Spaanse bond: Geestdriftig onthaal voor Johan Cruyff in Barcelona amateurstayers Ik vlieg uit elkaar van de zenuwen Noorwegen tegen Nederland komt De Jong toch in eindstrijd op de televisie JE TOTAAL MET JEZELF AF” certificaat” „Peil jeugdatletiek enorm gestegen” „Wachten ca „OP ACHTERVOLGING REKEN „Zilveren” Herman Ponsteen: „Ik moet nog veel leren” S9 A rfl pc* lis c V/ VAN DRUNEN AAN VOORAVOND EK: RENE PIJNEN FAVORIET VOOR WERELDTITEL ACHTERVOLGING PROFS i 'W 19 VRUDAG 24 AUGUSTUS 18 1973 i i J Boeiend Koud kunstje CIJFERS VAN SPORTTOTO 2 A I 1 JF» .<4 -JI j-d* r KT s (Van onze sportredactie) i Ruud Wielart: vorm van de dag. (Van onze sportredactie) 1840, PETER HEERKENS. i. Herman Ponsteen: wel voldaan. (Van onze sportredactie) SAN SEBASTIAN In de rust na het tumult, bedacht Herman Ponsteen (20 jaar, MTS-leerling richting bouwkunde in Almelo) dat het eigenlijk helemaal geen ramp voor hem was, het verliezen met bjjna vjjf seconden verschil van de achter- volgingsfinale tegen Knut Knudsen. „Zilver”, redeneerde htf, „is ook mooi, en hoe veel z(jn er die kunnen zeggen dat ze in twee dagen twee medailles hebben ge wonnen, bovendien op zulke uiteenlopende onderdelen als ik reed. Natuurlijk voel ik me een beetje bedonderd, wie zou dat niet zjjn, maar als ik eraan denk dat ik hier meer bereikt heb dan tevoren verwacht mocht worden, ben ik dik tevreden”. /oor :hte Qua karakter leer je jezelf compleet kennen, want je moet na een race altijd nagaan op welk detail je iets goed of fout deed. Daarna heb je weer de kans dat in praktijk te brengen. Ik vind dat iets geweldigs”- Het „Cruyff, Cruyff” was niet van de lucht en de politie moest een cordon leggen om de miljoenenspeler en zijn vrouw Danny, opdat de aankomsthal veilig zou worden gehaald. Tijdens de geïmproviseerde persconferentie toonde de oud- open baan kwam het echter niet. „Twee jaar geleden wilde ik, maar toen kort het niet omdat ik het Nederlands kam pioenschap miste door contractuele ver plichtingen in Zweden, en vorig jaar moest ik van mijn Franse sponsor de Ronde van Luxemburg rijden, die gelijk viel met het nationaal kampioenschap, zodat ik me toen ook niet kon kwalifi ceren”. „Zo’n wereldkampioenschap beteken! toch wat anders dan een wedstrijdje in de winter. Het heeft me eigenlijk nooit moeite gekost om een achtervolging te X te* r* A PSV heeft in Lier een oefenwedstrijd tegen de Belgische club Lierse SK met 1-0 gewonnen. René van de Kerkhof scoorde in de 66ste minuut. gedachten daaraan blijken ver vooruit te lopen, want voorlopig wil Herman Pon steen geen profcontract. „Misschien over twee of drie jaar. Die tijd heb ik echt nog wel nodig om me goed te bekwa men”. Hij werkt eraan via lange gesprekken met meer ervarenen in het vak, begelei ders en renners. „Ik zit er zo kort in”, zegt hij, „dat ik nog veel te leren heb. Ik luister graag naar gesprekken tussen oudere renners die een hoop beleefden. Ze maken me een stuk wijzer over leefregels, bepaalde gewoontes en hoe je bijvoorbeeld contracten moet regelen. Dat zijn voor mij allemaal onbekende zaken, al werd ik een hoop wijzer van Vandaar dat Herman Ponsteen zich heeft voorgenomen zijn wielercarrière zeker op de baan voort te zetten, maar in elk geval zoals nu de wegrenne- rij niet te verwaarlozen. Een basis dus zoals René Pijnen die koos. Ponsteen: „Zoiets. Alleen zou ik meer zwaardere wegwedstrijden willen rijden, met uit zondering van een Tour de France”. De HILVERSUM. De NOS-televisie zal op woensdag 12 september een recht streekse reportage uitzenden van de in- terland-voetbalwedstrijd Noorwegen-Ne- derland, die in het kader van de voor ronden voor het wereldkampioenschap voetbal in Oslo wordt gespeeld. De re portage is te zien van 18.55 tot 20.45 uur op Nederland 1. Ook de NOS-radio zal een rechtstreekse reportage van deze wedstrijd uitzenden en wel via Hilver sum 3. ARNHEM Met recht kan de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie worde* verweten dat er aan de voorbereiding van atletiekploegen die voor een belangrijk evenement staan vaak maar bitter weinig aandacht wordt besteed. Het was dit seizoen zelfs zo sterk, dat in het kader van de Europa-Cupstrtfd voor dames en heren, de estafette-teams pas enkele uren voor de aanvang van de wedstrijd de zo belang rijke wissels wat provisorisch moesten instuderen. Ajacied zich uiterst ingenomen met het geestdriftige ont haal, dat hem ten deel was gevallen. Cruyff weigerde over de financiële kanten van zijn transfer te spreken („ik praat nooit over geld”) en liet dit over aan Barcelona-directeur Caraben. Johan Cruyff kondigde aan een huis te willen zoeken „in een rustige voorstad van Barcelona” en zei niet te weten of Ajax zonder hem Europees kampioen zou kun nen worden. Cruyff verklaarde geen moeilijkheden te ver wachten met de aanpassing aan het Spaanse voetbal. Vol gende week moet hij terug zijn voor de tweede wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Ijsland, in Deventer. De Nederlandse amateursprinters kon den geen rol van betekenis spelen. Rinl Langkruis slaagde er tenminste nog in de achtste finales te bereiken, maar daarin moest hij buigen voor de Deen Fredborg en de Bulgaar Angelov. In de herkansing versperde de Italiaan Marino voor Langkruis de weg naar de kwartfi nales. Fens en Raaymakers waren in de series en de herkansingen daarvan al uitgeschakeld. Hij werd vorig jaar ontdekt tijdens de populaires op de Apeldoornse wieler baan, waar de vader van de bekende oud-coureur Gerd Bongers hem advi seerde in te schrijven voor het Neder lands achtervolgingskampioenschap. Vanaf dat moment is Herman Ponsteen gevat door het baanwerk, al rijdt hij nog regelmatig op de weg (dit jaar drie overwinningen) en vindt hij dat onder deel van de wielrennerij als het erop aankomt meer échte sport. „Dat baanrij- den”, zegt hij, „is een specialiteit. Je moet op één moment alles geven, ter wijl je in een wegkoers kilometers lang kunt knokken”. Een tweede of derde plaats zou voor lij een enorme teleurstelling zijn. Ik ■n liever vijfde dan dat ik een zilveren f bronzen medaille win Het is Voor mij alles of niks en niet een beetje van iets Als dat gebeurt, een nederlaag in de finale dus, dan denk ik dat ik gek word”. De Amerikaanse Sheila Yount, die als schaatsenrijdster al een reputatie heeft opgebouwd en vorig jaar alles, en ieder een verbaasde met goede resultaten als sprintster op de wielerbaan, onderstreep te haar veelzijdigheid met het veroveren van de wereldtitel op de sprint. In de finale wees Sheila Young de Tsjechische Zajickova tweemaal terug. De veelvou dige wereldkampioene Ermolaeva uit Rusland (34 jaar) moest zich met het brons tevreden stellen. Met Herman Ponsteen, een stevig ge bouwde blonde Twentenaar, is in San Sebastian een van de grootste Neder landse beloftes van de laatste jaren definitief doorgebroken. Pas ruim één seizoen actief op de baan, bouwde hij e?n prestatielijst op die respect afdwingt en voor de toekomst veel belooft: Neder lands kampioen op de kilometer en op de tandem, twee keer tweede in het nationaal achtervolgingskampioenschap, brons op de kilometer in San Sebastian en zilver op de achtervolging. Zodoende duurde het tot vorige maand eer René Pijnen voor de eerste keer van zijn leven op een open baan reed, in Amsterdam, waar hij meteen de Nederlandse achtervolgingstitel won. „Ze hebben me altijd gezegd: dat werk ligt jou. Zoals jij rijdt in winterwedstrijden. moet het een koud kunstje zijn dat ook op een open baan te doen. Vooral Pa trick Sercu hammerde daarsteeds op- IV geloof wel dat het zo is, dat ik aanler -.-b, maar het gebrek aan routine maak e me benauwd”. SAN SEBASTIAN De zenuwen hebben wielerprof René Pijnen (26) zó te pakken, dat hij het gevoel heeft dat er een steen in zijn maag huist en ’s nachts beleeft hij de wildste dromen. „Vannacht”, meldt hij zijn laatste nieu we, „droomde ik dat Baert me na één ronde al inliep en even later zag ik Porter met een rugzak om tegen Van Springel rijden. Ik vlieg zowat uit el kaar van de zenuwen”. Toch kost het hem geen moeite zich in te spannen voor het fijnere precisie werk van de achtervolging, dat hij „een leuk nummer” noemt. Ponsteen: „De achtervolging boeit me omdat het een onderdeel is waarop je helemaal met jezelf afrekent. Je moet je pijn durven doen, jezelf helemaal inzetten en dat vind ik een interessante ervaring. (Van onze sportredactie) DEN HAAG-AMSTERDAM. Voor de Spaanse voetbalbond blijkt alles toch nog niet in het reine te zijn met betrek king tot de transfer van Johan Cruyff naar FC Barcelona, ondanks het feit dat men in de nacht van woensdag op don derdag besloot geen bezwaren te hebben tegen de overeenkomst tussen FC Barce lona en Ajax inzake de Cruyff-transfer. DEN HAAG. De uitslag van sporttoto no. 1, d.d. 19 augustus 1973 is: Deelnemers: 429.115 Brtuo inleg: f 956.508, Prijzenbedrag: 404.602,88 Beschikbaar voor de le prijs, 2e prijs, 3e prijs en de premie 101.150,72. le prijs. 21 winnaars, die elk bruto ƒ4.816,70 ontvangen. 2e prijs: 1206 winnaars, die elk per kolom 83,80 ontvangen. 3e prijs: 14128 winnaars, die elk per kolom f 7,10 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 12 september bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. Een uitlating die doet veronderstellen dat de negen Nederlandse jeugdatleten voor zo’n plak eigenlijk niet in aanmer king komen. „Dat wil ik nu ook weer niet neggen, maar het is soms frustre rend dat het thuisfront alleen medailles weet te waarderen, terwijl een finale plaats zo weinig indruk maakt. In vergelijking met Parijs 1970 is het peil van de jeugdatletiek overal enorm vooruitgegaan. Ook in ons land, al heb 'ik wel eens de indruk dat we die enorme progressie niet helemaal hebben kunnen bijbenen. Dit vanwege de beken de oorzaken. In tegenstelling tot veel Europese landen gaan wij er niet van uit dat de jeugd alles moet opofferen voor die topsport. Een gedachtengang waar ik helemaal achter sta. Er is zoveel meer dan die topsport”. Hoewel de Europese jeugdkampioen schappen nog net in de schoolvakanties vallen, laten bijvoorbeeld studieproble men toch niet na hun stempel te druk ken. „Zo is het voor hoogspringster An- nemieke Bouma onmogelijk om donder dag samen met de ploeg naar Duisburg te reizen, omdat ze midden deze week nog een herexamen moest doen, waar van de uitslag bepalend is voor haar studie aan de academie voor lichamelij ke opvoeding. De Limburgse vijfkamp- ster Mirjam van Laar is maandag al begonnen aan het CIOS. Zij krijgt wel vrij voor Duisburg, maar bepaald ideaal is deze situatie toch niet”, aldus Van Drunen, die in Duisburg echt geen me dailles verwacht, maar toch stilletjes op een uitschieter hoopt. „Ik weet dat het moeilijk te verkopen is aan de buitenwacht, maar het verbe teren van een persoonlijke prestatie is voor mij al een duidelijk winstpunt”. Toch is het niet onmogelijk dat Neder land in Duisburg, evenals in Parijs, tot verrassende klasseringen komt. „Met na me bij het hoogspringen kan de vorm van de dag beslissend zijn. Voor Anne- mieke Bouma die onder andere Olympisch kampioene Ulrike Meyfarth tegenover zich krijgt is het belangrijk Dit wetend komt het bijzonder verras send over, dat de vrijdag tot en met zondag in Duisburg aantredende negen atleten tellende Nederlandse jeugdploeg althans voor Nederlandse atletiekbe- grippen uitstekend voorbereid aan de start komt bij die Europese jeugdtitel- wedstrijd. Voor die negen jeugdatleten was er vorige week op het nationaal sportcen trum Papendal een heus trainingskamp, dat voor sommigen drie, vier en voor enkelen twee dagen duurde. Dan was er voor die talentvolle jeugdploeg, die na een eerste selectie vorig jaar 14 atleten en atletes telde, al vanaf afgelopen win ter een aantal trainingsweken. Boven dien in al die voorbereidingsmaatregelen een drietal medische keuringen van dok ter Van Bakel. Allemaal opmerkelijke zaken, zeker die medische begeleiding, want de KNAU zit inmiddels al geruime tijd zonder een medische commissie. Een mooie basis dus voor Duisburg, waar ongetwijfeld verschillende jeugdige Europese atleten aan de start komen die in 1976 in Montreal voor hun land medailles zullen veroveren tijdens de Olympische Spelen. Iets dat ook in 1970 gebeurde toen Parijs de eerste officiële Europese Kampioenschappen organiseer de. Een titelstrijd waaruit Nederland sterk te voorschijn kwam. Hoogspring ster Mieke van Doorn veroverde er on verwacht het goud, en tienkampen Frank Nusse eiste een bronzen medaille voor zich op. Joop van Drunen, voorzitter van de Nationale Technische commissie junio ren, heeft die succesvolle jeugdspelen van Parijs van dichtbij meegemaakt en hij geeft toe dat hij graag wil tekenen voor een zelfde succes in Duisburg. „De Nederlandse atletiek heeft uitschieters nodig. De ellende is alleen dat uitslui tend medailles het publiek aanspreken”. suf getraind. Hier in Spanje elke dag dik honderd kilometer en steeds met onder brekingen. Hard rijden, remmen en snel optrekken- Zo probeerde ik mijn start voor de achtervolging scherp te maken”. Bovendien, en daar is Pijnen als er kend winterbaanrijder sterk mee in het voordeel, maakten de Spanjaarden een piste die hem geweldig vertrouwd is door een nagenoeg complete overkap ping. De aan de dampige hitte van de zesdaagse gewende Pijnen voelt er zich mee op bekend terrein. „Als ik hier geen wereldkampioen kan worden,” zegt hij, „lukt het me nooit meer. Ik ben alleen bang dat mijn benen blokkeren door de spanning. Die zenuwen vreten me op. Je i-unt je niet voorstellen hoe serieus ik ben”. Het is het gevolg van gebrek aan ervaring in dit werk. Als amateur kwam René Pijnen niet aan baanwedstrijden toe omdat de wegracerij hem vasthield met successen. Als beroepsrenner zocht hij een tijd naar zijn cadans met een zwaar accent op de weg en later een omschakeling naar de baan, waar hij uitgroeide tot een gerenommeerd pistier. schitterend op vele onderdelen en geres pecteerd als zesdaagserenner. Van een wereldkampioenschap op de De Spaanse bond is nog steeds niet af gekomen met zijn fiat inzake de regi stratie van Cruyff. Die registratie zou hem in staat stellen per 1 december in competitie-wedstrijden uit te komen. Te genover een verslaggever van het pers bureau Efe verklaarden woordvoerders van de Spaanse bond dat wordt gewacht met het verstrekken van een spelersli- centie voor Cruyff totdat het transfer- certificaat van de KNVB is gearriveerd. Dat certificaat wordt door de KNVB, voorzitter W. Meuleman benadrukte dat gisteravond nog eens, echter niet eerder verstrekt dan per 1 december, de dag waarop in Nederland de tweede trans ferperiode begint. Meuleman: „Dat certi ficaat loopt ook nog via de FIFA (de wereldvoetbalbond), die zich ook met dit soort zaken bemoeit. Wat ons betreft zijn er geen problemen meer omtrent een transfer van Cruyff. Natuurlijk moet Barcelona wel de transfersom be talen, maar dat is een zaak tussen Ajax en Barcelona, waar wij als bond geheel buiten staan”- Ajax-penningmeester Timman: „De bank van Ajax heeft don derdag uit Spanje de mededeling ont vangen, dat het geld (drie miljoen gul den) telegrafisch zou worden overge maakt”. Uit Barcelona-kringen (die zeg gen dat het met het fiat van de Spaanse bond wel goed zit) werd gemeld, dat Cruyff zijn debuut voor FC Barcelona zal maken op 5 september in een uiteraard vriendschappelijke wed strijd tegen een nog onbekende tegen stander. Toch is René Pijnen, en hij weet dat zelf, ook al rijdt hij vandaag in San Sebastian zijn eerste wereldkampioen schap op de baan in bijna tien wielerja- ren, de grote favoriet voor de achtervol ging bij de profs. Er is voor hem een speciale fiets gebouwd door de bekende mécanicien Jan Legrand, die de rekening nog moet opmaken en waarvan René Pijnen schat dat er aan man-uren ongeveer 4000 gulden mee gemoeid is. Kosten zijn dus niet gespaard, moeite evenmin. Zelden, zegt René Pijnen zelf en wat dat betreft is hij av 'd kritisch is de voorbereiding op een evenement zo de gelijk geweest als dit keer. „Ik heb me Johan Cruyff (voorste rij, derde van rechts) wordt veilig langs de dolenthousiaste menigte op het vliegveld van Bar celona geleid. SAN SEBASTIAN. Jan de Jong heeft zich via de herkansing weten te plaatsen voor de finale van de amateur stayers. Achter gangmaker Bruno Wal- rave werd de Zwanenburger in de her kansing duidelijk eerste. In de finale, waarvoor Gaby Minneboo zich woensdag reeds plaatste, zal De Jong overigens niet achter Walrave (die dan met titel* verdediger Jorst Gnas rijdt), maar ach ter De Ruiter uitkomen. A tei de serie trips die ik het afgelopen jaar met de KNWU maakte. Ik ben een keer of tien uitgezonden, dat waren geweldige ervaringen”. In San Sebastian liet de in éen seizoen zo stormachtig opgerukte Herman Pon steen zich vooral adviseren door bonds- arts Schattenberg en seigneur Tienstra, een hecht samenwerkend team dat hij als een groot vertrouwenscollege bij zich had in de immer moeilijke ogenblikken vóór en na de wedstrijd. Ze gaven hem rust in een woelige wereld, want op de altijd grote drukte rond een baanrenner die zich opwerkt naar succes, heeft Pon steen het niet zo begrepen. „De sfeer van zo’n kampioenschap”, leerde hij tijdens zijn eerste wereldtoer- nooi, vind ik niet gemakkelijk- Er heer sen allerlei andere gewoonten. Ik kreeg een drukte om me heen die ik niet gewend was en waar ik eigenlijk ook geen behoefte aan heb. Zo kort als ik meeloop, heb ik al wel in de gaten dat een hoop van de mensen die zich nu rond je verdringen, je niet meer zien staan als het straks eens wat m inder gaat. Die gedachte irriteert me soms als ze me zo in het middelpunt plaatsen. Dat vind ik eigenlijk maar niks”. •5 winnen. Het ging vlot. Soms liep ik mijn tegenstander in voor ik er erg in had en nu zal ik op een bepaald moment echt moeten knokken. Kijk, en nu is de vraag of ik het kan, dat vechten. Dat weet ik zelf niet. Van de andere kant denk ik: als ik me ergens echt op concentreer, lukt het meestal. Neem die prologen van etappewedstrijden. Als ik me er serieus op voorbereid, win ik de meeste. Het naar een bepaald doel toele ven is mijn grote kracht, maar als ik dan bereikt heb wat ik wilde, laat ik het daarna nogal eens zitten en dat is na tuurlijk fout”. Voor René Pijnen telt in San Sebasti an maar één plaats, de eerste. „Ik ben hier gekomen om me als renner met een wereldkampioenschap aanzien te geven en door die titel betere contracten in de winter te krijgen. Ik mag er niet aan lenken dat ik in de finale geklopt word. BARCELONA Honderden supporters van Barcelona hebben donderdagmiddag Johan Cruyff by aankomst op het vliegveld van deze stad een enthousiast welkom bereid. Het was bovendien een „warme” ontvangst, want de tem peratuur bedroeg 34 graden Celcius. i j dat ze voor haar herexamen slaagt. Dan zou ze voor een verrassing kunnen zor gen. Dan bij de jongens Ruud Wielart, die met rijn 2,13 meter hoog gehoteerd staat op de Europese ranglijst, waar de onderlinge verschillen heel gering zijn”. „Ik weet dat er aan Ruuds vorm wordt getwijfeld sinds zijn terugkeer van de Koninkrijksspelen. Na Brussel (de EC voor herenteams, red.) heeft hij geen belangrijke wedstrijden meer ge had. Daartegenover staat zijn wedstrijd- mentaliteit, die ik ook bewonder in vijf- kampster Mirjam van Laar. Ruud moet op die Europese ranglijst een zestal atleten boven zich dulden, maar de meesten denk aan Wildförster en Moreau heeft hij dit seizoen al ver slagen. De vorm van de dag zal de doorslag geven”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19