Rechtse leider gearresteerd in Chili Gadaffi somber over unie Slachtoffers bij explosies in Noord-Ierland Doden in verkeer tijdens weekeinde Overstronng in Marokkanen vechten ’t Pakistan breidt zich nog uit uit in Amsterdam Ontvoeringen in Argentinië WERKGROEP BEPLEIT VOORTZETTING 11 ll VAN ONDERZOEK „CLUB VAN ROME” „Mogelijkheden V.N. niet volledig uitgebuit" doet t anders Garagehouder TELEFOONSTORING IN ZEELAND Ruzie om grond in Noord-Afrika Secretaris-generaal van FDP overleden .d I» wr MAANDAG 27 AUGUSTUS 1973 2 1 Positieve zaken Weerslag Crisishaarden i. 1 I Verspilling Verkeer DEN HAAG Een Nederlandse werkgroep heeft in een vandaag ge publiceerd memorandum, getiteld „Werk voor de toekomst” gepleit voor voortzetting van het onderzoek in de door de Club van Rome gekozen richting en tijdige maatregelen om te voorkomen, dat de ernstige knel punten, welke reeds waarneembaar zijn, gevaarlijk zullen worden. Bevolkingsgroei „Land verlaten” Naar politie - I 4 «O- jfws f Kritiek Waldheim in jaarverslag WALDHEIM Zaterdagmiddag VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: 90 percent. Kans op een geheel droog van 23 o 32 21 0 DINSDAG 28 AUGUSTUS 15.55 Wat het vraagstuk van al dan geen 5 I C 1 1 BEIROET (AFP) „Wij zij pessimis tisch ten aanzien van de verwezenlijking van de Egyptisch-Lybische unie op de voorgenomen datum, 1 september aan staande. Egypte zou in dat geval verant woordelijk zijn voor dit fiasco”. Dit heeft president Gadaffi van Libië verklaard in een vandaag gepubliceerd vraaggesprek in het Libanese dagblad „Al Nahar”. De 18-jarige Itje van Bellen uit Kan tens bij Delfzijl is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven geko men. Het meisje zat in de auto van een 21-jarige Amsterdammer, die in Onder- dendam (gem. Bedum) tegen een gepar keerde vrachtauto botste. De oorzaak was dat een telefoonkabel in het kanaal beschadigd was, volgens de PTT waarschijnlijk door een schip. Er is een nieuwe kabel gelegd. De sto ring heeft een etmaal geduurd. NIJMEGEN. De 61-jarige smid B. Heldink uit Valburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een verkeerson geluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij werd op de fiets aangere den door een automobilist, die niet op de eigen weghelft bleef. De 35-jarige N. Wolvert uit Hedel is zaterdag bij een verkeersongeluk in het Brabantse Eersel om het leven gekomen. Hij bestuurde een personenauto die door onbekende oorzaak tegen een boom reed. licht bew. half bew. 20 22 24 22 17 21 24 21 24 19 30 30 23 26 27 23 12 uur uur o 25 o o 24 0 0 16 0 0 0 0 o o o o o o o o 2 0 0 8 0 0 0 0 Op de Herwendaalseweg in Groesbeek is zondagmiddag de 26-jarige Laurens Marseling uit Groesbeek om het leven gekomen toen hij met zijn personenauto eerst in botsing kwam met een tegenlig ger, en daarna tegen een stenen afraste ring reed. In het Groningse Opende, gemeente Grootegast, is vanmorgen de 16-jarige Mindert van der Wijk uit Surhuister- veen omgekomen. De jongen zat bij een vriend achterop de fiets, die van achte ren werd aangereden door een personen auto. Zijn vriend en de bestuurder van de auto werden zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De 19-jarige Sijmen Louis uit Doezem (Dr.) is in de nacht van zaterdag op zondag in Surhuisterveen (gem. Acht- karspelen) met zijn auto tegen een boom gereden. Enkele uren na het ongeluk is hij in een ziekenhuis in Groningen aan zijn verwondingen overleden. De werkgroep bestaat uit dr. ir. W. J. Beek, prof. dr. C. J. F. Böttcher, prof, dr. ir. P. M. E. M. van der Grinten, drs. P. L. Justman Jacob, dr. J. Knoester, mr. drs. H. Langman, dr. H. J. G. Meyer, prof. dr. J. Pen, prof. dr. A. Quispel, prof. dr. R. Timman, prof. dr. J. Tinber gen, mr. G. A. Wagner, dr. J. Zijlstra en drs. J. D. M. Kruisinga. De 18-jarige B. L. Lubbers uit Born is vrijdagavond in Markelo om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets tegen een trekker met oplegger aan. Minder optimistisch ziet hij de toe stand in de crisishaarden in het Midden- „De tijd is in deze zeer explosieve situatie niet aan onze kant”. Op Cyprus verhinderen „fundamentele tegenstellin gen” overeenstemming tussen de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen. De secre- taris-generaal biedt discreet tussen de regels door zyn goede diensten als be middelaar aan. (Hij doet tijdens zijn huidige reis door het Midden-Oosten ook Cyprus aan). Waldheim beklaagt zich verder over de geringe en langzame vorderingen die worden gemaakt in het proces van de dekolonisatie. Kolonialisme, rassendiscri minatie en apartheid hebben in zuidelijk Ieders medewerking is hierbij van be lang. Het gaat er ook om, dat de consu ment zelfstandig, los van prijsprikkels. invloed uitoefent op een verschuiving binnen het totale pakket van goederen en diensten. De werkgroep ziet hier een taak voor de massa-media en de consu mentenorganisaties ter voorlichting van de consument over het meer of minder schoon en zuinig zijn van produkten en produktieprocessen. Bij de politie bleek dat de bordenwas ser nauwelijks kon staan. Een dokter constateerde een flinke hersenschudding. De man werd daarom opgenomen in het Beatrjxoord. i 1 1 1 11 11 12 6 13 10 8 14 12 13 23 17 10 13 13 13 14 3 15 11 18 17 12 15 18 20 21 10 18 14 20 20 6 10 13 17 18 15 n V L d g d d t< h si 4 a v t< r j< S F I t 2 t 1 1 1 I 1 h a is n d g B g K ki ir g w g 1< M d n o o o 0.2 Enkele leden van de werkgroep staan zelfs op het standpunt, dat een dalende bevolkingosmvang gewenst is en zij den ken voor Nederland aan een bevolking van tien miljoen inwoners of minder. De werkgroep acht de energievoorzie ning het belangrijkste materiële knel punt. Er moeten gerichte maatregelen komen ter afremming van de groei van het energieverbruik. Verder moet een onderzoek naar nieuwe, veilige alterna tieven voor zowel fossiele brandstoffen als kernsplitsing krachtig worden gesti muleerd. Bij gebrek aan beter moet kernenergie als tijdelijke noodoplossing worden aanvaard, dat wil zeggen voor niet meer dan een of twee generaties. Kernenergie moet op zo beperkt moge lijke schaal worden toegepast. De werkgroep beveelt hiertoe aan het invoeren van een heffing op persone nauto’s, die sterk progressief is op basis van het benzinegebruik per kilometer. Mocht dit niet baten, dan kan zelfs gedacht worden aan toepassing van een vergunningstelsel. Inmiddels is de overheid in de zwaar geteisterde provincie Sind begonnen om de bevolking op grote schaal in te enten ter voorkoming van een cholera-epide- mie. In deze provincie zijn meer' dan een miljoen mensen dakloos geworden, aldus radio Pakistan. Nog steeds worden hele steden geëvacueerd. Donderdag begonnen de autoriteiten de 70.000 inwoners van de stad Khanpur een spoorwegknooppunt 560 kilometer ten noordoosten van de provinciale hoofdstad Karachi over te brengen naar Rahimyar Khan, omdat Khanpur onder water kwam te staan. Zaterdag meldde radio Pakistan dat de plaatselijke overheid de inwoners van Rahimyar Khan heeft aangeraden uit te wijken „naar veiliger oorden”, omdat ook deze stad door het water van de Indus wordt bedreigd. Rahimyar Khan ligt 48 kilometer ten zuidwesten van Khanpur. SANTIAGO (AFP). Robert Thieme, de leider van de door de Chileense regering verboden, uiterst rechtse groe pering „Vaderland en vrijheid” die ver. antwoordelijk wordt geacht voor vele aanslagen die de afgelopen weken in Chili zijn gepleegd, is gisteren in Santia go gearresteerd. mist onbewolkt mist miasta onbew. onbew. onbewolkt onbewolkt onbew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbew. zw, bew. onbewolkt licht bew. i onbew. onbewolkt regenbui licht bew. Luxemburg licht bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Twente 1 Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel i Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck 1 Kopenhagen Lissabon Locarno Londen 1 Tijdelijk bewolking met mogelijk een bui. Gematigde temperaturen. Aantal uren omstreeks normaal, normaal. BONN. (DPA) De secretaris-gene raal van de Westduitse liberale partij (FDP), Karl-Hermann Flach, is zaterdag op 43-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Frankfort overleden. Hij was daar vori ge week opgenomen wegens een verstopt bloedvat in de hersenen. Hij heeft er tweemaal in 1961 en 1972 in belangrijke mate toe bijge dragen dat de liberalen bij verkiezingen vanuit een bijzonder slechte positie grote vorderingen boekten. De FDP, waarvan hij sinds 1949 deel uimtaakte, vormt met de SDP onder bondskanselier Willy Brandt de Westduitse regeringscoalitie. BELFAST (Reuter). Een bijgebouw bij een niet meer gebruikt cricketterreln in Belfast is zaterdag door een explosie verwoest. De ontploffing kostte aan drie mensen het leven. Eerder op de dag werd bij Londonderry het lijk gevon den van een door de IRA twee weken geleden ontvoerde en terechtgestelde „verklikker”. De 28-jarige mevrouw Catharina van Aarle-Nelissen is zaterdagmiddag in haar woonplaats Kessel (Limburg) bij een auto-ongeluk omgekomen. De auto waarin zij zat en die werd bestuurd door haar echtgenoot, kwam in een flauwe bocht in botsing met een sport wagen. De 76-jarige mevrouw H. Jansen- Smits uit Nieuw-Buinen is zondagmid dag in haar woonplaats om het leven gekomen. Zij zat in een auto met vier personen, die door nog onbekende oor zaak op de Drentse Mondenweg aan de linkerkant van de weg in een sloot reed. De vrouw overleed enkele uren na het ongeval. Een tweede inzittende van de wagen liep ernstige verwondingen op. NEW DELHI (AP). Een stad die de afgelopen week toevluchtsoord is ge weest voor duizenden slachtoffers van de overstromingsrampen in Pakistan werd zaterdag zelf door het wassende water van de rivier de Indus bedreigd. Dit maakte radio Pakistan bekend. Wat het vraagstuk van de bevolkings groei betreft, zegt de werkgroep, dat de tot dusverre meer dan exponentiële groei van de wereldbevolking voorop staat. In de komende dertig jaar mag men een bevolkingsaanwas in de orde van grootte van 80 .percent verwachten. De bevolkingsaanwas moet volgens de werkgroep zo krachtig mogelijk worden afgeremd, zowel in de ontwikkelingslan den als in de geïndustialiseerde landen, en ook in Nederland. AMSTERDAM. De strijd die twee groepjes van Marokkaanse gastarbeiders vrijdagavond op het Rembrandtsplein in Amsterdam zijn begonnen, is gedurende het weekeinde in verhevigde mate voortgezet. De twee groepen bestrijden elkaar het eigendomsrecht van een stuk grond in Noord-Afrika. BUENOS AIRES. (AFP en Reuter) In Argentinië zijn zaterdag weer twee zakenlieden ontvoerd. De een is een fabrikant van whisky, die in een bui tenwijk van Buenos Aires uit zijn auto werd gesleurd. De ander, directeur van een textielfabriek, die onlangs toen hij het bedrijf overnam 1000 werknemers ontsloeg. Voor de vrjlating van beide mannen zijn losgelden tot een bedrag van ruim 7,5 miljoen gulden geëist. Een jongetje van twee jaar dat uit het ouderlijk huis in Buenos Aires door vier mannen en een vrouw werd ontvoerd, is zaterdag vrijgelaten. Van de vader van Mariano Vaneskehian, de directeur van een looierij, was een losgeld van ruim 600.000 gulden geëist. Het is niet bekend of dit bedrag aan de ontvoerders is betaald. Wat het verkeer betreft wijst de werkgroep er op, dat het Nederlandse autopark ook personenauto’s omvat, die veel extra brandstof gebruiken ter wille van een verondersteld prestige. De werkgroep verwacht bezuiniging van het energieverbruik door beperking van het aantal auto’s, die verhoudingsgewijs veel benzine gebruiken. Bij de leden schijnt er geen duidelijke overeenstemming over te bestaan welke weg de organisatie moet gaan. Niet alle regeringen zijn in volle omvang bereid de consequenties uit hun lidmaatschap te trekken en in te zien dat nationale aspiraties de werkzaamheden van de or ganisatie niet mogen remmen. Waldheim stelt de vraag of de leden werkelijk een organisatie willen die meer is dan een instrument voor confe renties en een forum waarmee men eigen nationale belangen nastreeft. SLUISKIL. De storing, waardoor twee industrieën en een honderdtal abon nees langs het kanaal Gent-Terneuzen geen telefoonverbinding meer hadden, is in de nacht van zaterdag op zondag opgeheven. Afrika een toestand veroorzaakt die, wanneer hij blijft voortbestaan, onher roepelijk een ernstige weerslag zal heb ben ver buiten het betrokken gebied zelf, aldus de secretaris-generaal. Hoog water Laag water 11.41 Door de ontploffing van een bom die in een auto was verborgen, zijn gisteren voor een katholieke kerk in Ballycastle 200 mensen gewond, van wie drie zwaar. De lichtgewonden werden geraakt door splinters van glas-in-lood ramen van de kerk. De daders zijn o nbekend, maar een extremistische protestantse organisatie die zich „de vrijheidsstrijders van Ul ster” noemt, heeft de verantwoordelijk heid op zich genomen voor de dood van verscheidene katholieken in de afgelopen weken. Door bomontploffingen elders liepen twee mensen’lichte verwondingen op. De bom buiten de kerk in Ballycastle, ten noorden van Belfast, ontplofte even voordat de mis was afgelopen. De slacht offers vielen onder degenen die te vroeg waren vertrokken. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur werd een 36-jarige Marokkaan, die ille gaal als bordenwasser werk had gekre gen in de keuken van Hotel Suisse te Amsterdam, bij het verlaten van zijn werk door vier landgenoten uit het vij andelijke kamp opgewacht en onder be dreiging van een mes meegenomen in een auto. In de auto werd hij bewusteloos ge slagen en werd hem al het geld dat hij bij zich droeg afgenomen. Hij verklaarde later tegenover de politie dat het 700 was geweest. Toen de man bijkwam, zo luidde zijn verklaring, lag hij half in een sloot en een hem volkomen onbekende omgeving. Versuft sleepte hij zich naar de weg en NEW YORK Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, beklaagt zich erover dat de mogelijkheden van de wereldorgani satie voor optreden in internationale crises en oplossing van geschillen niet volledig worden uitgebuit. Hij uit kritiek op de houding van talrijke landen van de volkenfamilie in de inleiding op zijn jaarverslag voor de algemene vergadering van de organisatie, die op 18 september begint. Oosten, op Cyprus en in Zuidelijk Afri ka. Een oplossing in het Midden-Oosten is ondanks alle bemoeienissen van de veiligheidsraad en VN-bemiddelaar Gun nar Jarring nog altijd een fata morgana. Het lijkt op een parkeerfout. Maar het is in werkelijkheid alleen maar een reclamestunt. Een garagehouder bedacht dat het wel aardig zou zijn de aandacht op zijn bedrijf te vestigen door een oude Volkswagen tot op de eerste verdieping van zijn pand te hijsen en er vervolgens een stuk van naar buiten te laten steken. Wie het persoonlijk wil gaan bekijken, moet wel naar Honoloeloe. Onthutst over het uiterlijk van zijn vriend en het relaas van diens avontuur, zocht deze Mohammed een derde Ma rokkaan op, die bij zijn groep hoort en zei tegen hem: „Als ons leven ons lief is, moeten wij dit land verlaten”. Het tweetal begaf zich terstond naar Nieuw-Vennep, waar blijkbaar de vierde kornuit aanwezig was. Wat daar is be sproken, is niet bekend. De beide man nen keerden terug naar Amsterdam en begaven zich tenslotte naar hun pension aan de Nieuwe Prinsegracht. Dat hun vermoedens niet ongegrond waren, bleek daar al ras. De Marok kaanse vijanden stonden hen daar op te wachten. Een van het tweetal werd met vuisten en een mes bewerkt en bleef in ernstige toestand bewusteloos op straat liggen, terwijl zijn vriend wist te ontko men. Voorbijgangers troffen de eerste bewusteloos en bloedend op het plaveisel aan en waarschuwden de politie. De GGD bracht hem naar het Weesper- plein-ziekenhuis, waar hij werd opge nomen. Intussen was de bordenwasser na zijn auto-avontuur naar huis gegaan en in bed gekropen. Daags daarna, dus zondag ochtend, voelde hij zich nog erg be roerd, nam contact op met een vijfde bevriende Marokkaan, hoorde dat zijn vriend was neergestoken en achtte toen de tijd rijp om zich bij de politie te melden. Thieme die op 16 juli verklaard heeft dat zijn beweging „een totaal offensief tegen het Marxisme zou ontketenen” bood bij zijn arrestatie in Santiago door rechercheurs geen verzet, zo heeft een woordvoerder van de Chileense politie meegedeeld. „Omverwerping van de onwettige re gering van Allende” was het eerste doel van „Vaderland en vrijheid”. Om dit doel te bereiken, zo heeft Thieme gezegd, zouden de belangrijkste kopstukken van de beweging, onder wie de advocaat Pablo Rodriguez, naar Chili terugkeren. De leiders van de beweging zijn na de mislukte staatsgreep van 29 juni naar het buitenland gevlucht. ta btama- «n ■UltvnlMM! zon: 3 tot 11. Min. temp.: Max. temp.: omstreeks De secretaris-generaal schetst de praktische mogelijkheden die de VN bie den: De organisatie kan een instrument van bemiddeling en verzoening zijn, zij biedt de verdrukten toevlucht en de gefrustreerden een veiligheidsklep, zij dwingt de machtigen uitleg te geven van hun handelingen en stelt de zwaksten en armsten in staat met hun eisen naar voren te komen. Tegen deze achtergrond noemt Waldheim enige positieve zaken. Er tekent zich een aanzienlijke verbete ring van het internationale klimaat af. Er is een constructief gesprek ontstaan waar tot dusver alleen een confrontatie tussen de grote mogendheden bestond. Persoonlijke ontmoetingen tussen lei dinggevende staatslieden en de opening van de Europese Veiligheidsconferentie in Helsinki zijn ondanks de moeilijkhe den bemoedigende verschijnselen. 3.26 uur en uur en Dit vraaggesprek werd een speciale medewerker van het blad gisteren in Cairo toegestaan, waar het Libische staatshoofd in de nacht van zaterdag op zondag onverwacht arriveerde. „Wij zijn naar Cairo gegaan om met president Sadat de kwestie van het refe rendum op 1 september te bespreken, aldus de Libische president, die er de nadruk op vestigde, dat er talrijke ge schilpunten bestaan tussen Egypte en Libië over „de vorm van het referendum over de eenheid tussen beide landen. De werkgroep erkent in haar memo randum, dat het door Meadows en zijn groep in het rapport van de Club van Rome geschetste beeld voor veel kritiek vatbaar is. Er zijn echter inderdaad ernstige knelpunten waarneembaar, die gevaarlijk zullen worden, als er niet tijdig tegenmaatregelen worden geno men. Inmiddels dient het onderzoek in de door de Club van Rome gekozen rich ting voort te gaan om een betrouwbaar beeld te krijgen, zegt de groep. Ten aanzien van Nederlandse maatregelen moeten twee uitersten vermeden wor den: Aan de ene kant mag de eis van internationale coördinatie geen excuus zijn voor het nalaten van urgente maat regelen op nationale schaal aan de ande re kant moet gewaakt worden tegen Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 2 sept.: min. 11, max. 21 graden. bevordering van de verbrokkeling van de wereld. De maatregelen, die de werkgroep noodzakelijk acht, moeten genomen worden zonder het verloop van de dis cussie over de meest wenselijke maat- schappijvorm af te wachten en na open overleg. kreeg na enige tijd een lift van een auto, waarin zich een man en een vrouw bevonden. De auto reed naar Amsterdam en stopte bij het Centraal Station. Daar stapte hij uit en begaf zich naar het Leidseplein, waar hij een afspraak had met een van de andere Marokkanen uit zijn eigen kamp, een 29-jarige man, die evenals hij illegaal bij Hotel Suisse werkte. verdere economische groei betreft, zegt de werkgroep, dat er voor de wereld als geheel gezien, dringende redenen zijn om de produktie verder te doen toene men, al bestaat dan de noodzaak van bepaalde ingrepen. Verdere produktie- stijging is in de eerste plaats nodig voor de arme landen, maar ook in de meer welvarende landen bestaan, zelfs bij een gelijkmatiger inkomstenverdeling, nog veel dringende behoeften, die alleen door verdere groei van produktie en inkomen kunnen worden bevredigd. Wil men daarbij gevaarlijke situaties in de nabije toekomst vermijden, dan zullen bronnen van een onaanvaardbare mate van vervuiling en verspilling ter- ruggedrongen moeten worden. In die gevallen moet de groei worden afgeremd of omgebogen in een onschuldiger rich ting. Daarbij is energiek speurwerk noodzakelijk naar nieuwe middelen, waarmee de knelpunten vermeden kun nen worden en toepassing van deze mid delen zodra zij gevonden zijn. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onweer half bew. half bew. zw. bew. i zw. bew. onbewolkt geheel bew. Casa Blanca zw. bew. Istanboel onbewolkt Las Palmas licht bew. New York Tunis o no no verand.. ono no ono ono verand. z nno n ozo windstil o no wzw nno windstil 22 zo 18 n wzw 24 windstil 24 non 26 windstil 34 windstil 28 windstil ono n o 24 27 27 windstil 27 ono 26 windstil 20 windstil 25 windstil 18 windstil 26 ono wnw zzw zzw

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2