Levensgevaar- Geen grote problemen in IJmond met leveranties schoolboeken Agenda lijke medicijnen in wegberm Vermiste kok van de SCH 81 is vermoedelijk verdronken Wij zijn zo trots als een pauw gegooid Keukenbrandje was snel uit Biergebruik oorzaak van diefstallen in Beverwijk Reorganisatie bij verzendhuis Culemborg oorzaak van vertragingen Jïl Scholier verdacht Bemanning zocht uitgebreid op zee van verduistering L wordt nu lid van de VVD 7 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 6 1973 Voor moderne COIFFURES (Van onze verslaggevers) 9 at Beverwijk ai Vaste gewoonte Heemskerk Avondcursussen Scholen HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 26 - 30 Caravan Dameskapsalon NOOY Van Tuyllweg 4, Velsen-Z. Tel. 02550-15424 1 Aan het genre kleding is niets veranderd, hoogstens nog verbeterd. Maar de presentatie in de etalages en in de zaak is gemoderniseerd. Het is voor U overzichtelijker geworden. De sfeer is weer verbeterd, onze medewerkers gaan U nog meer verwennen. De enig juiste methode om een zaak goed te laten functioneren is, de clientèle 100% te bedienen en aan al hun wensen te voldoen. Mede door U is het mogelijk geweest dit te doen om U in de toekomst op een „Vogelzang waardige” manier terzijde te staan. De najaars- en wintercollectie is formidabel. Hopelijk, een tot spoedig ziens in onze zaak. want de renovatie van Vogelzang Mode en Mariëtte-RodierParis is geëindigd. Waarom al die kosten en moeite gemaakt, zult U zich misschien af vragen? Het enig juiste en eerlijke antwoord is voor U. IJMUIDEN Ten westen van de Hebriden, op de Atlantische Oceaan, is maandag in de ochtend uren de 35-jarige scheepskok Nico Lambertus Blok uit IJmuiden spoorloos verdwenen van de hek- trawler SCH 81 „Frank Vrolijk”. Aangenomen wordt dat de vermiste kok van boord geraakt en verdron ken is. Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. Tel. 1 50 20 ’5 Velsen-IJmuiden In en om Haarlem Beverwijk AMrefdun»»"" en en en S/aóelzanó nen nemen.** Ook de Beverwijksche Boekhandel on dervindt last van de vertraging in de schoolboekenaflevering. Een woordvoer der benadrukte nogmaals het feit, dat niet de tijdig bestellende boekhandelaar, doch de desorganisatie bij het Centrale Boekhuis in Culemborg debet is aan de afleveringsproblemen. (Van een onzer verslaggevers) It zich stel je houdt weede orde, ■onden dins- ent is an het op de fistera- buur- t gele- elkaar 4-2 te -witten BEVERWIJK. Bij Dingler’s Boek handel aan de Beverwijkse Breestraat valt de leverantie-achterstand over het algemeen genomen nog wel mee. Een woordvoerder van dit bedrijf vermoedt echter, dat pas rond eind september de laatste bestelde exemplaren te bestem der plaatse zullen zijn gearriveerd. Vol gens de boekhandel zou het overigens jaarlijks terugkerende schoolboeken probleem uit de wereld zijn, wanneer de scholen er toe over zouden willen gaan hun bestellingen vroegtijdig centraal te plaatsen. De uitgeverijen zouden op die manier tevens eerder van de toe- of afgenomen vraag naar bepaalde typen leerboeken op de hoogte kunnen worden gebracht. is be- e ma- aantal -eatief staan, isdag- r VSV. .enburg edende ardien- nogal zakte f sterk Zwaan hopge- opman >enalty in dit ■nstan- ■sussen inden en te- an de :unnen lassen, tor kon en een .nwinst ran dit te zich al van kwam et een blinker ;etrok- pelex- e cur- »t een et zelf sussen g met in de iet A- ■atieve g met inden et het na’s A ;edeel- ;heorie »n aan samen len op ïgeven Mr. Lans vond dat de bewijsvoering voor de neef toch wel vreemd was. Zelf Ook de boekhandel Laan uit Velsen- Noord kampt met ernstige vertragingen die dikwijls uitlopen tot twee, drie we ken. Scholieren die hun boeken op tijd hebben besteld, ondervinden geen moei lijkheden. Wel veel volwassenen die laat hebben ingeschreven voor avondcursus sen en nu pas hun boeken bestellen. Bij onze navraag bleek echter dat de meeste scholen geen of nauwelijks hin der ondervinden van leerlingen die geen studieboeken hebben. Veel scholen ko pen zelf via fondsen boeken in. Bestel net meest vervelende is het voor de eersteklassertjes, de kinderen die voor het eerst naar het vervolgonderwijs gaan en niet weten waar ze aan toe zijn. Kijk, zo’n jongen of meisjes dat in de derde of vierde zit, zegt: Lekker voorlo pig nog geen huiswerk, maar zo’n eer ste klassertje die zich toch al onzeker voelt, maakt zich zonder boeken hele maal nerveus.” ugtajiMh.ia (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de keuken van een woning in de Reggestraat ontstond don derdag een kortstondig keukenbrand je. In de keuken was een pan met olie, die op het fornuis stond, oververhit gewor den en in brand geraakt. De vlammen konden vrijwel onmiddellijk gedoofd worden doordat men de deksel op de pan deed. De brandweer van Velsen is er wel bij geweest. school heeft een aantal titels (herdruk ken) nog niet ontvangen. De leiding van de Katholieke Pedago gische Akademie Beverwijk heeft nog geen inzicht in de boekensituatie onder de HAVO- en Akademiestudenten. In verband met het 75-jarig bestaan van de Akademie starten de lessen pas op 10 september, terwijl ook voor de HAVO- studenten het schooljaar nog niet is aangevangen. De ^studenten aan de Niemand aan boord kreeg een ver moeden dat er iets met de kok niet in orde zou zijn, omdat het een vaste gewoonte was dat hij in de ochtend uren de maaltijd voor de bemanning bereidde en dus niet kon helpen met de visserij. Alleen wanneer hij geen kom- buiswerk verrichte, hielp de kok daad werkelijk mee met het vissen. De Scheveningse trawler, die de pelagi- sche visserij bedrijft, viste in de ochtend uren van maandag jl. op de Atlantische Oceaan, ten westen van de Hebriden. Na één trek was het koffietijd en ging de eerste machinist de kok waarschuwen. Toen eerst ontdekte men dat hij niet op Mevrouw De Graaf van de gelijkna mige Heemskerkse boekhandel rijzen de haren zo langzamerhand te berge. „Ieder jaar zijn er wel moeilijkheden, maar nog nooit is het zó erg geweest. In de stapels die ik vanuit Culemborg aan krijg, zitten talloze exemplaren die ik nooit heb besteld. Overigens heeft de invoering van de Mammoetwet de schoolboekenhandel ook niet vereenvou digd. Momenteel lopen mijn leveranties ongeveer een maand achter op het gchejr ma”. Boekhandel ABC, eveneens uit Heemskerk, heeft vrijwel alle bestelde leerboeken op tijd ontvangen. Bij een peiling onder de Beverwijkse en Heemskerse scholen bleek alleen de LIA-huishoudschool met boekproblemen te kampen te hebben. Een woordvoer der: „De boekinkoop wordt voor alle leerlingen door de school centraal gere geld. Een deel van onze bestelling, ge plaatst bij het Centrale Boekhuis in Culemborg. is nog niet binnen. Lastig, maar niet onoverkomelijk”. VELSEN. De Velsense politie heeft een 17-jarige scholier aangehouden. De jongen wordt verdacht van verduistering van bromfietsonderdelen en het doen van een valse aangifte van diefstal aan een verzekeringsmaatschappij. Van Raalten zei verder dat de scholen zelf ook een belangrijk aandeel hebben in het snel kunnen leveren van studie boeken. „Meestal znjj de scholen te laks om aan de uitgevers door te geven welke boeken de leerlingen moeten ko pen. Geen van de uitgevers weet op deze manier of een boek herdrukt moet wor den of niet. Het ene jaar zijn er twee duizend aanvragen voor een bepaald studieboek en het jaar daarop heeft een uitgever aan tienduizend exemplaren nog niet genoeg. Zo kunnen herdrukken wel eens lang op zich laten wachten, daar dat is eigenlijk elk jaar het geval”. (Van een onzer verslaggevers) De SCH 81 kwam donderdagochtend de haven van IJmuiden binnen. De be manning bleef aan boord en de Rijkspo- men opge- kraai" irk. Het onvolprezen gerstenat was steeds de boosdoener. Alle drie hadden ze geen schone straflijst, maar de jongste van de twee broers had het wel erg bont ge maakt. De officier van justitie vroeg voor de diefstal van de caravan drie maanden. Voor de broer met het ern stigste strafblad, die in drie proeftijden liep leek hem negen maanden op zijn plaats. Voorwaardelijke straf heeft wei nig zin, zo redeneerde hij in dit geval. Tegen de jongste vroeg hij zeven maan den. lijsten zijn reeds aan het begin van de vakanties naar de boekhandel gegaan en de meeste boeken zijn op tijd bin nengekomen. Zo ondervinden bijvoor beeld de Vissering-scholengemeeenschap, de gemeentelijke huishoudschool, de IJ- mond-mts en het Ichthus-College weinig last. Wel veel narigheid heeft de ge meentelijke visserijeschool, waar de zaak „hopelooos” werd genoemd. „De ene jongen heeft geen e.h.b.o.-boekje, een ander heeft weer niets van Engels. Het is vervelend” werd op de school verteld. litie te water stelde een onderzoek in aan boord van het schip, waar het nauwkeurig bijgehouden scheepsjounaal werd bekeken en de bemanning ge vraagd werd naar de toedracht van het vermoedelijke ongeval. De Rijkspolitie te water is van mening dat het hier duidelijk om een vermis- singsgeval gaat, ’s Morgens voor het ont bijt hadden andere leden van de zestien koppige bemanning van de „Frank Vro lijk” hun kok nog gezien. Daarna werd niets meer van hem vernomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de berm van de weg op de Busken Huetlaan zijn dezer dagen een flinke hoeveelheid medicijnen aan getroffen, die bij gebruik levensgevaar lijk zijn. In verband hiermee is proces verbaal opgemaakt door de Velsense po litie tegen een 47-jarige Velsenaar, die deze medicijnen daar had weggegooid. Boekhandel Van der Meer aan de Beverwijkse Wijkerbaan acht zich, ver geleken bij de problemen van een colle ga uit Bergen die in juni voor circa 60.000 aan schoolboeken bestelde doch tot op heden nog geen enkel exemplaar mocht ontvangen, nog gelukkig. De boekhandel heeft een leveringsachter- stand van circa tien dagen. De omzet aan schoolboeken in de piek-perioden van de vakantie tot medio september bedraagt volgens een opgave van de Nederlandse Boekverkopersbond ongeveer zeventig miljoen gulden. Twin tig procent hiervan loopt via het Cen traal Boekhuis. De boekhandel Erasmus aan de IJ- muidense Lange Nieuwstraat heeft nog niet zo veel last gehad van ernstige vertragingen bij de leveranties van schoolboeken. Eigenaar Van Raalten vertelde dat zijn xaak maanden geleden een actie heeft gevoerd om al voor 10 juli nieuwe bestellijsten in te leveren. „De mensen die dit gedaan hebben, zijn keurig op tijd door ons bediend. Maar, je staat er nog van te kijken hoeveel lijsten er nu nog elke dag binnenkomen en de leveranties van deze boeken kun- nog wel enige weken in beslag De Openbare Plantage-Mavo, LEAO- school en Scholengemeenschap te Bever wijk werken alle met een boeken fondssysteem: de leerlingen lenen het benodigde boekenpakket tegen betaling van een bepaalde jaarsom van de school. Op een enkele uitzondering na hebben de drie scholen alle bestellingen tijdig ontvangen. Het Pius X-college volgt het boeken beurssysteem: de leerlingen verkopen aan het eind van het schooljaar hun boekenpakket aan de schoolbeurs, kopen voor het nieuwe jaar bij diezelfde beurs weer een nieuw pakket in. De BIOSCOPEN City Theater, vrijdag 20.00 uur en zaterdag 19.00 en 21.30 uur: James Bond in: „Goldfin- ger”. Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20 uur: Polanski’s „Macbeth”. DIVERSEN Museum Beeckestün, Rijksweg Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe ken van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur; zondag alleen van 14 tot 17 uur. In het park (steeds geopend) tot 31 augustus expositie van staalplastieken. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen, dagelijks geopend (behalve zaterdag en zondag) van 9.30 uur tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur; ook na telefonische afspraak 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945, dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Telefoon 19000. Oude Raadhuis, Velsen-dorp. zaterdag en zondag van 13 tot 17 uur: tentoonstelling Flevum en de Romeinen in Velsen. ■s) m die jatieve aantal s „De „Afschuwelijk”, zei een woordvoerster van boekhandel Broeze uit. Santpoort. „Normaal hebben wij onze bestel lingen binnen een week in huis, maar het duurt nu weken. Bovendien worden veel boeken in nota genomen. Normaal betekent dat dergelijke boeken met een volgende zending worden mee gegeven, maar nu kan zoiets weken duren. Bovendien krijgen we ontzettend veel verkeerde bestellingen binnen. MUZIEK Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Zat. 20.30 u.: Concert in Renalssancezaal door Janneke v. d. Meer, barokviool, Richte v.d. Meer, barokcello, Baldrlck Deerenberg, blokfluit en Chris Farr, clavecimbel. Waalse Kerk (Begijnhof 30). Zat. 20.30 u.: Orgelconcert door Kees Rosenhart op het Fiedrichs-orgel. St. Agatha Kerk (Lisse). Zat. 20.15 u.: Or gelbespeling door Jet Dubbeldam. THEATER Openluchttheater Bioemendaal (Hoge Duin en Daalseweg). Vrij. 20 u. jublleumvoorstelling 25 jaar Openluchttheater met „Fanfarella”, m.m.v. Haarlems Operakoor „Bep Ogterop”. BIOSCOPEN Cinema Place (Gr. Houtstr.). 15.30 en 20 u.: „De Tien Geboden”, a.l. Zat., zo., woe. 13.30 u.: „Sebastiaan en zin trouwe hond Belle”, a.l. Vrij, en zat. nachtvoorst. 24 u.: „Hang hem hoog”, 18 j. Frans Hals (frans alsplein) 20 u. (tev. zo. 14 u.:): „Muiterij op de Bounty", 14 j. Vrij, en zat. nachtvoorst. 23.30 u.: „De wraak van Tu Man Chu". Lido (Houtplein). 14, 19 en 21.15 u.: „De duivel hale je’’, 14 j. (tev. zo. 16.15 u.). Luxor (Gr. Houtstr.). 14, 19 en 21.15 u.: Frank Eva, 18 j. Roxy (Ki. Houtstr.). 14.30, 19 en 21.15 u.: „James Bond contra dr. No”, 14 j. Vrij, en zat. 24 u.: „Dracula’s latlge vampiervrouwen”, 18 j. Studio (Gr. Markt). 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le charme discret de la Bourgeoisie”, 18 j. (beh. zat., zo. en woe. 14.15 u.). Zat. en woe. 14.15 u„ zo. 14.00 u.: „Pippi gaat vanboord", a.l. Zo. 11 u.: „King Kong”. IJMOND. De toelevering van schoolboeken aan de boekhandels heeft op veel plaatsen in het land ernstige vertraging opgelopen, waardoor soms pas na drie of vier weken een geplaatste bestelling afgeleverd kan worden. Oor zaak van de moeilijkheden is de reorga nisatie en verplaatsing van het Centraal Boekhuis. Dit centraal inkoopcentrum van onder meer schoolboeken is in februari van Amsterdam verhuisd naar Culemborg. Het geroutineerde personeel bleef gro tendeels in de hoofdstad achter, zodat onervaren nieuw personeel de grote stroom van schoolboekbestellingen moet verwerken. De aanloopperiode met de nieuwe computerapparatuur duurde aanmerkelijk langer dan was voorzien en bovendien is dit jaar het aantal fouten in de verzending veel groter dan voorheen het geval was. In de IJmond vallen de vertragingen van de boeken mee. zei hij met zijn familileden de caravan gestolen te hebben, maar die ontkenden dat weer. Enige bewijs: verdachtes eigen verklaring, en geloof je die dan zou je ook weer in de geloofwaardigheid van de beschuldiging aan het adres van de neven moeten geloven. De raadsvrouwe wees op een aanvullend reclasserings- rapport, waarin verplicht toezicht wordt geadviseerd, waar verdachte achter staat. Daarom dacht mr. Lans dat een korte straf nuttig zou zijn. Mr. Kalbfleisch kampte met het pro bleem dat zijn cliënt, de oudste van twee broers hem niet had willen ont vangen. Van gevangenispersoneel had hij vernomen dat de jongen apathisch zit in zijn cel zonder meer. Mr. Kalbfleisch vroeg zich af of dat niet tot wrok en tot agressiviteit zou kunnen uitgroeien. Daarom vroeg de raadsman zich af of een langdurige gevangenisstraf nu wel zo zinvol zou zijn. Met mr. Korrel was hij van mening dat er van autodiefstal wordt gesproken, terwijl de jongens de wagen slechts een uurtje gebruikten en terugzetten. Mr. Korrel had de zwaarste van de drie onder zijn hoede. Hij dacht dat bij deze verdachte de capaciteiten tot het leven op een niveau van een straffeloos leven niet aanwezig waren. Straf in de vorm van gevangenisstraf vond hij zin loos, met een nihil effect. Hij hoopte alleen maar dat met werk en verkering het getij voor deze jongeman zou keren. Uitspraken op 6 september. zijn gewone plaats was en onmiddellijk besloot men het hele schip te doorzoe ken. Het was toen ongeveer half twaalf ’s morgens. Omdat men de kok nergens meer aan boord aantrof, werd besloten dat men met het schip de zee zou afzoe ken- Doordat een schip dat de pelagische visserij bedrijft, onder het vissen een bepaalde voortgang door het water heeft, viel de plaats van het ongeval moeilijk vast te stellen. Volgens de Rijkspolitie te water blijkt overigens uit het scheepsjournaal dat er terdege uitvoerig door de bemanning is gezocht in de gehele omgeving. Na ruim een dag werd het zoeken gestaakt en nam men aan dat de kok in zee ver dronken is. (van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Voor de man die het bier heeft uitgevonden zou een stand beeld moeten worden opgericht” ver zuchtte de president van de Haarlemse rechtbank mr. Vink gisteren toen hij weer eens enekele verdachten zoor zich had die door biergebruik in de dubble cijfers over de scheef waren gegaan. Twee broers hadden op 12 juni in Be verwijk een auto en geld gestolen en op 29 juni ook in die stad, hun woonplaats, televisies en versterkers. Een neef uit Heemskerk stal op 12 mei een caravan. Tussen de herenw en hun inbraken zou een relatie zijn maar die was niet be wijsbaar. MBMSSlgHJIIIBnni stil BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „De 13 zonen van de Gele Draak”, 19.30 u.: „Angélique, de markiezin der engelen", 23.30 u.: „Superman contra de verdwenen vrou wen”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Goldfinger”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins. Lijsterbeslaan 23. Beverwijk, tel. 02510- 25120. KPAB en HAVO moeten zelf voor de samenstelling van hun boekenpakket zorgdragen. nSB D®I 80ki’-»n/F.R<'H»K:r& -i"”"1"11'111

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7