Nederland heeft kwalificatiekansen nog in eigen hand Slagvaardigheid in duel tegen België terug Grieken konden veel in Velsen opsteken Drie doelpunten in negentien minuten Haarlem sloeg na rust toe Telstar overrompelde Herakles „Zwakte99 Pakistan valt wel wat mee.. >1 I STRIJD IN GROEP A LIJKT BESLIST MAANDAG 2 7 AUGUSTUS 19 7 3 Felle strijd 3 1 Ander concept HOCKEYKATER BIJTIJDS (Van onze sportredactie) ïr (Van een medewerker) (Van onze sportredactie) c Rond de tweede plaats in poule B, die ook een plaats bij de laatste vier waar borgt, kan de komende dagen een felle strijd worden verwacht. Die strijd zat zich naar alle waarschijnlijkheid toespit sen tussen Nederland, Maleisië en Enge land. AMSTELVEEN. De eerste rustdag tijdens het wereldbekertoernooi, vandaag, zal door de Nederlandse hockeyploeg toch niet in een absolute downstemming be hoeven te worden doorgebracht. Zaterdagmiddag leek die gemoedsrust onafwend baar. toen de rampzalige balans van de eerste twee wedstrijden werd opgemaakt. Nederland, als favoriet gestart, stond toen met één punt samen met Argentinië op de laatste plaats in groep B, drie punten achter het leidende Pakistan, waarvan het net met 21 had verloren. Later op de zaterdag en gisteren keerden de kansen zich ten goede in de eerste plaats dankzij een eclatante 41 zege op België, in de tweede plaats doordat de uitslag van MaleisiëEngeland, zaterdag, een voor Nederland uiterst gunstige was: 21 in het voordeel van de Aziaten, die nu met Nederland en Engeland de tweede plaats delen. Dat het de eerste serieuze oefen wedstrijd van Herakles was was dui delijk te zien. Van een goede combi natie was nauwelijks sprake, slechts in de verdediging werden enkele ge vaarlijke situaties redelijk opgelost. Telstar toonde zich in de aanval veel produktiever. Een afstandsschot van Willim werd ternauwernood door de Nadat Hughes de nog van een bles sure herstellende Boszhard had ver vangen door Fernandez en Pieter Huyg de plaats had ingenomen van de falende Cardno, hoewel Hughes er Weliswaar zijn de Pakistani nog voor zichtig, wat zich herhaaldelijk uit in statements als „het is nog veel te vroeg om te juichen” of „de onervarenheid van ons team zal zich nog wel een keer wreken”, maar wie hen aan het werk heeft gezien kan niet tot een andere conclusie komen dan dat Pakistan een van de grote favorieten voor het winnen van de wereldbeker is. Exponenten van dit spelen op bal bezit waren Bobby Vosmaer en Theo van Duivenbode. Vooral de Haarlem- aanvoerder ontwikkelde zich tegen Köln opnieuw tot een uiterst bruik bare kracht. Van Duivenbode heeft een pass in zijn benen, heeft over zicht en voelt op grond van zijn routine feilloos aan wanneer hij een aanvaller moet aanpakken. De enige manier om hem in moeilijkheden te brengen is snelheid. FC Twente’s Die ter Schwemmle is zo’n rechterspits die dat kan. Ajacied Johnnie Rep ook, maar Fortuna Kölns Mödrath was geen partij voor Van Duivenbo de, die constant bezig was met het geven van aanwijzingen hoe er rustig op een mogelijkheid moest worden gewacht. aangemerkt, wel. Fataal voorbeeld van het gebrek aan volledige concentratie was tegen Pakistan de manier waarop het tweede en winnende doelpunt van de Aziaten tot stand kwam. Verdediger André Polhuis werd door spits Laeeq geblokkeerd, protesteerde en de gehele Nederlandse defensie, inclusief doelman Sikking, lette vanaf dat moment meer op de Spaanse scheidsrechter Salvatella dan op het spelverloop. Dit in tegenstel ling tot de Pakistaanse aanvaller Azam, die de onvergeeflijke fout koelbloedig afstrafte. Een anti-climax voor de Ne derlandse ploeg (en voor de 7500 toe schouwers) die door Ties Kruize op 10 was gekomen uit een effectief benutte strafcorner en die de Pakistani via een discutabele strafcorner de bal schampte de voet van verdediger Kra- nenberg, maar dat bleek voldoende om voor „shoot” te fluiten langszij hadden moeten dulden. Haarlem-uitblinker Bobby Vosmaer draait hier om de Ierse middenvelder van Fortuna Köln, Cambell, heen. Links scheidsrechter Beek. verstandig aan deed om hem niet al ■zijn zelfvertrouwen te ontnemen en hem zo lang mogelijk in het veld te laten, lukte het opeens allemaal beter bij Haarlem. Een driehoekscombinatie tussen Wetzel en de veelvuldig opko mende Wentink, werd dooi4 Fernan dez goed afgerond, voordat Huyg met een vlammend afstandschot uit de tweede lijn de Duitse doelman Fahri- an opnieuw kansloos passeerde. Het was al de tweede goede actie van Huyg die eerst een inzet door de paal zag gestuit. Van den Berg gaf de 1000 toeschouwers nog een toegift door uit een één-twee combinatie met Wen tink voor 4-1 te zorgen. Bobby Vos maer had het veld toen al met een gekneusde pols verlaten. Nu zestig percent van de groepswed strijden is afgewerkt, blijkt het met de terugval van de Pakistani allemaal erg mee te vallen. De ranglijst in poule B vertoont een beeld waarmee de Pakis taanse hockeywereld vertrouwd is ge raakt: Pakistan gaat aan kop met vijf punten uit drie wedstrijden en met de ontmoetingen tegen België en Argentinië nog voor de boeg lijkt niets een plaats in de halve finales in de weg te staan. Telstar zocht het in de beginfase van de tweede helft in afstandsscho ten, die echter voor invaller doelman Fanaras geen grote problemen ople verden. Na ongeveer vijftien minuten spelen hervond Telstar het ritme van de eerste helft. Jonker onderschepte Ron Steens (links), Jeroen Zweerts (nummer 16) en Paul Litjens (geheel rechts) belagen de Belgische defensie. t Het beste manifesteerde zich dat nog in de wedstrijd van zaterdag tegen Ne derland, door Pakistan beschouwd als de zwaarste groepswedstrijd. Uiterst gecon centreerd en met een flair, die het gemis aan ervaring volkomen teniet deed (dat uitte zich vooral bij het tweede en winnende doelpunt) bereikten de Pakis tani het hun gestelde doel: zich na de een verkeerde pass in de Herakles achterhoede en omspeelde Fanaras. Het was vooral de Pool Willim, die met listige hakjes en tikjes de han den van het publiek op elkaar bracht. Na 25 minuten spelen bracht Stout via een solo de stand op 5-0 en Telstar vond het welletjes. De wed strijd zakte weg en door nonchalant optreden in de Telstar defensie, kon de Griekse aanvaller Gessios zelfs voor een tegendoelpunt zorgen. Trai ner Rab vond dat door deze overwin ning het verlies tegen Go Ahead enigszins was weggevaagd. Hij had gekozen voor doelman Bloem omdat Van der Meeren de laatste tijd niet sterk had gespeeld. Jack Mansell was van mening dat Telstar bijzonder goed had gevoetbald. Nederland verkeert daarbij in de om standigheid, dat het zijn beide rivalen nog ontmoet: dinsdag Maleisië, woensdag Engeland. In groep A lijken de zaken zich nu al ten gunste van India en West-Duitsland te hebben ontwikkeld. Geen verrassende zaak, al is vooral West-Duitsland zeker waar het op het maken van doelpunten aankomt niet imponerend te werk gegaan. De ploeg die in München alles en iedereen te sterk was, heeft twee kleine overwinnin gen (2-1 tegen Nieuw-Zeeland en 1-0 tegen Spanje) op haar naam staan. Tus sen die twee niet imponerende prestaties door waren de Westduitsers wel zo at tent in een vrij hard duel (in totaal negen strafcorners, vijf voor de Duitsers, vier voor de Indiërs) een doelpuntloos gelijkspel tegen India te bevechten. De overwinning op Spanje, dat India nog ontmoet, was pure noodzaak, omdat de Spanjaarden heel sterk waren gestart met overwinningen op Kenia en Nieuw- Zeeland. Spanje is dan ook het enige land dat nog een wig kan drijven in de bij voorbaat verwachte suprematie van India en West-Duitsland in groep A, waarin Kenia en Japan in negatieve zin opvallen. Haarlem raakte slechts even uit balans. De defensie, die gistermiddag veelvuldig op buitenspel speelde, aar zelde waardoor Bergfelder de uitgelo pen Lelieveld kon passeren. Vijf mi nuten later bereikte een voorzet van Wetzel het hoofd van de vrijstaande Vosmaer en dat betekende 1-1. succesvolle openingswedstrijd tegen Ma leisië al in een comfortabele positie verkeren. Gisteren leek er dan inderdaad van een kleine terugval sprake tegen het bikkelharde, zeer homogene team van Engeland (2-2). Maar ook in die ontmoe ting handhaafde het jonge team zich knap. Tweemaal moest Pakistan een achterstand wegwerken om het gelijke spel en de belangrijke voorsprong van twee punten op Engeland te redden. Die wijziging tn de voorbereiding was overigens maar één aspect van de meta morfose in positieve zin, waarvan tegen België sprake was. Ab van Grimbergen had een geheel ander concept gekozen, dan waarmee tevergeefs was geprobeerd tegen achtereenvolgens Argentinië en Pakistan tot succes te komen. Het 4-3-3 systeem was overboord gezet en vervan gen door een 1-3-2-4 strijdwijze, wat rechterspits Wouters Leefers en de tegen Pakistan niet sterke rechtervleugelver- dediger Irving van Nes (op zijn beurt in de ploeg gekomen voor Kaanders) hun plaats in de basisopstelling had gekost ten gunste van Paul Litjens en Flip van Lidt de Jeude, die voor het eerst werd ingezet. De combinatie tussen het uiterst beweeglijke Haarlem-middenveldduo. dat vooral in de eerste helft de Duitse defensie voor enorme proble men stelde, herstelde onmiddelljjk het Haarlem-overwicht. Doelpunten vielen er echter niet omdat Piet van den Berg een uiterst kwaaie verdedi ger in de harde Neues trof en de Schot Jimmy Cardno vooral snelheid tekort kwam om ook maar enige kans op succes te hebben. K Co Stout maakt hier het vijfde Telstar-doelpunt. Heracles-verdediger Sendilidis probeert tevergeefs in te grijpen. Griekse doelman tot corner verwerkt. De voorhoede van Telstar kreeg nog meer goede kansen, maar het was Couperus die faalde in de afwerking. Tien miputen voor de rust liepen de Velsenaren naar een hogere score. Ongehinderd kon Van Kooten na een vrije schop van Driesen inkoppen. Nederland bleek tegen België de enor me teleurstelling van de nederlaag in de vitale ontmoeting tegen Pakistan goed overwonnen te hebben. Coach Ab van Grimbergen: „Ik, en ik trouwens niet alleen, was enorm teleurgesteld na de wedstrijd tegen Pakistan. Ik moet eer lijk zeggen dat ik heel optimistisch naar die wedstrijd had toegeleefd, ondanks de 00 van vrijdag tegen Argentinië. Maar die nederlaag had in ieder geval één groot voordeel: de jongens waren tot het uiterste geprikkeld om nu tegen België wel goed voor de dag te komen. En dat moest ook. wilden ze hun kansen op een plaats bij de eerste twee behouden. We hebben een beetje anders naar die wed strijd tegen België toegewerkt dan naar de beide voorgaande. We zijn heel lang in het hotel gebleven, omgekleed naar Amstelveen gereden en meteen aan de warming-up begonnen. De praktijk van vrijdag en zaterdag had geleerd, dat de jongens voor de wedstrijd teveel werden afgeleid door familie en kennissen die hier natuurlijk in grote mate aanwezig zijn”. HAARLEM. Haarlem heeft gis termiddag aan Fortuna Köln eigen lijk maar vijfenveertig minuten een volwaardige sparring-partner gehad. De Duitsers, die zaterdagmiddag vooi de Bundesliga nog een 2-0 overwin ning tegen Rot Weiss Essen hadden behaald, stortten na de hervatting conditioneel zo ineen dat het goed profiterende Haarlem binnen negen tien minuten de 1-1 ruststand uit bouwde in een 4-1 overwinning. Ze ker niet onverdiend gezien de intelli gente manier waarop Haarlem Köln gedurende negentig minuten onder druk hield. Vooral in de eerste helft, toen de Duitsers het allemaal nog wel bij konden benen en vaak ge vaarlijk met hun uitvallen waren, hield Haarlem bij vlagen uiterst knap de bal in eigen ploeg. De wraakgevoelens die zich van de spelers hadden meester gemaakt, misten hun uitwerking niet. België werd vooral in de eerste helft finaal weggespeeld. De diverse linies sloten nu eindelijk wel goed aan. de zuiverheid in de passes liet in die periode niets te wensen over en de viermans-voorhoede, waarin Ties Kruize geheel terug” bleek na een ma tige start en de uiterst behendige Ron Steens een doorlopend gevaar was voor de Belgische defensie, bleek ineens op vallend produktief. Even later was het weer Van Kooten die voor een doelpunt zorgde, dit keer na een uitstekende combinatie met Stout. VELSEN. Voor ruim 1500 toe schouwers oefende Telstar gisteren tegen het Griekse Herakles Tessaloni- ki. Deze ploeg, onder leiding van de in Nederland niet onbekende Jack Mansell, is één van de toonaangeven de clubs in de Griekse competitie en verblijft in Nederland om kennis te maken met het voetbal hier. Mansell rekent op een hoge klassering in de Griekse competitie. De basis daarvoor moest gelegd worden in oefenduels tegen Telstar en MVV. Van Telstar konden de Grieken in ieder geval heel wat opsteken. Telstar had niet veel moeite met deze ouderwets voet ballende Grieken. Met een 5-1 over winning bleef de bij vlagen knap combinerende Telstarformatie deze oefenpartij de baas. De Velsenaren, met Bloem op de plaats van Paul van der Meeren, startten overrompelend. Na enkele minuten spelen was het al raak. Een indirecte vrije trap, vijf meter voor het Griekse doel werd zo snel geno men dat Willim de bal keihard achter de verbaasde doelman Dinopoulos kon schieten. Deze was nog steeds bezig met het formeren van een muur toen het schot van Willim al achter hem lag. OP DE VLUCHT GEJAAGD (Van onze sportredactie) Opvallend en eigenlijk een beetje ver bazingwekkend was dat de ploeg tegen Pakistan niet de noodzakelijke gretig heid en optimale concentratie kon op brengen en tegen België, dat toch als duidelijk minder sterk moet worden Al na zes minuten werkte Kruize de bal in het doel na zeer goed voorberei dend werk van Steens en voor het rustsignaal zorgden Paul Litjens en weer Ties Kruize onhoudbare strafcorner voor een comfortabele 30 voor sprong. België probeerde na de rust met vaak bikkelhard ingrijpen (de beide scheidsrechters haalden in totaal zeven „waarschuwingskaarten” tevoorschijn, waarvan de vinnig reagerende Nederlan ders overigens ook hun deel kregen) een totale afgang te voorkomen. Met hun intimidatie-hockey, vooral verdediger Dupont was er een exponent van, be reikten zij in ieder geval, dat de zuiver heid goeddeels uit het Nederlandse spel verdween en dat de achterstand tot 31 (doelpunt Verhuist) kon worden ver kleind. Ties Kruize onderstreepté in de slotfase nog eens dat hij zijn in München zo gevreesde produktiviteit ge- AMSTELVEEN. Al lang voordat er in het hockeytoernooi om de wereldbe ker ook maar een bal was geslagen, schreeuwden spelers en officials van het Pakistaanse team van de daken dat er van hen geen wonderen moesten worden verwacht. De oorzaak lag voor de hand: dertien spelers waren na het Olympisch toernooi in München, waar de Pakistani een enorme rel veroorzaakten tijdens de ceremonie protocolaire, geschorst. Pakis tan moest derhalve een geheelf nieuw team opbouwen en het tijdsbestek was, zo werd beweerd, te kort om in Amstel veen met een klinkende prestatie voor de dag te komen. heel had hervonden door uit een pass van Steens keihard het vierde Neder landse doelpunt in te kogelen. Kruize: „Ik ben blij dat het weer een beetje liep. Deze hattrick geeft mij weer alle ver trouwen voor de komende dagen”. Kort voor Kruize’s derde doelpunt had aan voerder Nico Spits, gisteren als rechter- verdediger geposteerd, op welke plaats hij het uitstekend deed, terugkeer van de spanning in de wedstrijd voorkomen door op de doellijn een Belgische inzet te keren, nadat doelman Maarten Sik king onnodig op avontuur was gegaan bij de zijlijn. Met de overwinning op België is, zo hoopt Ab van Grimbergen, de nare smaak van de ontluisterende start van Nederland geheel weggespoeld. Nico Spits: „Ik weet zeker dat we nog beter kunnen. Dat hebben we trouwens al meer dan eens bewezen”. Als de stijgende lijn in het spel van de Nederlanders er inderdaad blijft, is de kans op een plaats in de halve finales nog alleszins reëel. Van Grimsbergen: „We hebben het nog helemaal in eigen hand, maar gemakkelijk zal het beslist niet worden. We moeten ons nu instellen op twee totaal verschillende tegenstan ders. Het op typisch Aziatische leest geschoeide hockey van Maleisië en het harde, efficiënte hockey van Engeland. Gelukkig geloven de jongens nu weer dat ze het kunnen". BERT BREVOORD bJUW 1 7

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11