegepast waarbij de betrokken gemeenten de mogelijkheid moeten hebben hun standpunt kenbaar te maken. Een vraagteken wordt gesteld bij de tunnel bij Buitenhuizen. Naar de mening van het gewestelijk bestuur zal een tunnel op die plaats het minste effect sorteren voor de beoogde over- looprelaties. De voorkeur dient te wor den gegeven aan een tracé van Rijksweg 16 met een tunnel dichtbij de huidige Velsertunnel (het meest westelijke tracé van de vier varianten). Voorts wordt de noodzaak van een snel en frequent openbaar vervoer kenbaar gemaakt. Schiphol. Dr. G. van der Wal heeft op de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Martinair in verband met zijn pensionering als presi- dent-directeur van de KLM zijn functie van commissaris van Martinair neerge legd. SANTPOORT In een warme nazomerzon liggen de laatste paar dagen twee mannen op het steil hellende dak van de bijna twee honderd jaar oude korenmolen „De Santhaes” riet te vlechten. Het zijn de rietdekkers S. en N. Molenaar uit Haarlemmerliede en zij voor zien de fraaie Santpoortse molen van een nieuwe dakbedekking. Als dat karwei geklaard is wat vol gens berekening en met een knip oog naar de weergoden vrijdag over een week het geval zal zijn is eigenlijk letterlijk en figuurlijk de kroon gezet op de restauratie werkzaamheden aan deze molen, die al acht jaar geleden tot stand kwamen Aanstaande zaterdag zal de Hobo String Band bekend door zijn geheel eigen sound optreden in het Pen-Jeugdcentrum. De groep bestaat uit Will Joore (bassist), Gert van Leeuwen (bongo’s, wasbord-sound en zang), Leen Mulder (Viool, gitaar, mandoline, ukelele en mondharmoni ca) Dick Kuin (banjo, gitaar, mond harmonica en percussion) en Rob Schadd (gitarist, autoharp, concertina, mondharmonika en zang). Pastoraat. Ds- H. J. Nieuwenhuis in Kampen heeft de benoeming tot bij stand in het pastoraat van de Gerefor meerde Kerken in Velsen aanvaard. De rietdekker er ztfn er nog zo’n driehonderd in heel Nederland ver keert dus in de gelukkige omstandigheid dat hij niet meer elk klusje hoeft aan te nemen. Waarom dan wel zo’n karwei waar meer gevaar bij is? S. Molenaar: „Omdat dit erg mooi werk is. Hier komt het gedegen vakmanschap bij kijken. Ook het binnenwerk van het dak, de latten zijn allemaal vernieuwd. Als zoiets klaar is, dan ben je er wel een beetje trots op”. De KLM heeft 25 procent van de aandelen van Martinair, de Nederlandse Scheepvaartunie 49 procent. De overige aandelen zijn in handen van diverse banken en financiële instellingen. VELSEN. Op de avond van maan dag 3 september zal in geheef Nederland dus ook in Velsen een grote huis- aan-huis-bliksem-inzamelingsactie wor den georganiseerd om gelden bijeen te krijgen voor het nationaal geschenk voor koningin Juliana ter gelegenheid van haar zilveren regeringsjubileum. Zo als bekend wil de koningin dit nationaal geschenk ten goede laten komen aan het kind in nood. Hierbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan de bouw in ons tand van een tweede dialyse-centrum voor jeugdi ge nierpatiënten, en buiten ons land aan concrete projecten, als de opbouw van geïntegreerde kinderzorg in enige ont wikkelingslanden. Vooralsnog ziet het gewestbestuur grote gevaren in een ongenuanceerd be leid ten aanzien van het weren of ver plaatsen van kwalitatieve werkgelegen heid, passend in de structuur van Zuid- Kennemerland. Een onderzoek naar de betekenis van deze werkgelegenheid in de regio wordt wenselijk genoemd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het dagelijks bestuur van het gewest Kennemerland heeft provinciale staten een commentaar toe gestuurd op de provinciale beleidsnota betreffende de overloop. Zuid Kenne merland is zeer nauw betrokken bij de overloop als uitstralingsgebied. Volgens het gewestelijk bestuur maken onduide lijkheid met betrekking tot de te ver wachten verhuisbewegingen en afhanke lijkheid van beslissingen van hogere overheden het zeer problematisch een eigen ontwikkelingsbeleid uit te stippe» len. 4-au. Hij was vorig jaar in Zutphen voor inbraken veroordeeld tot acht maanden gevangenis. Op voorstel van de procu- reur-generaal, mr. J. van IJsendoorn, besloot het Arnhemse hof het leven en werken van P. nauwkeurig gade te laten slaan om dan over een half jaar een beslissing te nemen over de straf- om het riet onmiddelijk goed te plaat sen. Meestal zitten we op z’n hoogst een meter of tien en het dak van ’n huis is ook veel minder steil”. Maar de neven Molenaar hebben meer kappen van molens vernieuwd. Ook de molen „De Slokop” in Spaarndam heb ben zij bedekt en nog niet zo lang geleden kwam er een molen gereed in Purmerend. De Molenaars zijn oude vak lui, die kwaliteit willen leveren. Daar om hebben zij aan werk geen gebrek, of liever: ze kunnen het niet aan. „Vooral de laatste jaren, iedereen wordt weer gek op een rieten dak en nu veel mensen een tweede huisje of een boerderijtje aanschaffen, kan je wel dag en nacht bezig blijven, als je tenminste overal op in gaat”. IJMUIDEN. Het duikteam IJmond wil een jeugdafdeling oprichten. Werd het lidmaatschap van deze vereniging tot nu toe alleen maar verleend aan zestien jarigen en ouderen, ook jongens en meisjes vanaf tien jaar zjjn nu welkom. Dat wil overigens niet zeggen dat de jongens, en meisjes die hiervoor belang stelling hebben, onmiddellijk naar de winkel moeten snellen om een volledige duikuitrusting aan te schaffen. Dat zou wat al te voorbarig zijn, want het dui ken voor jeugdige personen is nu een maal onderworpen aan zeer strenge ge zondheids- en veiligheidseisen. Kinderen mogen pas vanaf hun twaalfde jaar met perslucht duiken en dan alleen nog in een zwembad. En op veertienjarige leeftijd kan onder bepaal de omstandigheden en uiteraard onder deskundige leiding gedoken worden in buitenwater. Deze bepalingen zijn niet zo maar gesteld. Ze beschermen in feite al te jonge kinderen die lichamelijk nog niet volgroeid zijn vooral wat de longen betreft en derhalve nog niet aan deze sport kunnen deelnemen. Niettemin worden er bij het Duikteam IJmond tal van activiteiten voor de jeugd georganiseerd. Het is de bedoeling dat de jongens en meisjes allereerst zo vertrouwd raken met het water dat zij zich onder de waterspiegel net zo thuis voelen als er boven- Vervolgens wordt de snorkel geïntroduceerd, waarna het verkennen onder water kan beginnen. In een later stadium komt de persluchtap- paratuur aan bod en wordt hiermee geoefend. Jongens en meisjes die belangstelling hebben kunnen contact opnemen met L. Sparrius, Heerenduinweg 85, G. van Broekhuijsen, Lijsterlaan 4 of C. Snij ders, Kanaaldijk 232. Vrijdag- en zaterdagavond om acht uur is het weer stunten geblazen op het parkeerterrein aan de Minister van Hou tenlaan wanneer de in Velsen bekende cHell Drivers weer hun jaarlijkse op wachting komen maken. Dit stuntteam afkomstig uit Düsseldorf zal met gewone personenauto’s de meest gedurf de capriolen uithalen, zoals het rijden en springen over schansen en het nemen van vurige baricades, dit alles met zeer hoge snelheden. Tot slot van het festijn worden dan ook nog even enkele sloop- karretjes volledig in elkaar gereden. Beide shows beginnen om acht uur. Op de foto: De Hell Drivers tijdens hun gevaarlijke capriolen eerder in Vel sen. Op het dak van de „Santhaes” wordt als het ware met doodsverachting nieuw riet aangebracht door de beide neven Molenaar uit Haarlemmerliede. „Een moeilijk, maar mooi karwei”. —BEZWAARSCHRIFT. Het Contact Na tuurbescherming Noord-Holland heeft bij het provinciaal bestuur protest aan getekend tegen onder meer het tracé van S15 Beverwijk-Alkmaar ter hoogte van Castricum. Het tracé komt voor als ontwerp op het te wijzigen wegenplan 1968. Rietdekker Molenaar die zijn naam niet voor deze gelegenheid heeft aange past, maar al zo heette toen hij zijn eerste strootje vlocht zegt: „Toen de molen destijds gerestaureerd was ver keerde de dakbedekking nog in redelijke staat. Het was toen echt niet nodig om er onmiddellijk ’n nieuwe rietbedekking op te gooien. Maar het moest er nu toch van komen”. Volgens N. Molenaar kan „De Sant- ahes” er straks weer jaren tegen. Zijn neef, waarmee het Rietdekkersbedrijf Fa. Molenaar practisch compleet is, meent dat de oude rietkap van de mo len, die het type van de zogenoemde „bovenkruier” is, wel zo’n zestig jaar is meegegaan. Ontweer vijftienhonderd bossen riet denkt hij nodig te hebben om de kap van „De Santhaes” geheel in het nieuw te steken. In onze ogen levensgevaarlijk bewegen de rietdekkers zich over ’t ijzig hoog gelegen dak van de molen. Want zo’n molen is veel hoger dan je denkt als je veilig beneden op de grond staat. De rietdekkers vinden op het dak steun doormiddel van een plankier dat met haken in het riet van de dakbedekking geslagen wordt. Wil deze collecte ook in Velsen slagen en vooral gezien de sympathieke be stemming van de gelden is dat een absolute eis dan zijn er zeer veel collectanten nodig: om precies te zijn 500. Met dit aantal zal elke collectant slechts een klein aantal woningen be hoeven te bezoeken en kan binnen onge veer één uur klaar zijn. De collecte begint overal in het land maandag 3 september, ’s avonds om vijf voor half negen en wordt gelijkertijd ondersteund door speciale programma’s op televisie en radio. Het moet mogelijk zijn, dat Velsen minstens het vereiste aantal col lectanten oplevert. Naar verenigingsbe sturen en onderwijsinstellingen is een oproep uitgegaan om leden en leerlingen op te wekken te gaan collecteren. Om dat de vakanties pas achter de rug zijn en met name de verenigingen nog wei nig contact met de leden zullen hebben, wil het gemeentebestuur deze oproep gaarne nog eens herhalen. Ieder, die 14 jaar en ouder is kan ertoe bijdragen deze inzamelingsactie te doen slagen, door zich aan te melden als collectant: op het Stadhuis kamer 208 of telefonisch (02550-19000 toestel 354) of na bureautijd aan het adres Lijsterbeslaan 5, telefoon 10510. Het gemeentebestuur, De Velser Sportstichting, De Velser Gemeenschap en De Velser Jeugdcentrale scharen zich volledig achter deze actie. Aan de woensdagmarkt werd te IJ- muiden aangevoerd: 3580 kg tong; 8 kisten tarbot en griet; 80 kisten kabel jauw; 275 kisten koolvis; 133 kisten schelvis; 15 kisten wijting; 223 kisten schol; 25 kisten schar; 2350 kisten ha ring; 604 kisten makreel; 131 kisten varia. PRIJZEN IN GULDENS:: Per 1 kg; Grote tong 11,18-10,41; mid- deltong 10,51-10,02; kleinmiddeltong 11,24-10,50; tong 1 10,28-9,61; tong 2 8,44- 7,82; tarbot 9,35-9,04. Per 50 kg: Tarbot 29-152; griet 169- 151; kabeljauw 1 94-81: kabeljauw twee 101-100; kabeljauw 3 108; kabeljauw 4 113; kabeljauw 5 84-61; schelvis 1 100: schelvis 2 87; schelvis 3 83; K. schelvis 4 68-38; koolvis 1 en 2 54-44; koolvis 3 63- 55; koolvis 4 57-48; schol 1 115-113; schol 2 128-117; schol 3 125-100; schol 4 81-70; schar 80-25; wijting 2 65-57; vrij- ting 3 en 4 66-28; makreel 1 105; ma kreel twee 95-23; makreel 3 24,80-23; haring 1 36,80-25,50; bot 26-21; hake 235; horsmakreel 13-11; rodepoon 65-54: poon 65: haai 67; tongschar 102; steenbolk 38. Per 125 kg: Grote leng 158. Aan de woensdagmarkt werden de volgende besommingen gemaakt: KW 74 22.160; KW 171 33.600; IJM 9 35.680; IJM 36 ƒ5.410; IJM 44 ƒ7.000: IJM 57 f18.410; EB 70 1.600: SCH 43 ƒ4.170; SCH 64 5.550; SL 6 1.580; UK 48 f 5.590; UK 56 5.000: U K70 f2.080; VD 9 ƒ2.170; VD 15 2.780: VD 25 2.300; VD 89 f 7.240; YE 25 f 1.760: IJ M 15 2.220; IJM 23 2.370: ZL 6 ƒ2.530. Spanvissers: UK 78 en UK 107 f 2.440; U K135 en UK 145 400; U K196 en K 234 600. Er wordt op gewezen dat in de Haar lemse nota „Woningbouw op langere termijn ten behoeve van Haarlemmers”, aanvaard op 23 augustus 1972 dan ook ernstige ongerustheid is uitgesproken over de bestuurlijke, organisatorische, fi nanciële en formele mogelijkheden voor het evenwichtig sturen van de overloop. De ongerustheid is vooral gebaseerd op de nog steeds niet beantwoorde vraag op welke wijze kan worden voorkomen dat Zuid-Kennemerland door een ver sneld migratieproces maatschappelijk wordt „gedraineerd”. Het bestuur van het gewest acht het daarom van het grootste belang dat de stuurgroep noordelijk deel Randstad heeft besloten tot een studie gericht op de mogelijke gevolgen van de uitstraling voor het zuidelijk deel van de provincie. Ook zal naar maatregelen worden ge zocht om ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. De resultaten van dit onder zoek zullen volgens het bestuur van het gewest van doorslaggevende betekenis zijn voor het antwoord op de vraag of en in welke mate in de regio een op uitstraling gericht bedrijfsvestigingsbe- leid gevoerd zal kunnen en moeten wor den. A. Y F

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5