BIJ IR. A. H. INGEN HOUSZ IN BRUMMEN OP BEZOEK Vier leden keren niet meer terug Ingrijpende wijziging van bestuur „Stadscentrum De Coat is mode... VERBOUWEN OF TOTALE NIEUWBOUW? Van der Meer Meubelen broedt plan uit voor Los-garage Grafschenners op kerkhof I GROOTSTE COLLECTIE COATS „KEUZE IN ELKE PRIJSKLASSE” g. SUBSIDIE VOOR JUBILEUMVIERING IN BADPLAATS Auto opengebroken 3 MODELLEN „HOUTJE-TOUWTJE”: flansch loden im. bont corduroy im. bont GEHEEL IM. BONT IM. NAPPA BORG EFFEN LODEN COATS SUèDINE BORG DIVERSE RUITEN EN STREPEN HIHihkk.. VR V R IJ D A G 24 AUGUSTUS 1973 4 (Van een onzer redacteuren) Commandeur Vervuiling MODEHUIS BRUMMEN-VELSEN Ir. A. H Ingen Housz beschouwt zichzelf als een bijzonder begenadigd mens. In feite bestaat hiervoor alle reden, want hij is deze week vijfentachtig jaar geworden en mag zich daarbij, zoals dit heet, in een uitstekende gezondheid verheugen. Ook zijn constitutie is nog altijd benijdenswaardig, waardoor hem het uiterlijk wordt ver leend van een vitale zeventigjarige. Bovendien bewoont hij thans in het Gelderse Brummen de riante villa „Spaansweerd”, met een waarlijk ver fijnde smaak kostbaar gemeubileerd en door een fraai park omgeven. De gepaste omgeving voor een industrieel in ruste, die een belangrijk deel van zijn werkzaam leven heeft gewijd aan de bloei van Hoogovens in IJmuiden. Hij staat nog altijd bekend als een der pioniers van deze gigan tische onderneming. Voldoening I hl j Bij pI W’”- 1 Hoogoven-pionier werd vijfentachtig jaar (Van een onzeyverslaggevers) ADVERTENTIE JAN VAN DAM I 1 1 (Van een onzer verslaggevers) U ziet ’t: PLEIN 1945 - No. 1 - IJMUIDEN 3 r i t BEVERWIJK Het bestuur van de winkeliersvereniging „Stadscentrum” zal een Ingrijpende verjongingskuur ondergaan. Voorzitter A. Davidson zal dinsdagavond 16 oktober als in Huize Terpsichoré aan de Zeestraat de jaarlijkse ledenvergadering van de winkeliersvereniging plaats vindt, aftreden. Maar niet alleen de volijverige heer Davidson stelt zjjn stoei ter beschikking, ook de heren Dingier, Giezeman en Sjouwerman hebben te kennen gegeven zich niet meer voor een bestuursfunctie be schikbaar te stellen. Van de elf bestuursleden zullen er dus vier niet meer terug- Komt u ook even kijken bij WIJK AAN ZEE. Het gemeentebe stuur van Beverwijk heeft aan de vere niging voor nationale en dorpsfeesten in Wijk aan Zee een subsidiebedrag van 1000 verleend voor de viering van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana op 5 september. Het Wijk aan Zeeër fesetprogramma zal zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. Herinnering aan het koninklijk bezoek aan Hoogovens in 1953, ter gelegenheid van de opening van de Breedband-fa- brieken. Links van koningin Juliana tuur op papier, die de winkeliers in staat stelt in onderling overleg een kern van bijvoorbeeld drie mensen te kiezen, die regelmatig de gang van zaken in hun Wellicht heeft niemand toen vermoed dat hiermee door ir. Ingen Housz een aanvang werd gemaakt met een opmer- 79.95 89.50 ƒ119.00 83.00 ƒ129.00 98.00 149.00 Ir. Ingen Housz stapt liever van dit chapiter af, om er nog eens op te wijzen met de grootste voldoening op zijn lang- Een recente foto van ir. A. H. Ingen Housz, kort voor zijn vijfentachtigste verjaardag. t< s n t a X 1 1 345.00 575.- o 99.75 - 134.50 - 159.00 - 169.00 en 189.50 LAMA-CURL jasjes ECHT BONT, kwaliteit Curly-Fix t r s X r x r s X c e 1 X 1 li I- li t z z k d d 1, h Wij hebben nu de die wij ooit hebben gehad (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het is nog niet be kend, wat Van der Meer Meubel B.V. uit Utrecht met de voormalige garage van de firma Los aan de Parallelweg van plan is. Op zoek naar het moeilijk te vinden „Spaansweerd” had men ons bij infor matie in Brummen verzekerd dat de huidige bewoner zich nog dikwijls in het bezoek van de prinsessen van Oranje zou mogen verheugen. Zelfs beweerde men dat prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven elkaar bjj ir. Ingen Housz leerden kennen. Achter de schermen wordt druk be raadslaagd en gespeculeerd over de vraag, hoe het vernieuwde bestuur er na die datum zal komen uit te zien, zo schrijft „Samen Een” het contactorgaan van de winkeliersvereniging. De ingrij pende bestuurswijziging zal ongetwijfeld van invloed zijn op het te voeren beleid. De winkeliers zullen dinsdagavond 16 oktober tevend uit het nieuwe bestuur een voorzitter en een vice-voorzitter kie zen. gebied bespreken. Uit deze kern wordt een vertegnewoordiger gekozen die plaats neemt in het stadscentrum-bestuur. Op deze wijze, zo meent de heer Boumans, hebben de leden van een gebied een directere invloed op de activiteiten die het Stadscentrum-bestuur moet ontwik kelen. Hij komt tot een kern en verte genwoordiger van de Zeestraat, Kloos terstraat, Begijnenstraat, Koningstraat- Baanstraat-Torenstraat en Kerkstraat, Breestraat-noord, Breestraat-midden en Breestraat-zuid. Het bestuur van het Stadscentrum zal dus, als de leden dins dagavond 16 oktober akkoord gaan, in de toekomst zeven leden gaan tellen. Het bestuurslid H. Boumans zet in het contactorgaan uiteen hoe het Stadscen trum een nieuwe structuur kan worden gegeven, want de bestuursmutaties heeft de vereniging aan het denken gezet. rechts op de foto ir. A. H. Ingen Housz. Achter hem is nog juist zichtbaar mr. M. M. Kwint, de toenmalige burge meester van Velsen. Het meubelbedrijf wil bijzonder "raag een vestiging in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, maar twijfelt of het pand gesloopt moet worden, waarna op de fundamenten een nieuw pand ge bouwd kan worden of de bestaande garage en eerste verdieping totaal ver bouwen. Volgens de directie van Van der Meer werkt een architect momenteel een ver- bouwingsplan uit. Als blijkt dat met een x meer-bedrag totale nieuwbouw kan worden gepleegd, dan wil Van der Meer het pand slopen en op de fundamenten een pand van drie verdiepingen bouwen, De voormalige garage is ongeveer 1000 m2 groot. Van der Meer mikt op 2 tot 3000 m2 verkoopruimte. „Het pand is niet zonder meer voor de meubelverkoop geschikt. Het staat echter op een bijzon der aantrekkelijk punt met mogelijkhe den voor parkeerruimten”, aldus Van ’er Meer. Tijdens een genoeglijk praatje met een industrieel van het formaat van ir. Ingen Housz, kan de huidige opwinding over milieuvervuiling uiteraard moeilijk onbesproken blijven. Van zijn kant meende hij er in de eerste plaats op te moeten wijzen dat industrieën voor de huidige samenleving en maatschappij nu eenmaal onontbeerlijk zijn geworden. „Wat zou bijvoorbeeld de IJmond nu zijn zonder Hoogovens!”, werpt hij even op. Wat Hoogovens betreft stelt ir. Ingen Housz met nadruk vast dat men derge lijke moeilijkheden hier van het begin af altijd heeft onderkend, waarbij de directie het steeds als vanzelfsprekend beschouwde de milieuvervuiling zoveel 1 Tijdens ons bezoek aan „Spaansweerd” hadden wij deze vraag voor het laatst bewaard, doch ir- Ingen Housz moest ons alle illusies op een verlaat primeurtje glimlachend ontnemen. Hij noemde der gelijke beweringen „echte dorpspraat”, al wist hij de oorzaak daarvan wel aan te wijzen. Een van zijn dochters is namelijk geruime tijd verzorgster van de kinderen van Beatrix en Claus ge weest en daarom kwamen de leden van de koninklijke familie hier wel eens op bezoek. Ook prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, „maar toen waren zij al verloofd,” besloot ir. Ingen Housz ons geanimeerd gesprek. DRIEHUIS. Op de begraafplaats bij de R.K. Engelmunduskerk aan de Drie- huizerkerkweg, zijn donderdag graf schenners bezig geweest. Er werden on dermeer een grafzerk, een beeld en enige vazen vernield. durige periode bij Hoogovens terug te zien. Hij is ervan overtuigd in dit grote bedrijf de menselijke verhoudingen steeds centraal te hebben gesteld, waar deze onderneming dan ook ongetwijfeld mede haar goede naam aan heeft t« danken. Het deed hem daarom bijzonder veel deugd ter gelegenheid van zijn vijfentachtigste verjaardag talrijke ge lukswensen te hebben ontvangen van jon ge mensen uit de sociale afdelingen. Be tuigingen van vriendschap en waardering, waar hij hoogst erkentelijk voor is. „Vooral omdat je op je oude dag zoveel goede contacten door de dood moet ver liezen. Al je tijdgenoten vallen weg en dit geeft je toch wel eens een gevoel van eenzaamheid.” 'in Arnold Hugo Ingen Housz werd 22 augustus 1888 in Den Haag als zoon van een arts geboren. In deze stad bezocht hij achtereenvolgens de lagere en mid delbare school, om zich in 1905 als student bij de Technische Hogeschool in Delft te laten inschrijven. Na het beha len van het beoogde ingenieursdiploma maakte de jonge Ingen Housz daarop een aanvang met zijn indrukwekkende carrière, door zich voor de BPM te laten uitzenden naar Roemenië en Rusland. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog besloot ook de jonge ingenieur weer naar Nederland terug te keren, waar hij nog enige tijd werkzaam is geweest bij het gemeentelijk gasbedrijf in Den Haag en de Hollandsche Beton Maatschappij. Daarop werd ir. Ingen Housz in 1917 benoemd tot technisch medewerker van ir. H. J. E. Wencke bach, oprichter van de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden. Eerst nog voor halve da gen, om hier tenslotte in 1920 volledig bij deze nieuwe onderneming in dienst te treden. IJMUIDEN. In de nacht van woensdag op donderdag is in de Rijn straat een personenauto opengebroken. Er werd een aantal kleinigheden meege nomen. mogelijk te beperken. Zo herinnert hij zich nog goed destijds zelf te hebben meegewerkt aan een bevredigende scha deregeling voor een aantal kwekers in de omgeving van Hoogovens, waar de gewassen aantoonbare schade ondervon den. „Dit heeft Hoogovens veel geld gekost,hetgeen door de directie evenwel als vanzelfsprekend werd beschouwd. En tot mijn grote vreugde ben ik ervan overtuigd dat een dergelijke gedragslijn bij het bedrijf nog altijd wordt gehan teerd”, verzekerde ir. Ingen Housz. „Maar ja”, vervolgde hij, „het moderne leven is veel gecompliceerder geworden, ter wijl ook de mens kieskeuriger werd. Vroeger toonde- men waarschijnlijk voor dit alles meer begrip. Als ik in mijn studententijd van Den Haag naar Delft terugkeerde, dan kwam de stank van de lijmfabriek je al van verre tegemoet. Natuurlijk kon je in dit geval moeilijk nalaten even vast te stellen goed te kunnen ruiken weer in Delft te zijn, maar daar bleef het dan toch bij. Mijn mening is dat iedereen vandaag wel van alles wil profiteren, zonder echter bereid te zijn ook de lasten daarvan te dragen „En toch geloof ik”, vervolgde ir. In gen Housz, „dat de grote massa, de zogenoemde „zwijgende meerderheid” evenwichtiger denkt dan de kleine groep die overal ontevredenheid zaait. Daar komt nog bij dat altijd „ze” het hebben gedaan, steeds zijn het anderen die de vervuiling veroorzaken, maar niemand is bereid zijn auto te laten staan en on danks alle geluidshinder maken honderd duizenden voor hun vakanties van het vliegtuig gebruik. Om dan nog maar niet te spreken van de massa’s rommel en vuil die overal op straat en in de natuur worden achtergelaten.” Diverse winkeliers klagen over het feit, dat hun specifieke problemen van een bepaalde straat nauwelijks tot het bestuur van de winkeliersverenigin door dringen. Het bestuur op zijn beurt meent, dat slechts moeizaam de mede werking of mening van een bepaalde groepering kan worden verkregen. De heer Boumans zette een nieuwe struc- kelijke Hoogovens-carrière, welke na ruim veertig jaar door hem zou worden afgesloten als president-directeur van dit bedrijf- Ter gelegenheid hiervan werd hij benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau, in 1961 nog gevolgd door zijn benoeming tot commandeur in de Kroonorde van België. Er is bij het afscheid van ir. Ingen Housz en later ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag reeds in brede kring veel aandacht besteed aan de vele verdiensten van deze industrieel, waarbij nog eens werd herinnerd aan zijn onvermoeide pogingen Hoogovens groot en sterk te maken. Op deze wijze had hij een bijzonder actief aandeel in het moeilijke begin en de eerste succes sen, om vervolgens na de funeste perio de van oorlog en bezetting in 1945 de wederopbouw en verdere groei van het bedrijf mede te stimuleren. Vandaar dat ook buiten de onderneming dikwijls een beroep op zijn kennis en kwaliteiten werd gedaan. Een en ander resulteerde in talrijke nationale en internationale functies, niet alleen bij het bedrijfsle ven, maar ook op het gebied van onder wijs en maatschappelijk werk. Prettig te dragen in de auto of op de fiets Veel lichter dan een mantel en toch lekker warm -jfc- Voordeliger dan een mantel Goed te combineren met de zo in de mode zijnde pantalons Dit alles thans in goede gezondheid te mogen overzien beschouwt ir. Ingen Housz als een voorrecht van onschatbare waarde. „Ik ben hier elke dag opnieuw dankbaar voor”, verklaart de vijfentach- tigjarige, „al heb ik dan ook nog steeds veel verdriet over het feit dat mijn echtgenote zeven jaar geleden is gestor ven. Ik heb immers mijn hele leven hard gewerkt onder betrekkelijk sobere omstandigheden, met als ideaal met mijn vrouw een mooie oude dag te mogen beleven. En dan is het wel triest haar te moeten verliezen op een ogen blik dat zij hiervan nog slechts weinig heeft genoten”. Ir. Ingen Housz poogt deze slag nu enigszins te compenseren met flinke wandelingen in de mooie omgeving van het landelijke Brummen, bij welke voet- tochtjes hij zich dan een fervent na tuurliefhebber toont. Ook leest hij altijd veel, waarbij zijn belanstelling in het bijzonder uitgaat naar literatuur en stu dieboeken over theologische onderwer pen. Zelf zegt ir. Ingen Housz hiervan: „Och, als je wat ouder wondt ga je onwillekeurig toch meer over dergelijke zaken nadenken, waarbij je dan tracht je enigszins in de geestelijke achtergronden van het menselijk bestaan te verdiepen”- Enkele maanden geleden kocht Van der Meer Meubelen uit Utrecht de voormalige garage van de firma Los. Men weet nog steeds niet hoe het „Beverwijkse meubelvarkentje te wassen”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4