LIP-affaire blijft gemoederen bezighouden Brandende tanker zaaide paniek Kissinger vaag over beleidsplannen Consumenten bond wil steun voor dierentuinen Halvering van straf voor WDM’ers Bankrover Zweden in belegerd Bonn bezorgd over wilde stakingen o I Ilq ft w 3 MILJOEN LITER BENZINE VATTE VLAM NIEUWE MINISTER BELOOFT OPENHEID Van Agt legt wel een proeftijd op Voor ruim een miljoen schilderijen gestolen GERECHT- STAB1L1TEITSPOLITIEK-BRANDT ONDERGRAVEN VAARDIGD” „EISEN VAN VVDM V R IJ D A G 2 4 AUGUSTUS 1973 >n Optimisme Verzwarend Gedeelten Staatssecretaris: 3 a sn n. rd PARIJS (DPA en Reuter) In Frankrijk zijn gisteren verscheidene stakingen gehouden uit solidariteit met de 1.300 werknemers van de hor logefabriek LIP in Besancon die strijden voor behoud van hun werkge legenheid. Bij de staatsomroep (ORTF) legde het programma’s makende personeel het werk voor 24 uur neer, waardoor alleen muziek en wat de tv betreft oude films, afgewisseld met sterk verkorte nieuwsuitzendingen, werden uitgezonden. Het ORTF-personeel wilde met zijn actie ook pro testeren tegen het hardhandige optreden van de politie toen zij vorige week aan de bezetting van de LIP-fabriek door de werknemers een einde maakte. gIï van stakingen in Frankrijk (Van onze correspondent) De dierentuinen, vormen Stakende arbeiders van een Opel-nederzetting in Bochum houden op het fabriekterrein voetbalwedstrijden. In de loop van de avond opende de overvaller het vuur op de politie die het perceel en wijde omgeving heeft afgezet. Rond het gebouw wemelt het van po litieagenten met kogelvrije vesten (foto boven). Ml se in an De militaire detentie van een maand die oorspronkelijk was opgelegd aan de organisatoren van de groet-weiger-dag is verminderd tot veertien dagen waardoor Omdat alle gestraften inmiddels de dienst al uit zijn, zullen ze in burgerge- vangenissen hun straffen moeten uitzit ten; dat zien de bewindslieden als een verzwarende factor. In het advies aan de koningin zijn verder de volgende ver zachtende omstandigheden opgenomen: Ten aanzien van de organisatoren van de groet-weiger-dag is in aanmer king genomen dat de regering inmiddels heeft besloten om de groetplicht vrijwel geheel af te schaffen. Volgens de autoriteiten in Besan?on zijn in de afgelopen negen dagen sinds het mogelijk is om de tenuitvoerlegging in gedeelten of t ijdens het weekeinde mogelijk te maken. De door het Kamerlid Jurgens van de PPR gevraagde publikatie van de konin klijke besluiten van 8 augustus jongstle den gaat niet door. De bewindslieden achten dat onjuist uit overwegingen van bescherming van dê privacy. In een verklaring van de samenwer kende metaalfabrieken kregen woensdag linkse groepen de schuld van de reeks stakingen. Er zouden bewijzen zijn dat het er deze groepen om gaat „de econo* mische orde in de Bondsrepubliek in een crisis te leiden.” WASSENAAR. Uit een woning van de heer Hoos aan de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn gisternacht 22 schilderij- eh gestolen met een gezamenlijke waar de van 1.115.000 gulden. de an te en en in ie fd g- as Toen een van de aanwezige journalis ten Kissinger die als Duitse jood in 1938 naar de Verenigde Staten vluchtte op de hoogte stelde van de bezorgd heid van sommige Arabische leiders over zijn benoeming, antwoordde hij: ,Ik ben gevraagd om de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten te leiden. Ik zal dat doen zonder me te laten beïnvloeden door mijn religieus of nationaal verle den.” :te iet er u- iw er m In ift te in ,k er ak an m ie 'n >e ie e- ad et, il- :n. de De en de kt de de :ft t>P en ot an de ee ?e E. n id it ar Minister van Justitie Lennart Geijer zei op een persconferentie dat de on bekende man in de bank „steeds wan hopiger en onevenwichtiger” werd. Hij is nu in het gezelschap van de 26-ju.rige Clark Olofsson (zie foto beneden), een driemaal veroordeelde bankrover die gis teren werd vrijgelaten ter inwilliging van een eis van de bankovervaller. Een andere eis is dat hij de beschikking krijgt over drie miljoen kronen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN In het Ruhrgebied neemt het aantal wilde stakingen de laatste dagen toe. In Bochum eisen 19 000 werk nemers van de Opel-fabrieken een duur- tetoeslag van 300 mark. Achthonderd stakers van de Rheinstahl-fabrieken in Bielefeld, die 60 Pfennige meer uurloon verlangen, kregen woensdag steun van het zusterbedrijf in Duisburg: daar leg den 2000 man het werk neer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Ste- merdink van Defensie vindt de acties van de VVDM voor meer compensatie van weekeindewerk en wachtlopen op feestdagen -gerechtvaardigd”. Hij wil zich dan ook soepel opstellen tegenover de demonstratieve acties van de Vereni ging Voor Dienstplichtige Militairen. vroeger invloed hebben op de arbeider in de bedrijven. Dit als gevolg van de prijsstijgingen, waarin volgens de laatste voorspellingen niet voor 1974 een keer ten goede mag worden verwacht. Boven dien is de hoop op forse loonsverhogin gen gering, nu de regering op uiterste zuinigheid aandringt, en de werkgevers de voor hen nadelige gevolgen van de stabiliteitsmaatregelen zeker ook in de lonen zullen willen verwerken- De bewoners zijn met vakantie. De inbrekers zijn de woning via een wc- raampje op de eerste etage binnenge drongen. Van hen ontbreekt nog elk spoor. Onder de gestolen schilderijen bevonden zich werken van Salomon van Ruysdael, Willem van der Velden, Jan van Gooijen. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer hebben de bewindslieden gisteren de beweegredenen van de halvering van de straffen gepubliceerd. De oorspronke lijke straffen waren uitgedeeld onder het vorige kabinet-Biesheuvel. Er staat verder in dat het NKV met grote belangstelling „deze van wilskracht getuigende actie, die in zijn gevolgen ze ker van internationale omvang is”, volgt. Het NKV hoopt dat de strijd zal uitmon den in onderhandelingen ter verwezenlij king van de eisen van de werknemers. soneel een extra-kerStgratificatie van 180 mark. Intussen is in Arc-et-Senans bij Be- sanqon de tweede ronde begonnen van de onderhandelingen van de regeringsbe- middelaar Henry Giraud met vakbonds- vertegenwoordigers over een oplossing van de affaire-LIP. De vakbonden wensen geen afvloeiing van personeel, geen ontmanteling van het bedrijf en behoud van de bereikte voordelen. Het plan van de regering dat tot dusver door het LIP-personeel is afgewezen, houdt in dat ruim een kwart van de werknemers moet worden ont slagen en dat het concern in drie kleine ondernemingen moet worden opgesplitst horloges, precisie-instrumenten en elektronisch ningsdoeleinden. de bezetting van de LIP-fabriek door de politie ruim 100 personen aangehouden bij botsingen tussen de politie en de monstranten. Intussen zijn 32 aangehou denen al veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van acht dagen tot drie maanden. In een telegram heeft het NKV solidari teit betuigd met het Franse vakverbond CFDT, de Franse vakbonden en de werk nemers die bterokken zijn bij de strijd die zich voltrekt in de horlogefabriek LIP in Besangon en aan alle Franse werknemers die door hun acties eveneens hun solidari teit betuigen met de aan de gang zijnde actie. Nadat minister Vredeling van Defensie en staatssecretaris Stemerdink al eerder deze week eenzelfde standpunt hadden ingenomen over de wijze waarop de VVDM-acties moeten worden tegemoet- getreden, is Vredeling voor een werkbe zoek naar de Verenigde Staten vertrok ken. Stemerdink heeft daarop deze week een bespreking gehad met zijn stafoffi cieren over de VVDM-acties. De com mandanten is aangeraden geen harde acties tegen de VVDM te ondernemen. duidelijke opvoedende rol (schoolreisjes). Voorts bieden zij jaarlijks aan meer dan drie miljoen dagjesmensen ontspanning. Tenslotte vervullen zij een taak bij het in stand houden van bedreigde dieren soorten. Alles bij elkaar voldoende reden om de parken, die het commercieel niet redden, een steuntje in de rug te geven, vindt de Consumentenbond. Zij wijst erop, dat de dierentuin van Tilburg al verdwenen is en dat het met de dierentuin in Valkenburg ook niet lang meer zal duren. Andere parken klagen niet meer toe te komen aan noodzakelijke verbouwingen en verbete ringen. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaanse buitenlandse politiek dient niet uitslui tend te worden bepaald door de rege ringspartij. Het is een zaak van Demo craten en Republikeinen samen. Aldus dr. Henry A. Kissinger, de door presi dent Nixon aangewezen opvolger van minister van Buitenlandse Zaken William Rogers, in een duidelijke poging om de verhouding tussen het Witte Huis en het Amerikaanse Congres te verbeteren. Dat deze manoeuvre slaagde mag een geluk heten. Het schip raakte na de aanvaring onmiddellijk in brand. In pa niek sprongen de kapitein en een ma troos overboord waarna het schip stuur loos op de brug afging. Het vuur was zo hevig dat de avond hemel rood werd gekleurd. Tot ver in de omtrek was de rode gloed te zien. Ge ruime tijd was het onmogelijk het bran dende schip dicht te naderen. De vlam men lekten over de langs het kanaal Premier Olof Palme en zijn kernkabi net vergaderden gisteravond over de eisen van de bankrover. De drie miljoen kronen had men hem al aangeboden, maar de man weigerde ze aan te nemen omdat het bankbiljetten in te grote waarden waren. Hij wil verder nog een vliegtuig dat hem en Olofsson naar het buitenland brengt. Voor het bankgebouw in de Zweedse hoofdstad Stockholm waarin zich een overvaller met een onbekend aantal gijzelaars (vermoedelijk drie vrouwelijke bankbedienden) heeft verschanst, is gisteravond een auto neergezet waarmee de man een heenkomen kan zoeken als hij besluit aan het drama een einde te maken. Om twaalf uur kon de brandweer opgelucht melden dat de drijvende bom was bedwongen. De samenwerking tus sen de drie korpsen werd geprezen maar het ontbreken van een blusboot op het Amsterdam-Rijnkanaal werd als pijnlijk ervaren. Dat de 1.180 ton metende tan ker, die van Shell-Pernis op weg was naar Amsterdam, boordevol zat met benzine, moet als een geluk worden beschouwd. Was het schip slechts ge deeltelijk gevuld geweest met die brand stof dan was het vermoedelijk geëxplo deerd. Na een gesprek van drieëneenhalf uur zag men de toestand wat optimistischer in. Giraud verklaarde: „Wij maken vor deringen maar het zal lang duren”. De vakbonden zeiden bereid te zijn in het midden van de volgende week opnieuw met Giraud of met de minister van Industrie, Jean Charbonnel, persoonlijk te gaan praten. Over het algemeen werd de sfeer ontspannen genoemd, dit in tegenstelling tot de eerste besprekingen van jongstleden dinsdag, die toen volko men zonder resultaat werden afgebro ken. beiders in Sterkrade begonnen met korte waarschuwingsstakingen. De wilde stakingen hebben ook in de vakbonden ongerustheid doen ontstaan. Het bestuur van de metaalvakbond IG Metall zal zich van 6 tot 9 september beraden op de onderhandelingen voor de CAO’s voor 1974. Zijn positie lijkt nu echter te worden ondergraven door de ongecontroleerde acties in de bedrijven. De directie van Opel blijkt bereid te zijn met de bedrijfsraad te onderhande len om een einde te kunnen maken aan de wilde stakingen, waardoor alleen al woensdag 800 auto’s minder van de lo pende band kwamen dan op een norma le werkdag. Uit een stak’i 1 ir s- busch in Gelsenkirchen haalde het per- Kissingers benoeming, die door de Se naat zeker zal worden bekrachtigd, kwam niet als een verrassing. Het was Kissinger immers die de laatste vier jaar 1met fikse hand zijn stempel op de buitenlandse politiek van de Verenig de Staten heeft gedrukt. De vredeson derhandelingen met Hanoi en de ouver tures tot de succesvole reizen van de Amerikaanse president naar Moskou en Peking kwamen uit zijn koker. De vroegere hoogleraar van Harvard worden alle capaciteiten toegeschreven gebieden waarmee op korte termijn om de minister van Buitenlandse Zaken te worden, al geven zijn nog wat vage concepten over een „nieuw Atlantisch Op de Parijse effectenbeurs lag het werk gisteren een kwartier stil. Ook elders in het gebied van Parijs werden stakingen gehouden, maar daar had de oproep van de grote vakbonden tot het houden van solidariteitsacties niet zoveel succes. Ten aanzien van de sit-downstaking wordt opgemerkt dat binnen en buiten de krijgsmacht „de opvattingen over het handhaven van de krijgstucht een snelle evolutie doormaken. Het is aannemelijk dat in de toekomst deze incidenten op een andere wijze zullen worden opgelost. gelegen Westkanaaldijk, schroeiden de bomen en kwamen angstig dichtbij een boerderij. De uitvloeiende benzine ver spreidde zich razendsnel over het water oppervlak. Het leek of het water brand de. De brandweren van Utrecht, Breukelen en Maarssen hadden de grootste moeite het als een fakkel van voren tot achte ren brandende schip te blussen. Enorme hoeveelheden schuim en poeder werd in de baaierd van vuur geschoten. De ge blakerde romp ging tenslotte schuil on der het schuim. bondgenootschap” in een wereld die niet meer door bondgenootschappen maar door „een machtsevenwicht” wordt bepaald wel reden tot de, voor Euro pa en Japan, belangrijke vraag hoe hij het een met het ander denkt te rijmen. In zjjn persconferentie op het grasveld voor het Westerse Witte Huis in San Clemente in Californië, zei hij er niet veel over. De minister in spe noemde alleen Europa en Japan in één adem als gebieden waarmee op korte termijn overleg diende plaats te vinden. Kissin ger zal ernaar streven de buitenlandse politiek te institutionaliseren. Diplomatie zal in openheid bedreven worden. De geheimhouding die de regering-Nixon tot nu toe karakteriseerde behoort, aldus Kissinger, tot het verleden. precisie-instrumenten materiaal voor bewape- De dierentuinen, aldus de bond in de Consumenten-Reisgids, vormen een stukje milieubehoud en zij spelen een De directie van Rheinstahl weigert (nog) met de stakers te onderhandelen, maar in enkele gevallen zijn toch de werknemers er de afgelopen weken in geslaagd naast de activiteit van de vakbonden met aanvullende acties extraatjes te verkrijgen. Van werkgevers- :ant is daar ernstig voor gewaar schuwd. De gang van zaken zou niet passen in de stabiliteitspolitiek van de regering-Brandt. De irdruk bestaat dat links-radikale groepen, die vooral bij de Opel-fabrie ken allang actief zijn (hun strijdblad „Rode Kadet”), veel gemakkelijker dan In zes bedrijven van de Noord- rijnland-Westfaalse Carrosseriebe- c’: ven wordt gesir.a'd voo- tol van verbeteringen in de CAO. Metaalar- BREUKELEN. Vlammen orakend over het Amsterdam-Rijnkanaal gleed de met ruim een miljoen liter superben- zine geladen Zwitserse tanker „Vallisne- ria” gisteravond om half elf op de Breukeler brug in Breukelen af. Maar dte dreigende ramp onder de brug loopt een aardgasleiding kon tijdig worden afgewend. Brandweer, politie en te hulp geschoten vrijwilligers slaagden erin een touw om het anker te gooien en het na een aanvaring in vuur en rook gehulde schip naar de kant te trekken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De gestrafte VVDM- militairen, die vorig jaar de groet-wei ger-dag en een sit-downstaking hebben georganiseerd, hebben allen halvering van hun straf gekregen. Minister Van Agt van Justitie en staatssecretaris Ste merdink van Defensie hebben de gegra- tieerden wel een proeftijd opgelegd waarin ze geen strafbare feiten mogen plegen en zich niet mogen misdragen. Uit voorzorg werd het gas van een wijk van Breukelen langs het kanaal afgesloten. De politie stelde de bewoners hiervan met behulp van megafoons op de hoogte. Niet alleen het scheepvaartverkeer werd gestagneerd, het verkeer op de omliggende rijks wegen raakte ook 'danig in de knoop doordat de vuurgloed enorm veel nieuwsgierigen trok. De politie had de grootste moeite het publiek op een afstand te houden. Vooral omdat al gauw het gerucht werd verspreid dat er nog mensen in het brandende schip zaten. Niemand werd echter bij het ongeluk gewond. DEN HAAG. De consumentenbond vindt, dat de particuliere dierentuinen meer steun van de overheid moeten krijgen. Hei gaat de dierentuinen in financieel opzicht niet best als gevolg van de snel stijgende kosten van onder houd van gebouwen en dieren en de Consumentenbond zou het jammer vin" den als dit ertoe zou leiden, dat nog meer dierentuinen zouden moeten wor den gesloten. Ie ie ;e I 1 v 1 uFa ff V

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3